Politiek lijkt burger te bereiken ZONDAG PZC Kokkelvisserij verdeelt Staten in twee kampen Extra geld nodig voor veren Het gelijk van de wandelgangen Zeeuwen maken provinciebestuur wijzer Motie voor behoud openbaar vervoer krijgt brede steun 15 Zeelanddebat met reizende trailer werkt goed om dialoog op gang te krijgen Zeebacteriën onderwerp van studie in Yerseke Werken in waterwingebied Oranjezon Provinciaal actieplan moet cultuurhistorie in schijnwerper zetten A.S. 12 november Wij presenteren n graag onze nieuwe zitmeubelcollectie ^MOMTFI Muntèl zaterdag 11 november 2000 doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Bijna de helft van de internet-deelnemers aan het Zeeland-debat is tegen groei van het toerisme. De recreatie moet op het huidige niveau blij ven vanwege de grote druk op milieu en leefbaarheid, ant woordt 42,6 procent. En 17 pro cent van de deelnemers wil graag minder toeristen. Om de inkomstenderving van de uitbaters tegen te gaan, kan worden ingezet op toeristen die meer luxe wensen en meer uit geven. Maar 37,2 procent vindt Zeeland nog niet vol, zeker als het achterland beter wordt be nut. Van degenen die tot nu toe de enquête Zeelandwijzer in vulden is 288 procent tegen ver groting van de waterrecreatie in de zomer. Ruim 47 procent vindt dat enige groei mag, maar dan wel geconcentreerd in beperkte gebieden. Ze zijn het eens met de stelling dat waterrecreanten weliswaar goed zijn voor de eco nomie, maar ook verstoring in natuurgebieden veroorzaken. Slechts 22,1 procent vindt dat Zeeland zijn mogelijkheden op het gebied van waterrecreatie onvoldoende benut. Liefst 80,1 procent vindt dat meer variatie moet worden aangebracht in de waterstand, ter wille van water berging en een beter milieu. Bij na 5 5 procent is voorstander van Zeeuwse uiterwaarden: bij overstromingsgevaar mag tij delijk land worden teruggege ven aan de zee, door polders on der water te zetten. De kans op een overstroming in Zeeland is tot een minimum te beperken als het huidige beleid wordt voortgezet, meent 22,9 procent. Desnoods de dijken ophogen en vooral blijven pompen.Van de ondervraagden gelooft 66,6 procent dat veel meer boeren hun bedrijf moeten mengen met natuurbeheer en kleinschalige recreatie, willen landbouw en cultuurlandschap in stand blij ven. Ruim 60 procent wil dat in de visserij sector vangsthoeveel- heden en meer duurzame pro ductiemethoden door de over heid verplicht worden gesteld. Een betere ontsluiting van de kust en betere noord-zuid en oost-west verbindingen acht 44,7 procent nodig. Meer dan de helft, 56,9 procent, wil minstens elk uur een bus in elke kern. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Zeeland debat is nu reeds een succes. Ei genlijk vond hij het te vroeg om na twee maanden al zo'n boude uitspraak te doen, maar gede puteerde G. van Zwieten (VVD, strategische visie) kon voor zijn gevoel niet anders. R. Stoffels van de Partij voor Zeeland (PvZ verdiende deze terechtwijzing. „Zo langzamerhand is wel dui delijk geworden dat een rond trekkende trailer als communi catiecentrum geen succes is", sneerde Stoffels gisteren tijdens de begrotingsvergadering van Provinciale Staten. Daarmee stond hij moederziel alleen in Provinciale Staten. Andere Sta tenleden hadden juist verklaard dat de communicatie met de burger in het Zeelanddebat vooral door die trailer goed werkt. Ze komen tenminste op plaatsen waar burgers zijn om mee te praten. En die blijken dat ook prijs te stellen, hebben de Statenleden gemerkt. Van Zwieten kon zich nauwe lijks beheersen bij het aanhoren van Stoffels. Toen de gedepu teerde aan de beurt was om te antwoorden op de politieke be schouwingen, sloeg hij hard te rug, ,,Het is aan de politiek om de kloof met de burger te dich ten, om de argwaan en de desin teresse weg te nemen. Maar u moet niet denken dat er een knopje aan de kiezer zit waar mee je die desinteresse uitzet. Zoiets kost tijd." Na twee maanden is het derhal- door Jasper van der Bliek YERSEKE - In het Centrum voor Estuariene en Mariene Ecologie in Yerseke begint maandag het Biomare-project van de Europese Unie. Hierin doen biologen