Het Badhuys blijkt succesformule PZC 'George' straalt veel warmte uit Rashid Novaire deelt novelle uit Vijftig jaar chocolaatjes van Burger Ook in het theater is Normaal niet subtiel 12 in detail Kapelse badkamerinrichter maakt in jaar tijd jïinke groei door ondernemend zeeland Beeldhouwer toont kunsten op kachelshow kunst cultuur Jos de Putter licht film over tiende gebod toe zaterdag 11 november 2000 Liefhebbers van naj aars wij nen kunnen dinsdag en woens dag de smaakpapillen testen tijdens wijnproeverijen in Goes en in Middelburg. Wijnhandel Dominicus in Goes en wijnhan del Hildernisse in Middelburg, beide behorend tot de Alliance Vinicole groep, presenteren wijnen uit Frankrijk, Spanje, Italië, Australië, Chili, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland. Vi noloog Anjo van Delft van de Wijnacademie heeft de leiding over de twee proeverijen. Kees Schrijver presenteert diverse patés en delicatessen en er vindt ook een presentatie plaats van relatiegeschenken en kerstpakketten. De proeve- rij in Goes, op dinsdag 14 no vember in lunchcafé Stadhuis, begint om 20.00 uur. Een dag later kunnen belangstellenden om dezelfde tijd terecht in café restaurant De Vriendschap in Middelburg. De ondernemersvereniging MKB Vlissingen houdt dinsdag 14 november een thema-avond in Grand Hotel Arion in Vlis singen. De discussie gaat over arbeidsmarkt en werkgelegen heid in het midden- en kleinbe drijf, onder de titel 'Vissen in een kleine vijver'. Voorzitter P. Feijtel van MKB-Zeeland en A. van Mackelenbergh van Ar beidsvoorziening Zeeland ver zorgen de inleiding en stellen de centrale vraag 'hoe kom ik aan geschikt personeel'. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. ABN Amro Hulst geopend HULST - Het nieuwe kantoor van de ABN Amro aan de Sta tionsweg in Hulst is vrijdag of ficieel geopend door directeur- generaal H. Rutgers van ABN Amro Nederland en de Hulster burgemeester A. Kessen. Vandaag (zaterdag) is er voor belangstellenden een open dag met een rondleiding door het pand. Personeel en directie na men het pand, ontworpen door het Hulster architectenbureau DBM, een maand geleden al in gebruik. Directeur T. de Vries is tevreden over het nieuwe on derkomen dat van alle gemak ken is voorzien. Het is nog niet duidelijk wat er gaat gebeuren met het oude kantoorpand van de bank aan de Grote Markt. door Claudia Sondervan KAPELLE - J. P. Flikweert en R. Maassen begonnen met zijn tweeën vanuit Kapelle luxere badkamerinrichtingen te ver zorgen. Een jaar na de start heeft Het Badhuys twaalf me dewerkers, is een nieuw maga zijn aan het gebouw gezet en treedt het bedrijf op als hoofd aannemer bij omvangrijke ver bouwingen en vernieuwingen die de badkamer - en soms de regio - ver te buiten gaan. Het Badhuys verzorgt bijvoor beeld de sanitaire inrichting en de.bekleding van lobby, liften en gevel van een complex met 22 appartementen in Bahrein (Midden-Oosten). ,,De op drachtgever zag ons gevelbord toen hij over de A5 8 reed."Voor een klant in wiens vakantiehuis het bedrijf een klus uitvoerde, wordt in Singapore een woning gereedgemaakt. Het Badhuys verzorgt ontwerp, levering van materialen en controleert de uitvoering, deels via Internet. Zulke opdrachten geven 'jus' aan het werk, vindt mede-eige naar Flikweert. Het gros van de opdrachten komt uit een straal van dertig kilometer rond Ka pelle. Het pakket diensten, met als basis de badkamer, breidde afgelopen jaar uit met verbou