PZC Wegenonderhoud eist meer geld JIB 17 Leden Belgische loodsenvakbond dreigen te staken Kinderen kiezen beste krantenfoto's Relaxed luisteren naar Jip en Janneke Populatie zeehonden in Westerschelde neemt toe Gemeente moet budget minimaal verdubbelen Onderzoek naar Zoomweg-Noord Hof legt man zes jaar cel op voor misbruik stiefdochters zeeuwse almanak Sinterklaas Kamervragen over veiligheid Scheldetunnel TouristSliop ia, 0118-674300 1 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 16 november 2000 door Wout Bareman TERNEUZEN - De zeehon denpopulatie in het Schelde- stroomgebied neemt toe. Dat blijkt uit tellingen van Natuur reservaten Antwerpen-Noord. De verbeterde waterkwaliteit heeft vooral de groei van een zeehondenkolonie bij het Ver dronken Land van Saeftinge gestimuleerd. Natuurreserva ten heeft een databank voor zeehondenwaarnemingen in gesteld. Volgens de gegevens leven er tussen Vlissingen en Antwerpen 150 zeehonden. Halvewege de jaren zestig nam het aantal zeehonden in het Scheldegebied snel af. Tot een paar jaar geleden werden er nauwelijks nog aangetroffen. Natuurreservaten kreeg de laatste tijd echter bijna dage lijks meldingen binnen, af komstig van wandelaars, die de dieren op zandplaten had den waargenomen. Vooral bij Zandvliet, Lillo en Doel wer den regelmatig zeehonden gezien. In de databank wil Na tuurreservaten nu alle waarne mingen bundelen. Volgens hem gebeurt het nu re gelmatig dat watertoeristen de zeehonden afschrikken als ze hun boot laten droogvallen op zandplaten. Ook jetskiërs hin deren de zeehonden. Tijdens een bijeenkomst van gidsen van het Land van Saef tinge, een kleine maand gele den, werd de groei van het zee hondenbestand al vastgesteld. Er werd toen gemeld dat er minstens 25 zeehonden rond Saeftinge zaten. Maar ook in de monding van de Wester schelde worden regelmatig zeehonden gesignaleerd op de zandplaten. Ze liggen er niet, zoals vaak wordt gesugge reerd, te zonnen, maar ze verte ren er hun voedsel. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Belgische loodsen gaan vrijdag hoogst waarschijnlijk in staking. De socialistische vakbond ACOD heeft z'n leden bij het Zeewezen van de Vlaamse Gemeenschap opgeroepen vrijdagmiddag om twee uur het werk neer te leggen voor een 24-uursstaking. Be halve de loodsen staken ook de mensen die de loodsen aan boord brengen en de afdeling Scheepvaartbegeleiding. De scheepvaart op de Wester schelde zal bij een staking deels worden lamgelegd, maar het was woensdagavond nog ondui delijk of ook de Belgische loods- dienst die opereert vanuit Vlis singen, aan de acties deelneemt. De radarwaarnemers van Zee- brugge en Antwerpen en de ver keersleiders in Oostende leggen in ieder geval wél het werk neer, als niet aan hun eisen tegemoet wordt gekomen. Daarover wordt in de loop van vandaag, donderdag, duidelijkheid ver wacht van de Vlaamse regering. De stakingsactie is aangekon digd door de socialistische vak bond ACOD, die niet alleen DEN HAAG - Het bedrijfsleven en minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat hebben een overeenkomst ondertekend voor de uitvoering van een haal baarheidsonderzoek naar de aanleg van een stroomweg (waarop honderd kilometer per uur gereden mag worden) tus sen Zaanstad en de Belgische grens, bij Antwerpen. Het laatste stukje van de Zoom weg-Noord, tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, maakt ook onderdeel uit van de weg, waar aan het bedrijfsleven de helft wil bijdragen. Voor de stroom weg zal tol betaald moeten wor den. De haalbaarheidsstudie moet juni 2001 gereed zijn. DEN HAAG - Een 49-ja- rige man uit de gemeente Reimerswaal is woensdag in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot zes jaar cel, omdat hij zijn beide stief dochters jarenlang seksu eel misbruikt heeft. De opgelegde straf is ge lijk aan het eerdere vonnis van de rechtbank in Mid delburg waartegen de man hoger beroep aante kende. Twee weken gele den eiste de advocaat-ge neraal bij het gerechtshof eveneens een gevangenis straf van zes jaar. De man ontkende