Amerika dreigt tot een grote soap te verworden De entrecote is koud in Grand Hotel Pristina Twee naties onder God Nek-aan-nek-race in Florida George»Bush In Florida is een hertelling wettelijk vastgelegd als de marge tussen twee kandidaten minder dan een half procent is. De Amerikaanse kiezers hebben gesproken. Maar de wereld wacht nog altijd op de naam van presi dent Clintons opvolger. Bush of Gore? Amerika is verdeeld in twee kampen van nage noeg gelijke grootte. Temid den van de chaos en de onze kerheid over de uitslag staat één ding vast: de nieuwe pre sident krijgt het zwaar, on geacht wie het wordt. Hoe zullen toekomstige ge neraties historici terugkij ken op de eerste Amerikaanse presidentsverkiezingen van het nieuwe millennium? Dat hangt mede af van de nog altijd onze kere uitkomst van die verkie zingen. Maar nu al lijkt zeker dat er ook over honderd jaar nog spottend zal worden gelachen over de chaos in het Amerika van vandaag. Het is ruim dertig jaar geleden dat de mens voor het eerst voet zette op de maan. Natuurlijk was hij een Amerikaan. De Amerikanen lieten een vernuf tige robot rondrijden op de pla neet Mars. Amerika is de baker mat van Internet en de digitale revolutie. Dit is het land van Mi crosoft, IBM, Lockheed Martin, Boeing. De thuishaven van mul tinationals die 's werelds ver nuftigste machines en systemen ontwikkelden. Wie hier niet minstens één e-mail adres bezit, telt niet mee. Maar voor het ant woord op de vraag wie de nieu we president wordt, dienen de Amerikanen geduldig te wach ten op een paar postzakken die van overzee onderweg zijn naar Florida. Posterijen Dit is het dus. Na een ontelbare reeks spreekbeurten. Na een rondtocht van bijna twee jaar kriskras door een onmetelijk groot land. Na een campagne die meer dan een half miljard gulden kostte. Na de voorge- progammeerde optredens bij Oprah Winfrey, Jay Leno, Da vid Letterman. Na het schudden van duizenden en nog eens dui zenden handen. Na het optillen van honderden en honderden baby's, dik, dun, sponzig, te zwaar, babykwijl, poepgeur. Eindelijk het eindstation. Het einde van een lange, slopende reis. Wat blijkt? Wie Amerika's nieuwe president wordt, hangt af van de betrouwbaarheid van de posterijen. Het wachten op de briefstem- men van overzee is niet het erg ste. Riskanter is de groeiende onzekerheid over de vraag of er in de sleutelstaat Florida al dan niet rare dingen zijn voorgeval len. Dit zijn wat je noemt om streden verkiezingen. En de rust keert niet zomaar terug. De uitslag van de congresver kiezingen compliceert de situa tie zeer. Het land blijkt in nage noeg gelijke helften te zijn verdeeld. De Senaat is 50/49, met de race in de staat Washing ton nog onbeslist. In het Huis van Afgevaardigden behouden de Republikeinen een minieme meerderheid. In de race om het presidentschap staat Bush op een paar honderd stemmen voorsprong in de sleutelstaat Florida, terwijl Gore landelijk gezien waarschijnlijk de meeste kiezers achter zich heeft staan. Dat is een keurig recept voor on rust. Rechtszaken In die uitgangspositie wacht Amerika op de naam van zijn nieuwe president. Het gevolg? Demonstraties in Florida. Rechtszaken van kiezers die zich bestolen voelen. Klachten over i 1 legale stembilj ettenOver discriminatie van zwarte kie zers. Over zoekgeraakte stembussen. Het is alsof de Amerikanen met z'n allen in de centrifuge zitten. Voor ons als relatieve buiten staanders is dit een maaltijd vol smakelijke ingrediënten. Er is de extremist Pat Buchanen, een Hitler-bewonderaar, die zich ongewild heeft ontpopt als het Fantoom van West Palm Beach. Waren de stembiljetten in dat kiesdistrict van Florida over zichtelijker geweest, dan was Al Gore nu vrijwel zeker geweest van het presidentschap. Het moet voor de Democraat een krankzinnig makende gedachte zijn om op deze manier het Witte Huis te verliezen. Opkomst: honderd miljoen kiezers. Race verloren door: twee verwarren de gaatjes in een paar duizend naar de andere de 21ste eeuw in. Zonder achterom te kijken Zonder even diep adem te halen. En dat in een tijd van vrede en ongekende economische voor spoed. Gevoed door een op hol geslagen mediacircus, laaft de natie zich aan drama na drama. Amerika dreigt te verworden