wingen, installatiewerk, vloe ren leggen, plafonds aanbren gen en sauna's en whirlpools plaatsen. Via de aanleg van buitensauna's waaierde de dienstverlening uit naar de ver koop van tuinhuisjes en recent de aanleg van een natuur - zwembad. Weinig lijkt 'bran chevreemd' voor Het Badhuys, maar Maassen en Flikweert trekken inmiddels wel grenzen rond hun activiteiten. Voor complete woningverbouwin gen, tuinaanleg en stoffering verwijzen ze naar een netwerk van bedrijven. Wel wil Flikweert dan optreden als co- zijn", vertelt Flik weert. Binnen te klein. Na de bouw van een ordinator. „Er is een bedrijf een jaar was het bedrijfsge- nieuw magazijn als een schil waarvan vijftien mensen per- bouw aan de Kloosterweg op om de toonzaal is elke vrije me- manent voor ons aan het werk bedrijventerrein Smokkelhoek ter van het Badhuysdomein J.P. Flikweert in één van de negentien opstellingen in de toonzaal. foto Willem Mieras aan de Kloosterweg benut. In het voormalige magazijn wer den de panelen met tegels en vloersteen ondergebracht. De compagnons proberen bovenop het gangbare aanbod exclusie vere series te vinden, door gaans uit het buitenland, en het aanbod vaak te veranderen. Voorbeelden zijn de handge- vormde en -beschilderde wandtegels uit Italië. „We zijn begonnen met sanitair omdat we onze creativiteit willen ge bruiken. En we willen het luxe- re deel van de markt benade ren, omdat daar in de wijde omtrek geen aanbieder voor te vinden is. In de Randstad wel, maar daar zijn ze vaak net te vooruitstrevend. Voor Zeeland kiezen we een mix die ons niet van het publiek hier ver- vreemt." De negentien opstellingen in de toonzaal zijn geënt op reële ma ten, stelt Flikweert. „De ge middelde badkamer meet 2,5 bij 2,5 meter. Toiletten hebben vaak het formaat van een be- zemkast. Je moet iets neerzet ten dat mensen herkennen. Het komt vaak voor dat mensen een slaapkamer bij de badkamer betrekken.' Meestal zijn dat tweeverdieners of mensen die met de vut gaan en wiens kin deren uit huis zijn." Het bedrijf voert bewust ergo nomische inrichtingselemen ten en 'gehandicaptensanitair', de lelijke vakterm voor baden met een deur of wastafels met een uitsparing voor makkelijk bereik. In de opstellingen zijn doorEllen De Vriend MIDDELBURG - Ad Burger werd in Veere geboren als zoon van een bakker. Omdat al die zoetigheid hem wel bekoorde, begon hij op 1 november 1950 een chocolaterie in Middelburg. Al vijftig jaar lang verkoopt hij chocolade, suikerwerken en biscuits. Ruim vijftig jaar geleden kocht Burger de chocolaterie van Sterzenbach aan de oude Korte Delft 16. De zaak werd al snel te klein, daarom kocht het echtpaar Burger een tweede pand aan de Pottenmarkt. „Toen ik het pand wilde restaureren, bleek er nog een rooilijnbesluit uit 19 3 7 op te rus ten. Dit had iets met de tramlijn te maken. We hebben die verbouwing toen maar ver geten en zijn zo in het pand begonnen", vertelt Burger. Een aantal jaren later kon hij een stuk grond op de hoek van de nieu we Korte Delft kopen. Hij liet daar het pand met de Anton Pieck-gevel bouwen. Toen de nieuwe zaak klaar was, verkocht Burger zijn twee andere chocolateriën. Hij vindt het geweldig om een oud pand res- hulpmiddelen als steunen toe gevoegd waardoor ook ouderen en gehandicapten gemakkelijk van de badkamer gebruik kun nen maken. Jongere senioren die hun badkamers laten ver nieuwen gaan daar echter zel den op in, zegt Flikweert. „Er wordt gekocht voor de leeftijd die de