Leger vuurt op betogers Atjeh PZC Israël sluit steden af na rellen België stemt in met aanscherpen asielbeleid Dutroux schrijft aan ouders van Julie en Mélissa Pakistan houdt grens voor vluchtelingen uit Afghanistan gesloten O M2 ivieube, Tientallen doden voorafgaand aan massale demonstratie voor afscheiding Milities Timor beschuldigd van verkrachtingen Oproep EC tot meer BSE-tests Skinheads gooien donkere reiziger bij Parijs uit trein Dinosaurusvondst in Italië Hof vindt onteigeningen ongeldig Spanje rolt ETA-commando op Bundesdag erkent homohuwelijk Peru houdt 8 april verkiezingen zaterdag 11 november 2000 van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - Achthon derdduizend mensen verzamel den zich gisteren in de hoofd stad van de Indonesische SYDNEY - Ontvoerde Oost-Ti- morese vrouwen zijn door pro- Jakarta milities gebruikt als seksslavinnen. Dit heeft Sword- Gusmao, vrouw van de Oost-Ti- morese leider Xanana Gusmao, gisteren gezegd. Volgens Sword-Gusmao kwa men onlangs 33 zwangere Oost- Timorese vrouwen terug uit West-Timor, nadat ze waren ontvoerd, verkracht en gedwon gen tot seksuele slavernij door de milities. Het is onduidelijk hoeveel Oost- Timorese vrouwen zijn ver kracht. Mensenrechtenorgani saties krijgen slechts beperkt toegang tot de vluchtelingen kampen in West-Timor. Boven dien rust op Timor een taboe op verkrachting. Militieleden, die de steun had den van het Indonesische leger, plunderden eind vorig jaar Oost-Timor. De inwoners daar hadden per referendum ge stemd voor onafhankelijkheid. Veel Oost-Timorezen vonden de dood tijdens de ongeregeldhe den. De militieleden vluchtten later naar het westen van het ei land. Oost-Timor staat nu onder VN-bestuur. RTR/ANP BRUSSEL - Eurocommissaris Byrne (Volksgezondheid) heeft de EU-lidstaten gisteren opge roepen meer BSE-tests bij run deren uit te voeren. Het houden van steekproeven wordt per 1 januari verplicht, maar Byrne dringt er op aan daar nu al mee te beginnen. Aanleiding is de situatie in Frankrijk, waar veel nieuwe ge vallen van de gekke-koeien- ziekte zijn ontdekt. ANP provincie Atjeh om te demon streren voor de onafhankelijk heid. Bij ongeregeldheden voorafgaand aan de betoging kwamen volgens Atjeeërs tien tallen mensen om. Hoewel de Indonesische presi dent Wahid het leger had bevo len geen geweld te gebruiken, raakten Indonesische veilig heidstroepen slaags met de op- van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Pakistan heeft gisteren zijn grens gesloten voor Afghaanse vluchtelingen. Na dat afgelopen maand dertigdui zend nieuwe vluchtelingen wa ren binnengekomen besloot het land, dat al zo'n 2,1 miljoen Af- ghanen opvangt en geheel op ei gen kracht van huisvesting, voedsel en kleding voorziet, dat het onverantwoord zou zijn nog meer vluchtelingen toe te laten. De nieuwe vluchtelingenstroom is vermoedelijk te wijten aan de al drie jaar durende droogte in Afghanistan en de aanhouden de burgeroorlog tussen het Tali- ban-bewind en de strijdmacht van de oppositie onder leiding van Masoed, die in het noorden vijf procent van Afghanistan in handen heeft. Met de barre win ter voor de deur wordt verwacht dat de komende weken nog tien duizenden andere Afghanen proberen Pakistan binnen te ko- men. I „We hebben geen keus", zei Ab- I dullah Jan, een provinciale VERSAILLES - Drie skinheads hebben een donkere reiziger neergestoken en daarna uit het raam van een rijdende trein ge gooid, even ten westen van Pa rijs. Zij hebben dit tegenover de politie bekend. Het slachtoffer I is nog spoorloos. Dit maakte de procureur in Ver sailles gisteren