De Blikken krijgt oude geul terug PZC PZC Record-drankrijder mag vijftien maanden niet achter het stuur Verslaafd aan snelheid J Oostburg wint slag tegen varkensboeren Ambtenarenkorps in Sas van Gent blijft discussiepunt Wethouder belooft snel kostenplaatje project Sluis aan Zee 13 Zeeuwse Landschap graaft bedding uit Wethouder Goedereede overleden Inkrimping gaat door de maag 1f I Boor is voorbij de twee kilometer Zeeland vangt ganzen op in winter Hulst waakt over bedreigd bosje Inbreker krijgt werkstraf Deel Tractaatweg afgesloten Vitamine C-,ooo Bijeenkomst verzamelaars postzegels zaterdag 11 november 2000 door Barend Pelgrim OOSTBURG - De gemeente Oostburg heeft een rechtszaak gewonnen die was aangespan nen door twee varkenshou ders. De rechter heeft de bezwaren van de varkensboeren Van Sleuwen en de gebroeders Raaijmakers tegen de invorde ring van dwangsommen door de gemeente Oostburg van ta fel geveegd. Oostburg had de twee varkensmesters respec tievelijke dwangsommen van 27.500 (Van Sleuwen) en 17.000 gulden (Raaijmakers) opgelegd vanwege het ontbre ken van erfbeplanting rond de boerenbedrijven. Volgens de milieuvergunning waren de varkenshouders daar wel toe verplicht. De zaak gaat in to taal over vijf varkensbedrij ven: twee van de gebroeders Raaijmakers en drie van het Van Sleuwen-concern. In de gemeentelijke milieuvergun ningen voor de varkenshoude rijen staat opgenomen dat rond de stallen vijf rijen erfbeplan ting moeten staan om de ge bouwen landschappelijk in te passen en niet te laten vloeken met de omgeving. Uit gemeen telijke controle was echter ge bleken dat de varkenshouders dit voorschrift aan hun laars lapten. Daarop besloot het ge meentebestuur van Oostburg om de mesterijen dwangsom men op te leggen. Omdat de be drijven deze dwangsommen echter niet betaalden vaardig de de gemeente vervolgens dwangbevelen uit om het geld alsnog te innen. Namens de varkenshouders had advocaat J. van Groningen verzet aange tekend tegen deze maatrege len, maar de rechtbank in Mid delburg heeft bepaald dat Oostburg zonder meer mag overgaan tot invordering van de dwangsommen. door Barend Pelgrim GROEDE - Stichting Het Zeeuwse Landschap laat een voormalige getij denbedding in natuurgebied De Blikken tus sen Groede en Oostburg uitgra ven. Het gaat om een eeuwenou de geul die in de jaren zeventig gedempt is met grond die vrij kwam bij het graven van een watergang naar de Henricusput bij het gehucht Scherpbier. Het Zeeuwse Landschap heeft bij de gemeente Oostburg een milieuvergunning aangevraagd voor een zogenaamde maai- veldverlaging. In totaal moet zo'n tienduizend kubieke meter grond afgegraven worden. De landschapsbeheerder hoopt met de ingreep de natuurlijke waterhuishouding in het gebied te verbeteren. Het 42 hectare grote De Blikken is sinds een grootschalige ruilvei'kaveling in 1995 in handen van Het STELLENDAM - Wethouder L. Visser van de gemeente Goede reede is na een kortstondig ziek bed overleden. Visser, die 79 jaar is geworden, wordt van daag in zijn woonplaats Stel lendam begraven. Hij zat sinds 1953 in de lokale politiek. Zeeuwse Landschap. Het is een middelgroot natuurgebied dat met name populariteit geniet onder vogelspotters. Volgens regiohoofd René Beij ersbergen van het Zeeuwse Landschap komen in de maan den april en mei uit alle hoeken van Nederland en zelfs vanuit het buitenland vogelkenners naar het gebied om vanaf de Ringdijk de aanwezige popula ties in de Nieuwe Groedse- of Oude IJvepolder te bewonde ren. „Mensen denken wel eens dat hier alleen maar ganzen zit ten. Maar in de trekperiode ko men hier hele leuke beestjes", vertelt Beijersbergen. „Zo zijn hier de witwangstern en de steppenkievit aangetroffen, en zelfs soorten die je maar eens in de tien a vijftien jaar waar neemt in Nederland." De Blikken is in feite een over blijfsel uit de Tachtigjarige Oorlog. Het gebied is ontstaan toen bij het Nieuwer Havense Gat de dijken werden doorge stoken. De enorme vloed aan zout water heeft tot in deze eeuw zijn sporen nagelaten in het landschap ten noorden van Groede. Het kon onder invloed van weer en getijdenwerking bovendien flink spoken in de polder, getuige de historische benaming 'het wantij van De Blikken'. „Het was slechte landbouwgrond en zelfs als graasland stelde het niet veel voor", blikt Beijersbergen terug op