in hoger beroep ooit seksuele handelingen met de jongste stiefdoch ter gepleegd te hebben. Het gerechtshof achtte echter bewezen dat de man ook tegen dit meisje te ver gegaan is. De oudste stiefdochter zegt destijds in de ouder lijke woning in Kruinin- gen vanaf haar zesde veertien jaar lang seksu eel misbruikt en ver kracht te zijn. De jongste stiefdochter zegt dat het misbruik be gon op haar elfde. Aan de seksuele praktijken van de stiefvader kwam een einde toen het oudste meisje een vriendje kreeg en vertelde wat er in huis gebeurde. problemen rond de herstructu rering van het loodswezen - een proces dat al vier jaar loopt - aan de kaak stelt, maar ook tal van andere knelpunten noemt als aanleiding tot de staking. Het ACOD is bijvoorbeeld onte vreden over de plannen om de tender - het vaartuig waarmee loodsen naar de loodspost op zee worden gebracht - uit de vaart te nemen. Alleen bij zwaar weer zou de tender nog worden inge zet. Het Belgische loodswezen kampt ook met personeelste kort bij de administratieve diensten en de vakbonden kla gen over een stagnerend inves teringsbeleid. Zo laat het on derhoud van de schepen te wensen over. Bij de ACOD is eenderde van de Belgische loodsen aangesloten. De christelijke vakbond onder schrijft de grieven van de socia listische vakbond, maar is niet actiebereid. De actie van de loodsen valt vrijdag samen met die van de chauffeurs van het openbaar vervoer. In Antwerpen rijdt maar een beperkt aantal stads bussen. De vakbonden proteste ren daarmee tegen de belabber de werksituatie van de tram- en busbestuurders van vervoers maatschappij De Lijn. Ook de onderwijsbonden in België heb ben acties aangekondigd. Waar schijnlijk gaan alle scholen op 1 december dicht. (Advertentie) Beste Winkel van Nederland donderdag 16 november 19.30 uur lezing Marloul Pluymakers| HET AANRAKEN VAN DE SCHOON HIED over Vjta Sackville-West en Virginia Woolt' vandaag vanaf 17.30 uur in De Brasserie boerenkool mer worst ƒ13,50 pikante bonenschotel (vegetarisch) 17,50 hazenpeper met stoofperen ƒ21,50 vrijdag 17 november vanaf 9.00 uur De nieuwe Voskuil HET BUREAU dwl 7: 'De dood van Maarten Koning' zaterdag 18 november 14.30- 16.30 uur Vage klachten eigen en andermans blues exposities binnenplein: Middelburg ondersteboven gangen: •Zeeuwse fotosalon binnentuin: Christine Boer. etsen De Directiekamer: Lucic van Darn-Van Isselt, Rcimönd Kimpe e.a. kijk ook op www.hesrewinkelvanncderkiiul.nl de Winkel DRVK in Woorc Brasserie KERY Beeld Geluid Wessel, die acht is, begint al les een beetje te ontdekken. En hij vangt op school wel eens wat op. Op een avond kroop hij dicht tegen zijn moeder. „Mama", zei hij. „Ik ga iets aan je vragen en je moet eer lijk antwoord geven." Z'n moeder vroeg nog eens „Heel eerlijk?" „Ja, heel eerlijk." En Wessel fluisterde, met een wijze blik in de ogen: „Wie legt eigenlijk die cadeautjes iri mijn schoen?" Zijn moeder: „Wil je het eer lijk weten?" „Ja, heel eerlijk,zei Wessel Ze zei: „Dat doen pappa en ik." Het was even stil... Toen vroeg hij: „En de grote ca deaus dan?" Zijn moeder: „Heel eerlijk?" „Ja, heel eerlijk." „Die kopen pappa en ik." Het was nog heel lang stil in die Terneuzense kamer. Tot dat Wessels moeder haar ar men rond hem legde en stille tjes vroeg: „Ben je nou héél boos?" Wessel: „Ja, want ik vind het héél gemeen van Sinter klaas." door Piet Kleemans ZEERIKZEE - Voor een gedegen wegbeheer moet de gemeente Schouwen-Duiveland het jaar lijks budget verdubbelen: van de huidige twee miljoen naar minimaal 3,8 miljoen gulden. En zelfs dat is nog aan de krappe kant, blijkt uit een inventarisa tie van de afdeling gemeente werken. Gepleit wordt voor het instellen van een speciaal we- genbeheersfonds. Onduidelijk is hoeveel geld er de laatste jaren is uitgegeven aan wegbeheer. De voormalige ge meenten op Schouwen-Duive land werkten niet met een vast budget voor wegbeheer, maar slechts een bescheiden geldpot je voor onderhoud. Moest er geld komen voor een bepaald wegenproject, dan ging er een voorstel naar de gemeenteraad. Bij het