bekend. Volgens de skinheads weigerde de man, die zij een 'Pakistaan' noemden, een sigaret te geven. De aanslag op de treinreiziger had plaats tussen Saint-Ger- main-en-Laye en Le Pecq. De conducteur merkte dat er trammelant was in een wagon waarin vier reizigers zaten. Hij vergrendelde daarom de deu ren. Vier minuten later, in het station van Le Pecq vond de ge alarmeerde politie in de bewus te wagon alleen nog de drie jon geren naast een open raam. Zij bekenden de man eerst te heb ben neergestoken en vervolgens het raam te hebben uitgewerkt. De drie zijn in staat van be schuldiging gesteld wegens po ging tot moord. ANP standige bevolking. Volgens de Atjeese afscheidingsbeweging GAM kwamen bij verschillende incidenten 28 mensen om. De spanningen deden zich vooral voor bij controleposten van de politie op de toegangswegen naar de zwaarbewaakte stad. Donderdag openden veilig heidstroepen het vuur op een groep burgers die voor het pro test op weg waren naar de hoofdstad. Bij dit incident vie len zestien doden. Drie andere Atjeeërs werden door veilig heidstroepen in het oosten van de provincie doodgeschoten, zo maakten een mensenrechtenac tivist en een arts van het plaat selijke ziekenhuis bekend. Driehonderd aanhangers van de Atjeese vrijheidsbeweging GAM betoogden gisteren voor de Nederlandse ambassade in de Indonesische hoofdstad Ja karta voor VN-interventie in hun provincie. De demonstratie viel samen met de betoging in de hoofdstad Banda Atjeh. Levens De Beweging Vrij Atjeh vecht al 25 jaar voor onafhankelijkheid van de olie- en gasrijke provin cie. De afgelopen tien jaar eiste de strijd meer dan 5500 levens. In juni sloten vertegenwoordi gers van de Indonesische rege ring en de rebellen in Genève een bestand, maar aanhoudend geweld heeft daarna nog 220 le vens gekost. De Indonesische regering maakte donderdag be kend volgende week in Zwitser land opnieuw met de rebellen om de tafel te gaan zitten om te proberen het geweld in te dam men. AFP/AP functionaris uit Pakistan. „On ze economische situatie is slecht en we proberen de levensom standigheden van onze eigen mensen te verbeteren." In 1995 beëindigden de Verenigde Na ties hun hulp aan de vluchtelin gen. Sindsdien staat Pakistan, een arm land met 140 miljoen inwoners, er alleen voor. Sommige vluchtelingen zijn al in Pakistan sinds de jaren tach tig, toen het sovjetleger Afgha nistan binnenviel en ongeveer vijf miljoen Afghanen naar Pa kistan vluchtten. De volgende golf kwam in 1992. Toen raak ten de door het Westen gesteun de islamitische groepen die het sovjetleger hadden verjaagd onderling slaags. Deze burger oorlog kostte naar schatting vijftigduizend mensen het le ven. De hoofdstad Kaboel ver anderde in een puinhoop. Nadat in 1996 de Taliban aan de macht waren gekomen keerde in het grootste deel van Afghanistan de rust weei\ Veel van de nieuwe vluchtelingen komen uit het noorden, waar de strijd voort duurde. Anderen vluchten voor de droogte. Die ging gepaarde met mislukte oogsten en massa le veesterfte. Vorige maand kreeg Pakistan van de VN-vluchtelingenorga- nisatie Unhcr 960.000 dollar noodhulp om de laatste vluchte lingenstroom te kunnen opvan gen. Als dat geld op is dan moet Pakistan weer zelf inspringen, zei Hasim Utkan, Unhcr-verte- genwoordiger in Pakistan. AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israëlische militairen hebben gistermid dag de Palestijnse steden Bethlehem en Ramallah op de Westelijke Jordaanoever afge grendeld. Dat gebeurde na nieuwe botsingen tussen Pa- lestijnen en Israëlische mili tairen die aan vier Palestijnen