Feyenoord weer op de Duitse toer voor siuitèr Familiebanden opzij voor topper Zware loting Anderlecht PZC Wennemars wint prestigeslag PSV loot Saloniki Leonardo treft geen schuld Beckham trotse aanvoerder Frans Hoek krijgt vrij voor Oranje Roemruchte Porte naar VVV Schumacher herstelt van operatie Thuisspeler Bert van Marwijk: Van Bommel heeft geen vedette-neigingen RBC op valreep langs Willem II Paul Bosvelt nog onzeker Brentjens mist afscheidskoers van Tolhoek van onze sportredactie ROTTERDAM - Voor de vierde keer in de Europa Cup-historie is Feyenoord gekoppeld aan de Duitse club VfB Stuttgart. De Rotterdammers spelen eerst thuis. PSV werd gekoppeld aan PAOK Saloniki en begint ook met een thuiswedstrijd. Feyenoord en Stuttgart stonden in 1974, het jaar waarin Feye noord de Uefacup won, voor het eerst tegenover elkaar. De Duit sers vormden dat jaar geen ob stakel op weg naar de finale. In 1989 moesten de Rotterdam mers wel hun meerdere erken nen in Stuttgart. Twee jaar gele den dacht Feyenoord zijn revanche te kunnen halen, maar na de schitterende 3-1-zege op Duitse bodem volgde een forse uitglijder in de Kuip: 0-3. Die uitschakeling kostte Feye noord miljoenen en bezorgde de spelers een kater die zij nu nog niet zijn vergeten. Hoewel VfB Stuttgart een van de zwaardere tegenstanders is, willen de spe lers die in 1998 op het veld ston den de strijd graag aangaan. Rechtzetten „Prachtig, laat ze maar komen", sprak Patrick Paauwe venijnig. „Als er één club is waartegen ik nog wat wil rechtzetten, clan is het Stuttgart. En als je over frustraties spreekt die moeten worden weggespoeld dan is dit ook het perfecte moment. Ik denk niet dat de trainer ons hoeft te motiveren voor deze ontmoeting." „We hadden het beter kunnen treffen", zei Feyenoord-trainer Bert van Marwijk. „Maar in de ze fase van het toernooi tref je niet veel zwakke clubs meer aan. Het is waar dat ik de spelers voor deze club waarschijnlijk niet erg hoef te motiveren." PSV treft in PAOK Saloniki een echte cupfighter. De Grieken waren donderdag in de tweede ronde spraakmakend bezig. Ze versloegen Udinese, de koplo per van de Italiaanse Serie A. Na verlenging werd het 3-0 voor de Grieken, die uit met 1-0 had den verloren. De 28-jarige Argentijn Patricio Camps scoorde tweemaal. In de nationale competitie is PAOK, getraind door Dusan Bajievic, een middenmoter. PAOK heeft in het verleden een Nederlandse inbreng gekend. Tot twee keer toe was Arie Haan coach van de club. De oud-in ternational werkte er voor èn na zijn periode bij Feyenoord. Tij dens zijn laatste ambtstermijn oefenden PAOK en PSV tegen elkaar. Het werd 3-0 in Grieks voordeel. „Misschien dat zij daar nog een psychologisch voordeel uit putten", dacht An- dré Ooijer, destijds meedelend in de malaise. Ook aanvoerder Mark van Bom mel herinnert zich die partij nog. „Maar ik denk dat er nu sprake is van een heel andere si tuatie. Feit is dat het Griekse voetbal er staat in Europa. Niet voor niets zijn ze nog met vier ploegen in Europees verband vertegenwoordigd." Het resultaat van de loting voor de derde ronde: Glasgow Rangers (Sch) - 1. FC Kaisers- lautern (Dui), NK Osijek (Kro) - Slavia Praag (Tsj), AEK Athene (Gri) - Leverku- sen (Dui), Club Brugge (Bel) - Barcelona (Spa), Hertha BSC (Dui) - Inter (Ita), Nan tes (Fra) - Lausanne Sports (Zwi), Alaves (Spa) - Rosenborg (Noo), Feyenoord (Ned) - VfB Stuttgart (Dui), Parma (Ita) - 1860 Munchen (Dui), Bordeaux (Fra) - Werder Bremen (Dui), Schakhtar (Oek) - Celta de Vigo (Spa), PSV (Ned) - PAOK Saloniki (Gri), AS Roma (Ita) - Hambur ger SV (Dui), Liverpool (Eng) - Olym- piakos Piraeus (Gri), Lokomotive Mos kou (Rus) - Rayo Valllecano (Spa), Espanyol (Spa) - Porto (Por). Wedstrijden op 23 november en 7 de cember. GPD/ANP zaterdag 11 november 2000 Erben Wennemars, de snelste schaatser op de 500 meter op het NK, wacht geconcentreerd op het startschot. foto Toussaïnt Kluiters/ANP van onze sportredactie DEN HAAG - De eerste slag was voor Er- ben Wennemars, al was het een kleintje. De schaatser van Spaar Select troefde gis teravond bij de NK afstanden in Den Haag op de kortste afstand zijn voormali ge ploeggenoot Jan Bos af. Wennemars prolongeerde zijn titel door in twee races over 500 meter de beste tijden te schaatsen (36,60 en baanrecord 36,48). Bos (3 6,7 8 en 3 6,5 9)de nummer twee, was wel de enige sprinter die zich rechtstreeks plaatste voor de eerste wereldbekerwed strijd sprint in Seoul. Jan Bos verliet Spaar Select na het vorige seizoen uit onvrede met het beleid van coach Peter Mueller. De hechte relatie met Wennemars liep daarbij een deuk op. Gis teravond deelde Wennemars de eerste tik uit, al was deze wedstrijd voor de snelle jongens nog niet de belangrijkste. De nationale titel is aardig, maar het ging om plaatsing voor de eerste worldcup. Kampioen Wennemars ergerde zich aan denigrerende uitlatingen over de status van de NK. „Het is niet netjes om het een trainings wedstrijd te noemen. Iedereen wil de eerste wedstrijd winnen. Het is on zin als je iets anders zegt." Bos was iemand die zei dat hij de 500 me ter op de NK afstanden niet van groot be lang vond. Wennemars reageerde geprik keld: „Kom dan niet, ga dan ergens anders rijden." Bos is als enige al 100 procentzeker van de eerste wereldbekerwedstrijd, omdat hij bij de WK afstanden op deze afstand bij de eerste zes was geëindigd. De overige vier schaatsers worden maandag aangewezen. Voor de nummer vijf krijgt de commissie Topsport van de KNSB meteen een dis cussiestuk. Want Bjarne Rykkje en Jakko Jan Leeuwangh eindigden beiden exact gelijk, op de gedeelde vijfde plaats. Leeuwangh is van de twee de meest gelou terde en normaliter de snelste. Andrea Nuyt behaalde op de 500 meter als verwacht de vierde titel op rij. De Goudse won beide afstanden, de eerste in een baanrecord (39,88). Bij de vrouwen plaatste niemand zich rechtstreeks voor Seoul, maar ook hier zal in principe de topvijf worden afgevaardigd: Nuyt, Mari anne Timmer, Christine Heins, Yvonne Leever en Annamarie Thomas. Marieke Wijsman, ondanks rugproblemen toch ge start, redde het net niet en werd zesde in het eindklassement. Gianni Romme was op de vijf kilometer weer eens ongenaakbaar. De pupil van coach Peter Mueller bevestigde de heer sende orde en won met overmacht. Hij liet een eindtijd van 6.38.30 noteren. Dat was ruim tien seconden sneller dan Rintje Ritsma, die op zijn beurt iets sneller was dan Bob de Jong. Romme heroverde zijn vorig jaar ingele verde titel door een baanrecord te schaat sen. Het was zijn derde nationale af- standstitel op de 5 kilometer. Rintje Rits- ma reed naar behoren Bob de Jong (3e), Jochem Uytdehaage (4e) en Carl Verheij- en (5e) krijgen een ticket krijgen voor de wereldbekerwedstrijd in Berlijn. Ids Postma werd de grote verliezer. De Fries, die deze zomer de KNVB verruilde voor een commercieel avontuur bij DSB, moest vele seconden prijsgeven op zijn naaste concurrenten. Daarmee ging een startbewijs voor Berlijn aan hem voorbij ANP ZEIST - Feyenoord-aanvaller Leonardo, de laatste weken in grootse vorm, hoeft niet te vrezen voor een schorsing naar aanleiding van een overtreding die hij gemaakt zou hebben in het duel met FC Utrecht. De