Klimaat moeilijk te voorspellen NU OVERAL TE KOOP PZC Robots moeten geheimen planeet Mars onthullen Kinderen leren praten in slaap 12 Thom Crowley maakt zich nog geen zorgen over ijskap Water in dubbelglas bespaart veel Pieper ongevoelig voor moeheid Eieren goed voor het geheugen Apen net zo muzikaal als de mens mmm r postzegels donderdag 2 november 2000 door Ben Apeldoorn DEN HAAG - Hoe erg is het dat de enorme ijskap op Groenland aan het afsmelten is, zoals ons zo'n twee maanden geleden op alarmerende toon werd voorge houden? Geleerden breken zich het hoofd over oorzaken en ge volgen daarvan. Is de mensheid de hoofdschuldige of simpelweg moeder natuur? Groenlands ijs kap zou over 240.000 jaar weg gesmolten kunnen zijn. Maar misschien versnelt het tempo waarin dat gebeurt en is Groen land al over pakweg duizend jaar kaal. De zeespiegel zal we reldwijd dan minstens zeven he le meters gestegen zijn. De klimatologische gevolgen van de mondiale uitstoot van vele miljoenen automobielen, industrieën, honderden miljoe nen huishoudens en, niet in de laatste plaats, vulkanen staan al tientallen jaren centraal in de discussie over een broeikassta dium. Enkele artikelen van Amerikaanse meteorologen, geochemici en klimatologen over de afsmeltende ijskap op Groenland in juli- en augustus nummers van de wetenschappe- lijke bladen Nature en Science waren daarvan de meest recente voorbeelden en deden de dis cussies over het broeikaseffect verder oplaaien. De artikelen gingen over het tempo waarin de Groenlandse ijskap aan het afsmelten is (ge middeld twaalf kubieke kilo meter per jaar oftewel zes mil joen wedstrijdzwembaden van 50 meter lengte en twee meter diep) en over vroegere klimaat veranderingen waarvan men sporen vond in vele duizenden jaren oude ijsmonsters van die zelfde ijskap. Vulkanisme „Willen we klimaatvoorspellin gen op de langere termijn doen, dan moeten we uitgaan van de gedragingen van het klimaat in het verleden," zegt geoloog/kli- matoloog dr. Thorn Crowley, hoogleraar aan de universiteit van Texas. „En vooral zo helder en eenvoudig mogelijk kijken naar welke grootschalige facto ren daarbij een rol speelden. Zo als de intensiteit van het zon- ÜMKIr! Besneeuwde bergen in Groenland, licht en de mate van vulkanisme waarbij relatief veel deeltjes, aërosols geheten, in de damp kring rondzweven die de atmos ferische energiehuishouding sterk kunnen beïnvloeden." Crowley heeft zich gespeciali seerd in paleoklimatologie: de studie van het klimaat in het verleden. Hij ontwikkelde een relatief eenvoudig computer model waarin de belangrijkste factoren die van invloed zijn op het klimaat kunnen worden in gebracht. Tot dusverre heeft hij daarmee het duidelijkst van alle wetenschappers weten aan te tonen dat er de laatste ander halve eeuw wel degelij k iets ver anderde dat wellicht aan de mens moet worden toegeschre ven. Hij bereidt nu een artikel voor over zijn statistische on derzoek voor een nog nader te bepalen wetenschapsblad. Worsteling Crowley denkt dat een groot deel van de vruchteloze worste ling van geleerden met de ge dragingen van het klimaat in het heden en verleden wel eens toegeschreven zou kunnen wor den aan de introductie van steeds meer variabelen (onbe kendheden) waar het klimaat mee behept is. „Steeds weer snellere en geavanceerdere computers die nog meer bereke ningen in een nog kortere tijd kunnen doen, leiden er naar mijn mening toe dat men op den duur door de weerbomen het zicht op het klimaatbos dreigt te verliezen," aldus Crowley. „Je ziet dat aan weersvoorspellin gen op bijvoorbeeld een termijn van een week die met name in gebieden met relatief veel wis selvalligheid voor 60 procent of méér onjuist blijken te zijn. Dus hoe wil je daarmee nu eigenlijk het klimaatgedrag voor een jaar, laat staan voor een eeuw foto ANP mee voorspellen?" Crowley bracht de genoemde factoren (zonlicht en vulkaanstof) in de periode 1000 tot 1850 jaar na Christus in kaart. De