Pil 11! IHCI Uil II EUWSt iilli Politie mag preventief fouilleren Westland wapent zich tegen water Morgen, zondag, open! Rotterdam MARITIME Gore gelooft nog steeds in zege verkiezingen VS zwe 0 WD en CDA enthousiast over besluit van kabinet Nationalisme bedreigt Bosnië Attentie Maritiem Nederland! i IS 17 Kortingen tot 70%, daar draaien wij zondag onze hand niet voor om. Enorm wildpark zuidelijk Afrika Geld voor saneren Schelde Wennemars snelste sprinter MANDEMAKERS KEUKENS IN KAATSHEUVEL IS Vacatures MANDE M A K E AT Elke dag kans op één gratis keuken!* mandemakers Keukens ra® .11' 1 go Winderig Veel bewolking en af en toe lichte regen of motregen. Krachtige tot harde zuidwester. Maximum 11 graden. 243e jaargang no. 268 zaterdag 11 november 2000 losse nummers 2,75 Britse kolonie kangoeroes delft onderspit pagina 4 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie krijgt de mogelijkheid om in risicowijken waar veel geweld is, maximaal zes uur preventieve fouille ringen uit te voeren. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. De Tweede-Kamerfracties van WD en CDA zijn enthousiast dat het kabinet de politie meer mogelijkheden geeft burgers te fouilleren op verboden wapen bezit. D66 en GroenLinks wij zen het kabinetsvoorstel af, evenals de advocatenorganisa- ties. De PvdA was gisteren niet te bereiken voor een reactie. Wel heeft deze fractie eerder zelf een wetsontwerp opgesteld dat de politie meer bevoegdheden moest geven om te controleren op verboden wapenbezit. Volgens het nieuwe kabinets voorstel kunnen burgemeesters de rechter-commissaris in de toekomst vragen in een deel van hun gemeente alle burgers lijfe lijk op het dragen van wapens te mogen onderzoeken. Ook voer tuigen mogen worden gecontro leerd. Deze bevoegdheden gel den voor maximaal zes uur. Op dit moment mag de politie al leen fouilleren als sprake is van een duidelijke verdenking. Maar volgens het kabinet zijn er situaties waarin het zinvol is een hele wijk of groepen mensen te onderzoeken op wapens, zo als eind vorig jaar gebeurde in de Rotterdamse Millinxbuurt, een actie die toen veel stof deed opwaaien. D66 vindt het voorstel alleen ac- (Advertentie) Advertentie Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00- 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel llöuJjt u, ook, /zo ceptabel als het gaat om een noodbevoegdheid. „Alleen als in zeer bijzondere omstandig heden preventief wordt gefouil leerd. Maar we moeten niet be paalde wijken aanwijzen en die steeds controleren. Dat werkt stigmatiserend", meent D66- Kamerlid Scheltema. De WD heeft altijd gepleit voor meer fouilleringsbevoegdhe den. WD'er Niederer vindt de opstelling van D66 getuigen van 'benepen politieke correctheid'. Volgens hem zijn er genoeg waarborgen ingebouwd zodat er geen misbruik van kan wor den gemaakt. Ook CDA'er Van de Camp is positief, al vindt hij de controleperiode van zes uur wat kort. Zelf heeft hij al eerder een soortgelijk initiatief voor gesteld. Voorzitter O. Hammerstein van de Coornhert Liga - de vereni ging voor strafrechthervorming - is geen voorstander van het 'zomaar tegen de muur zetten van burgers'. ,,Met dit plan jaagt het kabinet-Kok de bur ger alleen maar schrik aan. De regels zijn nu duidelijk: zolang er geen ernstige verdenkingen tegen iemand bestaan, moet de politie met de handen van die burger afblijven. Dat burger recht is onlangs ook in het E uro- pees Handvest nog eens beves tigd." Iedere burger wordt met dit voorstel verdacht, vindt voor zitter M. Wladimiroff van de Commissie Strafrecht van de Nederlandse Orde van Advoca ten. Ook hij verzet zich tegen het plan. In november vorig jaar werd de Rotterdamse Millinxbuurt bij wijze van proef afgegrendeld, waarna alle burgers preventief werden gefouilleerd. De politie- vond vijf vuurwapens en twaalf slag- of steekwapens. In januari dit jaar bepaalde de rechter dat daarmee de rechten van burgers waren geschonden. Met het wetsvoorstel van het kabinet wordt het nu toch mogelijk om preventief te fouilleren. GPD/ANP NOVEMBER Ahoy' Rotterdam Openingstijden: Dagelijks 12.00 - 22.00 uur Zaterdag 10.00 - 17.00 uur De zandzakken liggen klaar in Delft. Het water stroomt al bijna