UW wil af van stoffig imago Gemeente snoeit in oud beleid PZC PZC Paviljoenhouders maken zich op voor rechtszaak Plan voor vernieuwing Borrendamme irn u,LÜEj B111M1 Spreekuren en brieven over belastingstelsel Hartezorg 13 Onderzoek naar betere manier van werken kost drie ton Man trapt voordeur in Cheque voor Ravensteinschool Rijverbod na dertien biertjes Geen Zalmsnip in studentenhuis Zwaargewonde in Zuiddorpe Plan voor 'showtuin' in Hoek zaterdag 4 november 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat - in de woorden van wethouder fi nanciën G. J. W. van der Salm - oud beleid snoeien om nieuw beleid te kunnen maken. In juni 2001, bij de behandeling van de voorjaarsnota, komt de ge meente met plannen om op de langere termijn de manier van werken van de gemeente te ver beteren. Bij de presentatie van de begroting voor 2001 volgen de week worden voorstellen voor kostenbesparing op korte termijn gelanceerd. De kosten van het onderzoek naar verbe teringen zijn geraamd op drie ton. Het lange-termijn 'snoeiwerk' dat nu via acht onlangs vastge stelde onderzoeksvoorstellen voorbereid wordt is een uit vloeisel van het KPMG-rapport over het functioneren van de ge meente. Kort samengevat staat daarin dat het ambtenarenap paraat te groot is en het uitgave- niveau te hoog. Voor wat betreft het personeelsbestand is al dui delijk hoe de vlag erbij hangt. Er worden 23 full-time banen ge schrapt. Nog niet duidelijk is wat gedaan kan worden om zaken als bi bliotheekvoorzieningen, podia en sportfaciliteiten beter en daarmee vaak ook goedkoper te kunnen regelen. Voor wat be treft de bibliotheken zint de ge meente op manieren om voor ZIERIKZEE - Het nieuwe be lastingstelsel dat 1 januari 2001 ingaat, brengt voor mensen met een bijstandsuitkering nogal wat veranderingen met zich mee. Daarom stuurt de afdeling sociale zaken van gemeente Schouwen-Duiveland alle ei landbewoners met een bij standsuitkering een brief verge zeld van een brochure waarin de nieuwe regels uitgelegd wor den. Voor wie desondanks toch vra gen heeft of hulp wil bij het in vullen van een verzoek om voor lopige belastingteruggave worden spreekuren gehou den. Deze vinden plaats in het dorps huis in Oosterland (maandag 13 en dinsdag 14 november, 09.00- 12.00 uur), in het dorpshuis in Serooskerke (woensdag 22 en vrijdag 24 november, 13.00- 17.00 uur). Verder is er een spreekuur bij de afdeling sociale zaken op het ge meentehuis in Zierikzee (woensdag 15, donderdag 16 en dinsdag 21 november, 13.00- 17.00 uur). een betaalbare prijs toch een goed produkt aan te kunnen bieden voor een zo breed moge lijk publiek. Op het vlak van sport en sport faciliteiten wil de gemeente de accommodaties onder de loep nemen en huren en subsidies harmoniseren. Nu kan het nog zijn dat sportverenigingen uit de Kop van Schouwen (ooit werkterrein van de welvarende gemeente Westerschouwen) meer gemeentelijke steun krij gen dan hun collega-sporters el ders op Schouwen-Duiveland en dat moet veranderen. Ook de Schouwse brandweer ontkomt niet aan een kritische blik. Bekeken wordt of op be paalde terreinen wellicht effici ënter gewerkt kan worden en of het aanbeveling verdient om voor acties als het leegpompen van een kelder of het redden van een kat uit een boom andere - hogere - tarieven te berekenen aan de 'klant'. De exploitatie van het strand komt in de on derzoeksvoorstellen ook aan bod. Gekeken wordt of het be heer doelmatiger en goedkoper kan. Hetzelfde geldt voor de bij de gemeente in beheer zijnde havens. Bij het formuleren van de on derzoeksvoorstellen is niet exact aangegeven wat het on derzoek op moet leveren. Veel vuldig worden termen als 'opti maliseren', 'doelmatiger beheer' en 'betere kostenbe heersing' gehanteerd, maar be dragen worden niet genoemd. Een bewuste keuze, zegt Van der Salm. ,,We wilden de onderzoe kerseen bepaalde vrijheid geven om naar creatieve oplossingen te zoeken." Ook wil Van der Salm de zaak niet overhaasten. „We hadden ervoor kunnen kiezen om al bij de begroting voor 2001 met con