Kritiek op rapport Enschede Steeds meer geweld we ,eren je a„es in openbaar vervoer over bacteriën in de soep Exclusief voordeel! PZC Molukse actiegroep zamelt geld in voor wapens militie Theorie-examen veel zwaarder Feyenoord, dat gaat nooit over, hè 3 Hulpverlener mag misbruik van kinderen aanmelden S.E. Fireworks herhaaldelijk op vingers getikt over opslag Restaurateur oude schepen krijgt prijs Baby sliep naast duizendklappers Kampen krijgt vaste waterkering Jongen steekt passant mes in rug Nieuwe indeling hoger onderwijs Inspectie op Sociale Zaken Rechter wijst DNA-test af in zaak-Vaatstra tüf BelCompany zaterdag 11 november 2000 DEN HAAG - Hulpverle ners zoals artsen, pries ters en maatschappelijk werkers mogen straks hun geheimhoudingsplicht doorbreken als zij ver moeden of weten dat een kind wordt mishandeld. Zij kunnen de informatie doorgeven aan Advies- en Meldpunten Kindermis handeling (AMK's). Die mogen op hun beurt de kinderbescherming df de politie inschakelen. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een voor stel tot wetswijziging van minister Korthals van Justitie en staatssecreta ris Vliegenthart van Volksgezondheid. Artsen komen door hun geheimhoudingsplicht nogal eens in gewetens nood als zij vermoeden of weten dat een kind wordt mishandeld. Zij willen die informatie wel kwijt, maar ze doen dat niet om dat ze daardoor wettelijk in problemen kunnen ko men. In de medische we reld woedt al jaren een flinke discussie over dit dilemma. Het kabinet wil de ge heimhoudingsplicht al leen doorbreken als het gaat om mishandeling van kinderen. Het vindt de be strijding hiervan van zwaarwegend maat schappelijk belang. De bewindslieden leggen geen plicht tot melden op. De hulpverleners maken steeds zelf de afweging of zij de informatie doorspe len en daarmee feitelijk de vertrouwensband met de cliënt verbreken. Ze hoe ven de betrokkene hier over niet in te lichten. Artsen mogen in het uiter ste geval of bij noodsitua ties ook zelf de politie inlichten, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezond heid. Verder moet in elke pro vincie een of meerdere AMK's komen. Zij krijgen bovendien een wettelijke basis. ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE- De gemeente En schede, hulpdiensten en de pro vincie Overijssel hebben kritiek op de gisteren gepresenteerde feitenreconstructie van de vuurwerkramp in Enschede. Ze betreuren het dat daarin geen analyse en conclusies zijn opge nomen omdat de rapportage nu gemakkelijk tot een onzorgvul dig oordeel kan leiden. Volgens premier Kok is het nog te vroeg om conclusies te trek ken, omdat de bevindingen van de commissie-Oosting moeten worden afgewacht. Die rappor tage wordt voor het einde van het jaar verwacht. Kok stelt dat een half jaar na de ramp nog al tijd niet is vast te stellen wat er is misgegaan. Wel blijkt vuurwerkopslag plaats S.E. Fireworks in het verleden herhaaldelijk op de vingers te zijn getikt omdat de opslag van vuurwerk niet deug de. Controleurs ontdekten in ju ni 1998 bijvoorbeeld dat het vuurwerk te hoog was opgesta peld, bijna tegen de sprinklerin stallatie aan. Dat de opslagniet deugde, blijkt ook uit andere bezoeken van controleurs. Zo ontdekten ze dat afvalvuurwerk, een ont vlambare stof en losse mortier- bommen in een bunker bij el kaar lagen. In de centrale loods van het bedrijf lagen enkele honderden kilo's vuurwerk klaar om te worden afgevoerd. Ook dat mocht niet. Verder lag in een van de containers drie duizend in plaats van de toege stane tweeduizend kilo vuur werk. Uit de rapportage blijkt verder dat de politie al in 1991 in een anonieme fax werd gewaar schuwd dat er in de Enschedese Tollensstraat, waar de vuur werkopslag stond, hetzelfde zou kunnen gebeuren als in Cu- lemborg. Daar kostte een vuur werkexplosie eerder dat jaar twee mensen het leven. Volgens de afzender van de fax werd er bij