Buitenplaats in Manteling terug PZC SIEMENS Gebruik van auto groeit veel harder dan provincie wil PvdA acht naam Brakman in kwestie kiosk gezuiverd llllliviyli ©[TDM Aan de slag op Creatief-beurs Protest tegen knotten populieren baat niet Veere installeert Cliëntenraad 14 Principeakkoord over bouw landhuis Goese koffieshop wil verkassen naar Markt Ruiten huizen Goes ingegooid Extra prestaties, extra comfort GEMEEN E MIDDELBURG Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! zaterdag 11 november 2000 door Miriam van den Broek DOMBURG - Het natuurgebied Hoogduin tussen Domburg en Oostkapelle krijgt een stukje cultuurhistorie terug. De eige naar van het ruim veertig hecta re grote gebied, wil daar een buitenplaats in de stijl van de achttiende eeuw bouwen. Het college van B en W van Veere en de provincie willen daaraan meewerken, zij het onder strikte voorwaarden. In de achttiende eeuw stonden er in dit gebied, dat deel uit maakt van de Manteling, drie buitenplaatsen. Deze landgoe deren, die omringd waren door grachten, zijn in de loop van de jaren gesloopt of verplaatst. Een boswachterswoning herin nert nog aan die periode, evenals de vaag aanwezige con touren van het hoofdgebouw. Eigenaar familie Mohrmann wil een landhuis op diezelfde plaats terugbrengen, de oude grachten uitdiepen en de omgeving reno veren. Probleem is echter dat er niet gebouwd mag worden in het be schermd natuurgebied. Boven dien komt het huidige bestem mingsplan niet overeen met het initiatief en is er het verworven recht dat wandelaars gebruik mogen maken van de paden door het gebied en naar de duinen. De gemeente Veere, de provincie en Mohrmann, die hiervoor Hoogduin B.V. heeft opgericht, willen zich er gedrie- en voor inzetten dat de buiten plaats er komt en dat bezoekers gebruik kunnen blijven maken van het gebied. Ook zal het park rond de buitenplaats vier keer per jaar opengesteld worden voor groepen. Bij de totstandkoming van deze concept-overeenkomst was er discussie over wat er gebeurt als de eigenaar overlast ervaart. „De afgelopen twintig jaar is het aantal bezoekers erg geste gen", zegt wethouder L. Wisse van ruimtelijke ordening. „De eigenaar wilde de paden afslui ten zodra er sprake is van over last. Afgesproken is nu, dat we zoveel mogelijk vandalisme en overlast willen voorkomen door bijvoorbeeld hekjes te plaatsen langs het pad." De betrokkenen zijn van plan in december een informatiebij eenkomst te houden voor om wonenden. Met de reacties die daarop komen, gaat het college naar de raadscommissie. Het plan zal vervolgens begin ko mendjaar in de gemeenteraads vergadering worden behandeld. Bezoekers konden zelf aan de slag in de Goese Zeelandhallen. foto Willem Mieras door Marco de Swart GOES - Tot en met zondag wordt in de Zee landhallen in Goes de Zeeland Creatief-beurs gehouden. Bij meer dan tweehonderd stands kunnen bezoekers kennis maken met creatieve uitingen of zelf aan de slag gaan. Vorig jaar werd de beurs voor het eerst gehou den en bleek een doorslaand succes. In de don kere dagen voor Kerstmis hebben vele mensen de neiging hun fantasie te botvieren op kerst kaarten en kleine cadeautjes. In Goes komen ze volop aan bod. Van zandkaarten en kaarsen tot glas-in-loodramen en kerstdecoraties. Wie vandaag of morgen de Zeeland Creatief beurs wil bezoekenkan van 10.00 uur tot 180 0 uur terecht in de Zeelandhallen. door Rolf Bosboom GOES - Koffieshop Aarden, ge vestigd aan de Vlasmarkt in Goes, verhuist waarschijnlijk naar de Grote Markt. Het be drijf heeft daartoe een verzoek ingediend bij de gemeente Goes. Het college van burgemeester en wethouders staat er niet af wijzend tegenover. De koffieshop is een van de twee verkooppunten van softdrugs die de gemeente Goes sinds 1998 officieel gedoogt. De andere zaak is High Life op de hoek van het Schuttershof en de Wijn gaardstraat. Beide gelegenhe den moeten zich aan strikte voorwaarden houden als het gaat om bijvoorbeeld hun han delsvoorraad, reclame en de leeftijd van hun klanten. De zaak aan de Vlasmarkt is op zoek naar een andere stek, om dat het huidige pand geen ei gendom is maar wordt gehuurd. door Ferdinand Koppejan VLISSINGEN - Een 