aanklager vond geen overtuigend bewijs en seponeerde de zaak. Leonardo zou op 29 oktober in het duel met FC Utrecht een vuistslag hebben uitgedeeld aan zijn directe tegenstander Vreven. De aanklager kon uit bestudering van verklaringen en tv-beelden niet vaststellen of die oveifreding daadwerke lijk is gemaakt. ANP LONDEN - David Beckham noemt het één van de mooiste momenten uit zijn voetballoopbaan. De even geniale als om streden middenvelder van Manchester United betreedt woensdag als aanvoerder van de Engelse nationale ploeg het veld voor de vriendschappelijke ontmoeting met Italië. „Ik ben er heel trots op, want als kind droomde ik ervan aan voerder te zijn van de Engelse ploeg", zei Beckham, die don derdag door interim-bondscoach Taylor was benoemd tot aanvoerder. RTR BARCELONA - FC Barcelona zal Frans Hoek volgende week normaal afstaan voor de interland van het Nederlands elftal tegen Spanje. De keeperstrainer is een van de assistenten van bondscoach Louis van Gaal. Rond de laatste interland tegen Portugal is tussen de Spaanse club en de KNVB een conflict gerezen over een blessure van Boudewijn Zenden. Barcelona-trainer Serra Ferrer was verontwaardigd en stelde voor Hoek niet meer beschikbaar te stellen. Voorzitter Gas part stemde daar, na overleg met Van Gaal, evenwel niet mee in. GPD VENLO - Het Venlose VW heeft zich versterkt met verdedi ger Krist Porte. De 32-jarige Belg tekende een contract tot het einde van het seizoen, met een optie tot verlenging. Hij was transfervrij. Bij zijn laatste club Hapoel Holon uit Israël ver trok hij wegens de politieke onrust. Porte, oud-speler van AA Gent, Eendracht Aalst, FC Antwerp en Westerlo, verwierf nationale bekendheid in 1996. Hij kreeg tijdens een wedstrijd een harde klap in zijn gezicht van de toenmalige Anderlecht-speler Gilles de Bilde. Daarbij brak hij een jukbeen en zijn neus. Bovendien was zijn rechter oog ernstig beschadigd. Porte diende na de wedstrijd bij de Belgische justitie een aan klacht in wegens mishandeling. De Bilde werd daarop gear resteerd. Hij verbleef een nacht in de cel. De Belgische bond schorste hem voor ruim drie maanden, waarna hij naar PSV vluchtte. Een rechtbank in Brussel veroordeelde De Bilde daarna wegens mishandeling tot 75 uur dienstverlening en een schadevergoeding aan Porte, die door de vuistslag lang was uitgeschakeld. ANP LONDEN - Formule-1-coureur Michael Schumacher her stelt in zijn huis in Zwitserland van een beenoperatie. Woens dag werd een 30 centimeter lange pin uit het been van de we reldkampioen verwijderd. Schumacher mocht na één nacht het Parijse ziekenhuis verlaten. De Ferrari-rijder kreeg de pin in zijn been geplaatst na een ongeluk tijdens de Grote Prijs van Groot-Brittannië in 1999. Het gaat vier tot zes weken duren voordat de Duitser is her steld. Plij gaat in januari weer aan het werk. RTR LYON - Het scheelde niets of Raemon Sluiter had tegenover Andre Agassi in de halve finale gestaan van het tennistoernooi van Lyon. De 22-jarige Rotter dammer verloor gisteren van zijn Franse leeftijdgenoot Ar- naud Clément de kwartfinale: 3-6 6-3 6-7. Het verschil tussen beiden was uiteindelijk slechts twee luttele punten. Clément, als enige res terende Fransman hartstochte lijk gesteund door het publiek, zegevierde in de tiebreak met 7- 5. In de eerste partij van de kwartfinale was Agassi meester over de Slowaak Karol Kucera: 6-17-5. „Ik ben er goed beroerd van"zei Sluiter na afloop. „We waren zo aan elkaar gewaagd en als je dan de verliezer bent, voelt dat niet lekker. Misschien dat ik na een nacht slapen vaststel dat ik goed heb