Republikeinse beslist over Gore PZC Slachtoffers van natuurgeweld eisen actie tegen broeikaseffect Uitblijven vrede in Midden-Oosten is grootste teleurstelling voor Clinton Fouten bij tellen van stemmen Nederland is vrijwel uitgesloten Actie D66 brengt Netelenbos weer goed bij de les Bush-fan Katherine Harris heeft plots de macht in handen 16 november 1950 donderdag 16 november 2000 doorTerence Hunt Verzoening tussen Israël en de Pales tijnen. Dat is wat Bill Clinton als president van de Verenigde Staten het liefste tot stand had willen brengen. Het uitblijven van die verzoening zou een grote teleurstelling betekenen voor Clinton. „Maar ik zal van geen enkele minuut die ik eraan heb besteed spijt hebben, omdat ik denk dat het heel belangrijk is geweest voor de toekomst", aldus de president een gesprek met het persbu reau Associated Press, Twee maanden voor zijn tweede en laatste ambtstermijn erop zit sprak Clinton dinsdag aan boord van het pre sidentiële vliegtuig Air Force One, op weg naar de APEC-top in Brunei, over de hoogte- en dieptepunten van zijn presidentschap. Wat hem persoonlijk de meeste bevrediging schenkt, is dat de Verenigde Staten 'er zoveel beter voorstaan dan acht jaar geleden, en niet alleen in economisch opzicht'. „Er is meer gelijkheid, de misdaad is afge nomen, meer mensen zijn verzekerd te gen ziektekosten en het onderwijs is verbeterd," aldus Clinton. „Het land heeft meer zelfvertrouwen en de mensen zien meer mogelijkheden. Iedere president wil het gevoel hebben dat Amerika tijdens zijn ambtsperiode sterker, gezonder en beter is gewor den", zei hij. Over Israël en de Palestijnen zei hij dat een terugkeer naar de onderhande lingstafel met het huidige geweld niet mogelijk is. „Ziet u, iemand moet stop pen met schieten", aldus Clinton, eraan toevoegend dat de Palestijnse leider Arafat en de Israëlische premier Barak mogelijk niet bij machte zijn 'alles te bepalen wat elke Palestijn of wat elke Israëliër doet." Toch denkt Clinton dat een terugkeer naar de onderhandelingstafel wel mo gelijk is. „Als de Palestijnse beschie tingen nu minder worden, dan denk ik dat de Israëliërs daar op een soortgelij ke manier op reageren." Als het tot verzoening tussen Israël en de Palestijnen komt, dan zal Israëls be staan zeker zijn. „Hetgeen voor mij persoonlijk en naar ik meen voor het Amerikaanse volk heel belangrijk is", aldus de president. „Bovendien zouden de Palestijnen dan hun eigen lot in han den hebben." Als Israël en de Palestij nen eenmaal met elkaar inhet reine zijn gekomen dan zal het volgens Clinton niet lang meer duren voor Israël vrede sluit met Syrië. „Verzoening tussen Israël en de Pales tijnen zal resulteren in een stabiel Mid den-Oosten, wat niet alleen goed is voor de Amerikaanse belangen. Het zal ook de vooruitgang en verzoening in tal van landen, waaronder Iran, bevorde rden," aldus de bijna ex-president van de VS. AP door John Wanders In het centrum van de or kaan die over bestuurlijk Florida raast, bevindt zich een 43-jarige brunette, ge naamd Katherine Harris. De ze tot vorige week buiten Florida anonieme politieke ambtenaar weet zich plotse ling in een uitzonderlijke machtspositie. De Republi keinse houdt het lot van De mocraat Al Gore in handen. Evenzeer geldt dat zij vanuit Tallahassee, de hoofdstad van Florida, haar prominente partijgenoot George W. Bush een onvergetelijke dienst kan bewijzen: ze kan hem het laatste duwtje geven naar het Witte Huis. Begin dit jaar liep Harris in de staat New Hampshire nog te canvassen voor George W., de bi-oer van haar baas, gouver neur Jeb Bush van Floridaen de hoop van de Republikeinse partij. Ze ging van deur tot deur en deelde Bush-folders en Bush-stickers uit. Nu ligt de wereldpers aan haar voe ten en staat ze permanent on der de bewaking van de poli tie van