Fireworks illegaal gehan deld in vuurwerk. Tot dagen na de ramp was het onduidelijk of hulpverleners mondkapjes en andere bescher mingsmiddelen moesten dra gen. De politie meldde onmid dellijk na de ontploffingen dat er geen asbest was vrijgekomen. Daarom werd de Arbeidsin spectie niet opgeroepen. Hulpverleners gingen dus onbe schermd aan het werk, terwijl de vrachtwagens met asbest- puin langsreden. Pas na enkele dagen gelastte de Arbeidsin spectie beschermende maatre gelen. Feitenrelaas Net als premier Kok reageert ook de commissie-Oosting, die de ramp onderzoekt, niet inhou delijk op het feitenrelaas van de inspectiediensten. De recon structie van de feiten is voor de commissie een soort controle lijst aan de hand waarvan getui genverklaringen en andere documenten kunnen worden geverifieerd. De commissie- Oosting rekent erop dat de in- Een inwoner van Enschede bekijkt door de afzetting het rampgebied van de vuurwerkexplosie. foto Koen Verheyden/ANP specties nu snel met hun eind rapportage komen. De commis sie wil zo snel mogelijk met haar eindrapport komen. Brandweer, politie, ambulance dienst en de gemeente Enschede hebben een leesploeg samenge steld die het hele pak papier in het weekeinde gaat doorspitten. Pas daarna kunnen de overhe den eventueel inhoudeüjk rea geren. De brandweer in Enschede had liever gezien dat de reconstruc tie als bijlage bij het eindrap port van de commissie-Oosting was verschenen. Nu is het een verzameling onsamenhangende feiten waar straks veertien mil joen mensen iets van gaan vin den, stelt de brandweer. Eveneens gisteren maakte staatssecretaris Ybema (Econo mische Zaken) bekend dat er voor iedere getroffen Enschede se ondernemer hoogstens 220.000 gulden beschikbaar is. Het kabinet trekt tachtig mil joen gulden uit als tegemoetko ming voor de ondernemers. De belangenvereniging van gedu peerde ondernemers vindt dat bedrag onvoldoende. MKB-Ne- derland plaatst vraagtekens bij het maximumbedrag. ANP/GPD LELYSTAD - De Edgar Donc- kerprijs gaat dit jaar naar Pieter Blussé van Oud-Alblas. Hij kreeg de prijs van driehonderd duizend gulden gisteren uitge reikt tijdens de Klassieke Sche- penbeurs in Lelystad. Blussé van Oud-Alblas ont vangt de prijs voor zijn belang rijke bijdrage aan de restauratie van historisch waardevolle schepen als de driemastschoe ner Oosterschelde, de brand- blusboot Jan van der Heyden en de stevenaak Helena. Een van de genomineerden was de Vlissingse zeeloods Gerrit Zomer, die in 1990 het initiatief nam tot de oprichting van de Stichting Behoud Hoogaars. ANP Feyenoord-supporter Danny Tomson krijgt een ereronde bij de Kuip. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De verongelukte Feye noord-supporter Danny Tomson, in sup porterskringen een bekendheid, is giste ren in Gouda begraven. Tomson overleed zondag aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een auto-ongeluk. Aan de begrafenis gaat een bijeenkomst in Rotterdam vooraf. De plechtigheden worden door ongeveer vijf- a zeshonderd mensen bijgewoond, onder wie een groot aantal Feyenoord-supporters. Ze gaan van een discotheek in Rotterdam naar stadion De Kuip. De plechtigheden ver lopen zonder problemen. Feyenoord-supporter Johanna (80) staat op de Stadionweg, een veelkleurige pa raplu boven het hoofd. Het regent pij penstelen. Al een uur wacht ze op de stoet die maar niet wil komen. Nee, ze kent Danny Tomson niet. Wél heeft ze sympathie voor de 28-jarige man uit Gouda. ,,Hij is Feyenoorder, ik ook", legt ze uit. „Daarom sta ik hier, en daar om ga ik straks mee naar binnen, de Kuip in." Johanna zit altijd op 'Vak S' En ze heeft nog nooit problemen gehad. Sterker nog: „Ze zijn altijd heel beleefd, hebben me nooit wat gedaan." Wie voor Feyenoord is, heeft haar respect. „Want Feyenoord, dat gaat nooit over, hè" Inmiddels zet een politieman het ver keersplein af. In de verte komt een