Goes zegt lokale radio wacht aan PZC t13 Stadspoort wacht op eerste bouwvakker Vijftigplussers testen rijvaardigheid Motie kerstbonus minima krijgt opnieuw een kans Stadskantoor staat centraal tijdens eerste politiek café Boor is voorbij de twee kilometer Zeeland vangt ganzen in winter op Vlissingen beziet belasten forenzen Drankrijder krijgt rijontzegging Werkstraf voor inbreker Wethouder Goedereede overleden Ruiten ingegooid Verlies vergunning dreigt Carnaval begint in Paerehat Rommelmarkt in Tholen zaterdag 11 november 2000 TERNEUZEN - Boormachine Neeltje-Suzanna, die de west buis van de Westerscheldetunnel boort, passeerde vrijdag de kaap van twee kilometer. De boortrein plaatste in de loop van de middag de duizendste tunnelring. Dat gebeurde zonder of ficiële plichtplegingen. De tunnelbouwer van de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) willen door om de opgelo pen achterstand - en die is aanzienlijk - in te lopen. Boorma chine Sara was vrijdag in de oostbuis 1660 mreter gevorderd. Ook die machine kruipt nu langzaam vanaf het diepste punt, op bijna zestig meter min NAP, omhoog naar herbergzamer oorden. De twee machines maken snel voorderingen. Gemid deld worden zeven tunnelringen per etmaal aangebracht. En dat is meer dan de geplande 12 meter per dag. MIDDELBURG - Er komen in Zeeland opvanggebieden voor overwinterende ganzen. Het gaat om een oppervlakte van tenminste 2500 hectare, verdeeld over de provincie. De boe ren die de opvangterreinen beschikbaar stellen - liefst met gras erop - krijgen daarvoor een vergoeding. Buiten de op- vanggebieden mag er op de dieren niet geschoten worden. Als er hierdoor schade ontstaat, kunnen de boeren die claimen bij het jachtfonds. Staatssecretaris G. Fabervbn Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft landelijk een oppervlakte van 20.000 hectare als opvanggebied vastgesteld; de meeste hec- taren zijn bestemd voor Friesland. VLISSINGEN - Vlissingen is de enige gemeente in Zeeland die geen forenzenbelasting heft. Dat stelde de fractie van D66 vrijdag in de begrotingsraad aan de orde. Gemeenten leggen bezitters van tweede woningen foi'enzenbelasting op. D66 diende een motie in om te onderzoeken wat de vexwachte op brengsten zijn van het invoeren van de foi-enzenbelasting voor Vlissingen. De motie werd door iedereen ondersteund. KAPELLE - Een 45-jarige automobilist uit Kapelle is don derdagnacht aan de Postweg in zij n woonplaats aangehouden voor het rijden onder invloed. De man kreeg een i'ijontzegging van een uur en vierhonderd gulden boete opgelegd. TERNEUZEN - Een 40-jarige man uit Ter-neuzen is vrijdag door de Terneuzense politierechter veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De verdachte had 1 september dit jaar gepx-o- beerd in te breken in De Sluiskilse Glashandel in Terneuzen. Nadat hij een ruit had vernield, een kast en een rolluik had ge forceerd om binnen te komen, ging het alarm af. Niet veel la ter werd de Terneuzenaar ingerekend door de politie. Geldge brek was het motief. STELLENDAM - Wethouder L. Visser van de gemeente Goe dereede is na een kortstondig ziekbed overledexx. Visser, die 7 9 jaar is geworden, wordt vandaag in zijn woonplaats Stellen dam begraven. Hij zat sinds oktober 1953 in de lokale poli tiek. Zijn loopbaan begon Visser direct als wethouder van de voormalige gemeente Stellendam. Na de herindeling in 1966 was hij vier jaar 'gewoon raadslid' namens het CDA. Vanaf 1970 schoof die partij hem wederom naar voren als vertegen woordiger in het dagelijks bestuur van de nieuwe gemeente Goedereede. Visser was tot 1998 eveneens loco-burgemeester. door Rolf Bosboom GOES - Pas volgende maand zijn waarschijnlijk de eerste bouwactiviteiten te zien in het Bekhofgebied in Goes. Dat is dan ruim twee maanden nadat de bouw van De Stadspoort of ficieel werd ingeluid. Wethou der C. R. M. M. Linssen gaf op 29 september op