Reimerswaal gaat legionella te lijf PZC PZC Noord-Beveland wacht even met bijdrage voor IB A Steun raad voor kerstbonus minima maakt actie onnodig Acht gewonden bij twee ongelukken Stevige drinker bestraft voor brokkenrit in Goes Boete voor doorrijden na ongeval Auto gestolen in Geersdijk Werkstraf voor slaan zonder reden Lifter krijgt voorwaardelijke boete Vlissingse betrapt bij diefstal Drankrit kost Bevelander jaar rijbewijs Radarcontrole in Kapelle Auto's gestolen bij inbraak in Goes Aanpassingen waterinstallaties nodig om kans op besmetting te verkleinen b 19 donderdag 16 november 2000 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 47-jarige man uit Goes werd woensdag door de Middelburgse politie rechter G. Nomes voor de keuze gesteld: twee weken gevange nisstraf of onbetaald werken. De Goesenaar had even bedenk tijd nodig, want dit had hij niet verwacht. „Dan neem ik wel twee weken vrij om te werken", gaf hij tenslotte te kennen. Met een jaar rij-ontzegging had hij minder moeite, want het was nog geen vijf minuten lopen naar zijn werk. De politierechter veroordeelde gisteren de man voor dronken rijden tot een jaar rij-ontzeg ging en veertig uur werkstraf. De verdachte zat met een score van 1210 microgram, ruim vijf keer boven de limiet, in de hoog ste categorie. De automobilist was op 11 juli dit jaar in Goes te gen twee geparkeerde auto's ge reden. Hij gaf toe een stevige drinker te zijn. „Het is altijd hetzelfde. Relatieproblemen en dan ga je drinken, de hele nacht door. Maar ik voelde me nog goed genoeg om te rijden." Volgens de verdachte had de po litie er versteld van gestaan dat hij nog zo recht kon lopen. „Dan duidt het erop dat u alcohol ge wend bent. Dit is bijna een re cord. Mensen kunnen bij zo veel drank niet meer op hun benen staan", reageerde officier van justitie G. Rip. Ook de politierechter maakte zich zorgen over het drankge bruik. Zelf vond de Goesenaar dat hij ondanks alles adequaat had gehandeld door briefjes tussen de ruitenwissers van de beschadigde auto's te steken. „Als dit nog een keer gebeurt, dan mogen ze me afschieten", verzekerde hij. Nomes gaf hem niettemin het advies om profes sionele hulp te zoeken voor zijn alcoholprobleem. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 41-j arige man uit Scherpenisse veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 750 gulden boete. De verdachte had 19 juni vorig jaar in Tholen gereden terwijl hij een rijverbod had. Begin maart van dit jaar was de man in Tholen doorgereden na een botsing tegen een lan taarnpaal. De politie hield hem een dag na het ongeval aan. De schade aan de paal van 1600 gulden is inmiddels vergoed aan Delta Nutsbedrijven. De officier van j ustitie eiste twee weken cel en 7 5 0 gulden boe te. Raadsvrouw JJansen voerde aan dat er bij haar cliënt eni ge verwarring (door zijn beperkte kennis van de Nederlandse taal) was ontstaan over de rij-ontzegging die hem bij een eer der vonnis was opgelegd. Ze pleitte voor een voorwaardelijke straf. Dat werd door de politierechter overgenomen. GEERSDIJK - Tussen woensdagmiddag kwart over een en twee uur is een auto gestolen die geparkeerd stond aan de Pro- vincialeweg in Geersdijk. Het betreft een blauwe BMW van het type 525 TDS met het kenteken FV-VN-69. De waax'de van de auto is onbekend. MIDDELBURG - Een 27-jarige Middelburger kon zich niet meer herinneren zonder enige aanleiding een man te hebben geslagen. „Toen ik wakker werd, lag ik in de politiecel", ver telde hij woensdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter. Voor