Twijfels over slagen artsenpost Zeeland ziet niets in vrijheid blijheid Geweld in de polder valt best mee Delta wil stroomprijs laag houden door besparingen Rechtbank gelast afbraak Schouwse str andpa vilj oens rA 21 Klaverblad voorziet problemen Bijeenkomst fibromyalgië FNV legt leden gevolgen nieuwe belastingwet uit Permanent wonen Met het oplaten van balonnen ging in Reimerswaal de actie tegen zinloos geweld van start. foto Willem Mieras door Marco de Swart YERSEKE - Dat zinloos ge weld niet alleen landelijk speelt, beseft de gemeente Rei merswaal maar al te goed. Weliswaar deden zich tot nu toe geen grote incidenten voor in de zeven kernen tellende ge meente, toch vindt wethouder J. C. Jansen het hoog tijd voor 'een mentaliteitsverandering'. Met het oplaten van 2500 bal lonnen ging woensdag in Yerseke de actie Reimerswaal Tegen Zinloos Geweld van start. Onlangs gaf de helft van de Reimerswaalse jeugd in een onderzoek aan zich schuldig te hebben gemaakt aan een de lict. De misdragingen varieer den van zwartrijden en vernie lingen tot mishandeling en openlijke geweldpleging. Ook tijdens het jeugddebat van 30 augustus kwam naar voren dat de plaatselijke jeugd zich zor gen maakt over zinloos ge weld, dat steeds meer richting polder lijkt te komen. Tien procent van de Reimers waalse jeugd wordt aange merkt als geweldpleger. „Zet dat woord maar tussen aanha lingstekens, want het valt hier eigenlijk best mee", vertelt de wethouder. Hij maakt duide lijk dat het in zijn gemeente vooral om kleine delicten gaat. „Her en der wordt er eens ie mand uitgedaagd of mishan deld, maar al het geweld is te veel. Daarom beginnen wij de ze actie." De campagne is vooral op de zevenduizend Reimerswaalse jongeren gericht. Voor de scholen wordt een speciaal les pakket in elkaar gezet. In het zogenaamde School Adoptie Plan gaan agenten bij de klas sen op bezoek om met de jeugd over criminaliteit te praten. Ook komt een speciale vanda- lismebus bij de scholieren langs. Confrontatie De Geweldig Express, waar mensen met hun eigen voor oordelen over bijvoorbeeld ge weld worden geconfronteerd, komt in mei volgend jaar naar de dorpen. De aanwezigheid van de Express wordt aange grepen om de actie af te sluiten en te evalueren. De actie is voor de zomerva kantie opgezet en wordt nu uitgevoerd middels een pos tercampagne. Wethouder Jan sen zocht hiervoor allerlei po litieberichten uit waar zinloos geweld in voorkomt. Het ge heel oogt als een krantenpagi na zonder foto's. In het midden van het affiche springt een fel gekleurd lieveheersbeestje uit het papier: het symbool tegen zinloos geweld. In grote, rode letters staat geschreven: zin loos geweld in Reimerswaal, doe maar normaal. Dat enkel posters jeugdigen niet van geweld doen afzien, beseft Jansen wel degelijk. „Daarom blijven we de aan dacht vestigen op het onder werp. En niet alleen op scho len. Alle cafés en verenigingen met een kantine krijgen de cd Geweld moet van de straat. We hopen dat die vaak wordt ge draaid." Wie weet wordt het liedje een hit en is het in Reimerswaal voorgoed gedaan met zinloos geweld. donderdag 16 november 2000 doorRoelf Reinders OOSTBURG - De Zeeuwse koe pel van patiëntenverenigingen Het Klaverblad vreest moeilijk heden bij de totstandkoming van huisartsenposten in alle Zeeuwse regio's. Volgens Het Klaverblad zijn niet alle huis artsen tot de noodzakelijke sa- menwerking bereid. In de strijd tegen werkdruk en het dreigende tekort aan huis artsen in Zeeland juicht Het Klaverblad de komst van huis artsenposten toe. Voorzitter P. de Doelder van de Zeeuwse huisartsenvereniging voorspel de vorige week dat volgend jaar in alle Zeeuwse regio's dergelij ke posten komen. Patiënten die 's avonds, 's