Kust mag stuk ruiger worden Een mantelzorger mag niet zeuren e$ers PZC Fijn, maar niet altijd leuk werk Breed appèl voor verzoening en vrede op de Molukken 21 Rapport over beheer schetst grotere rol voor getij en verstuiving Wietkwekerij WÊÊIS^ÊÏmM Bootje geborgen Activiteiten in kader van Dag van de Mantelzorg WNF houdt info-avond over klimaatverandering Herdenking slachtoffers in het verkeer Glashelder! vrijdag 10 november 2000 door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De natuurlijke werking van wind en water moet meer ruimte krijgen in het kustgebied. Dat kan door her stel van de invloed van het getij, verstuiving in de duinen, aan passing van waterpeilen en ver betering van de waterkwaliteit. Voorop staat dat de veiligheid niet in het geding mag komen. Daarnaast moeten cultuurhis torische waarden worden her steld en behouden en dienen de mogelijkheden voor het beleven van de natuur in de kustzone te worden versterkt. Dit zijn de uitgangspunten voor het toekomstig kustbeheer van de Vereniging Natuurmonu menten en de provinciale Land schappen. Ze zijn neergelegd in het rapport De kust nu en later. De organisaties geven aan naar welke doelen gestreefd moet worden: een ongerepte Noord zee, complete getijdenecosyste- men en gezonde riviermondin gen, dynamische grote wateren, brakke natuurgebieden ('dia mantjes') langs de kust, levende duinen, een landschappelijk ga ve binnenduinrand, geschied kundige elementen herkenbaar maken en natuurgerichte recre atie inpassen. Om die streefdoelen te bereiken willen Natuurmonumenten en Landschappen komende vijf jaar tal van activiteiten ontwik kelen. Die moeten uiteindelijk leiden tot een samenhangend beleid voor de hele Nederlandse kust, waarin natuurontwikke ling, leefbaarheid en veiligheid centraal staan. Voor een deel haken de organisaties aan bij bestaande plannen en initiatie ven om een robuuste kust te rea liseren. Dat is sowieso nodig, GOES - De politie heeft donder dagmiddag in Goes 485 wiet- planten in beslag genomen. Dat gebeurde in een bedrijfspand aan de rand van het centrum. De politie heeft twee verdachten op het oog: een 25-jarige vrouw en een 26-jarige man. Zij zijn nog niet aangehouden. omdat verschillende ideeën, zo als weer getij toelaten op het zoute Grevelingenmeer, niet door Natuurmonumenten en Landschappen zelfstandig uit gevoerd kunnen worden. Meer concreet voor het Deltage bied pleiten de organisaties niet alleen voor herstel van de na tuurlijke dynamiek in de Greve lingen, maar ook in het Veerse Meer en het Krammer/Vol kerak. Bij het Veerse Meer moet ook de Schenge betrokken wor den. Verder moet de zandhonger in de Oosterschelde (afkalving schorren en slikken) krachtiger worden bestreden. Voor de Wes- terschelde is een tweede Plan Tureluur (nieuwe natuur- langs de boorden van de zeearm) ge wenst. De broedfunctie van de Hooge Platen in de monding van de Westerschelde (sterns, meeu wen, kluten plevieren) behoeft versterking. Tussen Saeftinghe en het Antwerpse havengebied moet een bufferzone komen. Gebieden met een hoge zoute kweldruk m ogen niet meer wor den doorgespoeld. Ze kunnen beter een natuurfunctie krijgen, zodat ze uitgroeien tot brakke diamantjes. De Yerseke Moer moet worden vergroot tot een brak oudland-reservaat van 450 hectare. Met Delta Nutsbedrij ven zijn afspraken nodig over vermindering van de waterwin ning in de duinen van Schouwen en Goeree. Op termijn moet de waterwinning in minimaal een van de duingebieden worden gestopt. In de Walcherse duinen is een mogelijkheid voor het herstel van een duinrel, die zich kan ontwikkelen tot volwaardi ge duinbeek. Op Walcheren is 50 hectare vochtig schraalland buiten bestaande natuurgebie den gewenst. Recreatie In de sfeer van recreatie denken de organisaties aan het houden van onderwaterexcursies bij Neeltje Jans, om de onderwater- natuur van de Oosterschelde zichtbaar