gespeeld" Clément en Sluiter mochten dan even oud zijn, er bestonden toch heel wat verschillen tussen bei de spelers. De Fransman stond al in de kwartfinale van een Grand Slam, de US Open van dit jaar, behaalde al overwin ningen op onder meer Kafelni kov en Agassi en bezit al een plaats in de top-50, Sluiter drong dank zij Lyon, de finale bij de Dutch Open en twee gewonnen Challengers (Bristol en Aken) voor het eerst door tot de top-100. De Rotterdammer had wel ervaring tegen Clé ment, Hij verloor in 1998 in Moskou met 4-6 en 6-7. Na de uitschakeling van Sluiter is Paul Haarhuis als enige Ne derlander nog actief in het in ternationale toptennis dit weekeinde. Met de Australiër Sandon Stolle plaatste de 34e jarige Eindhovenaar zich voor de halve finale dubbelspel door winst op de Italianen Gaudenzi enNargiso: 4-6 6-3 7-5. ANP ROOSENDAAL - Marcel Cas heeft RBC op het nippertje de overwinning op Willem II be- zorgd. De aanvaller maakte in I de 90e minuut de 2-1 voor de j thuisploeg. Vijf minuten daarvoor had Sek- tioui de Tilburgers nog op gelij ke hoogte gebracht. RBC had in de 59e minuut de score geopend via een doelpunt van Henk Vos. ANP Feyenoord wacht morgenmid dag (zondag) in Eindhoven de zwaarste beproeving in de na tionale competitie. De koploper uit Rotterdam, die bescheiden investeerde, krijgt de eerste aanval te verwerken van Eric Gerets' miljoenenformatie. PSV-Feyenoord wordt de strijd tussen de man van 25 miljoen (Kezman) en het zelf opgeleide talent Leonardo, maar óók de confrontatie tussen Bert van Marwijk en Mark van Bommel. De Feyenoord-coach tegen zijn bij PSV voetballende schoon zoon. door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - De Feyenoord- trainer is bij het legioen in de smaak gevallen, omdat hij met de club presteert en omdat hij een man zonder grootspraak is. Bert van Marwijk is sociaal, ge- ROTTERDAM - Paul Bosvelt is het grote vraagteken in de selec tie van Feyenoord voor de top per tegen PSV. De aanvoerder van de Rotterdammers liep don derdagavond op het door regen water onbespeelbare en levens gevaarlijke veld van de Kuip een gekneusde wreef op. In het ziekenhuis liet hij giste ren foto's maken van de blessu re, omdat werd gevreesd voor een gebroken middenvoets beentje. Dat bleek, gelukkig voor de Feyenoorder, niet het geval. De voet van de midden velder is wel bont en blauw. Vandaag en morgen wordt be keken of Bosvelt met die blessu re kan spelen. Zijn voet is zeer pijnlijk, maar Feyenoord kan hem in Eindhoven eigenlijk niet missen. De kans is daarom groot dat hijals hij enigszins fit is, een pijnstillende injectie zal krij gen. Kees van Wonderen, Jean-Paul van Gastel, Igor Komejev en Chris Gyan halen PSV-Feye noord in elk geval niet. Bij PSV vormt Yuri Nikiforov een onzekere factor. De Rus heeft last van zijn enkel en moet vandaag intensief worden be handeld. Gisteren had Eric Ge rets, die zware kritiek kreeg te verduren na de uitschakeling in de Champions League, zijn se lectie een vrije dag gegeven. GPD dreven en realistisch. Hij voelt zich niet verheven boven de col lega's Gerets, Adriaanse of Koe man, nu hij met Feyenoord de ranglijst aanvoert. In Eindhoven is Mark van Bom mel aanvoerder geworden van PSV. Maar ook hij gedraagt zich sinds die tijd niet als de vedette. Van Bommel heeft karakter trekken die de Feyenoord- coach herkent: sociaal, eerder bescheiden dan stoer en ver knocht aan zijn vak als prof voetballer. Om die reden voelde Van Bommel de pijn, toen hij door Wim Kieft als een 'pseudo- vedette' werd neergezet die in het veld arrogantie zou uitstra len. Bert van Marwijk zegt