straf moet hij dertig uur onbetaalde arbeid ver richten. De combinatie van alcohol en drugs had hem er 20 november vorig j aar toe aangezet om een bezoeker van een ca fetaria in Bruinisse zomaar een vuistslag in zijn gezicht te ge ven. De verdachte maakte die avond deel uit van een groep pa tiënten van afkickcentrum De Reilof, die met weekendverlof waren gestuurd. Officier van justitie G, Rip vatte de mishan deling ernstig op. Temeer omdat de Middelburger al twee keer eerder voor een geweldsdelict is veroordeeld. Rip eiste twee weken gevangenisstraf, maar politierechter G. Nomes ging op het voorstel van raadsman E. Smit in om de straf te beper ken tot dertig uur dienstverlening. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter B. Door- newaai'd Boekhout heeft een 23-jarige man uit Dordx*echt een voorwaardelijke boete van 180 gulden opgelegd. De man wei gerde zijn identiteitsbewijs aan een politieman te laten zien toen hij op 2 december 1999 liftte langs de A58 ter hoogte van Oost-Souburg. Hij liftte daar regelmatig en was zelfs een keer door een politiewagen naar de plaats van bestemming ge bracht. Omdat de man in verslaaf denopvang De Hoop in Dor drecht hard aan zichzelf werkt en hij toch al een boete kreeg omdat hij liftte op een plaats waar dat niet is toegestaan, eiste officier van justitie C. Laukens niet meer dan een boete van 180 gulden indien hi j bi nnen twee jaar weer weigert zich te le gitimeren. VLISSINGEN - Een 17-jaxrig meisje uit Vlissingen is woens dagmiddag in een winkel in haar woonplaats aangehouden voor diefstal. Het meisje dat in de winkel werkt had glazen weggenomen. Tegen haar is px-ocesverbaal opgemaakt. Na verhoor mocht ze weer naar huis. MIDDELBURG - Een dronke- mansrit van een 32-jarige inwo ner van 's-Heerenhoek is deze zomer finaal uit de hand gelo pen. Behalve het veroorzaken van een botsing in dronken toe stand, werd de verdachte woensdag door justitie in Mid delburg ook poging tot diefstal van twee auto's verweten. Het kwam hem te staan op een jaar rijontzegging en een werkstraf van veertig uur. De delicten waren toe te schrij- yen aan overmatig drankge bruik. De Bevelander was in 's-Gravenpolder in botsing ge komen met een tegenligger. Na de blaastest op het politiebu reau in Goes werd de Bevelan der naar huis gestuurd. Hij wist zich van die avond slechts flar den te herinneren. „Ik weet nog dat ik mijn vrouw en mijn schoonmoeder heb opgebeld om me te komen ophalen. Maar ze kwamen niet", zei hij. Het liet zich voor politierechter G. No mes makkelijk raden waarom de verdachte in Goes-Noord eën auto had willen stelen. „De dief stal ligt in het verlengde van uw dronkenschap. Er hadden zeer ernstige ongelukken kurmnen gebeuren." REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder RH. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Rolf Bosboom GOES - De Goese Cliëntenraad en het Platform Arme Kant Goes zien af van hun voorgeno men actie tijdens de raadsver gadering van vanavond. Met onder meer het uitdelen van stukjes zoethout ('om op een houtje te kunnen bijten') wilden zij aanvankelijk proberen als nog een eindejaarsuitkering voor minima af te dwingen. Het is echter al zo goed als zeker dat het voorstel een meerderheid krijgt. Bij de behandeling van de be groting, vorige maand, dienden PvdA, CDA en GroenLinks een motie in om een eindejaarsuit kering voor minima voor elkaar te krijgen. Het ging om een be drag van 100 gulden voor al leenstaanden en 150 gulden voor alleenstaande