PZC Alleen voor stille genieters 31 Zuoz in Zwitserland Disneyland Parijs Trips naar wereldsteden Amsterdam Pas zaterdag 11 november 2000 De regio Sankt Moritz, verstopt achter de 2400 meter hoge Fluëlapas, was tot voor kort de exclusieve winterspeelplaats van film helden, popsterren en andere beroemdheden zoals de Noordwijkse bierbrouwer Freddie Heineken en de prinsessen Caroline en Stephanie van Monaco. Maar die tij d is voorbijnu de mondaine Zwitserse winter sportplaats door de opening van de Vereinatunnel ook voor gewone stervelingen binnen handbereik is geko men. Sankt Moritz heeft de naam. Niet ten onrechte. Het aan tal pistes rondom een van 's we relds beroemdste wintersport plaatsen is nauwelijks te tellen. Maar waar het in 'Moritz' krioelt van de mensen, daar re geren in het niet veel verderop gelegen Zuoz rust en ruimte. Ruim honderd jaar geleden, toen nog nóóit iemand van Sankt Moritz had gehoord, maakte het aan het einde van de Inn (letterlijke vertaling van Engadin) gelegen Zuoz de dienst uit. Zowel het Obereng- adiner provinciebestuur als de rechtbank zetelde er lange tijd en het imposante dorpsplein herinnert nog altij d aan die gou den tijd. Net als trouwens de eeuwenoude huizen, waarvan een aantal zelfs uit 1600 stamt. Zuoz 13 0 0 inwoners) is een ves- tingdorpje. De huizen zijn dicht op elkaar gebouwd 'om vijandi ge volkeren buiten de deur te houden'. Maar vijanden heeft het plaatsj e vandaag de dag niet meer. Vrienden des te meer. Toe risten zijn van harte welkom, maar wel binnen de grenzen van het toelaatbare. Geen massa toerisme hier. Kan ook niet. De acht goede tot zeer goede hotels - waaronder het statige en eeu wenoude Posthotel Engiadina - hebben in totaal immers niet veel meer dan driehonderd bed den. Rustzoekers en natuurliefheb bers zullen zich in het hooggele gen (1750 meter) en daardoor zeer sneeuwzekere Zuoz meteen thuisvoelen. Het ski-gebied is niet groot (slechts twintig kilo meter aan afdalingen). „Maar", beweert VW-directeur Gian Nuot met de hand op z'n hart, „nergens schijnt de zon zo vaak." Een opmerking waar over natuurlijk best een hele discussie kan worden gevoerd, maar waarom zou je? Vier sleep liften en een stoeltjeslift (in aan bouw) ontsluiten een gebied dat voor beginners en kinderen een walhalla moet zijn. Het is ruim opgezet, heel overzichtelijk en biedt voor elk wat wils; van een voudige blauwe tot middelzwa re rode en zelfs moeilijke zwarte pistes. Hogerop Uiteraard zal de gevorderde skiër het na een paar dagen let terlijk en figuurlijk hogerop willen zoeken. Geen probleem. Hij rijdt met z'n auto dan wel met de trein of de bus (gratis op vertoon van skipas) naar Sankt Moritz, waar het aantal skimo gelijkheden dus grenzeloos is. Maar of hij er 's avonds, ondanks de talloze uitgaansmogelijkhe den, blijft? Zuoz: voor de wintersport, niet voor het uitgaansleven Niet waarschijnlijk. In de verte namelijk lokt alweer Zuoz, waar j e in alle rust j ezelf kunt zijn. En waar je niet hoeft te pronken met andermans of ei gen veren. En waar je na de sportieve inspanning lekker wilt badderen om vervolgens in een uiterst vriendelijke atmos feer bij te tanken voor de foto Jos Timmers/GPD volgende (ski)dag. Voor wilde brassen is er in Zuoz weinig te beleven. Sport staat er voorop. En dat geldt - met uitzondering van Sankt Moritz - eigenlijk voor het hele Engadin, in dit zuidoostelijk gebied. Want niet alleen krioelt het er van de afda lingen (350 kilometer in totaal), ook liggen er door het hele dal en in de zijtakken daarvan, ettelij ke loipen. De 'Ferieneck' van Zwitserland heeft op dat gebied zelfs een enorme reputatie op te houden. Met de wereldberoemde Eng- adiner Skimarathon (die Zuoz als finishplaats heeft) als groot ste uithangbord. Curling In het dorp, nabij het