te maken en uitbouw van het bezoekerscentrum «iiiraiinmuMf...,,,, Saeftinghe in Emmadorp. Ver der aan uitbreiding van fiets- en wandelmogelijkheden in de Kop van Schouwen en langs de zuidkust van Schouwen. Belangrijke recreatieve fiets routes moeten autoluw worden (4 kilometer bloemdijken op Zuid-Beveland, 3 kilometer op Schouwen bij plan Tureluur en 3 kilometer Vroonweg tussen Burgh-Haamstede en Renesse). Langs de Schouwse kust kan een vogelboulevard komen, met observatiepunten Wind en water zouden volgens de bedenkers van het toekomstige kustbeleid meer de ruimte moeten krijgen, zodat zich bijvoorbeeld weer stuifduinen kunnen vormen. foto Janne Wolterbeek door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Zeeuwen en Molukkers ondertekenen zater dag, tijdens een door de Provin ciale Raad van Kerken en de Molukse gemeenschap in Zee land georganiseerde solidari- teitsbijeenkomst in Middelburg een appèl. Daarin wordt onder meer aangedrongen op het stop zetten van de gewelddadighe den op de Molukken en op het waarborgen van de godsdienst vrijheid. Het 'Breed appèl van Middelburg' wordt aangeboden aan onder andere gedeputeerde L. C. Coppoolse. Het initiatief voor de bijeen komst is afkomstig van de Pro vinciale Raad van Kerken, maar het programma is samengesteld in overleg met de Molukse ker ken en de Molukse welzijnsor ganisaties. De bijeenkomst begint om 13.30 uur in de Abdij kerk in Middelburg. De Nieuwe Kerk is voor de officiële zitting, de Wandelkerk is voor ontmoe ting en gesprek. In de Wandelkerk is een exposi tie te zien van foto's, kaarten en reportages die bezoekers een in druk geven van wat zich op de Molukken afspeelt. In de ruimte onder de toren wordt een video reportage getoond. De expositie is kort voor het begin van de bij eenkomst geopend. Het officiële programma begint om 14 uur in de Nieuwe Kerk en is deels algemeen en deels ker kelijk van aard. Het programma en de dienst worden geleid door vier voorgangers samen: ds, G. J. Smit van de Raad van Ker ken in Zeeland, ds. R. C. Brand, praeses van de Provinciale Sy node, Gerda Keizer, kerkelijk werker in Oost-Souburg en voorganger in de Molukse kerk en ds. V. C. Lesnussa, predikant van de Molukse kerk in Middel burg en Oost-Souburg. De koorgroepen van de ver schillende Molukse kerken hebben zich voor het eerst sa mengevoegd tot één groot, Moluksgemengd koor onder lei ding van J. Tuankotta. Het meer dan veertigkoppige koor zingt enkele Molukse gezangen. W. Manuhutu, bestuurslid van In- fodoc Maluku en directeur van het Moluks Historisch Museum in Utrecht houdt een lezing. Brand, predikant uit Kapelle, houdt een overdenking, en M. Saijs-de Graaf, secretaris van het Dekenaal Bestuur, leest een boodschap voor van de Rooms-katholieke kerk in Zee land. Abdu Wahid van Bommel houdt een overdenking van Mo- luks-islamitische zijde. Hajih Ibrahim Lessy, voorzitter van de Moluks islamitische moskee uit Waalwijk gaat voor in een gebed voor vrede en verzoening. Na de pauze wordt de definitie ve tekst van het appèl voor vre de en verzoening officieel ge proclameerd en voorgelezen. Het appèl wordt ondertekend door: voorzitter ds. Smit van de Raad van Kerken, ds. Lesnussa namens de Molukse kerkge nootschappen in Zeeland, Bert Elferink van de Molukse wel zijnsorganisaties en Lessy van de Molukse moslimgemeen schap. Na voorlezing en onder tekening wordt het appèl opge- stuui-d naar president A, Wahid van Indonesië, minister-presi dent W. Kok, minister R. van Boxtel van Grote Steden en In tegratiebeleid en minister J. van Aartsen van Buitenlandse Za ken. Deelnemers aan de solidari- teitsbijeenkomst kunnen het appèl ondertekenen. De lijsten worden meegezonden naar de Indonesische ambassade. KATS - De gezonken sportvis sersboot Zanzibar is donder dagmiddag in opdracht van de eigenaar geborgen en ter repa ratie afgeleverd bij een werf in Kats. Het elf