nachts en in het weekeinde ernstige klachten hebben moeten naar deze cen trale artsenposten komen. Voor mensen die hier niet toe in staat zijn, zit er een dokter in een dienstauto op de weg. Maar voor een goed functionerende huisartsenpost is wel goede sa menwerking nodig, stelt consu lent J. van Nieuwburg van Het Klaverblad. „En niet alle artsen zijn tot sa menwerking bereid", stelt Van Nieuwburg. „Terwijl bij een GOES - De Nationale vereni ging voor Fibromyalgiepatiën- ten houdt dinsdag 28 november een voorlichtingsbijeenkomst in wijkgebouw De Spinne in Goes. Fibromyalgië is een reuma-aan doening, die veel pijn veroor zaakt in gewrichten en spieren. De bijeenkomst begint om 14 uur. huisartsenpost alles netjes moet zijn geregeld. Huisartsen zijn van oudsher kleine zelfstandi gen die niet in alle streken van Zeeland gemakkelijk met el kaar zullen samenwerken. Maar om de kwaliteit van de huisart senzorg hoog te houden is sa menwerking noodzakelijk." Over de werking van de eerste Zeeuwse huisartsenpost is Het Klaverblad tevreden. Sinds be gin dit jaar draaien de huisart sen in West-Zeeuws-Vlaande- ren hun waarnemingen vanuit het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Het Klaverblad had eerst be denkingen tegen de Oostburgse dokterspost omdat de stichting vreesde voor lange aanrijtijden van waarnemende huisartsen. Nadat de patiëntenorganisatie door de Zeeuws-Vlaamse huis artsenvereniging gerust was ge steld, opende Het Klaverblad toch een speciale klachtenlijn over de huisartsenpost. Volgens Van Nieuwburg zijn er 'één of twee' klachten binnengekomen. Over de inhoud van de klachten wil zij niet ingaan omdat Het Klaverblad 'het positieve' van de post wil benadrukken. Van Nieuwburg is erg tevreden over de maandelijkse evaluatie gesprekken met Zeeuws- Vlaamse huisartsen over de Oostburgse post. „Daar praten we in alle openheid met elkaar." Zij wil dat de communicatie met patiënten over de introductie van nieuwe Zeeuwse huisart senposten beter gaat dan bij de Oostburgse post het geval was. „Sommige patiënten moesten uit de krant vernemen wat er aan de hand was. Nadat we re acties van patiënten hebben binnengekregen, hebben we aan de bel getrokken. Mede op ons aandringen heeft iedereen over de veranderingen persoonlijk bericht gekregen." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De drie laatste Schouwse strandpaviljoens moeten voor donderdag 23 no vember 9.00 uur van het strand zijn verdwenen. Dat heeft de rechtbank van Middelburg woensdag bepaald. Deze uitspraak is weliswaar een tegenvaller voor strandtent houders, maar erger vinden ze dat de gemeente Schouwen- Duiveland onwelwillend tegen over jaarrond-exploitatie lijkt te staan. Met de uitspraak van de Middelburgse rechter zijn de Schouwse strandtenthouders terug bij af. Deze bepaalde dat ook komende winter de pavil joens opgeruimd moeten wor den, hoewel landelijke be- leidnota's in aantocht zijn, die permanente strandtenten mo gelijk kunnen maken. Een bitte re pil voor J. Kristelijn van Zo merzon en zijn collega's van de Vereniging Strandpaviljoen houders Schouwse Kust (VSSK temeer omdat zij zien dat an dere (buur-) gemeenten wél dui delijkheid scheppen en voorbe reidingen treffen. P. Fierens, secretaris van de VSSK, kan niet begrijpen dat de rechtbank er 'volkomen aan voorbij gegaan is hoe in de rest van Nederland wel wordt ge doogd', „In feite wordt hier de niet-initiatiefrijke houding van de gemeente beloond", stelt hij vast. Een klein lichtpuntje in de uitspraak vindt Fierens de be paling dat de dwangsom die de gemeente de ongehoorzame on dernemers oplegde, is opge schort tot het verstrijken van het nieuwe ultimatum. Ook strandtenthouder Kriste lijn is teleurgesteld, maar