dorps plein, zijn zes curlingbanen, waar regelmatig toernooien worden georganiseerd. Op de baan wordt door leden van de plaatselijke curlingclub les ge geven. Schaatsen kan ook, op twee natuurijsbanen in Zuoz en op de Sankt Moritzer See. Elke woensdagmiddag is het moge lijk - een absolute aanrader - om onder leiding van een gids 'sneeuwschoen te wandelen' in een rustige en natuurrijke om geving. Bergrestaurant Pizzet is het startpunt van een kilome terslange sleebaan die pas mid denin het dorp eindigt. Voor wandelaars staat ruim 20 kilo meter aan wandelwegen in en rond Zuoz ter beschikking. Iets je verder van huis ligt nog eens 100 kilometer aan wandelwe gen. Verder vormen de hellingen rondom Zuoz ook nog eens een keer een eldorado voor 'sneeu w- (schoen)wandelaars'. Wedden dat je onderweg, stappend door de in het zonlicht glinsterende, ongerepte sneeuw, niemand te genkomt? Het unieke van Zuoz. Rust in en bij het dorp; luxueuze drukte een paar kilometer ver derop naar het zuiden in Sankt Moritz. Ofwel: ideaal voor stille genieters. Peter Blok DUITSLAND Au FRANKRIJK oZürich Luzern Bern ZWITSERLAND ^böne Genève St.Moritz c>Lugano fstand vanaf Amsterdam: 1000 kilome- Lter. Auto: Karlsruhe - Bazel - Zürich - Landquart - Schiers - Klosters - autotrein Vereinatunnel - Susch - Zernez - Zuoz óf München - Innsbruck - Landeck - Martina - Scuol - Zernez - Zuoz. Trein: Zuoz is per trein, na een overstap in Landquart, mak kelijk bereikbaar. Vliegtuig: Het dichtstbij zijnde internationale vliegveld is Zürich. Daarvandaan nog 3,5 uur treinen naar sta tion Zuoz. Op een kleine tien kilometer van Zuoz bevindt zich het regionale vlieg veld Samedan (45 minuten vliegen vanaf Zürich). Hoogte: 1800 - 3100 meter. Liften: 4 sleepliften in Zuoz, 1 sleeplift in La Punt. 2 Kabelbanen, 1 tandradbaan, 1 gon- delbaan, 9 stoeltjesliften en 7 sleepliften in het naburige Sankt Moritz. Wachttijden: Geen. De skiliften kunnen 2900 mensen per uur vervoeren, maar die zijn er bij lange na niet. Zelfs niet in het hoogseizoen. Aantal kilometer afdaling: 20 km in Zuoz en La Punt, 350 km in het hele Oberengadin, waaronder in het naburige Sankt Moritz. Ligging skipisten: Op de zuidflank. Moeilijkheidsgraad: Eenvoudig en middel zwaar tot moeilijk. Kinderen: Voor kinderen vanaf 4 jaar is er een speciale en uitgebreide Ski-Kindergar- ten. Middageten inbegrepen. Langlaufmogelijkheden: In totaal 150 km uitstekend geprepareerde pisten, waaron der relatief veel korte rondjes van 5,10 of 15 km. Er is zelfs een speciale hondenloipe aan de rand van het dorp. Prijspeil: Een zesdaagse skipas kost vol wassenen 274 Zwitserse francs. Jongeren tussen de 16 en 20 jaar betalen 247 Zwitser se francs en kinderen van 6 tot en met 15 jaar 137 Zwitserse francs. Deze skipas is geldig in het hele Oberengadin: in onder meer Zuoz, La Punt en Sankt Moritz. Er bestaat' ook een goedkopere zesdaagse skipas voor de vier sleepliften in Zuoz: volwassenen 193 Zwitserse francs, jongeren 174 Zwitserse francs en kinderen 96 Zwitserse francs. Seizoen: Van half december tot eind april. Karakteristiek: Rust, ruimte en historie staan in Zuoz centraal. Toerisme is leuk en aardig, maar moet het dorp niet te veel be heersen. De Italiaanse invloeden zorgen voor een even aangenaam als smaakvol, bij na on-Zwitsers sausje. Bijzonderheden: In Madulain en in S-chanf zijn kleine maar fijne campings die van alle gemakken zijn voorzien. Beide campings Madulain (www.pages.whowhere.com/ travel/ madulain/index.html) en Chapella zijn geopend van half december tot half april. Informatie: Tourismusverein Zuoz, telefoon 0041-818541510. Internet: www.zuoz.ch en www.engadina.ch. In Nederland: Zwitser land Toerisme Amsterdam, telefoon 00800 - 10020030. Internet: www.zwitserland.nl. Deze winter brengt de