Tallahassee. Steun De ambitieuze Harris, gebo ren in Key West (Florida), is op en top Republikeins, een flamboyante ex-makelaar en voormalig werkneemster van computergigant EBM. Ze be hoort niet tot de vrienden kring van de Bushes, maar dat kan nog veranderen. Toen ze zich in 1998 verkiesbaar stel de voor haar huidige baan, wist ze zich tegenover een kandidaat die de openlijke steun had van Jeb Bush. Harris' functie, die van 'secre tary of state' (de hoogste poli tieke ambtenaar), krijgt inhoud en kleur in een verkie zingsjaar. Het is haar taak om erop toe te zien dat het verkie zingsproces in Florida orde lijk verloopt, dat wil zeggen volgens de wettelijke voor schriften. Als 'opperhoofd verkiezingen' zou Harris on partijdigheid moeten uitstra len, maar daarvan is geen sprake, betogen haar critici. Ook al houdt ze zelf vol dat ze in deze hectische dagen haar partijbelang absoluut onder geschikt maakt aan de wet van Florida. Over haar persoonlijke voor keur in het historische tita nengevecht tussen Bush en Gore, bestaat geen misver stand. Harris was in de lange aan loop naar de pi'esidentsver- kiezingen co-voorzitter van de Bush-campagne bi Flori da. Ze was ged J „-geerde op de Republikeinse conventie in Philadelphia. En ze ronselde generaal b.d. Norman Schwarzkopf, held van de Golfoorlog, voor een met geld van de belastingbe taler gemaakte televisiecom mercial. Met die commercial beoogde Harris naar eigen zeggen slechts de opkomst bij de verkiezingen van 7 novem ber te bevoi'deren. Maar ze koos met Schwarzkopf wel voor een boodschapper die nationale bekendheid geniet als Bush-supporter. Vrijwel elke netelige situatie kent een giïjs schemexgebied. Katherine Harris zal binnen haar wettelijke mogelijkhe den ongetwijfeld alles doen om de grenzen van dit sche mergebied op te zoeken, in de hoop dat ze Bush aan het pre sidentschap kan helpen. Het Gore-kamp sprak reeds hard op het vermoeden uit Harris in ruil vóórhaar loyaliteit aan de partij, straks door een nieuwe regering-Bush vast en zeker zal worden beloond met een mooie ambassadeurspost of een baan in het kabinet. Krediet Harris' huidige functie zal in 2002 woi-den opgeheven en dat maakt haar ingewikkelde situatie nog complexer. De kapitaalkrachtige Harris - naar verluidt bezit ze een ver mogen van vijftien miljoen gulden - liet eerder blijken ge ïnteresseerd te zijn in een ze tel in de Senaat in de hoofd stad Washington. Ze heeft nu een uitgelezen kans om on noemelijk veel krediet op te bouwen in eigen kring. Mits ze ertoe bijdraagt dat Bush straks in Florida als de win naar - en een eerlijk winnaar - tevoorschijn komt. Ander zijds geldt dat ze met één ver keerd besluit haar professio nele toekomst voorgoed kan ruïneren. GPD Katherine Harris in gesprek met journalisten voor het regeringsgebouw in Florida. foto Mark Foley/AP door Hans van Soest Het tellen van de stemmen in de VS leidt nu al een week tot gegrinnik aan deze kant van de oceaan. De ge deeltelijke hertelling in Flo rida maakte duidelijk dat een klein foutje het verschil kan uitmaken wie de volgen de president wordt van Ame rika. Maar hoe betrouwbaar is ons eigen kiessysteem eigenlijk? „De kans dat iets dergelijks gebeurt in Nederland, is ni hil" zegt Christa de Beus van de Nederlandse Kiesraad. „In tachtig procent van de kiesdistricten wordt ge stemd met een stemmachine. De rest van de kiezers moet aan de slag met het rode pot lood. Hoewel die stemmen nog met de hand worden ge teld, kan iedereen er vanuit gaan dat het goed gebeurt. „Dat kan nooit zo stellig worden beweerd", werpt Kees Niemöller, hoogleraar politicologie aan de Univer siteit van Amsterdam, tegen. „Er zijn geen percentages be kend over hoe nauwkeurig de telling in Nederland is. le der-een voelt wel aan dat een stemmachine vrijwel fout loos zal werken. Maar bij het