Miljoen voor verkeersveiligheid PZC PZC Verplichtingen kunnen best leuk zijn Palingbroodjes blijven na overname Hard VROM-beleid platteland verontrust CDA-statenfractie Koffieshop verhuist naar markt in Goes Schouwen investeert ruim 6 ton, rijk ruim 4 ton voor aanpak knelpunten Ruiten huizen Goes ingegooid Hengelwedstrijd bij Ouwerkerk Kruiningen verhuist molen 13 Wethouder Goedereede overleden Vrouwen lichtgewond bij botsing Boor is voorbij de twee kilometer Zeeland vangt ganzen in winter op Drankrijder krijgt rijontzegging Inbreker krijgt werkstraf zaterdag 11 november 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in 2001 een bedrag van 330.000 gulden investeren in de aanpak van verkeersknelpunten op het eiland. In 2002 volgt een tweede ronde waarvoor eenzelfde be drag beschikbaar is, hetgeen de totale investering voor de ge meente op 660.000 gulden brengt. Het rijk draagt naar ver wachting 440.000 gulden bij. Wat er precies dient te gebeuren om Schouwen verkeersveiliger te maken, staat in het gemeente lijke Integraal Verkeers- en Ver- voers Plan (IWP) dat inmiddels GOES - In de nacht van donder dag op vrijdag zijn bij drie Goe- se woningen ramen ingegooid. Om 04.15 uur ging bij een huis aan de Smallegangesbuurt het keukenraam aan diggelen na dat er baksteen doorheen was gegooid. Ook de muur en een koelkast lie pen schade op. Een uur later ging aan de Montgomerystraat een bloempot door een ruit. En vijftien minuten later werd het raam van een woning aan de Rooseveltstede getroffen door een bloempot. Het schadebe drag is nog niet bekend. OUWERKERK - Op de zeedijk bij het Stelletje en de Noord bout tussen Zierikzee en Ou werkerk wordt vandaag gevist om het zeehengelkampioen- schap van Schouwen-Duive land. De wedstrijd begint rond half twaalf. De organisatie is in handen van de hengelsportver enigingen Oosterschelde, 't Zij- pe, Dreischor en De Krabbe. Bij extreem slecht weer wordt de onderlinge krachtmeting ver schoven naar zaterdag 24 no vember. De wedstrijd staat al leen open voor leden van de organiserende verenigingen. KRUININGEN - Ondanks dat de operatie fors duurder uitvalt dan verwacht, stemde de com missie wonen en milieu van de gemeente Reimerswaal donder dagavond - zij het aarzelend - in met verplaatsing van de Krui- ningse Oude Molen. De molen schuift in de Slag veldstraat een paar honderd meter op. Daardoor onstaat er ruimte om een nieuwe woon wijk te voltooien. De eerste veertien woningen aan de Noordkant van de Slagveld- straat zijn inmiddels bijna af. Verplaatsing van de molen kost de gemeente minimaal 260.000 gulden. ,,Grof veel geld", vond M. Sinke (SGP) en met hem de rest van de commissie.De monu mentenvergunning die nodig was om de molen te kunnen ver plaatsen heeft elf maanden op zich laten wachten. Dit omdat vereniging De Zeeuwse Molen bezwaar maakte tegen een door de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg verplicht gestelde onderkeldering van de molen. Die onderkeldering gaat uitein delijk niet door. De molen wordt waarschijnlijk begin volgend jaar verplaatst. in concept gereed is. Wethouder C. W. Veerhoek (verkeer en ver voer) wil nog niets kwijt over de inhoud van het plan. Zolang de politieke fracties er nog geen blik in hebben kunnen werpen acht hij het IVVP nog niet rijp voor de openbaarheid. Het con cept-plan is inmiddels ter be oordeling/ aanvulling toegezon den aan de Schouwse dorpsra den. Die zijn blij dat het lang verbei de plan er nu eindelijk ligt, maar de meeste hebben het nog maar net op cle deurmat zien ploffen en nog geen tijd gehad zich in de materie te verdiepen. Het plan komt in ieder geval op de agen da van de eerstvolgende verga- door Inge Heuff ZIERIKZEE - Per 1 februari 2001 stoppen Kees en Sjaan Verwijs met hun bakkerij en winkels. De bakkerij en winkel op het Haringvlietplein en het filiaal op de hoek Mol/Schuithaven worden over genomen door de familie Drop pers van de Stadsbakkerij. De overname heeft