Winkeliers bundelen krachten PZC Die koffieshop staat er nog niet Winkelaanbod in Souburg uitgebreid met een reisbureau Certificaat voor Werkplaatsen Walcheren Cyberbunker komt met alternatief voor domeinregistratie COS wil regenton terug in de tuin Provinciegeld goed voor natuureducatie 18 Stichting Ondernemend Vlissingen samen met MKB ondernemend zeeland in detail Pinnen met gestolen pas bestraft Loods hoort boete eisen voor botsing schepen donderdag 16 november 2000 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - MKB Vlissin gen en de stichting Onderne mend Vlissingen bundelen de krachten en gaan samen verder onder de naam Verenigd On dernemers Contact. De nieuwe club moet de belangen beter gaan behartigen dan de andere twee dat afzonderlijk deden. Een van de doelen is een sterke re vuist te maken richting de gemeente en de provincie. Over de nieuwe naam wordt nog gesteggeld. Het interimbe- stuur had bedacht door te gaan onder de noemer Vlissingse On dernemers Compagnie. Maar de leden geven vooralsnog de voorkeur om voor de C het woord 'contact' in te vullen. Interim-voorzitter F. van de Velde geeft aan dat met name de stichting Ondernemend Vlissingen niet helemaal func tioneerde zoals het bestuur dat ooit had bedacht. „Toen de stichting drie jaar geleden werd opgericht, was het de be doeling om de gevoelens die bij individuele ondernemers leef den te vertalen naar concrete doelstellingen van de stichting. Stel dat ondernemers proble- door Ellen De Vriend OOST-SOUBURG - Oost-Sou burg krijgt binnenkort haar ei gen reisbureau. Aan de Ka naalstraat wordt druk gewerkt aan het pand van Terra Reizen. Vanaf 2 december kunnen de eerste reizen geboekt worden. Omdat het Delta Stoffenhuis een kleiner pand wilde, kwam het pand op nummer 31 vrij. Marianne de Weerd, van Schin kel De Weerd Makelaardij, huurt het vijftig vierkante me ter grote pand. „Hoewel de plaatselijke Rabobank een be perkt reisaanbod levert, is er in Oost-Souburg geen echt reis- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. men hadden met de bereik baarheid, dan was het de bedoeling dat ze dat aan de stichting kenbaar maakten, zo dat die in haar contacten met de gemeente en de provincie dat aan de kaak zou kunnen stel len. Helaas is dat niet van de grond gekomen, omdat het contact met de leden niet goed genoeg was. Daarom vroeg ik me af of we dat niet anders kon den opzetten. Het MKB Vlis singen kent een zeer goede le denstructuur en de gedachte om de twee clubs met elkaar te laten versmelten kwam dan ook al snel op. Met de VOC wil len we dus de goede eigen schappen van de twee belan genverenigingen verenigen." Van de Velde geeft aan dat de stichting Ondernemend Vlis singen ook geen gesprekspart ner was voor de gemeente en de provincie. „Dat lag niet aan de politiek, maar aan ons zelf", zegt Van de Velde. „Als je als belangenvereniging niet goed genoeg kunt aangeven wat er onder ondernemers leeft, dan is de inbreng in discussies ook ge ring. De stichting had geen budget en ondernemers zaten vrijwillig in het bestuur. Kort om: het ontbrak de stichting aan tijd en geld om haar huis werk goed te doen om zo een constructieve bijdrage te leve ren aan inhoudelijk belangrij ke discussies. Door de samen smelting met MKB Vlissingen, is die kennis en dat geld wel bureau. Voor de 12.000 inwo ners is het belangrijk dat er een uitgebreid dienstenpakket in Souburg aanwezig is," vertelt De Weerd. Het pand van Terra Reizen ziet er nog wat kil uit, met de witte papieren voor het raam, maar Marianne verklapt dat het inte rieur een warme uitstraling krijgt. Zij vindt een goed per soonlijk advies en service erg belangrijk. Zelf wil zij een aan tal cursussen gaan volgen en ook regelmatig op het reisbu reau gaan werken. Maar office manager Vivian de Meulmees- ter (25) en reisadviseur Suleika van Zweeden (27) gaan het reis bureau runnen. In het pand ko men alle gidsen van de gere nommeerde touroperators te liggen. Om de keus voor de klanten te vergemakkelijken kunnen videobanden over va kantiebestemmingen worden geleend. Terra Reizen wordt op 2 decem ber feestelijk geopend. De medewerksters kunnen in de hectische decembermaand, waarin de nieuwe zomergidsen uitkomen, direct aan'de slag. Meubelmaker Peter Boone aan het werk op de houtafdeling van Werkplaatsen Walcheren. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Werkplaatsen Walche ren mag zich een erkend leer-werkbedrijf noemen. Uit handen van de heer Oerle- mans van de stichting Hout en Meubel in Woerden ontvingen zij gisteren het officië le certificaat. Als een bedrijf kan aantonen dat er gekwa lificeerde mensen werken, kan het als leer- werkbedrijf worden erkend. Dit moeten dan wel werknemers zijn met onder andere het diploma leermeester. Het machinepark en alle apparatuur moeten aan de hoge kwaliteitseisen voldoen, evenals de hele organisatie. „Nu wij als werkbedrijf in de leerbranche mogen fungeren kunnen wij leerlingen op leiden tot meubelmaker, interieurbouwer, (assistent) machinaal houtbewerker en scheepsinterieurbouwer. Werkplaatsen aanwezig. Zo kunnen we wel goed beslagen ten ijs komen en de belangen van ondernemers beter behartigen." Een van de onderwerpen waar het VOC zeggenschap in wil krijgen is de invulling van het KSG-terrein in Vlissingen, zo zegt Van de Velde. „Daar mo gen niet alleen huizen komen, of alleen havens voor schepen. Het gaat om differentiatie." Formeel houden beide clubs op te bestaan. Het interimbestuur schrijft een plan van aanpak en houdt medio maart de officiële startbijeenkomst. Walcheren is daarbij verantwoordelijk voor de begeleiding en de opleiding van de leerlingen in de beroepspraktijkvorming", vertelt bedrijfsdirecteur H. Hoogeboom. „De mensen die bij ons een opleiding vol gen hebben, toch al enige afstand tot de ar beidsmarkt. Het is voor ons erg belangrijk, juist deze doelgroepop weg te kunnen hel pen." Werkplaatsen Walcheren kan nu leerlingen uit heel Nederland een stage plaats en een opleiding bieden. door Desirée Schouten KLOETINGE - Particulieren kunnen sinds woensdag hun ei gen internetdomeinnaam met de toevoeging \nl' laten regi streren. De gewilde adressen waren tot nu toe voorbehouden aan bedrijven en instellingen. Volgens Xennt van Cyberbun ker Zeeland in Kloetinge kle ven er ook veel nadelen aan de gewijzigde opzet. „Waar nie mand blij mee zal zijn, is dat iedereen met naam en adres ge registreerd wordt en door wil lekeurig wie opgespoord kan worden." De registratie van internet adressen is in Nederland een taak van de Stichting Internet Domein Registratie (SIDN). Sinds gisteren kunnen ook partculieren een adres krijgen dat eindigt op.nl'Die domein namen zijn gewild omdat ze kort en dus eenvoudig te ont houden zijn. Om particulieren te onderscheiden van bedrij ven, voegt SIDN aan de gewen ste naam drie cijfers toe, zodat het adres bijvoorbeeld www- .naam.123.nl wordt. Volgens critici maakt de toevoeging van die cijfers de namen nodeloos ingewikkeld. Xennt: „Er is afgesproken om in domeinnamen geen cijfers te gebruiken, omdat dit tot ver warring kan leiden. Nu doet SIDN dit weer wel." Volgens hem kleven er nog meer nade len aan het systeem. „Wie zijn naam wil registreren, moet zich identificeren, met kopie van het paspoort en al. Op die ma nier is elke internetgebruiker op te sporen met naam en adres. Dat wil niemand." Om een alternatief te bieden hebben Cyberbunker en drie collega-bedrijven, in samen werking met computerbedrijf Arcana uit Kapelle, de stich ting Register.nl.vg opgericht. Hier kunnen particulieren, maar ook bedrijven, hun do meinnaam claimen zonder identificatieplicht. Xennt: „Ze kunnen online registreren, zon der faxen en brieven, zonder kopieën van een paspoort." Ook komen er geen cijfers in de domeinnaam. „Bij ons regi streert men als bijvoorbeeld www.naam.nl.vg en dat is dat." Op de site van register.nl.vg kan iedere bezoeker een eigen naam kiezen. „Mensen kunnen voor hun site een willekeurige naam verzinnen en direct onli ne zien of die nog vrij is." In de keuze van hun naam zijn mensen geheel vrij en ze blijven gegarandeerd anoniem. „We weigeren in principe niets. De site wordt actief zodra de klant betaald heeft." Wel probeert het bedrijf zogenaamde kra kers, die een hele serie namen claimen en