Sas van Gent verlicht lastendruk PZC Behoud Triangel mag offers kosten Zaamslag wacht fikse groei met 135 woningen PZC double||CE Betonnen blikvanger halverwege 19 Gemeente besluit burger flink te ontzien met oog op herindeling EHBO-lezing Sas krikt dorpen voor 2 miljoen op Vrachtwagen rijdt op Kaaipoort in Bijzondere theepot weg Man verzet zich bij aanhouding Loods en verkoopwagens gekraakt Geluk blijft voorzitter CDA Omwonenden geven niet toe in verzet tegen nieuwbouw koffieshop Harmonie uit Tilburg speelt in Koewacht mcxx vrijdag 10 november 2000 door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De Sassena- ren wachten volgend jaar een beduidend lagere lastenver zwaring dan in eerste instantie de bedoeling was. Het tarief voor de onroerendzaakbelas- tinggaat slechts met 2,5 procent omhoog in plaats van de eerst voorgestelde vijf procent. Daarnaast zijn de inwoners van Sas van Gent in 2001 minder geld kwijt aan de afvalinzame ling, omdat de raad gisteravond besloot een verlaging van de rei nigingsrechten met twintig gul den per huishouden door te voe ren. De tariefsaanpassingen hebben voor niet-woningbezit- ters tot gevolg dat er sprake is van een kleine verlaging van de gemeentelijke belastingen. Compromisvoorstel Het uiteindelijke compromis voorstel had overigens wel wat voeten in de aarde. Het duurde uren voor college en raad elkaar vonden. De PvdA-fractie had tijdens de behandeling van de begroting voor volgend jaar de {astenverhoging aangekaart. De sociaal-democraten vonden dat inhet licht van de op handen zijnde herindeling en omdat de burgers van Sas van Gent de voorbije jaren al te maken had den gehad met een forse lasten verhoging, het college nu niet nog eens met een vijf-procents OZB-verhoging kon afkomen. De fractie drong aan op een ver laging van het tarief. D66 vond de voorgestelde verhoging ook iets te gortig en pleitte voor een maximale verhoging van drie procent. Burgemeester en wethouders blij ken vrij snel bereid om water bij de wijn te doen. Wethouder P. Bertram (financiën) stelde voor om in plaats van vijf pro cent de OZB-tarieven te verho gen met 2,5 procent, hetgeen voor een doorsnee-gezin met ei gen woning een lastenverzwa ring van om en nabij vijftien gulden zou betekenen. De PvdA nam daar - gelet op de lagere ta riefstellingen in de buur- en straks fusiegemeenten geen ge noegen mee. Na een lange schorsing verdun de het college de wijn nog verder met het voorstel om ook de rei nigingsrechten nog eens met twintig gulden per huishouden te verlagen. Voor fractie-voorzitter R. de Meyer van de PvdA betekende die geste dat zijn doel - een be lastingverlaging - per saldo toch werd bereikt. „Met name mensen met een lager inkomen zijn hier zeker mee gebaat", zei hij. Sas van Gent valt financieel geen buil met de lastenverla ging. De gemeente compenseert de eerst verwachte inkomsten door de egalisatiereserve voor de reinigingsrechten aan te spreken en een douceurtje van 47 mille van het OLAZ - de ge meenschappelijke regeling voor de afvalverwerking - volledig ten goede te laten komen aan de burgers. door Joost Bosman TERNEUZEN - Basisschool De Triangel in Temeuzen moet blij ven bestaan, vindt directeur Jacques van der Veeken. Ook al zal hij, naar het zich nu laat aan zien, zelf zijn baan verliezen. „Die gassies verdienen het ge woon", zegt hij over de 59 kin deren die de school nog telt. Dat aantal is volgens het minis terie van Onderwijs te weinig voor De Triangel om voort te be staan. Als er niets gebeurt, moet