PZC Toch overleg kosten schouwburg IVèrsiertruc Bonden eisen garantie op werk Elopak 19 Middelburg en Vlissingen krijgen 28 miljoen voor stadsvernieuwing 95 Piepende pinger moet bruinvissen uit visnet houden Remkes voelt wel voor ouderwetse groei van dorpen Middelburg bereid mee te betalen aan vlakke-vloertheater in Vlissingen Muurschilderingen in Vlissingse tunnels Slooppanden verdwijnen uit Colijnsplaat Leuk als decoratie in huis! W. Wffu intratuin zeeuwse almanak Natuurgebied omzoomt industrie Remmen MIDDEN woensdag 15 november 2000 si door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse wethouder R. Visser (AOV/Unie55+, cultuur) gaat Vlissingen proberen over te ha len mee te betalen aan de bouw van een nieuwe schouwburg. Visser is op zijn beurt bereid geld te steken in het vlakke- vloertheater in de buurgemeen te. Vlissingen maakte onlangs be kend niet te willen investeren in een regionaal theater in Middel burg. Wethouder Visser be treurde deze opstelling, maar verzekerde dat de financiering niet in gevaar komt. Het college van burgemeester en wethou ders heeft dinsdag afgesproken binnenkort met de Vlissingse collega's rond de tafel te gaan zitten. Visser zegt te hechten aan een goede samenwerking binnen het stadsgewest. Om het geld is het hem niet te doen. „Als Vlissingen meedoet aan de bouw van het theater is Middel burg bereid te investeren in het vlakke-vloertheater." Het reali seren van een nieuwe schouw burg is volgens de wethouder wel degelijk in het belang van Vlissingen. „Eenderde van alle theaterbezoekers komt uit Vlis singen." Commotie Het afhaken van Vlissingen leidde tot flinke commotie in de Middelburgse gemeenteraad. Oppositiepartij PvdA wees het college van B en W op de dubbe le afspraak die gemaakt is in het Ruimtelijk plan stedelij k gebied Walcheren 2010. Vlissingen en Middelburg zouden samen een zwembad en een A-theater rea liseren. Volgens Visser legt de PvdA de afspraken verkeerd uit. „Over eengekomen is, podiumvoorzie ningen te realiseren die passen bij de ambities van het stadsge west. Vlissingen voldoet hier aan door het vlakke-vloerthea ter te ontwikkelen." D66 en Sociaal Democraten Middelburg (SDM) beschuldig den Visser vorige week van het door Ab van derSluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil alle fiets- en voetgangerstunnels ver fraaien. Dit jaar nog wordt begonnen met de tunnel bij de Souburgse Draai brug. Twee jaar geleden kreeg de Vlissingse graffitikunstenaar Martijn Prins op dracht de tunnel in de Langeleenweg te verfraaien. Hij koos voor een Jugendstil- beschildering van de Vier Seizoenen. Het idee daarvoor was afkomstig van de werkgroep Houdt Bossenburgh Schoon. Het tunneltje in de Langeleenweg was regelmatig doelwit van vandalen, die al lerlei leuzen op de muren kalkten. De werkgroep verwachtte dat een professio nele tekening jongeren ervan zou weer houden de tunnel te bekliederen. B en W van Vlissingen zeggen dat zij zo wel van wijkbewoners als van mensen die zomaar door het tunneltje rijden po sitieve geluiden hebben gehoord. Het college vindt ook dat de graffitikunst heeft bijgedragen aan een betere kwali teit van de woonomgeving. Het college wil eerst de tunnel bij de Sou burgse draaibrug onder handen nemen. Probleem daarbij is dat de bewuste tun- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt de kans om dorpen op een ouder wetse, geleidelijke manier uit te breiden. Onderzoek door de provincie moet eerst wel uitwij zen hoe en of dat kan. Staatsse cretaris J. Remkes van Volks huisvesting heeft daarvoor groen licht gegeven. Het idee is afkomstig van gede puteerde J. G. van Zwieten. Hij voorzag dat dorpen in Zeeland straks helemaal niet meer mo gen groeien. De rijksoverheid vindt dat in Zeeland nauwelijks nog nieuwbouw nodig is, zeker bij de dorpen. Van Zwieten wil zo'n groei,stop voorkomen en dat kan naar zijn idee door terug te gaan i n de ge schiedenis, naar de manier waarop dorpsuitbreidingen in het verleden plaatsvonden. Zeer geleidelijk. Een pas ge trouwd stel uit het dorp bouwde wat. Gevolgd door mensen die terugkeerden naar hun oude woonplaats. „Geen nieuw bouwwijken meer, zoals in het recente verleden, van die witte schimmels aan de