ViAJ Angst voor hemelhoge koeltoren 17 Leden Belgische loodsenvakbond dreigen te staken Kinderen kiezen beste krantenfoto's Bemiddelaar cocaïnesmokkel krijgt vierenhalf jaar celstraf Populatie zeehonden in Westerschelde neemt toe Plan voor 150 meter hoog gevaarte bij BASF Antwerpen stuit op weerstand Onderzoek naar Zoomweg-Noord Hof legt man zes jaar cel op voor misbruik stiefdochters zeeuwse almanak Sinterklaas [TouristShop Kamervragen over veiligheid Scheldetunnel MIDDEN donderdag 16 november 2000 door Wout Bareman TERNEUZEN - De zeehon denpopulatie in het Schelde- stroomgebied neemt toe. Dat blijkt uit tellingen van Natuur reservaten Antwerpen-Noord. De verbeterde waterkwaliteit heeft vooral de groei van een zeehondenkolonie bij het Ver dronken Land van Saeftinge gestimuleerd. Natuurreserva ten heeft een databank voor zeehondenwaarnemingen in gesteld. Volgens de gegevens leven er tussen Vlissingen en Antwerpen 150 zeehonden. Halvewege de jaren zestig nam het aantal zeehonden in het Scheldegebied snel af. Tot een paar jaar geleden werden er nauwelijks nog aangetroffen. Natuurreservaten kreeg de laatste tijd echter bijna dage lijks meldingen binnen, af komstig van wandelaars, die de dieren op zandplaten had den waargenomen. Vooral bij Zandvliet, Lillo en Doel wer den regelmatig zeehonden gezien. In de databank wil Na tuurreservaten nu alle waarne mingen bundelen. Volgens hem gebeurt het nu re gelmatig dat watertoeristen de zeehonden afschrikken als ze hun boot laten droogvallen op zandplaten. Ook jetskiërs hin deren de zeehonden. Tijdens een bijeenkomst van gidsen van het Land van Saef tinge, een kleine maand gele den, werd de groei van het zee hondenbestand al vastgesteld. Er werd toen gemeld dat er minstens 25 zeehonden rond Saeftinge zaten. Maar ook in de monding van de Wester schelde worden regelmatig zeehonden gesignaleerd op de zandplaten. Ze liggen er niet, zoals vaak wordt gesugge reerd, te zonnen, maar ze verte ren er hun voedsel. door Rolf Bosboom KRUININGEN - De plannen voor de bouw van een warmte krachtinstallatie op het terrein van chemieconcern BASF in Antwerpen, wekken onrust in Zeeland. De installatie omvat een koeltoren die zo'n 150 meter hoog kan worden. Een enorme horizonvervuiling, aldus de ge meente Reimerswaal, die mo menteel bezig is de omliggende gemeenten te mobiliseren. Ook de provincie is verontrust over de plannen. grote bezwaren tegen de plan nen. Volgens ambtenaar D. Vis ser is een koeltoren van 150 me ter hoog bij BASF in grote delen van Midden-Zeeland zichtbaar en wordt de horizon ingrijpend (verder) aangetast. Een dezer dagen stuurt Reimerswaal een brief naar de gemeenten Goes, Kapelle, Borsele en Tholen, met de oproep gezamenlijk actie te ondernemen. „Als je alleen ageert, heb je weinig kans van slagen", aldus Visser. Damppluim Reimerswaal voelt zich ge steund door de MER.' Daarin staat dat de koeltoren welis waar onderdeel wordt van een industriële omgeving, maar door de extreme hoogte - ver sterkt door de permanente damppluim - toch een 'storend element' wordt. Bezien vanuit de richting Zeeland en Noord- Brabant is die verstoring vol gens de MER zelfs 'significant'. Ook de provincie is bepaald on gelukkig met een mega-koelto- ren net over de grens. Zij is van mening dat er goede alternatie ven voor zijn, in de vorm van zo geheten aerocondensors. Een voorziening van enkele tiental len meters hoog zou dan vol staan. BASF voelt daar om technische redenen echter wei nig voor: de damppluim zou dan op te lage hoogte vrijkomen. „Naar ons idee valt dat wel mee", zegt L. Vermeulen van de provincie. „Wij willen daar om weten wat die technische barrières precies inhouden." Behalve de horizonvervuiling blijven de grensoverschrijdende gevolgen van de warmte krachtinstallatie volgend de MER beperkt. Wel is het effect van de stikstofoxiden in de rookgassen 'niet verwaarloos baar': de richtwaarden die in Nederland op dat gebied gel den, worden bereikt. