Zalm verdeelt de laatste meevaller Oudere in verzorgingshuis mag van Kamer eigen dokter houden Medicijnfabrikant MSD vervolgd voor paaien van artsen Ex-wethouders van Rotterdam weigeren geld terug te betalen Kerstvirus via e-mail DNA-test verdachte moord Nienke negatief Kerk Breda wordt weer kathedraal Bewoning appartement wisselt snel Delft kondigt stop bouwkunde af Leidster beticht van mishandeling Pleidooi voor duurdere melk Overschot werkloosheidsfonds 1,2 miljard Weer goed in het zadel Overgeplaatste gevangenen uit Marokko vrij Inscheping materieel missie Eritrea Lokalen winnen in Betuwe door John Oomkes HAARLEM - Er waart sinds enkele weken een nieuw ge niepig virus rond in compu terland. Het digitale alles- etertje met de naam Feliz Navidad (Spaans voor 'Ge lukkig kerstfeest') is een zogenaamde worm die zich verspreidt via Outlook, de elektronische Microsoft- postbus voor e-mailverkeer. Het verraderlijke van het Spaanstalige virusprogram maatje schuilt in de vermom ming. Wie een mailt je ver stuurt naar een reeds besmette computer, krijgt z'n eigen bericht geïnfec teerd retour. Als de ontvan ger dit retourbericht aan klikt, verschijnt er een dialoogbox met de foutmel ding 'Ui' in beeld. Tegelijker tijd worden vitale functies geblokkeerd. Vervolgens verschijnt naast het klok- icoontje, rechtsonder op het scherm een blauw oog. Als de cursor daarop wordt ge plaatst, verschijnt de mede deling Lo estamos mirando... (we kijken ernaar). Wie klikt, ziet een knop te voorschijn komen met de waarschuwing 'nunca presi- onar este boton' (druk nooit op deze knop). Wie deze wijze raad in de wind slaat, krijgt 'Feliz Na vidad' in volle hevigheid om de oren en weet zijn compu ter gevloerd. GPD doorSander Sonnemans SCHIEDAM - Op het lichaam van het vermoorde meisje Nienke uit Schiedam zijn geen DNA-sporen gevonden van de enige verdachte in deze zaak, een 31-jarige Vlaardin- ger. Dat is gebleken uit het onder zoek waarvan de voorlopige uitslag deze week bekend is geworden. Ondanks deze voor de ver dachte ontlastende uitkomst heeft de rechtbank de voorlo pige hechtenis van de Vlaar- dinger, die al sinds 5 septem ber vastzit, met dertig dagen verlengd. „Op grond van ander bewijs en gezien het feit dat het hier gaat om een delict waarvoor twaalf jaar celstraf kan wor den geëist"luidt de uitleg van justitie. De verdachte, die misbruik van en de moord op de tienja rige Nienke in alle toonaarden ontkent, bood direct na zijn aanhouding aan te willen meewerken aan een DNA-on- derzoek. Hij geeft weliswaar toe dat hij op 22 juni kort na het misdrijf op de plek des on- heils was, maar stelt dat hij slechts toevallig voorbij kwam en juist hulp heeft ge boden aan Maikel, het elfjari ge vriendje van Nienke dat zelf zwaargewond was. Op vallend aan de zaak is ook dat het signalement van de ver dachte niet overeenkomt met dat wat Maikel van de dader heeft gegeven. Justitie wil dat de verdachte in het Pieter Baan Centrum te Utrecht wordt onderzocht op zijn geestelijke vermogen. Maar aangezien de psychia trische instelling kampt met een enorme wachtlijst, duurt het mogelijk twee maanden voordat met zo'n onderzoek kan worden begonnen. GPD BREDA - De Antoniuskerk in de binnenstad van Breda krijgt vanaf januari weer de status van kathedraal. De bisschopsze tel van het bisdom Breda, dat West-Brabant en Zeeland om vat, verhuist dan van de Michaëlkerk naar de Antoniuskerk. Het is de derde keer dat de bisschopszetel van locatie veran dert. Van 1853 tot 1875 stond hij ook al in de Antoniuskerk. Van daaruit verhuisde hij naar de nieuwe, veel grotere Barba- rakerk. Het