vaststellen van het hui dige budget van twee miljoen zijn alleen die onderhoudsbud getten meegenomen. Daardoor is volgens het ambte lijk advies van de dienst ge meentewerken aan het college van B en W structureel te weinig geld beschikbaar voor wegbe heer. Daar komt bij dat het 'are aal verhard oppervlak' de laat ste jaren - onder meer door woningbouw - met elf procent is toegenomen, waardoor de on derhoudsplichten toenemen. De gemeente wil toe naar meer structuur op het gebied van het wegbeheer en heeft daarom de firma Arcadis Heidemij Advies in de arm genomen. Die heeft het areaal aan gemeentelijke wegen geïnventariseerd en er vervolgens het programma Ra tioneel Wegenbeheer (RAWEB) op los gelaten. Daarin becijfert Arcadis dat voor een plan perio de van 25 jaar per jaar 5,7 mil joen gulden nodig is voor een verantwoord wegenbeheer. Als volstaan zou worden met een planperiode van twintig jaar kan het budget worden terugge bracht tot jaarlijks 5,2 miljoen. Het alternatief van de Schouw- se dienst gemeentewerken is ge baseerd op een planperiode van slechts vijf jaar. Maar voor dat geld mag het college, stelt ge meentewerken, geen wonderen verwachten. „Het is niet te ver wachten dat met dit lager bud get het cyclisch onderhoud goed gestructureerd uit te voeren is." Vooraf is volgens de dienst ge meentewerken moeilijk te zeg gen wat er allemaal'aan de we gen moet gebeuren en hoeveel geld dat kost. Het zou in de praktijk best kunnen dat het budget het ene jaar niet toerei kend is, terwijl er in het andere jaar een overschot is. Lastig voor het huishoudboekje van de gemeente. Daarom stelt de af deling gemeentewerken voor een fonds voor het wegenonder houd te scheppen. Hierdoor wordt een flexibele planning mogelijk zonder dat dit proble men geeft voor de totale finan ciële huishouding van de ge meente. Of de gemeente voldoende per soneel in huis heeft om het we genonderhoud in eigen beheer en het beheerprogramma actu eel te houden, is volgens de af deling gemeentewerken niet te zeggen. Mocht in de praktijk blijken dat gemeentewerken onvoldoende menskracht heeft, dan 'zal er mogelijk formatie voor langere tijd ingehuurd moeten worden'. (Advertentie) door Miriam van den Broek i, spannend verhaal met Koos en Trijn, speciaal kinderknutselprogramma met daarna een spetterend gourmetbuffet met dessert. Prijzen: volwassenen 52,50 p.p. KKV), kinderen 5 t/m 12 jaar 36,50 p.p. (o.v.v. KKK), kinderen t/m 4 jaar gratis. Vanaf 14.00 uur 1e Kerstdag: Sportcafé Zeebad, Breskens, 2e Kerstdag: Yachtclub Bestevaer, Kamperland, Familierestaurant De Banjaard, Kamperland, Zeeland Village, Scharendijke. In hun pyjama luisteren leerlingen van de drie laagste groepen van De Kirreweie naar verhalen uit Jip en Janneke en Pluk van dePetteflet. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Knuffels, kus sens, pantoffels, kinderen in pyjama, juf in een comfortabele duster: de eerste drie groepen bij openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede zagen er woensdagochtend anders uit dan anders. Er werd voorgelezen uit lievelingsboe ken die de leerlingetjes hadden meege bracht. Het betrof de afsluiting van een voorlees- project. Uit groep vier tot en met acht werden voorleeskampioenen gekozen. Zij presenteerden zich woensdagavond tijdens de jaarvergadering van de ouder raad. In de eerste drie groepen lazen de leid sters voor. Twee weken lang werd er elke dag een stukje voorgelezen uit een lieve lingsboek van één van de kleuters. „Wij wilden ook vanuit de ouderraad de na druk vestigen op het belang van voorle zen. Vaak vormt dat een stimulans voor kinderen om ook zelf te gaan lezen, zodra ze dat kunnen", zegt bestuurslid Anne- lies van de Zande. Zij heeft echter het idee dat voorlezen binnen de gezinnen niet meer zo gebrui kelijk is. Dat was reden voor de ouder raad eens wat meer aandacht te besteden aan het voorlezen. Tijdens de vergade ring woensdagavond hield docent J. Louws van de Hogeschool Zeeland, afde ling Pabo, een inleiding over dit onder werp. Verder had boekhandel De Vries uit