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Belgische loodsen gaan vrijdag hoogst waarschijnlijk in staking. De socialistische vakbond ACOD heeft z'n leden bij het Zeewezen van de Vlaamse Gemeenschap opgeroepen vrijdagmiddag om twee uur het werk neer te leggen voor een 24-uursstaking. Be halve de loodsen staken ook de mensen die de loodsen aan boord brengen en de afdeling Scheepvaartbegeleiding. De scheepvaart op de Wester schelde zal bij een staking deels worden lamgelegd, maar het was woensdagavond nog ondui delijk of ook de Belgische loods- dienst die opereert vanuit Vlis singen, aan de acties deelneemt. De radarwaarnemers van Zee- brugge en Antwerpen en de ver keersleiders in Oostende leggen in ieder geval wél het werk neer, als niet aan hun eisen tegemoet wordt gekomen. Daarover wordt in de loop van vandaag, donderdag, duidelijkheid ver wacht van de Vlaamse regering. De stakingsactie is aangekon digd door de socialistische vak bond ACOD, die niet alleen DEN HAAG - Het bedrijfsleven en minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat hebben een overeenkomst ondertekend voor de uitvoering van een haal baarheidsonderzoek naar de aanleg van een stroomweg (waarop honderd kilometer per uur gereden mag worden) tus sen Zaanstad en de Belgische grens, bij Antwerpen. Het laatste stukje van de Zoom weg-Noord, tussen Bergen op Zoom en Dinteloord, maakt ook onderdeel uit van de weg, waar aan het bedrijfsleven de helft wil bijdragen. Voor de stroom weg zal tol betaald moeten wor den. De haalbaarheidsstudie moet juni 2001 gereed zijn. DEN HAAG - Een 49-ja- rige man uit de gemeente Reimerswaal is woensdag in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot zes jaar cel, omdat hij zijn beide stief dochters jarenlang seksu eel misbruikt heeft. De opgelegde straf is ge lijk aan het eerdere vonnis van de rechtbank in Mid delburg waartegen de man hoger beroep aante kende. Twee weken gele den eiste de advocaat-ge neraal bij het gerechtshof eveneens een gevangenis straf van zes jaar. De man ontkende in hoger beroep ooit seksuele handelingen met de jongste stiefdoch ter gepleegd te hebben. Het gerechtshof achtte echter bewezen dat de man ook tegen dit meisje te ver gegaan is. De oudste stiefdochter zegt destijds in de ouder lijke woning in Kruinin- gen vanaf- haar zesde veertien jaar lang seksu eel misbruikt en ver kracht te zijn. De jongste stiefdochter zegt dat het misbruik be gon op haar elfde. Aan de seksuele praktijken van de stiefvader kwam een einde toen het oudste meisje een vriendje kreeg en vertelde wat er in huis gebeurde. problemen rond de herstructu rering van het loodswezen - een proces dat al vier jaar loopt - aan de kaak stelt, maar ook tal van andere knelpunten noemt als aanleiding tot de staking. Het ACOD is bijvoorbeeld onte vreden over de plannen om de tender - het vaartuig waarmee loodsen naar de loodspost op zee worden gebracht - uit de vaart te nemen. Alleen bij zwaar weer zou de tender nog worden inge zet. Het Belgische loodswezen kampt ook met personeelste kort bij de administratieve diensten en de vakbonden kla gen over een stagnerend inves teringsbeleid. Zo laat het on derhoud van de schepen te wensen over. Bij de ACOD is eenderde van de Belgische loodsen aangesloten. De christelijke vakbond onder schrijft de grieven van de socia listische vakbond, maar is niet actiebereid. De actie van de loodsen valt vrijdag samen met die van de chauffeurs van het openbaar vervoer. In Antwerpen rijdt maar een beperkt aantal stads bussen. De vakbonden proteste ren daarmee tegen de belabber de werksituatie van de tram- en busbestuurders van vervoers maatschappij De Lijn. Ook de onderwijsbonden in België heb ben acties aangekondigd. Waar schijnlijk gaan alle scholen op 1 december dicht. (Advertentie) de DRVKKERY ontving de prijs Beste Winkel van Nederland donderdag 16 november 19.30 uur lezing Marloul Pluymakers| HE T AANRAKEN VAN DE SCHÓÓN HIED over Vita Sackville-West en Virginia Woolf vandaag vanaf 17.30 uur in De