meter lange schip zonk zondag naar de bodem van de Oosterschelde nadat het ter hoogte van de Roompotsluis op een scheidingsboei was gelopen. De eigenaar had na het passeren van de sluis de boot op de auto matische piloot gezet, zodat hij het schip kon schoonmaken, Tijdens de aanvaring werd een groot lek in de Zanzibar gesla gen en raakte de Belgische eige naar lichtgewond. Het bootje is officieel afkomstig uit Antwer pen, maar heeft zijn thuishaven in Colijnsplaat. Nederland telt 1,3 miljoen mantelzorgers die dage lijks voor een naaste zor gen. Dat kan vader of moeder zijn, maar ook een vriendin of de buurman. De druk op mantelzorgers wordt steeds groter, ter wijl de mogelijkheden om voor iemand te zorgen af nemen. De Dag van de Mantelzorg, die vandaag wordt gehouden, moet voor meer begrip, meer er kenning en een betere hulpverlening zorgen. satie Thuis verzorgers (LOT), gaat de professionele zorg er nog steeds te gemakkelijk van uit, dat een mantelzorger de zorg daadwerkelijk wil verle nen. Den Hoedt en Speelman onderschrijven die stelling en voegen daar 'de omgeving' aan toe. „Een mantelzorgsituatie ontstaat geniepig. Het 'over komt' veel mensen. Mantelzorg begint vaak met één keer in de week een pan soep en kan, voor al in de relatiesfeer, resulteren in24-uurs zorg." Ook de buitenwacht speelt een rol. „Mantelzorgers trekken zich veel aan van hun omgeving, die toch een zekere mate van slagvaardigheid eist. Een man telzorger krijgt de boodschap dat hij het moet volhouden en niet mag zeuren." Hulptroepen Den Hoedt en Speelman behan delen dagelijks hulpvragen van mensen, die de zorg voor een naaste niet meer willen of kun nen dragen. Via de Vrijwillige Thuiszorg krijgen zij onder steuning. „En terecht", zegt Speelman. „Hoe eerder de hulp troepen uitrukken, hoe langer een mantelzorger het uiteinde lijk kan volhouden. Een vrijwil liger of professional moet af en toe zorgtaken overnemen, om de mantelzorger een hap lucht te geven." „We moeten mantelzorgers er geregeld van overtuigen, dat het echt niet 'normaal' is wat ze doen", vult Den Hoedt aan. „Ze zijn dag in dag uit in touw, zon der zichzelf af te vragen: 'Houd ik dit nog wel vol?'. Mantelzor gers gaan vaak tot het uiterste, door Michelle Koek GOES - De mantelzorg bevindt zich op een hellend vlak. Dat zeggen Hellen den Hoedt en Ni cole Speelman, coördinatoren van de Vrijwillige Thuiszorg Oosterschelderegio in Goes. Was het vroeger nog 'iets wat je erbij deed', nu moet mantelzorg 'in de planning passen'. Een ten dens die, volgens Den Hoedt en Speelman, het resultaat is van ingrijpende maatschappelijke veranderingen. „Meer vrouwen werken, kinderen wonen steeds verder weg en het in huis nemen van een ziek familielid is al lang niet meer vanzelfsprekend." Dat neemt niet weg dat de man telzorg een onmiskenbaar on derdeel van de gezondheidszorg vormt. Mantelzorgers nemen de professionele zorg onnoembaar veel werk uit handep. „Als mor gen alle mantelzorgers er mee stoppen, dan zakt de gezond heidszorg a la minute door haar hoeven", betoogt Den Hoedt. Volgens de Landelijke Organi- door Roelf Reinders VLISSINGEN - De Vlissingse Janny Bos (64) heeft vanoch tend bij haar 96-jarige buur vrouw al groente voor het mid dageten gebracht. En zo meteen gaat ze nog even bij haar bejaar de overbuurman langs, die niet lang meer heeft te leven. Want ze ziet daar net de dokter bin nenlopen, misschien dat ze nog even om een receptje moet. Daarna wipt ze nog even langs die eenzame vrouw van 68 op de hoek omdat die met griepver- schijnselen kampt. Bos is mantelzorger. Eigenlijk wist ze dat niet eens. Ze dacht dat alleen familieleden die voor een zieke vader of oude moeder of zo zorgen dat zijn. Maar bu renhulp, ook dat is mantelzorg i f> 'WÈ -1 tot ze inklappen. Overbelasting is één van de belangrijkste be dreigingen. Als zij veel eerder zouden erkennen dat het inder daad niet 