Zierikzee een boekentafel ingericht met kinder- en voorleesboeken. De afsluiting van het pro j eet in de laagste groepen kreeg woensdagochtend een nostalgisch tintje. Alle kinderen gaven gehoor aan de oproep om tien uur in nachtkleding in de klas te verschijnen en hun knuffels mee te brengen. De leden van de ouderraad deelden warme choco lademelk en ontbijtkoek uit. De boeken van Annie M. G. Schmidt blij - ken nog steeds populair bij de kleuters. Juf Nellie las op verzoek voor uit Pluk van de Petteflet en juf Marjon vertelde aan avontuur uit Jip en Janneke. Juf Ma rijke Janse dook met haar klas behaag lijk weg in de kussens en vertelde met verschillende stemmetjes over de knuf- felberg van Lola. De meeste kleuters voelden zich opper best in pyjama in de klas. Velen staken er als vanzelfsprekend hun duim bij in hun mond. DEN HAAG - SGP-Kamerlid J. T. van den Berg heeft minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat woensdag om dui delijkheid gevraagd over veilig heidseisen die in Nederland worden gesteld aan verkeers- tunnels. Hij deed dat tijdens de behande ling van de begroting 2001 van Verkeer en Waterstaat, naar aanleiding van de treinramp in Oostenrijk. Van den Berg onder kende dat er in Nederland nau welijks vergelijkbare situaties zijn, maar het ongeluk in Oos tenrijk kan volgens hem wel een reden zijn om de Nederlandse veiligheidsvoorschriften onder de loep te nemen. Hij wees daar bij met name op de Westerschel- detunnel en de geplande tunnel onder het Groene Hart voor de hogesnelheidslijn. Netelenbos antwoordt vandaag. VLISSINGEN - Sommige kin deren wisten het direct: deze krantenfoto moet winnen. An deren wogen zorgvuldig de kwaliteit en het onderwerp van de nieuwsfoto af. Dertig jongens en meisjes uit de groe pen 7 en 8 van verschillende Zeeuwse basisscholen deden woensdagmiddag in het PZC- kantoor in Vlissingen mee aan de Krantenfoto Kinderjury. Van tientallen foto's die het af gelopen jaar verschenen zijn in de PZC, kozen zij de drie beste in vijf categorieën. Deze foto's gaan door naar de lande lijke verkiezing van de beste Nederlandse krantenfoto. Voor het eerst in de zestien j aar dat de verkiezing in Zeeland wordt gehouden, was er de ca tegorie lief/leuk. Deze is in het leven geroepen omdat kinde ren dikwijls geen oog meer hebben voor het nieuws zodra er vertederende dieren op een foto staan. Dat kinderen een onvoorspel bare mening hebben, bleek, Want hoewel er in deze catego rie een foto was opgenomen van twee zwanen in Veere, liet de winnende foto de benen zien van voetballer David Beckham, met daarnaast zijn jonge zoontje. De categorie regio is gewon nen door fotograaf Dirk-Jan Gjeltema. Hij legde bruine be ren van het Groot Russisch Scholieren jureren krantenfoto's in het PZC-kantoor in Vlissingen. Staatscircus in Goes vast. Op de tweede plaats eindigde Jan- ne Wolterbeek met een foto van een ontplofte vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoor log. Op de gedeelde derde plaats zijn geëindigd de ge strande tanker op het strand van Zoutelande door Ruben Oreel en de viering van het Koerdisch nieuwjaar door Lex de Meester. De ramp in Enschede behaal de de eerste plaats in de cate- foto Ruben Oreel gorie binnenland. De judoka Mark Huizinga die goud wint in Sydney was de beste sport- foto en de winnende foto in de categorie buitenland gaat over rellen op de Amerikaanse am bassade in Beiroet. (Advertentie) SNEL, VOL VOL! u terecht een uitgebreid warm en koud buffet. Prijzen: volwassenen 39,50 p.p. (o.v.v. NBV), kinderen 5 t/m 12 jaar 27,50 p.p. (o.v.v. NBK), kinderen t/m 4 jaar gratis. Van 11.00 tot 14.00 uur. Roompot Beach Resort en De Banjaard, Kamperland, Zeeland Village, Scharendijke, restaurant De Parelvisser, Domburg, Sportcafé Zeebad, Breskens. Wilt u meer informatie over het uitgebreide assortiment aan heerlijke culinaire arrangementen tijdens de kerstdagen en Oud Nieuw dan kunt u bellen met onderstaand nummer. V.k.MI», wonun vrtj. t.jd 1 Markt 65c, 4331 LK Middelburg 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39