zonne-in- tensiteit aan de hand van kool stof-bepalingen in jaarringen van bomen en het gehalte aan beryllium-10 in eeuwenoude ijsmonsters. Zwavelhoudende aërosols, afkomstig van vul kaanuitbarstingen in het verle den, bracht hij in dezelfde ijs monsters aan het licht. Alle ge gevens leidden tot een model van temperatuurgemiddelden dat in 'redelijk goede overeen stemming' bleek te brengen met het patroon van de jaarringen dat rechtstreeks met tempera tuur in verband staat. Met dat 'redelijk goed' bedoelt Crowley 50 procent. Frappant „Maar na 1850, zo ongeveer vanaf de tijd dat de industriële revolutie begon, zakte het per centage terug tot 25 procent," zegt Crowley. „Toen ik echter ook de menselijke uitstoot van broeikasgassen vanaf die tijd in het model introduceerde, bleek de vergelijking weer redelijk te kloppen. Tot zelfs boven de 70 procent." Dat wil nog niet zeggen dat de mens gedurende de laatste an derhalve eeuw verantwoorde lijk is voor de gemiddelde tem- peratuurverhoging van ander halve graad. „Hoogstens mag ik uit de meetresultaten afleiden dat een tendens in die richting wijst. Maar het is wèl frappant dat er vanaf 1850 zo'n plotselin ge verandering in het model op trad." De vraag is of de globale opwar ming - de laatste anderhalve eeuw gemiddeld iets meer dan een graad - verantwoordelijk is voor het afsmelten van de Groenlandse ijskap. „Ook op een termijn van enkele eeuwen is dat zeker niet alarmerend," zegt Crowley. „Vooropgesteld dat het smelttempo gelijk blijft." Hij wijst erop dat de verontrus tende berichten gebaseerd zijn op twee series satellietmetingen in 1993-'94 en 1998-'99. „In dat tijdsbestek registreerde de sa telliet een afname van bijna 60 kubieke kilometer van de Groenlandse ijsmassa. Dat is amper het tweehonderddui zendste deel van de totale ijskap op Groenland. Een groot deel van de ijsafname zou misschien verklaard kunnen worden uit het feit dat de sneeuwval op Groenland in de periode 1993- '98 veel minder was dan nor maal. Groenland dankt zijn ijs kap aan gevallen en op den duur verijsd sneeuw. Ik maak mij voorlopig dus geen zorgen over die satellietmetingen. Maar als het een eerste schuchter begin van iets veel ingrijpenders blij kt te zijn, ja, dan wordt het een an der verhaal." GPD SUSSEX - Water tussen de dubbele beglazing van kantoorge bouwen kan de stookkosten fors verlagen. Dat beweert de Britse uitvinder Frederick McKee. Kantoren op een behaag lijke temperatuur houden is een kostbare zaak. „Het meeste gaat op aan de airconditioning om te koelen in de zomer maanden", zegt de ingenieur uit Sussex. Zijn systeem is gebaseerd op ramen met dubbel glas, waar continu water doorheen wordt gepompt. Een onzichtbare chemische stof, opgelost in het water, neemt infrarode ener gie op van het zonlicht. Terwijl warmte wordt opgenomen door de waterige oplossing, schijnt het licht ongehinderd naar binnen. Het water circuleert door een warmtewisselaar die de energie vast kan houden voor later gebruik, 's Winters verhindert het water een deel van de uitstraling naar buiten. Volgens McKee kan de energienota van kantoorgebouwen met een factor vijftig worden teruggebracht. „Het systeem maakt het theoretisch mogelijk een gebouw te ontwerpen waarin verwarming en airco overbodig zijn", denkt hij zelfs. WISCONSIN - Met nieuwe technologie kunnen wilde aard appelen die resistent zijn tegen aardappelmoeheid worden gekruist met vatbare commerciële cultuuraardappelen. Hier door kan deze gunstige eigenschap worden overgebracht in nieuwe soorten zonder genetische manipulatie. De techniek is ontwikkeld aan de universiteit van Wisconsin in de VS. Aardappelmoeheid wordt veroorzaakt door de schimmel Phytophtera infestans. De wilde variant Solanum pinnati- sectum uit Mexico is ongevoelig voor deze ziekte. Tot nu toe was het onmogelijk deze soort te kruisen met westerse culti- vars. Onderzoekers ontwikkelden een nieuwe techniek 'em bryo redding'. Hierbij wordt eerst de Mexicaanse pieper