zal net als zijn collega C. van der Wekken de uitspraak respecte ren en vertrekken. Hij bespeur de echter in het betoog van de raadsman van de gemeente dui delijk onwelwillendheid ten aanzien van de jaarrond-ex ploitatie. „Laat ons dan niet ge loven dat je het zo goed met ons voor hebt", uit de eigenaar van Zomerzon kritiek op het Schouwse college. Bij Kristelijn heerst het gevoel dat de gemeen te de op handen zijnde ontwik kelingen zo lang mogelijk pro beert tegen te houden. „Wij zijn niet aan het tegenhou den. De volgorde Rijk, provin cie, gemeente is volstrekt legi tiem", werpt wethouder C. Veerhoek van recreatie, toeris me en ruimtelijke ordening te gen. Hij is het dan ook niet eens met de interpretatie van het pleidooi. „Het college weet nog niet welke kant het opwil. We hebben ons nog niet uitsproken over wel of geen permanente pa- viljoens." Veerhoek wil niet dis cussiëren over de vraag waarom er nog geen collegestandpunt over deze kwestie is, omdat hij eerst de 'bouwstenen' voor dit toekomstige beleid op tafel wil hebben. Zodra dat station ge passeerd zegt de wethouder 'zo snel mogelijk' het bestem mingsplan aan te passen. VLISSINGEN - Flink wat FNV- leden zijn te laks om zich te ver diepen in de gevolgen van het nieuwe belastingstelsel. Velen hebben een blauwe envelop ge kregen, snappen de formulieren niet en vullen ze niet in. De kans is daarom groot dat vakbonds leden in het begin van het nieu we jaar er financieel op achter uit gaan, terwijl dat niet zou hoeven. Dat zegt R. van Iersel, lid van de FNV landelijke belastingwerk groep. Om leden nog op tijd voor te lichten, organiseert de FNV verscheidene voorlichtingsbij eenkomsten, onder meer in Goes en Terneuzen. Op zaterdag 18 november start in de Jaarbeurs in Utrecht een grote landelijke campagne van de FNV. Daarna houdt de vak bond in het hele land meer dan zeventig grote bijeenkomsten waar leden worden geïnfor meerd over het nieuwe stelsel. In Zeeland zijn er bijeenkom sten op 22 november in Motel Goes en op 7 december in het Churchill Hotel in Terneuzen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven begint de gevolgen van de vrijmaking van de elek triciteitsmarkt te voelen. Stroom produceren kost tegen woordig meer dan het oplevert. Delta neemt volgend jaar daar om diverse maatregelen om de kosten te drukken. Bovendien wordt de commerciële afdeling fors uitgebreid om de markt te bewerken. Grote bedrijven zijn al vrij om te bepalen bij wie ze hun stroom kopen. Delta is daardoor direct haar grootste klant kwijtge raakt, aluminiumsmelter Pe- chiney in Vlissingen, die 350 megaWatt per jaar afneemt. De aanbieding die Delta met twee andere bedrijven deed, voldeed niet aan de eisen van de klant, schrijft directeur P. Stoter in het financieel plan 2001. In 2002 zijn ook de middelgrote klanten vrij in hun keuze voor een stroomleverancier. Delta schat hun aantal in Zeeland op 1500. Om die als klant te behouden, is een extra inspanning nodig. De commerciële afdeling wordt daarom uitgebreid met twintig to.t zestig mensen. Om de stroomprijs zo laag mo gelijk te houden, schrapt Delta volgend jaar de toeslag van 1 procent om investeringen in duurzame energie te financie ren (de map-gelden voor het mi lieu-actieplan). Dat lijkt een maatregel die Delta weinig zal opleveren, maar het tegendeel is waar, stelt Stoter. „Grote klan ten onderhandelen al over tien den van procenten. En om alleen de grote afnemers vrij te stellen van die toeslag, vinden we niet eerlijk regenover de klanten die nog geen vrije keuze hebben. Bovendien hebben we nog een stuwmeer van ruim vijftien mil joen gulden aan map-gelden waaruit we windprojecten kun nen betalen." Ook de kosten voor de stroomproductie