PZC Zorg over keihard beleid VROM Water bron telefoonstoring 11 Minima krijgen duwtje in de rug van provincie Zeeuws Museum veel langer dicht voor verbouwing ILD Waterschap stuurt pompen naar Texel PRAXIS VERBOUWT Sterrenwacht heeft eigen zonnestelsel CDA-Statenfractie wil plannen voor platteland overeind houden Krantje van Wijkraad Hulst valt verkeerd zeeuwse almanak Namen Gillen bij Jody en Venga Boys Storing in tv-ontvangst MIDDEN zaterdag 11 november 2000 GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft vrijdag twee mo biele pompen naar Texel ge stuurd. Dat is gebeurd op ver zoek van waterschap Hollands Kroon, met het oog op de grote hoeveelheid neerslag die daar is gevallen en voor de komende dagen wordt voorspeld. De in stallaties kunnen 110 kubieke water per minuut wegpompen. Het waterschap heeft de twee pompen uitgeleend, omdat het in zijn eigen gebied niet op pro blemen i'ekent. De verwachting is dat tot en met woensdag maximaal tien millimeter regen zal vallen, een hoeveelheid die geen moeilijkheden oplevert. Bovendien heeft het water schap vorige week uit voorzorg het winterpeil met tien centime ter verlaagd. Mochten de weers omstandigheden ingrijpend veranderen, dan komen de pom pen direct terug uit Texel. Zeeuwse Eilanden beschikt over in totaal vier mobiele pom pen. Eén pomp is onlangs ingezet bij een gemaal in Goes dat storin gen vertoonde. De vierde pomp houdt het waterschap achter de hand voor eventuele calamitei ten. Daarnaast heeft de organisatie vijf kleinere pompen paraat die dertig kubieke meter water per minuut kunnen wegvoeren. MIDDELBURG - In de ontvangst ruimte van de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middel burg hangt sinds kort een zonne stelsel. Medewerker Eric te Groen werkte ruim een jaar aan het schaalmodel. Wethouder Ruud Visser nam het model vrijdagavond officieel in ge bruik door de planeet Jupiter in be weging te zetten. Vervolgens schoof Visser aan bij een jeugdcur- sus van de sterrenwacht. Voor vijf tien kinderen tussen de tien en veertien jaar stond een les op het programma over buitenplaneten, ruimtevaart, kometen en meteo ren. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Het provin ciebestuur gaat zich nadrukke lijker bemoeien met de bestrij ding van armoede in Zeeland. Op aandringen van Provinciale Staten zal met de gemeenten en de sociale partners worden overlegd over een gezamenlijke aanpak om langdurig werklo zen aan een baan te helpen. Bo vendien kunnen projecten die beogen minima volwaardig te laten deelnemen aan de samen leving op subsidie rekenen. De provincie zit uitermate goed bij kas. Economisch gaat het eveneens bijzonder voorspoe dig, maar toch, constateerde GroenLinks gisteren bij de be grotingsbehandeling, is de ar moede niet afgenomen. Ook langdurig werklozen in Zeeland profiteren niet van de bloeiende economie. Armoedebestrijding is in eerste instantie een taak van het Rijk en de gemeenten, erkende fractievoorzitter F. van Kollem. Maar de provincie kan volgens hem wel meer doen aan het bevordei'en van de deelname aan het arbeidsproces en aan bestrijding van sociale uitslui ting. „We doen al heel veel aan ar moedebestrijding", reageexxie gedeputeerde L. Coppoolse (CDA, welzijn). „Scoop leidt vrijwilligers op en doet onder zoek, bijvoorbeeld naar armoe de in de landbouw, een vergeten probleem. We steunen veel pro jecten voor sociale activering en we hebben nu het beleidskader sociale zorg, waar miljoenen voor worden uxtgetrokken. We zitten misschien niet in de eredi visie, maar wel in de eerste divi sie." Verder wilde hij ervoor waken te veel in de bevoegdheden van ge meenten te treden. Minimabe leid is een taak van gemeenten, stelde Coppoolse. „Maar sociale activering, daar kunnen we wel wat extra aan doen." GroenLinks pleitte aanvanke lijk voor een bestuursconvenant tussen provincie, gemeenten en sociale partners. Dat ging Cop poolse