ge kruist met een westerse variant. Uit het niet-levensvatbare zaad wordt het vruchtbeginsel verwijderd en op een voe dingsbodem in leven gehouden. Een plant die uit dit embryo groeit, wordt vervolgens gebruikt als moederplant bij krui sing met gecultiveerde aardappelen. GPD CHAPEL HILL - Elke dag één of twee eieren tijdens de zwan gerschap geeft beste hersenen, beweert Steven Zeisel van de universiteit van Noord-Carolina in Chapel Hill (VS)„De her senen van een baby ontwikkelen zich niet optimaal wanneer de vrucht onvoldoende choline binnen krijgt. Dat tekort uit zich in een slecht geheugen, dat tijdens het leven niet meer is in te halen"aldus Zeisel, die de rol van choline op het functio neren van de hersenen bij ratten heeft onderzocht.Deze vin ding betekent dat het eiwit choline tijdens de vorming van de hersenen van de foetus de mate van herinneren bepaalt. Cho line zit in grote mate in eieren. GPD HOUSTON - Ook apen hebben een muzikaal geheugen. Dat blijkt uit een experiment aan de universiteit van Texas in Houston (VS). „Het onthouden van melodieën hangt samen met de structuur van de hersenen, en niet zozeer met onze er varingen als kind", zegt psycholoog Anthony Wright. Zijn team onderzocht de herkenning van melodieën bij volwassen resusapen, die kinderliedjes te horen kregen. Na een seconde volgde dezelfde melodie, soms een of twee octaven hoger, of een ander liedje. Als de opeenvolgende tonen bij elkaar pas ten, gaven de apen dat aan door de linker speaker aan te ra ken. Door een tikje tegen de rechter luidspreker gaven ze te kennen dat het een ander stukje muziek was. Op die manier werden door de apen feilloos twaalf kinderliedjes herkend. Het maakte niet uit of de melodie werd gespeeld op piano, gi taar of blokfluit. GPD door Ben Apeldoorn HOUSTON - De komende twin tig jaar zal de mysterieuze pla neet Mars worden bezocht door een scala van orbiters, auto- tjes, landers en zelfs boorinstal laties. Robotsondes verzamelen bodemmonsters, die terug op aarde worden geanalyseerd. Bij het onderzoek staat de vraag centraal of er op Mars (ooit) wa ter en, zo ja, misschien leven is of was. Het door ruimtevaartorganisa tie NASA gepresenteerde groot schalige plan, waaraan alle ruimtevaartnaties deelnemen, is het resultaat van een half jaar lang studie van een internatio naal team van Marsdeskundi gen en ruimtevaartspecialisten. Daarbij werd vooral gesproken over wat de ruimte-expedities naar Mars gedurende de laatste 35 jaar aan gegevens over'de ro de planeet opleverden en wat voor lering getrokken kan wor den uit recente mislukkingen. De technische en financiële as pecten van de toekomstige mis sies zullen door een NASA- team gedurende de komende anderhalf jaar worden uitge werkt. Het beginsel van beter, sneller en goedkoper, dat NASA onder druk van met name het Amerikaanse Congres kreeg op gelegd en waaraan wetenschap pers de twee recent mislukte Marsexpedities hebben gewe ten zal nog niet worden losgela ten. Maar het team kijkt na drukkelijk naar de daaraan ver bonden risicofactoren. Volgend jaar al gaat de Mars Odyssee (MOD) van start: met een in een lage baan om de pla neet. draaiende kunstmaan vol camera's en andere sensoren. Deze moet de planeet nog beter dan de laatste jaren met de Mars Global Surveyor gebeurt in kaart brengen en vooral gebie den vinden die interessant ge noeg zijn om er met een robot- voertuigje bodemonderzoek te doen. Twee van dergelijke voer tuigjes, de Mars Exploration Rovers, worden in 2003 gelan ceerd. In 2005 volgt de Mars Recon naissance Orbiter (MRO), die vooral de door de MOD gevon den interessante gebieden met ongeëvenaarde beeldscherpte in kaart moet brengen. Details ter grootte van een voetbal moe ten dan zichtbaar worden. Het interessantste gebied dat uit de MRO-metingen volgt, zal in 2008 worden bezocht door de eerste echt grote wetenschappe lijke Marsexpeditie: het Mobile Science Laboratory (MSL). Het MSL is een compleet labo ratorium, dat