moe ten volgend jaar omlaag. Delta krijgt in 2001 de beschikking over 400 megaWatt stroom uit de energiecentrales in Borssele. „Die stroom raken we wel kwijt, de vraag is alleen tegen welke prijs", legt Stoter uit. „We kun nen er meer voor krijgen dan Pechiney wil betalen, maar de opbrengst is lager dan de pro ductiekosten. De kosten voor personeel en brandstoffen ver dienen we terug, maar die voor de machines niet." Delta heeft voor 266 miljoen gulden aan in vesteringen op stapel staan.Eén daarvan, het doortrekken van de Zebra-gasleiding van Bergen op Zoom naar Moerdijk, is nog niet helemaal zeker. door Maurits Sep en Ali Pankow Stoppen met werken, permanent va kantie houden. Maar ook perma nent in een vakantiehuis wonen? Niet in Zeeland. Provincie, gemeenten én de toeristische sector zijn onverbiddelijk: slecht voor Zeeland, slecht voor de va kantieparken, slecht voor het toerisme. Het Nefit Warmte Garantie Plan Vanaf de introductie van de HR-ketel kozen maar liefst 2 van de 3 cigenhuisbczitters voor Nefit. Bovendien kiezen ze steeds vaker voor het Nefit Warmte Garantie Plan. Logisch, want daarmee ver zekert de Nefit-dealer u liefst tien jaar lang van vakkundig onderhoud van uw Nefit HR-ketel Bovendien garandeert hij snelle service bij eventuele storingen. Absolute zekerheid dus. En dat voor een vast, relatief gering bedrag per jaar. Het Nefit Warmte Garantie Plan. Bel gratis 0800-0786 voor de dichtstbijzijnde Nefit-dealer of kijk op www.nefit.nl NEFIT 'i Vrijheid blijheid, stelt de Landelijke Vereniging voor Permanent Wonen. Wie een vakantiehuis koopt, moet zelf kunnen beslissen hoe hij het gebruikt. Burgemeester M. L. Everaers van - Noord-Beveland vindt daarentegen dat hij wel degelijk beperkingen mag opleggen. „Nederland raakt overbe volkt, dan moet je soms maatregelen nemen." Toch staat Noord-Beveland in vier va kantieparken permanent wonen toe: in Veersemeer 1 en 2, Schotsman en Rui- terplaat. Daar is het volgens Everaers niet zo bezwaarlijk. De parken liggen dicht bij de kernen Kamperland en Kortgene. De bewoners zijn betrokken bij de dorpsgemeenschap, doen er bijvoorbeeld hun boodschappen. An ders is dat voor parken als De Banjaard, vindt hijAls mensen daar gaan wonen, hebben ze geen directe relatie met de omgeving. De afstand is te groot. De Schouwse wethouder C. Veerhoek van volkshuisvesting kan zich voor stellen dat permanente bewoning in een kleinschalig recreatiepark dichtbij een bestaand dorp eerder getolereerd zou worden dan in een groot park 'in the middle of nowhere' dat een dorp op zich zou gaan vormen. Vrijstaande tweede woningen zouden in zijn optiek ook eerder in aanmerking komen voor per manente bewoning. Ontwricht In Veere mag nergens in een vakantie park worden gewoond. Nu niet en straks ook niet, zegt wethouder L. Wis se van Volkshuisvesting. „Zouden we het wel toestaandan raakt de samenle ving ontwricht. De scholen krijgen een toevloed aan leerlingen, de huisarts en de thuiszorg krijgen er veel patiënten bij. Die voorzieningen zijn afgestemd op het huidige inwonertal. Je kunt ze wel uitbreiden, maar wat gebeurt er als de permanente bewoning van vakan tiehuizen weer afneemt? Dat kan im mers behoorlijk fluctueren. De overheden staan niet alleen in hun kritiek. Ook de toeristische sector zelf staat afwijzend tegenover het plan van Remkes. Vakantiehuizen die perma nent worden bewoond, kunnen niet meer aan toeristen worden verhuurd. Minder accommodaties leidt tot min der toeristen en dus tot minder inkom sten, redeneert directeur R. de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland. „Op een sector die in Zeeland per jaar 2,1 miljard gulden opbrengt, en waarin vijftien procent van de beroepsbevol king