Brasserie boerenkool met worst ƒ13,50' pikante bonenschotel (vegetarisch) ƒ17,50 hazenpeper met stoofperen ƒ21,50 Vrijdag 17 november vanaf 9.00 uur De nieuwe Voskuil HET UURMU deel 7:i 'De dood van. .Maarten Koning' zaterdag 18 november 14.30 16.30 uur Vage klachten eigen en andermans blues exposities binnenplein: Middelburg ondersteboven [gingen: Zeeuwse fotosalon binnentuin: Christine Boer. etsen De Directiekamer; Lucie van Pam-Van.Isselt. Rëimond Kimpe c.a, kijk oök-op vwtv.hcstminkelyanncderlimd.nl de Winkel DRVK in Wouril Brasserie KERY Beeld &Geluid P Markt 51 A Middelburg (0118)886886 Wessel, die acht is, begint al les een beetje te ontdekken. En hij vangt op school wel eens wat op. Op een avond kroop hij dicht tegen zijn moeder. „Mama", zei hij. „Ik ga iets aan je vragen en je moet eer lijk antwoord geven." Z'n moeder vroeg nog eens: „Heel eerlijk?" „Ja, heel eerlijk." En Wessel fluisterde, met een wijze blik in de ogen: „Wie legt eigenlijk die cadeautjes in mijn schoen?" Zijn moeder: Wil je het eer lijk weten?" „Ja, heel eerlijk,"zei Wessel Ze zei: „Dat doen pappa en ik." Het was even stil... Toen vroeg hij: „En de grote ca deaus dan?" Zijn moeder: „Heel eerlijk?" „Ja, heel eerlijk." Die kopen pappa en ik." Het was nog heel lang stil in die Terneuzense kamer. Tot dat Wessels moeder haar ar men rond hem legde en stille tjes vroeg: „Ben je nou héél boos?" Wessel: „Ja, want ik vind het héél gemeen van Sinter klaas." omgeving L Kinder-Kerstfeest lie en 2e Kerstdag Bezoek van de kerstman, spannend verhaal met Koos en Trijn, speciaal rkinderknutselprogramma met daarna leen spetterend gourmetbuffet met dessert. jtPrijzen: volwassenen 52,50 p.p. F (o.v.v. KKV), kinderen 5 t/m 12 jaar 36,50 p.p. t (o.v.v. KKK), kinderen t/m 4 jaar gratis. 1 Vanaf 14.00 uur. 1e Kerstdag: Sportcafé Zeebad, VBreskens, l>2e Kerstdag: Yachtclub Bestevaer, f Kamperland, Familierestaurant De t Banjaard, Kamperland, Zeeland Jvillage, Scharendijke. Nieuwjaarsbrunch 1 Vanaf 11.00 uur kunt u terecht fvoor een uitgebreid warm en koud jt buffet. l Prijzen: volwassenen 39,50 p.p. f (o.v.v. NBV), Jkinderen 5 t/m 12 jaar 27,50 p.p. {(o.v.v. NBK), I kinderen t/m 4 jaar gratis. I Van 11.00 tot 14.00 uur. jj Roompot Beach Resort en tDe Banjaard, Kamperland, «"Zeeland Village, Scharendijke, restaurant De Parelvisser, Domburg, y Sportcafé Zeebad, Breskens. jTWilt u meer informatie over het jt uitgebreide assortiment aan heerlijke Jl culinaire arrangementen tijdens jTde kerstdagen en Oud Nieuw \dan kunt u bellen met onderstaand f nummer. f RESERVEER SNEL, VOL VOL! Markt 65c, 4331 LK Middelburg ti 0118-674300 i Het Schelde-Rijnkanaal met rechts de koeltorens van het kernenergiepark Doel en links de chemische fabrieken van BASF, waarbij de reuzenkoeltoren moet komen. foto Willem Mieras door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Middelburg moet vierenhalf jaar de cel in, omdat hij als bemiddelaar een belang rijke rol speelde bij een fors aan tal cocaïnetransporten vanuit Suriname en Aruba naar Ne derland. De Middelburgse rechtbank achtte woensdag tevens bewe zen dat de man misbruik heeft gemaakt van mensen uit de Zeeuwse drugsscene, die als koeriers voor hem optraden door bolletjes cocaïne te slik ken. De verslaafden vormden een ge makkelijke prooi, omdat ze af hankelijk zijn van de drugs en te kampen hadden met financiële problemen. Bij terugkeer in Nederland werden de bolletjes slikkers, die hun leven riskeer den, vervoerd naar een zogehe ten 'poepadres' in Rotterdam. Ze slikten ongeveer honderd bolletjes per keer. Elk bolletje bevatte vijf tot acht gram cocaï ne. De cocaïnetransporten vonden sinds 1997 plaats. Zo'n tachtig reisjes werden door Zeeuwse koeriers gemaakt. Een aanzien lijk deel van de harddrugs is op de markt terechtgekomen. De totale straatwaarde van de coke wordt geschat op zeven miljoen gulden. Reisbureau Bij een inval op 10 mei van dit jaar in de woning in Rotterdam werden wapens en harddrugs aangetroffen. Het