lang lint van wagens de Stadionweg op. Snel klapt Johanna de paraplu in, doet 'm on der de snelbinders en fietst rap naar de voorkant van de Kuip. Daar ziet ze hoe de bestuurders van hon derd auto's een plekje zoeken op of rond het voorplein, en honderden veelal in zwart gestoken personen naar het stadi on lopen. foto G PD Applaus klettert van de tribune, als de lijkwagen onder de tribunes door rijdt. Supporters vallen elkaar in de armen, zoeken steun. Naast de wagen staan de Feyenoord-spelers Paul Bosvelt - zwart petje op het hoofd -, Igor Kornejev en Jan de Visser. Danny's favoriete muziek - onder meer het Feyenoordlied - galmt door het stadi on. Daarna loopt de hele groep naar het voorplein, om getuige te zijn van het af steken van vuurwerk. Vervolgens vertrekt het legioen naar Gouda, waar Danny wordt begraven. „Heel indrukwekkend", besluit ze. GPD (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Personeel en rei zigers in trein, tram, bus en me tro zijn steeds vaker slachtoffers van misdrijven. Ook gaat het vaker om een strafbaar feit, zo als bedreiging en mishandeling. „Er is sprake van een verontrus tende verharding", schreef mi nister Netelenbos (Verkeer) gis teren in een brief aan de Tweede Kamer. Het is met de veiligheid in het openbaar vervoer slechter gesteld dan op straat. De minis ter wil snel maatregelen nemen. Tweederde van het personeel en een kwart van de reizigers was het afgelopen jaar slachtoffer van één of meer incidenten. De helft van de chauffeurs en con ducteurs voelt zich enigszins onveilig tegen eenvijfde van de passagiers, zo blijkt, uit het on- derzoek dat Netelenbos heeft laten uitvoeren. Zwartrijden is vaak een bron van onenigheid tussen conduc teurs en passagiers. Ook zijn er veel discussies over de geldig- heid van een vervoersbewijs (ta rief en aantal zones) die uitmon- den in een conflict, Reizigers i naken amok over zitplaatsen of I worden 'in algemene zin' lastig gevallen. Strafbare feiten in het openbaar vervoer komen in de vier grote steden twee keer zo vaak voor als elders. De problemen zijn het grootst in de metro en de trein en op sta tions. De bus is het veiligst. De tram neemt een tussenpositie in. De kans betrokken te raken bij een incident is voor reizigers het grootst in de avondspits en 's avonds laat. Het personeel moet de hele dag op de hoede zijn. Goede middelen in de strijd te gen geweld zijn volgens Nete lenbos een gesloten instapregi- me (vergelijkbaar met deParijse metro) met een elektronische chipkaart als vervoersbewijs. Die chipkaart is in ontwikke ling. Ook zouden in 'risicoge bieden' toezichthouders een oogje in het zeil kunnen houden. Ook nu is er al extra toezicht en worden 's avonds delen van een tram afgesloten of juist extra stellen ingezet om voor vol doende zitplaatsen te zorgen. Daarnaast zijn noodknoppen en mobiele telefoons volgens Nete lenbos goede preventieve maat regelen. In de regio Amsterdam zijn plannen voor een proef met een centrale meldkamer, van waaruit met camera's toezicht wordt gehouden. Haar uitgangspunt blijft dat de vervoerbedrijven in eerste in stantie verantwoordelijk zijn voor het veiligheidsbeleid. Maar ook het ministerie, politie en j ustitie moeten bij dragen aan dit 'maatschappelijke probleem met een enigszins verontrus tend karakter'. ANP op onze opleiding voedingsmiddelentechnologie Hogeschool infodag 18 nov van 18.00 tot 15.00 uur Hogeschool Delft, Brasserskade 1. Opleidingen: Accountancy agribusiness, Bedrijfskunde agribusiness, Voedingsmiddelentechnologie, Milieukunde, Plattelandsvernieuwing, Bos-en natuurbeheer, Dier-en veehouderij. Tuinbouw akkerbouw, Food Business. Voor meer info bel 0900 - 42 48 487 (22ct p/m) of kijk op www.hsdelft.nl. van onze redactie binnenland HARLINGEN - De Molukse ac tiegroep People Against Geno cide (PAG) zamelt in Nederland geld in voor wapens voor chris telijke milities op de Molukken. Dat heeft woordvoerder L. Rea- waruw bevestigd. Hij wilde gisteren niet zeggen hoeveel geld al is opgehaald. Volgens Reawaruw zijn in tien tallen Molukse wijken in Neder land collectes gehouden voor de ondersteuning van de christelij ke gevechtseenheid Koeda Mati Formasi in Ambon-Stad. Zijn organisatie verspreidt brieven waarin een oproep wordt ge daan om geld te geven. Over het doel is de Molukse ac tiegroep duidelijk. 