'vergissing van een ambtenaar' maakte de bewoners van de Vlissingse straat Zuilenburg afgelopen week blij met een dode mus. Be gin deze week tekenden ze pro test aan tegen het onverwacht knotten van populieren in hun straat. Daarop beloofde de ge meente dat de overgebleven vier populieren met rust te laten. door Miriam van den Broek DOMBURG - In navolging van Vlissingen en Middelburg, be schikt nu ook de gemeente Veere over een Cliëntenraad. Drie uit keringsgerechtigden en twee vertegenwoordigers van belan genorganisaties zijn vrijdag in het gemeentehuis in Domburg geïnstalleerd. Alle gemeenten zijn verplicht op grond van de Algemene Bij standswet een vorm van cliën tenparticipatie in te stellen. Veere heeft net als de andere twee Walcherse gemeenten ge kozen voor een raad. Deze raad is een officieel adviesorgaan dat gevraagd en ongevraagd de ge meente mag adviseren op het terrein van bijstandsverlening en armoedebeleid. De Veerse cliëntenraad moet be staan uit zes leden, waarvan drie op individuele basis en drie vanuit belangenorganisaties. Er is gekozen voor de Protes tants Christelijke Ouderen Bond, Nieuwkomers en Vluch telingenwerk Walcheren en het Christelijk Nationaal Vakver bond. De CNV moet nog een af gevaardigde aanstellen. Schakel „De cliëntenraad dient als scha kel tussen mensen met een uit keringen de gemeente. De cliën tenraad moet naar de gemeente toe kunnen verwoorden wat de klanten willen en zullen tevens de regelgeving moeten uitleg gen aan de klanten", zei wet houder J. Korstanje van sociale zaken tijdens de installatie. Hoewel de eerste vergadering door Richard Hoving MIDDELBURG - Met de antwoorden op 34 vra gen denkt de Middelburgse PvdA-fractie oud wethouder Peter Brakman vrij te pleiten. De WD stelde onlangs dat Brakman de gemeenteraad heeft voorgelogen over de verplaatsing van de drie kiosken op de Markt. Pvd A-fractievoorzitter Ben de Reu eiste begin de ze week in een vergadering van de gemeenteraad excuses van de WD. De liberalen weigerden. De antwoorden op ruim dertig vragen aan het college van burgemeester en wethouders moeten de be schuldigingen aan het adres van Brakman weer leggen. Als alle vragen zijn beantwoord, is volgens De Reu maar één conclusie mogelij k. „De beweringen van de WD-fractie zijn onjuist, misleidend en niet onderbouwd." De WD stelde in haar Algemene Beschouwingen 'met stomheid geslagen' te zijn toen ze onlangs vernam dat twee jaar geleden al besloten was af te zien van de afrondende verfraaiing van de kios ken op de Markt. De toenmalige wethouder Brak man had de gemeenteraad daar nooit over geïn Vrijdag werd die belofte inge trokken. De vier bomen worden dinsdag toch geknot. Toen afgelopen dinsdag de plantsoendienst begon met het knotten van de negen populie ren in de wijk Bossenburgh, te kende mevrouw C. Idzerda na mens de buurtbewoners meteen protest aan bij de gemeente. Ze was vooraf niet geïnformeerd over de werkzaamheden. Dins dagavond nam ze contact op met wethouder C. de Keijzer (openbare werken) en legde hem haar bezwaren voor. Vier popu lieren hadden toen hun takken nog. De gemeente belde woens dagochtend terug en beloofde de overgebleven bomen met rust te laten. De gemeente kwam gisteren (vrijdag) op die beslissing terug. De bewoners werden daar eerst telefonisch en later met een brief van op de hoogte gesteld. „Wij zijn erg teleurgesteld en zullen alles in het werk stellen om de populieren hun takken te laten houden", aldus Idzerda. In een reactie betreurt ambtenaar A. Riemens van Groenvoorzie ning het misverstand. „Er is verkeerde informatie gegeven, maar dat kan gebeuren. De me dewerker die de toezegging deed, maakte een vergissing. En dat niet iedereen een briefje heeft gehad, is een fout van de post. Wij hebben ze wel op de bus gedaan." Vochtprobleem Andere buurtbewoners hebben de gemeente juist gevraagd de bomen te verwijderen. Riemens vond dat te ver gaan. „Maar om dat mensen klaagden over een vochtprobleem in hun huis die veroorzaakt werd door de scha duw van de populieren, leek het ons wel goed de bomen te knot ten." Hij vindt dat hij voldoende argumenten heeft om de bomen toch aan te pakken.We moeten voorkomen dat