geen gevolg voor het personeel. Bakkerij Verwijs is voortgeko men uit de bakkerij van de heer Verschaik die in 1916 in de Meelstraat begon. J. Verwijs, de vader van Kees Verwijs, kwam bij deze kinderloze oom in huis en leerde van hem het vak. In 1949 nam Verwijs senior de zaak over en zette deze voort onder zijn eigen achternaam. Midden jaren vijftig opende hij het fili aal op de hoek Mol/Schuitha ven. Kees Verwijs doorliep de bakkerijschool en kwam zo'n 37 jaar geleden in de bakkerij. Tien jaar later, bij het huwelijk met Sjaan, nam het echtpaar de bakkerij over. Topsport Na 27 jaar hard werken komt er op 1 februari 2001 een einde aan het familiebedrijf. „Dit vak heeft echt wat weg van top- spoxt", vindt Sjaan Verwijs, „en daar moet je toch ook eens meestoppen," „Onze zonen wil len het vak niet in", vult Kees dering, laten verschillende dorpsraadvertegenwoordigers weten. Over één ding zijn ze het eens en dat is dat de gemeente nu echt aan de slag moet. Vice-voorzitter van de Stads raad Brouwershaven G. van der Schaaf, één van de drijvende krachten achter het door de Stadsraad Brouwershaven zelf in elkaar gestoken verkeers plan, zegt het concept-IWP nog niet onder ogen te hebben ge had. ,,Ik ben wel heel benieuwd. En ik hoop dat de gemeente naar ons luistert en aan onze wensen tegemoet komt. Maar wethou der Veerhoek heeft op voorhand al gezegd dat de gemeente ei genlijk geen geld heeft, dus ik Verwijs aan. „Dan kun je wel doorgaan maar de jaren gaan ook meetellen. Ik ben niet echt opzoek gegaan naar iemand die cle zaak wilde overnemen maar door contacten met Wilfred Droppers, hebben Gerrit Drop pers en ik elkaar zakelijk gevon den." weet niet wat ik ervan moet ver wachten." De stadsraad van Brouwershaven zette het ver keersplanplan indertijd op van wege gebrek aan actie van de gemeente. Snelle aanpak Ook elders op Schouwen-Dui veland klinkt de roep om een snelle aanpak van verkeerspro blemen. De dorpsraad Scharen- dijke heeft al herhaaldelijk aan dacht gevraagd voor de ver keerssituatie op Elkerzeeseweg, Zwaard weg en Dijkstraat. In Oosterland zijn het met name de bewoners van de Emil Sandströmstraat die pleiten voor omvorming van him straat Al even terugkijkend op de bak kersjaren, vindt het echtpaar Verwijs de verhuizing van de bakkerij in de Meelstraat naar het Haringvlietplein in 1987 wel het hoogtepunt. Verwijs: „Op de open dag werd er een show gegeven door de majorettes van Rust Roest en er tot een 30-kilometerzone. In Sirjansland klagen de inwoners steen en been over de parkeersi tuatie in hun dorp. In Zierikzee wordt geklaagd over verkeersonveilige situaties op de Scheldestraat en Haring- vlietstraat, beide gesitueerd in buitenwijk Poortambacht. Be woners van de Nieuwe Boogerd- straat willen snelheidsremmers, de bewoners van de Ravestraat klagen over hardrijders en het zelfde geldt voor de bewoners van de Lange Blokweg aan de rand van de monumentenstad. In de Schouwse Westhoek is in het verleden al veel geld en moeite gestoken in het verbete ren van de verkeerssituatie. Re- was enorm veel belangstelling." Volgens Sjaan Verwijs zijn de klanten van het filiaal en de winkel niet te vergelijken. „In de vakanties is het in de binnen stad heel druk terwijl op de ge wone dagen juist in de winkel hard gewerkt moet worden om alle bestellingen op te nemen en nesse ging helemaal op de schop en ook het centrum van Haam stede werd aangepakt. Met wis selend: resultaat. In Haamstede is volgens de dorpsraad juist door de herinrichting de fietser in het nauw gebracht. Ook pleit de dorpsraad voor herinrichting van de Bernhardstraat. Ook in Bruinisse valt nog heel wat te verbeteren aan de verkeersvei ligheid, met name op de Dorps weg, Burgemeester Hagelaan, Nieuwstraat, Dreef en Dokter de Kockstraat. Het verkeersplan voor heel Schouwen wordt naar verwach ting in het voox-j aar van 2 0 01 de finitief vastgesteld. klaar te krijgen en ook de klan ten te bedienen." Behalve in het gevarieerde