ouders, sa menwonenden en gehuwden. SGP/ChristenUnïe was bereid de motie te steunen, maar wilde dat de xiitkering vooralsnog al leen voor dit jaar zou gelden. Daarvoor zou de motie moeten worden gewijzigd, maar daar voor was volgens het vergader reglement geen gelegenheid meer. Het gevolg was dat SGP/ ChristenUnie tegenstemde en de 'kex-stbonus' dus toch niet doorging. PvdA, CDA en Gi'oenLinks heb ben voor de raadsvergadering van vanavond een initiatief voorstel met dezelfde strekking ingediend. De enige wijziging is dat het nu om een eenmalige uit kering gaat, zodat tegemoet is gekomen aan de bezwaren van SGP/ChristenUnie. In elk geval een deel van die fractie - intern is men tot nu toe verdeeld - zal vanavond voor stemmen, zodat er voldoende steun is voor het voorstel. Maatwerk Het college en de WD stemmen in elk geval tegen. Het college ziet liever dat de gemeente structureel een goed sociaal be leid voert door goede voorzie ningen te treffen en 'maatwerk' toe te passen. Een 'bonus' aan het eind van het jaar past daar niet in. De WD vindt dat de in komenspositie van uitkerings gerechtigden in eerste instantie een zaak van het rijk is. „Wij gaan niet op de stoel van de lan delijke overheid zitten", aldus G. Hogesteger. „Bovendien heb ben we als gemeente al heel veel gedaan." D66 is bereid het initiatiefvoor stel te steunen op vooxwaarde dat de gemeente volgend jaar het zogeheten 'Leids model' se rieus gaat onderzoeken, Dat model houdt in dat elke uitke ringsgerechtigde een vast be drag bovenop de uitkering krijgt, in plaats van dat de ge meente allerlei ingewikkelde regelingen treft om het inkomen van minima wat op te krikken. D66 pleit al jaren voor het Leids model. „Het gx-ote voox*deel is datje die ambtelijke rompslomp niet meer hebt", aldus J. M.Jan sen. De heersende opvattingen in de raad zijn voor de Cliënten raad en het Platform Arme Kant (PAK) reden de politieke discus sie af te wachten en niet al bij voorbaat nadrukkelijk actie te gaan voeren, „Daannee zouden we de raad alleen maar tegen de haren in kunnen strijken", aldus voorzitter N. van Esseveld van de Cliëntenx'aad. „Welzullen we een kleine attentie overdragen. Wat dat inhoudt, wil Van Esse veld nog niet verklappen. Sociale hart PAK-voorzitter W. Copper zegt vanavond te rekenen op 'het so ciale hart van de diverse ge meenteraadsleden'. Het plat form zal wel op de publieke tribune aanwezig zijn bij de raadsvergadering en x-oept Goe se minima op dat ook te doen. Copper: „Mocht er onverhoopt toch actie nodig-zijn, dan zal het PAK de Cliëntenraad uitex-aard hierin steunen." door Michelle Koek WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland trekt de maxi male bijdrage van tienduizend gulden voor het plaatsen van een EBA niet in, maar maakt voorlopig een pas op de plaats. Dat zegt wethouder J. M. Meu- lenberg (milieu). „De norm waaraan per 2005 moet worden voldaan, staan nog niet vast. Wellicht dienen goedkopere op lossingen zich aan. Dat is zowel voor de gemeente als de burger voordelig. In alle gevallen blijft een bijdrage van de gemeente gehandhaafd." „Het probleem waarmee de ge meente op dit moment kampt, is onduidelijkheid", stelt Meulen- berg. „Zo weet de gemeente nog niet aan welke eisen precies moet woi'den voldaan, hoe duur gecertificeerde IBA's zijn en wordt er nog volop overleg ge voerd met het waterschap over de te maken kosten." Op Noord-Beveland moeten over vijf jaar 183 huishoudens voldoen aan strengere eisen voor het lozen van huishoude lijk afvalwater. In principe moeten de