het agrarisch verleden van het gebied. Er wordt nog steeds zout omhoog gestuwd waardoor door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Sas van Gent mag dan financieel weer een beetje op orde zijn, de gemeente blijft met een probleem zitten. Het ambtenarenkorps is te groot voor de maat van Sas van Gent. Vergelijkbare gemeenten in in wonertal en bestuurlijke pro blematiek kunnen het, zo is uit onderzoek gebleken, met min sten twintig ambtenaren min der af. Burgemeester en wet houders van Sas van Gent hebben dit probleem onderkend en gaven begin dit jaar het bu reau Bakkenist opdracht om een onderzoek uit te voeren naar een betere, gestroomlijnde or ganisatie-opzet. Dat onderzoek loopt momenteel. Burgemeester J. Lonink werd donderdagavond, bij de behan deling van de gemeentebegro ting voor 2001, genoodzaakt om iets te zeggen over het perso- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERIMEUZEIM Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl SAS VAN GENT - Na de discussie vrijdag in de Sasse raad over het amb tenarenkorps volgde een maaltijd. Aan tafel dis cussieerden ambtenaren over de bespiegelingen van burgemeester Lonink over kwaliteit en kwanti teit van het gemeentelijk personeelsbestand. „We zijn wel goed, maar met tevelen, we gaan niet schuiven, maar wel stroomlijnen. Wie treft dat, hoe gaat dat en hoe zit het straks met de herinde ling?" Vragen schoten over de garnalen, vlees en visjes. Toen de fazantenpoten geserveerd werden, kwa men er antwoorden. Bij elke beet in het boutje rol den er bij de ambtenaren kogeltjes op het bord. Eerst bij een, vervolgens bij de anderen. „Kijk", klonk het verbeten, „dat ze zoeken naar oplossin gen voor het personeels probleem is tot daar aan toe, maar dat ze van ons af willen door ons allemaal op te zadelen met een lood vergiftiging. Dat gaat ons toch te ver... gewassenteelt niet echt wil vlot ten, maar als natuurreservaat is het een prima f ourageergebied. Het Zeeuwse Landschap wil door het opnieuw uitgraven van een voormalige geul regenwater beter vast te houden in De Blik ken en de verdroging van het ge bied een halt toe te roepen. De organisatie hoopt bovendien door aankopen of grondruil het oppervlak in de toekomst nog te kunnen vergroten in oostelijke richting. r, Natuurgebied De Blikken, gelegen tussen Oostburg en Groede. foto Peter Nicolai neelsprobleem, zonder daarbij de ambtenaren - toch al rijkelijk aanwezig in de raadzaal - voor het hoofd te stoten. Zij hadden per slot van rekening voor die begroting ook het meeste werk gelevei'd. Lonink zocht naar woorden en vond ze ook. Voor zichtigjes kwam het eruit. „Kwantitatief zitten we ruim in onze mensen, maar dat zegt niets over de kwaliteit van onze medewerkers. Die is goed, maar we zullen toch naar oplossingen moeten zoeken. In dit stadium met het oog op de herindeling zullen we niet voor extra onrust zorgen door straks in eigen huis veel te verschuiven. Dat doen we dus niet, we zullen echter aanbevelingen van Bakkenist om zaken beter te stroomlijnen wel oppakken", zei Lonink. door Joost Bosman TERNEUZEN - Al van verre hoor je het snerpende geluid van een brommertje. Bij de fietshokken op het schoolplein van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen staat een groepje leerlingen met hun bromfietsen en scooters rond de rolbank. Een aantal politieagenten test de ver- voersmobielen. De actie, die vrijdag ook op De Schans en De Rede werd gehouden, had tot doel de veiligheid van de brommers te vergroten. „Daarnaast willen we de ouders bewust maken van hun verantwoordelijkheid voor het rijgedrag van hun kinderen", legt brigadier P. Smolders uit. „Als je een brommer koopt, mag het niet zo zijn dat hij dertig kilometer te hard gaatWat dat betreft, valt ook de handel wel het een en ander te verwijten. Die houdt zich veelal niet aan het convenant met het ministerie hierover, aldus Smolders. Ook de voornoemde scholen zelf doen aan veiligheidszorg voor jonge bromfietsers. Zo kunnen de leerlingen vijftien ver- keerslessen krijgen en daarmee een certi ficaat halen. Als hun dat lukt, krijgen ze de helft terug van de tweehonderd gulden die de cursus kost. De vraag naar het pro ject kwam vanuit de scholen, vertelt Smolders. „De leerlingen nemen vrijwil lig deel. Als hun brommer blijkt te zijn op gevoerd of een gebrek