de school per 1 augustus sluiten. Ooit was het anders. Na de op richting in 1984 (De Triangel kwam voort uit een rooms-ka- tholieke, een protestants-chris telijke en een openbare school) kende de nu nog als enig overge bleven basisschool in de Ter- neuzense binnenstad een rede lijk goed bestaan. De top lag op 135 kinderen. Maar de laatste drie a vier jaar kwam de klad er in. Bovenbouwkinderen stroomden door naar het mid delbaar onderwijs, en een nieu we toestroom van leerlingen bleef uit. „Waarom? Ik weet het niet", zegt Van der Veeken. „Er wordt Advertentie MOLENWATER 137 MIDDELBURG, TELEFOON 0118 613338 WWW.VANLEERZEM.NL door Joost Bosman ZAAMSLAG - 'Het sprookje yan Zaamslag' moet het wor den: de gemeente Terneuzen en de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZ- VW) hebben plannen voor 135 nieuwe, verschillende wonin gen, een dienstencentrum voor ouderen en een nieuw dorps huis. Dit alles moet in de plaats komen van verzorgingshuis De Molenhof en vijftig nabij gele gen ouderenwoningen in Zaamslag. Donderdagavond presenteerde RZVW-directeur C. Reinhoudt aan de Terneuzense commissie VROM de ideeën, waarbij hij benadrukte dat ze nog heel pre matuur zijn. Wel zijn ze al be sproken met alle mogelijk be trokken instellingen en j organisaties en volgens Rein- hpudt zijn zij zonder uitzonde- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc,nl altijd gewezen op de overlast die er in het verleden was in de bin nenstad. Ik geloof dat niet zo. De kinderen hier op school heb ben er geen last van gehad. Maar de binnenstad heeft nu eenmaal dat imago, en daar kom je moei lijk van af", verzucht hij De gemeente wil koste wat kost een basisschoolvoorziening be houden voor de binnenstad, en de schooldirecteur is het daar van harte mee eens. „Vanwege de leefbaarheid van de binnen stad. Want als een school ver dwijnt, zie je dat veel mensen met kinderen geneigd zijn te verhuizen. Daardoor krijg je leegloop, wat weer verpaupe ring van de buurt tot gevolg kan hebben", analyseert Van der Veeken. „Daarom heeft het col lege een politieke keuze ge maakt om structureel vijftig duizend gulden uit te trekken voor het in stand houden de schoolvoorziening. Exploitatie Dat bedrag is echter alleen voor de exploitatie van het gebouw en de leermiddelen. Van het Rijk krijgt De Triangel per 1 augus tus geen cent meer, en dus staan dan de zes leerkrachten (Van der Veeken incluis) op straat. Daar om kwam onderwijswethouder Hamelinck deze week met een idee om De Triangel te clusteren met de scholen in Terneuzen- West, die een al even kommervol bestaan leiden. Het zou erop neerkomen dat De Triangel (die nu nog een bijzon der neutrale school is en een eigen bestuur heeft) komt te val len onder het openbaar onder wijs, waarvan de gemeente het bestuur vormt. Daarom zou die ook (een deel van) het onderwij zend personeel moeten overne men, wat het eerste jaar drie ton en daarna bijna twee ton struc tureel zal kosten. De Triangel kan op die manier als een depen dance van het openbaar onder wijs blijven bestaan. Van der Veeken vindt het een goed plan, ook al omdat een fusie met an dere scholen voor De Triangel de enige kans op overleven is. Waarschijnlijk zullen op basis van de rijksuitkering niet alle leerkrachten meekunnen in de overstap, terwijl de groepen kinderen door een samenvoe ging wel groter zullen zijn. Maar dat is volgens Van der Veeken een concessie die moet worden gedaan om De Triangel te red den. Ook zal hij persoonlijk een offer moeten brengen, want