aan bod van brood heeft bakkerij Verwijs een goede naam opge bouwd in de echte ouderwetse moorkoppen en, natuurlijk, de Zeeuwse bolus. De bakker staat tot ver over de provinciale gren zen bekend om zijn uitstekende palingbroodjes. Vakantiegan gers die er ooit een palingbrood je gekocht hebben, komen er speciaal voor naar Zierikzee. Deze broodjes komen niet voor in het vaste assortiment van de Stadsbakkerij maar Gerrit Droppers heeft al laten weten dat zij niet zullen verdwijnen. Zoon Ook de winkels zullen na de overname blijven bestaan. Al leen de bakkerij, dus niet de winkel, in de Sint Domusstraat zal worden opgeheven. Drop pers: „Mijn zoon is bezig met een ander productiesysteem voor het bakken. Datisnodig vanwe ge de ARBO-regeling die nacht werk beperkt." Voor Sjaan en Kees Verwijs is er helemaal geen nachtwerk meer. Het echtpaar gaat in februari eerst eens even helemaal niets doen. „En daarna wil ik een baantje zoeken", zegt Kees Verwijs. „Want van 80 uur werken naar niks doen is niet gezond. Dat moet je een beetje afbouwen." door Michelle Koek GOES - De CDA-statenfractie wil weten welke stappen het college van Gedeputeerde Sta ten onderneemt om te voorko men dat het platteland in Zee land lijdt onder toekomstig be leid van het ministerie van VROM. De Inspectie Ruimtelij ke Ordening dreigt de bestem mingsplannen voor de bedrij venterreinen Cruijckelcreke in Wissenkerke en de De Poort in Rilland met een vervangingsbe- sluit van tafel te vegen. Dat baart de Statenfractie grote zorgen. Noord-Beveland wil een duur zaam bedrijventerrein aanleg gen, Reimerswaal wil bedrij venterrein De Poort bij Rilland uitbreiden. Als het aan de in specteur Ruimtelijke Ordening ligt, gaan beide plannen niet door. De inspecteur liet onlangs in een brief weten dat hij de be stemmingsplannen in strijd acht met zowel het nationale als provinciale ruimtelijke beleid. Wanneer de gemeenten hun be stemmingsplan toch vaststel len, dan zet de inspecteur met een vervangingsbesluit een streep door de plannen. De CDA-statenfractie wil van het college weten of de provin cie wist dat de inspecteur dit be stuurlijk zware machtsmiddel zou inzetten toen de bestem- door Rolf Bosboom GOES - Koffieshop Aarden, ge vestigd aan de Vlasmarkt in Goes, verhuist waarschijnlijk naar de Grote Markt. Het be drijf heeft daartoe een verzoek ingediend bij de gemeente Goes. Het college van B en W staat er niet afwijzend tegenover. De koffieshop is een van de twee verkooppunten van softdrugs die de gemeente Goes sinds 1998 officieel gedoogt. De andere zaak is High Life op de hoek van het Schuttershof en de Wijn gaardstraat. Beide gelegenhe den moeten zich aan strikte voorwaarden houden als het gaat om bijvoorbeeld hun han delsvoorraad, reclame en de mingsplannen door de pi'ovinci- ale planologische commissie in behandeling werden genomen. De fractie is tevens benieuwd of meer bestemmingsplannen in voorbereiding zijn, waarvan de provincie het vermoeden heeft dat deze ook bedreigd worden met een vervangingsbesluit. Daarnaast vraagt de CDA zich af of de provincie medewerking aan de plannen verleent indien de gemeenten hun bestem mingsplannen toch vaststellen. De meest prangende vraag van de fractie bevindt zich op het terrein van te nemen maatrege len. Welke stappen gaat het col lege ondernemen om te zorgen dat het platteland in Zeeland niet verder te lijden krijgt van het toekomstige beleid van VROM? De CDA-statenfractie vindt dat de inspecteur zich moet baseren op democratisch vastgesteld beleid, zoals verwoord in de' Vierde Nota Ruimtelijke Orde ning Extra en het Streekplan. De fractie vreest dat er beslis singen worden genomen op ba sis van toekomstige ideeën van minister Pronk, De Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening is in de maak en zal naar verwachting pas in 2003 worden vastgesteld. In die nota wordt de mogelijk heid om in landelijke gebieden te bouwen of uit te breiden hoogstwaarschijnlijk