woningen op het ri ooi worden aangesloten, maar dit wordt een te kostbare zaak. De huishoudens kunnen volstaan met een zogenoemde IBA, een installatie die water zuivert. Onder het kopje IBA's valt ook de huidige septic tank, maar die voldoet straks niet meer aan de strengere eisen. Motie Volgens SGP-fractievoorzitter A. G. van der Maas is een aan passing van de huidige septic tank wellicht afdoende. Hij diende dinsdagmiddag tijdens de begrotingsraad een motie in om het plaatsen van IBA's voor lopig uit te stellen. Volgens Van der Maas bestaat er een gerede kans dat het bedrag dat in geval van een aanpassing op tafel moet komen, beneden de eigen bijdrage van 4500 gulden per huishouden blijft. „Op die ma nier ben je als gemeente kosten besparend bezig." In dat geval hoeft de gemeente niet in de buidel te tasten. „Toch zal dit de beste oplossing blij ken", zegt Van der Maas. „Aan passingen op de septic tank kun je afschrijven en dan ben je er van af. Wie kiest voor een IBA zit naast een investering ook nog aan elektriciteitskosten vast, die lopen eindeloos door." Meulenberg wil niet op de zaken vooruitlopen. „We zeggen al leen tegen de inwoners van Noord-Beveland: wacht nog even met de aanleg van een IBA tot duidelijk is aan welke eisen moet worden voldaan én wat de kosten zijn." Meulenberg geeft toe dat tij dens de voorlichtingsavond, vorige week donderdag in Wissenker- ke, onvoldoende uit de verf is gekomen dat het aanbod van de gemeente een maximumbedrag betreft. De eigen bijdrage van 4500 gulden blijft in alle geval len gehandhaafd. „De gemeente vult de kosten die boven 4500 gulden gemaakt worden met een maximum van 10.000 gul den aan. Blijkt straks dat een gecertificeerde IBA 8.000 gul den kost, dan betaalt de ge meente 3.500 gulden per huis houden." Bij de gemeente zijn inmiddels acht aanvragen voor het plaat sen van een IBA in behandeling. Deze aanvragen zullen, on danks de nieuwe ontwikkelin gen, doorgang vinden. Nieuwe aanvragen worden pas in be handeling genomen als er meer duidelijkheid over de te nemen maatregelen op tafel ligt. KAPELLE - Op de Rijksweg N289 in Kapelle vond woens dagmiddag tussen half vier en half vijf een radarcontrole plaats. Er werden 390 voertuigen gere gistreerd, waarvan er drie te hard reden. De hoogstgemeten snelheid bedroeg honderd kilo meter per uur, terwijl op het be treffende traject maximaal tachtig is toegestaan. GOES - Bij een gai'agebedrijf op industrieterrein de Poel in Goes zijn in de nacht van dinsdag op woensdag twee personenauto's gestolen. De auto's hebben een waarde van enkele tienduizen den guldens. Verder zijn enkele honderden guldens weggeno men. De toegang tot het bedrijf is geforceerd. door Esme Soesman KRUININGEN - Bij een onder zoek naar waterinstallaties in de gemeente Reinxerswaal is geen legionella aangetroffen. Wel zijn flink wat aanpassingen nodig om risico's in de toekomst uit te sluiten én om de water kwaliteit controleerbaar te ma ken. Zo moet voor dertien installa ties een beheersplan worden op gesteld en zal, om de kans op legionellabesmetting te mini maliseren, op acht locaties een halfjaarlijkse controle nodig zijn. Deze voorzorgsmaatrege len worden geadviseerd door waterleidingmaatschappij Noord-West Brabant uit Breda, die in juni in opdracht van de gemeente Reimerswaal drieën twintig waterinstallaties in ge bouwen met douches onder de loep heeft genomen. Het gaat in alle gevallen om panden waar van de gemeente juridisch eige naar is en dus ook - in geval van besmetting - als verantwoorde lijke