als direc teur schiet hij bij een eventuele fusie waarschijnlijk over. „Mis schien zijn er mogelijkheden om nog in te stappen, maar in prin cipe houdt het voor mij op. Het kan me mijn baan kosten, maar dat heb ik ervoor over. De kinde ren zijn het belangrijkst. En als de school nu uit de binnenstad verdwijnt, is dat voorgoed." Directeur Jacques van der Veeken wil desnoods zijn eigen baan opofferen als basisschool De Triangel kan blijven voortbestaan. foto Charles Strijd ring positief over de plannen. Het adviesbureau BOAG heeft de opdracht (kosten: dertigdui zend gulden) gekregen voor een haalbaarheidsonderzoek. Rein houdt verwacht dat dit in de loop van januari wordt afge rond. Omdat veel bewoners van De Molenhof veel zorg nodig heb ben, zal een fors aantal van de 135 woningen worden gebouwd in de vorm van een woonzorg centrum, met daarbij een zorg dienstencentrum. Om de leven digheid voor de ouderen te vergroten, kan ook het dorps huis in het complex worden ge ïntegreerd, aldus schetste Rein houdt. De resterende zestig woningen zouden opgetrokken kunnen worden in een woon zorgcentrum voor minder hulp behoevenden of elders in Zaamslag voor gezinnen. Als het project (waarvan de kosten al gauw zo'n dertig miljoen gul den bedragen) doorgaat, neemt de RZVW de regie in handen. De wooncorporatie zal de nieuwe woningen ook gaan verhuren of verkopen. De locatie voor het nieuwe com plex moet nog worden bepaald Reinhoudt zei dat voor een der gelijke project maar weinig plaatsen geschikt zijn. Maar hij stelde dat het wellicht beter zou zijn, als het dichterbij het cen trum van Zaamslag komt, dan de huidige Molenhof. Wanneer de bouw van het complex zou kunnen beginnen, vond Rein houdt moeilijk in te schatten. Maar het wordt in ieder geval nog niet komend jaar. Wel moet volgens hem dan al wel de be slissing vallen of het plan door gaat of niet. De directeur van de woningbouwvereniging toonde zich echter optimistisch over de slagingskansen. „De Molenhof moet nog met het zorgkantoor gaan praten. Maar de wachtlijs ten in de zorg moeten opgelost en er is weer geld voor de zorg sector", zo schetste hij de gun stige omstandigheden ZUIDDORPE - Mevrouw C. Nijenboer houdt dinsdag 14 no vember een lezing over Chinese geneeskunde voor de afdeling Zuiddorpe van de EHBO. De le zing begint om 19.30 uur in café 't Gemeentehuis. TERNEUZEN - In het midden van het Dow-terrein staat hij fier, de betonnen kolos in aan bouw, taps toelopend aan de bovenkant. Nu is de koelwa tertoren 'nog maar' zo'n dertig meter hoog, maar straks steekt hij zo'n vijfenzeventig meter de lucht in. Een blikvanger die van kilometers afstand al te zien zal zijn. De koeltoren maakt deel uit van het EmergO-project, waarvoor premier Kok precies een jaar geleden het startsein gaf. Normaal maakte Dow al tijd gebruik van slankere en vooral lagere afvoerpijpen. Maar omdat de koeltoren mid- denop het terrein staat, moest hij hoog de lucht in. De stoom- uitstoot van de toren is zo groot, dat als hij deze vorm niet zou krijgen de omgeving ervan constant 'in de mist' zou staan. De koelwatertoren vormt het belangrijkste on derdeel van het watercircula tiesysteem, en slurpt zo'n tweeduizend kubieke meter beton op. De fundatieplaat vergt nog eens de helft daar van plus honderd vijf tig ton betonijzer. Aan de onderkant worden gigantische ventilato ren geplaatst om de stoom nog verder naar boven te stuwen. EmergO, de nieuwbouw en uitbreiding van de tweede naftakraker, verloopt volgens projectleider