de populieren overlast bezorgen. En als je niet alle bomen knot, krijg je een vreemd zicht." Idzerda informeerde bij een vochtbestrijdingsbedrijf en dat sloot uit dat populieren door hun schaduw een vochtpro bleem kunnen veroorzaken. „Bovendien vertelde de ge meente ons dat makelaar Sinke Komejan had bevestigd dat de populieren problemen gaven. Dat hebben we nagevraagd en de makelaar bleek geen contact met de gemeente te hebben ge had." De dienst Groenvoorziening van de gemeente Vlissingen gaat dinsdag de laatste vier po pulieren toch knotten. Riemens: „Nu is dat even een kaal zicht, maar na een of twee groeiseizoe nen hebben de bomen weer een flinke pruik." door Maurits Sep MIDDELBURG - De groei van de automobiliteit in Zeeland gaat veel harder dan de provin cie wil. Zij kan dat echter niet tegenhouden. Het toegenomen gebruik van de auto wordt be paald door de groei van de eco nomie en van de bevolking en daar heeft het provinciebestuur geen invloed op. Dit blijkt uit de evaluatie van het regionaal verkeers- en ver voersplan. De provincie stelde zichzelf daarin tot taak de auto mobiliteit tot 2010 met maxi maal 35 procent te laten groei en. Die norm is nu echter al overschreden. Pogingen om de Zeeuwen uit de auto en in de bus of op de fiets te krijgen, zijn niet goed van de grond gekomen. Terugdringen van het autogebruik vereist een mentaliteitsverandering bij de automobilist en dat is een tijd rovende zaak, meldt de evalua tie. De effecten van het provin ciaal beleid zullen pas over enkele jaren merkbaar zijn. De automobiliteit is ook in het goederenvervoer hard gegroeid. Goederen worden vooral over het water aangevoerd naar de Zeeuwse havens, maar 60 pro cent gaat over de weg naar de eindbestemming. Overigens neemt het aandeel van de bin nenvaart in het binnenlandse goederenvervoer wel toe. Het spoor blijft in Zeeland van mi niem belang. Verkeersdoden Ook het bevorderen van de ver keersveiligheid wil niet erg vlotten. Na tien jaar is nog steeds geen sprake van een dui delijke afname van het aantal verkeersdoden en -gewonden. De hoop blijft gevestigd op het project Duurzaam Veilig, zodat in 2010 toch een goed resultaat geboekt kan worden. De conclusies uit de evaluatie zijn belangrijk voor het nieuwe provinciaal verkeers- en ver voersplan dat de provincie moet maken, in navolging van het binnenkort te verschijnen na tionaal verkeers- en vervoers plan. Volgens de evaluatie moet niet meer worden gemikt op ef fecten (percentages meer of minder) maar op concrete en dus haalbare en meetbare doe len (kilometers fietspad). Dan ook kan het provinciebestuur worden afgerekend op de uit komsten van het beleid. Verder wordt geadviseerd in het* nieuwe verkeers- en vervoers plan duidelijkere keuzes te ma ken. Het huidige plan is te veel een compromis waarin met de belangen van alle betrokkenen (zoals wegbeheerders, wegge bruikers, bedrijfsleven en mi lieubeweging) rekening wordt gehouden. Daardoor is het niet creatief en stuurt het niet in één richting. Zeeuwse situatie Het provinciebestuur dient het beleid ook beter af te stemmen op de Zeeuwse situatie. Sommi ge delen van de provincie zijn bijvoorbeeld aangewezen op de, auto als vervoermiddel. Zulke gegevens moeten vertaald wor den in het beleid. Tot nu toe werd te veel gekeken naar lan delijke doelstellingen. Overigens is het niet mogelijk een beleid voor tien jaar vast te. leggen, waarschuwt het evalua tierapport. Ontwikkelingen waar het provinciebestuur geen. grip op heeft zullen voortdu rend tot nieuwe situaties leiden.. Het beleid moet ruimte in zich hebben om op die veranderin gen in te spelen. Provinciale Staten bespreken de evaluatie binnenkort in de commissie verkeer en vervoer. GOES - In de nacht van donder-, dag op vrijdag zijn bij drie Goe se woningen ramen ingegooid., Om 04.15 uur ging bij een huis aan de Smallegangesbuurt het keukenraam aan diggelen na-, dat er baksteen doorheen was gegooid. Een uur later ging aan de Montgomerystraat een, bloempot door een ruit. En vijf tien minuten later werd het raam van een woning aan de Rooseveltstede getroffen door een bloempot. Vlnr B.J. Rooze uit Koudekerke, W. Zoutewelle-Nijenhuis van