te weten waar die kritiek uit is voortge komen. „Mark van Bommel heeft een bepaalde houding, een bepaalde stijl die de indruk wekt dat hij dingen in het veld gemakkelijk opneemt. Als het dan een keer fout gaat bij PSV, wordt dat vertaald naar hautain en arrogant. Maar dat is niet te recht. Hij heeft geen vedette neigingen. Hij is juist een heel sociale jongen", zegt de trainer. De verleiding is groot om te stel len dat de schoonvader het voor de vriend van zijn dochter op neemt. Maar privé en voetbal blijven in het Limburgse, waar Van Marwijk nog immer woont, ver gescheiden. De relatie tus sen de trainer en de speler gaat bovendien verder terug dan die tussen zijn dochter en Van Bom mel. Bert van Marwijk was coach van Fortuna Sittard, toen hij voor het eerst met de jonge Van Bommel werd geconfronteerd. „Hij zat in Sittard op de bank. Mijn dochter kende hem hele maal niet. Dat is allemaal pas veel later gekomen. Ik zag als trainer wel wat in Van Bommel. Samen met Patrick Paauwe, Kevin Hofland en Wilfred Bou- ma vormde hij de kern van spelers, die bij Fortuna is door gebroken. Mark had alle kwali teiten voor een centrale mid denvelder." In het begin speelde hij verdedi gende middenvelder. „Ik han teerde toen een ruit op het mid denveld, daarin was hij de man met de punt naar achteren en Paauwe de man met de punt naar voren." Van Marwijk vindt dat beide spelers nog altijd in die rol het best tot hun recht komen. „Ik heb niet meer die ruit, maar Pa trick is beter als aanvallende middenvelder dan Mark, die het spel voor zich moet hebben. Pa trick heeft een actie in huis, waardoor hij over een verdedi ger heen kan gaan. Mark is meer betrokken bij de opbouw en de passing." Bij Feyenoord verdween Julio Cruz uit het elftal en is het duo Bosvelt/Paauwe meer dan ooit op de voorgrond getreden. In Eindhoven zien we dezelfde ontwikkeling rond Van Bom mel, nu Van Nistelrooy en Nilis niet langer het gezicht van PSV bepalen. „Ik denk dat dat toeval is," zegt Van Marwijk. „Dat Bosvelt nu aanvoerder is heeft wel te maken met het feit dat ik graag de band bij een speler wil hebben die in de as staat. Mis schien heeft Erik Gerets dezelf de ideeën. Feit is wel dat ook Van Bommel op een centrale po sitie staat." Voetlicht De rol van captain heeft Van Bommel nog meer in het voet licht geplaatst. Van Marwijk: „Toch is dat niet verkeerd voor de ontwikkeling van een speler. Bij Fortuna ging het ook in fa ses. Ik heb eerst heel lang met hem gewerkt aan de verdedi gende taken die hij als midden velder heeft. Soms nam hij te grote risico's, dan moest ik hem afremmen. Daarna ben ik gaan trainen op balbezit en het pas sen. Hij moest ontdekken wan neer hij de diepte moest zoe ken." Het product dat Van Marwijk heeft afgeleverd mag er zijn. In Eindhoven denkt men in de toe komst miljoenen te kunnen ver dienen aan Van Bommel. Zijn ontwikkeling is met name in Engeland niet onopgemerkt ge bleven. Voor Van Marwijk heeft de carrière van zijn schoonzoon echter geen voorrang boven an dere zaken. „Voor mij telt alleen het belang van Feyenoord. Ik begrijp de interesse voor Van Bommel en mij rond PSV-Feye noord. We hebben heel veel ver zoeken voor interviews gekre gen. Ik heb daar slechts mondjesmaat aan meegewerkt. Gewoon, omdat Van Bommel geen streepje voor heeft. Geloof me, de carrières van Hofland, Paauwe, Bouma of Van der Schaaf vind ik net zo geweldig om te volgen. Om de simpele re den dat ik ze als jonge gasten al lemaal bij me heb gehad; Ik geniet als die jongens het nu fantastisch doen." GPD van onze sportredactie GENEVE - Anderlecht, dat in een sensationele