J. Dahlmans voorspoedig. Hij noemt het één miljard gulden kostende project een 'gecompliceerde klus', omdat er fornuizen in een nog draaiende fabriek moeten worden omgebouwd. De nieuwe controlekamer drijft inmiddels al de tweede kraker en de veiligheidssyste men aan. Halverwege 2001 zal het mechanische gedeelte van het EmergO-project gereed zijn, waarna het testen van de systemen begint. In oktober of november volgend jaar zal de nieuwe kraker voor het eerst productie leveren. Ook het beloningen- en boete systeem dat Dow op veilig heidsgebied hanteert voor de ondernaannemers, werkt wat EmergO betreft zoals het be drijf dat zou willen. Tot nu toe heeft zich nog geen ongeval met verzuim voorgedaan. Wel zit één van de contractbedrij- ven nu op een maximum aan tal voorvallen. Nog één inci dent, en het moet een boete betalen. In december krijgen vier aannemers een bonus uit gekeerd. Overigens heeft Dow deze week de mechanische on- derhoudsaannemer Weber na herhaalde waarschuwingen de wacht aangezegd, omdat het niet aan de kwaliteits- en veiligheidseisen van Dow vol deed. Weber werkte niet aan EmergO. Het bedrijf was met vijftig man werkzaam op het Dow-terrein. foto Charles Strijd SAS VAN GENT - De kernen Sas van Gent en Westdorpe zien er niet uit. De plantsoenen liggen er verwaarloosd bij, wegen en pleinen verkeren in slechte staat van onderhoud en het schaarse straatmeubilair is nodig aan vervanging toe. De Sas- se raad was eenstemmig in haar kritiek aan het adres van het dagelijks bestuur. Er moet snel iets veranderen. Ook al, omdat de kernen in de omliggende buurgemeenten er een stuk ver zorgder uitzien en de gemeente Sas van Gent straks bi] de her indeling de eigen boedel netjes moet overdragen. Het college kreeg bij de begrotingsbehandeling dan ook van alle fracties de opdracht om met een ander voorstel te komen voor het op krikken van de kernen. B en W dachten met een half miljoen gulden voor dat doel een redelijk gul gebaar te maken, maar de raad nam daar geen ge noegen mee. Na enig rekenwerk tijdens een schorsing kwam het college ook met een ander voorstelkomend j aar en in 2 00 2 één miljoen gulden voor dorps-en stadsvernieuwings- en ver- fraaiingswerken. Voor de raad voldoende om de inhaalslag in de dorpen te kunnen beginnen. AARDENBURG - De Kaaipoort in Aardenburg heeft donder dag schade opgelopen toen een vrachtauto er tegenaan reed. De 21-jarige bestuurder van de wagen had het doorrijdver- bod genegeerd. RILLAND - Inbrekers hebben dinsdagavond in een woning in Rilland een bijzondere theepot uitgemaakt. Daarnaast na men zij een videorecorder, sieraden en enkele honderden gul dens mee. De totale waarde bedraagt enkele duizenden gul dens. GOES - De politie heeft donderdag een 44-jarige automobi list uit de gemeente Kapelle aangehouden. Een agent wilde hem op de Zonnebloemstraat in Goes bekeuren voor het niet dragen van zijn gordel toen de man zich begon te verzetten. Samen met twee omstanders, die de agent te hulp schoten, werd hij alsnog ingerekend. De man kreeg een boete van 590 gulden. BRUINISSE - Bij een loods aan de nij verheidsweg in Bruinis- se is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Uit de loods verdween een fiets met een waarde van enkele hon derden guldens. Een in de loods gestalde auto werd openge broken. De dieven gingen er met autoaccessoires ter waarde van een paar honderd gulden vandoor. Ook verdwenen waar depapieren. In dezelfde nacht waren ook twee aan de Indu strieweg in Bruinisse geparkeerd staande