spoor leidde vervolgens naar een reisbureau in Amsterdam, waar de drugs koeriers stonden geregistreerd. In het vonnis werd erop gewezen dat de Middelburger er zelf fi nancieel beter van is geworden. Officier van justitie F. van Es eiste twee weken geleden zes jaar cel. Een van de koeriers, een 24-jari- ge vrouw uit Nieuwegein, werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte de koerier, die toen in Vlissingen verbleef, verant woordelijk voor zes cocaïne transporten. DEN HAAG - SGP-Kamerlid J. T. van den Berg heeft minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat woensdag om dui delijkheid gevraagd over veilig heidseisen die in Nederland worden gesteld aan verkeers- tunnels. Hij deed dat tij dens de behande ling van de begroting 2001 van Verkeer en Waterstaat, naar aanleiding van de treinramp in Oostenrijk. Van denBerg onder kende dat er in Nederland nau welijks vergelijkbare situaties zijn, maar het ongeluk in Oos tenrijk kan volgens hem wel een reden zijn om de Nederlandse veiligheidsvoorschriften onder de loep te nemen. Hij wees daar bij met name op de Westerschel- detunnel en de geplande tunnel onder het Groene Hart voor de hogesnelheidslijn. Netelenbos antwoordt vandaag. Advertentie door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Sommige kin deren wisten het direct: deze krantenfoto moet winnen. An deren wogen zorgvuldig de kwaliteit en het onderwerp van de nieuwsfoto af. Dertig jongens en meisjes uit de groe pen 7 en 8 van verschillende Zeeuwse basisscholen deden woensdagmiddag in het PZC- kantoor in Vlissingen mee aan de Krantenfoto Kinderjury. Van tientallen foto's die het af gelopen jaar verschenen zijn in de PZC, kozen zij de drie beste in vijf categorieën. Deze foto's gaan door naar de lande lijke verkiezing van de beste Nederlandse krantenfoto. Voor het eerst in de zestien j aar dat de verkiezing in Zeeland wordt gehouden, was er de ca- tegoi'ie lief/leuk. Deze is in het leven geroepen omdat kinde ren dikwijls geen oog meer hebben voor het nieuws zodra er vertederende dieren op een foto staan. Dat kinderen een onvoorspel bare mening hebben, bleek. Want hoewel er in deze catego rie een foto was opgenomen van twee zwanen in Veere, liet de winnende foto de benen zien van voetballer David Beckham, met daarnaast zijn jonge zoontje. De categorie regio is gewon nen door fotograaf Dirk-Jan Gjeltema. Hij legde bruine be ren van het Groot Russisch Scholieren jureren krantenfoto's in het PZC-kantoor in Vlissingen. Staatscircus in Goes vast. Op de tweede plaats eindigd e Jan- ne Wolterbeek met een foto van een ontplofte vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoor log. Op de gedeelde derde plaats zijn geëindigd de ge strande tanker op het strand van Zoutelande door Ruben Oreel en de viering van het Koerdisch nieu wj aar door Lex de Meester. De ramp in Enschede behaal de de eerste plaats in de cate- foto Ruben Oreel gorie binnenland. De judoka Mark Huizinga die goud wint in Sydney was de beste sport - foto en de winnende foto in de categorie buitenland gaat over rellen op de Amerikaanse am bassade in Beiroet. De warmte-krachtinstallatie is een project van het Belgische energiebedrijf Electrabel en het Duitse RWE Energie AG. Het gaat om een centrale die wordt gestookt op aardgas. Daardoor wordt stoom en elektriciteit op gewekt, waarvan BASF uiter aard de belangrijkste afnemer wordt. De centrale, die een in vestering van ongeveer 650 mil joen gulden vergt, krijgt een ca paciteit van 800 megawatt. De bouw ervan duurt ongeveer twee jaar. Onderdeel van de installatie is een koeltoren. Uit de milieu-ef fectrapportage (MER) die is op gesteld, blijkt dat de toren tus sen de 110 en 151 meter hoog wordt en de breedte op de grond tussen de 80 en 100 meter. Ter vergelijking: de koeltorens bij Doel zijn ongeveer honderd me ter hoog, de veel smallere Sar- dijntoren in Vlissingen tachtig meter. De gemeente Rei merswaal heeft (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33