tot een langgerekte soapserie. Is het een wonder dat de jongste crisis in Washington door de rest van de wereld met een mix van ver wondering en leedvermaak wordt gadegeslagen? Drama's Maandenlang waren de Ameri kanen in de ban van O.J. Simp son, de van dubbele moord ver dachte sportheld. Toen O.J. eindelijk werd afgeserveerd, was er de mysterieuze moord op het meisje Jon Benet Ramsey in Boulder (Colorado). Natuurlijk, dat tragische geval vroeg om in tense nationale aandacht. De voortijdige dood van prinses Diana werd nergens zo lang uit gemolken voor commerciële doeleinden als in de VS, behalve misschien in Groot-Brittannië zelf. Het fatale vliegongeluk van de mooie pseudo-prins John Kennedy Jr. kreeg nog intensere aandacht. Dan was er de reeks fatale schietpartijen op middel bare scholen, met de schokken de gebeurtenissen op de Colum bine High School in Littleton (Colorado) als tragisch diepte punt. En wie herinnert zich niet de schier eindeloze familiekroniek over het zesjarige Cubaanse vluchtelingetje Elian Gonzalez? Cubaanse ballingen in Florida krijgen ook nu nog het schuim om de mond als ze denken aan die gedenkwaardige nacht voor paaszaterdag waarop Elian met geweld uit het huis van zijn oud oom in Miami werd gesleurd. Allemaal de schuld van Clinton. En Clinton dat is Gore. Clinton is ook Castro. En Castro is de duivel. In de logische redeneer trant van de Cubaanse ballin gen is Gore dus ook de duivel. ,,Dit is de wraak van Elian", klonk het woensdag in Little Havana, de Cubaans-Ameri kaanse wijk van Miami, toen Bush in Florida als winnaar te voorschijn kwam. Maar de grootste hype van alle was natuurlijk de Monica Le winsky-affaire, het smeuïge verhaal over de geile president die rotzooide met de sexy stagi aire en die dat tevergeefs voor de rest van de wereld verborgen trachtte te houden. Stond Clin tons legitimiteit als president dertien maanden lang ter dis cussie, hetzelfde risico dreigt nu voor zijn opvolger. Wie de laatste dagen de Ameri kaanse televisie een beetje heeft kunnen volgen, zal de overeen komsten hebben gezien. De spe culaties. De krankzinnige sce nario's. De nervositeit. Het gehol, Het gedrang. De her en der opduikende randfiguren die zich voor een paar minuten een nationale beroemdheid mogen wanen. De tegenstrijdige infor matie. De collectieve blunders van de media: Gore wint Flori da; Gore wint Florida bij nader inzien toch niet; Bush wint Flo rida; Bush is de nieuwe presi dent; Bush heeft bij nader inzien toch nog niet gewonnen. NBC- presentator Tom Brokaw aan het eind van een ongekend cha otische verkiezingsnacht: „Ik zit hier niet met eigeel op mijn gezicht, ik zit hier met een com plete omelet op mijn gezicht." Witte rook Ten tijde van de Lewinsky-cri sis was het land verdeeld over de vraag of Bill Clinton als straf voor zijn ontrouw al dan niet voortijdig uit het Witte Huis zou moeten worden verjaagd. Net als nu viel ook in die hectische dagen, weken en maanden ang stig vaak het begrip 'constitu tionele crisis'. Toen de afzet tingsprocedure tegen Clinton in de modder vastliep en de Senaat hem had vrijgesproken, zeiden de Republikeinen: „Zijn draag vlak is weg. Nog even volhou den en dat zijn we van deze pa thologische leugenaar verlost. Nog even en dan hebben we een nieuwe president." Nog evenj aMaar als er straks - wie weet wanneer precies - ein delijk witte rook zichtbaar is in Florida, dan rijst opnieuw de vraag: hoe groot is het draag vlakvan deze president? Hoe veel steun heeft hij in dit verdeelde land met zijn uitge sproken diversiteit, een land dat op dit moment alleen in naam 'ondeelbaar' is, 'één natie onder God'? John Wanders zaterdag 11 november 2000 Verkiezingsnacht in Nashville: het democratische kamp van Al Gore tussen hoop en wanhoop. foto Win McNamee stembiljetten. „Ik wil Ralph Nader vermoor den", riep een Democraat woensdagochtend in New York op het verkiezingsfeestje voor de nieuw gekozen senator Hil lary Rodham Clinton Dat de Groene kandidaat Nader de Re publikeinen een meer dan ge weldige dienst bewezen heeft, blijkt wel uit zijn verkiezingsre sultaat in Florida: 96.000 stem men. Gore had daar graag een paar duizend van willen over nemen. Dat de sleutel tot het Witte Huis nu uitgerekend