hoge snelheidstrein Thalys be zoekers twee keer per week van uit de Randstad rechtstreeks naar het eigen station van Disneyland Parijs. Vanuit Zee land zijn Rotterdam en Antwer pen de dichtsbijzijnde opstap plaatsen. De reis vanaf station Antwerpen-Berchem tot voor de poorten van de attractie duurt twee uur en een kwartier. De Disneylijndienst wordt ge presenteerd in de nieuwe bro chure van NS Travel Group, de reisdochter van NS. Daarin worden korte en lange Disney- weekends aangeboden in de pe riode november tot en met maart. Met name voor gezinnen zijn er aantrekkelijke arrangementen. De ritten met de Thalys staan gepland op vrijdag- en zater dagochtend. De terugreis is op zondag- en maandagavond. NS Travel verwacht vooral tij dens de lange Kerstperiode een grote belangstelling. Disney land vertoeft dan in extra fees telijke sferen. In perioden in van 12 februari toten met 17 februa ri en later in maart reizen alle kinderen van 3 tot en met 11 jaar gratis met de rechtstreekse Tha lys naar Disneyland. NS biedt in het nieuwe programma ook Disneyland arrangementen aan voor het reizen per eigen auto. Toeristisch Nederland heeft de aanval geopend op grote wereldsteden als New York, Londen, Parijs en Rome. De eer ste wapens in de strijd zijn Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Maastricht en Groningen. Later volgen meer steden. WVVakanties, onderdeel van de nieuwe organisatie Toerisme Recreatie Nederland (TRN, die bestaat uit NBT, AVN en ANW), introduceert de eerste compleet Nederlandse steden- reisgids City Breaks. De zeven tig korte stedenvakanties moe ten de toerist volgens directeur Van Driem onderdompelen in de genoegens van de grote stad. „De kracht zit hem in de rariteit van het product, in de leuke din gen. In Amsterdam kun je bij voorbeeld 'gluren bij de bui-en' Je laat de toerist dieper kijken in de ziel van de samenleving en moedigt deze aan de stad eens echt te gaan verkennen." De vijf nu gekozen steden bijten het spits af, omdat zij thematisch het meest te bieden hebben: cu linair, historisch, cultureel, lu diek enzovoort. De arrangementen zijn exclu sief vervoer en te boeken bij de VW, reisbureaus, ANWB en Rabobank. Wie een paar dagen Amster dam doet, is deze winter goedkoper uit met de Amster dam Pas. Diverse musea zijn met de pas gratis toegankelijk. Rondvaarten door de grachten met schepen van Holland Inter national of Rederij Noord-Zuid zijn voor paspoorthouders eveneens gratis en wie zich met het document bij het Ajax-mu- seum in de Amsterdam ArenA vervoegt, krijgt korting. Dat geldt ook voor gasten die een dagje willen toeren (in- en uitstappen naar keuze) met de Museumboot of de Canal Bus. Voor bezoekers van typische Amsterdamse etablissementen als proeflokaal 'De Drie Flesch- jes', restaurant 'De Roode Leeuw' en Broodje Van Dobben ten slotte, zijn de verteringen vaak goedkoper en soms zelfs gratis. In totaal bevat de Am sterdam Pas ruim dertig vou chers met een tegenwaarde van meer dan 180 gulden. Het docu ment wordt gratis uitgereikt aan iedereen die een 'Lekker weg in winters Amsterdam-ar rangement' boekt bij de Am sterdam Tourist Board. Er is keuze uit 25 hotels, uiteenlo pend van eenvoudig tot zeer luxueus. Afhankelijk van de ge kozen categorie en het tijdstip (in de weekeinden is het duurder dan op werkdagen) variëren de prijzen voor een driedaags ar rangement van 148 tot 595 exclusief 6 gulden reserverings- kosten. De aanbieding geldt tot en met 31 maart 2001, met uit zondering van de periode 27 de cember tot en met 3 januari Een informatiefolder kan wor den opgevraagd onder telefoon nummer (0900)4004040 (1,05 gulden per minuut); reserveren is mogelijk onder 0777000888^ en/of via internet www.visitam- sterdam.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31