symbolische wijze het startsein. Nog altijd oogt het terrein pre cies zo als het de afgelopen jaren erbij heeft gelegen; een verwil derde vlakte in het hart van de stad, met een hek eromheen. Af gezien van de borden die al vele maanden de te realiseren kan toorruimte en woningen aan prijzen, wijst niets erop dat er op korte termijn iets gaat ge beuren. Dat de openingsceremonie van het project al eind september werd gehouden, heeft vooral te maken met de regelmatig her haalde belofte van ontwikke laar De Delta Eilanden dat het project in september zou begin nen. Op dat moment waren de belangrijkste vergunningen weliswaar binnen, maar het contract met de aannemer (het Amsterdamse bouwbedrijf Hil- len Roosen) was nog niet eens helemaal rond. De afgelopen weken zijn be steed aan de technische voorbe reiding. Vooral de wijze waarop de parkeerkelder exact moet worden gerealiseerd, was on derwerp van discussie. „We zit ten met de voorbereiding te rommelen", zegt M. Zeelenberg van De Delta Eilanden. „Dat is allemaal technisch, een discus sie tussen de verschillende advi seurs." Meer tijd Daarnaast vragen de talloze ka bels en leidingen die onder de grond lopen, veel aandacht. „Een paar leidingen liggen op ons eigen terrein. Die moeten dus omDat vergt meer tijd dan verwacht. De discussie over de technische details is volgens Zeelenberg in middels voor het grootste ge deelte achter de rug. „Ik zou zelf ook niets liever willen dan dat er al bouwketen hadden gestaan, maar het gaat nu echt heel snel gebeuren. We gaan uit van de eerste week van december." De eei*ste maanden van het bouwproces zullen volledig in beslag worden genomen door het grondwerk. Om de parkeer kelder te kunnen realiseren, moet eerst een grote hoeveel heid grond worden afgegi'aven. Die wordt afgevoerd naar het gronddepot bij Nieuwdox'p. Vol gens Zeelenbei'g gaat het in to taal om zo'n 11.000 kuub. „Dat is een enorm karwei. Daar zijn we maanden mee bezig." Omdat het nieuwe complex zo'n 80 centimeter lager komt te lig gen dan aanvankelijk was ge dacht, dient het grondwaterpeil verder te wox-den verlaagd dan verwacht. Daarom moeten Ge deputeerde Staten een nieuwe vergunning in het kader van de Grondwaterwet afgeven. De in spraaktermijn daarvoor loopt nog tot en met 6 december. Op het bx-aakliggende terrein komt het project De Stadspoort. Dat omvat, behalve een deels openbare pai'keerkelder voor ongeveer 250 auto's, 64 apparte- menten en 8500 vierkante meter kantoorruimte. Ontwikkelaar De Delta Eilanden is een samen werkingsverband van Roompot Recreatie Beheer, Stienstra Wo ningprojectontwikkeling, Zee lenberg Architectuur en ABN Amro Vastgoed. De Stadspoort moet medio 2002 worden opge leverd. GOES - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn bij drie Goese woningen ramen ingegooid. Om 04.15 uur ging bij een huis aan de Smalleganges- buurt het keukenraam aan diggelen nadat er baksteen doorheen was gegooid. Ook de muur en een koel kast liepen schade op. Een uur later ging aan de Montgomerystraat een bloempot door een ruit En vijftien minuten later werd het raam van een woning aan de Roosevelt- stede getroffen door een bloempot. Het schadebe drag is nog niet bekend. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman te Vlissingen; A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Marco de Swart GOES - Radio Goes moet bin nen een jaar orde op zaken stel len anders verliest het zijn zend vergunning. Burgemeester D.J. van der Zaag stelt dat het be stuur van de zender uit slechts één persoon bestaat en dat de fi nanciële huishouding een rom meltje is. Radio Goes geeft toe dat er 'in het verleden veel fou ten zijn gemaakt', maar zegt on dertussen hard te werken aan een doorstart van de zender. Volgens de burgemeester, die in 1995 en 1996zelfinheti"adiobe- stuur zat, is de omroep nadien 'als een plumpudding in elkaar gestort'. Hij zegt dat er