kan worden aangewezen. Zoals bijvoorbeeld sportkleed- kamers, brandweerkazernes en de douches in een havenkan toor. Onderzoek Het uitgevoerde onderzoek is nog maar een eerste stap in de strijd tegen de legionellabacte- rie, die alom bekendheid 'ge niet' sinds het drama op de West-Friese Flora in B ovenkar spel. Nieuwe regelgeving schrijft voor dat vanaf 15 okto ber volgend jaar alle installaties onderzocht en - voor zover no dig - aangepast moeten zijn. Ook het opstellen van beheers plannen wordt verplicht ge- gteld. De gemeente Reimers waal is met haar onderzoek nu een eindje op weg, maar heeft nog meer warmwaterinstalla ties die onder haar hoede vallen. Een gemeentelijk medewerker denkt vooralsnog dat het - met inbegrip van de al gecontroleer de douches - om veertig tot vijf tig objecten gaat. Het rapport van waterleiding maatschappij Noord-West Bra bant brengt precies in beeld in welk gebouw welk watersys teem gehanteerd wordt, hoe in tensief deze wordt gebruikt en welke maatregelen nodig zijn om tot een optimaal veilige situ atie te komen. Gedeeltelijk gaat het om eenmalige maatregelen, zoals bijvoorbeeld het plaatsen van een thermometer op de uit gaande leiding van een boiler waarmee de watertemperatuur kan worden bewaakt. Veel wordt daarnaast van gebouw- beheei'ders en gebruikers ver wacht. Warmwatertappunten die weinig worden gebruikt, moeten bijvoorbeeld wekelijks worden doorgespoeld en onder houd en repax-aties dienen in een logboek te worden opgenomen. Daarover zullen zij nog nader door de gemeente Reimerswaal worden geadviseerd. HEINKENSZAND - Bij een ongeval op de N254 (Sloeweg) ter hoogte van Heinkenszand zijn woensdag aan het begin van de avond drie mensen ge wond geraakt. Een van de slachtoffers raakte bekneld en moest door de brandweer uit de wagen worden bevrijd. Het ongeluk gebeurde rond ze ven uur. Een van de betrokken auto's reed xrichting 's-Heeren hoek, maar besloot, evennahet viaduct over de A58, te keren. Deze manoeuvre bracht twee automobilisten die uit tegen overgestelde richting kwamen, in verwarring. Twee bestuurders en één inzit tende raakten gewond. Over hun identiteit en de aard van hun verwondingen kon de poli tie gisteravond laat geen dui delijkheid geven. Aan het eind van de middag was nauwelijks een kilometer verderop ook een ernstig onge val gebeurd. Op de Nieuwe Rijksweg stond rond kwart over vijf ter hoogte van Einde- wege een auto te wachten om linksaf te Arendstraat in te slaan. Een achterkomende wagen had de auto te laat in de gaten en reed met forse snelheid ach terop. De twee inzittenden van de voorste auto raakten be kneld, zodat ook daar de brandweer in actie moest ko- Hulpverleners bevrijden bij Eindewege slachtoffers uit het wrak. men om hen te bevrijden. In de andere wagen zaten drie men sen. Alle vijf betrokkenen lie pen veiwondïngen op, maar niemand hoefde in het zieken huis te woi'den opgenomen. Voor de Borselse brandweer, die bij het ongeluk op de Sloe weg hulp vexdeende, was het een drukke avond. Toen zij de melding van het ongeval bin nen kregen, was zij net klaar met het blussen van een schoorsteenbrand aan de Oude Zandweg in Heinkenszand. Op foto Erik Schwartz het erf van een boerderij aan de Tolhoekweg in Oudelande vat te gisteravond, waarschijnlijk door kortsluiting, een tractor vlam en brandde volledig uit. Op de Sloeweg bij Heinkenszand moest de brandweer het dak eraf knippen om de drie gewonden uit de auto te kunnen halen. door Rolf Bosboom foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35