het leven kostten. De onrust brak uit, op het mo ment dat de omgekomen Fa- tah-voorman Hoessein Abayat in de buurt van Bethle hem een heldenbegrafenis kreeg. Abayat werd donder dag dodelij k getroffen door ra ketten die van Israëlische ge vechtshelikopters waren afge vuurd. Volgens de Israëliërs had hij zich aan moord schul dig gemaakt. Een menigte van vijftigduizend mensen bege leidde de kist door de straten van Bethlehem naar een naar Abayat genoemde begraaf plaats. Naar aanleiding van de 'liqui datie' van Abayat zei Hassan Afour, deelnemer aan de on derhandelingen met Israël, dat de Palestijnen zich niet langer gebonden hoeven te voelen aan de vredesakkkoor- den met de joodse staat. Hij maakte niet duidelijk op wel ke overeenkomsten hij doelde. Sinds het akkoord van Oslo, in 1993, hebben Israël en de Pa lestijnen verscheidene ak koorden gesloten. Afour voor spelde dat het Israëlische leger en volk en de kolonisten in de bezette gebieden een zware Biddende Palestijnen staan in Oost-Jeruzalem tegenover de bereden Israëlische politie. foto Sven Nackstrand/EPA prijs voor de dood van Abayat zullen betalen. Ondanks de verslechterde be trekkingen met Israël zal de Centrale Raad van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO voorlopig niet eenzijdig een Palestijnse staat uitroe pen. De voorzitter van de raad, Salim al-Zanoun, zei dat een bijeenkomst van de raad op 15 november is uitgesteld, omdat op die dag de Organisatie van de Islamitische Conferentie in Qatar bijeen is. De Palestijnse president Ara fat had gedreigd op 13 septem ber eenzijdig de Palestijnse staat uit te roepen, maar de Centrale Raad besloot toen tot zeker twee maanden uitstel. Premier Barak van Israël heeft de Palestijnen harde politieke en economische strafmaatre gelen in het vooruitzicht ge steld, als zij eenzijdig de Pales tijnse staat uitroepen. Jeruza lem overweegt dan onder meer de annexatie van de Palestijn se gebieden. Bij betogingen in de Gaza- strook kwamen gisteren twee Palestijnen om. In Jenin en Nabloes op de Westelijke Jor daanoever stierven eveneens twee Palestijnen. Het aantal doden sinds het begin van de onlusten eind september is daarmee tot tweehonderd ge stegen. Bij Bethlehem werd een Israëlische militair door zijn keel geschoten. Hij is ern stig gewond. De Amerikaanse president Clinton probeert het overleg tusen Barak en Arafat weer op gang te brengen. Tot dusver zonder succes. Een gesprek met Arafat donderdag bleef zonder resultaat. President Clinton spreekt morgen met Barak. De Israëli sche premier zei gisteren dat hij niet verwacht dat het ge sprek tot de hervatting van het vredesoverleg met de Palestij nen zal leiden. AFP/RTR/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - België kort de asielprocedure drastisch in. Het gros van de aanvragen moet binnen drie weken worden afge handeld. Wie in aanmerking komt voor een verblijfsvergun ning, krijgt binnen uiterlijk ze ven maanden een antwoord. Daarnaast komen er tien loket - (Advertentie) ten bij grensovergangen, waar de vluchtelingen zich in de toe komst moeten melden. De hervorming van het asielbe leid leidde de voorbije dagen tot verhitte discussies in België. De Franstaligen in de regering von den de plannen van premier Verhofstadt om een lijst van vei lige landen op te stellen en asiel aanvragen alleen nog toe te la ten aan de landsgrenzen, veel te ver gaan. De breuk tussen Walen en Vlamingen in de paarsgroene coalitie is intussen gelijmd. Gis teren ging de ministerraad akkoord met een, weliswaar af gezwakte, hervorming van het migratiebeleid. Behalve tien