Tholen meet afkalving haventalud Kinderkamer Gezocht Stadsgewest is voor D66 een papieren tijger Oranjemolen op hoger niveau 'n beetje huur voor 'n verre buur giro: 236700 Auto vernield in Vlissingen Verkoopdag voor projecten Derde Wereld Koffieconcert RPF bijeen Conditie terrein bij stortplaats wordt jaar lang gevolgd SINT PHILIPSLAND - De ge meente Tholen gaat de conditie van het talud aan de noordwest kant van de haven van Sint Phi- lipsland in de nabije toekomst nauwgezet volgen. Daarmee wil ze duidelijkheid verkrijgen over het afkalvingsproces dat in de haven gaande is. De haven ligt vlak naast een voormalige stortplaats. Niet be kend is op dit moment met wel- VLISSINGEN - Een auto op het Bellamypark in Vlissingen is dinsdagnacht door vandalen onder handen genomen. Woens dagmorgen hing de buitenspie gel los en er zaten deuken in de motorkap en boven een kop lamp. De schade bedraagt enke le duizenden guldens. MIDDELBURG - Hulp- en zen dingsorganisaties houden za terdag 25 november van 10 tot 16 uur een verkoop- en informa tiemiddag in de Ter Hoogekerk in Middelburg. Bezoekers kunnen cadeau-arti kelen, vruchten van huisnijver heid en producten uit de Derde Wereld kopen. De opbrengst gaat naar projecten van deelne mende organisaties. Dat zijn DorkasWoord Daad, de Verre Naaste, Steun aan Israël, Goed Werk, Zending van Gerefor meerde Gemeente en ZOA- vluchtelingenzorg. WILHELMINADORP - Mu ziekverenigingen de Echo uit Wilhelminasdorp en Oefening en Uitspanning uit Kattendijke houden zondag een koffiecon cert in het Wilhelminahuis in Wilhel minadorp Het gratis concert begint om 12 hoe groot het gevaar is dat die stortplaats ooit bloot komt te liggen. Inspectie en navraag bij het baggerbedrijf dat het uit baggeren van de haven van Sint Philipsland voor haar rekening neemt, heeft weinig duidelijk heid kunnen verschaffen. Wel heeft het baggerbedrijf een har de laag aangetroffen, die moge lijk de oude havensituatie mar keert. Maar ook daarvan is momenteel niet meer - bijvoor beeld over diepte - bekend. De Koninklijke Schippersver eniging Schuttevaer en leden van de commissie gemeentelijke ontwikkeling hebben de ge meente eerder om aandacht voor de afkalving gevraagd. De gemeente Tholen is echter niet van plan bij voorbaat over te gaan tot het nemen van maatre gelen tegen de afkalving, zoals het leggen van een dam of bekle ding. Met de aanleg van een dam van stortsteen is al snel een be drag van tweeëneenhalf tot drie ton gemoeid. Dat maakt, vindt de gemeente, nader onderzoek gewenst. Nog een afweging om de afkalving eerst eens beter in kaart te brengen, is het grotere havenplan dat de gemeente in gedachten heeft. De handelsha vens van de gemeente Tholen kosten meer dan dat ze opbren gen. De bedoeling is dan ook een plan op te stellen waarin de ex ploitatie van alle Thoolse ha vens is meegenomen. Vooruitlo pend daarop - en op de hieruit voortkomende discussie - wil de gemeente geen geld uitgeven dat naderhand weggegooid geld blijkt te zijn. Metingen Als het baggeren achter de rug is, wil de gemeente Tholen, via driemaandelijkse metingen, een jaar lang gaan registreren hoe de situatie zich in de haven ont wikkelt. Dan pas, is het idee, valt te beoordelen of er sprake is van afkalving en met welke snelheid. Het kan twee kanten op, is de gedachte nu. De verdie ping van de havenbodem zou een snellere afbraak van het ta lud tot gevolg kunnen hebben. Een andere mogelijkheid is ech ter, redeneert de gemeente, dat er een nieuw evenwicht ont staat. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Oranjemolen aan de Groene Boulevard in Vlissingen zal circa twee meter hoger komen te staan. De ge meente Vlissingen schat de kosten van het ophogen op circa 650.000 gulden. Rijkswaterstaat betaalt ongeveer de helft van dat bedrag. Als de Vlissingse gemeenteraad deze maand akkoord gaat met het plan en het verstrekken van het geld, dan wordt dit jaar nog aan de werkzaamheden begonnen. Met het ophogen begint de grote opknapbeurt van de molen en zijn omgeving. Daarbij hoort de versteviging van de fundering en het rechtzetten van de molen. De ophoging is noodzakelijk omdat de molen in een soort put is gezakt, waardoor hij onstabiel staat en te gevoelig is voor weersinvloeden. In het voorjaar wil Rijkswaterstaat beginnen met de verstevi ging van het zogenoemde onzichtbare dijklichaam achter de glooiing. De stenen keermuur moet stormen kunnen weerstaan. In de jaren tachtig is daarvoor de verborgen glooiing aangelegd. Deze voldoet niet meer aan de verscherpte veiligheidsnormen. Vanaf de sluizen bij de jachthaven tot even voorbij de molen moet de grond direct achter de keermuur worden afgegraven tot een diepte van circa zes meter. Daarna moet de glooiing opnieuw verstevigd worden. De verwachting is dat Rijkswaterstaat voor dit karwei zo'n acht maanden nodig heeft. Daarna is het weer de beurt aan de Oranjemolen, die wordt ge restaureerd. Van de molen worden de omloop, muren, wieken en het technische gedeelte opgeknapt. Vlissingen raamt de kosten op 1,3 miljoen gulden. Het Rijk subsidieert daarvan een deel. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Opnieuw is duidelijk geworden dat het stadsgewest Vlissingen/Mid- delburg niet meer is dan een pa pieren tijger. Dat oordeel velt T. Aalfs van de Vlissingse D66- fractie over de onlangs afge ketste gezamenlijke aanpak van de bouw voor theatervoorzie ningen in het stadsgewest. Het Vlissingse college en bijna alle raadsfracties vinden dat Middelburg zijn eigen schouw burg moet bouwen. Vlissingen zal zelfstandig een vlakke- vloertheater ontwikkelen op het Scheldeterrein zodra de scheepswerf naar Vlissingen- Oost is verhuisd. Middelburg betreurt het dat de Vlissingse partner is afgehaakt. Aalfs: „Dit had een gezamenlijk pro duct moeten kunnen wdrden. Ik noem het een gemiste kans. Als het zo is dat Middelburg meer wil dan Vlissingen, dan hadden we toch een modus moeten kun nen vinden om gezamenlijk op te trekken." D66 was de enige fractie die zich woensdagavond in de commis sievergadering cultuur en wel zijn keerde tegen het besluit van het college. Alle partijen knik ten instemmend en zeiden al langer een grote aarzeling te hebben gehad om samen met Middelburg op te trekken. E. Walrave-Troost van de PvdA vond dat de provincie in de regie wat te verwijten valt. Het is voor de provinciale schaal te veel van het goede als er in zowel Terneu- zen, Middelburg als Goes grote theaters komen, zei ze. De fractievoorzitster van de PvdA vond dat Middelburg Vlissingen in 'de schouwburg kwestie niet als een serieuze partner heeft behandeld'. Mid delburg ging te veel zijn eigen gang. Zij gaf daarvoor het zoe ken naar een geschikte locatie voor de nieuwbouw als voor beeld. „Op een gegeven moment schoof Middelburg zelfs een plek aan de stadsrand naar vo ren. Dat wordt door iedereen af geraden, ook door de onderzoe kers van het theaterrapport Drij ver en Partner. Ik dacht dan: We hadden het toch over een ge zamenlijke schouwburg?" Alleen door de vasthoudend heid van Aalfs moest wethouder L. C. Poppe-de Looff een ver klaring voor het veranderende inzicht van het college geven. „U heef tot nu toe alleen maar gezegd dat Middelburg zijn schouwburg bouwt, investeert en exploiteert en dat Vlissingen met het vlakke-vloertheater in de weer gaat. Daar neem ik geen genoegen mee." Poppe-de Looff legde uit dat Middelburg vasthield aan 'een maximale optie'. En dat is dat Middelburg niets af wilde doen aan 'de grote schouwburg, in clusief kleine zaal en filmzaal', Vlissingen verwacht dat vooral die kleine zaal een bedreiging is voor het eigen Arsenaaltheater. „Daar komt nog bij dat Middel burg al in december aan de slag wil gaan met het theater. Voor ons komt dat moment te snel." Tekorten Walrave-Troost vroeg zich af hoe Vlissingen nu kan voorko men dat de kleine zaal niet con curreert met het Arsenaalthea ter. Zij verwachtte bovendien dat het A-theater in deze vorm en opzet met tekorten wordt ge confronteerd. „Ik weet wel dat die kleine zaal juist nodig is om de exploitatie voor het A-thea ter rond te krijgen, maar het is wel heel erg ambitieus voor de Walcherse schaal." Vlissingen wil met Middelburg aan tafel blijven zitten om over het geza menlijke podiumbeleid te over leggen. MIDDELBURG - De Middel burgse RPF houdt op donder dagavond 23 november een ledenbijeenkomst in vereni gingsgebouw de Arne in Arne- muiden. De leden mogen hun mening geven over het samen gaan van de RPF met de GPV tot ChristenUnie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. donderdag 16 november 2000 door Esme Soesman ke snelheid het talud afkalft en Dialyse, je zit er altijd aan vast. Want ook de dagen dat je niet aan het dialyseapparaat vastzit, ben je er toch mee bezig. Je leven is er volledig op ingericht, alles moet er voor wijken. De Nierstichting wil nierpatiënten zoveel mogelijk helpen en bijstaan. Dat kost geld, veel geld. Bel voor meer informatie 0800-222 40 07 of stort uw bijdrage op giro 88.000. Hartelijk dank. NIERSTICHTING ALS HET JE OVERKOMT, ZIJN WE ER. 80 huizen voor alleenstaande moeders in de krottenwijken van Mexico. H O m e PI a n Meer informatie? Bel 076-573 67 36 of stuur een briefje naar HomePlan postbus 6849,4802 HV Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36