PZC Behang laat de wand spreken f Zitten, liggen en hangen ft* 39 Een spook op maat en veerkrachtig Schuiven met de eetkamer 1 m -a >'0' zaterdag 11 november 2000 Art Poetique in warme roodtinten, een transparant gordijn brengt een extra accent aan. foto sanders Sanders Aap, noot, Mies in het in terieur. De belettering van woon- en slaapkamers rukt op. Borden met de ultie me tekst 'bord' of bekers waar 'beker' op staat! Een inf antilisering die heel ver gaat. Zijn fabrikanten soms bang dat we het lezen verle ren? Of dagelijks in volstrek te verwarring verkeren over de functie van een bord? We slapen onder dekbedden waar de letter M een promi nente plaats op inneemt. We eten van met tekst bedrukt servies en we zitten op belet - terde wc-brillen. Lang leve de LETTER. Het kan niet op. Ook behangcollecties schij nen het niet zonder teksten te kunnen stellen. Gelukkig is er meer onder de zon. Met de nieuwe behangcollecties breng je leven in het interi eur. Levendige kleuren, vloeiende dessins en struc tuur zetten de trend. Met of zonder letters. Behang is duidelijk bezig aan een come-back in het interi eur. Niet langer als neutrale achtergrond, maar als blikvan ger van de eerste orde. Er mag weer kleur en sfeer op de muur. De nieuwe behangcollecties bieden voldoende aankno pingspunten om een totaalinte rieur te creëren. Compleet met (transparante) stoffen en acces soires. „Behang is echt weer terug in beeld. Je ziet dat ook op de tele visie in de verschillende woon- programma's en in de woon bladen. Veel mensen raken daardoor geïnspireerd en gaan op zoek naar de bij hun passen de wandbekleding", vertelt El len Auitheunis. Zij runt samen met haar man Robbie het schil dersbedrijf DAG Antheunis in Axel. Ze is duidelijk enthousiast over de terugkeer van het be hang. „Als je kijkt naar de mo gelijkheden die je met behang kimt bereiken... Daar kan geen pot verf met roller tegenop. Wij noemen het bestrijken van een muur met één kleur verf 'dood'. De kleur leeft niet echt. Maar bij behang zie je wel dat 'leven' te rug. De kleuren hebben gewoon veel meer. Ze stralen wat uit. Als je dat met verf wil bereiken heb je heel wat techniek nodig. „Vroeger was het behang één kleur, nu heb je veel meer kleur nuances. Als je bijvoorbeeld de trendkleur bordeaux neemt, daar zit op de achtergrond wat wit in. Dan gaat het veel meer leven. Je ziet ook duidelijk in de collecties dat de kleur terug is. Van trendkleuren als paars, paarsblauw, lila, bordeaux rood, roze, blauwgrijs naar aar- detinten en lichte kruidentinten als crème en zachtgeel. Alles wat uit de natuur te halen is, zie je." Totaalbeeld Fabrikanten krijgen steeds meer door dat de consument op zoek is naar een totaalbeeld. Zo worden stoffen voor gordijnen en meubelen en zelfs tapijt steeds vaker ontwikkeld met behang. Doordat alles op elkaar is afgestemd ontstaat een goede basis voor de verdere inrichting met meubels, verlichting en ac cessoires. De nieuwste behang- boeken doen dan ook meer dan alleen het presenteren van de actuele collecties. „Foto's bren gen stijlelementen en geven aan wat er aan combinatiemogelijk heden zijn. De boeken brengen een sfeerbeeld door hier en daar een interieurfoto te gebruiken. Het is voor ons in ieder geval een stuk leuker geworden. Je kunt veelmeer kanten op. Zeker omdat de collecties compleet zijn met randen, stoffen en transparante stofjes. Veel men sen maken daar gordijnen van, of kussentjes, poefjes en dek bedden." Het komt steeds minder voor dat alle wanden identiek be hang krijgen. Vaak wordt maar een wand of een nis behangen of wordt er met borders en randen gewerkt. Per thema of concept zijn er pèr kleur meerdere unies, all-over-dessins en randen ver krijgbaar. Dat schept de moge lijkheid om een persoonlijke sfeer te creëren. Bovendien wor den op de muur steeds vaker verschillende materialen ge combineerd. Een klassiek voor beeld is de houten lambrisering met daarboven behang. Nieuw is de combinatie van bijvoor beeld aluminium of roestvrij stalen panelen in combinatie met behang. Hierdoor ontstaat Ail Poetique, waarbij Latijnse teksten een hoofdrol spelen. een eigentijds beeld dat naad loos aansluit bij designmeubels en dito verlichting. „Behang gaat een beetje de lijn volgen van kleding. Alleen zie je in de mode dat er 's zomers en 's winters iets nieuws ver schijnt. Bij behang zijn die pe riodes wat langer. Het zou te gek Dessins op wand en gordijn maken de sfeer in crème en paarsrood. foto Esta zijn om ieder half jaar nieuwe wandbekleding