Nieuw gezicht voor banken Goes Abstract schilderij omringt de kijker 1 PZC Eigen creaties in boetiek Splendid Zee stroomt je tegemoet in Philippiense galerie ZLTO werpt zich op als promotor biologisch boeren 1 m i 1* Overdaad schaadt in komedie van Alan Ayckbourn 20 Drie vestigingen Fortisconcern in één gebouw op Grote Markt Mode Galerie Musson krijgt nieuwe gevel in detail ondernemend zeeland kunst cultuur IS Werk leden De Kaai in dichtbundel "Hoezo personeelstekort in de zorg? Ik kom niet aan de bak!" Bel gratis de CFO meldlijn 0800-1461 woensdag 15 november 2000 door Claudia Sondervan GOES - Oude bekenden nemen een nieuw gezicht aan op de Grote Markt in Goes. Sinds de ze zomer draagt de Bank voor Zeeland de naam MeesPierson Private Wealth Management. Het aangrenzende pand, waar een Chinees restaurant geves tigd was, is verworven om de drie vestigingen van het Fortis concern aan de Grote Markt te groeperen achter een nieuwe gevel en de kantoren van de voormalige Bank voor Zeeland en de Generale Bank tot een eenheid te smeden. De toe komst van het ex-VSB-kan- toor aan de overzijde is nog on zeker. De verbouwing begint volgend jaar. Frans Stobbelaar, regiodirec teur Zuid-West-Nederland van MeesPierson en daarvoor sinds zeven jaar hoofd private wealth van de Bank voor Zee land staat achter het verdwij nen van de oude naam. „Het vergde veel commerciële tijd om de eigen naam naast het banklabel MeesPierson hoog te houden." De Bank voor Zeeland begon in 1919 als effectenbank maar door Frank Gijsel SLUIS - Mode Galerie Musson in de Kapellestraat en Oude Kerkstraat te Sluis heeft een facelift ondergaan. De buiten zijde kreeg een complete ge daanteverwisseling. Het por tiek werd tijdens de verbou wing, die drie weken in beslag nam, bij de winkel getrokken. Volgens Rita Musson, die sa men met haar dochter Nathalie de zaak runt, was een aanpas sing noodzakelijk. „Doordat we het portiek bij de winkel hebben getrokken kregen we er dertig vierkante meter winkel oppervlakte bij. We hebben heel bewust gekozen voor een strakke, moderne gevel. Een drietal seizoenen geleden zijn we al de jongere toer opgegaan met onze collecties en daarom hebben we onze huisstijl nu ook aangepast. We hebben vooreen opvallend en duidelijk logo op de gevel gekozen dat beter aansluit bij de collecties. De reacties die we tot nu toe hebben gekregen, zijn zeer po sitief. We zijn er blij mee." De aanpak van de zaak is in fa ses uitgevoerd. „Twee jaar te rug hebben we al hout aange bracht en vorig jaar hebben we de bovenwinkel aangepakt. ontwikkelde zich in de jaren vijftig als zakenbank. In 1973 werd de bank overgenomen door Mees Hope, wat in 1993 fuseerde tot MeesPierson. De opname, eind negentiger jaren, van MeesPierson in Fortis Groep leidde deze zomer in het kantoor tot concentratie op private wealth management het beheer van particulier ver mogen. Achter die term schuilt een pakket diensten dat, naar wens en situatie van de cliënt, het vermogen actief maakt in uiteenlopende zaken als beleg gingen, effecten en participa ties. „Je moet daarvoor de klant goed kennen en dat brengt weer mee dat je niet ie dereen kan bed ienenJe moet j e beperken om de kwaliteit van je advisering te handhaven. We hebben ook geen doorsnee klant. De één reageert met "t gaat toch goed' op onze vraag of we weer even kunnen 'klankborden'. De ander wil actief handelen." Steeds meer cliënten willen hun vermogen deels inzetten als informele in vesteerder bij nieuwe of jonge ondernemingen en daar per soonlijk aan bijdragen met een adviseurschap, vertelt Stobbe laar. „Daarbij gebruiken we onze netwerken. Dat is relatio neel bankieren, waarbij je ook buiten de bank contacten on derhoudt." Goes is het vijfde kantoor van MeesPierson Private Wealth Management in Nederland, na Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en 's-Hertogenbosch. Vanuit het Goese kantoor, Dit jaar was het buitenaan zicht aan de beurt. Doordat we over twee ingangen beschik ken, hebben we de boogcon structie met ons logo aan beide zijden aangebracht. Daardoor is het voor de klant allemaal