D66 mist daadkracht stadsgewest PZC PZC Meer overlast op Veers strand door vroege sluiting paviljoens Activiteitencentrum heeft plek veroverd 19 Vlissingse fractie staat alleen in kritiek op theateraanpak Auto vernield Werkstraf voor slaan zonder reden Lifter krijgt voorwaardelijke boete Overtreden sluitingstijd beboet Boete voor doorrijden na ongeval Vlissingse betrapt bij diefstal Dorpsraad Meliskerke RPF bijeen in Arnemuiden Stichting krijgt volledig beheer over stranden Radarcontrole Feestelijke overdracht van zes hectare grond en twintig kanonnen Toch steun in Goese raad voor kerstbonus minima donderdag 16 november 2000 Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - Opnieuw is duidelijk geworden dat het stadsgewest Vlissingen/Middelburg niet meer is dan een papieren tijger. Dat oordeel velt T. Aalfs van de Vlissingse D66-fractie over de onlangs afgeketste gezamenlij ke aanpak van de bouw voor theatervoorzieningen in het stadsgewest. Het Vlissingse college en bijna alle raadsfracties vinden dat Middelburg zijn eigen schouw burg moet bouwen. Vlissingen zal zelfstandig een vlakke- vloertheater ontwikkelen op het Scheldeterrein zodra de scheepswerf naar Vlissingen- Oost is verhuisd. Middelburg betreurt het dat de Vlissingse partner is afgehaakt. Aalfs: „Dit had een gezamenlijk pro duct moeten kunnen worden. Ik noem het een gemiste kans. Als het zo is dat Middelburg meer wil dan Vlissingen, dan hadden we toch een modus moeten kun nen vinden om gezamenlijk op te trekken." Tegen D66 was de enige fractie die zich woensdagavond in de commis sievergadering cultuur en wel zijn keerde tegen het besluit van het college. Alle partijen knik ten instemmend en zeiden al langer een grote aarzeling te hebben gehad om samen met Middelburg op te trekken. E. Walrave-Troost van de PvdA vond dat de provincie in de regie wat te verwijten valt. Het is voor de provinciale schaal te veel van het goede als er in zowel Terneu- zen, Middelburg als Goes grote theaters komen, zei ze. VLISSINGEN - Een auto op het Bellamypark in Vlissingen is dinsdagnacht door vandalen onder handen genomen. 'Woensdagmorgen hing de bui tenspiegel los en er zaten deuken in de motorkap en boven een koplamp. De schade be draagt enkele duizenden guldens. De fractievoorzitster van de PvdA vond dat Middelburg Vlissingen in 'de schouwburg kwestie niet als een serieuze partner heeft behandeld', Mid delburg ging te veel zijn eigen gang. Zij gaf daarvoor het zoe ken naar een geschikte locatie voor de nieuwbouw als voor beeld. „Op een gegeven moment schoof Middelburg zelfs een plek aan de stadsrand naar vo ren. Dat wordt door iedereen af geraden, ook door de onderzoe kers van het theaterrapport Drijver en Partner. Ik dacht dan: We hadden het toch over een ge zamenlijke schouwburg?" Alleen door de vasthoudend heid van Aalfs moest wethouder L. C. Poppe-de Looff een ver klaring voor het veranderende inzicht van het college geven. ,,U heef tot nu toe alleen maar gezegd dat Middelburg zijn schouwburg bouwt, investeert en exploiteert en dat Vlissingen met het vlakke-vloertheater in de weer gaat. Daar neem ik geen genoegen mee." Poppe-de Looff legde uit dat Middelburg vasthield aan 'een maximale optie'. En dat is dat Middelburg niets af wilde doen aan 'de grote schouwburg, in clusief kleine zaal en filmzaal'. Vlissingen verwacht dat vooral die kleine zaal een bedreiging is voor het eigen Arsenaaltheater. „Daar komt nog bij dat Middel burg al in december aan de slag wil gaan met het theater. Voor ons komt dat moment te snel." Walrave-Troost vroeg zich af hoe Vlissingen nu kan voorko men dat de kleine zaal niet con curreert met het Arsenaalthea ter. Zij verwachtte bovendien dat het A-theater in deze vorm en opzet met tekorten wordt ge confronteerd. „Ik weet wel dat die kleine zaal juist nodig is om de exploitatie voor het A-thea ter rond te krijgen, maar het is wel heel erg ambitieus voor de Walcherse schaal." Vlissingen wil met Middelburg aan tafel blijven zitten om over het gezamenlijke podiumbeleid te overleggen. Alle leden van de raadscommissie schaarden zich achter het idee van een regiona le programmering van produk- ties. „Het liefst zelfs op provin ciaal niveau", zei C. Postma van het CDA. In het Activiteiten Centrum was een kleine expositie ingericht met werk van cursisten. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Activitei ten Centrum Middelburg (ACM) heeft zich een duidelijke plaats verworven in de samenleving. Die boodschap bracht J. Schef- fers, voorzitter van de advies raad, woensdag naar voren tijdens een symposium ter gele genheid van het 15-jarig be staan. Het centrum is opgezet voor werklozen, arbeidsonge schikten en gehandicapten en biedt activiteiten aan 196 deel nemers. Het 15-jarig bestaan van het ACM was voor het centrum één reden voor een feestje met een serieuze ondertoon. „Boven dien hebben we net een verhui zing achter de rug", legde Scheffers uit. „Toen het cen trum begon, kenden we een situ atie van grote werkloosheid, bedrijfssluitingen en reorgani saties. Nu is de situatie anders. Het gaat, economisch gezien, goed met Nederland. Maar, te gelijkertijd kennen we publieke armoede in de zorg en in het on derwijs. De arme kant van Ne derland blijft. Het ACM is al die jaren een plek geweest voor mensen om te laten zien dat zij er ook nog zijn en dat mensen zich niet laten wegdrukken in de samenleving." Het ACM drijft op veertig vijf tig vrijwilligers. Zij zorgen er voor dat de deelnemers gedu rende drie dagen in de week cursussen kunnen volgen op het gebied van vreemde talen, handvaardigheid, kalligraferen en diverse vormen van tekenen en schilderen. Er zijn verder wandel-, biljart-, kaart- en sjoelgroepen. Oorlogsstress Eén van de deelnemers is W. van der Schoot. Na een hersenbloe ding zat hij thuis niks te doen. Via via kwam hij achter het be staan van het activiteitencen trum. Hij nam deel aan schilder lessen, doet mee aan sjoelen en speelde in de toneelclub „Het centrum is voor mij een hele be langrijke tijdsbesteding, anders zou ik maar thuis. Het ACM is voor mij ideaal." De Bosnische D, Sakan kwam zes jaar geleden naar Nederland met veel oor logsstress. „Ik ben hier gekomen om mensen te leren kennen. Wat voor mij 't belangrijkste is Ik ben niet meer alleen." Het ACM nam tijdens het sym posium afscheid van voorzitter Cees Rozemond. Hij was jaren lang de motor achter het cen trum. Wethouder J. C. vanDijk- Sturm betreurde het dat de ge meente Middelburg geen speci ale prijzen heeft voor speciale mensen. „Cees heeft zich onge looflijk ingezet. Hij was er al tijd, zat nooit bij de pakken neer, nam initiatieven en kon ongelooflijke mooie speeches houden." MIDDELBURG - Een 27-jarige Middelburger kon zich niet meer herinneren zonder enige aanleiding een man te hebben geslagen. „Toen ik wakker werd, lag ik in de politiecel", ver telde hij woensdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter. Voor straf moet hij dertig uur onbetaalde arbeid ver richten. De combinatie van alcohol en drugs had hem er 20 november vorig jaar toe aangezet om een bezoeker van een ca fetaria in Bruinisse zomaar een vuistslag in zijn gezicht te ge ven. De verdachte maakte die avond deel uit van een groep pa tiënten van afkickcentrum De Reilofdie met weekendverlof waren gestuurd. Officier van justitie G. Rip vatte de mishandeling ernstig op. Te meer omdat de Middelburger al twee keer eerder voor een geweldsdelict is veroordeeld. Rip eiste twee weken gevange nisstraf, maar politierechter G. Nomes ging op het voorstel