klant op dat moment heeft. Mensen kijken zelden vooruit." ZIERIKZEE - De Armeense beeldhouwer Eduard Arutjni- an geeft vandaag tijdens een haarden- en kachelshow van bouwbedrijf Esselink een de monstratie van zijn vaardighe den. De in Goes woonachtige kun stenaar laat zien hoe hij uit ruw steen en marmer een kunst werk maakt. Dat kan variëren van een beeld tot een unieke schouwpartij. De show wordt opgeluisterd met een expositie van diverse creaties van Arutj- nian. Esselink heeft vestigingen in Zierikzee en Middelharnis. De haarden- en kachelshow wordt gehouden van 9.00 tot 21.00 uur in de bouwmarkt aan de Molenweg in Middelharnis. Te zien is verder onder meer hoe een persoonlijke tekening of fo to met een speciale zandstraal- techniek kan worden aange bracht op een kachel of schouw van het merk Altech. taureren en schrok nooit terug voor een verhuizing. Toen Chocolaterie Burger op nieuw uit het pand groeide, werd de huidi ge lokatie aan de Korte Delft 6 betrokken. In het begin stond Burger samen met zijn vrouw in de zaak, maar tegenwoordig zijn er drie medewerksters. Het assortiment is in al die jaren niet veel veranderd, alleen zijn er wat delicatessen bijgekomen. Bur ger is op een leeftijd gekomen dat hij zou kunnen stoppen met werken, maar hij doet het nog zo graag. Zijn zoon zal hem over een aantal jaren opvolgen. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. ModuSpec wint BO V-trofee 2000 VLISSINGEN - Het bedrijf ModuSpec Engineering uit Se- rooskerke heeft de BOV-Trofee 2000 voor de beste Onderne mers Visie in Midden-Zeeland gewonnen. Juryvoorzitter H. Eversdijk reikte de prijs gister avond uit in het Arionhotel in Vlissingen. De jury heeft gekozen uit drie finalisten: Istimewa Elektro in Vlissingen-Oost, ModuSpec en Sprint Photo Goes. De jury heeft unaniem Moduspec Engi neering uitgeroepen tot de onderneming met de beste on dernemersvisie van dit jaar, vanwege onder andere de 'uit stekende in- en externe com municatie', zo zei Eversdijk. Hij gaf aan dat de wijze van communiceren, zowel in- als extern een van de belangrijkste beoordelingscriteria was. Het Vlissingse bedrijf is ver antwoordelijk voor wereldwij de kwaliteitscontroles van boorinstallaties. „Vertrouwen, flexibiliteit en kwalitatief hoogstaande dienstverlening zijn de sleutelwoorden in deze onderneming", verduidelijkte Eversdijk de keuze van de jury. „Het is prijzenswaardig dat het bedrijf marktleider is gewor den en vooral kan blijven." ModuSpec maakt volgens de jury optimaal gebruik van alle beschikbare communicatie middelen. „Zo onderhoudt het concern onder meer via e-mail en internet optimaal contact met de vestigingen in Aber deen, Houston en Singapore. Alle ooit gedane inspecties van boorinstallaties kunnen een voudig via de internetpagina worden opgevraagd. Er is dus sprake van een geavanceerd beheersyteem." Maar niet alleen de wereldwij de communicatie kreeg een pluim van de jury. Ook over de interne wijze van communice ren is de jury onder de indruk. „Veel communicatie gaat via e- mail. Ook is er een bedrijfs blad." De prijsuitreiking gisteravond werd bijgewoond door 250 on dernemers, werknemers en sponsoren. Voordat de 'gouden' prijs werd uitgereikt (een zilve ren en bronzen BOV-Trofee bestaan overigens niet), wer den bedrijfsfilms getoond van de drie finalisten. TERNEUZEN Zuidlandtheater Effe Zitt'n', theaterconcert van Normaal bestaande uit Bennie Jolink, Alan Gascoin, Willem ter Horst, Fokke de