in Florida moet liggen! Florida is een politieke jungle. Twee jaar geleden nog werd burgemeester Xavier Sua- rez van de stad Miami - alom aangeduid als 'Mayor Loco' (de gekke burgemeester) - na tus senkomst van de rechter uit zijn functie ontheven. De reden? Hij bleek zijn verkiezing mede te danken te hebben aan talrijke briefstemmen van kiezers die al lang dood en begraven waren. In die zonnige staat is Jeb Bush de baas. Voor wie het nog niet wist, de gouverneur is de broer van de Republikeinse presi dentskandidaat. Om de schijn verwijten. Alle televisiestations tetterden dat nieuws immers rond. Al Gore zelf had hem al ge feliciteerd. Bush is er nog steeds een beetje confuus van dat Gore een uur later terugkrabbelde, lijkt het. Bush wil zijn volk graag doen geloven dat hij daadwerkelijk de nieuwe leider van het land is. Hij krabbelt niet terug. Gemor den op bijeenkomst na bijeen komst. Maar het schandaal rond zijn mogelijke benoeming is al in volle gang. Hoe moet dat straks in Washington als de helft van het volk zich met deze man in het Witte Huis ernstig besodemieterd voelt? In 1960 won de Democraat John F, Kennedy het presidentschap dankzij 8858 stemmen in Illi nois, een sleutelstaat waar dat jaar 4,8 miljoen stemmen wer den uitgebracht. Ofschoon Kennedy na zijn nipte verkie zingsoverwinning op de Repu blikein Richard Nixon uitgroei de tot een populaire president, bleef er nog heel lang na zijn ge welddadige dood een schaduw hangen over zijn resultaat in Il linois. De Democraten werden ervan verdacht dat ze in die staat geknoeid hadden met de stemmen. Daarbij werd de be schuldigende vinger uitgesto ken naar burgemeester Richard Daley van Chicago. Het toeval wil dat Daley's zoon William nu, veertig jaar later, in de functie van Gore's campagneleider, knokt voor een paar duizend stemmen in Florida. Dit land holde van de ene crisis Hoe Amerika per staat heeft gestemd Wash Wat de verhoudingen in dit ver deelde land geen goed doet, zijn de recente opmerkingen van Bush over 'zijn' overgangspe riode, de fase tussen de verkie zingen en de inauguratie op 20 januari. De zoon van de 41ste president van Amerika ging in de verkiezingsnacht een uur lang uit zijn bol. Dat is heel be grijpelijk, want hij leefde in de veronderstelling dat hij de nieuw gekozen president was. Ook dat valt hem moeilijk te baas van het land is, want hij zaait daarmee verdeeldheid on der het volk", reageert de ander. „Nietwaar, jullie zaaien ver deeldheid onder het volk. Jullie stoken de mensen op, terwijl wij eerlijk gewonnen hebben." „Wat een onzin, wij hebben ge wonnen." „Nietes." „Welles." Hebben we het hier soms over verkiezingen op de Comoren of in Burundi? Arm Amerika. Mis schien moet Europa in 2004 maar eens een ploeg waarne- sident op het spel, Mag de we reld erop vertrouwen dat de man die op 20 januari zijn hand op de bijbel legt, rechtmatig ge kozen is? Of krijgen de VS een leider die er tot in de eeuwigheid van zal worden verdacht dat hij het Witte Huis heeft 'gestolen'? „Ik zal als president een eind maken aan de cynische cultuur in Washington, aan de schanda len waar Amerikanen in het hele land de buik van vol hebben", sprak Bush de afgelopen maan- van belangenverstrengeling te vermijden, heeft hij zich woens dag uit van alles en nog wat te ruggetrokken. Niemand die er aan twijfelt dat hij achter de schermen onverminderd aan de touwtjes trekt. Is het een won der dat Gore de stemmen in vier kiesdistricten handmatig wil laten hertellen, onder het scher pe oog van Clintons oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Warren Christopher? De redenering achter die strate gie is simpel: als je het maar vaak genoeg roept, dan gaat het vanzelf een eigen leven leiden. Je lekt wat namen van kabinets leden naar de media. Je benoemt je kandidaat voor het vice-pre- sidentschap tot regisseur van de overgangsperiode. En voordat je het weet, begint er op radio en televisie, in kranten en in talk shows, in cafés en supermark ten een soort onbestemd gemor te klinken. Over die rare Gore, die nou eindelijk eens een keer moet ophouden met dat oever loze gezeur over juridische stappen en nieuwe verkiezingen in West Palm Beach. Wat evenmin bijdraagt aan een snelle