besluit om in 1968 het centrum van de stad te ver laten, werd volgens een woordvoerder van het bisdom geno men omdat veel mensen uit de binnenstad wegtrokken. „Nu het leven zich weer meer in de binnenstad afspeelt, ver plaatsen we de zetel weer", aldus de zegsman. Op 7 januari zal bisschop Muskens de kathedraal in gebruik nemen. ANP UTRECHT - Wonen in een mooi appartement in de binnen stad staat hoog aangeschreven bij jonge alleenstaanden en duo's die veel verdienen. Maar in tegenstelling tot de ver wachtingen duurt de tevredenheid niet lang. Na een paar jaar is een grote groep alweer vertrokken. Deze mensen vinden het appartement te klein en hebben last van de buren. Ook missen de bewoners ruimte om het huis. Bovendien maakt de snel gestegen waarde het aantrekkelijk zo'n appartement snel te verruilen voor een andere woning. Steden die hun binnenstad vernieuwendoen er volgens soci aal geograaf A. Smets goed aan hier rekening mee te houden. Smets deed een promotie-onderzoek naar dit onderwerp aan de Rijksuniversiteit Utrecht. ANP DELFT - De Technische Universiteit Delft wil volgend stu diejaar maximaal vierhonderd studenten toelaten tot de op leiding bouwkunde, De maatregel moet de onderwijskwali teit verbeteren. Het aantal studenten schommelt de laatste jaren rond de 650. Volgens de faculteit staat er daardoor te veel druk op de ketel om veranderingen door te voeren. Ook stappen veel docenten de komende j aren op wegens hun leeftij d en kampt bouwkun de met een aanzienlijk ruimtegebrek. De beperking van het aantal eerstejaars moet minstens twee jaar duren, ANP HUISSEN - Een groepsleidster van kinderdagverblijf Zand kasteel in Huissen is op non-actief gesteld na beschuldigin gen van mishandeling. Zij zou baby's en peuters de keel heb ben dichtgeknepen, opgesloten, getrapt en geslagen. Zeker dertien ouders overwegen aangifte te doen bij de politie. De groepsleidster ontkent alle beschuldigingen. Wel heeft ze besloten vrijwillig op te stappen, omdat verder functioneren niet meer mogelijk is. GPD UTRECHT - De stichting Natuur en Milieu ziet kans een mi nimumprijs af te spreken voor melk. De stichting overweegt hiervoor ontheffing te vragen bij de Nederlandse Mededin gingsautoriteit. De milieuorganisatie vindt dat een liter melk nu tien tot dertig cent te goedkoop is. Door deze lage prijs hebben veehouders geen geld meer voor diervriendelijke en milieumaatregelen voor de koeien. „Het gaat om gewone dingen zoals een wei land voor koeien en milieuvriendelijk voer", aldus een woord voerster van Natuur en Milieu gisteren. De stichting wil landbouworganisatie LTO-Nederland en de Dierenbescherming bij haar actie betrekken. LTO-bestuur- der J.C. Vogekaar reageert positiefANP donderdag 16 november 2000 ROTTERDAM - Vier Hulpsinterklazen oefenen in het Kralingse Bos in Rotterdam voor de drukke dagen die weer voor de deur staan. Om zich tijdens de Sinterklaasviering snel en veilig te kunnen ver plaatsen, kregen de hulp-heiligmannen gisteren een opfriscursus paardrijden. Een Rotterdamse manege leerde hen de fijne kneepjes van het lastige be- en afstijgen van hun trouwe schimmel. Ook het veilig rijden werd nog eens doorgenomen. Het was natuurlijk weer even wennen na een jaar, maar alle Sinter klazen brachten het er zonder kleerscheuren vanaf. foto Jasper Juinen/ANP Hoor Peet Vogels DEN HAAG - De laatste mee valler van het jaar 2000 komt uit op 1,2 miljard gulden, zo meldt minister Zalm in zijn Najaars nota aan het kabinet. Daarmee komt het totaal aan meevallers voor dit jaar op 8,2 miljard. Morgen bespreken de ministers de verdeling van de laatste mee