werkt, heeft dat een meer dan ge- (Advertentie) Permanente bewoning in een klein recreatiepark bij een bestaande kern, zoals De Salvatorhoeve bij Ouwerkerk, levert min der bezwaren op dan in een groot park in het buitengebied dat een dorp op zich zou gaan vormen. foto Marijke Folkertsma Hetzelfde geldt voor een zwembad als De Parel, legt Van Koeveringe uit. Als daar minder toeristen gebruik van ma ken, zal Hof Domburg andere klanten moeten aantrekken. „Dat betekent concurrentie voor de gemeentelijke zwembaden." Gedeputeerde G. van Zwieten (ruimte lijke ordening en toerisme) volgt de te genovergestelde redenering: als er min der vakantiehuizen verhuurd kunnen worden, zullen recreatieondernemers nieuwe parken willen bouwen. W. Be- sems onderschrijft die stelling. De directeur van Ruiterplaat Recreatiel?e- heer en Vastgoed in Kamperland vindt dat een verkeerde ontwikkeling. „Dan moeten we zeker nog meer stukken groen gaan inleveren." Besems verhuurt en verkoopt vakantie woningen, ook voor permanente bewo ning, op Noord-Beveland. De meeste kopers komen uit de Randstad en zijn al wat ouder, stelt hij vast. Ze zien het als een belegging en na hun pensionering trekken ze zelf in de vakantiewoning. Dat lijkt mooi, maar in de praktijk valt het nogal eens tegen, zegt Besems. Hij is door schade en schande wijs geworden, woonde zelf tien jaar in een vakantie park. „De voorzieningen niet zijn op wonen afgestemd. Er is geen dokter. Je moet goede afspraken maken met de buren om elkaar te helpen. Maar in de winter het erg stil. En als je nog kinde ren hebt, heb je problemen met de ver bindingen, De bus rijdt maar tot het dorp. Als ze uitgaan, gaan sporten, naar school moeten, moet je ze wegbrengen." Desondanks willen ouderen graag in een vakantiepark wonen „Waarom?", vraagt Van Koeveringe zich hardop af. „Laten we daar als gemeenten en on dernemers maar eens goed over gaan nadenken. Dan levert deze discussie ook echt iets op." Maatschappij De Schouwse wethouder Veerhoek ziet in de veranderende maatschappij aan leiding voor een herziening van het be leid. „Vroeger werkten de mensen op de ene plek en gingen op een andere plek op vakantie. Die grenzen zijn in de hui dige tijd met steeds meer mogelijkhe den op het gebied van ICT behoorlijk vervaagd. Mensen kunnen ook op hun woonadres werk verrichten. Sommigen wonen de helft van de week op Schou- wen-Duiveland en de andere dagen el ders. Met die ontwikkelingen moet je rekening houden." Veerhoek erkent dat het toestaan van permanente bewoning een nadelig ef fect kan hebben op het door de provin cie toe te kennen woningcontingent. „De provincie is daarover tot nu toe richting Schouwen-Duiveland niet voor honderd procent helder, We moe ten natuurlijk oppassen dat het aantal' recreatiewoningen dat permanent be woond zou mogen worden zonder meer van het woningcontingent wordt afge trokken." middelde impact." Bovendien worden de toeristische voorzieningen op de parken veel minder aantrekkelijk, voorspelt De Reus. Mensen die het hele jaar door op een vakantiepark wonen, doen hun boodschappen in het dorp, niet in de parkwinkel. Sporten doen ze in clubverband, niet individueel in het park. Uiteindelijk zullen de snackbar en de parkwinkel sluiten door gebrek aan inkomsten. Klopt, reageert directeur Van Koeve ringe van Roompot Recreatie. Hij heeft de exploitatie en de financiering van zijn parken afgestemd op een voortdu rend wisselende populatie. „We hebben juist het dialysecentrum op De Ban jaard geopend. Dat park heeft 500 wo ningen. Nergens in Zeeland is zo'n voorziening voor zo weinig huizen. Dat is onbetaalbaar. Bij ons kan het, omdat we steeds nieuwe huurders hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21