Charme en nostalgie in een stad met 'n ziel Verloren Stad in ere hersteld Betaalbaar uitgaan in Boedapest Centrum van hoogstaande indianencultuur Colombia zaterdag 11 november 2000 Boedapest werkt hard aan de ontwikkeling van het culturele karakter van de stad. Ook zonder dat heeft de Hongaarse hoofdstad vol doende charme en aantrek kingskracht om er een lang weekeinde door te brengen. Boedapest is niet alleen doortrokken van nostalgie, het is ook een stad met een ziel. Als je pakweg twintig jaar geleden in het Oostblok in een touringcar zat en het ding zag er westers comfortabel en luxe uit, kon je er vergif op inne men dat de bus van Hongaarse makelij was. Zoals toen ook al het leven in Boedapest frivoler oogde dan elders achter het IJzeren Gordijn en je er in elk geval veel en veel beter kon eten - en dat geldt waarachtig nog steeds - dan in alle omringende landen bij elkaar. Het gaat sinds de val van de Muur snel in de Hongaarse hoofdstad. Het logo van McDo nald's manifesteert zich her en der nadrukkelijk als symbool van de nieuwe tijd. Gelukkig is het nog geen Efteling, zoals de binnenstad van Praag, maar Boedapest bloeit op als een schone slaapster die onlangs door de prins op het witte paard is wakker gekust en nu wel eens wil gaan swingen. De klok lijkt daarmee eigenlijk een eeuw te ruggedraaid, toen Hongarije nog deel uitmaakte van het Habsburgse rijk en het welva rende Boedapest binnen de Oos tenrijk-Hongaarse dubbelmo narchie in een voortdurende concurrentiestrijd met Wenen was verwikkeld. Alleen waren er in die tijd nog Wener autoriteiten die het stadsbestuur van Boedapest konden verbieden hun opera huis groter te maken dan de Wiener Opera. De Hongaren legden zich erbij neer, maar ar chitect Miklós Ybl maakte zijn in eclectische stijl opgetrokken gebouw wel veel mooier en overdadiger; met fresco's, por tretten en schilderijen van be roemde Hongaarse meesters als Bertalan Székely, Mór Than en Kóroly Lotz. De Staatsopera uit 1875 is thans zeker een van de meest gezichts bepalende bouwwerken in Boe dapest, maar staat bepaald niet op zichzelf. Hoog boven de stad torent het barokke koninklijk paleis uit, de 13e-eeuwse burcht waar de legendarische keizerin Sisi nog heeft gewoond en waar thans diverse musea zijn onder gebracht. Niet minder imposant is de ruim 700 jaar oude Matthiaskerk, die bij de verbouwing begin deze eeuw een neogotisch uiterlijk kreeg waaraan bekende kunste naars uit die tijd hebben meege werkt. Wie nog verder terug in de geschiedenis wil, wordt links en rechts op zijn wenken be diend, want op talloze plaatsen in Boedapest zijn overblijfselen uit de Romeinse tijd te zien. 'Armoede is een goed conserve ringsmiddel', luidt een gevleu gelde uitspraak in architecten kringen. En als je dat ergens terug kunt zien, is het wel in Boedapest. Waar andere bin nensteden in de jaren na de Tweede Wereldoorlog hebben gezucht onder vernieuwings drang, bleef in het armlastige Hongarije veel als vanouds. Na tuurlijk groeide de metropool, verrezen er uit Stalinistisch be ton opgetrokken flatwijken. Maar het rijk met Art Nouveau gezegende centrum doet nog denken aan chique winkelstra ten in het Nederland van de ja ren vijftig; dus voordat de mees te winkelpuien op begane I Boedapest HONGARIJE Goed en goedkoop eten bij Gundel. grondniveau door de midden standers werden verpest. Wie het nog met eigen ogen wil zien, moet wel snel zijn. De in ternationale mode- en parfum ketens rukken snel op en - zo veel is reeds duidelijk - geen schoonheidscommissie kan ze tegenhouden met hun hightech ornamenten, kunststof puien en opvallende ordinaire reclame uitingen. Een absolute aanrader voor liefhebbers van de Art Nouveau is de Grote Markthal, een prachtig voorbeeld van glasar chitectuur ontworpen door de beroemde Gustav Eiffel, die hier nog een tijdj e heeft gewoond. De markt is veranderd in een eigen tijds winkelcentrum, of zoals we tegenwoordig zeggen 'shop ping mail', waar alleen de nood zakelijke en gebruikersvriende lijke roltrappen een ontsierend element vormen. Eveneens in schitterende Art Nouveau uitgevoerd is ook het uit 1918 daterende badhuis Gel- lért in het stadsdeel Boeda. Want als in het ABC van Boeda pest de A voor Art Nouveau staat, dan is de B zeker gereser veerd voor badhuizen. Boeda pest is gezegend