een grootschalig onderzoek naar bacteriën in de zee. Doel van Biomare is om een goed beeld te krijgen van de bio diversiteit in de oceaan. In Yerseke komen maandag de deelnemende zeebiologen bij een. In het project werken 21 in stituten uit Europa samen. Bio mare vloeit voort uit de klimaatconferentie van Rio de Janeiro van 1992, waar politici doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten zijn ernstig verdeeld over de aanpak van de kokkel visserij. Een deel is tegen verde re beperking van deze visserij in Waddenzee en Delta. Een ander deel vindt dat de belangen van de natuur (voedsel voor vogels) zwaarder moeten meetellen. Beide kampen legden zich vrij dag tijdens de begrotingsbe handeling neer bij een compro mis. Gedeputeerde Staten vra gen staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij per brief 'buitenge woon zorgvuldig' te zijn bij het nemen van beslissingen over de kokkel visserij. De staatssecretaris maakte in 1999 afspraken over de kokkel- visserij tot 2003, gekoppeld aan wetenschappelijk onderzoek naar de gevolgen van de activi teiten. Een eerste studie toonde grote sterfte op het Wad aan on dier eidereenden in de winter 1999/2000. Het onderzoek, waarvan de uitkomsten met na- tne in de kokkelhoek betwist worden, is voor Faber aanlei ding een aanscherping van haar beleid te overwegen. Ze wil af wijken van de afspraken en de kokkelsector nu al meer aan banden leggen. De staatssecre taris vindt dat dit kan bij een onrustbarende daling van de vogelstand. SGP-fractievoorzitter W. Ko- j bjn was tegen het tussentijds veranderen van het beleid. Hij vond dat pas in 2003 beoordeeld moet worden of de kokkelvisse rij door kan blijven gaan. Het Statenlid vreesde dat anders de sector - 'een uniek en belangrijk onderdeel van de Zeeuwse eco nomie'- in grote problemen ver zeild raakt. Kolijn diende een motie in, waarin staatssecreta ris en Tweede Kamer gevraagd wordt het uitgestippelde beleid niet te wijzigen. WD, Partij (Advertentie) In lijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel voor bedrijf en particulier Biczelingsestraat 102A.4421 BV Kapelle Tel, 0113-342383, lax 0113-340044 ve veel te vroeg om te spreken van een mislukking, vond Van Zwieten. Om diezelfde reden mag het Zeelanddebat eigenlijk ook nog geen succes genoemd worden, maar bemoedigend zijn de eerste ervaringen zeker. ,,Èr zijn schriftelijk en via internet al bijna drieduizend Zeeland- wijzers ingevuld. Dagelijks worden tientallen Zeelandwij- zers telefonisch besteld. We hebben er al bijgedrukt omdat ze uitverkocht dreigden te ra ken." En de trailer, vervolgde de gede puteerde gedreven, is niet be doeld voor honderden burgers tegelijk, maar juist voor één-op één-contacten. „Gemiddeld veertig bezoekers per keer, maal veertig ritten. Dat zijn 1600 mensen, veel meer dan wij sa men in rokerige zaaltjes trek ken. Maar mijnheer Stoffels, als u het beter weet, dan moet u eens een keer naar de vergade- uit heel de wereld afspraken de biodiversiteit in kaart te bren gen en te behouden. Voor de zee was dit tot nu toe nog niet uitge voerd. Het Centrum voor Estua riene Mariene Ecologie in Yers eke coördineert samen met het NIOO het Biomare-project, dat zo'n twaalf jaar zal duren. Er is bijna anderhalf miljoen gulden aan Europees geld beschikbaar. In de eerste fase van Biomare gaan de biologen op zoek naar geschikte onderzoeksplaatsen en manieren om de verschillen de leefvormen in zee goed in kaart te brengen. Daarna wordt gedurende minstens tien jaar onderzoek gedaan. voor Zeeland, ChristenUnie en Partij Weststrate steunden die motie. PvdA en GroenLinks wezen de motie af. Het CDA voelde er al leen voor als opgeroepen wordt tot een evenwichtige benade ring van de belangen van de vis serijsector en de natuur. Daar wees ook gedeputeerde D. J. P. Bruinooge (PvdA, eco nomie) op. Hij maakte gewag van een constant spanningsveld tussen visserij en natuur. De ge deputeerde stelde dat onenig heid tussen deskundigen (wie is er aan wat schuld) een afweging niet eenvoudiger maakt. Bruinooge kondigde aan dat Gedeputeerde Staten de staats secretaris per brief zullen vra