crete voorstellen te komen, maar we hebben dat bewust doorgeschoven naar juni 2001, als de voorjaarsnota gepresen teerd wordt. Want wat ze zeker niet willen is met ad-hocbeleid op de proppen komen. Dat is eerder gebeurd en dat is toen in de politiek heel slecht gevallen. Wat we nodig hebben is goed sa menhangend beleid en het kost tijd om dat te ontwikkelen." door Margreet van den Broek RENESSE - De paviljoenhou ders die weigeren het Schouwse strand te verlaten, maken zich op voor een rechtszaak. Als de gemeente vasthoudt aan de aan gekondigde dwangsom, vragen zij volgende week om een spoed zitting. De kans dat B en W als nog bakzeil halen, lijkt uiterst klein. Wethouder C. Veerhoek vindt dat de autoriteit van over heidsinstanties in het geding is. „Als je regels opstelt, moet je die ook kunnen handhaven." De exploitanten willen vooruit lopend op de vaststelling van de Kustnota hun paviljoens het he le jaar laten staan. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft hen deze week echter gesommeerd om hun nering voor 10 novem ber af te bx-eken. Als zij dat niet doen, wacht hen een dwangsom van 5000 gulden per dag, met een maximum van 100.000 gul den. Advocaat H. van Pijkeren, die de strandpaviljoenhouders ver tegenwoordigt, heeft vrijdag bij de gemeente een bezwaarschrift tegen deze beschikking inge diend en bij de rechtbank om schorsing van de dwangsom ge vraagd. Als de gemeente blijft vasthouden aan de maatregel, zal de rechtbank zich nog vóór 10 november moeten uitspre ken. De paviljoenhouders hopen dat dit 'proefproces' dui delijkheid schept over het strandbeleid. Optreden Veerhoek vindt dat het gemeen tebestuur niet anders kan dan optreden. „Als je regels opstelt, moet je die handhaven. Boven dien zijn tien paviljoens wél vol gens afspraak vertrokken. En wat voor de één geldt, geldt ook voor de ander." Ook het waterschap stuurt aan op een dwangsom tegen de pa viljoenhouders, maar biedt de ondernemers eerst nog de moge- lijkheid om hun zienswijze uit een te zetten. Hierdoor krijgen ze een week langer respijt. De gemeente biedt de paviljoen houders deze mogelijkheid niet. B en W voelen zich hiertoe ge rechtigd 'gezien de ernst van de overtreding en de spoedeisend heid', melden zij in een brief. Bovendien heeft het gemeente bestuur al in een eerder stadium, gewag gemaakt van bestuurs-. dwang of het opleggen van een dwangsom. „Dejuristenvanhet waterschap hebben geconclu deerd dat zij niet zo voortvarend als onze gemeente te werk zijn gegaan, en hanteren daarom een andere procedure", verklaart Veerhoek de verschillende aan pak van beide instanties. Ook op een ander punt blijven waterschap en gemeente van mening verschillen. Ineen geza menlijk perscommuniqué dat vrijdag werd uitgegeven, staat vermeld dat beide instanties willen dat de paviljoens inclu sief paalfundering van het strand verwijderd moeten woxv den, mede ten behoeve van de waterkeringsfunctie. Een wonderlijk bericht, omdat het waterschap onlangs één van de exploitanten ontheffing ver leende om de fundering van zijn paviljoen te laten staan.Volgens woordvoerder B. vanLiereishet waterschap nog steeds dezelfde mening toegedaan. „Het com muniqué is opgesteld door de gemeente Schouwen-Duive land, en er blijken wat onduide lijkheden in te zijn geslopen. Dat hebben we rechtgezet door de paviljoenhouders zelf aan te schrijven." Volgens Veerhoek had het waterschap eerder aan de bel moeten trekken toen de conceptversie van het commu niqué ter goedkeuring werd voorgelegd MIDDELBURG - Hartezorg Midden-Zeeland, patiënten vereniging voor voor- en nazorg bij hartziekten, houdt dinsdag 14 november vanaf 19.30 uur een 'praatavond' in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Woonzorg Ne derland heeft bij de gemeente Schouwen-Duiveland een plan ingediend voor vernieuwing van zorgcentrum Borrendam- me in Zierikzee. Het is de be doeling dat het Zierikzeese zorgcentrum binnen vijf jaar compleet wordt gerenoveerd. Inhoudelijk wil een woord voerder van zorgcentrum-ei genaar Woonzorg