uit de grachten. foto Iris Loonen/GPD van onze redactie binnenland DELFT - De hevige regenval heeft gisteren op verschillende plaatsen in Nederland tot wa teroverlast geleid. Vooral in het Westland was de situatie op sommige plaatsen kritiek. Het hoogheemraadschap Delf land stelde donderdagavond de hoogste alarmfase in. Deze gold gisteravond nog steeds. Het gevaar voor overstromin gen in het gebied tussen Wasse naar en Rotterdam leek gister ochtend geweken. In de voorgaande nacht had het min der geregend dan de 20 tot 25 millimeter die was verwacht. Toch moesten in Delft zandzak ken worden gelegd om te voor komen dat het water over de kades liep. Ook in Pijnacker werden zandzakken gelegd om de kassen in de Bieslandse Bo- venpolder te beschermen. Volgens een woordvoerster van het hoogheemraadschap Delf land daalde het water gisteren minder snel dan vernacht om dat het aanvoeren van het water in de boezem bijna net zo snel (Advertentie) verliep als het afvoeren. Hier door bleef het water in de boe zem ongeveer tien centimeter te hoog staan. Het hoogheemraadschap hield gisteren de hele dag de hoogste alarmfase (3) aan. Dit houdt in dat het schap de overlast als ca lamiteit beschouwt en het cri siscentrum bemand blijft. Het KNMI verwacht voor mor gen opnieuw forse regenval. De voorspelde twaalf millimeter zou net te veel kunnen zijn voor de boezems in het Westland, al dus een woordvoerster van het hoogheemraadschap. Als die hoeveelheid daadwerkelijk valt, dan moet Delfland moge lijk polders laten vollopen. In het hele land hebben boeren door de regen problemen met de oogst van de laatste aardappe len, uien, wortelen en witlof. Al leen al in Noord-Holland boven Amsterdam worden honderden hectares uien grotendeels als verloren beschouwd. In het ge- Advertentie AUTOMOBILIST BLIJKT BU CONTROLE 2 GLAZEN TE WEINIG OP TE HEBBEN!! Uit onderzoek is gebleken dat 30% van de automobilisten bo- van de 45 jaar onvoldoende ge zichtsscherpte hebben en naar de opticien worden verwezen. Bij FOCUS OPTIEK kunt u vrijblijvend uw ogen laten tes ten en bij aanschaf van een bril krijgt u gratis een zonnebril met enkelvoudige contrast glazen speciaal voor automo bilisten. Deze actie is geldig gedurende de maand novem ber. bied rond De Zilk-Vogelenzapg ondervinden hyacinthen- en tulpenbollenkwekers schade. Op Texel staat een van de groot ste polders, Waal en Burg, blank. Volgens de gemeente be draagt de schade hier elf mil joen gulden. Een concert ter gelegenheid van de klimaatconferentie, dat mor gen op het Malieveld in Den Haag zou worden gehouden, is noodgedwongen verplaatst naar een locatie in Rijswijk. Het Malieveld staat onder water. De Vlaamse waterbouwkundi ge Ludo Dirks vreest dat Ant werpen morgen slachtoffer wordt van springtij in combina tie met een noordwesterstorm. „Sinds de ramp van 1953 heb ben wij nog nooit een springtij gekend in combinatie met noordwestenwind. Maar als het zover komt, is het York aan de Schelde." JOHANNESBURG - De rege ringen van Zuid-Afrika, Zim babwe en Mozambique hebben gisteren een akkoord getekend waarmee het grootste wildpark van Afrika mogelijk wordt. Het omvat meer dan honderddui zend vierkante kilometer; een gebied groter dan Portugal. Het nieuwe Gaza-Kruger-Go- narezhou Transfrontier Park overschrijdt de grenzen van de drie landen. Hiervoor waren de natuur- en wildparken geschei den van elkaar. De deelnemers hopen een gebied te creëren met een unieke biologische ver scheidenheid waar toeristen vrij kunnen reizen. Ook ver wachten de landen dat door het openstellen van oude migratie routes van dieren, zich een ge zondere populatie ontwikkelt. Verwacht wordt dat een deel van het overschot aan beesten in het Krugerpark in Zuid-Afrika geleidelijk naar Mozambique zal trekken. Daar is hun aantal sterk verminderd door natuur rampen, oorlog en stropers Het nieuwe wildpark ligt voor 72 procent in Mozambique, 21 procent in Zuid-Afrika en zeven procent in Zimbabwe. De lan den delen de entreegelden. In komsten van hotels en andere voorzieningen mogen de landen zelf houden. ANP Een springtij heeft vierentwin tig keer per jaar plaats. De wa terstand in Antwerpen is dan zes meter hoger dan normaal. Stormt het, dan