zeker plaats is voor een lokale om roep, maar 'dan moeten er bete re garanties komen'. „Radio Goes is een kasplantje gebleken. Als je het kunstmest geeft, bloeit het even op, maar daarna gebeurt er niets." Van der Zaag stuurde deze week een negatief advies over de zender naar het Commissariaat voor de Media. Als er binnen een jaar niets verandert, kan het de zendvergunning intrekken. In 1997 kampte Radio Goes al met financiële problemen. Een sponsoi'actie leverde x-uim elf duizend gulden op. Het college deed hier tienduizend gulden bij. De gemeente constateerde later dat die bedragen niet terug zijn te vinden in de verslagen van de omroep. Ook een accoxin- tantsverklaring ontbrak. Daadkrachtig Penningmeester Hans Wouters van Radio Goes vertelt dat er na de zomervakantie een daad krachtig bestuur van drie men sen is gevoi-md en dat de zender nu aan de wettelijke voorwaar den voldoet. „Op 28 november komt de 15- koppige programmaraad voor het eerst sinds jaren weer bij een." De programmax-aad is een verplicht orgaan dat jaarlijks bijeen moet komen en ervoor zorgt dat de uitzendingen in alle godsdienstige, maatschappelij ke en culturele behoeften voor zien. Wouters erkent dat er vroeger problemen waren. „Er zijn veel fouten gemaakt door vorige be sturen. Daardoor waren bepaal de financiële stukken niet te achterhalen. Maar vanaf 1 fe bruari willen we een doorstart maken onder' een nieuwe naam en met nieuwe muziek. Ons hele profiel wordt anders." Er wordt nieuwe apparatuur gekocht en met een pi'omotiecampagne in het komende jaar hoopt Radio Goes een nieuw imago te krij gen. De zender hoopt onder de Goese ondernemers nieuwe adveiieer- ders te werven. „Bij de Rabo bank loopt een schuld van enke le tienduizenden guldens. Die willen we aflossen zodra we meer adverteex-ders krijgen. "Bij de bank zijn kopieën van de af schriften opgevx-aagd om alsnog de financiële huishouding op orde te krijgen. De zender wil binnenkort een gesprek met de gemeente Goes om te laten zien dat ze nu op de goede weg zit. Het bestuur be staat nu uit een voorzitter, een penningmeester en een secreta ris, zoals wettelijk is verplicht. Wouters gaat ervan uit dat alles goed" komt. Hij denkt zelfs al voorzichtig aan de toekomst. „Zodra in Goes alles op poten is gezet, gaan we eventueel uit breiden naar andere gemeentes op de Bevelanden." door Rolf Bosboom GOES - PvdA, CDA en Groen- Links in de Goese gemeente raad doen, zoals verwacht, opnieuw een poging een ein dejaarsuitkering voor de mi nima voor elkaar te krijgen. Zij hebben deze week een ini tiatiefvoorstel met die strek king ingediend. De verwach ting is dat er nu wel een meer derheid voor is te vinden. Daarmee krijgt de motie die de drie partijen vorige maand indienden tijdens de begro tingsraad een herkansing. De motie beoogde een kerstbonus van 100 gulden voor alleen staanden en 150 gulden voor alleenstaande ouders en ge huwden of samenwonenden. Als leeftijdsgrens zou 21 jaar moeten gelden. De behandeling in de gemeen teraad kreeg een merkwaar dige wending, toen SGP- /ChristenUnie bereid bleek de motie te steunen. Dat zou een meerdei'heid hebben opgele verd. De fractie stelde echter wel als voorwaarde dat de uit- kering voorlopig alleen voor dit jaar zou gelden. Daaxwoor moest de motie worden aangepast, maar op het moment dat dat ter sprake kwam was daarvoor formeel gezien geen gelegenheid meer. Burgemeester D. J. van der Zaag was ook niet bereid daarvoor alsnog ruimte te bie den. Daardoor kwam alleen de oorspronkelijke motie in stemming. SGP/Christen- Unie stemde toen tegen, zodat de eindejaarsuitkering niet doorging. Het initiatiefvoorstel dat PvdA, CDA en GroenLinks nu hebben ingediend is vrijwel gelijk aan de motie van okto ber, Het enige verschil is dat nu een 'eenmalige uitkering voor het jaar 2000' wordt voorgesteld. S. de Putter (SGP/ChristenUnie) zegt dat zijn fractie het