oplossing van de huidige crisis, zijn de messcherpe be schuldigingen waarmee de naaste adviseurs van Gore en Bush elkaar voor de televisieca mera's om de oren slaan. „Al Gore kan lekker niet tegen zijn verlie-hies", roept de een. „Bush moet niet doen alsof hij al de mers sturen naar de VS. Om er op toe te zien dat de presidents verkiezingen in het machtigste land van de wereld een beetje ordelijk verlopen. Het is ten slotte ook in ons belang dat de VS een wettig gekozen staats hoofd krijgen. Wat hier nu gaande is, is serieu ze business. Daar kun je als bui tenstaander om lachen, maar intussen staat wel de legitimi teit van Amerika's nieuwe pre- Oregon Calif. Tkhad Irak gedaan, Afghanistan, Liba- 1 -Lnon, Noord-Ierland en Algerije. Maar toen ik werd overgeplaatst naar de Balkan, was bij mijn echtgenote een wenkbrauw omhoog gegaan, Was dat niet de goden ver zoeken? En ja, op mijn allereerste reis naar Kosovo liep ik gelijk al een hoofdwond op. Het dra ma voltrok zich in het holst van de nacht, op de laatste dag van mijn verblijf in Pristina. Ik lag te woelen in bed, toen mijn hoofd ken nis maakte met een spijker die ui tdagend uit de houten lambrisering priemde. Een oorlogsgebied is niet compleet zonder een 5-sterrenhotel voor verslaggevers. De gedachte daarachter is hen de kruitdampen even te doen vergeten. Belfast had het Euro pa Hotel, dat ruim dertig keer door bommen werd getroffen, maar niettemin een fijn res taurant bezat. Beiroet beschikte over de 'Commodore', waar journalisten zich amu seerden met de papegaai bij de receptie, die het geluid van inslaande granaten kon na doen. Maar Kosovo moet het enige oorlogsgebied zijn waar het leven in het hotel nog beroer der is dan erbuiten. De naam ervan roept het beeld op van een koloniale facade waarach ter gedienstige obers Afternoon Tea serve ren aan dames van stand, terwijl de pianist een 19e eeuwse componist speelt. Maar het Grand Hotel Pristina is een beton nen blokkendoos die zelfs in het ergste getto van New York zou misstaan. De facade is opgetrokken uit bruine stenen, donkere glasplaten en grote badkamertegels. Op het dak, het hoogste van Pristina, staan vijf enorme sten-enMaar ook die misleiden. Op de eerste avond van mijn verblijf viel de stroom in mijn kamer vijf keer uit, eenmaal voor elke ster. Op zich was dat geen ramp, want een lust voor het oog was die kamer niet. De deur ervan sloot slecht, omdat hij ooit was opengebroken. Het groene tapijt was bezoedeld, de groezelige gordijnen be dekten slechts de helft van het kamerbrede raam, het stopcontact hing uit de muur. Als mijn bovenbuurman een douche nam, drup te zijn water in mijn lichtbak. En behalve uit de lambrisering staken ook uit het bed verroeste spijkers. Telefoon De telefoon had tien cijfers, maar de enige combinatie die werkte, was 999. Op dat nummer zat de telefonist, die zelden over buitenlandse lijnen beschikte. Dat was, zei hij, omdat het telecomgebouw gebombar deerd was. Maar zijn eigen centrale, waar hij telefoondraden in een houten wand plugde, boezemde de gast ook niet veel ver trouwen in. Ik was eenmaal eerder in het Grand Hotel geweest, bijna twintig jaar daarvoor. Dat was nog in de tijd dat de hoeren eerder bo ven waren dan je koffers. Die plaag was nu voorbij, maar ik werd wel op een ochtend om zeven uur gewekt door een giechelend kamermeisjes dat het bed vast wilde opma ken. Van mijn eerdere verblijf herinnerde ik mij een immens hotel met drie enorme eet zalen die elk een eigen orkest hadden dat bij gebrek aan gasten nooit speelde. De eetza len waren er nog steeds. Maar de orkesten zag ik niet meer, wat wellicht een teken was van goed management omdat er nog steeds geen eters waren. Slechts een enkele gast at ook in het hotel. Ik maakte die fout eenmaal, omdat ik niet de venijnige storm buiten wilde trotseren Maar binnen was het ook niet pluis. De vi trage hing horizontaal en de obers waren in de weer met rollen tochtstrip. De entrecote werd die avond koud geserveerdIk vroeg de receptionist of ik het gastenboek mocht le zen, dat twintig jaar geleden literaire scheldkanonnades bevatte. Maar de man keek onbegrijpend en zei. „Een gastenboek, sir? Wat is dat?" Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27