PZC Loodswezen kiest het offensief Onrust bij Zeeuwse waterpolitie 19 Rilland heeft Europees kampioen wielladers Visserij organisaties woedend op Faber Veiligheid op Westerschelde en concurrentiepositie haven in het geding Aanvaring binnenschepen bij Terneuzen Brinkhorst versoepelt dioxine-norm Zuidwester veegt herfstbladeren op een hoop Gemiddeld jMM in Nederland*: Nu bij de j. Rabobank: Café veerplein krijgt geen vergoeding zeeuwse almanak Bioscoop MIDDEN woensdag 1 november 2000 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De veiligheid van de scheepvaart op de Wes terschelde en de concurrentie positie van de Zeeuwse havens zijn in gevaar door de voorstel len oin het beloodsen van zee schepen vrij te geven. Dat besef is in Zeeland nog veel te weinig doorgedrongen, vindt het Ne derlands Loodswezen in Vlis- singen. Bestuursvoorzitter A. G. Nauta van het Nederlands Loodswe zen, regio Scheldemonden, heeft daarom alle relaties - zo wel zakelijke als overheidsin stanties - opgeroepen in de pen te klimmen. De Tweede Kamer moet doordrongen worden van de ernst van de situatie. Minister T. Netelenbos van Ver- TERNEUZEN - Twee binnen schepen zijn dinsdagavond met elkaar in aanvaring gekomen bij de Zevenaarhaven op het Kanaal van Gent naar Terneu zen. Daarbij raakte een van de twee binnenschepen lek in de voor- piek. Er was geen gevaar voor zinken. De schipper van de Ne derlandse Mobv Dick S (1210 ton) was met een lading oud ijzer in opvaart richting Gent en wilde de Zevenaarhaven bin nenvaren om te overnachten. Daarbij zag hij de tegenliggen- de Nederlandse Bo Gy 1711 ton) over het hoofd. Het gevolg was een frontale botsing waar bij beide schepen beschadigd werden De Moby Dick S raakte lek in de voorpiek en kon naar eigen zeggen de reis niet ver volgen. Het is nog niet bekend wat er met het schip gaat gebeuren. De ledige Bo Gy kon terugkeren naar een scheepswerf in Sluiskil voor reparatie. De politie te wa ter stelt een onderzoek in DEN HAAG - Minister L. J. Brinkhorst van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij wil de di oxine-norm voor vis en mosse len vaststellen op 8 picogram dioxine per gram vis. Hij had het in oktober nog over een Europe se norm van 3 picogram dioxine. Het ministerie vindt die norm op basis van nieuwe gegevens te laag. Bij 8 picogram is er geen sprake van gevaar voor de volksgezondheid. In Canada ligt de dioxine-norm overigens nog hoger, op 20 picogram. Mosselen uit de Oosterschelde bevatten 3,5 picogram. (Advertentie) Week van het Zeeuwse Boek 1 t/m 11 november GRATIS bij aankoop van 25,00 aan boeken: Pront in 't pak of Knap in 't kleed Zeeuwse ansichtkaarten de mapjes zijn ook los verkrijgbaar voor 9,50 per mapje bij elke boekwinkel in Zeeland Advertentie AFHAALKORTING: Wo en do, 1 en 2 nov. 50 Vrijdag 3 november 6 O keer en Waterstaat draaft maar door, oordeelt Nauta. Zij lijkt geen oog te hebben voor de pro blemen die dreigen te ontstaan op veiligheidsgebied, voor de Zeeuwse havens en de loodsen- organisatie. Zo wil Netelenbos de loods- plicht versoepelen. Het aantal schepen dat verplicht een loods aan boord moet nemen, moet in haar visie terug. „Maar waar de grens komt te liggen, bij negen tig of honderd meter, is ons on duidelijk", aldus Nauta. „Daar kun je als loodsenorganisatie toch geen beleid op maken." Het Nederlands Loodswezen neemt, vanwege die onduide lijkheid, al drie jaar geen lood sen meer in opleiding. Het aantal loodsen in regio Schelde monden is daardoor gedaald tot 188. Een minimum-aantal, vol gens Nauta, om de dienstverle ning te handhaven. Tekort Volgend jaar dreigt er een tekort te ontstaan, als er niet snel meer duidelijkheid komt. Want jaar lijks treden er in Vlissingen vij f- tien tot twintig loodsen ver vroegd uit. Nauta: „Wij kunnen onder de huidige omstandighe den geen mensen vervangen. Het wordt onvermijdelijk dat schepen straks op een loods moeten wachten." Voor de concurrentiepositie van de Zeeuwse havens is dat geen fijne boodschap. Zoals het ook maar de vraag is wat de loodsta- rieven onder het nieuwe regime van vrije marktwerking gaan doen. Tarieven op de Wester schelde zijn momenteel nog vrij laag, omdat Rotterdam die me de subsidieert. Dat vervalt. Antwerpen en Gent, de directe concurrenten van de Zeeuwse havens, krijgen