Theaterbesluit krijgt een staartje Eigenaar hotel Britannia zet bouwplan onverminderd voort PZC Hemelse klanken uit het kerkorgel PZC Vlag in top nieuw zorgcentrum Poppe-de Looff wil geschil cultuurraad uit de wereld helpen Omwonenden eisen stop op verlenging van Rooseveltlaan PvdA Middelburg zegt dat Vlissingen zich aan afspraken moet houden 13 Boor is voorbij de twee kilometer Zeeland vangt ganzen in winter op Vlissingen beziet belasten forenzen Studie naar jongerenparticipatie Inbreker krijgt werkstraf Alleen tijdens biologie muizen in klaslokaal Leerlingen Scheldemond geven concert Kledingpop gestolen Werken op de kinderboerderij zaterdag 11 november 2000 Piet Feij bespeelt al vanaf 1949 het orgel. foto Ruben Oreel door Ferdinand Koppejan MIDDELBURG - Piet Feij speelde in 1949 zijn eerste psalm op het orgel van de Mid delburgse Gasthuiskerk. Toen zijn oom, de toenmalige hoofdorganist van de Gast huiskerk, naar het avondmaal ging, liet hij zich voor één psalm vervangen door zijn elf jaar oude neefje. Dat resul teerde erin dat Feij sinds 1970 officieel organist is van de Christelijk Gereformeerde Kerk. Dertig jaar achter het orgel: een mijlpaal om even bij stil te staan. De eerste dienst die Feij op het orgel begeleidde, was een trouwdienst in 1952. „Gelei delijk aan ging ik steeds meer op het orgel spelen en in 1970 werd ik officieel tot organist benoemd", vertelt Feij, die in 1985 hoofdorganist werd in de Gasthuiskerk. In die kerk houdt de Christelijk Gerefor meerde Kerk zijn diensten. Feij volgde daarmee zijn oom op, die hem tussen zijn achtste en elfde had leren orgelspelen. In de loop der jaren is Feij erg gehecht geraakt aan het orgel. „Mijn vader, die in 1944 door het oorlogsgeweld om het leven kwam, heeft er nog op gespeeld. En mijn oom natuur lijk ook." De bouwer en de ou derdom van het orgel in de Gasthuiskerk zijn onbekend. „Wat we wel weten, is dat het orgel sinds 1874 in onze kerk staat", vertelt Feij. Psalm 149 is zijn favoriete lied. „Daarbij trek ik zoveel mogelijk regis ters openHet is een lekker p it- tige lofpsalm." Feij noemt twee hoogtepunten in zijn or ganistenloopbaan. „In de zendtijd voor kerken op radio 5 heb ik een keer een dienst be geleid en ik ben ook een keer organist geweest bij het EO- programma 'Laat ons de rust dag wijden'. Elke zondag klimt Feij drie trappen op om achter het orgel plaats te nemen. Het orgel heeft twee klavieren, pedalen en staat precies boven de preekstoel. Er zijn twee lamp jes aangebracht, die gaan branden als kerkenraad bin nenkomt en als de diakenen klaar zijn met collecteren. De gemeente en de predikant kunnen de organist niet zien zitten. Dat leverde jaren gele den een grappig voorval op. Feij was voor een liesbreuk ge opereerd in het ziekenhuis en speelde voor het eerst weer or gel. Niet wetend dat Feij die ochtend het orgel bespeelde, bad gastpredikant Leenderse of de organist zo snel mogelijk in Gods huis mocht terugke ren. Na het gebed zat Feij weer op een voor de dominee zicht bare plaats. Na afloop beken de de predikant dat zijn gebed nog nooit zo snel was ver hoord. TERNEUZEN - Boormachine Neeltje-Suzanna, die de west buis van de Westerscheldetunnel boort, passeerde vrijdag de kaap van twee kilometer. De boortrein plaatste in de loop van de middag de duizendste tunnelring. Dat gebeurde zonder of ficiële plichtplegingen. De tunnelbouwer van de Kombinatie Middelplaat Wester- schelde (KMW) willen door om de opgelopen achterstand - en die is aanzienlijk - in te lopen. Boormachine Sara was vrijdag in de oostbuis 1660 mreter gevorderd. Ook die machine kruipt, nu langzaam vanaf het diepste punt, op bij na zestig meter min NAP, omhoog naar herbergzamer oorden. De twee machines maken snel voorderingen. Gemiddeld worden zeven tunnel- ringen per etmaal aangebracht. En dat is meer dan de geplan