erg herkenbaar geworden." Mode Galerie voert bekende merken als Cotton Club, B. Young, Blue Willy's, Joy en Fun, Apriori, Gina B en Mona- Niet minder dan 31 winke liers van de ondernemersver eniging Yerseke doen mee aan de najaarsactie 2000. Het is de eerste keer dat de onderne mersvereniging de actie orga niseert, omdat de club dit jaar is opgericht. Iedereen die vijf gulden besteedt bij een van de deelnemende winkeliers krijgt bij elke vijf gulden aan beste dingen een zegel. Wie een volle bon met tien zegels inlevert, maakt kans op een van de prij zen, waaronder een hoofdprijs van 10.000 gulden contant. De actie duurt van 15 november tot en met 2 december, de prijs uitreiking is 7 december. waar twaalf mensen werken, wordt de regio Zuid-West-Ne derland verzorgd. Goes is uniek in de zin dat MeesPierson met het bestaan ervan toont waarde te hechten aan de wijze waarop de cliënten er worden benaderd, legt Stobbelaar uit. „Een ondernemer uit Goede reede kan zich wenden tot Rot terdam of tot Goes, als hij zich daar prettiger voelt." Dat steeds meer ondernemers uit drukkere delen van het land in anticipatie op hun bedrijfs- overdracht zich in luwere stre ken als Zeeland vestigen, speelt daarin mee. „Het aantal vermogenden in Zeeland groeit. Deels komt die groei uit de economische voorspoed in Nederland, deels ook omdat vermogenden zich in Zeeland vestigen vanwege de goedkope grond en het leefklimaat," legt senior vermogensbeheerder Johan Mesu uit. Ook niet te verwaarlozen is het effect van de terugkeer van mensen die zich in de tachtiger jaren in Belgisch Vlaanderen vestigden en nu de periode van fiscale voordelen genoten hebben, stelt Mesu. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Rona Verhage in haar nieuwe winkel in Middelburg, die ze samen met Corrie Rootlieb runt. foto Lex de Meester door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Rona Verhage en Corrie Rootlieb openen morgen hun tweede boe tiek Splendid aan de Gravenstraat in Mid delburg. De gelijknamige winkel aan de Korte Geere blijft voorlopig nog tot maart geopend. Ongeveer vijf jaar geleden open den Rona Verhage en Corrie Rootlieb hun boetiek Splendid. Inmiddels zijn zij letter lijk uit het pand gegroeid. „De nieuwe zaak aan de Gravenstraat is vier maal zo groot, waardoor de kleding mooier uit komt", vertelt Rootlieb. De dames ontwer pen zelf exclusieve kleding onder de naam Louisa. Minder creatieve klanten kunnen bij hen kleding op maat bestellen, maar ook vesten met bijzondere garens laten breien. In het nieuwe pand van Splendid hangen veel kledingcombinaties in voor namelijk natuurlijke materialen. Verder is de afdeling westernkleding en accessoires uitgebreid. Tijdens de opening morgen krijgt iedere klant tien procent korting. door Rinus Antonisse GOES - De Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) gaat de biologische landbouw meer promoten. Nu vormen de biologische bedrijven nog maar één pro cent van de totale Zeeuwse en Brabantse land- en tuin bouwbedrijven. Voor de ko mende tijd wordt een flinke groei voorzien. De ZLTO haakt daarop in. Van groot belang is daarbij het verla gen van de drempel bij de overstap van traditionele naar biologische landbouw. Het streven is erop gericht dat in tien jaar tien procent van de Zeeuwse en Brabant - se ondernemers biologisch produceren, dat wil zeggen zonder chemische bestrij dingsmiddelen en kunst mest. De verwachting is dat er in 2010 ruim 16.000 agra rische bedrijven in de twee provincies zijn. Dit betekent een groei naar 1.600 biologi sche bedrijven. Voor de afzet van producten betekent de toename dat de huidige kleinschalige (voornamelijk biologische) handelskanalen voor een groot deel vervan gen worden door de reguliere handelskanelen. Haalbaar Volgens de ZLTO is biologi sche landbouw economisch haalbaar; de ondernemers produceren voor een vraag markt en behalen een redelij ke vergoeding voor hun inspanningen. „Het biologi sche proces is duurzaam en dynamisch: men speelt in op verbeterde landbouwkundi ge inzichten die recht doen aan de kwaliteit van bodem, plant