Jong en Jan Kolkman. doorTrees van Herpen Vijfentwintig jaar lang was een feesttent op een van rondgesmeten bier zompig ge worden grasveld de entourage van de Achterhoekse boeren- rockband. Na vijfentwintig jaar standing-up, willen de heren nu effe zitt'n, dat is effe wenn'n, maar het feestje is er niet minder om. Rondborstige rock met veel humor en plezier gebracht, zorgde voor een festijn in het door Jolink tot Zuiplandtheater omgedoopte podium. Al voordat het toegestroomde publiek, waaronder veel twinti gers en dertigers, de zaal bin nengaat is te merken dat dit geen gewoon theaterconcert wordt. Een stuk of vijf als stren ge veldwachters uitgedoste mannen manen iedereen tot dis cipline. Pas als het muisstil is gaat het doek op en kan de rock en lol be ginnen.' In een gevangenisdecor compleet met gestreepte kledij zitten de mannen in een half ronde klassieke formatie en barsten zondermeer uit een swingend openingsnummer. De accommodatie, de nummers en de akoustische uitvoering mogen dan nieuw zijn, Normaal blijft Normaal. Verwacht geen subtiliteit bij deze band, noch in de teksten noch in de muzikale aanpak. Recht toe recht aan be ginnen de nummers en ze eindi gen meestal even abrupt. Maar het klinkt allemaal als een klok. Glijdende gitaar solo's en scheurende saxofoonklanken gaan samen met strakke beats van drummer Fokke de Jong en dat allemaal als begeleiding van de zang in het onvervalste Ach terhoeks. Jolinks ietwat hese, overbeken de stemgeluid wordt wellui dend meerstemmig onder steund door de rest. Het hoge tempo van de muziek wordt tus sendoor afgeremd door korte gesproken intermezzo's, geïm proviseerde tweespraken met elkaar of het publiek. Deze keer heb ik het als uit de Achterhoek afkomstige recen sent gemakkelijk, ik versta al les: de 'oa'klanken, de ij's dieie's en de oo's die eu's worden. Ei genlijk is deze theatertournee een promotiecampagne voor de nieuwe cd. Alle nummers daar van passeren dan ook de revu. En er zitten mooie nummers tussen, zoals het bikkelharde 'Val kapot!een tirade tegen de Jehova's Getuigen of 'Drieven' waarin een dansende Jolink zich afzet tegen een denkbeeldi ge tiran. Het bluesnummer dat op een kakemmer begint zou bij elke andere band als platvloer over komen maar Normaal maakt het geestig. De remakes van en kele publieksfavorieten als 'Mama woar is mien pils' maar vooral'Oerend Hard' doen de originelen bijna verbleken. Naarmate de avond vordert ko men de bekende en de nieuwe Normaal steeds dichter bij el kaar. De belichting van het po dium doet steeds meer denken aan de grote openluchtoptre dens en Jolink kan nauwelijks meer op zijn stoel blijven zitten. Het zo met de groep vereenzelf- digde bier is ook nooit uit beeld, de microfoonstandaards zijn uitgerust een speciale flessen- houder en ook vanuit de zaal worden regelmatig de flesjes in de lucht gestoken. Wanneer dan ook de 'Heidi' en 'Net als giste ren' weerklinken is het onder scheid vervaagd. Normaal doet wat we van hen kennen. Ze maken een feest van hun optre den. Nog te zien: 7 december in de Stads schouwburg van Middelburg. (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN ANTIEK GEVRAAGD schilderijen, meubilair, goud- en zilverwerken sieraden van klederdrachten. Oude munten, boeken, etc., etc. A. I. Verhage registerveilingmeester en beëdigd taxateur 0118-627639 veiling in de Schouwburg te Middelburg Middelburg, Stadsschouwburg 'George', door theatergroep Duinart, met Jan Pieter