de 12 meter per dag. MIDDELBURG - Er komen in Zeeland op vanggebieden voor overwinterende ganzen. Het gaat om een oppervlakte van tenminste 2500 hectare, verdeeld over de provincie. De boe ren die de opvangterreinen beschikbaar stellen - liefst met gras erop - krijgen daarvoor een vergoeding. Buiten de op- vanggebieden mag er op de dieren niet geschoten worden. Als er hierdoor schade ontstaat, kunnen de boeren die claimen bij het jachtfonds. Staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft landelijk een oppervlakte van 20.000 hectare als opvanggebied vastgesteld; de meeste hectaren zijn bestemd voor Friesland. VLISSINGEN - Vlissingen is de enige gemeente in Zeeland die geen forenzenbelasting heft. Dat stelde de fractie van D66 vrijdag in de begrotingsraad aan de orde. Gemeenten leggen bezitters van tweede woningen forenzenbelasting op. „En we constateren ook dat het aantal woningen dat als tweede wo ning wordt gebruikt, toeneemt", zeiM, Schoonen.D66 diende een motie in om te onderzoeken wat de verwachte opbreng sten zijn van het invoeren van de forenzenbelasting voor Vlis singen. De motie werd door iedereen ondersteund. VLISSINGEN - De Vlissingse raad wil dat jongeren nauwer betrokken worden bij het beleid ten aanzien van deze groep, Het CDA draagt daarom het college op om een onderzoek in te stellen hoe in andere Nederlandse gemeenten jongerenparti cipatie geregeld is. De succesvolste vorm van communicatie en participatie wordt bereikt door naar jongeren te luisteren en te reageren op hun wensen. Dat zegt fractievoorzitter J. de Comnck-. Geers. De motie die het CDA vrijdag in de begrotingsraad van 2001 indiende, werd door iedereen gesteund. Wethouder L. C. Poppe-de Looff beloofde zich in te zetten om vaker en beter met jongeren te overleggen. „Dat willen we niet alleen regelen binnen welzijn, maar ook in onderwijs. Daarop zullen we terugkomen." TERNEUZEN - Een 40-jarige man uit Terneuzen is vrijdag door de Terneuzense politierechter veroordeeld tot veertig uur werkstraf. De verdachte had 1 september dit jaar gepro beerd in te breken in De Sluiskilse Glashandel in Terneuzen. Nadat hij een ruit had vernield, een kast en een rolluik had ge forceerd om binnen te komen, ging het alarm af. Niet veel la ter werd de Terneuzenaar ingerekend door de politie. Geldge brek was het motief. De nieuwe vleugel van zorgcentrum Nieuw-Sandenburgh is begin volgend jaar klaar. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VEERE - De nicuwbouwvleugel van zorg centrum Nieuw-Sandenburgh in Veere heeft vrijdag het hoogste punt bereikt. De vleugel biedt plaats aan vijftig bewoners die er grote kamers krijgen van 36 vier kante meter inclusief een eigen douche toiletruimte. Begin volgend jaar kunnen de veertig be woners, die op dit moment in de andere vleugel verblijven, hun nieuwe apparte ment betrekken. Daarnaast komen plaat sen vrij voor nieuwe medebewoners die van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) een indicatie kregen voor een plaats in het verzorgingshuis. Het opschorten van de wachtlijst voor Nieuw-Sandenburgh is daarmee ten einde. Geïnteresseerden voor de appartementen kunnen, als zij overeen indicatie beschikken, contact opnemen met het zorgcentrum. Zodra de nieuwbouw klaar is, begint de renovatie van het tweede deel. Hierin wordt een verpleegunit gehuisvest. Voor dit doel werkt de Stichting Protestantse Ouderenzorg op Walcheren (SPOW) sa men met de Stichting voor Regionale Zorgverlening. De dertig plaatsen voorde verpleegaf deling zijn afkomstig van het af te bouwen verpleeghuis De Poort in Koudekerke. De renovatie duurt ongeveer een jaar. Eind volgend jaar kan de afdeling in ge bruik worden genomen. door Richard Hoving en Edith Ramakers MIDDELBURG - De Middel burgse wethouder R. Visser (AOV/Unie55+, cultuur) moet de Vlissingse