van raadsman E. Smit in om de straf te beperken tot dertig uur dienstverlening. MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter B. Door- newaard Boekhout heeft een 23-jarige man uit Dordrecht een voorwaardelijke boete van 180 gulden opgelegd. De man wei gerde zijn identiteitsbewijs aan een politieman te laten zien toen hij op 2 december 1999 liftte langs de A58 ter hoogte van Oost-Souburg. Hij liftte daar regelmatig en was zelfs een keer door een politiewagen naar de plaats van bestemming ge bracht. Omdat de man in verslaaf denopvang De Hoop in Dor drecht hard aan zichzelf werkt en hij toch al een boete kreeg omdat hij liftte op een plaats waar dat niet is toegestaan, eiste officier van justitie C. Laukens een voorwaardelijke boete. MIDDELBURG - Twee horecaondernemers uit Westkapelle moeten een boete van 300 gulden betalen omdat zij zich op 12 december 1999 niet aan de sluitingstijd hielden. Dat was het oordeel van kantonrechter B. Doorewaard Boekhout gisteren in Middelburg. In de nacht van 12 december stelden twee po litieagenten vast dat de 33-jarige eigenaar van een shoarma zaak zijn tent om 2.16 uur nog open had. Diezelfde nacht no teerden de surveillanten dat in een café van een eveneens 33- jarige man om 2.17 nog gasten aanwezig waren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 41 -j arige man uit Scherpenisse veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 750 gulden boete. De verdachte had 19 juni vorig jaar in Tholen gereden terwijl hij een rijverbod had. Begin maart van dit jaar was de man in Tholen door gereden, na een botsing tegen een lan taarnpaal. De politie hield hem een dag na het ongeval aan. De schade aan de paalvan 1600 gulden is inmiddels vergoed aan Delta Nutsbedrijven. De officier van justitie eiste twee weken cel en 750 gulden boete. Raadsvrouw J. Jansen voerde aan dat erbij haar cliënt enige verwarring (doorzijn beperkte kennis van de Nederlandse taal) was ontstaan over de rij-ont- zegging die hem bij een eerder vonnis was opgelegd. Ze pleitte voor een voorwaardelijke straf. Dat werd door de politierech ter overgenomen. VLISSINGEN - Een 17-jarig meisje uit Vlissingen is woens dagmiddag in een winkel in haar woonplaats aangehouden voor diefstal. Het meisje dat in de winkel werkt had glazen weggenomen. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Na verhoor mocht ze weer naar huis. MELISKERKE - Twaalf bewo ners van Meliskerke hebben zich opgegeven om zitting te ne men in de nog op te richten dorpsraad. Ongeveer vijftig bezoekers kwamen af op de vergadering. Bij de volgende vergadering wordt bekeken onder welke vorm (bijvoorbeeld een stich ting) de dorpsraad verder gaat. Ook worden dan de verschillen de bestuursfuncties ingevuld. Die vergadering wordt gehou den op 23 november omstreeks 20 uur in dorpshuis Ons Huis en is voor iedereen toegankelijk. MIDDELBURG - De Middel burgse RPF houdt op donder dagavond 23 november een ledenbijeenkomst in vereni gingsgebouw de Arne in Arne muiden. De leden mogen hun mening ge ven over het samengaan van de RPF met de GPV tot Christen- Unie. In de gemeenteraad wer ken beide fracties al enige tijd samen. Beide besturen willen nu ook een samenwerkingsver band aangaan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Nu strandpaviljoens eerder dicht moeten, verdwijnt het nachtelijk toezicht op het strand. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek DOMBURG - Het vervroegen van sluitingstijden van strandpaviljoens is mogelijk de oorzaak van toenemend overlast en vandalisme op stranden in de gemeente Veere. De afgelopen jaren is het slui tingsuur teruggebracht van twee uur 's nachts naar twaalf uur. Het college van B en W wil dat de paviljoens in 2001 om elf uur dicht gaan. Dat staat in de evaluatie van de sluitingstijden van de strandpaviljoens. Vanuit de invalshoek 'rust aan de kust' is enkele jaren geleden besloten het sluitingsuur voor strand paviljoens geleidelijk terug te brengen naar elf uur in 2001. Reden daarvoor is dat de pa viljoens in de buurt van na tuurgebieden staan. Ruimere openingstijden kunnen ge luidsoverlast tot gevolg heb ben. De paviljoens zijn vooral opgetrokken uit hout en nau welijks uitgerust met voorzie ningen om geluidsoverlast te beperken. Op grond daarvan is er voor een aangepast slui tingsuur gekozen. Tijdens de afgelopen zomer, toen de paviljoens om twaalf uur moesten sluiten, kreeg de politie veertig zogenoemde horeca-meldingen binnen van vernieling, inbraak en over last. In 1999 waren dat er 28. De stijging vond vooral plaats in Dishoek, Zoutelande en Vrouwenpolder. De meeste meldingen kwamen binnen tussen twee uur 's nachts en ze ven uur 's morgens. Tijdens openingsuren kunnen pavil joenhouders de politie waar schuwen als er ontoelaatbare dingen op het strand gebeu ren. Bij terugdringen van de sluitingstijden neemt deze toezicht af. Domburg In Domburg is er duidelijk meer sprake van overlast dan op overige stranden. Door het Rodeo-project, waarbij jonge ren 's zomers in de nachtelijke uren toezicht houden op de stranden van Domburg en om geving, is de overlast in 2000 wel iets afgenomen. „Het instellen van een vroeger sluitingsuur hoeft zeker niet tot gunstige effecten te leiden op het gebied van de veilig heid", zegt de evaluatie. „Het kan zelfs zo zijn dat het vast stellen van een vroeger slui tingstijdstip een negatief ef fect op de openbare orde kan hebben." Toch heeft het college besloten dat er in het strand- en duinge bied in de nachtelijke uren zo veel mogelijk rust moet zijn. Uit het oogpunt van openbare orde en veiligheid, kiest Veere ervoor ook de nachtelijke acti viteiten op het strand in te per ken. Door de beperkte openingsu ren, vrezen de strandpavil- joenhouders inkomstender ving. Feesten of bruiloften kunnen er niet meer gehou den worden. Het dagelijks gemeentebestuur wil hen tege moet komen via de mogelijk heid acht keer per jaar onthef fing van het sluitingsuur te krijgen. DOMBURG - Burgemeester en wethouders van Veere willen de verantwoordelijkheid voor de strandveiligheid overdragen aan de Stichting Strandexploi- tatie Walcheren. De gemeente vindt dat er voor het belang van badgasten geen onduidelijk heid mag bestaan over de ver antwoordelijkheid. Veere heeft het beheer en de toe zicht van de stranden uitbe steed aan de SSW, maar het was tot nu toe niet duidelijk bij wie de eindverantwoordelijkheid lag. Naast de gemeente die de overkoepelende rol heeft, zijn twee andere organisaties bij het veiligheidswerk op het strand betrokken. De acties op het wa ter zoals het redden van mensen en hulpverlening, worden in de zomermaanden uitgevoerd door de reddingsbrigade. De acties op het strand zoals het informe ren van badgasten over de vei ligheid, worden uitgevoerd door de badmeesters van de SSW. Omdat de strandveiligheid vol gens de statuten tot het taken pakket behoort van de SSW, is er voor gekozen de volledige verantwoordelijkheid aan deze stichting over te dragen, Boven dien staat ook in de taakom schrijving van de meeste bad meesters dat zij taken op het gebied van strandveiligheid moeten uitvoeren. De SSW kan deze verantwoordelijkheid in de praktijk overdragen aan de hoof d-badmeester, stelt het col lege. Een moeilijkheid is dat de Veer- se kust momenteel verdeeld is in drie gebieden met ieder een ei gen werkwijze en een eigen red dingsbrigade. Daarom wordt de nieuwe regeling doorgevoerd in fasen, zodat hoofd-badmeesters bijvoorbeeld bijgeschoold kun nen worden indien nodig. In 2005 moet de eenduidige struc tuur langs de