tellen van de formulieren kan van alles fout gaan." Politicologen als Niemöller proberen al geruime tijd meer zicht te krijgen op hoe eerlijk de tellingen veiiopen. Verzoeken om steekproeven te nemen en de uitslagen van stembureaus na te tellen, zijn echter steeds afgewezen. „Zodra de Kiesraad de uit slag heeft vastgesteld, wor den alle formulieren vernie tigd. Vreselijk jammer natuurlijk", vindt Niemöller. „Door wat er nu in Amerika gebeurt, stellen veel mensen vragen over de betrouwbaai- heid van de Nederlandse tel lingen. Niet dat we vermoe den dat er moedwillig wordt gefraudeerd, maar formulie- i*en kunnen verkeerd worden gelezen, op het verkeerde stapeltje worden gelegd en er kan verkeerd worden ge turfd." Volgens Christa de Beus zijn dergelijke 'insinua ties' nergens op gebaseerd. „Natuurlijk blijft het men- senwerk, maar in Nederland wordt goed geteld. Boven dien mag de kiezer te allen tijde aanwezig zijn om te controleren of alles eerlijk verloopt. Er wordt door de leden van het stembureau goed nageteld of het aantal ingeleverde oproepkaaiien gelijk is aan het aantal uitge geven stembiljetten. Daarna worden de uitslagen doorge geven aan het hoofd van het kiesdistrict. Die controleert of er niet ergens een stembus is vergeten." De Beus geeft het voorbeeld van een pijnlijke vergissing bij de vorige Tweede-Ka merverkiezingen in 1998. Toen bleek enkele dagen na de verkiezingen dat de ge meente Gramsbergen de uit slagen van drie stembureaus niet had doorgegeven. Hier door kwam de uitslag anders te liggen: de VVD moest een zetel inleveren en het CDA kreeg er alsnog een bij. „De kieskring waar Grams- bergen onder viel, zag dat er in de gemeente maar zo'n duizend stemmen waren uit gebracht, terwijl ongeveer viei'duizend mensen stemge rechtigd waren", legt De Beus uit. „Zo kwamen ze er achter dat slechts één van de vier stembureaus in de uit slag was meegeteld. Door dit soort controles worden fou ten vrijwel uitgesloten." Hoewel Niemöller scepti scher is dan De Beus, denkt hij niet dat er in Nedexiand zulke grote verschillen op treden tussen de eerste tellin gen en de hertellingen, als in Florida. „Daarvoor zijn bei de landen toch te verschil lend", zegt hij. „Wij kennen geen zeven verschillende stemformulieren, waarbij in sommige districten nog met ouderwetse ponskaarten wordt gewerkt. En boven dien hoeven wij niet zo on noemlijk veel stemmen met de hand te tellen," GPD De orkaan Mitch die twee jaar geleden woedde, maakte 25.000 slachtoffers. Eenijsstormin Canada bedekte in januari 1998 de wegen met een ijslaag van 15 centimeter. Dergelijke extreme weersverschijnselen worden tegenwoordig veelal toegeschreven aan het broeikaseffect opwarming van de aar de). Wetenschappelijk is dat echter niet aangetoond. Volgens de Vereniging Milieudefensie is het verband echter duidelijk. Om de ernst van de situatie te onderstrepen, haalde de organi satie Carlos Perez uit Honduras en Sheila Forsyth uit Canada naar de klimaatconferentie in Den Hagg. door Lianne Sleutjes Alsof God zijn knokkels kraakt. Zo beschrijft Sheila Forsyth (44) het geluid van de ijsstorm die haar vijf dagen om hulde. Als Canadese is zij wel gewend aan een ijsstorm meer of minder. „Regen komt op de grond en bevriest. Duurt het een paar uur, dan noemen we het vries-regen, als het een dag duurt een ijsstorm. Veel langer duurt het nooit." Tot januari 1998. Vijf dagen aan een stuk regende het, vroor het 25 graden en raasde de wind. „De dagen leken nachten, zo donker was het. Overal vroor ijs aan vast: bomen, huizen, we gen." Forsyth woont in Metcalfe, een dorpje op vijftig kilometer van Ottawa. Het is platteland, bos gebied. „Takken zwiepten tegen het huis. Door het kabaal kon je nauwelijks slapen. Veel bomen knapten af, door de wind of het gewicht van het ijs." Boomtop pen schoten een