met tachtig geneeskrachtige minerale warmwaterbronnen, die dage lijks 70 miljoen liter water produceren voor een reeks zwembaden en badhuizen. De Romeinen kenden de geneugten hiervan al en na hen ook zeker de Turken, die op de Gellértheu- vel twee baden achterlieten: de Rudas en het Racbad. Het Gellért zelf, gelegen naast het gelijknamige hotel, is verre weg het elegantste badhuis, maar ook het meest toeristisch en met thermaal-, kuip-, cham pagne- en golfbaden uiter aard ook het duurste. Na een verkwikkend bad kun je je er - zoals in alle badhuizen hier - la Er is veel en lekker te eten en het blijft allemaal betaalbaar. We dineerden in het wereldbe roemde Gundel (Allatkerti lit 2, tel. 321-3550) voor pakweg 100 gulden per persoon en lunchten in het al niet minder befaamde Café New York (Erzsébet krt. 9, tel. 322-3849), de geboorteplaats van de moderne Hongaarse literatuur, voor enke le tientjes. Dat klinkt niet supergoedkoop, maar bedenk dan wel dat kaviaar en ganzenlever tot de vaste ingre diënten behoren, naast de vlezigste goulashsoep die een mens zich voor kan stellen. Overal lijkt uit eten gaan hier nog op echt dineren, aan tafels met gesteven linnen, bijgestaan door gedienstige obers en omlijst met de sprankelende klanken van zigeunerorkesten. En wat te denken van restaurant Bel Canto (Dalszinhaz u. 8, tel. 269-3101), meteen om de hoek bij de Opera, waar je niet alleen voortreffelijk eet, maar waar de be diening wordt verzorgd door studenten van het conservatorium die spontaan gezamenlijke reci tals te horen geven. Wie liever een echt concert bezoekt of een opera dan wel dansvoorstelling bijwoont, kan al rond de 30 en 50 gulden terecht op de betere rangen. En keus is er genoeg: Boedapest beschikt over 223 musea, 40 schouwburgen, 54 bioscopen en 7 con certzalen. ten masseren om vervolgens de vermoeienissen van de grote stad weer aanmerkelijk beter te kunnen doorstaan. Want Boedapest is een stad waar een mens vooral veel moet foto GPD lopen. Ofschoon er een simpel, mooi en goedkoop metrosys teem is - de stad i s bovendien ge zegend met een dicht tramnet werk - nodigen de grote, Parijs' aandoende boulevards en de winkelstraten Vaci Utca en Pet- ófi Sóndor Utca al snel uit tot eindeloos wandelen. En bijna onvermijdelijk komt een mens dan terecht in Gerbaud, gelegen aan het sfeervolle plein Vörös- marty Tér. Wat is er mooier dan een thee complet bij Gerbaud in deze prachtige zaak in onge schonden Art Nouveau-stijl, die zich ook kwalitatief kan meten met elke eerste klas Wiener Konditorei. Betaalbaar De naam Wenen is al een paar maal gevallen. Het is ook voor de hand liggend deze twee voor malige zustersteden, op een steenworp afstand van elkaar en zo door historie met elkaar verbonden, te vergelijken. Toen het IJzeren Gordijn er nog was, viel het oordeel al snel ten gun ste van de Oostenrijkse hoofd stad uit. Maar nu ligt dat an ders. Wenen merkt inmiddels heel goed hoe toeristen het vriendelijke en nog betaalbare Boedapest verkiezen boven de peperdure stad van Mozart en Strauss. Of moeten we nu mis schien ook zeggen de stad van Haider? Maar ook zonder het Haider- imago dat (toeristisch) thans aan Wenen kleeft, zag het Hon gaars Nationaal Toeristenbu reau de afgelopen jaren al het aantal buitenlandse gasten voortdurend stijgen. Liefst 72 procent van die toeristen is af komstig uit de EU, maar ook de Japanse vakantieganger kent inmiddels de weg naar Boeda pest. In 1999 kwamen er ruim twee keer zoveel als het jaar daarvoor en het cijfer lijkt groeiende. De meeste grote ho telketens hebben zich dan ook al stevig aan of rond de Donau gevestigd: Hilton, Interconti nental, Marriott, Kempinski, Novotel, Holiday Inn, Ramada, Mercure en binnenkort opent ook de internationale keten Park Plaza er een viersterrenfi- liaal. Nu rekenen die luxehotels wel iswaar de internationaal gel dende toptarieven die de toerist in alle wereldsteden neerlegt. Maar het verblijf in Boedapest blijft in veel opzichten toch aan merkelijk prijsvriendelijker dan in Wenen, Rome, Berlijn, Madrid. Londen of Parijs. Met name die veelvuldige, kleine uitgaven bij stedenreizen voor metro, taxi, een cappuccino hier, een ijsje of drankje daar, zijn nog overzichtelijk. Boedapest is bovendien een echte uitgaansstad. Volop kof fiehuizen, zoals men