vertoont, krijgen ze dus geen proces-verbaal. Want ze hebben wel het lef om aan de test mee te doen. Maar dat geeft ze natuurlijk geen vrijbrief om zomaar weer de weg op te gaan." Smolders spreekt de hoop uit, dat de leer lingen hun veiligheid belangrijker gaan vinden dan het imago van een (te) snelle brommer. Florenzo (17) lijkt daar weinig voor te voelen. „Ja, aan mijn brommer is flink ge sleuteld, die rijdt veel te hard", grinnikt hij. „Ze zullen me wel zeggen dat ik het moet laten veranderen, maar ik weet niet of ik dat wel doe. Ik ben verslaafd aan snelheid, weet je." foto Charles Strijd door Aector Doorns TERNEUZEN - „Een megasco re", noemde de Terneuzense po litierechter Hopmans de uit komst van de blaastest die een 40-jarige chauffeur uit Zuid- zande onderging. „U bent alco holist. U vindt blijkbaar dat ze het rijbewijs pas moeten afne men als u in het mortuarium ligt." De verdachte blies op 28 augus tus om tien uur 's ochtends in Schoondijke 1355 microgram, ruim zes keer boven de limiet. „Hier zijn geen richtlijnen voor. Dit is zó exceptioneel", vond Hopmans, die de man wegens dronken rijden veroordeelde tot vijftien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en veer tig uur werkstraf. „Als wij zoveel alcohol zouden drinken dan zouden we er zon der meer aan overlijden", con cludeerde officier van justitie C. Laukens. De officier eiste een jaar rij-ontzegging en veertig uur dienstverlening, maar dat vond de rechter te mild. Raadsman J. Burlet vond dat het onderzoek van de politie niet goed was uitgevoerd. Met name de tijden zouden niet kloppen. Burlet wees op de psy chische problemen van zijn cli ënt. „Die problemen probeert hij op te lossen met alcohol. Dat TERNEUZEN - Boormachine Neeltje-Suzanna, die de west buis van de Westerscheldetunnel boort, passeerde vrijdag de kaap van twee kilometer. De boortrein plaatste in de loop van de middag de duizendste tunnelring. Dat gebeurde zonder of ficiële plichtplegingen. De tunnelbouwer van de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) willen door om de opgelo pen achterstand in te lopen. Boormachine Sara was vrijdag in de oostbuis 1660 mreter ge vorderd. Ook die machine kruipt nu langzaam vanaf het diep ste punt, op bijna zestig meter min NAP, omhoog. De twee machines maken snel voorderingen. Gemiddeld worden ze ven tunnelringen per etmaal aangebracht. En dat is meer dan de geplande 12 meter per dag. MIDDELBURG - Er komen in Zeeland opvanggebieden voor overwinterende ganzen. Het gaat om een oppervlakte van tenminste 2500 hectare, verdeeld over de provincie. De boe ren die de opvangterreinen beschikbaar stellen - liefst met gras erop - krijgen daarvoor een vergoeding. Buiten de op- vanggebieden mag er op de dieren niet geschoten worden. Als er hierdoor schade ontstaat, kunnen de boeren die claimen bij hetjachtfonds. Staatssecretaris G.Fabervan Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft landelijk een oppervlakte van 20.000 hectare als opvanggebied vastgesteld; de meeste hec taren zijn bestemd voor Friesland. ST. JANSTEEN - De gemeente Hulst ziet er scherp op toe dat de Rabobank St. Jansteen niet zonder de benodigde kapver- gunning een bosje naast het bankgebouw tegen de grond werkt. Progressief Hulst heeft wethouder W. Kayser er op ge attendeerd dat de bank van plan zou zijn zeventig bomen om te leggen in verband met een feest ter gelegenheid van de ope ning van-een nieuwe vleugel. Omwonenden vermoedden dat de piekwaar nu de bomen staan, door de bank benut zou wor den voor het opzetten van een grote feesttent. De gemeente heeft, zo zegt Kayser, van de bank de verzekering dat er geen enkele intentie bestaat om het bosje om te zagen. TERNEUZEN - Een 40-jarige man uit Terneuzen is vrijdag door de Terneuzense politierechter veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De verdachte had 1 september dit jaar gepro beerd in te breken in De Sluiskilse Glashandel in Terneuzen. Nadat hij een ruit had vernield, een kast en een rolluik had ge forceerd om binnen te komen, ging het alarm af. Niet veel la ter werd de Terneuzenaar ingerekend door de politie. TERNEUZEN - Een deel van de Tractaatweg (N253) wordt woensdag 15 en mogelijk ook donderdag 16 november over dag afgesloten voor verkeer. Het wegvak tussen de kruispun ten Axelse Sassing en Sparkspolder in de richting