paar meter door de lucht, alsof het afgevuurde kogels waren. Uit voorzorg kap ten Forsyth en haar partner, midden in de woedende ijs storm, de bomen rond hun huis. „Het ergste van alles was dat de elektriciteit uitviel. En wij al tijd maar denken dat je daar in Canada op kunt vertrouwen. Elektriciteitsmasten, telefoon masten en GSM-antennes knapten af door het ijs dat er op vastklonterde. In heel Canada zaten vijftien miljoen mensen twee weken zonder stroom. In ons huis hebben we geen gas, de vexwanning werkt op elektrici teit. Ook water wordt via een elektrische pomp naar boven gehaald. Dat werkte dus alle maal niet meer." De bewoners van Metcalfe kon den overleven doordat zij alles deelden: hout, eten, water, ge neratoren. Forsyth voelde zich een pionier, helaas zonder diens uitrusting. „Je vertrouwt op technologie. Die begaf het. En dus stierven mensen vanwege de kou. Oost-Canada was uitge roepen tot rampgebied, militai ren kwamen mensen evacueren. Sommigen wilden hun huis piet onbeheerd achterlaten. Met zo'n ijsstorm ondervind je aan den lijve dat het leven kwets baar is. Maar maak dat maar eens duidelijk aan de mensen in de rest van de wereld." In Honduras weten zc het echter maar al te goed. Ook al willen veel mensen nog steeds niet pra ten over hun gruwelijke erva ringen met de orkaan Mitch, zegt Carlos Perez (27) uit Co- mayagua, in centraal Hondu- C P ras. Zoals de rest van zijn land genoten keek hij op 29 oktober 1998 naar het voetbal op televi sie. „Wij zijn daar allemaal gek op. Tien minuten voor het einde van de wedstrij d begon het te re genen. Niets aparts, regen heb ben we ieder jaar." Maar deze keer veranderde de regenbui in de orkaan Mitch, een van de zwaarste die het Ca- raïbisch gebied ooit teisterde. Het natuurgeweld vernielde dorpen en steden en maakte ze ker 25.000 slachtoffers. „De lucht was dagenlang donker grijs. Iedereen dacht dat de dag des oordeels was aangebroken. Iedereen bad. Ook ik." Perez en zijn familie bleven ge spaard. „Wij hadden gelukkig een goed huis." Anderen uit zijn dorp, zoals de armen die dicht bij de rivier woonden, waren minder foiluinlijk. „Ik heb zo veel dode mensen gezien. Het was vreselijk." Rivieren en modderstromen namen alles en iedereen mee. Kort voor Mitch losbarstte, had Perez een reddingscursus van tien maanden doorlopen. „Ik zat in een reddingsteam en voel de me verplicht om mensen te helpen. Ik heb mensen uit de ri vier gehaald, dood en levend. Ik heb mensen met geweld moeten dwingen hun huizen te verlaten. Ze wilden hun spullen niet ach terlaten. Maar het was te ge vaarlijk voor hen om te blijven. Ik moest ze echt beetpakken en uit huis sleuren." Actie De streek waar de orkaan raas de, is nog steeds een puinhoop. „Hier en daar is wel iets opge bouwd. Er zijn nieuwe huizen voor daklozen, maar het zijn er nog lang niet genoeg. Er is nog veel armoede. Scholieren vol gen lessen zittend op de grond, geld voor stoelen is er niet. Mijn land is vijftig jaar teruggewor pen in de tijd. Door de storm die volgens mij een gevolg is van de klimaatverandering. Deze Kli maatconferentie moet er niet een zijn van alleen maar praten en verder niets. Landen moeten echt actie ondernemen. Anders gaat de klimaatverandering door en neemt de kans op meer rampen toe." GPD WERELDCONFERENTIE g KLIMAATVERANDERING De Koreaanse ijskunstenaar Byung Choi, bouwt voor het Congresgebouw in Den Haag een pinguïn uit ijs. Hij wilde hiermee gisteren de aandacht vestigen op de industrialisering van Antarlica. foto Cees Zorn/GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax, (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie, redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur: Tel. (0118)484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n.v.t.) perkwartaal: 100,00 101,65) per jaar ƒ380,00 (ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag:/2,75 per stuk Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel. 