'normaal' is, dan wor den grenzen ook eerder ont dekt." „Hetzelfde geldt voor de omge ving van een mantelzorger én voor de politiek", stelt Speel man. „De vanzelfsprekendheid waarmee de mantelzorg wordt benaderd, moet hoognodig van tafel." Verantwoordelijk „Er bestaat ook een grote groep die geen hulp wenst", zegt Den Hoedt. „Zij voelen zich 24 uur per dag verantwoordelijk. Dur ven hun partner of ouder niet bij een vreemde achter te laten en komen nog sporadisch buiten." Speelman: „Dat is verschrikke lijk ongezond. Als mantelzorg je dagbesteding wordt, en er geen andere inhoud aan het leven wordt gegeven, is het rouwpro ces driedubbel wanneer iemand wegvalt. Zulke mensen belan- Hellen den Hoedt (links) en Nicole Speelman, coördinatoren van de Vrijwillige Thuiszorg Oosterschel deregio in Goes: mantelzorg is vaak geen bewuste keuze, maar een situatie die er insluipt. foto Willem Mieras Mauritshof, IJzendijke, 13.30-17.00 uur: met onder andere opening steun lijn voor mantelzorgers en pre sentatie van het RIO-indica- tieorgaan. De Wellevaete, Sint-Anna- land, 13.30-16.30 uur: met onder meer informatie over het meldpunt vrijwillige thuiszorg van Stichting Net werk Vrijwilligers in de Zorgsector Zeeland en pre sentatie van ervaringen van een vrijwilliger. Grote Markt, Goes, vanaf 13.30 uur: uitdelen van bal lonnen en informatiestand, Terneuzen en omgeving: het coördinatiepunt vrijwillige thuishulp bezorgt cadeautjes bij mantelzorgers thuis. Ze doet het al weer een jaar of twintig. Eerst bij haar buur vrouw die slecht ziet, slecht ter been is en de deur niet meer uit komt. Of het moet al voor een bezoek aan de dokter zijn. „Je rolt erin", zegt Bos. „Het begint met kleine dingen. Even gaan kijken als de gordijnen dicht blijven. En van lieverlee wordt het meer." Bij de buurvrouw komt ze zeker twee keer per dag ('even snel achterlangs'), als aanvulling op de thuiszorg die drie keer op een dag komt. Ze regelt de bankza ken, doet de was. koopt bood schappen en wat al niet meer. En als er iets met mevrouw gebeurt, wordt Bos gebeld om te gaan kijken. Voor het echtpaar, begin zeventig, aan de overkant van de straat is Bos meer een praat paal. De man zal binnenkort sterven en ze komt er om te luis teren. Toen het de vraag was of hij naar een verpleeghuis of ge woon naar huis zou gaan om z'n laatste tijd door te brengen, bel de de zoon haar op voor advies. Bos had vijf jaar bij de vrijwilli ge terminale thuiszorg gewerkt en had ervaring. „Ik heb mijn hulp toegezegd." En dan is er nog die eenzame vrouw op de hoek. Twee jaar ge leden is haar man overleden en nu staat ze er alleen voor, kinde ren heeft ze niet. Zij is zelf ook bijna terminaal geweest, vertelt Bos, maar haar kanker is nu re delijk onder controle. „Ze vraagt zich af, als ze ziek wordt, wie er dan voor haar zorgt." Bos dus. „Als ze in paniek raakt, zich niet lekker voelt, er slaat een stop door of er moet iets an ders praktisch gebeuren, dan kom ik En dat gebeurt een keer of drie in de week." Complete zorg Bos heeft het er maar druk mee, maar vindt het 'fijn om te doen'. Maar echt leuk, dat is het nou ook weer niet. Over haar buur vrouw: „Daar ga ik niet altijd met evenveel liefde naartoe, daar ben ik heel eerlijk inDat ik elke dag kom, dat is voor haar zo vanzelfsprekend en gewoon. Twintig jaar geleden is het klein begonnen maar intussen is het complete zorg. Ze is erg gesteld op tijd, dus moet allemaal wel op tijd gebeuren Iemand van het indicatieorgaan RIO heeft eens gezegd dat als Bos er niet was, ze niet eens meer thuis had kunnen wonen. „Maar dat wil ze niet weten." Het geeft Bos voldoening om iets voor anderen te betekenen. „Ik ben erg geïnteresseerd in mensen. Maar God verlangt dat ook van mij." Ze voelt zich wel den in een gigantisch isole ment." De omgeving en de politiek moeten mantelzorg op waarde schatten en de mantelzorger moet eerder aan