in zijn geheel over het oppervlak beweegt en zijn koers zelf bepaalt door digitale beeldherkenning. De NASA- kopstukken willen de MSL ook uitrusten met een boortoren die vanaf enige meters diepte in de Marsbodem monsters naar bo ven kan halen. Al jaren ver moedt men dat de kans op (fos sielen van) levensvormen in de bodem een stuk groter is dan er op. Ongeveer gelijktijdig met de MSL volgt een serie Scoutmis sies. Dat zijn relatief kleine, goedkope afdaalsondes en voer tuigjes die kleine maar extra in teressante gebieden of objecten onderzoeken. Bodemmonsters Tussen 2010 en 2020 zal Mars ook door een dozijn orbiters, af daalsondes en voertuigen wor den bezocht Centraal daarbij staan twee Mars Sample Return Missies (MSRM) die in 2014 en 2016 van start; gaan. NASA stu deert volgens Weiier nog op de haalbaarheid om de eerste MSRM al in 2011 te lanceren. „Deze twee MSRM's moeten langere tijd op het Marsopper vlak rondtoeren en bodemmon sters mee terug naar de aarde brengen om een zo compleet mogelijk beeld te krijgen van geologie en de historie van het klimaat dat daar ooit moet heb ben geheerst." Volgens teamleider Edward Weiier moet het plan de komen de twee decennia een definitief antwoord geven op de branden de vragen: kwamen er op Mars ooit zeeën en oceanen voor, wat voor klimaat heerste er toen, en was er ooit leven op de planeet. Of... is heter wellicht nog? GPD Een marsvoertuig met twee aanhangers zal over een aantal jaren het oppervlak van Mars verkennen. De kinderserie die vanaf 8 november te koop is, telt voor het eerst na vele jaren weer meer dan drie zegels. Werden sinds 1985 zowel bij de kinder- als de ouderen/zo- merzegels drie zegels gepre senteerd, nu zijn het er zes ge worden. Nader beschouwd zullen verzamelaars daar ech ter niet blij mee zijn. Er wor den twee velletjes uitgegeven met twee soorten zegels, ge gomde en zelfklevende. In het ene velletje zitten zes verschillende gegomde zegels (van 80 40 cent), in het ande re dertig zelfklevende (30x80 40 c., een zogenoemde mai ler) met dxie van de zes motie ven. PTT Post zegt hierover dat de mailer bestemd is voor wat zij de kleine zakelijke markt noemt, hoewel ik deze markt nog niet zo gauw bij slagzegels zie gebruiken. Deze manoeuvre houdt echter wel in dat de verzamelaar met twee soorten zegels wordt ge confronteerd en wil hij beide velletjes hebben wat meestal het geval is dat hij 6 x 1,20 en 30 x 1,20 is ƒ43,20 kwijt is. Een troost is, dat er van de drie verschillende zelf klevende zegels uit het vel van dertig ook een mapje wordt uitgegeven. Het thema van de serie is dit jaar Kind en avontuur. Op de zegels dragen kinderen feest- mutsen, spelen ze spookje, rij den ze op een krokodil, zijn ze aan het spelevaren, koken ze soep en hebben ze verkleed partijen. Op de zegels in het velletje van zes staan alle mo tieven, op de drie in de mailer soep koken, feestmutsen en spelevaren. De respectieve oplagen van de velletjes zijn 5,9 miljoen en 200.000. (14/8, 4,50 fr./0,69 euro, zan gers en dansers); twee zegels van 3,00 fr./0,46 euro (een paar met doorlopende beel den) ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Sydney (11/9, wielrennen, schermen, estafette/atletiek, judo en schoonspringen); ook in een velletje met vijf paren (30,00 fr./4,57 euro); op 18 september dus de serie Beroemde perso nen; een week later (25/9) een grootformaat kunstzegel (6,70 fr./l,02 euro) met het schilderij Visage rouge van Gaston Chaissac (1910-1964). rrrr.i; De afgelopen maanden gaf Frankrijk verschillende ze gels uit: de gele (toeristische) trein van Cerdagne (17/7, de trein op een viaduct, 3,00 fr./0,46 euro); Bond van Folk loristische Verenigingen schap van de zeezeiler en win naar van de transatlantische zeilrace (1964) Eric Tabarly (1931-1998), de eerste Euro pese vrouw die Tibet bereikte, Alexandra David-Néel (1869-1969), l'ami des vol- cans, Haroun Tazieff 1914-1998), de poolreiziger Paul-Emile Victor (1907-1995) en de