asielloketten bij grenskantoren, komen er ook drie aanmeldcentra in de drie gewesten (Brussel, Wallonië en Vlaanderen). Daar krijgen asielzoekers een eerste opvang. Voorwaarde is dat ze kunnen aantonen dat ze niet eerst hun geluk hebben beproefd in een ander land van de Europese Unie. België baseert zich op de conventie van Dublin, die be paalt dat vluchtelingen asiel moeten aanvragen in het eerste Schengenland dat ze aandoen. Mensen die stellen dat ze niet weten hoe ze in België zijn be land, of geen duidelijke reisrou te kunnen voorleggen, lopen het risico dat hun aanvraag meteen ongegrond wordt verklaard Hetzelfde geldt voor vluchtelin gen die afkomstig zijn uit lan den die als veilig te boek staan. Ook al is officieel geen sprake meer van de zeer omstreden lijst van veilige landen. België hoopt met de maatrege len op één lijn te komen met de (Advertentie) MOEITELOOS KIEZEN? bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 0113-232013) MILAAN - Italiaanse onderzoekers hebben beenderen ge vonden van een verrassend ontwikkelde dinosaurus uit de vroege Juraperiode, tweehonderd miljoen jaar voor Christus. Het dier, gevonden in de provincie Saltrio, is een van de oud ste vleeseters die is ontdekt, zeggen paleontologen in Milaan. De Saltriosaurus was circa acht meter lang, woog meer dan een ton en had tanden van zeven centimeter. Het lukte de on derzoekers het skelet van het beest te reconstrueren aan de hand van meer dan honderd botstukjes. DPA HARARE - Het Hooggerechtshof van Zimbabwe heeft giste ren de door president Moegabe gestimuleerde landonteige- ningen van blanke boeren illegaal verklaard. Zogenoemde oorlogsveteranen die sinds februari boerderijen van blanken bezetten moeten worden verwijderd. De rege ring moet binnen 48 uur aan het besluit voldoen. RTR BILBAO - De Spaanse politie heeft gisteren in Baskenland een ETA-commando opgerold. Vier mensen zijn gearresteerd in Bilbao, zo deelde minister van Binnenlandse Zaken Jaime Mayor Oreja mee. Bij drie huiszoekingen heeft de politie grote hoeveelheden wapens en explosieven in beslag genomen. De vier arrestanten zouden de plaats hebben ingenomen van het beruchte Vizcaya-commando, dat in augustus in Bilbao om het leven kwam bij een mislukte bomaanslag. Zij worden in verband gebracht met twee verijdelde bomaanslagen. De arrestatie was de tweede slag voor de Baskische afschei dingsbeweging binnen een week. In Madrid was maandag al een vierkoppig ETA-commando aangehouden. Dit jaar kwa men door aanslagen van de ETA al twintig mensen om. EFE BERLIJN - De Duitse Bundestag heeft gisteren een wet aan genomen waarmee het homohuwelijk wordt erkend. Homo paren krijgen ook dezelfde rechten als hetero-echtparen. Aan de stemming gingen felle discussies vooraf. De rood groene regeringscoalitie was voor de wet op het 'levenspart nerschap', zoals het homohuwelijk officieel genoemd wordt, maar de christen-democratische CSU sprak van 'een vergrijp tegen onze cultuur' en een 'ernstige aanval op gezin en samen leving'. Ook de liberale FDP en de ex-communistische PDS hebben bezwaren. De Groenen en de sociaal-democratische SPD noemden het besluit 'historisch' en 'rechtvaardig'. De Bundesrat (senaat) buigt zich volgende maand over de wet. Naar verwachting besluit die tot aanpassingen. AP LIMA - Op 8 april worden in Peru presidents- en parlements verkiezingen gehouden Dit maakte president Alberto Fuji mori gisteren bekend. Hij doet hiermee zijn belofte gestand voor het eind van zijn ambtsperiode af te treden. Als geen van de kandidaten voor het presidentschap in de eer ste ronde