initiatiefvoor stel nog niet heeft kunnen be spreken, maar hij gaat ervan uit dat de partij, in elk geval in meerderheid, voorstemt. Dat zou betekenen dat de kerstbo nus er alsnog komt. De Cliëntenraad en het Plat form Arme Kant Goes hebben al aangekondigd dat zij bij de raadsvergadei'ing actie gaan voeren om alsnog een einde jaarsuitkering af te dwingen. De gemeenteraad komt don derdag 16 november bijeen, De openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stad huis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. door Michelle Koek GOES - In café Baarends aan de Voorstad in Goes wordt maan dag 13 november voor de eerste keer een politiek café gehouden. Alle inwoners van de gemeente Goes worden uitgenodigd mee te debatteren over de ontwikke lingen rondom het Goese Stads kantoor. Afgevaardigden uit al le Goese-Raadsfracties zijn bij het debat aanwezig. Het politiek café wordt op initi atief van de Goese politiek ge houden. CDA-raadslid A. J. de Kok is één van de initiatiefne- mers. „De burger kan via aller lei kanalen reageren op beslis singen van de politiek. Toch worden die mogelijkheden maar ten dele benut. Mensen er varen het bijwonen van een raad- of commissievergadering als te hoogdrempelig. Door de politiek naar de toog te brengen, hopen we een groep mensen te bereiken, die wel een mening heeft maar die niet kenbaar maakt. Op die manier krijgt de Goese politiek ook meer inzicht in wat onder hen speelt." Het hoofdonderwerp van bij eenkomst is het Stadskantoor, maar er mogen ook andere on derwerpen worden aandragen. Trouw-jounxalist Matty Ver kammen leidt het debat. Voor alsnog is het de bedoeling eens per twee maanden een politiek café te houden. Het debat begint om 17.00 uur en duurt tot 18.00 uur. s-HEERENHOEK - In café He- leen wordt vandaag, zaterdag, om 20.30 uur bekend wie de nieuwe carnavalsprins van Pae rehat ('s-Heerenhoek) is. Het publiek heeft bij de eerste openbare vergadering op de elf de van de elfde van carnavals stichting De Koenkelpot in spraak in allerlei zaken rond het jaarlijks terugkerende festijn. Tevens wordt het motto van het carnaval bekendgemaakt. De loopgroepen en wagenbouwers kunnen met dit thema aan de slag voor de grote optocht. De stichting bestaat nu veertig j aar. Voor De Koenkelpot is dit eigen lijkgeen jubileum. Elf is het zot- tengetal en dus duurt het nog vier jaar eer Paerehat echt groots uitpakt. „Maar", laat het bestuur weten, „in Paerehat is het altijd feest." THOLEN - Stichting STEP houdt vandaag, zaterdag, een grote snuffelmarkt in spoi"thal Meulvliet in Tholen. Er zijn on geveer veertig stands, met aller lei aanbod. De markt is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. foto's Willem Mieras van bewust zijn dat soepel be wegen ook van belang is in het verkeer", verklaart H. de Wit van 3VO Tholen. Teleurgesteld Over belangstelling van Thool- se vijftigplussers voor de rij- vaardigheidstest heeft de orga nisatie niet te klagen. Ruim dertig mensen moesten dit keer teleurgesteld worden. Zij krij gen volgend jaar voorrang. „Om zoveel mogelijk mensen aan de beurt te laten komen hebben we het programma al verandei"d", vertelt L. Jansen-van Deelen van de gemeente Tholen. „Vori ge keren duurde de test een hele dag, nu een ochtend of middag. Op die manier kunnen we veer tig, in plaats van 25 mensen la ten deelnemen." „Ik vind dit een ontzettend goed iets", reageert de 71-jarige L. Koppenhol, achter een kopje koffie tussen de programma onderdelen dooi*. „Ik heb mijn rijbewijs rond mijn twintigste gehaald, en veel op de baan ge zeten. Na zoveel jaren ga je au tomatisch dingen doen die mis schien verkeerd zijn. Bovendien is er in de loop der tijd ook zo veel veranderd." Hij laat zijn 'rapport' zien: hoofdzakelijk A'tjes. „Nu weet ik precies wat ik wel en niet goed doe, en daar kun je je rijstijl dan op aanpas sen." De 74-jarige G. W, Koolaard is net door