Domburg krij gt weer allure Twintig uur per dag achter het computerscherm !i Hof haalt badplaats na tien jaar uit het slop 25 zaterdag 11 november 2000 Het vakantiepark van Hof van Domburg trekt nu jaarlijks driehonderdduizend bezoekers. foto's Ruben Oreel Begin jaren zeventig waren de be stuurders van Domburg het beu. De verpaupering van de badplaats moest ge stopt worden. Een vakantiepark met een kuuroord leek de oplossing. Het duurde tot 1990 voordat Hof Domburg de deuren opende. In de daarop volgende jaren vie len de kosten voor het complex hoger uit dan de inkomsten en de gemeente kwam onder curatele te staan. Toch zeggen be trokkenen tien jaar later dat met Hof Domburg het doel is bereikt. De StichtingBadplaatsbelangen Domburg (SBD) heeft het bungalowpark en het zwemparadijs met kuuroord laten bouwen in opdracht van de gemeente. Die stond garant voor zeventig miljoen gulden. De honderdvijf tig vakantiewoningen vonden vanaf het begin gretig aftrek. Het zwemparadijs trok minder bezoekers dan gedacht met zeer forse tekorten tot gevolg. Verkoop was de enige uitweg. Al leen zo kon worden voorkomen dat de ge meente Domburg over de kop ging. ,Het tij is gekeerd"zegt J an van Asseldonk nu in alle rust, in zijn boerderij aan de rand van Hof Domburg. Van Asseldonk was destijds voorzitter van de SBD. „In de afgelopen tien jaar is er een heleboel gebeurd. Uiteindelijk zijn de doelen die de gemeente zichzelf stelde, volgens mij behaald." Hof Domburg moest het toeristenseizoen ver lengen en een einde maken aan de achteruit gang van de ooit zo glorieuze badplaats. Tevens werd gehoopt dat de komst van het re creatiepark de Domburgers zou motiveren om van het dorp weer een plaats van allure te ma ken. ,,En inderdaad, zodra met de bouw van het park werd begonnen, schoot het aantal bouwaanvragen in Domburg de lucht in", zegt Van Asseldonk. Verder wilde men met Hof Domburg de enor me overlast van campinggasten terugdringen. „Begin jaren zeventig kwam hier het massa toerisme op", vertelt Lein Labruyère, die van 1986 tot 1989 wethouder was in Domburg. „Op de camping in Domburg mochten vier honderd kampeereenheden staan. Zodra de camping vol was, werd het overloopterrein opengesteld. Daarmee groeide de Domburgse bevolking in acht weken met zo'n drie- tot vierduizend toeristen. En dat allemaal in een dorp met ongeveer duizend bewoners. Het gaf echt heel veel overlast. Iedereen lijkt dat te zijn vergeten. Met de komst van Hof Domburg op dat overloopterrein, is het aantal staan plaatsen van de camping wel gehalveerd." Logische stap Voor de realisatie van het ambitieuze plan koos de gemeente voor de constructie met de SBD. Niet de handigste oplossing, zo bleek. „Maar de gemeente kon niet anders", meent Van Asseldonk. Ook Labruyère noemt het een logische stap in die tijd. „Als je de keuze voor de SBD wilt begrijpen, moet je kijken naar de periode daarvoor", zegt hij. „Met de watersnoodramp is Domburg vrijwel gespaard gebleven", legt hij uit. „De strand- voorzieningen waren wel weggeslagen en de SBD werd in het leven geroepen om die weer op te bouwen. De stichting leende daarvoor geld van de gemeente. De bedragen werden telkens terugbetaald uit de opbrengsten van Camping Domburg, die eveneens van de SBD was. De winst van de camping werd in feite in het gat van de stranden gestopt. Dat werkte heel goed. Bovendien mocht de SBD als stich ting toch geen winst maken. Deze methode zou bij Hof Domburg ook goed gewerkt hebben, mits er meer vakantiehuizen gebouwd wa ren." Na meer dan tien j aar praten over een vernieu wende manier van recreëren, kreeg het plan vorm toen Lein Wattel en Bram Wisse in het college kwamen. Het raakte pas echt in een stroomversnelling onder de wethouders Wat- tel en Labruyère. Wattel droeg aanvankelijk de verantwoordelijkheid over Hof