Kar man, Dick Vermeulen, Maja van Ballegooijen en vele anderen. Kostuums van Sitah Lampert en Andrea van Velsen, decor van Jan Duvekot en Martijn Adri- aanse. Regie van Peter Adriaan- se. door Willem Nijssen Zeven dagen duurde de schepping, en - zo wil het verhaal in 'Le huitième jour' - op de achtste dag werd die ver volmaakt. Met de komst van George, een jongen met het syn droom van Down. In de be kroonde film met die titel (van Jaco van Dormael) wordt de kracht en de glans van dat soort mensen heel mooi zichtbaar ge maakt. Wordt hun bestaan 'ge- eerd' en op een zinvolle wijze in verband gebracht met het leven van 'gewone' mensen. 'George' is de theaterbewerking van de film 'Le huitième jour'. In grote lij nen wordt het verhaal gevolgd, al zij n er natuurlijk wel aanpassingen nodig, omdat film nu eenmaal andere dingen kan dan toneel. Maar het meest we zenlijke is gehandhaafd: in bei de gevallen wordt, de hoofdrol vertolkt door iemand met dat syndroom. En dat geeft aan het verhaal een indringende direct heid en levensechtheid. 'George' is een productie van de theatergroep Duinart (stichting Arduin) in samenwerking met leden van het Middelburgs The ater. Behalve de hoofdrollen door Jan Pieter Karman (Geor- Jazztrio Stagnitta in Terneuzen TERNEUZEN - Jazz be hind the dikes (voorheen in De Molenhoek in Hoek) presenteert aanstaande zondag 12 november in café-restauarant 't Ge recht in Terneuzen The Frank Stagnitta Trio. So listen zijn Nic Fisset (trompet) en Rony Ver biest (saxofoon). Het op treden vindt plaats van 15.00 tot 18.00 uur en de toegang is gratis. ge) en Maja van Ballegooijen (Nathalie) beelden zo'n twaalf tal acteurs van Duinart de sfeer uit in een internaat voor 'gehan dicapten', onder leiding van een pinnige directrice. George voelt zich daar ongelukkig, hij denkt veel aan zijn overleden moeder die hij ook gemakkelijk kan 'op roepen'. Als zijn vriendinnetje Nathalie weer thuis gaat wo nen, besluit hij weg te lopen. Door een toeval ontmoet hij de zakenman Harry (Dick Vermeu len), die langzaam tevoorschijn komt vanachter zijn pantser van verdriet om een scheiding. Er groeit tussen die twee een mooie vriendschap. Door de on geremde directheid van George krijgt Harry ook weer iets au thentieks, waardoor hij zijn dochtertjes (en misschien zelfs zijn vrouw) kan terugwinnen. Dat proces wordt in deze voor stelling op een fraaie zichtbaar gemaakt. Het valt niet altijd mee om de brede verhaallijn van 'Le hui tième jour' vlotjes op toneel te zetten, maar juist de bijdrage van de Duinart-acteurs zorgt voor mooie stemmingsbeelden. En voor een heel duidelijk be wustzijn dat deze mensen ook een eigen belevingswereld heb ben, die het omwille van een eenvoudig soort zuiverheid ver dient om gerespecteerd te wor den. Dat doet de pinnige direc trice bepaald niet en dat laten de 'slachtoffers' op een heel ei gen, tikje opstandige manier merken. Mooi om naar te kijken en mee te beleven. De (hoge) eisen die aan het decor worden gesteld zijn op een in ventieve manier opgelost, zodat het verhaal voldoende visueel kader krijgt en - ondanks wat horten en stoten - een goed tem po kan houden. Zo krijgen ver schillende hoogtepunten een mooie kracht: het vertrek van Nathalie, het troosten van Har ry door George, hun bezoek aan de zee, het vuurwerk voor de verjaardag van Harry's dochter. Zo'n productie als 'George' is een geweldige tour de force, dat voel je, maar wat je ook voelt, is de power van het enthousiasme in het gezelschap over wat er al lemaal bereikt is. En dat geeft - met het ontroerende thema - aan deze voorstelling veel her kenning en een warme uitstra- ling. 