randen", al dus de gedeputeerde, „maar een heel natuurlijke groei. Zoals het eigenlijk altijd is gegaan." Of dat in deze tijd, waarin af standen een veel kleinere rol spelen, nog mogelijk is, moet blijken. Zeeland is in de dinsdag door Remkes gepresenteerde rijksnota Wonen in de 21e eeuw in elk geval aangewezen als ex- perimenteergebied. De provincie gaat in sneltrein vaart een onder-zoek naar de (on )mogelijkheden van een histori sche uitbreiding van dorpen uit voeren. De studie moet, als het aan Van Zwieten ligt, binnen twee, drie maanden afgerond zijn. Hij heeft zoveel haast, om dat hij de officiële experimen- teerstatus wil krijgen in de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening. Volgend voorjaar komt die uit. Of het lukt? Van Zwieten weet het nog niet. „Wij zullen met ge meentebesturen en de rijks overheid duidelijke spelregels moeten afspreken, want het mag natuurlijk niet uit de hand lopen. Het behoud van open ruimte is ook mij dierbaar." In het groen Staatssecretaris Remkes wil mensen die graag 'in het groen' willen wonen, ook de kans ge ven zich op het platteland tè vestigen. Hij wil daar mogelijk heden voor scheppen, maar wel 'met behoud van de aanwezige landschappelijke en sociaal- culturele waarden'. Zijn gedachten gaan onder meer uit naar de aanleg van nieuwe landgoederen en buitenplaat sen, drijvende woningen en dor pen, zoals in de Blauwe Stad in Oost-Groningen. Volgens Rem kes kan dit een economische op pepper en een landschappelijke verrijking betekenen voor 'zwakke' gebieden. COLIJNSPLAAT - Acht huizen op de hoek van de Havelaarstraat en de Ring weg in Colijnsplaat maken plaats voor zes nieuwe woningen. Ook komen er zeven garageboxen. De initiatiefnemer, het in de kern gevestigde Aannemersbedrijf Snoep, hoopt volgend voorjaar te kunnen beginnen. De huizen verkeren in slechte staat en zijn daardoor zo goed als onbewoonbaar ge worden. Zes panden zijn inmiddels eigendom van de gemeente en staan al leeg; in twee ge vallen loopt er nog een onteigeningspro cedure. Snoep wil op de locatie een blok van zes woningen bouwen en zeven gara geboxen. foto Willem Mieras Advertentie Glazenvaasje voor 7,95 en een miniplantje naar keuze voor 2,95 SAMEN VOOR Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten willen voor de stede lijke vernieuwingsprogramma's van Goes, Vlissingen, Middel burg, Hulst, Schouwen-Duive- land en Tholen wel in totaal 28,3 miljoen gulden uit het Investe ringsbudget Stedelijke Ver nieuwing (ISV) toekennen. De investeringsfondsen zijn be doeld om stads- en dorpskernen te revitaliseren en aantrekkelijk te maken als woonomgeving. De ISV-programma's van Ter- neuzen en Oostburg vangen vooralsnog bot. GS vinden dat de programma's die de gemeen ten indienden op bijna alle fron ten tekort schieten. De overige gemeenten moeten in overleg met de provincie nog wat puntjes op de i zetten in de plannen, die volgens GS inhou delijk geen aanpassing behoe ven. Zo'n punt is met name op welke manier de gemeenten de resultaten van de stadvernieu- wingen willen aantonen. De budgetten voor de vernieu wing van de stads- en dorpsker nen worden aangevuld met gel den waarvoor nog toezeggingen bestonden vanuit, oude regelin gen als Stads- en dorpsvernieu wing en Belstato. Daarbij komt geld dat nog in de potten voor bodemsanering binnen de be bouwde kom en geluidssanering zit. Dat brengt de budgetten voor Goes op 6,6 miljoen gul den, voor Middelburg op 14,6 miljoen, Vlissingen 13,4 mil joen, Hulst 2,5 miljoen, Schou- wen-Duivéland 4,6 miljoen en Tholen 2,6 miljoen miljoen gul den. De toekenningen van de budgetten volgens de nieuwe Wet Stedelijke vernieuwing is nog niet definitief; de wet is for meel nog een ontwerp, maar treedt na goedkeuring door het parlement in werking per janu ari 2001. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Er komt na dertig jaar wachten een groe ne band om het Sloegebied. Het plan ervoor is klaar, de uitvoe ring moet in de loop van 2001 beginnen. Tussen Borssele en 's-Heeren- hoek wordt een natuurgebied van uiteindelijk zo'n 200 hecta re aangelegd. Het bestaat voor ongeveer de helft uit bos. Verder worden oude kreken in ere her steld en er komen moeras, ruigte en bloemrijk grasland. Er is voor het groenproject Sloe ruim tien miljoen gulden beschik baar. Voor het bos worden streekeigen bomen gebruikt. Het is het dichtst aan de kant van het in dustriegebied. Het beheer komt in handen van de Vereniging N atuurmonumenten De gemeente Borsele heeft in middels ongeveer honderd hec tare in eigendom verworven. Het plan wordt uitgevoerd door de combinatie Sloerand nel beheerd wordt door de provincie. De provincie wijst verfraaiing niet af, maar ze wil wel weten of door een eventuele beschildering het onderhoud niet in de problemen komt. Mocht de gemeente een goed plan hebben, dan is de provincie be reid om vijfduizend gulden subsidie te verstrekken. B en W willen tienduizend gulden uittrekken voor verfraaiing. foto Ruben Oreel door Rïnus Antonisse NEELTJE JANS - Inspelen op het gehoor van bruinvissen, de kleinste dolfijnensoort ter we reld, kan ervoor zorgen dat die ren niet verstrikt raken in visnetten. Dit blijkt uit onder zoeken in Waterland Neeltje Jans en Dolfinarium Harder wijk. Op basis van de uitkomsten kan een instrument worden ontwik keld, een zogenaamde pinger, waarvan de pieptonen de dolfij nen afschrikken. Worden vis netten voorzien van dergelijke apparaatjes, dan blijven de die ren uit de buurt. In de Noordzee verdrinken j aar- li jks tienduizenden bruinvissen doordat ze in visnetten verstrikt raken. Wereldwijd vinden hon derdduizenden dolfijnen per jaar op deze wijze de dood. Bijvangsten VerschiHende instituten houden zich bezig met onderzoek om deze ongewenste bijvangsten te verminderen. Uit eerder onder zoek op Neeltje Jans bleek dat bruinvissen uit de buurt blijven van pingers die bepaalde piep tonen voorbrengen. Het toepas sen van de pingers kan echter ongewenste effecten veroorza ken. Daar is nu, in opdracht van de directie Noordzee van Rijks waterstaat, nader onderzoek naar gedaan. Er is bekeken of bruinvissen kunnen bepalen uit welke rich ting een geluid onder water komt. Zijn bruinvissen daartoe niet in staat, dan kunnen ze door het geluid in een paniekreactie alsnog in het visnet zwemmen en verdrinken. Johan Op Neeltje Jans is bruinvis Jo han twee seizoenen (van april tot november) dagelijks getest in zijn vermogen geluidsbron nen te lokaliseren. De bruinvis werd getraind in het opsporen van geluid. Uit de resultaten blijkt dat Jo han bij geluidsbronnen van vo ren en opzij vrijwel altijd goed aangaf waar het lawaai van daan kwam. Ook zijn testen gedaan met het volume van de geluiden onder water. Bij een te krachtig volu me kunnen de bruinvissen uit hun voedingsgebieden worden verdreven, zodat ze niet vol doende vis kunnen vangen. De geluiden kunnen ook te zacht zijn, zodat de pingers worden overstemd door omgevingsla waai en niet hoorbaar zijn voor de bruinvissen. Ook kunnen be paalde geluiden negatieve ef fecten hebben op andere dieren. Voor dit deel van het onderzoek is een beroep gedaan op bruin vis Daan. Hem werd geleerd naar de trainer te zwemmen op het moment dat hij een geluid hoorde. Uit de gegevens is afgeleid dat de bruinvis het best horende zoogdier ter wereld is. De dieren nemen geluiden over grote af standen waar en hun frequen- tiebereik ligt veel hoger dan dat van hun soortgenoten. Dat komt omdat de bruinvis zelf maar hele zachte geluidjes voort brengt. Daarom worden ze wel fluisterende dolfijnen genoemd. Gebruiksvriendelijk Door de gegevens zijn de onder zoekers een stap dichterbij de ontwikkeling van goede pin gers, die precies het juiste ge luidsniveau hebben om bruin vissen op afstand van visnetten te houden. Er wordt nu nog na der onderzocht wat de invloed is van omgevingsgeluid op de ge- hoorcapaciteit van bruinvissen. Wanneer ook dit onderzoek bruikbare resultaten oplevert, zal Dolfinarium Harderwijk in samenwerking met enkele an dere partijen overgaan tot de ontwikkeling van de pinger. Streven is een apparaat te ont werpen dat voor de vissers ge bruiksvriendelijk is en de bruinvissen op afstand houdt, zonder andere dieren te storen of juist naar de netten toe te lok ken. door Joost Bosman TERNEUZEN - De directie van verpakkingsbedrijf Elopak in Terneuzen en de vakbonden gaan op woensdag 22 november met elkaar om tafel zitten. De bonden willen dan duidelijk