gen besluiten heel goed te over wegen, daarbij rekening houdend met de gemaakte af spraken. Statenlid Kolijn, constaterend geen meerderheid achter zich te krijgen, trok zijn motie in. Hij verweet het CDA nog wel uit te zijn op een koude sanering van de kokkelsector. CDA-fractie- voorzitter L. Nederhoed-Zijl- stra wees die beschuldiging ver ontwaardigd van de hand. De WD'er J. Suurmond schamper de dat bij het CDA de belangen van de Zeeuwse visserij kenne lijk veilig gesteld moeten wor den door Kamerleden uit Bra bant en Limburg. VROUWENPOLDER - In het waterwingebied Oranjezon houdt de KNNV afdeling Wal cheren zaterdag 18 november een werkochtend. Net als voorgaande jaren wordt er deze keer vogelkers gerooid. Dat is noodzakelijk om het open karakter van de duinen te be houden. De groep vertrekt om 9.00 uur bij het parkeerterrein naast camping Oranjezon. Om 1.2.00 uur stopt het rooi werk. De vrijwilligers wordt gevraagd om zelf voor een scherpe spade te zorgen. Eten en drinken regelt de natuurvereniging. Ook voor kinderen vanaf tien jaar is deze activiteit van de KNNV ge schikt. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Provinciale Stoom bootdiensten hebben extra geld nodig om de veerboten op de Westerschelde in de vaart te houden tot de Westerscheldetun- nel klaar is. Gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer) voorspelde dat gisteren in Provinciale Staten. Hoeveel geld erbij moet, kon hij niet zeggen. „Dat wordt nu uitgezocht." De ChristenUnie eiste opheldering van Hennekeij over de gevolgen die de vertra ging in de aanleg van de tunnel heeft voor de stoombootdiensten. Aanleiding was onder meer een defect aan een motor die deze week een veerboot parten speelde. Hennekeij beaamde dat de PSD met een paar oude schepen vaart die onder norma le omstandigheden al vervangen zouden zijn. „En die kunnen van dag tot dag nieu we gebreken vertonen. Zeer waarschijn lijk is dus extra geld nodig om de vloot in stand te houden." Pas begin volgend jaar kan de gedepu teerde meer inzicht geven in de hoogte van die kosten. Op dit moment wordt gewerkt aan een strategisch beleidsplan voor de PSD tot de opheffing van de veerdiensten. „In de materiële paragraaf wordt de kwa liteit van de boten beoordeeld. En er wordt in aangegeven hoeveel geld nodig is voor onderhoud.Aan de beoordeling van de vloot wordt meegewerkt door de Scheepvaartinspectie, aldus Hennekeij. Hij zei te hopen dat de provincie niet al leen hoeft op te draaien voor de extra kos ten voor het in de vaart houden van de bo ten. De gedeputeerde verwacht dat ook het Rijk inziet dat sprake is van een bij zondere situatie en de helpende hand toe reikt. Het strategisch beleidsplan voor de PSD gaat tevens in op de personele bezet ting. Zowel de hoeveelheid mensen die nodig is om tot het einde te kunnen varen als de kwaliteit van het personeel krijgen aandacht. foto Charles Strijd door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een goed lachse protestpartij, die nauwe lijks met échte protesten komt. Een partij die alleen maar kri tiek spuit, zonder ideeën of op lossingen aan te dragen. Een partij die altijd goed is voor loze kreten, maar zwijgt als er wordt doorgevraagd. Een partij die in houdsloze visies geeft zonder te denken aan de schade die daar door veroorzaakt wordt. De aanmerkingen op de Partij voor Zeeland (PvZ) en vooral op frac tievoorzitter M. A. Stoffels (60), waren vrijdag bij de begrotings zitting van Provinciale Staten niet van de lucht. De partij varieerde als vanouds op het thema 'Zeeland let op uw zaak'. Economisch gezien luidt de noodklok. Zeeland mag geen provincie worden die er maar een beetje bijhangt. Duurzaam Veilig levert niet minder ver keersslachtoffers op, Het Zee land-debat in een rondtrekken de trailer is geen succes. De bevolking wil geen gemeentelij ke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen. De provincie is met zijn groeiend stelsel van heffin gen en belastingen duur gewor den. De opcenten motorrijtui genbelasting mogen niet omhoog. Steeds zonder aan te geven hoe het dan wel moet. Met één uit zondering: acties met spirit om