weigering om mee te betalen aan de bouw van een nieuw theater niet over zijn kant laten gaan. Binnen het stadsgewest zijn klip en klare afspraken gemaakt over de ge zamenlijke aanpak van een zwembad en een schouwburg. Dat stelt de fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Middel burg. De opstelling van Vlissingen tast volgens de PvdA de geloof waardigheid van het stadsge west aan. In schriftelijk vragen aan het college verwijst de frac tie naar het ruimtelijk plan ste delijk gebied Walcheren 2010. In dit plan, dat door beide ge meenteraden is vastgesteld, staat dat de bouw en exploitatie van een A-theater in Middel burg en een zwembad in Vlissin gen gezamenlijk worden aange pakt. „Aan de inwoners van Middelburg valt niet uit te leg- VLISSINGEN - Leerlingen van de eindexamenklassen muziek, het schoolorkest, individuele leerlingen en docenten van scholengemeenschap Schelde mond in Vlissingen geven mor gen, zondag, een najaars-kof- fieconcerl in de aula van gebouw A. Aansluitend wordt een exposi tie geopend van Ramon de Nen- nie. De Nennie studeerde in 1986 af aan de Academie voor Beeldende Vorming te Tilburg als leraar tekenen en kunstge schiedenis. Zijn specialisaties zijn illustratieve technieken, grafiek en film. De Nennie maakt twee- en driedimensio naal werk, waarbij hij vaak ge bruik maakt van de computer. Het najaars-koffieconcert be gint om 11.30 uur. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Sluipenderwijs drukt de gemeente Middelburg toch haar zin door en verlengt de President Rooseveltlaan langs de wijk Klarenbeek. Om wonenden willen dat voorko men. Zij eisten vrijdag voor de Raad van State dat Middelburg de weg niet mag verlengen, tol alle bezwaarprocedures zijn af gerond. De gemeente Middelburg wil de President Rooseveltlaan door trekken tot de plek waar de weg tezijnertijd op de nieuwe Rijks weg N57 wordt aangesloten. Niet om direct aan te sluiten op de N57; voor die weg is voorlo pig toch geen geld. Maar wel om het bouwverkeer naar nieuw bouwwijk Veersepoort om te leiden. Dat gaat nu vanaf de President Rooseveltlaan nog door een woonstraat in het Prooyenspark en de bewoners I van het Prooyenspark zijn dat zat. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R H, Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gen waarom wel een zwembad op Vlissings grondgebied wordt gebouwd en geen theater in Middelburg." De Vlissingse wethouder L. C. Poppe-de Looff (CDA, cultuur) deed het zogenoemde 'dubbel- besluit' vrijdag in de begro tingsvergadering af als een in spanningsverplichting. Een vreemde zaak vond J. Koppejan van deRPCU. „U begrijpt dat ik niet voor een A-theater ben, maar er staat toch een duidelij ke afspraak in het ruimtelijke plan Walcheren 2010 over de koppeling?" De PvdA voelde zich overvallen door het besluit van het college. Poppe-de Looff zei toe binnenkort op het onder werp terug te komen. Visser wil de vragen van de Mid delburgse PvdA dinsdag in het college van B en W bespreken. De wethouder sluit niet uit dat hij nog een poging gaat doen om Vlissingen op andere gedachten te brengen. De Middelburgse wethouder werd vorige week donderdag op de hoogte gesteld van het Vlis singse besluit. Begin deze week tijdens de begrotingsbehande ling zweeg hij daarover. Poppe- de Looff maakte het een dag la ter bekend. Sociaal Democra ten Middelburg, D66 en SGP x-eageerden onthutst. Volgens hen heeft Visser informatie ach tergehouden voor de gemeente- raad. De wethouder stelde op zijn beurt dat hem geheimhou ding was opgelegd. Poppe-de Looff ontkende giste ren dat ze Visser gevraagd had zijn mond te houden. „Ik heb niet om vertrouwelijkheid ge vraagd. Visser heeft zich ge woon collegiaal opgesteld door mij de kans te geven eerst de ge meenteraad van Vlissingen te informeren." MIDDELBURG- In het cen trum van Middelburg