echter een stapje te ver. „Ik heb daar slechte exvax-ingen mee. Dan verlies je meestal greep op de praktijk. Je belandt in procedures en s troperigheid. Van Kollem nam er daarom ge noegen mee dat Coppoolse het voortouw neemt om tot een ge zamenlijke aanpak te komen. Op de WD na, steunden alle fracties de motie van Groen Links. HULST - De VVD-gemeente- raadsfractie in Hulst is niet bijs ter ingenomen inet de behoor lijk gepeperde inhoud van de wijkkrant van de Wijkraad Bin nenstad. De wijkraad trok in zijn huis- aan-huis-orgaan flink van leer tegen het Hulster gemeentebe stuur. Fractievoorzitter R. van Hapei'en van de WD heeft het college van B en W van Hulst daarom gevraagd om eens na te gaan wat de precieze bevoegd heden zijn van de diverse wijk en dorpsraden. Wethouder P. Weemaes (dorpsaangelegenhe den) beweert echter dat de doips- en wijkvertegenwoox'di- gers vrxj zijn in hun publicaties, al vindt hij dat de Wijkx-aad Bin nenstad zijn aandachtspunten wel positiever naar voren kan brengen. „We zullen ze oproe pen om een beetje afstand te be waren tot de politiek en het be- stuur." Advertentie Tfetamnt 'Oemiamb Markies Een heerlijk culinair adres aan de Laone 2 in Renesse. Tel. 0111-462500 door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum blijft veel langer dicht dan verwacht. Volgens gedepu teerde G. de Kok (PvdA, cul tuur) is dat onvermijdelijk, om dat het plan van aanpak voor de verbouwing van het museum en inrichting van een depot in het voormalige Rijksarchief pas volgend jaar juni klaar zal zijn. Hij vermoedt dat het dan vrij wel onmogelijk is dat het Zeeuws Museum eind volgend jaar heropent. Voorzitter M. M. Steenbeek van het Zeeuws Museum ging er een maand geleden nog vanuit dat het museum voor de zomer van 2001 weer open zou kunnen. De miljoenen die nodig zijn voor de verbouwing zijn door Provinci ale Staten wel toegekend: eer der dit jaar twee miljoen, giste ren nog eens twee én er is het voornemen over een half jaar het vijfde miljoen op tafel te leg gen. Het provinciebestuur wil het geld echter pas overmaken als er overeenstemming is over het te voeren museumbeleid. Oude kunst En die is er nog niet. Sterker, de discussies hiex-over moeten nog beginnen. De PvdA gaf gisteren tijdens de begrotingsvergade- ring van de provincie wel een voorzetje. Het Zeeuws Museum moet zich beperken tot de oude kunst. Dan krijgt het een duide lijker profiel. Daarnaast blijft de PvdA stre ven naar een museum voor he dendaagse kunst, verklaai'de fractievoorzitter L. Vermeulen- Geschiere. Dat mag in nieuw bouw, maar hoeft niet. De gede puteerde moet op zoek naar partners die hieraan willen meewerken. Tot nu toe is Mid delburg als thuishaven ge noemd voor zo'n museum, maar wat de socialisten betreft komt het Vlissingse Scheldetexrein ook in aanmei'king. „Dat past prima in het plan voor een ste- dennetwerk Vlissingen, Mid- delburg, Goes en Terneuzen", legde zij uit. Gedeputeerde De Kok nam de suggestie van zijn partijgenoten in Provinciale Staten over om partners te zoeken voor een mu seum voor hedendaagse kunst. „Ik heb die bereidheid. Het Zeeuws Museum heeft op de korte termijn prioriteit, maar dat betekent niet dat ik stop met nadenken over de lange ter mijn." Overigens lijkt de verbouwing van het Zeeuws Museum, dus ook een zaak van de lange adem te worden. Net als de PvdA en ook het CDA („de burger en toe rist vernachten in 1,5 uur een beeld te krijgen van de geschie denis van Zeeland") willen Ge deputeerde Staten dat dit muse um zich toelegt op de oude kunst, op de cultuurhistorie. „Daarop komt het zwaartepunt te liggen in het bedrijfs- en ver bouwingsplan dat volgend jaar juni klaar moet zijn", zei De Kok. Heropening van het Zeeuws Museum is dan niet bin nen een jaar vanaf nu te ver wachten. De Kok: „Dat kan al leen nog als er helemaal niets meer tegenzit." Sinterklaas moet nog afme ren en nu al hebben die twee kinderen uit