valler. Zalm heeft alvast een voorlopig lijstje gemaakt, gebaseerd op de wensen van de Tweede Kamer. De grootste hap gaat naar on derwijs, dat vierhonderd mil joen gulden extra kri j gt voor het opknappen en schoonmaken van schoolgebouwen en de aan schaf van apparatuur zoals computers. Staatssecretaris Faber van Na tuurbeheer krijgt tweehonderd miljoen gulden extra voor de aankoop van land voor natuur. De sterk stijgende grondprijzen zorgen voor hogere uitgaven bij de aankoop en met dit geld wordt het tekort aangevuld. De landbouw en de visserij krijgen tezamen honderd miljoen gul den extra. Dat geld gaat naar de vissers en de glastuinbouwers, als com pensatie voor de gestegen brandstofprijzen. Minister Borst van Volksge zondheid krijgt opnieuw extra geld voor het aanpakken van de wachtlijsten, dit keer honderd miljoen. Naar cultuur en monu mentenzorg gaat ook ongeveer dit bedrag. De armlastige Antillen krijgen nog 130 miljoen gulden extra. De overige miljoenen worden over diverse andere posten ver deeld. Wensenlijstje Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen in september legde de Kamer alvast een wen senlijstje neer om de verwachte extra meevallers te verdelen. De partijen rekenden al op extra geld. De laatste meevaller is vooral het gevolg van de meevallende uitgaven bij het werkloosheids fonds. Aan de inkomstenkant komt dit jaar vierhonderd mil joen gulden meer binnen dan begroot. Dat geld gaat in zijn geheel naar de aflossing van de staatsschuld. De rentebespa ring die dit oplevert, zo'n twin tig miljoen gulden, mag volgend jaar worden uitgegeven. GPD van onze redactie binnenland HAARLEM - Het Haarlemse farmaceutische bedrijf MSD moet zich voor de rechter ver antwoorden omdat het artsen zou paaien met feestweekein- den en luxueuze uitstapjes met partner. Volgens het Openbaar Ministe rie overtreedt de geneesmidde lenfabrikant met zulke dou ceurtjes, die in het verleden overigens heel gebruikelijk wa ren, het Reclamebesluit Ge neesmiddelen. Het OM wil het fêteren van artsen verbieden. Het parket-generaal van het Openbaar Ministerie maakte los van de MSD-zaak gisteren be kend dat twee niet nader be noemde internationale farma ceutische bedrijven in hoger beroep zijn veroordeeld voor overtreding van dezelfde wet als waarvoor nu MSD wordt ver volgd. De twee zijn berispt van wege het reclame maken voor 'receptplichtige' medicijnen. Ze moeten respectievelijk 190.000 gulden en 3 5 00 0 0 gu lden b oete- geld betalen. MSD riskeert voor de Haarlemse rechter een maxi male straf van 40.000 gulden. De Haarlemse persoffcier van justitie Th. Bot beaamt dat feestcongressen zo oud zijn als de weg naar Rome, maar ver wijst naar de nieuwe wetgeving. Sinds het fêteren van artsen om op die manier reclame te maken voor geneesmiddelen strafbaar is gesteld heeft de Inspectie Volksgezondheid vorig jaar een Bureau Reclametoezicht opge zet. Dat bureau heeft een onderzoek bij MSD ingesteld nadat het be drijf artsen had gevraagd mee te doen aan een onderzoek naar de werking van Maxalt, een nieuw product tegen migraine. De uit nodiging om daaraan mee te doen leek veel op marketing. De migrainepil was ook onderwerp op 'medische congressen' van MSD, waar de uitgenodigde artsen en hun partners volgens het OM te veel vermaak en te weinig 'pillen-les' kregen voor- gerschoteld. Zo mochten artsen gratis mee doen aan zogeheten kart- en ski wedstrijden onder de naam 'Maxalt Grand Prix', Populair onder de artsenparen moeten ook de 'Terschelling-weekein den' en uitstapjes naar het North Sea Jazz Festival zijn ge weest. MSD gaat ervan uit dat het de gedragscode