Domburg, maar hij stapte uit het college wegens een af faire rond zijn minicamping. „Daarop werd mij gevraagd of ik de portefeuille Recreatie wilde dragen", zegt Labruyère. „Met plezier heb ik dat aangenomen. Na acht maanden, midden in het proces van Hof Domburg, ver liet ik de raad om burgemeester te worden in Brouwershaven. Achteraf vind ik dat ik veel te vroeg vertrokken ben, wat het recreatiepark aangaat. Op verzoek van het Domburgse col lege ben ik nog een tijd aangebleven als advi seur." Appartementen Toen het mis dreigde te gaan, stelde Labruyère voor, vijfenzeventig extra appartementen te bouwen op het terrein. „Die hadden samen met de bestaande honderd vijf tig bungalows de kosten voor het zwembad wel kunnen dra gen. Bovendien was er plaats genoeg voor deze appartementen. In het plan zijn wij er altijd van uitgegaan dat honderdvijftig vakantie woningen het absolute minimum was. Men is er echter nooit op ingegaan." Nadat een paar jaar met verlies werd ge draaid, liepen de kosten zo hoog op, dat er maar één ding op zat: verkopen. Na twee jaar onderhandelen kwamen Hof Domburg en zwemparadijs De Parel in 1996 in handen van Roompot Recreatiebeheer BV.Hof Domburg zat erg complex in elkaar"herinnert directeur Henk van Koeveringe zich de moeilijkheden rond het park. „Kijk alleen al naar de organi satie. Daarin zaten de gemeente, de SBD en la ter hotelketen Dorinth die Hof Domburg voor de stichting ging beheren. Er was te veel inter ne communicatie nodig om het bedrijf goed te kunnen runnen." Wat de onderhandelingen rond de verkoop ex tra bemoeilijkte, was dat de gemeenteraad weinig zin had in privatisering, zegt Van Koe veringe. „De gemeente had het vanaf het begin anders op poten moeten zetten. Dat Labruyère die in vestering heeft aangezwengeld, was zeer ver standig maar onderwegheeft de gemeente een denkfout gemaakt. Gemeentelijke belangen zijn namelijk niet te rijmen met commerciële belangen. Daardoor werd Hof Domburg een consensusbeleid. Enerzijds wilde het gemeen tebestuur dat er grootschalige voorzieningen zouden verrijzen en anderzijds vonden de fracties dat het in het dorp niet te druk mocht worden. Ik denk dat dat voor een groot deel de problemen heeft veroorzaakt." Lelijk Toch vindt de Roompot-directeur dat het nie mand hoeft te spijten dat het plan gelanceerd is. „Het is geen weggegooid geld geweest. Het complex staat er nog steeds en mensen kunnen tot op de dag van vandaag gebruikmaken van het zwemparadijs. Toen het mis ging, werd er vanuit alle kanten erg lelijk over de gemeente gedaan. Maar ik vind dat die dapper gepro beerd heeft de teloorgang van Domburg te ke ren. Ze hebben daarvoor majeur geïnvesteerd. En het is gelukt om de teloorgang te keren. Kijk, met de inkomsten was niets mis. Het was de kostenkant die voor de problemen zorgde." Voor Van Asseldonk is het nog steeds moeilijk te zeggen waar het precies is misgegaan. „Het was een samenloop van omstandigheden. In het begin bestond de stichting uit vrijwilli gers. En daarnaast durf ik inmiddels wel te zeggen dat we te hoge verwachtingen hadden van Dorinth. Wij dachten dat deze hotelketen ook een vakantiepark kon runnen." De oud-voorzitter van de SBD ervoer de mis lukking toentertijd als een persoonlijke ne derlaag. „Toen de knoop uiteindelijk werd doorgehakt, voelde ik een zekere mate van op luchting. Maar ik ben er later nog wel goed ziek van geweest, Soms denk ik dat mensen in Domburg mij er nog steeds op aankijken, hoe wel dit idee waai'schijnlijk meer in mijn hoofd zit dan daadwerkelijk bij de Domburgers aan wezig is." Ook Labruyère kreeg het op zijn dak. „Zo nu en dan hoor ik mensen nog zeggen dat 'La bruyère dat nooit had mogen doen'. Ik heb het me nooit persoonlijk aangetrokken, want ik heb niet alleen voor Hof Domburg gezorgd. Alle stappen die we als