verder in geperkt. leeftijd van hun klanten. De zaak aan de Vlasmarkt is op zoek naar een andere stek, om dat het huidige pand geen ei gendom is maar wordt gehuurd. Het oog is gevallen op het even verderop gelegen pand aan de Grote Markt waar tot enkele ja ren geleden fotozaak Ver- schoore was gevestigd. Burgemeester Van der Zaag vreest geen negatieve gevolgen als de koffieshop zich aan de Grote Markt vestigt. „Ik ben er van overtuigd Aarden er een leuk en mooi pand van zal ma ken." Hij memoreert dat er al geruime tijd geen klachten zijn over overlast van de zaak aan de Vlasmarkt. „Ik ben er redelijk optimistisch over dat Aarden dat goed in de hand houdt." REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F,A.M. van Loon A.M.L, Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Kinderen knutselen op donderdagmiddag in de Lichtboei onder leiding van Yasinina Abdillaki Abdi (staand links). door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor Yasmina Abdillaki Abdi (IS) van oorsprong afkomstig uit Somalië is er niks verplichts aan haar werk. Als activiteitenbegeleidster voor vluchtelingenkinderen is zij werkzaam bij het sociaal-cultureel werk De Licht boei in Zierikzee. Zij volgt de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk (SPW) aan het Oosterschelde College in Goes en moet daarvoor 74 uur 'verplicht vrij willigerswerk' verrichten. „Ik had tijdens de zomervakantie zo weinig te doen en hoorde van enkele vrouwen uit de tijdelijke opvang voor asielzoekers dat er bij De Lichtboei misschien wel wat voor me te doen was. Daar ben ik toen eens gaan vragen", vertelt Yasmina. Ze moest even geduld hebben, want zo mers liggen bij het sociaal-cultureel werk de activiteiten vrijwel stil. Maar in het nieuwe seizoen kon ze direct aan de slag. Yasmina gaat graag met mensen om. Over haar vluchtverhaal wil ze niks kwijt. „Ik wil gewoon niet zielig gaan doen", luidt haar motivatie. Ze kwam op 16-jarige leeftijd alleen in Neder land en kreeg dus het etiketje AMA (al leenstaande minderjarige asielzoeker) opgeplakt. Dat predikaat gaf haar wel recht op scholing'. Ze volgde lessen in Middelburg en beheerste de Neder landse taal - vooral verbaal - in vrij kor te tijd. Inmiddels woont ze op een kamer in Zierikzee en volgt ze sinds september de SPW opleiding in Goes. Het Ooster schelde College verplicht de leerlingen voorafgaand aan hun eindstage vrij willigerswerk te doen. De praktijker- vai'ing' die ze daarmee opdoen, wordt van groot belang geacht. Voor Yasmina was dat geen enkel punt. Zij had vanuit oprechte vrijwilligheid al een plekje verworven bij De Lichtboei. Elke donderdagmi ddag tussen half vier en vijf uur komen in het tekenlokaal in het Multifunctioneel Centrum in Zie rikzee kinderen tussen drie en tien jaar bijeen om te tekenen, te praten en te knutselen. Yasmina zorgt elke keer voor een ander programma. De midda gen waren aanvankelijk bedoeld voor asielzoekertjes uit de twee centra voor aanvullende opvang in Zierikzee. Ze komen ook wel, maar niet met x*eg'el- maat. „Dat hangt af van de ouders. Die moeten ze brengen en soms vei'geten ze dat of hebben er geen zin in." Kinderen van vooi'malige asielzoekers die inmid dels een verblijfsstatus hebben en dicht in de buurt wonen van het MFC, komen heel trouw. Ingeburgerd „Elke week", zegt de 9-jarigeBelal met nadruk. Hij komt uit Syrië, maar lijkt al aardig ingeburgerd in Nederland. Hij vertelt enthousiast over groep vijf van de Theo Thijssenschool, waar zijn blon de vriendinnetje Debbie ook in zit. Ge lukkig mag zij van Yasmina ook mee doen met het tekenen en knutselen op deze middagen. „Ja, Belal en ik zijn vriend en vriendinnetje", bekent Deb bie met een rode blos. „Ik wil de paddestoelen, ik wil de pad foto Pieter Honhoff destoelen", roept de 5-jarige Momena overal bovenuit. Ze laat weten dat ze het zusje is van Belal. Vervolgens grist ze in de stapel kleurplaten de afbeel ding met kabouters en paddestoelen en gaat met