is donder dagavond een pop met kleding gestolen. De pop hing buiten een winkel. De waarde van de kleding be draagt enkele honderden gul dens. Woordvoerster E.A. Dekker van de provincie vertelde vilj dag voor de Raad van State dat de gemeente dit van plan is. Tot verrassing van de omwonenden van de President Rooseveltlaan die naar Den Haag waren geko men, P. J. van der Reest en H. Korstanje. „Zie je wel", constateerden zij, „Middelburg gaat gewoon door, terwijl het bestemmingsplan voor de N57 door de provincie is afgewezen." De mededeling dat de weg alleen wordt verlengd om het bouwvei-keer voor de Veersepoort om te leiden, kon hen niet overtuigen, Er wordt naar hun idee een onomkeerba re stap gezet, die op den duur leidt tot de aansluiting van de Rooseveltlaan op de N57. En dat willen Van der Reest en Korstanje absoluut niet. Zij zijn ervan overtuigd dat de Roose veltlaan veel te druk woi'dt, als die op de N57 wordt aangeslo ten. 'Onacceptabele geluidshin der' zal het gevolg zijn. Zowel Dekker als een medewer ker van de gemeente sprak dat tegen. Onderzoek heeft volgens hen voldoende bewezen dat de overlast binnen de perken kan blijven. De bezwaax-makers twijfelen echter aan de bereke ningen. Automobilisten die van de Veersedam naar Vlissingen en Koudekerke willen, gaan in de toekomst vanaf de N57 over de Rooseveltlaan, vrezen zij. Voor de Raad van State vroegen Van der Reest (namens 33 om wonenden) en Korstanje een be sluit te nemen, op grond waar van de gemeente Middelburg de President Rooseveltlaan voor lopig niet mag doortrekken, tot hun bezwaren in een bodempro cedure zijn behandeld. En dat kan nog geruime tijd duren. De Raad van State doet over drie weken uitspraak. MIDDELBURG - Kinderboer derij de Klepperhoeve in Mid delburg houdt op woensdag 22 november 'Werken op de boer derij' voor kinderen van zes tot en met twaalf j aai'. Kinderen mogen helpen met het schoonmaken van de hokken en het voeren van de dieren. De ac tiviteit duurt van half twee tot half drie 's middags. door Ab van derSluis VLISSINGEN - De Middel burgse projectontwikkelaar AVV Beheer BV gaat door met zijn verbouwingsplannen voor hotel Britannia aan de boule vard in Vlissingen, ondanks een uitspraak van de Raad van Sta te. Die vernietigde deze week het bestemmingsplan om de uit breiding mogelijk te maken. Ei genaar A. M. P. van Velzen van AVV Beheer BV treft al enige tijd voorbereidingen voor een windtunnelonderzoek. De Raad van State stelde deze week een groep omwonenden van Britannia in het gelijk. Zij wezen in hun bezwaarschrift op het belang van een windtunnel- onderzoek om de windoverlast te meten. De gemeente Vlissin gen vond een dergelijk onder zoek niet nodig, omdat TNO al een studie had verricht naar de te verwachten windhinder in de directe omgeving van het hotel. De Raad van State stelde vast dat het bewuste onderzoek al leen betrekking had op het windklimaat op hoofdhoogte. Het TNO-rapport stelde verder dat uitbreiding van de windhin der op nabijgelegen bebouwing het beste onderzocht kon wor den via een windtunnelonder zoek. In een reactie op het be sluit van de Raad van State zegt Van Velzen 'niet blij te zijn' met de uitspraak. „Maar we zijn al enige tijd driftig bezig met een nieuw plan. Ik heb daar goede veiwachtingen van." De eige naar van AW Beheer BV zegt een maand geleden zelf al beslo ten te hebben tot een windtun nelonderzoek. „Maar nu móeten we ook.Voor een wind tunnelonderzoek is een maquet te nodig. Hoe lang het duurt voor een dergelijk onderhoek gehouden kan worden, weet de Middelburgse projectontwik kelaar niet. „Het heeft ook wei nig zin om er een termijn aan te hangen. Wat ik heb begrepen kan het een paar maanden du ren voor je een afspraak kunt maken bij TNO." Van Velzen zegt ook dat hij bezig is met een wijziging op de plan nen van F. Buijs, de