gehele Veerse kust zijn ingevoerd. Het is de bedoe ling dat de SSW uiteindelijk de eindbeslissing neemt over bij voorbeeld het wel of niet uitva ren van een reddingsboot met slecht weer. KAPELLE - Op de Rijksweg N289 in Kapelle vond woens dagmiddag tussen half vier en half vijf een radarcontrole plaats. Er werden 390 voertuigen gere gistreerd, waarvan er drie te hard reden. De hoogstgemeten snelheid bedroeg honderd kilo meter per uur, terwijl maxi maal tachtig is toegestaan. door Richard Hoving MIDDELBURG - Toespra ken, handtekeningen, geluk wensen, champagne en een buffet. Het was woensdag middag feest aan boord van de Lady Madeleine. De ge meente Middelburg kocht voor bijna anderhalf miljoen gulden zes hectare grond en twintig kanonnen van de provincie Zeeland. De verkoop maakt deel uit van de ontwikkeling van het Stationsgebied. Rond het NS-station langs het Kanaal door Walcheren moeten kan toren en woningen komen. Het gemeentelijke apparaat verhuist van de Markt naar de Kanaalweg. Het water schap Zeeuwse Eilanden en Rijkswaterstaat bouwen ook een nieuw onderkomen. Volgens wethouder Piet Bruinooge van ruimtelijk or dening bouwt de stad aan een tweede hart. „Iedereen gelooft er in. Het gaat ge beuren." Gedeputeerde Gert van Zwieten spoorde Middelburg aan de hooggespannen ver wachtingen over het Sta tionsgebied waar te maken. „Tussen droom en daad staan vaak de kosten. Maar u moet hoe dan ook voor de droom kiezen." De gemeente neemt grond over langs het Kanaal door Walcheren, aan de Sta tionsstraat, Blauwedijk, Schroeweg en Kleverskerk- seweg. Volgens Van Zwieten wacht Middelburg een zware taak. „De stukjes poepgras langs het kanaal hebben nu alles behalve een stedelijke allu re De gemeente werd met het zetten van een handteke ning door burgemeester Don Burgers ook eigenaar van twintig kanonnen. De ka nonnen langs het Kanaal door Walcheren worden ge bruikt om de trossen van schepen vast te maken. Waterschapslied Politici, gemeente- en pro vincieambtenaren, mede werkers van Rijkswaterstaat en het waterschap Zeeuwse Eilanden waren op de onder tekening van de koopcon tracten afgekomen Wethou der Bruinooge dacht het feest op te luisteren met een muzi kaal intermezzo. Hij nodigde dijkgraaf Wim Gosselaar spontaan uit om het water schapslied te zingen. Gosse laar bedankte vriendelijk. „Ik ben vijftig jaar geleden door de nonnen uit het ka tholieke jongenskoortje ge gooid. Sindsdien heb ik mij voorgenomen nooit meer in het openbaar te zingen." door Rolf Bosboom GOES - De Goese Cliëntenraad en het Platform Arme Kant Goes zien af van hun voorgeno men actie tijdens de raadsver gadering van vanavond. Met onder meer het uitdelen van stukjes zoethout ('om op een houtje te bijten') wilden zij aan vankelijk proberen alsnog een eindejaarsuitkering voor mini ma af te dwingen. Het is echter al zo goed als zeker dat het voor stel een meerderheid krijgt. Bij de behandeling van de be groting, vorige maand, dienden PvdA, CDA en GroenLinks een motie in om een eindejaarsuit kering voor minima voor elkaar te krijgen. Het ging om een be drag van 100 gulden voor al leenstaanden en 150 gulden voor alleenstaande ouders, sa menwonenden en gehuwden. SGP/ChristenUnie was bereid de motie te steunen, maar wilde dat de uitkering vooralsnog al leen voor dit jaar zou gelden. Daarvoor zou de motie moeten worden gewijzigd, maar daar voor was volgens het vergader reglement geen gelegenheid meer. Het gevolg was dat SGP/ ChristenUnie tegenstemde en de 'kerstbonus' dus toch niet doorging. PvdA, CDA en Groen Links hebben voor de raadsver gadering van vanavond een ini tiatiefvoorstel met dezelfde strekking ingediend. De enige wijziging is dat het nu om een eenmalige uitkering gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19