aan te brengen. Maar ik zie wel dat de fabrikan ten meer inspelen op wat er in de mode gaande is. Je hebt echte trendbehangetjes. Het nadeel daarvan is dat je er sneller op uitgekeken raakt. Als je een mo- degevoelige tint op de muur aanbrengt is dat risico groter. Dat hou je niet acht jaar op je wand. Levenslang „Aan de andere kant zijn er nog steeds fabrikanten die 'levens lang behang' uitbrengen. En dat hangt er dan écht een leven lang. Veel is natuurlijk ook afhanke lijk van de prijs. Een standaard- behang van een gulden of vijf tien in de slaapkamer vervang je na een jaar of twee sneller dan een soort die honderd gulden of meer per rol kost. En een beetje kwaliteitsbehang begint al gauw bij 35 gulden per rol en kan oplopen tot over de honderd gulden. Dan moet je toch even nadenken over wat je wilt." Naast het 'gladde' behang wordt structuurbehang steeds belangrijker. Een ontwikkeling die past in het eigentij dse aaiba re interieur. Het gaat dan met name om geraffineerde structu ren zoals die van rijstpapier, zij de, linnen, metaal en natuur steen. „Structuurbehang, wat dikker, is in opkomst. Het bedekt beter de oneffenheden in de muur. Moest je vroeger de wand eerst helemaal afvlakken, nu is dat niet meer zo van belang. Met name het behang met een geruwde ondergrond doet het goed op een wat oneffen wand. Daarnaast is er behang in ver schillende diktes. Van het kran tenpapier, zoals wij dat hele foto Sanders Sanders dunne noemen, tot echt stevig papier, vlies of vinyl." Voor wat betreft de dessins valt er ook het een en ander te beleven. Aan sluitend bij de minimalistische woontrend zijn er effen behan gen of soorten met so bere prints. Maar omdat er meer gebruik wordt gemaakt van de decora tieve functie van deze wandbe kleding betekent dat, dat de patronen weer terugkeren. Die variëren van heel groot tot piep klein, van romantisch tot psy chedelisch en van grafische tot organische vormen. „Teksten zijn wel een beetje een trend. Lang niet alle fabrikanten heb ben ze opgenomen, maar in de collectie van Sanders Sanders bijvoorbeeld vind je ze terug in de collectie Art Poetique." Het wachten is nu op een behan getje waar met grote letters BE HANG op is afgedrukt. Voor de fabrikant die de infantilisering in het interieur ook wil doorvoe ren op de wand! Behang èn ook de behanger overigens hebben het niet on verdienstelijk gedaan in de kleinkunst wereld. Annie M. G- Schmidt bezong de behanger al, - '...het kan van de behanger zijn...'.Ook Simon Carmiggelt verwerkte behang in een van zijn Kronkels. Zangeres Suzan ne Vega zingt een lied met als thema dat het behang op haar muur en de poster van Mariene alle veranderingen en gebeurte nissen in haar leven heeft mee gemaakt: 'Mariene watches from the wall'. Het wordt tijd voor een verandering: 'I think that I'm changing, changing Mariene on the wall'. Dat moet de behangfabrikant toch deugd doen. Zevenbergen Slam: Voor de liefhebber van de Lotushouding. Een bank is een zitplek, maar meestal wordt hij voor meer gebruikt dan netjes rechtop zit ten. Per slot van rekening ben je thuis niet op visite! Het begint bij onderuit zakken en eindigt bij languit liggen. Fabrikanten en ontwerpers zijn net mensen, dus rusten zij banken uit met verstelbare onderdelen, maar dat neemt nog niet weg dat hun banken ook gewoon zitbanken blijven. Als het menselijk ge drag uitgangspunt wordt voor de vormgeving van het meubel heet dat in officieel jargon con ceptuele vormgeving. Het Amsterdamse ontwerpbu reau KVD ging conceptueel te werk bij de nieuwe meubellijn voor Durlet. Deze Belgische fa brikant maakt al ruim 30 jaar conventionele leren designban- ken en fauteuils. De KVD desig ncollectie werd tijdens de Biën nale Kortrijk - waar anders - geïntroduceerd. De verrassing was groot. De jonge ontwerpers van KVD hebben gekeken hoe mensen zich ontspannen en daar specifieke meubelen voor bedacht. Hun redenering: 'Je stelt je bijvoorbeeld open of je zondert je af van de buitenwe reld'. Daarvoor is Tween gemaakt, Tween; Je kunt er uitgestrekt of opgekruld in. waar je uitgestrekt in kunt lig gen, of je kunt opkrullen in het afgeschermde deel. Wil je je in lotushouding ontspannen, dat kan dat perfect op de driehoeki ge poef Grip. Het ontwerp Link bestaat uit drie grote kussens die met el kaar verbonden zijn. 'Twee per sonen zitten te praten. Er is plaats voor drie. Wat doe je? Keer je je naar ze toe en neem je deel aan het gesprek, of ga je met je rug naar ze toe zitten.' Slam is een cilinder uit zachte kussens. 