Nederland nog niet ingaan op de plannen. De discussie erover spitst zich toe op de stedebouwkundige aspecten. Borrendamme ligt in de 'groene schil' rond Zierikzee en daar wil de gemeente Schouwen-Duiveland héél voorzichtig mee omspringen. Volgens de woordvoerder van Woonzorg Nederland is nog niet te zeggen op welke termijn duidelijkheid is of het plan uit gevoerd wordt. Met de omvorming van het zorgcentrum tot een modern woonzorgcomplex is een inves tering van enkele tientallen miljoenen guldens gemoeid. Uitgangspunt voor de plan nenmakers is het principe dat Borrendamme uit dient te groeien tot een voorziening voor de aangrenzende Zierik zeese nieuwbouwwijk Poort ambacht. Daarbij wordt niet alleen aan zorgverlening aan ouderen gedacht, maar ook een kinderopvangvoorziening is in beeld. In dat kader is de term 'welzijnscentrum' al een keer gevallen. De gemeente Schou wen-Duiveland wil samen met de Seniorenraad Schouwen- Duiveland en de Schouwse Stichting Welzijn Ouderen be kijken aan welk soort voorzie ningen het meest behoefte is bij de oudere bewoners van Poort- ambacht. Welzijnswethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg zegt daarin nog geen duidelijk inzicht te hebben. „Daar is nog niet zoveel aan gedaan, juist omdat nu nog niet exact duide- lijk is hoe het gebouw eruit gaat zien en wat de mogelijk heden en onmogelijkheden er van zijn." Duidelijk is dat het meer clan een kwart eeuw oude zorgcen trum drastisch aangepakt moet worden. De kamers zijn te klein en elementaire voorzie ningen als badkamers en toi letten zijn - zeker voorrolstoel- gebruikers - slecht bereikbaar. Ook elders op Schouwen wordt gewerkt aan vernieuwing van zorgcentra. In het voorjaar van 2001 wordt een begin gemaakt met een grootscheepse - twaalf miljoen gulden kostende - ver bouwing en uitbreiding van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse. De kamers worden er bijna twee keer zo groot als de huidige. De verbouwing gaat naar schatting twee jaar in beslag nemen. Het is de bedoeling dat bij In 't Opper ook een aula en stilte centrum gerealiseerd worden. Om dat te kunnen bekostigen wordt driftig actie gevoerd. Van de benodigde drie ton is in middels ruim 25.000 bijeen ge sprokkeld. UVV-sters dragen zorg voor de kleine bibliotheek in Borrendamme. foto Marijke Folkertsma Vrijwilligersclub kan niet meer aan alle aanvragen voldoen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Tweeverdieners, gastou ders en oppas-oma's zijn symbolen voor de huidige maatschappij waarin de 24- uurs economie een grote wissel trekt op vrijwillige hulpverlening aan de mede mens. Valt het vrouwen op rijpere leef tijd kwalijk te nemen als ze liever hun tijd besteden aan het vertroetelen van een oppaskindje dan aan het afdoen van kwijlende monden van demente bejaarden? Voor de Unie van Vrijwilli gers (UVV) Schouwen-Duiveland vor men die maatschappelijke ontwikke lingen een wezenlijk probleem. „We hebben nog circa negentig mede werkers. Dat lijkt nog heel wat, maar de gemiddelde leeftijd ligt vrij hoog, de aanwas van nieuwe en jongere mensen is bijzonder klein en de hulpvraag wordt steeds groter", constateren se cretaris A. Landman-van der Werf en penningmeester T. Blom-de Geit van de UW. De Unie is al ruim een halve eeuw een begrip binnen de vrijwillige hulp- verlening.De projecten waarvoor de medewerkers worden ingezet, zijn di vers. Begeleiding bij de soosmidclagen in het eigen gebouw aan het Kerkhof ZZ in Zierikzee, in zorgcentrum Borrendam me en verpleeghuis Cornelia, verzor ging van een winkeltje in zorgcentrum Duinoord, de zorg voor een boeken wa gen in het Oosterscheldeziekenhuis en een kleine bibliotheek in Borrendam me, begeleiding bij hobby-activiteiten in dit zorgcentrum en verzorging van post en bloemen voor de patiënten in het ziekenhuis vormen slechts een greep uit de wekelijkse activiteiten. Daarnaast is er de zogeheten 'één-op één' betrokkenheid. Dat wil zeggen een vrijwilligster die zich specifiek bezig houdt met een medemens die behoefte heeft aan