en dier." Met biologi sche landbouw kan de be drijfstak ook inspelen op de wensen en behoeften van de consument. In het rapport Ruimte voor Biologische Landbouw zet de organisatie uiteen welke activiteiten voor de periode 2000-2010 op de rol staan. Eén ervan is de biologische landbouw inbedden in de ZLTO-organisatie. Daartoe is onder meer een werkgroep gevormd, onder leiding van Joris van Waes uit Philippi ne, die ook voorzitter van de ZLTO-vakgroep akkerbouw is. Ook is een projectleider aangesteld in de persoon van Dion Heerkens, die werkt vanuit het hoofdkantoor in Tilburg. Het informeren van de leden over de mogelijkhe den en haalbaarheid van bio logische landbouw is een belangrijke taak. Een nieuwsbrief helpt daarbij; Kennisnetwerk De ZLTO wil ook economi sche initiatieven van leden bevorderen en ondersteunen op het gebied van de keten productie-afzet. Samenwer king met de reguliere (coöpe ratieve) agribusiness hoort daarbij, evenals het organi seren van de afzet via een col lectieve afzetorganisatie. Het opzetten van een kennis netwerk voor spreiding van kennis krijgt eveneens aan dacht, net als het organiseren van regelmatig overleg met maatschappelijke en consu mentenorganisaties. Verder komt aan de orde het opzet ten van projecten op het ter rein van markt en maat schappelijk verantwoord produceren. De activiteiten van de ZLTO sluiten nauw aan bij het Plan van Aanpak Biologische Landbouio in Zeeland dat Gedeputeerde Staten on langs hebben vastgesteld, voor de periode 2000-2006. ZLTO en provincie hebben inmiddels samen met de Zeeuwse Milieu Federatie een coördinator biologische landbouw aangesteld, Anita de Moor. Zij werkt vanuit het ZLTO-kantoor in Goes. De provincie ziet de ontwikke ling van de biologische land bouw als een 'speerpunt' in het behoud van een vitaal platteland. De Jong maakt expositieruimte tot kunststuk doorErnst Jan Rozendaal RENESSE - Sigmund de Jong (Soesterberg, 1962) is van oorsprong schilder. Zijn verf smeert hij te genwoordig niet meer op linnen of hout, maar rechtstreeks op de wand van de ruimte waar hij exposeert. Zodoende is hij behalve schilder ook een ruimtelijk werkend kunstenaar of architecto nisch vormgever. In het gebouw Plus Min in Re- nesse lijkt het alsof hij de bezoeker uitnodigt in een abstract schilderij te stappen. Op het eerste gezicht is het de vraag wat De Jong precies met de door Jan van Munster ontworpen expositieruimte heeft gedaan. De vier poten van de Plus (de Min is een verblijfplaats voor in Renes- se werkende kunstenaars) zijn leeg. Niets wijst op een tentoonstelling. Pas bij binnenkomst blijkt dat niet alle acht wanden van de ruimte wit zijn. De Jong heeft twee tegenover elkaar gelegen wan den mintgroen geschilderd, een andere is zacht mosterdgroen geworden. Niets is overgeslagen, ook stopcontacten en lichtschakelaars zijn van kleurveranderd. Op enkele andere wanden zijn de ingrepen subtieler. Over twee haaks op elkaar staande wanden loopt, precies in het midden, een groene lijn, van raamkozijn naar raamkozijn. De lijn ligt in het vërlengde van de zwarte balken die de ramen in vierkante vlakken verdelen. Op twee wanden, schuin tegenover elkaar gelegen, heeft De Jong zijn zwarte lijn hoog geschilderd, bijna tegen het plafond aan. Op één wand staat, vlakbij de hoek, een bruine lijn rechtop. Dat zijn de ingrepen van De Jong: drie gekleurde wanden en een aantal dikke strepen. Met eenvou dige middelen ondersteunt hij de strakke arehi- tecteur van Van Munsters gebouwtje. Het interi eur is wat warmer geworden, er ligt extra nadruk op de lijnvoering in de ramen en het contrast tus sen verschillende muren is vergroot, waardoor hoeken in het gebouw duidelijker naar voren springen. 