heid over de werkgelegenheid bij Elopak voor de komende vijf jaar. De Elopak-directie liet dinsdag weten de uitlatingen van de vakbonden over de mogelijke sluiting van de fabriek over trokken te vinden. Ook de on dernemingsraad (OR) stelt zich op dit standpunt. „Alle specula ties over mogelijke sluiting van de productievestiging in Ter- neuzen zijn ongegrond", aldus de directie. Die zegt dat de gang van vice-president G. Tornberg naar Terneuzen, eind oktober dit jaar, in een veel bredere con text moet worden gezien. De topfunctionaris heeft toen aan gegeven dat het niet alleen voor de Elopak Groep moeilijke tij den zijn, maar dat de hele ver- pakkingsmarkt onder druk staat. Dalende verkoopprijzen en stijgende grondstof kosten zijn hier debet aan, aldus de Elopak-directie. „Onder de ge geven marktomstandigheden zullen wij ons nu eerst moeten concentreren op het optimalise ren van de efficiëntie en kwali teit in alle onderdelen van ons bedrijf." De directie wijst er voorts op dat de Elopak Groep grote bedra gen heeft geïnvesteerd in nieu we machines en technologie, waarvan een belangrijk deel ten goede is gekomen aan de Ter- neuzense vestiging. De directie verwacht dat volgend jaar het zelfde productievolume als dit jaar. Bestuurder A. van Damme van CNV Papier en Karton vindt de reactie van de bonden geenszins overtrokken. „Ik heb zwart op wit staan dat de fabriek in Ter neuzen de slechtst presterende is in Europa en dat de continuï teit van de vestiging niet ge waarborgd is. Als dat niet zo is, wil ik van Elopak ook een werk- gelegenheidsgarantie voor vijf jaar. Maar die zullen ze niet ge ven", aldus Van Damme. Hij meent dat Elopak zich verbergt achter de internationale markt ontwikkelingen. „Ze moeten de bal niet elders neerleggen, maar nu eens naar hun eigen 'toko' kijken. Als ze spreken over meer efficiëntie, kan dat ook inhou den: minder mensen. Ik kan op dit moment niet anders dan con cluderen dat de vestiging in Ter neuzen in gevaar is." Van Damme vindt dat de OR van Elopak zich heeft laten inpak ken door de directie.,Het wordt tijd dat de OR de ogen opent, maar die is bang voor de direc tie. Je mag bij Elopak nooit zeg gen wat je denkt." Wel is hij blij dat Elopak nu wil praten met de bonden. Hoewel er nog wel eni ge onrust heerst onder het per soneel, biedt het vooruitzicht op een gesprek enige soelaas. (Grbntmij en aannemer Sagro). Het gebied zal zoveel mo gelijk worden opengesteld voor recreatieve doeleinden, in de vorm van 'struinnatuur'. De verwerving, van de gronden gebeurt op basis van vrij wiUig- heid. In het Sloegroen zijn geen agrarische activiteiten meer mogelijk. Het gebied krijgt een eigen waterhuishouding, zodat de omringende landbouwgron den geen hinder ondervinden van hogere waterpeilen. pagina 31: plan Sloegroen Poortvliet krijgt - gratis en voor niets - volautomatische verkeersremmersin de vorm van stalen balken die uit het ■wegdek komen zodra een snelheidsduivel nadert. Laatst dachten ze er op Schouwen nog aan om koei en over de dijk te laten lopen om het verkeer te remme?i. Een automobilist uit Bigge- kerke denkt nu aan de xdtie- me verkeersremmer op de in valswegen rond zijn dorp: als phoenixen uit het ivegdek rijzende runderen. Een Mid delburger had nog een sug gestie voor het Thoolse ge meentebestuur als ze nog een goedkope maatregel willen nemen. Bel naar Berlijn. Daar hebben ze sinds de val van de Muur nog wat in on bruik geraakte apparaten staan die - mits goed afge steld - de banden van de hardrijders aan flarden schiet. Werkt zeer snelheidsrem- mend. achterhouden van informatie. De wethouder zweeg tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad over het afhaken van Vlissingen. Zijn Vlissingse collega L. C. Poppe-de Looff (CDA, cultuur) maakte het een paar dagen later bekend. D66 en Sociaal Democraten Middel- de opgewonden reactie van de Middelburg, zijn zich volgens burg eisten onmiddellijk ophel- oppositiepartijen. Beide partij- hem aan het profileren. „Daar is dering van Visser. De wethouder en, die onlangs bekendmaakten niets mis mee. Maar mijn stijl is kan wel begrip opbrengen voor verder te willen als Leefbaar het niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19