Domburg hun eerste geschenken te pakken: twee uiterst donzig uitgeval len rossig ogende poesjes, die zo in een kattenbrokkenspot- je zouden kunnen figureren. Natuurlijk wilde moeder haar kinderen best helpen met het bedenken van pas sende namen voor het mi- auwverse huisvee. Met verwijzing naar een duo dat eertijds een jeugdserie op tv opleukte, opperde zij voor zichtig: Zou Snuf en Snuitje iets kunnen zijn?" Maar kinderen van nu heb ben zo hun eigen opvattin gen. Zij vonden voor de poes jes zeer eigentijdse, naadloos op het computertijdperk aansluitende namen. Zo werd het uiteindelijk Alt en Enter. (Advertentie) In verband met de verbouwing van onze vestiging zijn wij op maandag 13 en dinsdag 14 november a.s. gesloten. Op woensdag 15 november openen wij feestelijk aan de A. Joachimikade 30. Let op de advertentie met spec taculaire openingsaanbiedingen op 14 november a.s.! TOT WOENSDAG 15 NOVEMBER IN ONZE VESTIGING AAN DE A. JOACHIMIKADE 30 IN GOES door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De Vlaanderenhal in Sas van Gent stond vrijdagavond op zijn kop. Gillende meiden die Jody 'que si que no' Bernal tot in de kleedkamer volgden voor een handtekening, de Venga Boys die de meute opzweepten en Neerlands meest vuilgebekte rapper Def Rhymz die geen blad voor de mond nam. De Veronica Drive In Show trok duizend mensen naar Sas en die kwamen voor één ding: Party! Toen Jody Bernal het podium besteeg, leek het opeens veel minder druk in de hal. Het publiek dromde naar voren om alles goed van dichtbij te kunnen zien. De meisjes voor Bernal, de jongens voorna melijk voor de schaarsgeklede danseres sen. De zaal ging helemaal plat toen het intro inzette van Bernals zomerhit Que si que no. Nadat de Veronica-dj wat platen had gedraaid, was het de beurt aan de Venga Boys. Ook die hadden geen moeite de zaal aan het dansen te krijgen. Al hun hits kwamen voorbij en werden luidkeels meegeblèrd. De stevig van de tongriem gesneden Def Rhymz bezorgde vooral het vrouwelijk publiek rode oortjes. foto Peter Nicolai door Marcel Modde RENESSE - Door een extreem hoge grondwaterstand aan de Hoogenboomlaan in Renesse is het plaatselijk telefoonverkeer uitgevallen. Hoeveel aanslui tingen door het overtollige vocht zijn getroffen, was vrijdag volgens een woordvoerder van KPN Telecom nog niet duide lijk. Bij aanhoudend slecht weer kan het 'enige tijd' duren totdat de storing is verholpen, aldus de zegsman. (Advertentie) za. 11 november a.s. van 9.30 tot 17.00 uur bij Interieur Paauwe kleur-interieur adviesbureau Hel Bailly-Team bestaande uit specialisten op het gebied van interieur, kleur en styling houdt een gratis woon- adviesdag bij Interieur Paauwe. Meer informatie vindt u op onze website. Zuidweg zua, zonnemaire. Maandag gesloten vrijdagavond koopavond :n vrijdagavond koopavond. www.interieur-paauwe.nl De problemen met de vaste telefoonaansluiting van de Hoogenboomlaan begonnen woensdagavond. Waarschijn lijk is een zwakke plek in het ko- pexmetwerk tussen de lokale centrale en de woonhuizen de boosdoener. Zo'n plek kan zijn ontstaan door ouderdom, dan- wel door beschadiging bij graafwerkzaamheden. „Wan neer daar vocht bij komt, ont staat er meestal eerst over- spraak op de lijn (je hoort een ander gesprek) en even later is het helemaal gebeurd. Bij een glasvezelkabel heb je dat niet meer", verklaarde een woord voerder van het KPN-hoofd- kantoor in Den Haag de moge lijke oorzaak. Hinder Het telef oniebedri j f zoch t giste ren naar de bron van de storing. Maar ook die werkzaamheden ondexvonden hinder van de ho ge grondwaterstand. De kuil die werd gegraven, vulde zich di rect met water. Dat maakte het voor de reparateur-s onmogelijk het betreffende netwerk door te meten. KPN slaagde er daarom niet in te bepalen hoe omvang rijk de storing is, noch kon wor den vastgesteld binnen welke termijn het euvel valt te verhel pen. In het betreffende