die duur verkopen, te weren. Alleen te verwachten omstreden namen kunnen ge weigerd worden. „Onlangs wil de iemand de domeinnaam hitier. nl.vg registreren. Die hebben we geweigerd." Bezoekers van winkelcen trum Dauwendaele in Middél- burg kunnen vanaf 20 novem ber tot 30 december meedoen aan een prijzenactie. Bij iedere besteding van tien gulden ont vangen bezoekers een zegel. Een volle zegelkaart biedt kans op één van de geldprijzen, vari ërend van 25 tot en met 1000 gulden. De Rabobank in Sint Jan steen heeft een nieuwe bank- hal. De werkzaamheden zijn deze week afgerond. Zaterdag 18 november is er tussen 10 en 15 uur gelegenheid om de uit breiding te komen bekijken. Doordat steeds meer geldhan delingen elektronisch worden verwerkt, is het aan de balies rustiger geworden. De mede werkers van de bank vervullen nu meer de rol van persoonlijk adviseur. Voor meer privacy en persoonlijk advies is het aantal spreekhoeken uitgebreid. In de nieuwe bankhal kunnen men sen handelingen zoals geldop names of stortingen voortaan zelf uitvoeren via automaten. door Rinus Antonisse GOES - De rol van zoet water in het huishouden en de leefomge ving. Daarover gaat het Cen trum voor Internationale Sa menwerking Zeeland (COS) een actie op touw zetten. Motto: Een Ton voor Water. Doel ervan is burgers en gemeenten inzicht te geven in het beheer van zoet wa ter in de leefomgeving en tege lijk aandacht te vragen voor we reldwijde watervraagstukken. Ook wordt voor Zeeuwse scho len een lespakket gemaakt en een tentoonstelling opgezet. De campagne begint in het voor jaar van 2001. Via de actie, die valt onder de paraplu van het Zeeuws Plat form voor Duurzame Ontwik keling, moeten 1500 tot 2000 re gentonnen worden verkocht aan burgers. Daarmee kunnen ze water opvangen dat kan wor den gebruikt voor buitenwerk. De aanschaf van een ton kost vijftig gulden. Hiervan gaat een tientje naar een drinkwaterpro ject in Bangladesh. Tegelijk met MIDDELBURG - Een 32-jarige Vlissinger is woensdag in Mid delburg voor diefstal veroor deeld tot vier weken cel. De man had begin mei een pin pasje van een vrouw gestolen en daarmee geld gepind bij een bank in Vlissingen. De Vlissin ger moet het bedrag, 575 gul den, aan het slachtoffer terug betalen. De politierechter legde de man ook nog drie maanden gevangenisstraf op, omdat hij het delict tijdens zijn proeftijd had gepleegd. (Advertentie) Zeeuws Veilinghuis Jeroen de Kuijper Taxateur in kunst en antiek te ontbieden voor verzekeringstaxaties van al uw kostbaarheden! Tel.: 0118-650680 de ton wordt een brochure afge geven, die het watergebruik en de waterbehoefte in een breder kader plaatst. In de brochure wordt informatie verstrekt over het gebruik van water inhet huishouden (bespa ringen), water in het leefmilieu (bebouwde omgeving), water in natuur en landschap, water als mondiaal vraagstuk (water- schaarste) en veilig water in ontwikkelingslanden, in het bijzonder in Bangladesh. Uitge gaan wordt voor de Zeeuwse si tuatie van het Watervisioen, de zienswijze van de natuur- en milieuorganisaties op de toe komst van het (zoetwaterbe heer in de provincie. In het Watervisioen staat als wenkend toekomstbeeld: Een Zeeland waar kreekgraslanden 's winters weer blank staan, het polderland dooraderd is met water, de neerslag in stad en dorp vloeit naar lage delen waar het kan worden geborgen, slechte landbouwgronden zijn teruggegeven aan water en na tuur, levensgemeenschappen van brak water goede levens kansen hebben in inlagen en kreken, afvalwater zoveel mo gelijk wordt hergebruikt. Meer ruimte voor water in polder en stad is het pleidooi. Ervaringen Volgens COS-medewerker Ad Phernambucq zijn er met een vergelijkbaar project in Over ijssel goede ervaringen opge daan. Water staat meer dan ooit in de belangstelling, niet in de laatste plaats door de overlast die tegenwoordig her en der re gelmatig optreedt. In de ge meente Borsele is afgelopen zo mer al begonnen met het aan de man brengen van regentonnen (gekoppeld aan hulp aan Tanza nia) en ook daar zijn de reacties positief, „Dat geeft moed", stelt Phernambucq. Het COS Zee land gaat de gemeenten om