vorige eige naar van Britannia die in de problemen raakte. „Ik wil zo meer kwaliteit op de boulevard brengen." De eerste plannen voor de verbouwing van Britan nia dateren van oktober 1996. Van Velzen gaat er niet van uit dat het nog eens jaren duurt voor de uitbreiding een feit is. Hij heeft nog 'een maand of vijf' nodig om zijn gewijzigde plan nen vast te stellen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse WD-fractie vindt dat de ge meente Vlissingen meer geld be schikbaar moet stellen voor onderhoud van de Vlissingse basisscholen. „We kunnen voor stellen dat er muizen in de klas zijn voor de biologielessen, maar verder dan dat mag het niet gaan", zei fractievoorzitter J. Lust vrijdag tijdens de begro tingsraad. De WD was geschrokken van vervallen situaties op diverse basisscholen in Vlissingen. Ba sisscholen kampen met geld problemen. „Want een gebrek aan financiële armslag is de re den dat scholen vervuilen. Ze door Edith Ramakers VLISSINGEN - Zowel de ge meente als het bestuur van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RvKCV) hebben fouten gemaakt. Dat verklaarde de Vlissingse wethouder L. C. Poppe-de Looff vrijdag in de Vlissingse begrotingsraad. „Vooral in de onderlinge com municatie is het misgegaan. Niet communiceren leidt tot vervreemding", zei ze. Het college van B en W 'vraagt aan het bestuur van de RvKCV om zich open te stellen voor her stel van het conflict en om con structief mee te werken aan een herstel van de werkverhoudin gen'. De wethouder reageerde op vragen van de PvdA-fractie die een verklaring wilde over het rapport van bemiddelaar M Beinema. „Kunt u een tipje van de sluier lichten wat de opvat ting van het college is"? zei E. Walrave-Troost. Bemiddeling Het deelbestuur was ruim een half jaar geleden op non-actief gesteld door Poppe-de Looff, nadat de werkverhoudingen tussen bestuurdei's en functio- naris van podiumkunsten tot uitbarsting was gekomen. De raadscommissie welzijn gaf aan het Vlissingse college van B en W de opdracht aan een verbete- moeten kiezen voor leermidde len en schoonmaak schiet ex-bij in. Basisscholen worden het kind van de rekenen, als we niet oppassen', vond J. Huizinga- Kivit. In een motie, die raadsbreed ge dragen werd, riep de VVD op om het ministerie van onderwijs de' budgetten voor het basisonder wijs te verruimen. „Het bedi'ag dat ze nu krijgen, is volstrekt onder de maat." Ook wethouder C. de Keijzer was het roerend eens met de VVD. Het ministerie heeft, vol gens de laatste berichten, meer geld over voor het basisonder wijs. „Dat geld willen we direct doorsluizen naar de schoolbé-" sturen voor bijvoorbeeld onder houd", zei De Keijzer. ring van de relatie te wei-ken. Daar vloeide de bemiddeling uitvoort. In Beinema's, deze week uitge lekte, advies stond onder meer dat het deelbestuur podium kunsten in ere hersteld moet woi'den. Poppe-de Looff ging gisteren niet in op de vraag of dat een realistische suggestie is. Zij had het rapport, van Beine ma op 15 november eerst met de. raadscommissie welzijn bespre-. ken. „Daarna had ik van het stempel vei-trouwelijkheid wil len ontdoen." Onvrede Op uitdrukkelijk verzoek van de RvKCV zal Poppe-de Looff het bestuur van de culturele raad begin volgende week op de hoogte brengen van het college standpunt. Binnen de RvKCV is namelijk onvrede ontstaan, om dat Beinema's advies al enige tijd in kleine kring bekend is. De RvKCV vindt dat het college ruim de tijd heeft genomen een eigen opvatting te formule ren. De RvKCV is de koepel waaron der de delen Podiumkunsten, Kunsteducatie en Beeldende Kunst vallen. „De inzet tot her stel betekent voor ons het han teren van de bestaande bestuur lijk structuren. Dus een RvKCV met zijn drie deelbesturen", liet Poppe-de Looff nog los. Verder ga ik niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13