de Protestants Christelijke Ouderen Bond, R.A. Maandag uit Serooskerke, J. Landzaat uit Zoutelande, J. Flamman van Nieuwkomers en Vluchtelingenwerk Walcheren en wethouder J. Korstanje. foto Lex de Meester nog niet heeft plaatsgevonden, moeten de kersverse leden zich binnenkort al buigen over een aantal voorstellen van de ge meente. Die gaan over het aan sporen van uitkeringsgerech tigden om gebruik te maken van de kwijtscheldingsregeling en over een aanpassing van de Bij zondere Bijstand. Vijftien inwoners van Veere hadden zich opgegeven om zit ting te nemen in de nieuwe raad. R.A. Maandag uit Serooskerke is één van de drie geselecteer den. „Ik heb me hiervoor opge geven uit plichtsgevoel", zei hij vrijdag. „Ik krijg een uitkering en op deze manier kan ik daar iets voor terugdoen. Ik weet dat de cliëntenraad de wet niet kan veranderen, maar in de marge kunnen wij wel veel beteke nen." formeerd, aldus de fractie. „Voor de WD zou dit gedrag voldoende zijn geweest om een motie van wantrouwen tegen hem in te dienen." Volgens PvdA-fractievoorzitter De Reu ging het twee jaar geleden om een 'principebesluit'. „Het was geen definitief besluit." Hij baseert zich on der meer op correspondentie tussen de gemeente en de eigenaar van de kiosken. „Na het principe besluit zijn beide partijen met elkaar in gesprek gebleven over verplaatsing of verfraaiing." Luitwieler Brakman werd in maart van dit jaar opgevolgd door Leo Luitwieler van de ChristenUnie. Luit wieler maakte half oktober bekend dat het college afziet van het verplaatsen van de verkooppunten. Het gemeentebestuur kon niet anders, zo liet hij de raadscommissie economie weten. Het besluit hiertoe was twee jaar geleden al genomen. Dat Luitwieler in de commissie verkeerde voor stelling van zaken heeft gegeven, vindt De Reu niet zo storend. De wethouder heeft volgens hem in bedekte termen te kennen gegeven dat hij zich niet zo gelukkig had uitgedrukt „In het verslag van de commissie wordt het rechtgezet." Wat rest voor de PvdA zijn excuses van de VVD. kV Wasautomaat - 1600 toeren - eenvoudig te bedienen - zeer geruisarm - zeer laag verbruik Condensdroger -11 elektr. progamma's - eenvoudig te bedienen - zeer geruisarm REAL FLAT PHILIPS MATCHLINE prachtig design vlakke beeldbuis 100 Hertz Digital scan Chrystal Clear Gemakkelijke AB KOOP BIJ DE MAN TECHNO JANSSEN Scheldestraat 80-82 Vlissingen, tel. 415737 DIE T OOK REPAREREN KAN TEVENS LOEWE DEALER i Commissievergadering ESI In de FaamA/lissinger van woensdag 8 november staat op de gemeentelijke informatiepagina aan gekondigd dat de vergadering van de Commissie Economische Zaken, Sociale Zaken en Infrastructuur op maandag 13 november 2000 zal plaatsvinden. Wegens gebrek aan agendapunten gaat deze commissievergadering niet door. De eerstvolgende vergadering van de commissie zal plaatsvinden op 11 december 2000. Zie voor andere gemeentelijke informatie de pagina van de gemeente Middelburg in de Faam Vlissinger van vandaag of www.middelburg.nl. Red de bossen... kies FSC! WIN EEN GRATIS FSC-TUINMEUBEL! Doe meel Bel de Milieudefensie Servicelijn: 020-62 62620 of stuur de bon naar Milieu defensie. anlwoordnr. 8391, 1000 ra Amslerdam Koop hout met het internationale FSC-keur- merk, aanbevolen door Wereld Natuur Fonds, Novib en Milieudefensie. Dan weet u zeker dat het hout uit goed beheerde bossen komt. Oniek Kelder Restaurant In Den 5truyskelder" 3- gangen f U5.00 Open OP VRIJDAG -ZATERDAG -ZONDAG -MAANDAG Diners of Besloten party's (Onder Museum de Schotse Huizen) 461:0118-501392/0118-501291 Kaai 25-27 U35I AA Veere Aan alle bewoners van Koudekerke Dishoek Valkenisse Opdat u niet struikelt over ons werk. N. V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in KOUDEKERKE, DISHOEK en VALKENISSE aan het waterleidingnet van maandag 6 t/m vrijdag 10 november en van maandag 13 t/m vrijdag 17 november 2000. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (0118) 483676 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N. V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- DËL sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat I J bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14