hulp of aandacht. Voorbeel den daarvan zijn de begeleiding bij on derzoeken in de ziekenhuizen in Zierik zee, Goes of Rotterdam en het project 'vriendschappelijk contact'. Daarbij gaat het om regelmatig contact met een bewoner van verpleeghuis Cornelia, gezinsvervangend tehuis Schouwen- oord of één van de zorgcentra. Bezoek jes bij de hulpverlener thuis horen daar ook bij. De UW is ook betrokken bij grootschalige activiteiten als de senio- ren-wandeldriedaagse in juni, de Seni orendag en de koopochtend voor oude ren enige tijd voorafgaand aan Sint- Nicolaas. Het behoeft geen betoog dat er dus heel veel mensen nodig zijn om aan alle hulpvragen te voldoen. In de praktijk lukt dat inmiddels niet altijd meer. Vooral bij de aanvragen in het kader van vriendschappelijk contact moet de UW weieens 'nee' verkopen. Landman en Blom betreuren dat. Ze maken zich zorgen over het toekomstbeeld van de UW. „Natuurlijk draait het voorlopig allemaal nog wel door, maar hoe ziet onze organisatie er over tien jaar uit als oudere medewerksters afhaken, er steeds minder vrijwilligers bijkomen, de behoefte aan hulp juist groeit en de druk op de nog beschikbare mensen steeds groter wordt?", vraagt Landman zich af. Zorg is er ook over het instandhouden van bestuurskracht en coördinatie. Elk project heeft nu nog zijn eigen bege leidster die taken verdeelt en de vrijwil ligsters aanstuurt, maar het wordt moeilijker mensen te vinden die deze verantwoordelijkheid nog op zich wil len nemen. Dat verwondert Landman en Blom niet. Ze ervaren het zelf dat er steeds meer en omslachtiger werk op bestuursleden van vrijwilligersorga- nisties afkomt. Een secretaris komt er niet meer met het maken van agenda's en notulen, maar moet ook in staat zijn een beleidsvisie te schrijven. De pen ningmeester moet meer weten dan dat debet links en credit rechts moeten worden geboekt. Blom volgt een speci ale computercursus om straks met een eenvoudig boekhoudprogramma te kunnen werken. Ze heeft het er graag voor over, maar hoopt wel dat er naast het intensieve bestuurswerk nog wat tijd overblijft voor de inhoudelijk acti viteiten. Grieks koken met de bewoners van Schouwenoord bijvoorbeeld. De motivatie van de UW-sters komt voort uit het belang dat zij hechten aan vrijwillige hulpverlening. De één heeft daar meer tijd voor dan de ander. Vol gens Landman hoeft het geen enkel probleem te zijn als de één drie of vier keer per week beschikbaar is en de an der misschien maar eenmaal in de veer tien dagen. Het imago van de UW is wel wat stoffig geworden. Daar willen beide bestuurs leden graag verandering in. ..Als het al ooit een gouden armbanden club was, dan is daar nu beslist geen sprake meer van", zegt Landman Sierspeldjes als tastbaar bewijs van betrokkenheid bij de UW acht het bestuur uit de tijd. Ze worden binnenkort vervangen door een praktische paraplu met daarop het be kende logo met drie pijlen als symbool voor 'hoofd, hart en handen' als bron nen van waaruit de hulp wordt ver strekt. Wie zich aanmeldt als medewerker kan rekenen op een inwerkperiode van cir ca een half jaar. Gedegen intake-ge- sprekken dienen als vangnet voor te leurstellingen achteraf. Wie zich na de introductie nog steeds gemotiveerd wil inzetten, blijft meestal ook lange tijd. De UW hanteert geen maximum-leef tijdsgrens. „Mensen kunnen zelf wel aangeven wanneer ze ermee willen stoppen. Er zijn vrij wjlligers van achter in de zeventig die nog bijzonder actief zijn", is de ervaring van de secretaris. Mannen Ondanks de toenemende frictie tussen beschikbare menskracht en toenemen de hulpvraag pleit zij voor voorzichtig heid met het afstoten van taken. Dooi de drastische inkrimping van het zie kenhuis in Zierikzee is daar voor UW- sters minder te doen aan het verzórgen van post en bloemen. „Maar uiteinde lijk gaat het daar ook niet echt om. Veel belangrijker dan dat schone vaasje im mers kan plotseling een gesprek met een patiënt zijn. Dat wordt niet meer gevoerd als je zomaar besluit op te hou den met dat ziekenhuisproject." Slechts