van Ter neuzen is tussen negen uur 's morgens en vier uur 's middags niet beschikbaar. Het verkeer vanuit Westdorpe/Zelzate naar Terneuzen wordt omgeleid via de Industrieweg, Oostkade (N686). Het verkeer in de tegenovergestelde richting moet op de Tractaatweg rekening houden met oponthoud vanwege een snelheidsbeperking. De maatregelen zijn nodig om werkzaamheden uit voeren aan de bebakening en de markering op het wegvak. Bij gunstig weer kan het karwei in één dag worden afgerond, bij veel re gen is ook de donderdag en eventueel de vrijdag daaropvol gend zelfs nodig. door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg kan over enige maanden eindelijk de lang ver wachte financiële rapportage over het Zwingeulproject (ofwel Sluis aan Zee) tegemoet zien. Wethouder G. van Daele beloof de de politiek en de nieuwsgieri ge bevolking binnenkort een onderbouwing te overhandigen van de haalbaarheid van het plan om Sluis met open zee te verbinden. Daarmee kan hij te gelijkertijd verklaren waarvoor de gemeente de gevraagde kre dieten van één miljoen gulden nodig heeft en hoever het colle ge in de toekomst nog wil gaan. De gemeenteraad wil nu einde lijk wel ëens opheldering over het vele geld dat de gemeente wil uitgeven aan Sluis aan Zee. In de investeringslijst is tot en met 2003 een bedrag van negen ton opgenomen en het einde lijkt daarmee nog niet in zicht. „Is dit het totale bedrag om het projectplan klaar te maken of komt dit bedrag via investeer ders, leges en projectovereen komsten weer terug?" vraagt de CDA-fractie zich af. Pas wan neer dit allemaal bekend is, wil de fractie wel of niet akkoord gaan met het plan. Dorpsbelan gen en Toerisme vindt dat er al genoeg geld in het project is ge stopt. „Er moeten maar andere geldschieters gezocht worden", oordeelde B. Basting van D&T. Hij ziet helemaal geen heil in het ambitieuze initiatief, Wethouder van Daele bena drukte nogmaals dat het om een voor West-Zeeuws-Vlaanderen economisch zeer sterk project (Advertentie) gaat. Het is een project dat na tionaal en internationaal goed ligt, omdat het hoge ambities heeft op het gebied van de recre atie, natuur, waterhuishouding en de landbouw. Die integrale aanpak zal, zo verwacht Van Daele, 'hoog scoren op de subsi dieladder'. Hij zegde toe zo spoedig mogelijk een financiële onderbouwing van het project te geven, waarin ook de 'kosten- dragers' worden benoemd, die het project moeten trekken. „Dat zal een hoop helderheid geven. Op dat moment kunnen- we de discussie aangaan wat de functie van de gemeente is. Zo'n gesprek moet je op basis van reële cijfers voeren. Anders heeft het geen zin." Sint Baafskerk Wethouder J. Boogaard belooft op korte termijn met een notitie te komen over de mogelijkheden en de onmogelijkheden van de Sint Baafskerk in Aardenburg. De kerk is al langere tijd in beeld om er een multifunctioneel ka rakter aan te geven. Tot nu toe kwamen initiatieven daartoe niet echt uit de verf. Gesprek ken ketsten af, volgens Boog aard omdat er het nodige oud zeer zat. Maar ais het aan hem ligt, gaat dat spoedig verande ren, De wethouder wil in de eer ste helft van 2 0 01 de uitkomsten van de gesprekken met de kerk voogdij en de rijksgebouwen dienst, beiden eigenaar van de kerk, presenteren en daaraan een plan van aanpak koppelen. is natuurlijk niet goed. Hij is een echte thuisdrinker." Die bewuste nacht had hij stevig gedronken, was een paar uur naar bed geweest en was 's och tends in zijn auto gestapt. De verdachte zei voor zijn alcohol probleem hulp te hebben ge zocht bij het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. De politierechter had er niet alle vertrouwen in. Eerdere behandelingen waren mislukt. Als de R in de maand is. Voor het hele gezin. Hoge kwaliteit HET VITAMINE HUIS HELPT Gentsestraat 29 HULST tel: 0114 321054 Samen selecteren wij het beste TERNEUZEN - De Post zegelvereniging Zeeuws- Vlaanderen houdt vanaf maandag 13 november weer de maandelijkse bij eenkomsten in de boven zaal van het Zuidlandthe- ater in Terneuzen. De jeugdclub vergadert tussen 16.00 en 17.00 uur. De senioren houden hun ruilavond van 19.30 tot 22.00 uur. Aanwezig zijn een filatelistische winkel, een nieuwtjesdienst, een rondzenddienst en een leestafel. Ook vindt er een veiling voor leden plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69