gebied - de verbinding tussen het strand en het dox-p Renesse - staat slechts een klein aantal huizen, waarvan de meesten niet per manent zijn bewoondDat geldt niet voor de 86-jarige moeder van P. A. Lubbers. De vrouw is hartpatiënte. Uitval van de tele foon betekent dat de directe alarmlijn waarop ze is aange sloten, niet werkt. „Een uiterst onprettige situatie", aldus Lub bers. Een geleende gsm-tele- foon stelt haar in staat de hulpdiensten te bereiken in noodgevallen. KPN Telecom is zelf niet van plan actie te onder nemen in die richting. Bij de te lefoondienst is tot dusver slechts één storingsmelding be kend, stelt de woordvoei'der. De hoge grondwaterstand bemoeilijkt het zoeken naar de haard van het telefoonprobleem in Renesse. foto Marijke Folkertsma Advertentie Familiefeest? 0113-551177 www.depoortvanantwerpen.nl TERNEUZEN - Heel Zeeuws-Vlaanderen kreeg vrijdagmiddag te maken met storing op de televisie. Hoewel de signalen nog wel te ontvangen waren, liepen er hinderlijke balken over het beeld scherm. Zekatel MultiCommunicatie in Vlissingen kreeg tientallen meldin gen binnen uit de regio. Volgens F. Tadema van Zekatel hadden de problemen te maken met een storing in de signalënaanvoer vanuit Goes. Die verloopt via glasvezelkabels door het Land van Saeftinge naar Zeeuws-Vlaanderen. Het probleem was aan het eind van de middag opgelost. Omdat het een groot gebied betrof met zo'n veer tigduizend tv-aansluitingen, sprak Tadema van een 'zware storing' door Michelle Koek GOES - De CDA-Statenfractie wil weten welke stappen het college van Gedeputeerde Sta ten onderneemt om te voorko men dat het platteland in Zee land lijdt onder toekomstig beleid van het ministerie van VROM. De Inspectie Ruimtelij ke Ordening dreigt de bestem mingsplannen voor de bedrij venterreinen Cruijckelcreke in Wissenkerke en de De Poort in Rilland met een vervangingsbe- sluit van tafel te vegen. Dat baart de Statenfractie grote zorgen. Noord-Beveland wil een duxxr- zaam bedrijventerrein aanleg gen, Reimerswaal wil bedrij venterrein De Poort bij Rilland uitbreiden. Als het aan de in specteur Ruimtelijke Ordening ligt, gaan beide plannen niet door. De inspecteur liet onlangs in een brief weten dat hij de be stemmingsplannen in strijd acht met zowel het nationale als provinciale ruimtelijke beleid. Wanneer de gemeenten hun be stemmingsplan toch vaststel len, dan zet de inspecteur met een vervangingsbesluit een streep door de plannen. De CDA-Statenfractie wil van het college weten of de provin cie wist dat de inspecteur dit be stuurlijk zware machtsmiddel zou inzetten toen de bestem mingsplannen door de provinci ale planologische commissie in behandeling werden genomen. De fractie is tevens benieuwd of meer bestemmingsplannen in voorbereiding zijn, waarvan de provincie het vexmoeden heeft dat deze ook bedreigd worden met een vervangingsbesluit. Daarnaast vraagt de CDA zich af of de provincie medewerking aan de plannen verleent indien de gemeenten hun bestem mingsplannen toch vaststellen. Maatregelen De meest prangende vraag van de fractie bevindt zich op het terrein van te nemen maatrege len. Welke stappen gaat het col lege ondernemen om te zorgen dat het platteland in Zeeland niet verder te lijden krijgt van het toekomstige beleid van VROM? De CDA-Statenfractie vindt dat de inspecteur zich moet ba seren op democratisch vastge steld beleid, zoals vei-woord in de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening Extra en het Streekplan. De fractie vx-eest dat er beslis singen worden genomen op ba sis van toekomstige ideeën van minister Pronk. De Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening is in de maak en zal naar verwachting pas in 2003 worden vastgesteld. In die nota wordt de mogelijk heid om in landelijke gebieden te bouwen of uit te breiden hoogst waax'schijnlijk verder in geperkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55