'Wij doen hierbij een beroep op u, elke do natie wordt gewaardeerd. Niet meer voor kleren of voedsel. Maar om middelen aan te schaf fen om Maluku te verdedigen, en/of duur te verkopen', aldus de circulaire van vorige maand. De opbrengst van de geldinza melingen is niet alleen bedoeld om wapens aan te schaffen. „De christelijke milities hebben ook geld nodig om benzine te kopen voor de speedboten, zodat ze snel naar een dorp kunnen als dat wordt aangevallen door Ji- had-stri jders of het Indonesisch leger", zegt Reawaruw. De Koe- da Mati Formasi bestaat vol gens de PAG-woordvoerder uit vijftienhonderd strijders. Woordvoerder J. Wattilete van de Molukse regering in balling schap RMS (Republik Maluku Selatan) heeft geen commen taar op de actie van PAG. „Nie mand weet precies wie of wat People Against Genocide is. Het lijkt me niet verstandig dat de RMS reageert." OSSENDRECHT - In een babykamer in een woning in Os- sendrecht is gistermorgen 85 kilo illegaal vuurwerk aange troffen. Hoelang de knallers en klappers er hebben gelegen is nog onduidelijk. Als er iets was misgegaan, zou dit. verstrek kende gevolgen hebben gehad, aldus de politie. Het vuurwerkteam van de politie Midden- en West-Brabant nam een kijkje in de woning nadat er informatie over de op slag was binnengekomen. In de slaapkamer van de baby lagen ondermeer flowerbeds van 500 gram tot meer dan 10 kilo, Ro meinse kaarsen en een 50.000 klapper. De 33-jarige eigenaar kocht het vuurwerk volgens de politie in België. ANP KAMPEN - Bewoners van de IJsselkade in Kampen hebben hun strijd tegen een vaste waterkering bij hun huizen verlo ren. De Raad van State maakte gisteren bekend niet terug te komen op het besluit de bezwaren af te wijzen. De critici Willen een beweegbare kering vóór de woningen. Ze vechten tegen de plannen van waterschap Groot Salland een stadsmuur te bouwen. Deze laat een aantal huizen onbe schermd en loopt door woningen heen. In april 1999 wees de Raad van State de bezwaren al af. Toen bleek dat de muur veel duurder is, vroegen de bewoners om herziening van die uitspraak. De raad oordeelt echter dat de hogere kosten daarvoor geen reden kunnen. De kering is naar verwachting medio 2002 gereed. ANP AMSTERDAM - Een naar schatting 15-jarige jongen heeft gisteren in Amsterdam-Osdorp een 28-jarige voorbijganger in de rug gestoken met een mes. Het slachtoffer is opgenomen in het ziekenhuis. De man fietste met zijn vriendin op het fietspad langs een scholengemeenschap in Osdorp toen hem de weg werd ver sperd door acht jongens. Aan het verzoek om te mogen passe ren werd niet voldaan, zodat de fietsers moesten afstappen. De man werd met een honkbalknuppel geslagen. Toen hij weer op de fiets wilde stappen, kreeg hij een mes in zijn rug. Hij fietste nog een eindje, maar zakte toen in elkaar. ANP DEN HAAG - Nederland krijgt een nieuwe indeling van het hoger onderwijs. Het kabinet ging gisteren akkoord met het voorstel van minister Hermans (Onderwijs) om de 'bachelor- masterstructuur' in te voeren. De Onderwijsraad had dit plan eerder uitgewerkt. Vanaf 2004 mag iemand die een opleiding aan de universiteit heeft voltooid zich master noemen. De universitaire student die een brede basisopleiding van drie jaar afmaakt en afge studeerden aan de hogeschool worden bachelor. Universiteiten en hogescholen hebben positief gereageerd. Studentenorganisaties zijn minder enthousiast. ANP DEN HAAG - Het ministerie van