verkoopwagens opengebroken. Uit de wagens werd voor enkele honderden guldens aan goederen ontvreemd. BURGH-HAAMSTEDE - Lenny Geluk-Poortvliet uit Burgh-Haamstede is herkozen als voorzitter van het CDA Zeeland. De algemene ledenvergadering van de christen-de mocraten gaf haar het vertrouwen voor nog eens vier j aar. Ge luk-Poortvliet werd in 1996 voor het eerst tot voorzitter geko zen. Vanuit die positie is zij tevens vertegenwoordigd in het landelijk partijbestuur. Ook die bestuursfunctie blijft zij ver vullen. door Joost Bosman TERNEUZEN - De weerstand van omwonenden tegen de nieuwbouw van koffieshop Checkpoint aan de Westkolk- straat in Terneuzen blijft onver minderd groot. Dat bleek don derdagavond tijdens de commissievergadering VROM. De vergaderzaal was afgeladen met bezwaarmakers. De Middelburgse advocaat J. Wouters bracht namens de Westkolkstraatbewoners en - ondernemers F. Verbiest (Vegel bv) en J. van der Veen (café De Gentse Vaart) een waslijst van bedenkingen in tegen het voor liggende plan Arsenaal, waar onder de nieuwbouw van Checkpoint valt. Wouters repte onder meer van een 'negatieve invloed op het leefklimaat' die koffieshops volgens hem ken merkt. De raadsman schetste rond Checkpoint een beeld van 'krioelende koffieshopgasten', die hun auto's bijna altijd op de stoep parkeren en die de portie ken bevuilen met menselijke ontlasting. Ook wees hij op de aanzuigende werking die het tijdelijke on derkomen van Checkpoint (iets noordelijker aan de Westkolk- straat) nu al heeft op Belgen en Fransen. Bovendien handelt de gemeente mogelijk in strijd met de Opiumwet, omdat ze de boogde locatie positief voor de bouw van een koffieshop be stemt. Voorts wees Wouters erop dat de gemeente Checkpoint uit het zicht van het nieuwe theater wil hebben, terwijl de West kolkstraatbewoners straks een pand voor hun woningen krij gen van mogelijk 12,5 meter hoog. Hij vond dat 'navrant' en zei dat er met de belangen van de omwonenden wordt gesold. Wouters stelde dat er betere al ternatieven zijn voor de perma nente vestiging van Checkpoint en noemde daarbij het huidige tijdelijke onderkomen, het par keerterrein aan de Binnen- vaartweg (onder Paviljoen Westkant) en de Roeiersgang. Mocht de gemeente de huidige plannen toch doorzetten, dan moeten de omwonenden scha deloos gesteld worden, aldus Wouters. „Een reëel zwaard van Damocles, kan ik u zeggen, want de bedrijfspanden van mijn cliënten hebben dan wei nig waarde meer." Volgens een andere inspreker is de buurt rond de Westkolk- straat door de aanwezigheid van Checkpoint nu al flink ach teruit gegaan. Hij maakte mel ding van talrijke vechtpartijen en beschadigingen aan auto's. Andere buurtbewoners beves tigden dat beeld. „Er wordt in de portieken geplast en door on ze woonkamerramen maken be zoekers van Checkpoint obsce ne gebaren naar ons." KOEWACHT - De Rotaryclub Hulst-Hontenisse en twee re gionale sponsors houden zater dag 18 november een liefdadig heidsconcert in de kerk van Koewacht. De opbrengst is bestemd voor basisschool De Eikelaar. De kleuters daarvan raakten begin dit jaar hun speeltoestel kwijt, omdat het onverwacht werd af gekeurd.In de kerk speelt de in ternationaal vermaarde Ko- ninklijke Harmonie Orpheus uit Tilburg, waarin ook Zeeuws- Vlamingen spelen. Kaarten zijn te koop bij ADG Graphics in Hulst en de Rabobankkantoren in Sint Jansteen en Koewacht. (Advertentie) MEN by Nieuwe Burg 3 Middelburg L. Vorststraat 22 Goes door Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53