komt daar 2,6 meter bij en dat is hoger dan de waterkeermuur in Antwerpen en ook hoger dan de ventilatie- kamers van de Kennedytunnel, die op 8,3 meter liggen. Onder zoekers van de Vlaamse ge meenschap houden zelfs reke ning met een hoogste water stand van 9,05 meter. Dirks houdt in zijn rampscena rio rekening met overstromin gen in hartje Antwerpen, maar ook in de groene gordel rond de stad. ANP/GPD pagina 2: als klimaat blijft veranderen verdwijnt de Elfstedentocht De inwoners van Bosnië-Herzegowina kiezen vandaag een nieuw parlement. De eenheidsstaat wordt bedreigd door de nationalistische partijen. Veel Serviërs, moslims en Kroaten hebben de neiging slechts te denken aan het belang van hun eigen bevolkingsgroep. Geld dat Zeeland krijgt van Europa zou volgens Provinciale Staten ook in België en Frankrijk kunnen worden gebruikt voor sanering van de Schelde. Daar zijn de grootste bronnen van vervuiling en hebben investeringen in het milieu het grootste effect, Erben Wennemars reed op de openingsavond van het Nederlands kampioen schap schaatsen per af stand de snelste sprint. Hij won over twee ritten de 500 meter en versloeg onder meer zijn grote ri vaal Jan Bos. Andrea Nuyt won de sprintaf stand bij de vrouwen. Gianni Romme reed een nieuw baanrecord op de vijf kilometer, die hij won voor Rintje Rits- ma en Bob de "J '"'ji Jong. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11,12,13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23,24, 25,26, 27 en 29; reizen: 31, 32, 33 en 35; wonen: 39 en 41 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Democra tische presidentskandidaat Al Gore geeft geen gehoor aan de oproep van de Republikeinen zijn nederlaag in de strijd met George Bush toe te geven. De Republikeinen beschouwen zich als winnaar van de presi dentsverkiezingen, hoewel de officiële uitslag in de staat Flo rida tot 17 november op zich laat wachten. Uit niet-officiële uitslagen blijkt volgens de televisiezender CNN dat Bush na de hertelling in de 67 kiesdistricten in Florida slechts 327 stemmen op zijn De mocratische rivaal voorligt. De kiescommissie van Florida meldde gisteren dat na de her telling in 65 districten Bush 960 stemmen meer heeft verzameld dan Gore. New Mexico Gisteravond werd bekend dat Gore zijn overwinning in New Mexico is kwijtgeraakt. Bij een automatische hertelling in die staat daalde zijn voorsprong op zijn Republikeinse tegenstan der Bush van ruim zesduizend (Advertentie) stemmen tot 164. Dat verschil is te klein om Gore in New Mexico nu al uit te roepen tot de win naar. Evenals in Florida is nu ook in New Mexico het wachten op de briefstemmen van over zee. Winst in New Mexico levert vijf kiesmannen op. Die zijn niet doorslaggevend in de nek-aan- nekrace tussen Gore en Bush. De 25 kiesmannen in Florida maken wel het verschil tussen winst en verlies. Een van de twee ontbrekende districten in Florida is Palm Beach in het zui den van de staat. Daar zeggen veel aanhangers van Gore dat zij door het onduidelijke stem biljet per ongeluk op de uiterst rechtse kandidaat Pat Bucha nan hebben gestemd. In Palm Beach heeft vandaag een tweede hertelling plaats. Amerikaanse media meldden dat Gore na de eerste hertelling in het district 643 stemmen meer had dan Bush. Als dit bij de tweede hertelling wordt be vestigd, dan slinkt Bush' voor sprong fors. De stemmen die per post zijn uitgebracht, maken uit wie de 25 kiesmannen van Flori da krijgt. GPD/ANP/GPD pagina 27: Amerika dreigt tot grote soap te verworden (Advertentie) VAN 10.00 TOT 17.00 UUR. (Advertentie) Nieuw CV-toestel? Kies voor de geavanceerde verwarmingssystemen van ATAG. Informeer bij uw ATAG SelectDealer. Want die weet van warmte! Kijk in de Gouden Gids onder 'Centrale Verwarming' of bel gratis ATAG Verwarming BV, 0800 -1670. N.V. DELTA Nutsbedrijven Kijk op pagina 46 en 54! Vraag naar de voorwaarden in de showroom. Actie loopt van 3/11 tot en met (Advertentie) i rn 12/11. 1213235^ Kaatsheuvel Rechtvaart 8, telefoon 0416^179269. Woerden Finse Golf 2, telefoon 0348-480460. www.mandemakers.nl De 713214 0000191 WÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊKÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1