Sociale Zaken krijgt een speciale inspectiedienst. De Sociale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (SIOD) is bedoeld voor het opsporen van zware strafbare feiten op het terrein van bijvoorbeeld arbeidsom standigheden en uitkeringsfraude Nu is de controle nog verdeeld over verschillende diensten, zoals de Abeidsinspectie, de gemeenten en de uitvoerders van de werknemers- en de volksverzekeringen. De SIOD zal op al deze terreinen de zware delicten opsporen, terwijl de overige diensten verantwoordelijk blijven voor het opsporen van lichte overtredingen, besloot het kabinet gisteren. ANP LEEUWARDEN - Er komt geen grootschalig DNA-onderzoek in de zaak-Vaatstra. Met deze uitspraak heeft de president van de rechtbank in Leeuwarden gisteren verslaggever P. de Vries in het ongelijk gesteld. De Vries klaagde twee weken geleden de Staat der Nederlan den aan. Hij eiste namens de fa milie Vaatstra een DNA-onder zoek onder twintigduizend mannen van 18 tot 45 jaar, die in een straal van vijftien kilometer rond de plaats van de moord op Marianne Vaatstra wonen. Hij is ervan overtuigd dat zo'n onder zoek ertoe zou kunnen leiden dat de dader wordt gevonden. De president van de rechtbank oordeelde dat de officier van justitie zelf mag beslissen over het voortzetten van het huidige onderzoek. ANP door Alex van Lanen DEN HAAG - Het theorie-exa men voor het rijbewijs onder gaat binnenkort een ingrijpen de wijziging en wordt veel zwaarder. De ja/nee-vragen verdwijnen vooreen deel en ma ken met ingang van mei volgend jaar plaats voor open vragen. Het Centraal Bureau voor Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) reageert hiermee op cijfers waaruit blijkt dat automobilis ten slecht op de hoogte zijn van de verkeersregels. CBR-woordvoerder Hans Fon- tijn: „Uit onderzoeken blijkt al jaren dat het percentage ge slaagden te laag is en dat het examen onvoldoende voorbe reidt op het wegverkeer. Daar om maken we het nu zwaarder, zodat kandidaten gedwongen worden zich goed voor te berei den op hun theorie-examen." Deelnemers aan het examen voor vrachtwagenchauffeurs stappen over van mondelinge vragen op open schriftelijke. Ook de theorie-examens voor de personenauto, brommer en mo tor verandert. Fontijn: „Het gros van de vragen blijft ja/nee, maar daarnaast komt er een aantal open vragen." Het CBR verwacht dat op de lange ter mijn het slagingspercentage zal stijgen. Dat schommelt nu rond de vijftig procent. „Na het ver zwaren van het examen zullen erop korte termijn meer mensen zakken. Maar we hopen dat ze op de lange termijn gestimu leerd worden bij rijscholen aan te kloppen voor theorielessen." De prijs van het examen blijft ongemoeid. Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO juicht de plannen voor een zwaarder examen toe. GPD (Advertentie) Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft gisteren de belang rijkste aanklachten tegen Geor ge Makatita, leider van een an dere groep - de Vrije Molukse Jongeren - ingetrokken. Maka tita wordt niet langer aange klaagd voor het onder druk zet ten van de ministerraad of het leiden van een criminele organi satie. Op dat eerste feit staat een levenslange gevangenisstraf. Eind augustus dreigden Maka tita en andere Molukse jongeren met geweld tegen onder ande ren leden van het kabinet, als de regering niets zou ondernemen om het geweld op de Molukken te stoppen. ANP/GPD Blu tot 325.- voordeel bij een nieuw Telfort Clarity abonnement! Exclusief bij BelCompany: geen aansluitkosten 3 maanden geen abonnementskosten MOTOROLA Motorola Timeport 250 Gewicht 102 gram ■nKHBnnwm Belt'id 210 min' 0 Standby tot 140 uur (/g? Infrarood modem x *oT> Blauw display I Trilfunctie Ook in USA te gebruiken Piek/Dal mobiel in Telfort Clarity 360 i, vraag ernaar in de winkel Telfort Aanbieding geldt tot 26-11 »t 360 abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3