zijn rijinstructrice bij gepraat over zijn verrichtingen op de weg. Ook hier geen grote problemen, wel het advies wat meer de spiegel te gebraiken. „Je weet eigenlijk van tevoren zelf wel hoe je rijdt", redeneei*t hij. „Maar ach, op deze manier ben je er ook eens een dagje uit. In het verkeer is soepel bewegen van belang. door Jeanne de Nijs SINT-ANNALAND - „Wat een mooie kleurtjes, hè?"; knikt me vrouw J. E. M. Heydra-van Thieneri naar de herfsttinten langs de weg. Ze kletst er achter het stuur van haar auto vrolijk op los, over van alles en nog wat. Het feit dat de rijinstructeur naast haar de bestuurstersver richtingen nauwgezet volgt, en af en toe wat noteert, maakt haar in de verste verte niet ner veus. „Als ik hierdoor mijn rij bewijs kwijt zou kunnen raken, zou het misschien wel anders zijn", lacht de 56-jarige. Ze is een van de 41 vijftigplus sers uit de gemeente Tholen, die de moed heeft zijn of haar rij vaardigheid te laten testen. Een mogelijkheid die door de ge meente, het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en 3VO op touw is gezet. Mevrouw Heydra behaalde haar rijbewijs zo'n dex-tig jaar geleden en rijdt jaarlijks onge veer 30.000 kilometer. Uit een onderzoek van 3VO Ne derland bleek deze week dat het met chauffeurs die al langer hun rijbewijs hebben niet best ge steld is. Ze rijden gevaarlijker en laconieker en ruim tachtig procent scoorde onder de maat bij het theorie-examen. Volgens Brinkhaus komt het echter zelden voor dat bij de vrijwillige test voor vijftigplus sers iemand het advies krijgt wat extra rijlessen te nemen. Maar hij voegt daax-aan toe: „Ik beneiwan overtuigd dat we juist de mensen die we graag zouden willen hebben bij zo'n test als deze niet zien. Wanneer je kies pijn hebt, zie je er ook tegenop De vragen bij het theorie-examen vallen niet mee. om naar de tandarts te gaan. Chauffeurs die x-egelmatig voor verrassingen komen te staan, weieens een fietser over het hoofd zien bijvoorbeeld, die we ten zelf dat het niet goed zit." Terwijl de instructeur de auto het centi'um van Bergen op Zoom door dirigeexd richting snelweg, vertelt hij: „Vaak sluipt er bij mensen die al jaren rijden een bepaald rijgedrag in. Daar moet je soms op wijzen. En fouten maken we natuurlijk al lemaal wel eens." Met het rijgedrag van mevrouw Heydra zit het wel goed. Haar lijst heeft voornamelijk A'tjes ('goed'), een enkel B'tje dat voor voldoende, staat en geen enkele onvoldoende. „Meer over de lin kerschouder kijken", is het ad vies. „Maar u rijdt ontspannen. Terwijl u praat, kijkt u toch goed rond. U rijdt vlot, en toch defensief." Mevrouw Heydra is tevreden, meer dan over het theoretisch deel van de test dat ze vóór de rit aflegde. „Maar wanneer je na het beantwoorden van de vra gen de dia's van de situaties zag was het ook veel duidelijker, wist ik wel de goede antwoor den." Rood gemarkeerd De vragen vallen inderdaad niet mee: is een rood gemarkeerd ge deelte langs de rijbaan altijd een fietsstrook? Moet een bestuur der bij het afslaan naar links of rechts voorsorteren? En mag je de snelweg pakken wanneer je auto door mankementen niet harder kan dan 55 kilometer per uur kan? Best nog een zware dobber, zo blijkt ook tijdens de sessie met een volgende groep. Maar met de uitleg van H. W. Post van 3VO steken de deelne mers in elk geval weer een hoop op, waarna ze naar de volgende lesblokken kunnen. De ogentest bijvoorbeeld. Daarbij worden bij testen door de jaren heen in Sint-Annaland regelmatig mensen doorverwe zen naar opticien of oogarts. Ook bij het eerdergenoemde on- dex'zoek van 3VO Nederland bleek de ogentest vaak proble men aan het licht te brengen. De leeftijdsgrens voor een ver plichte test van de ogen moet verlaagd worden naar 45 jaar, vindt de organisatie. En dan is er nog de les bewegingsactivi teiten. „Ouderen moeten zich er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57