de jeugd binnen Zeeland een toekomst te bieden. Stoffels: „Een provinciaal jeugdfestival rond een concert van Blof, dat ook jongeren van buiten Zee land aantrekt." Hij ging niet in op herhaalde pogingen van ver schillende Statenleden om de kritiek nader te onderbouwen. Stoffels las ogenschijnlijk on aangedaan gewoon zijn tekst Voelt u zich wel serieus geno men? Stoffels: „Ik denk het wel. Be paalde zaken die we wel eens hebben aangedragen zijn opge pakt. Zo hebben we in Den Haag aandacht gevraagd voor het openhouden van de kerncentra le en goedkope stroom voor Pe- chiney. Het is een beetje de irri tatie van de partijen in de Staten dat wij zonder lobbyist toch proberen de deur open te hou den in Den Haag. Als ik hoor van de bevolking - wij worden uit genodigd voor debatten, lokale partijen vragen advies - dan zijn ring van de stuurgroep komen om mee te praten. Ik heb u daar nog nooit gezien. De PvZ-voorman was danig uit het veld geslagen door de tirade. „We zullen onze bijdrage leve ren aan het Zeelanddebat" sta melde hij. „U kunt op ons reke- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeuwse na tuurgebieden moeten volledig toegankelijk worden. Afslui ting is gewoon niet aan de mensen uit te leggen. Kilome ters prikkeldraad om natuurge bieden stralen wantrouwen uit. Dit betoogde VVD-fractieleider J. Suurmond vrijdag tijdens de begrotingsbehandeling in Pro vinciale Staten. Hij voegde er in één adem aan toe dat de natuur bescherming elitair geworden is. De WD'er stelde dat door al le aandacht en geld voor de na tuur, de cultuurhistorie onder belicht blijft. Hij pleitte voor een actieplan cultuurhistorie. Gedeputeerde G. L. C. M. de Kok (PvdA, natuurbeheer) zeg de dat plan vlot toe. Hij ontken de dat de cultuurhistorie te wei nig aandacht krijgt en wees erop dat de natuurbescherming dik wijls ook de cultuurhistorische elementen omvat. De gedeputeerde voorspelde dat aandacht voor tekens van vroe ger in de toekomst alleen maar zal toenemen. Hij kondigde aan dat er een zogenaamde Cultuur historische Hoofdstructuur (CHS) op komst is. Elitair Dat de natuurbescherming eli tair is, vond De Kok onjuist. „Honderd jaar geleden was het een zaak voor de ëlitie, nu allang niet meer. Natuurbescherming is gepopulariseerd." Hij atten deerde op de grote ledenaantal len bij verschillende natuuror ganisaties. De gedeputeerde zei dat. 85 pro cent van de natuurterreinen in Zeeland op een of andere wijze toegankelijk is; een volledige openstelling achtte hij niet mo gelijk. Hij maakt een lijst over de toegankelijkheid van de ter reinen die Het Zeeuwse Land schap, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer in de provincie beheren. Akkers De SGP'er W. Kolijn waar schuwde ervoor goede Zeeuwse landbouwgronden te gemakke lijk om te zetten in natuur. Hij noemde de akkers een strategi sche reserve die door ontwikke lingen als schaalvergroting, agrificatie en biologische land bouw in de nabije toekomst hard nodigzal zijn. M. Weststra te (Partij Weststrate) voorspel de dat velen in de land- en tuin bouwsector het loodje zullen leggen. Hij zag het project. Vitaal Platteland als een dek mantel om toch iets overeind te kunnen houden. „Maar laten we eerlijk zijn. Als een boer de overlevingscursus wijnproductie als neventak kiest en daarvoor de hulp in roept van een gedeputeerde die met opgestroopte broekspijpen op z'n blote voeten het streekei gen product voorbewerkt, dan zal ook hij moeten beseffen dat het keuterboer zijn op lange ter mijn niet levensvatbaar is. Kleine kernen J. J. van Ginkel (ChristenUnie) uitte zijn bezorgdheid over cle kleine kernen. Hij was geen voorstander van rigoureuze groei in Zeeland, maar wel van een bevolkingstoename van enige procenten. Van Ginkel pleitte voor een lichte groei op het platteland, met het oog op de levensvatbaarheid van de ker nen. L. Nederhoed-Zijlstra (CDA) vond dat 'op creatieve wijze' ge keken moet worden naar voor zieningen in de kleine kernen, onder meer door samenwerking van bestaande voorzieningen. „Hierbij biedt de plaats die de kerk - in ieder geval als gebouw - in een kleine kern inneemt goe7 de