me dewerking vragen. Zij zijn on misbaar voor het distribueren van de watertonnen en ook zal worden gevraagd de aanschaf van de tonnen voor te financie ren. De provincie wil de actie steu nen met 30.000 gulden uit het Milieufonds. De activiteit past binnen het waterhuishoudings plan Samen slim met water en de nota Op weg naar een meer duurzame samenleving. De wa terton is voor de burger een mid del om de boodschap (bewust omgaan met water) op termijn nog te kunnen herinneren, aldus Gedeputeerde Staten. Tegenstanders nieuwbouw geven strijd niet op door Joost Bosman TERNEUZEN - Ze zijn het beu, de horeca-ondernemers F. Verbiest en J. van der Veen uit de Westkolkstraat. Ander maal klagen ze hun nood over de nieuwbouw van koffieshop Checkpoint, die over een jaar tussen de Binnenvaartweg en de Westkolkstraat zijn beslag moet krijgen. „Iedereen in Zeeuws-Vlaanderen is ver bijsterd over de plannen", zegt Verbiest. De grieven van het tweetal zijn genoegzaam bekend: er is geen rekening gehouden met het aanzien van de buurt en het nieu we theater en de belangen van buitenlandse drugstoeris ten zijn belangrijker voor de gemeente dan die van omwo nenden. Alles nog afgezien van de (parkeer)overlast die ze nu al van koffieshop Miami lij den. „Als Checkpoint daar straks tegenover komt te staan, wordt dat allemaal nog veel erger", vreest Van der Veen. Verbiest claimt dat collega ondernemers, ambtenaren en zelfs bestuurders uit andere gemeenten in de regio hem al lemaal gelijk geven. „Ze be grijpen niet hoe Terneuzen er aan kan meewerken, dat er op nog geen vijftig meter bij het nieuwe theater een koffieshop komt. De gemeente zet veertig tot vijftig miljoen gulden op het spel, want dat theater gaat van geen kant lopen met twee koffieshops zo vlak in de buurt. Mensen zullen zich be dreigd voelen en mijden straks de schouwburg." Het tweetal zegt zelf al meer dere malen (onder meer met messen) te zijn bedreigd, hoofdzakelijk door Belgische en Franse bezoekers. Verbiest begon afgelopen voorjaar een handtekeningen actie tegen de nieuwbouw van Checkpoint. Hij haalde 244 handtekeningen op, die hij naar de gemeente stuurde. Toen hij zijn actie net had ge start, kreeg hij dreigtelefoon- tjes. „Ze zouden mijn brievenbus komen opblazen. Wie het wa ren, weet ik nog steeds niet, maar het kwam bij een van de koffieshops vandaan", aldus Verbiest. Volgens hem is zelfs een aantal Terneuzense wethouders te gen de nieuwbouw van Check point aan de Westkolkstraat. Namen wil Verbiest niet noe men. „Ik kreeg te horen dat ik door moest gaan met mijn ac tie, want zelfs de burgemeester zou achter me staan. Maar uit eindelijk hebben ze toch met de plannen ingestemd. Het zijn meelopers", briest Ver biest. Media Hij en Van der Veen vermoeden dat de gemeente een onver kwikkelijk spel heeft ge speeld, anders kunnen ze het feit niet verklaren dat de ge meente ondanks de tegen stand de plannen doorzet. Van der Veen: „Checkpoint is ver kocht aan de huidige eigenaar, terwijl de theaterplannen al bekend waren. Hoe is het mo gelijk?!" Verbiest: „Check point had soms gegevens, die niemand nog kende. Zijn die soms door de gemeente toege speeld?" De ondernemers hebben in middels een advocaat in de arm genomen en willen ook landelijke media mobiliseren in hun strijd tegen de nieuw bouw van Checkpoint. „Die koffieshop staat er nog lang niet"zegt Van der Veen stellig. Wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) relati veert de medestand die Ver biest en Van der Veen zeggen te hebben. Volgens hem was slechts een klein gedeelte van de handtekeningen tegen Checkpoint uit de Terneuzen se binnenstad afkomstig. Ook zegt hij dat een aantal onder nemers uit de omgeving van de Westkolkstraat wel tevreden is met de nieuwe locatie van Checkpoint. „Maar die hoor je niet zo snel", aldus Van der Hoofd. Hij wijstervoortsopdatde de finitieve vestiging van Check point een meter hoger ligt dan het toekomstige theaterplein, en dat de bezoekersstromen zich daardoor niet zullen men gen. „Duidelijk is wel dat de even tuele overlast die de koffie shops in de toekomst nog ver oorzaken, moet worden be streden. Maar dat staat los van het bestemmingsplan." Op het vermeende 'vuile spel' van de gemeente wil Van der Hoofd niet ingaan. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Natuur en Milieu Educatie (NME) in Zee land krijgt de komende tijd een fikse oppepper. Rijk en provin cie trekken er 310.000 gulden per jaar voor uit, tot en met 20 03De activiteiten moeten ge richt zijn op het bevorderen van een meer duurzame samenle ving. Bedoeling is dat overheid, onderwijs, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties meer aandacht schenken aan het beginsel duurzaamheid. Daarvoor moeten projecten op touw worden gezet. Voor 2000 heeft alleen het consulentschap Natuur en Milieu Educatie Zee land plannen ingediend. Gede puteerde Staten willen die on dersteunen. Het gaat onder meer om het project Natuur-na- bij, dat is bestemd voor het ba sisonderwijs. Streven is dat in 2003 ongeveer 25 procent van de scholen werkt met de natuur- nabij aanpak voor ecologische basisvorming. Het consulent schap NME werkt hierbij samen met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Het idee is afkomstig van het Milieu Educatief Centrum in Nijmegen. Dat heeft een metho de natuur-nabij ontwikkeld om in te kunnen spelen op de vraag vanuit het basisonderwijs. On derdeel ervan is een cursus aan mensen die zich bezighouden met natuur- en milieu-educatie; Die kunnen de opgedane kenniö doorspelen aan de scholen. Het consulentschap NME wil ook een cursus leidinggeven in een professionele NME-organi- satie houden. De organisaties; die het aanvankelijk vooral van vrijwilligerswerk moesten heb ben, zijn aan het veranderen. De kwaliteit van het werk kan beter en de wijze van werken doelmatiger. Dit vereist een pro fessionelere scholing van mede werkers. De cursus is bedoeld voor personeel van het NME- consulentschap en Milieu Edu catieve Centra. Visie Ook voor de organisaties op het gebied van natuur- en milieu educatie wil het consulentschap wat doen. En wel een toekomst visie maken voor de Zeeuwse NME-centra in de 21e eeuw, om in te kunnen spelen op het ver anderingsproces 'leren voor een duurzame samenleving.' De huidige activiteiten zijn vooral toegespitst op de ecologische vorming in het basisonderwijs. Dat moet breder worden. Duur zaamheid hoort een automa tisch onderdeel te zijn van het handelen van producenten en consumenten. De NME-centra en het Zeeuws Biologisch Muse um moeten zich bezinnen op de rol die zij hierbij kunnen vervul len. De toekomstvisie wordt re gionaal uitgewerkt. ging de rechter op zoek naar het antwoord op de schuldvraag. De Smet vertelde dat de duw boot alleen van dichtbij zicht baar was. Volgens De Smet had de schipper van de Puma 2 meer kunnen doen om zich aan de Rheintal duidelijk te kunnen maken. Advocaat Van de Bemt betoogde dat de loods in princi pe geen verkeersdeelnemer is. „Dat is alleen de kapitein, tenzij die nadrukkelijk de verant woording aan de loods geeft." Hij vond het daarom opmerke lijk dat niet de kapitein is ge dagvaard. De officier meende dat de loods dan tenminste een medepleger was. „Het is erg ge makkelijk om naar alle fouten van de Puma te verwijzen. Maar daarmee is ook de loods nog steeds verantwoordelijk. Daar om eiste de officier een boete van 2000 gulden. door Ferdinand Koppejan MIDDELBURG - Is een 58-jari- ge loods uit Antwerpen schuldig aan de botsing tussen twee sche pen in mei vorig jaar op de Wes- terschelde? Op die vraag zocht het kantongerecht in Middel burg gisteren antwoord. Een uitspraak deed kantonrechter B. Doorewaard Boekhout woensdag nog niet. De loods krijgt die over twee weken. De aanvaring tussen de Duitse coaster Rheintal en de duwboot Puma 2 vond plaats in de Pas van Rilland in de nacht van 19 mei 1999. Officier van justitie C. Laukens stelde dat de loods sa men met de kapitein verant woordelijk was voor de botsing, omdat ze niet zorgden voor een veilige vaart. Met behulp van getuige-deskundige B. de Smet Op deze plek in het centrum van Terneuzen- met op de achtergrond het nieuwe theater in aanbouw rijzen. - moet de nieuwe koffieshop ver foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34