'Is dat nou kunst?', zal menig bezoeker geneigd zijn te denken. Is het niet eerder een vorm van binnenhuisdecoratie? Het antwoord is nee. De Jong richt de ruimte niet in. De kleur op zijn wanden is niet dienend, maar autonoom. Zijn schilderij verandert ook de blik op het ge bouw en de omgeving. Het mostergroenblijkt uit stekend aan te sluiten bij de aardse kleuren van de tuin, die zodoende naar binnen toe wordt ver lengd. Het mintgroen, aan beide zijden, werkt als een verlenging van de oprit van Van Munsters erf. Het beroemde uitzicht op de akker en de strepen in de omgeploegde grond, krijgen een parallel in de lijn die De Jong op de muur heeft getrokken. Verhoudingen Afhankelijk van zijn standpunt ervaart de bezoe ker door De Jongs schilderij steeds iets nieuws. Hij krijgt oog voor de maat en de verhoudingen van het gebouwtje en het uitzicht naar buiten krijgt een kader. Er is nog iets. Het besef onstaat dat het schilderij zich letterlijk overal om de bezoeker heen be vindt. Alsof een uitvergroot schilderij van Mond riaan - zij het zonder primaire kleuren - op een aantal punten is ingeknipt, waardoor vlakken konden worden omgevouwen. Zo is een gebouw tje ontstaan met af en toe een witte wand, dan weer een gekleurde en dan een dikke zwarte lijn. En de kijker staat erin en wandelt erdoor. Expositie Sigmund de Jong, t/m 26 november in Plus Mm, Renesse, open za-zo van 12-17 uur. iakSSSr Sia Braakman: „Ik gun iedereen zijn stukje zee." foto Charles Strijd Sigmund de Jong beschilderde de wanden van Plus Min in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Lilian Dominicus PHILIPPINE - Een blauwe zee aan keramiek en schilderijen komt op de bezoeker van de nieuwe galerie in Philippine af. Het geeft de locatie, naast het mosselrestaurant van Van Wis- kerkeaan de Waterpoortstraat, direct een extra dimensie. „Ik gun iedereen zijn stukje zee", vertelt galeriehoudster en kun stenares Sia Braakman, wij zend op de bodems van glazuur en glas van de blauw-getinte ke ramische schalen. Het geheel aan blauwe kleur schakeringen geeft de ruimte een licht exotische sfeer, die versterkt wordt door een paar Japans aandoende, porseleinen kunststukken. De rondgevorm- de, lichtblauwe voorwerpen met een zweempje geel, zijn ge ïnspireerd op de traditionele sa- kékan. De uitstekende eetstok jes vormen een andere aanwijzing naar de Japanse cul tuur. Uitzondering De zee als inspiratiebron domi neert echter. Stukken aange spoeld hout, schroeven en ander materiaal dat Braakman op het strand vindt, verwerkt ze in haar kunstwerken. Het overwegend rode schilderij in de rechterhoek van de exposi tieruimte komt dan ook over als een woeste uitzondering tussen het verstilde blauw. Braakman: „Ik maak abstracte schilderij en, waar vooral een bepaald ge voel uitspreekt. Ik wil daar ver der niet te veel over kwijt, want de kunstliefhebber moet er zijn eigen verhaal bij kunnen ma ken. Anderen moeten er hun ei- GOES - Gedichten van Rob Bakker, Nelleke Harinck en Els de Ruiter, alledrie werkzaam bij galerie-atelier De Kaai in Goes, zijn uitgekozen voor de bundel Schilderen met woorden 2000. In totaal werden daarvoor van uit het hele land tweeduizend gedichten ingestuurd, Van Tan- nie Slabbekoorn van De Kaai, waar kunstenaars met een ver standelijk handicap werken, komt een illustratie in de bun del. De vier kunstenaars gaan 24 november naar Vredenburg in Utrecht om te vernemen of hun bijdragen een landelijke prijs krijgen. Zo is het mogelijk dat een gedicht op cd wordt gezet. Vorig jaar werden van Bakker en Harinck ook gedichten uit verkoren. Robert Long vertolk- te uiteindelijk het gedicht van Rob Bakker voor een cd-opna- me. gen emotie in terugvinden." Hoewel galerie/atelier Sia mo menteel is ingelicht met kunst uit eigen doos, is het' ook de be doeling dat andere kunstenaars er exposeren. Braakman ziet zelf wat in een tentoonstelling, die vier keer per jaar wisselt. „Het moet een ontmoetings plaats worden voor kunstlief hebbers", zegt Braakman. „En tevens vertier voor klanten van de mosselrestaurants, die moe ten wachten op een tafeltje. Bij het concept van ontmoe tingsplek horen ook kunstcur sussen, voor zowel groot als klein. Elke dinsdagmiddag maakt een klein clubje van vier of vijf kinderen haar atelier on veilig. Schilder-en, boetseren, op de draaischijf werken, ze mogen van alles. „In blokken van tien lessen probeer ik ze op bepei'kte schaal wegwijs te maken in de kunstwereld. Zo zijn we een keer naar