vijf mannen zijn betrokken bij de UW. Ze zijn van harte welkom bij deze organisatie, maar volgens Land man en Blom kiezen mannen veel meer voor medewerking aan organisaties als Tafeltje Dekje. Beide bestuursleden ho pen dat mensen ondanks hun veeleisen de banen weer wat meer het belang van vrijwillige hulpvex-lening gaan inzien. ZIERIKZEE - De politie heeft vrijdagochtend een 25-jai'ige inwoner van Zierikzee aangehouden. Rond vijf uur veroor zaakte de man tumult voor een woning in de Minderbroeder straat, omdat hij de bewoner van het pand verdacht van ver nieling van zijn autospiegel. De gealarmeerde politie kon niet voorkomen dat de Zierikzeeënaar de voordeur intrapte. De man werd aangehouden voor 'het in eigen handen nemen van het recht' en werd in verzekering gesteld in het Middelburgse Huis van Bewaring. VLISSINGEN - De Rotary Club Vlissingen ovex-handigt tij dens haar jaax-lijkse najaarsconcert een cheque van tiendui zend gulden aan de dii-ectie van de Ravensteinschool. Het na jaarsconcert is zaterdag 11 november in de Sint Jacobskerk. Met de opbrengst financiert de Rotaxy Club ook een schoon- waterproject in Midden-Java. MIDDELBURG - Een 40-jarige vrouw uit de gemeente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Koestraat in Middelburg aangehouden omdat zij met teveel drank op ach ter het stuur zat. De vrouw zei ongeveer dertien biertjes te hebben gedronken. Ze kreeg een x*ij verbod van vier uur. Eer der dit jaar had ze al een dagvaai-ding voor hefzelfde feit ont vangen. Daarvoor moet ze deze maand vooi-komen. SINT-MAARTENSDIJK - Het dagelijks gemeentebestuur van Tholen is niet van plan om een regeling te treffen voor de uitkering van de Zalmsnip aan alle Thoolse huishoudens, PvdA-raadslid M. A. E. Velthuis had het college van burge meester en wethouders gevraagd het briefje van honderd ook uitte keren aan niet-belastingplichtige huishoudens. Dat zijn de bewoners van vex-pleeg- en verzorgingshuizen en mensen die in studentenhuizen wonen. Tholen geeft al sinds de invoe ring de Zalmsnip aan bewoners van verpleeg- en rusthuizen. Studentenhuizen zijn er in de gemeente Tholen niet of nauwe lijks. Invoering van een speciale regeling voor die doelgroep zou de gemeente te veel geld kosten. Het college laat dat der halve achterwege. ZUIDDORPE - Bij een ongeval op de Koninkjesdijk-Zijpse- dijk bij Zuiddorpe raakten vrij dagochtend twee automobilis ten gewond, Eén van de twee, een 29-jarige vrouw uit Axel, moest met een bekkenbi~euk worden ovei'gebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw op het kruispunt verzuimde voorrang te verlenen aan een 39-jarige automobilist uit Terneuzen. Beide voertuigen werden bij de botsing volledig vernield. DeTerneuzenaarliep snijwonden op aan het gezicht. HOEK - M. de Ritter in Hoek heeft plannen voor een 'show- tuin' in het gebied ten zuiden van de Koudepolderstraat. Hij wil de tuin inrichten met pergola's, prielen en thuishuisjes. Alleen met de huisjes neemt het college van B en W geen ge noegen, omdat die volgens de Woningwet onder de categorie 'gebouwen' vallen. Ook stelt het als vooiwaarde dat er een parkeerplaats wordt aangelegd voor maximaal vijf perso nenauto's. Met de rest van het concept gaat het dagelijks ge meentebestuur wel akkoord. VRIJDAG 10 NOVEMBER 14 00-22.00 UUR ZATERDAG 11 NOVEMBER 10.00-18.00 UUR (Advertentie) ZONDAG 12 NOVEMBER 10.00-18.00 UUR Met bijna 200 stands en kramen met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar artikelen en vele workshops voor creatieve hobbyisten waarvoor ter plaatse kan worden ingeschreven zoals o.m.: - GLAS-IN-LOOD-WERK - PERGAMAN0 - SPANEND00SJES VERSIEREN -WERKEN METPRETEX - KAARSEN MAKEN - KERSTDECORATIES -TORSO'S BEKLEDEN - SCHILDEREN MET BOB ROSS - KERAMIEK BESCHIILDEREN - BLOEMSCHIKKEN - PANDAKRIJTWERK - KIPPERS HOBBY -ZANDSCHILDEREN - SPAANSE DAKPANNEN TEVENS SPECIALE WORKSHOPS VOOR KINDEREN Toegang 10,- p.p. Kinderen 6-12 jaar 5,- Inlo: 0113-221020 zeelandhallen goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61