'Je ploft neer, draait, keert en worstelt er net zo lang mee, tot dat je lekker ligt.' Kortom, KVD heeft voor deze collectie het fe nomeen 'ontspannen' onder de loep genomen, grondig geanaly seerd en vertaald naar aange paste meubelvormen. Deze collectie zet inderdaad de zit meubelwereld op zijn kop. Frances van der Steen Info: Durlet, 0032 51 314743. Link: Plaats voor drie. Het getuigt van lef om een slaapstee Phantom te noe men. Spook. De Belgische firma Elsach durfde dat aan met haar nieuwste lattenbodem. Een bij zonder constructie: de bekende langwerpige latten zijn ver lengd tot een ononderbroken, driedimensionale vorm, 'veer- rib' genoemd, die lijkt op een ellips met een afgeplatte boven zijde en een gewelfde onderzij de. Deze unieke vorm is niet zo maar verzonnen: Elsach heeft drie jaar aan onderzoek en de ontwikkeling besteed. Om een lang, technisch verhaal kort te maken: het resultaat is een praktisch zwevend ligvlak, met een uitzonderlijke souplesse en veerkracht in vergelijking met andere latten. Het verschil merk je duidelijk als je een Phantom veerrib en een normale veerlat naast el kaar indrukt. De Phantom veerribben zijn, zoals gebruikelijk, gemaakt van gelamineerd beukenhout, waarbij het aantal lagen de hardheid bepaalt: dus Soft, Me dium, Firm en Extra Firm. Je kunt stuk voor stuk de hardheid uitkiezen. De veerribben wor den vast op lengtebalken in het bedframe gemonteerd en zijn eenvoudig te verwisselen. Je kunt de Phantom zo luxe ma ken als je wilt. De bodem rust op een metalen frame. De ombouw is naar keuze in kersengekleurd hout, brons of aluminium. De verkoopprijs ligt tussen 2523 voor de vlakke bodem tot 722 voor de versie met 4 motoren. Bij de Phantom bodem hoort de Phantom matras, die de allure van maatwerk heeft; per modu le kan worden gekozen uit di verse opties. De matras bestaat uit een gegoten monobloc latex waarin de vijf comfortzones zijn uitgehold. Deze lege ruimten worden opgevuld met zoge naamde comfortmodules van latex of pocketveren, in uiteen lopende hardheden. De Phantom matras houdt niet alleen rekening met het li chaamsgewicht, de slaaphou ding (zij of rug) en de lichaams lengte - zoals andere matrassen - maar ook nog met de lichaams bouw (ruglengte) en de ligposi- tie in bed (hoog of laag). Dit heeft Elsach eigenlijk heel een voudig opgelost: in de ene rich ting is de schouderzone verder van het hoofdeinde geplaatst dan in omgekeerde richting. De andere lichaamszones zijn hier op afgestemd. Door de matras te draaien, zodat het hoofdeinde voeteneinde wordt of omge keerd, komt de schouderzone hoger of lager te liggen. De ver koopprijs voor een 90x200 ma tras is steevast ƒ560, ongeacht de gekozen comfortmodules. Info: Elsach, 0032 89 77.55.00 Een eetkamer wordt normali ter gedomineerd door één tafel, die liefst groot is en zo niet, dan op zijn minst uittrek- baar. Wat dat betreft, biedt de eetkamer een statisch interieur beeld. Het kan allemaal veel intiemer, speelser en flexibeler dankzij de tweepersoonstafel. Meubelfa briek Bijlsma presenteert in het nieuwe programma York een ta fel van 7 5x90 cm. Deze tafel kan individueel gebruikt worden, bijvoorbeeld door alleenwo- nenden en kleinbehuisden. Eén York tafel is slechts het be gin: enkele van deze tafels kun nen gegroepeerd worden tot een eetkamer op maat, in verschil lende opstellingen, vierkant, rechthoekig, U-vormig. Je kunt blijven schuiven. Dat brengt leven in de eetka mer! Je kunt bescheiden begin nen met twee exemplaren, en die later aanvullen met een of meer York tafels - al naar gelang de behoefte, de ruimte, het bud get. York is een compleet program ma, met bijpassende stoelen, fauteuils, kasten, dressoirs en uiteraard, gewone eettafels. Een ander opvallend item zijn de zitbankjes, die tevens als bij zettafel of console te gebruiken zijn. Qua styling is het York- programma een revival van het eiken, in de nieuwe eco-look stijl. Het hout is volgens een nieuw procédé afgewerkt met een tweecomponenten lak, die het hout een 'puur natuur' op tiek én touch geeft. Je hoeft deze meubelen dus niet in de was of in de olie te zetten. Dat maakt York ook nog bijzonder prak tisch in onderhoud. De prijs van de tweepersoonsta fel is 950. De stoelen variëren van 495 voor model York tot 750 voor de fauteuil Denver met losse hoes in suèdelook. Naar verwachting zal deze nieuwe collectie vanaf februari in de winkels staan. Info: Bijlsma Meubelfabriek, 0517 397845; info@bylsma.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39