gemeente hebben ge nomen, zijn goedgekeurd door de provincie. Die voerde trouwens in die periode een beleid dat er op gericht was de kwaliteit van het toe ristisch product te verbeteren. Domburg was als het ware hét paradepaardje van de provin cie. Toen de problemen later ontstonden, heb ik de provincie daarover nooit meer gehoord. Wat ik geleerd heb in de korte periode als wet houder, is dat het politieke geheugen zeer kort is." Kort nadat Hof Domburg was verkocht, zei Van Asseldonk eens dat de SBD er nooit aan had moeten beginnen. Inmiddels kan hij er van een afstand op terugkijken. „Nuzegik dat het allemaal toch niet verkeerd is geweest. De gedachte was vooruitstrevend. Als ik het op nieuw moest doen, zou ik het precies zo heb ben gedaan. Men zal het in Domburg en omge ving niet hardop durven zeggen, maar de wethouders Lein Labruyère en Lein Wattel, die vaart achter het plan Hof Domburg zetten, hadden een goede visie." Op de vraag hoe het momenteel is gesteld met de financiële situatie van De Parel, zegt Van Koeveringe: „Op ieder zwembad wordt verlies gedraaid, maar dat is een beperkte bespiege ling. Exacte cijfers ken ik niet omdat het park betrokken wordt bij alle onderdelen van de Roompot, maar ik weet wel dat Hof Domburg een winstgevend bedrijf is." Na enig speurwerk zegt hij: „Vorig jaar zijn voor het vakantiepark 75.000 contracten af gesloten. Dat zijn zo'n driehonderdduizend bezoekers." Over de toekomst van het park aan de Dom burgse kust maakt Van Koeveringe zich abso luut geen zorgen. „Met wat we nu hebben, kunnen we nog lang vooruit. Aan uitbreiden in Domburg denk ik niet eens. Het complex heeft mijns inziens nog een mijlenlange toekomst voor de boeg. Domburg heeft een aantal din gen voor op andere plaatsen. Dat is de span ning tussen land en water en de internationale bekendheid van Domburg als vakantieplaats. Bovendien zijn er weinig plaatsen waarin de bevolking zó is opgegroeid en samenleeft met badgasten. Dat maakt Domburg heel sterk. In die mijlenlange toekomst zal Domburg als kuuroord - het idee van de gemeente in de ja ren tachtig - niet meer terugkomen, voorspelt Van Koeveringe. „Kuren hoort hier sowieso niet. Wie hier komt, komt voor de omgeving en het strand. Er zijn wel veel andere dingen die we in De Parel kunnen doen. Mensen zijn steeds vaker op zoek naar uitdagingen. De ko mende jaren zullen we het vooral in die rich ting moeten zoeken. Ik denk daarbij bijvoor beeld aan de duikcursussen die we nu geven. Hof Domburg heeft nog mogelijkheden ge noeg." Miriam van den Broek Sommige mensen zijn niet ach ter hun computer weg te slaan. Nog even dit, nog even dat en voordat ze het weten is het wéér na twaalven. Computerverslaaf- de Vincent aan het woord. Het gebeurt me regelmatig dat ik 's nachts om drie uur nog achter dat ding zit. Dan denk ik: nu moet je hangen, want om zeven uur moet je werken. Maar een uur later zit ik dan nóg te internetten." 'Vincent', een vrijgezel van achter in de dertig, brengt bijna al zijn vrije tijd achter de computer door. „Op werkdagen zit ik van vijf uur 's middags tot ongeveer twee uur 's nachts achter mijn computer. Maar op een vrije dag haal ik de twintig uur wel. In het weekeinde begin ik op vrij dagmiddag en ga dan achter elkaar door. Ik moet mezelf dan dwingen op zondag te gaan slapen. Vroeger ging ik op vrijdagmiddag nog wel eens met collega's mee een biertje drin ken. Tegenwoordig ga ik gelijk naar huis." „Toch kom ik altijd tijd tekort om al les te doen wat ik op internet wil doen. Als je het zo bekijkt is het best versla vend. Het vreet tijd. Je gaat bood schappen doen, maar als je thuis bent, bel je toch weer de Chinees, omdat je wilt blijven internetten. Geen tijd om te koken." Vincent woont in een tweekamerflat je. In de keuken staat een enorme berg afwas, in de slaapkamer