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Oudste werktuig Een Oostenrijkse expeditie heeft ten noorden van Graz een zeventien centimeter lan ge bijl opgegraven uit het tijd perk van de Neanderthalers. De bijl, die op 130.000 jaar wordt geschat, wordt be schouwd als het oudste werk tuig dat tot nog toe bekend is. Noodlanding Een Meteor-straaljager heef woensdagmorgen op de straatweg Bolsward-Sneek eennoodlanding gemaakt. Het toestel werd licht beschadigd. Toen de wielen het wegdek raakten, merkte de vlieger tot zijn grote schrikt dat voor hem een kleine Volkswagen reed. De straaljager had een grotere snelheid dan de auto, zodat het vliegtuig naar rechts moest uitwijken. Een geluk was dat er geen bomen langs de weg stonden. De Volkswagen is doorgereden. Waarschijnlijk heeft de chauffeur niets ge merkt. Krijgsgevangenen De 70 voormalige Russische krijgsgevangenen van Neder landse nationaliteit die on langs in ons land zijn terugge keerd, zullen worden berecht. De officier van justitie is ech ter van mening dat de gevan genen strafvennindering kun nen krijgen vanwege de tijd die zij in Russische kampen doorbrachten Minister Netelenbos wordt bestormd door de media na de ver klaring van D66. foto Cees Zorn/GPD door Koos van Wees Het bleef wat onduidelijk gisteren. Onttrok D66- Kamerlid Giskes nu haar steun aan het rekeningrij den, of beleed ze alleen maar haar geloof in de kilometer heffing, de opvolger daar van? Alleen al de gedachte aan die eerste mogelijkheid zorgde gisteren voor koude rillingen in de Tweede Kamer. D66, de vaak onzichtbare maar ro buuste steunpilaar van dit tweede paarse kabinet, als sloper van de ministerscar rière van Tineke Netelenbos. Het was een scenario waar mee niemand ooit rekening had gehouden. Maar gelukkig voor de mi nister bleek het toch iets ge nuanceerder te liggen, Na tuurlijk was het de bedoeling van Giskes om Netelenbos de stuipen op het lijf te jagen, erkende het D66-Kamerlid gisteren. Want alle pogingen om haar duidelijk te maken dat het pakket aan anti-file maatregelen te veel steunt op nieuwe wegen, waren tot nu toe gestrand. En dus bleef al leen de shocktherapie over. Ontsnappen Giskes pakte fors uit. Als je zo weinig openbaar vei*voer in je anti-filebeleid stopt, vervalt het excuus dat bus en trein niet helpen, verweet ze de minister. En rekeningrij den heeft alleen effect als de automobilist eraan kan ont snappen door de trein te ne men. Als die trein er niet is, zo be toogde ze, is het misschien maar beter het rekeningrij den meteen bij te zetten in het museum van briljante maar nooit gerealiseerde plannen. Die tolpooitjes wekken toch maar verzet. Kilometerheffing, dat jaren later wordt ingevoerd, doet dat veel minder. Bovendien heb je dan de tijd toch weer meer geld in bus en trein te stoppen. Netelenbos reageerde zoals vexwacht: verbaasd en geïr riteerd. Werd D66 al niet op zijn wenken bediend met die snelle treinverbinding die er tussen de vier grote steden komt? En hebben de demo craten niet hun handteke ning gezet onder dat experi ment met rekeningrijden? Voor Giskes was die reactie waarschijnlijk al voldoende. Het ging haar om de bood schap. Er moet meer geld naar het openbaar vervoer. Natuurlijk blijft ze voor een experiment met tolpoortjes, vertelde ze in de wandelgan gen. En zelfs als geen weg wordt geschrapt in dat anti fileplan moeten die poortjes er toch komen. Ook al is kilo meterheffing beter, omdat je dan elke auto in Nederland kunt volgen en belasten. Maar je moet toch ergens be ginnen. Netelenbos is nu weer even bij de les, weten ze bij D66. Nu alleen nog wachten op de eerste extra spooxiijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2