kleurpotloden aan de slag, texwijl ze nauwgezet alles in de gaten houdt wat er rond haar heen gebeurt. Naïma uit Somalië zegt dat ze vier jaar is en steekt ten bewijze daarvan drie vingers in de lucht. Haar moeder, die ook met haar in het AVO-centrum aan de Driekoningenlaan woont, helpt Yas mina een handje. Doel van deze middag is elk kind een mooie mobile met vlin ders, bloemen, kabouters en pad denstoelen te laten maken. „Dat is leuk, die kun je ophangen in je kamer", zegt Belal. Yasmina heeft plezier in dit soort werk met kinderen. Vorige week was ze ook spontaan vrij willigster voor de kinder opvang tijdens de interculturele vrou wendag. Toen waren er plotseling vijf tig kinderen om bezig te houden. „Erg druk ja, maar ook heel leuk om te doen hoor." STELLENDAM - Wethouder L. Visser van de gemeente Goe- dex-eede is na een kortstondig ziekbed overleden. Visser, die 79 jaar is geworden, wordt vandaag in zijn woonplaats Stellen dam begraven. Hij zat sinds oktober 1953 in de lokale poli tiek. Zijn loopbaan begon Visser direct als wethouder van de voox-malige gemeente Stellendam. Na de hei'indeling in 1966 was hij vier jaar 'gewoon raadslid' namens het CDA. Vanaf 1970 schoof die partij hem wedei'om naar voren als vei-tegenwoordiger in het dagelijks bestuur van de nieuwe gemeente Goedereede. Visser was tot 1998 even eens loco-burgemeester. KERKWERVE - Een 56-jarige automobilste uit de gemeente Schouwen-Duiveland en een 32-jarige Belgische automobil ste zijn vrijdag bij een aani'ijding in Kerkwexve lichtgewond geraakt. De Schouwse vrouw wilde vanaf de Zwaardweg de Delingsdijk oprijden in de richting Sei'ooskei'ke en gaf daax- bij geen voorrang aan de Belgische vrouw. TERNEUZEN - Boormachine Neeltje-Suzanna, die de west buis van de Westerscheldetunnel boox*t, passeerde vrijdag de kaap van twee kilometer. De boortrein plaatste in de loop van de middag de duizendste tunnelring. Dat gebeurde zonder of ficiële plichtplegingen. De tunnelbouwer van de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) willen door om de opgelo pen achterstand - en die is aanzienlijk - in te lopen. Boorma chine Sara was vrijdag in de oostbuis 1660 mreter gevordei'd. Ook die machine kruipt nu langzaam vanaf het diepste punt, op bijna zestig meter min NAP, omhoog naar herbei'gzamer oorden. De twee machines maken snel voorderingen. Gemid deld worden zeven tunneli'ingen per etmaal aangebracht. En dat is meer dan de geplande 12 meter per dag. MIDDELBURG - Er komen in Zeeland opvanggebieden voor overwinterende ganzen. Het gaat om een oppervlakte van tenminste 2500 hectare, verdeeld over de provincie. De boe ren die de opvangterreinen beschikbaar stellen - liefst met gras erop - krijgen daarvoor een vergoeding. Buiten de op- vanggebieden mag er op de dieren niet geschoten worden. Als er hierdoor schade ontstaat, kunnen de boeren die claimen bij het jachtfonds-. Staatssecretaris G. Fabervan Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft landelijk een oppervlakte van 20.000 hectare als op vanggebied vastgesteld; de meeste hec taren zijn bestemd voor Friesland. KAPELLE - Een 45-jarige automobilist uit Kapelle is don derdagnacht aan de Postweg in zijn woonplaats aangehouden voor het rijden onder invloed. De man kx-eeg een rijontzegging van een uur en vierhonderd gulden boete opgelegd. TERNEUZEN - Een 40-jarige man uit Teimeuzen is vrijdag door de Teraeuzense politierechter veroordeeld tot veexdig uur werkstraf. De verdachte had 1 september dit jaar gepro beerd in te breken in De Sluiskilse Glashandel in Terneuzen. Nadat hij een xixit had vernield, een kast en een rolluik had ge forceerd om binnen te komen, ging het alarm af. Niet veel la ter werd de Texmeuzenaar ingerekend door de politie. Geldge brek was het motief. De winkels en bakkerij van Kees (links) en Sjaan Verwijs (rechts) worden overgenomen door Gerrit Droppers (midden) en zijn vrouw. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 63