speleoloog Norbert Casteret (1897-1987 Zoals gebruikelijk zitten de zegels ook in een boekje 21,60 fr./3,29 euro). In oktober 1986 werd in Oslo het International Museum of Children's Art geopend, waar nu tekeningen en schilderijen van kinderen uit vele landen hangen. Vorig jaar riep de Noorse post samen met dit museum kinderen op hun ge dachten over het nieuwe mil lennium aan het papier toe te vertrouwen. Twee van de win nende tekeningen staan op twee zegels die 15 september in Noorwegen verschenen: 4,20 kr„ ruimtewandeling (oplage 3 miljoen) en 6,30 kr„ maanvakantie (7 miljoen). Verder heeft Frankrijk de af gelopen tijd twee langlopende reeksen uitgebreid: de na- tuurreeks, waarvan de eerste serie in 1983 werd uitgebracht en de reeks Beroemde perso nen, die al een geschiedenis kent van meer dan veertig jaar. De natuurserie telt evenals voorgaande jaren vier zegels, drie met dieren en één met een bloem. Over een 2,70 fr./0,41 eurozegel vliegt een Zuid- -Amerikaanse pijlstaartvlin der (Agrias sardanapalus) en verder: 3,00 fr./0,46 euro, giraffes (Giraffa camelopar- dalis reticulata), 3,00 fr./,46 euro, een allosaurus en 4,50 r./0,69 euro, een achttiende eeuwse tulp, de vélin. De ze gels zitten ook in een velletje; prijs: 13,20 fr./2,l euro. Grands aventuriers Francais, zo heet de serie Beroemde per sonen, die 18 september aan de loketten is gekomen. Zes zegels van 3,00 fr. 0,65 fr./0,55 euro met voor ons als bekendste de 'aventurier des mers' Jacques-Yves Cousteau (1910-1997). Hij is in gezel- Het 1000—jarig bestaan van de stad Skiën werd (eveneens 15 september) postaal gevierd met de uitgifte van twee zegels waarop achtereenvolgens het monument Drijvers van hout vlotten (4,20 kr„ 1 miljoen) en de kerk van Skiën (15,00 kr„ 1,25 miljoen). Tot slot wordt een van de bekendste Skandi- navische plantkundigen met een 5,00 kr.-zegel (1,25 mil joen) herdacht, Lars Levi Lae- stadius (1800-1861). Stempelnieuws Ter gelegenheid van de inter nationale postzegelbeurs in Sindelfingen (Duitsland, van 27 tot en met 29 oktober) heeft PPT Post een bijzonder stem pel gebruikt met daarin twee violen. Correspondentie tot uiterlijk 30 november naar: PTT Post Collect Club, Post bus 30051, 9700 RN Gronin gen. Op de omslag vermelden: Sindelfingen 2000, Ook werd een beursenvelop uitgegeven: 2000-10 door Peter de Jaeger CHICAGO - Jonge zangvogels repeteren hun lied tijdens de slaap. Die conclusie is getrok ken uit hun hersenactiviteiten. Aangezien de vogelhersentjes volgens hetzelfde patroon wer ken als mensenbreinen volgt daaruit de veronderstelling dat ook peuters zich hun woorden repertoire in de slaap inprenten. Daniel Margoliash en Amish Dave, onderzoekers van de uni versiteit van Chicago, regi streerden de neurale activiteit in de hersenen van zebra vinken, terwijl de vogels sliepen. De elektrische patronen in de her- senactiviteit tijdens het zingen als ze wakker zijn verschilt nau welijks van die in hun droom toestand. „De jonge vogels her halen tijdens de slaap hun eigen lied en improviseren daarop", zegt Margoliash. Volgens de bioloog ondersteunt dit inzicht het belang van het slaapproces voor leren. Hij denkt dat hetzelfde fenomeen van herhaling zich waarschijn lijk voordoet bij mensen die een taal onder de knie proberen te krijgen. Of bij kleine kinderen die leren praten. Het aanleren van een lied door een zangvogel wordt gezien als een goed model voor de manier waarop kinderen een taal leren- Margoliash en De slapende vo gels reageren niet op liedjes die door andere vinken worden ge zongen. Wordt echter tijdens het dromen hun eigen hit afge speeld op een bandrecorder dan produceren ze hetzelfde neurale patroon als bij het fluiten in waakfase. Dit suggereert dat praten tegen baby's tijdens hun slaap niet helpt om ze sneller woordjes te leren zeggen. Dat geldt ook voor methoden die er op zijn gebaseerd tijdens slaap een vreemde taal te leren. GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 12