daar aan duidt wat wij eerder als grand café aanmerken; plekken waar oud en jong bijeen komt om te praten, te eten en drinken, een krant te lezen of verliefd te wor den. Het lijkt een tweede natuur van de inwoners van Boedapest; vijftig jaar communistisch be wind heeft daar geen eind aan kunnen maken. En als het even kan, willen de Hongaren er ook nog live muziek bij Coos Versteeg woud op achttienhonderd meter hoogte. Op verschillende ni veaus liggen enkele tientallen van deze cirkels achter elkaar. Gids Fernando vertelt dat op el ke cirkel een rond huis stond met een rieten dak. De langge rekte stad telde ongeveer drie honderd woningen en was eeu wenlang het bestuurscentrum van de Buriticavallei. Een streek van honderdduizend hectare groot met driehonderd duizend mensen. De verschil lende steden en dorpen stonden onderling in verband met elkaar via een vernuftig padenstelsel, gemaakt van platte stenen. De steile hellingen werden bouw rijp gemaakt voor cassave en maïs door de aanleg van talloze terrassen, ondersteund door keien en stenen die uit rotsen zijn gehakt. „Deze streek is zo bijzonder, omdat ze was bewoond door de eerste mensen die vanuit Mid den Amerika, verwant aan de Maya's, voet zetten in Zuid Amerika, circa tienduizend jaar geleden", vertelt Fernando, die archeoloog is. Vanuit de kust zijn de inwoners later meer landinwaarts de bergen inge trokken. Er zijn vestigingen ge vonden tot op drie kilometer hoogte, in totaal zo'n tweehon derdvijftig. De locatie Ciudad Perdida is volgens de archeoloog bewoond vanaf circa vijfhonderd na Christus. Uit de gedetailleerde verslagen van de Spaanse kro niekschrijvers, zoals Friar Pe dro Simon die de conquistado res vergezelde, is de grote betekenis van de stad en de soci ale oi'ganisatie bekend gewor den. Toen de Spanjaarden dit gebied in 1525 betraden, heb ben ze veel moeite moeten doen om het te veroveren. Het duurde liefst tot 1604 voordat het moe zijn resoluut uitgemoord of werden slaven voor de Span jaarden. De dorpen, inclusief Ciudad Perdida, werden volle dig van de kaart geveegd. Het duurde bijna vierhonderd jaar voordat de historische plek werd herontdekt. Plunderaars op zoek naar goud en andere sie raden stuitten in 1976 onver wacht op de Verloren Stad. De streek was begin jaren zeventig bevolkt met Amerikaanse Viet- dig verzet van de indianen defi nitief was gebroken. De paar den van de veroveraars waren niet opgewassen tegen de schui ne hellingen en de smalle stenen bergpaadjes die waren ontwor pen voor behendige indianen- voeten. De indianen weerden zich met pijlen, krachtige kata pulten om stenen te werpen en valkuilen met giftige slangen. De ambitieuze Spanjaarden vielen aan met kruisbogen en speciaal getrainde mastino honden die het hadden voorzien op de ingewanden van de in heemse bevolking. De bewoners Wat de Inca's en de Ma- chu Picchu zijn voor Peru, zijn de Taironas en de Ciudad Perdida voor Colom bia. De centra van beide hoogstaande indianencultu ren werden door de Span jaarden in de 16e eeuw zon der pardon vernietigd. Vele toeristen hebben de Incatrail naar de ruinestad afgelegd, drie dagen lopen vanaf Cuz- co. Minder bekend is de Co lombiaanse variant die pas in 1976 is ontdekt, maar daarom niet minder specta culair en belangwekkend. De Ciudad Perdida, ofwel Verloren Stad. Met een gids is het vier dagen wandelen door de schitte rende Sierra Nevada. Een onge rept natuurgebied met nevel wouden dat twaalf jaar terug door Juan Mayr, de huidige mi nister van milieu, tot nationaal park is uitgeroepen. Ook kan worden gekozen voor een heli- koptervlucht. Dan is men er binnen een uur. Enige stalen ze nuwen zijn wel nodig. De landingsbaan is een kale ronde plek midden in het oer- namveteranen die hier op grote schaal marihuana verbouwden voor de export naar de Verenig de Staten. De Amerikaanse re gering kreeg hier na een paar jaar genoeg van en heeft de wietplanten in de hele regio massaal kapot gespoten met pesticiden. Hierdoor ontstond een kaal terrein waar het mak kelijk graven was voor geluks zoekers. Onder een zeventig centimeter dikke grondlaag werd de Verloren Stad terugge vonden en in ere hersteld. Peter de Jaeger Een ingenieus padenstelsel verbond de dorpen. foto GPD/Peter de Jaeger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33