de kunstuitleen in Teimeuzen gegaan." Ook voor het atelier geldt dat andere kunstenaars gebruik mogen maken van de ruimte om er cursussen te geven. „Als er bijvoorbeeld een zilversmid les wil geven, dan kan dat." Galerie/atelier Sia opent op zondag 2 6 november 2000 om 15.00uurhaar deuren voor het publiek. De gehele week daarop zijn belangstellenden op werkdagen welkom van 13.00 tot 17.00 uur. Daarna is Sia wekelijks open van vrijdag tot en met zondaq van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG, Stadsschouwburg 'Verre vrienden', van Alan Ayck bourn, door Toneelgroep Comedia, met Fabiënne Meerhoek, Irma Har- tog, Marieke de Kruijf, Job Rede laar, Herman Boerman en Mare Krone. Decor van Ronald de Boer, regie van Victor van Swaay. door Willem Nijssen De stukken van Alan Ayck bourn spelen bijna allemaal in de gegoede midden klasse, waar het samenleven meestal met een laagje vernis is bedekt. In Verre vrienden is het zelfs geen dun likje vernis meer, maar een dikke ondoordringba re laag menie. Alles waar het ei genlijk om gaat wordt omzeild, en dit keer is dat niet hét Ayck- bourn-thema bij uitstek: over spel (hoewel het wel zijdelings meespeelt), maar gaat het over het andere hete hangijzer: de dood. Wat er nog resteert van een vroe ger vriendenclubje - en dat is nauwelijks meer dan een con tact uit gewoonte - komt bij elkaar om Thijmen te 'ontvan gen'. Die heeft een aantal, maan den geleden zijn verloofde ver loren; zij is bij het zwemmen in zee verdronken. Omdat nie mand goed raad weet met de si tuatie, draait iedereen om de pot en dat gaat gepaard met een reeks dwaze incidentjes. Varië rend van het vergeten van de naam van een baby tot aan het terugbetalen van een cadeautje (en hoe: door een rijksdaalder te geven laat je zien hoe weinig het je waard is). In het opstapelen van die kleine tekenende dom migheden is Alan Ayckbourn een ware meester, die daarin al leen al pijnlijk nauwkeurig en chirurgisch ontmaskerend is. En als Thijmen dan tenslotte ar riveert, is hij degene die hef meest rigoureus over de dood heenstapt, door er een ze- denprekende hoera-happening van te maken. Niemand, en hij al helemaal niet, is in staat om ook maar een millimeter dichter bij het verdriet te komen. Niet bij het verdriet van dat grote verlies, maar ook niet bij het verdriet van al die kleinere ver-' 1 iesjes waaruit het leven nu een maal bestaat: een huwelijk wat niet is wat je er van gedroomd heb, een baan die niet bevredigt', goedkoop succes dat geen vreugde geeft. Het zit allemaal vemerkt in Verre vrienden. De acteui's van Toneelgroep Co- media - voorheen de Jeugdko- medie Amsterdam - spelen hun personages met een ongelooflij ke perfectie in de typering. Irma Hax-tog als Evelien is daarvan wel het toppunt, een heel stuk volgehouden geveinsde onver schilligheid en gevoelloosheid. Maar minder opvallend wel licht geldt die perfectie ook voor de andere rollen. Overdaad schaadt, want de verrassing is er na een half uur wel vanaf, en. langzaamaan begint het verve lend te worden om dat soox-t mensen om je heen te hebben. Misschien is dat zelfs wel de be doeling geweest: dat je het meer en meer gênant begint te vinden dat er zulke mensen bestaan. Zo leeg, zo ongevoelig, zo alleen op zichzelf gericht - terwijl ze on dertussen een groot sociaal leu- genspel opvoeren. Maar mij hinderde het tenslotte steeds sterker, en begon het afbreuk te doen aan al die kleine bijtende terloopsigheden waar de kome dies van Alan Ayckbourn uit be-; staan. En mij niet alleen, gaan deweg het stuk begon de lach in de zaal uit te sterven en 'sleepte' het stuk zich naar een onbe stemd einde. (Advertentie) Wil je herintreden in de verpleging en verzorging, maar lukt dat niet? Of heb je een buitenlands diploma, maar kom je niet aan de bak7 Wil je meer werken, een (vervolg)opleiding doen, maar kan het niet? Geef het door aan de CFO meldlijn. Wij gaan met je reactie aan het werk richting politiek en werkgevers! Maandag 13 t/m vrijdag 17 november van 8 tot 23 uur CFO. CNV-bond v r de zorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 44