de bel durven trekken. Dat is de boodschap die Den Hoedt en Speelman over willen brengen. „Een man telzorger zorgt met liefde, maar heeft niet om de situatie waarin hij zich bevindt gevraagd. Ge lukkig worden steeds meer ini tiatieven ontwikkeld om de positie van de mantelzorger te verbeteren. Wellicht dat Den Haag binnenkort met zorgver lof en een adequate onkosten vergoeding over de brug komt. De Vrijwillige Thuiszorg in Goes biedt inmiddels al vijf jaar ondersteuning aan mantelzor gers die aangeven dat de zorg te veel wordt. En het loopt fantas tisch." Wie meer informatie over de onder steuningsprojecten voor mantelzor gers van de Vrijwillige Thuiszorg Oosterschelderegio wil, kan terecht op hel Hollandiaplein 1 in Goes. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het regio team Zeeland van het Wereld Natuur Fonds houdt maandag 13 november een informatie avond over de oorzaken en ge volgen van klimaatverandering en de mogelijkheden om kli maatverandering tegen te gaan. Dat gebeurt in de Zeeuwse bi bliotheek te Middelburg van 19.30 tot 21.30 uur. Delta Nuts bedrijven, de vereniging Zeeu- wind en de provincie Zeeland verlenen medewerking. Klimaatverandering is actueel: van 13 tot 25 november wordt in Den Haag een conferentie ge houden over dit onderwerp. Leiders van meer dan honderd landen proberen dan afspraken te maken over beperking van de uitstoot van kooldioxide. Dit gas zorgt voor het broeikasef fect en daarmee opwarming van de aarde. Dat veroorzaakt on der meer zeespiegelrijzing. Tijdens de bijeenkomst verzorgt het WNF een dialezing over de problemen van de klimaatver andering. Delta Nutsbedrijven laat zien wat de burger zelf kan doen aan beperking van de uit stoot van C02, door bijvoor beeld te kiezen voor groene stroom of door energiezuinige apparaten aan te schaffen. De vereniging Zeeuwind legt uit hoe groene stroom met windmo lens opgewekt wordt. De pro vincie geeft informatie over plannen tot energiebesparing en gebruik van duurzame ener giebronnen. Er wordt onder meer een prijs vraag gehouden onder het mot to 'krassen voor het klimaat' Ook is er aandacht voor de actie 'mailwimkok'. Via deze actie wordt mensen gevraagd een e- mail of kaart naar de minister president te sturen, waarin be zorgdheid geuit wordt over de klimaatverandering. AARDENBURG - Stich ting Slachtofferhulp Zee land houdt op zondag 19 november in Aardenburg een bijeenkomst om ver keersslachtoffers te her denken. In de herdenkingsbijeen komst 'Noem mij bij mijn naam' wordt stilgestaan bij de gevolgen van ernsti ge verkeersongevallen met dodelijke afloop, al dus Slachtofferhulp. J. Hennekeij, de Zeeuwse gedeputeerde voor ver keer en vervoer en voor zitter van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ), en burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg zijn bij de herdenking aanwezig. De bijeen komst is van 14.00 tot 16.00 uur in conferentie centrum De Elderschans in Aardenburg. (Advertentie) gewaardeerd, maar daar hoort ze niet veel over. Maar gisteren nog, had die vrouw van die man van de overkant tegen Bos' dochter gezegd dat het zo be langrijk voor haar is dat er ie mand is die ze dag en nacht kan bellen. „Dat geeft een goed ge voel. Die kleine dingen, dat is voor mij genoeg." Vakantie De zorg voor haar buren bepaalt een groot deel van haar leven. „Daar ontkom je niet aan." Ei genlijk hadden ze wel op vakan tie gewild, zij en haar man Maar daar hebben ze maar van af gezien, Vanwege die termina le man van de overkant. „Dat is dus heel raar eigenlijk hè, dat we dus pas op vakantie gaan als hij is overleden. Ik kan wel weg, maar ik wil niet." Het is zo helder als glas dat ramen beschermd moeten kunnen worden tegen inkijk of inbraak. Roegiers rolluiken: een zekere preventie Walensingel 65, Middelburg, Tel. 0118 - 612052 Fax 0118 - 627699

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21