mogelijkheden om deze door de week ook beschikbaar te stel len voor andere activiteiten. Dié moeten wel in overeenstemming zijn met de waardigheid van het gebouw." M.A. Stoffels, fractievoorzitter van de Partij voor Zeeland: „In de wandelgangen heb ik best goede ge sprekken. Dan krijg ik vaak gelijk." foto Lex de Meester we goed bezig. Datziejeookaan Leefbaar Utrecht." U slaakt alleen loze kreten? Stoffels: „We geven in onze boodschap precies weer waar de problemen liggen. Andere par tijen ergeren zich daaraan, maar in de wandelgangen heb ik best goede gesprekken. Dan krijg ik vaak gelijk. En loze kre ten. .voor ons standpunt over de herindeling hebben we veel mensen in Zeeuws-Vlaanderen benaderd en daar luisteren we naar. Ze moeten ons ook eens een kans geven om onze mening uitte dragen." Als wordt doorgevraagd blijft u vaak een antwoord schiddig. Stoffels: „Ja, okee. Daar ben ik misschien te veel zakenman voor. Ik loop er ook tegenaan bij de burger, bij zakenmensen. Po- litiekis wel eens moeilijk. Ik ben recht door zee en houd niet van lange rapporten en ellenlange verhalen. Statenleden hebben daar misschien wel behoefte aan. Misschien moeten we nog duidelijker ons standpunt weergeven." Vindt u politiek wel leuk? Stoffels: „Ja hoor. Ik denk dat we sterker worden. In het begin was het nog wat aanpassen. We zitten met z'n drieën goed op één lijn. We hebben een andere tac tiek om politiek te bedrijven. Daar heb ik voor mezelf geen enkel probleem mee. Als er sig nalen komen dat we onduidelijk zijn, dan moeten we daar wat aan doen." U wilt verder in de provinciale politiek? Stoffels: „Dat is wel de bedoe ling. Ik ben nog te kort bezig om de partij nu al te verlaten. Ik wil nog een keer de kar trekken, ik voel me nog jong genoeg. We zullen in het stemgedrag terug kunnen zien of we het goed heb ben gedaan." door Maurits Sep MIDDELBURG - Prematuur en overbodig, vond gedeputeerde J. Hennekeij (VVD, verkeer). Toch wilde de PvdA gisteren per se een motie indienen waarin de zorgen worden uitgesproken over de toekomst van het open baar vervoer in Zeeland. Hen nekeij moet die zorgen over brengen aan het Rijk, dat de geldkraan voor het openbaar vervoer in Zeeland verder dichtdraait. Het gaat niet goed met het open baar vervoer, stelde de PvdA vast. De rijksbijdrage loopt terug, daardoor zal de dienst verlening verslechteren en uit eindelijk komt de sociale be reikbaarheid van mensen die afhankelijk zijn van bus en trein in het geding. Reden genoeg om het kabinet te wijzen op deze dreigingen, vonden de socialis ten. De ChristenUnie voegde daaraan toe dat juist de regio's die dunbevolkt en daardoor re latief duurder zijn, de dupe wor den van de manier waarop het Rijk nu het geld voor het open baar vervoer verdeelt. Zeeland krijgt 2,8 miljoen minder en dat zal buslijnen kosten, voorspelde J. van Ginkel. „Weliswaar lij nen met een magere bezetting, maar toch," Hennekeij gaf toe: dat Zeeland andere stappen zal moeten ondernemen om de soci ale functie van het openbaar vervoer op een adequaat niveau te houden. Hij wilde daarop echter nog geen voorschot ne men door nu al geld opzij te zet ten voor experimenten. „Trou wens, we hebben daar al een potje voor en daar zit nog zeven ton in." De motie was in zijn ogen daar om prematuur. Laat vervoer ders eerst maar eens met crea tieve ideeën komen, meende dé* gedeputeerde. „En als er goede, zaken komen, zullen we daar ze ker rekening mee houden. We' gooien Zeeland na acht uur 's a- vonds echt niet op slot hoor." De motie was in zijn ogen ook' overbodig. Hennekeij komt bin nenkort met een notitie over de problemen die het openbaar vervoer bedreigen. Wacht daar nou op, was zijn advies. In de commissie verkeer en vervoer, kan er uitgebreid over gespro ken worden, daar is geen motie voor nodig. Alleen zijn eigen partijde VVD', nam genoegen met die belofte. Alle andere fracties steunden echter de PvdA. De motie kan prima samengaan met een dis cussie in de commissie, rede neerden zij (Advertentie) van 11.00 lot 17.00 uur CL woonboulevard Goes WAAR ZIT JE BETER Marconistraat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15