'George' is vandaag (11/11) nog te zien in de Stadsschouwburg te Mid delburg en op 13 januari 2001 in Theater Mondragon te Zierikzee. De Amsterdamse schrijver Rashid Novaire in gesprek met leerlingen van Scheldemond. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het verhaal gaat over Is- alc, een jongen uit Kazachslan, die best op de stedelijke scholengemeenschap Schel demond in Vlissingen had kunnen zitten. Zo introduceert de Amsterdamse schrij ver Rashid Novaire vrijdag zijn novelle Is- ak en de wolf aan de leerlingen van de Scheldemond. Novaire heeft het boekje geschreven in het kader van de Maand van de Vrijheid. „Wie weet komt Isak morgen bij jullie de klas inlopen." Met één opmerking plaatst Novaire zijn verhaal in de belevingswereld van de scholieren voor wie hij het heeft geschre ven. Isak is een jongen uit Kazachstan. Zijn vader is gitaarbouwer, zijn groot moeder kon wolven temmen. „Vrijheid is vrijwillige gebondenheid", vertelt Novai re. „Dat betekent dat je zelf kunt kiezen waar je bijhoort. De ouders van Isak heb ben een politieke partij gekozen in Ka zachstan. Zijn moeder is doodgemarteld." Isak en zijn vader wijken uit naar Rusland en vandaar naar Nederland. In het ver haal van Novaire brengt Isak met zijn klasgenoten een bezoek aan de dieren tuin. Hij krijgt te maken met de avances van Joan, een klasgenote, maar lijkt zelf vooral geïntrigeerd door haar moeder Jes se. Meer verklapt de schrijver niet. Wel leest hij op een meeslepende manier een passa ge voor uit zijn verhaal. De leerlingen luisteren geboeid. Een half jaar geleden heeft Novaire ook hun school bezocht - evenals scholen in Zierikzee en Terneuzen - in het kader van de Maand van de Vrij heid. Toen vertelde hij over zijn prozade buut Reigers in Caïro, de verhalenbundel die hem een plaats bezorgde in de finale van de NPS-Cultuurprijs 2000. Destijds is hem door het Cos Zeeland en het Festival Cultureel Gekleurd de opdracht verleend voor de vrijdag gepresenteerde novelle. Het door uitgeverij De Geus uitgebrachte boekje wordt voornamelijk verspreid on der leerlingen van het voortgezet onder wijs in Zeeland. Samen met voorzitter C. van Gelder-Leenheer van COS-Zeeland deelde Novaire na zijn lezing de novelle uit aan de aanwezige scholieren. Of er nog reacties waren op zijn lezing, vroeg Novaire. „Je kunt zo ontzettend mooi voorlezen", merkte een meisje op. „Je legt je hele gevoel in het verhaal." „Dat is de ultieme reactie", besloot No vaire, bijna verlegen. VLISSINGEN - Tien vooraanstaande Nederlandse filmregisseurs hebben op uitnodiging van de IKON een documentaire gemaakt over één van de tien geboden uit de bijbel. Dit weekeinde wordtin bioscopen in verschillende steden in Neder land de hele documentaireserie vertoond. Ook CineCity in Vlissingen doet daaraan mee. Zondag zijn vanaf 11 uur alle films in Vlissingen te zien. De laatste documentaire, over het tiende gebod, begint om 19.30 uur. Regisseur van deze film is de uit Axel afkomstige filmmaker Jos de Putter. Hij is zondagavond in Vlissingen aanwezig om na afloop van de film een toelichting te ge ven en met het publiek in discussie te gaan. Vanaf 6 december zal de IKON wekelijks een aflevering uit de serie documentaires uitzen den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 68