wedstrijd deze week PSV uitschakelde in de Champions League, heeft voor de tweede ronde van het toer nooi grote namen geloot. De Belgische kampioen treft in groep D Real Madrid, Lazio en Leeds. Real Madrid, de titelver dediger, won het toernooi al acht keer. Anderlecht-coach Aimé Ant- huenis sprak van een mooie groep. „Voor wat de namen be treft het beste wat we konden treffen, maar ook qua moeilijk heid De eerste wedstrijd zal van groot belang zijn. Thuis tegen Lazio. We zullen moeten winnen om vertrouwen in de goede af loop te behouden. Wij zijn naar voren geschoven als het zwakke broertje in de groep. Eigenlijk vind ik dat prima zo." Anthuenis zal in eerste instantie een aangepast elftal moeten op stellen. „De Boeck en Vander- haeghe zij n geschorst. Achter de naam van spits Koller staat een vraagteken Hij is niet fit en zal dit weekeinde in de competitie in elk geval n iet kunnen spelen. Manchester United, in de eerste ronde ook een kwelgeest van PSV, stuit in poule A op Valen cia, Sturm Graz en Panathinai- kos. Bij de Engelse kampioen, De indelingen van de poules: Groep A Valencia (Spa) Sturm Graz (Oos) Manchester United (Eng) Panathinaikos (Gri) Groep B AC Milan (Ita) Deportivo la Coruna (Spa) Paris St. Germain (Fra Galatasaray (Tur) Groep C Bayern München (Dui) Arsenal (Eng) Spartak Moskou (Rus) Olympique Lyon (Fra) Groep D Real Madrid (Spa) Anderlecht (Bel) Lazio Roma (Ita) Leeds United (Eng) De speeldagen zijn 21 november, 6 december, 14 en 20 februari, 7 en 13 maart. De beste twee ploegen uit elke groep plaatsen zich voor de kwartfinales, die worden ge speeld op 3/4 april en 17/18 april. De halve finales zijn op 1/2 mei en 8/9 mei. De finale wordt op 23 mei in Milaan gespeeld. winnaar van het toernooi in 1999, spelen onder anderen de Nederlanders Stam en Van der Gouw Valencia, verliezend finalist van de vorige editie, speelde deze week nog gelijk tegen Heeren veen. Sturm Graz, dè verrassing bij de laatste zestien, schakelde in de kwalificatie Feyenoord uit. De Oostenrijkers kwamen nooit eerder zo ver. In groep B zijn AC Milan, De portivo la Coruna (met Oranje international Makaay), Paris St. Germain en Galatasaray tot elkaar veroordeeld. Galatasa ray is de houder van de Uefa-be- ker. In groep C spelen Bayern München, het Arsenal van Berg kamp, Spartak Moskou en Lyon. Dennis Bergkamp (Arsenal) zei hoge verwachtingen te hebben. „We verkeren momenteel in een vorm die doet denken aan die van 1998, toen we kampioen werden. Ons zelfvertrouwen groeit met de week." ANP YERSEKE - Bart Brentjens heeft zich afgemeld voor de af- scheidswedstrijd van Patrick Tolhoek, die op zaterdag 25 no vember in Yerseke plaatsvindt. De olympisch kampioen moun tainbike van 1996 moet twee dagen daarvoor een operatie aan een slagader in de lies on dergaan. Brentjens stond al onder con tract bij het organiserende co mité, maar had de voorwaarde gesteld dat een eventuele opera tie voorrang zou krijgen. On derzoek heeft uitgewezen dat Brentjens opnieuw, na vorig jaar, onder het mes moet om de problemen in zijn lies te verhel pen. Bij het afscheid van Tolhoek ko men tal van bekende namen aan de start, onder wie Bas van Doo- ren, Filip Meirhaeghe, Roel Paulissen, Jan Weevers en Cori- ne Dorland. De organisatoren zijn na het wegvallen van Brentjens op zoek naar een waardige vervanger. De weg renners Koos Moerenhout en Leon van Bon staan bovenaan het verlanglijstje. Mark van Bommel, juichend na een doelpunt tegen Manchester, speelt zondag met PSV de topper tegen Feyenoord. foto Robert Vos/AN P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21