groeien wiet- plantjes en zijn woonkamer is inge richt voor zijn passie: computeren. Het centrale punt is de tafel met daar op twee computers met twee toetsen borden en drie beeldschermen. Daar naast een synthesizer, platenspeler en versterker, drummachine, printer, scanner ('daar heb ik nog geen plekje voor gevonden, daarom staat die op de terrasstoel'), een webcam, vier luid sprekerboxen, een organizer ('voor mee naar het werk') en een poli tiescanner. En dat allemaal met el kaar verbonden. Boven zijn hoofd hangt de televisie, met de hele dag TMF. „Want daar kun je op je eigen clip stemmen. Via je gsm kost dat een gulden, op internet is dat gratis." Voor contact met 'de buitenwereld' heeft hij de beschikking over een ka- belmodem en vier mobiele telefoons. Eén voor reacties van internetters uit de chatbox, één voor het werk en twee voor persoonlijk gebruik. „Ja, ik ben wel een freak", geeft hij toe. „Ik ben de hele dag on line en dat kan ook mak kelijk want ik doe het via de kabel. Je betaalt dan een vast bedrag per maand en dan kun je zo lang internet ten als je wilt." Vincents grote passie voor de compu ter ontstond toen hij ongeveer een j aar geleden zijn been op twee plaatsen brak. „Het ergste was toen dat ik drie maanden op de aansluiting van kabel maatschappij Casema moest wach ten." Sinds hij op de kabel is aangesloten, staan de computers permanent aan. Want de hele dag door komt er e-mail plus andere post binnen. Verder ge bruikt hij de Pentium III voor het downloaden van muziekfragmenten. „Deze synthesizer, de Rebirth, die je nu op dit scherm ziet, heeft standaard 2750 muziekstukken in zich. Het is nauwelijks bij te houden wat daar el ke dag bijkomt. Je hebt niet eens tijd om het allemaal af te luisteren." „Het begint eigenlijk 's ochtends, als ik opsta. Ik begin met het weer, de ra darbeelden. Want waarom zou je naar al die weermannen, die allemaal wat anders voorspellen, luisteren als je zelf ook kunt zien hoe zo'n wolk be weegt. De hele dag door stuur ik SMS- berichten naar vrienden en kennissen, berichten die ze op hun mobiele tele foons kunnen ontvangen en lezen. Met een gsm kost dat een kwartje, met de computer is het gratis. Verder ben ik een constante gebruiker van drie chatboxen en ben ik via MSN-servïce on line met vrienden die ook hun pc hebben aanstaan." Taxi „Internetten vind ik helemaal het ein de. Bijvoorbeeld op muziekgebied doe je in de hele wereld contacten op. Je wisselt videoclips uit of video-mail. Als je wilt kun je 'real time' meerijden in een taxi in New York. Te gek toch? Je hoeft er niet meer naartoe voor zo'n ervaring." „Internet wordt nu heel gewoon. Ie dereen doet het. Je kan geen tv aanzet ten of je krijgt onmiddellijk een www- adres voor je snuit. Er ligt permanent een blocnote naast mijn bed om al die adressen te noteren." Nieuwsgroepen bezoekt Vincent nauwelijks ('geen tijd voor') en op sekssites komt hij al helemaal niet.Als je ziet wat er op dat gebied is, daar word je helemaal knetter van." Het liefst zoekt hij muziek of surft hij een beetje doelloos door de miljoenen internetsites. Over die gigantische hoeveelheid maakt hij zich geen zor gen. „Internet begint inderdaad nu hele maal vol te raken. Er zijn te veel men sen die er met hun pagina op willen. Maar ik heb gehoord dat er een nieuw world wide web komt: Internet II, ze zijn het nu al aan het bouwen. Nee, ik kan nog jaren vooruit. Maak je geen zorgen." Bas Groot Wesseldijk Om redenen van privacy is de naam Vincent gefingeerd. 1 Zwemparadijs Sporecafé iJKuyr- en Beauty- j" centrum, Sauna J Bowling/Squash/ j* FJcness li Restaurant 11 "be Parelvisser" 4 theater Receptie, j'Wasserette Café j De Strandjutter I! De "Octopusclub" ,ll 1/ A/M-K-vrl i A f 1 Domburg, Strand l Sportveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25