vijftig procent van de stemmen haalt, volgt er een tweede. Daaraan kunnen alleen de twee kandidaten met de meeste stemmen deelnemen Fujimori werd in mei voor een derde ambtsperiode gekozen na omstreden verkiezingen. Op 16 september kondigde hij vervroegde verkiezingen aan, waarvoor hij zichzelf niet zou kandideren. De 62-jarige president kwam in moeilijkheden door een vi deoband waarop was te zien hoe de chef van de veiligheids dienst, Montesinos, de vertrouweling van de president, een parlementariër omkoopt. AFP/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Mare Dutroux heeft de afgelopen drie jaar van uit de gevangenis in Aarlen brieven geschreven aan de ou ders van Julie en Mélissa. De brieven, waarin hij zegt niet schuldig te zijn aan de moord op de twee negenjarige meisjes, adresseerde Dutroux aan de Luikse pastoor die in augustus 1996 de uitvaartdienst leidde. Julie en Mélissa werden op 24 juli 1995 in hun woonplaats Grace-Hollogne ontvoerd. Ruim een jaar later, op 17 au gustus 1996, zijn hun lijkjes op gegraven op een sloopterrein achter het huis van Michèle Martin, de ex-vrouw van Dutroux, in het gehucht Sars- la-Buissière. Dutroux heeft al tijd ontkend dat hij de twee meisjes ontvoerde. Gevangenisleven „De pastoor laat ons niet alles lezen. Maar we weten wel dat Dutroux vaak klaagt over zijn 'erbarmelijk' gevangenisleven, En hij beweert de meisjes niet te hebben omgebracht. Antwoor den op zijn brieven doen we niet", zegt Jean-Denis Lejeune, de vader van Julie, in de krant Het Laatste Nieuws. Dutroux heeft altijd volgehou den dat de ontvoering van Julie en Mélissa het werk was van zijn kompaan Michel Lelièvre. De kinderen zouden zijn omgeko men van de honger, toen Dutroux wegens autodiefstal eind 1995, begin 1996 achter de tralies verdween en derhalve niet meer voor hen kon zorgen. Dutroux heeft wel toegegeven achter de verdwijning van de Hasseltse meisjes An en Eefje te zitten. Maar ook hun dood schuift hij in de schoenen van een ander: de door hem ver moorde Fransman Bernard Weinstein. Zijn lijk werd met die van Julie en Mélissa terug gevonden in Sars-la-Buissière. Wanneer Dutroux voor de rech ter komt voor de moorden en ontvoeringen is nog niet duide lijk. Het proces gaat naar ver wachting pas op z'n vroegst vol gend najaar van start. Wel is Dutroux inmiddels ver oordeeld voor zijn ontsnapping, in april 1998. Tegen die uit spraak is hij in beroep gegaan Die zaak diende eerder deze week in Luik. Ook bij die gele genheid klaagde Dutroux zijn nood over het strenge gevange nisregime. De uitspraak volgt op 6 december. (Advertentie) omringende landen en de aan houdende stroom asielzoekers in te dammen. Eerder al besloot de regering de financiële steun voor vluchtelingen te vervan gen door materiële hulp om zo de reis naar België minder aan trekkelijk te maken. De verwachting is dat door de nieuwe maatregelen tachtig procent van alle asielzoekers binnen drie weken is uitgepro cedeerd. Minister Duquesne van Binnen landse Zaken liet gisteren weten dat vaart wordt gezet achter de regularisatie-procedure. Begin dit jaar kregen illegalen de kans om eenmalig een verblijfsver gunning in België aan te vragen. Ruim 32,600 mensen maakten daarvan gebruik. Sola Nomade Op zoek naar iets eigentijds? Ontdek het volledig op elkaar afgestemde programma van Ligne Roset, ontworpen door bekende designers.in Heinkenszand! De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 Een betoger uit Atjeh balt zijn vuist voor de Nederlandse ambassade in Jakarta. foto Oka Budhi/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5