van het Reclame- besluit volledig heeft gerespec teerd, aldus woordvoerder R. Berkelbach. De rechter moet nu duidelijkheid verschaffen over de interpretatie. GPD (Advertentie) DEN HAAG - De zeven Neder landers die in Marokkaanse ge vangenissen zaten en gisteren in Nederland terugkeerden, zijn allen vrijgelaten. Zij hebben volgens Nederlandse wetgeving hun straf uitgezeten. Dat heeft het Openbaar Ministerie gister middag bekendgemaakt. De zeven hebben gemiddeld vier jaar vastgezeten in Marok ko, allen wegens het transport van grote hoeveelheden drugs. Hun terugkeer is het gevolg van afspraken tussen Marokko en Nederland. Sinds 1 januari kunnen Nederlandse gedeti neerden in het Noord-Afri kaanse land een verzoek indie nen om hun straf in Nederland uit te zitten. De zeven gevangenen zijn gis termiddag na hun terugkeer meteen voorgeleid bij vijf ver schillende parketten. Daar kwamen de officieren van justi tie tot de slotsom dat zij genoeg gestraft zijn. Ze zijn onmiddel lijk vrijgelaten. Nog 53 Nederlanders verblijven in Marokkaanse cellen. Twee van hen hebben een verzoek in gediend om hun straf in Neder land uit te zitten. ANP DEN HELDER - In de marinehaven van Den Helder wordt het amfibisch transportschip Rotter dam geladen voor de VN-missie in Eritrea. Gisteren zijn onder meer gepantserde voertuigen van de mariniers aan boord gereden. Het schip zal maandag vertrekken en 6 december in Eritrea aan komen. Nadat de Rotterdam is gelost wordt, liggend voor de Eritrese kustlogistieke en medische ondersteuning gegeven aan de 1100 Nederlandse VN-militairen. Er is onder meer een klein zie kenhuis met chirurgen aan boord. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mensen die naar een verzorgingshuis gaan, moe ten standaard hun eigen huis arts houden. Dat wil de Tweede Kamer, die daarmee unaniem de plannen van staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezond heid torpedeert. Dat bleek gis teren tijdens overleg over de ou derenzorg. De bewindsvrouw wilde dat verzorgingshuizen voortaan een beperkt aantal artsen con tracteren en daarnaast de mo gelijkheid openhouden dat mensen hun eigen huisarts kun nen houden als ze dat per se wil len. De Kamer denkt dat hier in de praktijk niets van terecht komt en dat mensen toch een andere arts opgedrongen krij gen. De partijen willen dat de keuzevrijheid buiten kijf staat. Vliegenthart wil minder artsen om zo de kwaliteit en doelma tigheid van de medische en far maceutische zorg in de verzor gingshuizen te verbeteren. „In verzorgingshuizen lopen soms tientallen huisartsen rond. Nie mand heeft de coördinatie en verantwoordelijkheid." De ver zorgingshuizen moeten die taken op zich nemen, vindt Vlie genthart, net zoals bij de ver pleeghuizen. De verzorgings huizen vallen straks onder de AWBZ, net als verpleeghuizen Die hebben wel eigen artsen. Bovendien heeft de bewinds vrouw nog een opdracht van het vorige kabinet om jaarlijks rond de 25 miljoen gulden te bespa ren op de medicijnkosten. In verzorgingshuizen wordt twee keer zoveel aan medicijnen voorgeschreven dan in ver pleeghuizen. „Dat wordt niet ARNHEM - De lokale politieke partijen en het CDA hebben giste ren goed gescoord bij de gemeenteraadsverkiezingen in de Betuwe. Het opkomstpercentage bleef onder de vijftig procent. De tussentijdse verkiezingen waren nodig wegens de gemeentelijke herindeling van de Betuwe, waar zes gemeenten per 1 januari sa mengaan in twee nieuwe. Huissen, Bemmel en Gendt gaan verder onder de naam Bemmel terwijl Eist, Heteren en Valburg straks als de gemeente Over-Betuwe door het leven gaan. In Bemmel hebben de lokale partijen gezamenlijk twaalf zetels in handen. Het CDA haalde er acht. In Over-Betuwe is het CDA met zeven zetels de grootste partij. Lokale partijen haalden hier negen zetels. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Drie voormali ge Rotterdamse wethouders, die volgens het huidige college van B en W in de jaren tachtig en ne gentig privékosten uit de ge meentekas financierden, weige ren dat geld terug te betalen. Dat heeft het Rotterdamse ge meentebestuur gisteren meege deeld. Het gaat om de wethou ders Smit (CDA), Den Dunnen (PvdA) en Linthorst (PvdA). Van andere oud-wethouders is de naam gezuiverd. Oud-wet houder Hallensleben (PvdA) had al eerder uit eigen beweging een bedrag terugbetaald. Er is geen bewuste keuze geweest voor zelfverrijking, schrijft het college van B en W aan de ge meenteraad. Politici, ex-stadsbestuurders, media en het accountantskan toor KPMG braken zich giste ren het hoofd over de vraag of het college zich met dit milde rapport nu wel of niet distanti eert van het rapport van de Commissie tot Onderzoek van de Rekening (COR). Acht maan den geleden leidde dat nog tot felle kritiek op dezelfde ex-be- stuurders. De gemeenteraad had B en W op 23 maart per motie opgedragen zich in te spannen ex-bestuur- ders te bewegen tot terugbeta ling, indien zou blijken dat pri- vé-kosten ten laste van de gemeente zijn gekomen. Giste ren rapporteerde het college. Slechts in enkele gevallen hoeft te worden terugbetaald, meldde het. De drie wethouders hebben vol gens B en W vliegtickets voor de business class omgewisseld voor veel goedkopere economy- classtickets, waardoor zij hun partners mee konden nemen. Linthorst moet 521 gulden te rugbetalen, Smit 907 Bij Den Dunnen moet nog worden bere kend hoeveel hij moet terugbe talen. Volgens de SP en de Stadspartij in Rotterdam wekken B en W met hun milde rapport tenmin ste de schijn dat ze afstand ne men van het COR-onderzoek. Beide partijen gaven al aan op 7 december in de gemeenteraad tegen zullen stemmen als hier mee de zaak zal worden afge daan Zij vinden dat het college onvoldoende kritisch is ge weest. Ex-burgemeester Peper, die naar aanleiding van het COR- rapport aftrad als minister, komt niet in de rapportage van B en W voor. Rotterdam wil eerst de uitkomst afwachten van het justitieel onderzoek dat tegen hem loopt. GPD/ANP Advertentie verklaard door de verschillen in bewoners. Mogelijk blijft veel gewoon in een potje op de kamer staan, verspilling dus." Budget De Tweede Kamer begrijpt de wens tot doelmatiger medicijn gebruik, maar vindt dat dit ook kan worden bereikt door het voorschrijfgedrag van huisart sen en de inkoop door zorgver zekeraars te verscherpen. Dit gebeurt in andere sectoren van de zorg ook. De Tweede Kamer is er ook op tegen dat medicijnen onder het budget van de verzorgingshui zen komen. De fracties voorzien dat instellingen de patiënten die dure medicijnen nodig hebben, eerder zullen weren. Met tegenzin gaf Vliegenthart gisteren uiteindelijk toe dat ze niet doorgaat op dit pad als er geen steun voor is. „Ik ga me be zinnen op de situatie en andere manieren bekijken." ANP U zoekt een hypotheek Wij beginnen misschien wel over uw enthousiasme voor sport Een goed hypotheekadvies houdt met alles rekening. Bijvoorbeeld wat er met uw woonlasten gebeurt wanneer u onverhoopt arbeidsongeschikt wordt. Tijdens onze Hypotheek Advies dagen tot en met 1 december vertellen wij u daar graag meer over. Bel voor een afspraak: 0900 - 8174 (ca. 22 ct/min) of kijk op www.wonen.fortisbank.nl. ij FORT IS BANK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3