daar waar schijnlijk niet mee te maken. Het Vlaamse Loodswezen is in overheidshanden. De verwach ting is dat de Vlaamse regering de loodstaneven voor de eigen havens blijft subsidiëren. Dat is vervelend, maar de mees te zorgen maakt Nauta zich over de handhaving van de veilig heid op de Westerschelde. Het is naar zijn oordeel onmogelijk de loodsplicht te versoepelen en te gelijkertijd het veiligheidsni veau te handhaven. „Als schepen tot negentig meter geen loods meer aan boord hoe ven te nemen", verklaart Nauta, „praat je over dertig procent van de zeescheepvaart op de Westerschelde. En bij honderd meter over veertig tot vijfen veertig procent. Dan kun je de veiligheid niet op peil houden." Standpunten Het Nederlands Loodswezen mag, zoals gemeld, aan een be geleidingscommissie van Ver keer en Waterstaat deelnemen, die direct betrokken wordt bij de invoering van de vrije markt werking. Met de landelijke be stuursvoorzitter R. van Goos- willigen juicht Nauta deze stap toe. Maar Nauta blijft kritisch, „De standpunten van het minis terie en het Loodswezen liggen nog zover uit elkaar." GOES - De schade die de najaarsstorm de afgelopen dagen aanrichtte, bleek uit eindelijk mee te vallen. Op sommige plaatsen, zoals hier in de Voorstad in Goes, had de ziedende zuidwester de straat zelfs uitgesproken netjes achtergelaten. De herfstbladeren lagen er keurig op een hoop, alsof Moeder Natuur ze persoonlijk in de hoek had geveegd. Voor de medewerkers van de afdeling stadsbeheer was het daardoor een koud kunstje om de gevallen bladeren met hun veegwagentje op te ruimen. foto Willem Mieras pagina 25: gewoon natuurverschijnsel Medewerkers zien inzetbaarheid in gevaar komen door Jacques Cats VLISSINGEN-Het rommelt bij de waterpolitie in Zeeland. Per soneel bij die dienst verkeert in onrust over de derde reorgani satie binnen drie jaar. De pa trouillevaartuigen worden op andere wijze ingezet en er vin den veranderingen van werk plek plaats. Er wordt geklaagd over het ontbreken van beleid. Medewerkers vrezen ook voor een verminderd toezicht op de Zeeuwse wateren. De reorganisatie zou moeten leiden tot het creatiever omgaan met de planning en het efficiën ter benutten van het materiaal. Dat is in het Zeeuwse werkge bied bijna fysiek onmogelijk, vinden de personeelsleden van de waterpolitie. Grote afstan den en sluizencomplexen ver hinderen dat. De politiemensen zijn voorts bezorgd over de toe nemende kwetsbaarheid van het toezicht op de Zeeuwse wa teren door inkrimping van de vloot. Als er een boot een paar weken voor onderhoud naar de werf gaat en een ander vaartuig moet worden gerepareerd zitten er straks 30 tot 35 mensen dui men te draaien, zo wordt opge merkt. Ingekrompen De waterpolitie Zeeland, tegen woordig aangeduid als de Unit Zeeuwse Stromen, maakt on derdeel uit van de KLPD, het korps landelijke politiedien sten. Er werken rond vijftig mensen. In de afgelopen jaren is het materieel van de waterpoli tie uit efficiency overwegingen van tien naar vijf grote vaartui gen ingekrompen. Het materieel is gekoppeld aan standplaatsen met een vast personeelsbestand en een eigen bureau. Vanuit Vlissingen wordt de Westerscheldemonding en de kust in de gaten gehouden, de post Terneuzen patrouilleert in de havens en het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De groep Hansweert controleert op de Westerschelde, die van Wemel- dinge op de Oosterschelde. De groep Reimerswaal heeft het Schelde-Rijnkanaal als werk gebied. De post Bruinisse is inmiddels opgedoekt. Op het Schelde- Rijnkanaal werken vanaf de Kreekraksluizen nog twee tot drie man, gecombineerd met de post Willemstad. Ook deze een heid wordt waarschijnlijk bin nenkort opgeheven. Aderlating Wemeldinge wordt met Hans- weert samengevoegd in een nieuwe groep en een nieuw bu reau op het sluizencomplex van Hansweert. De vloot van de wa terpolitie in dit gewest heeft an dermaal een aderlating onder gaan. De politieboot voor de Oosterschelde, de P 21, is aan Rijkswaterstaat verkocht en gaat eind november naar het IJsselmeer. Zoals het er nu naar uitziet wordt de boot niet ver vangen. De praktijk zal zijn dat met de Westerscheldeboot uit Hansweert af en toe op de Oos terschelde gesurveilleerd zal worden Politiemensen ver wachten dat dit gezien de ge wenste Westerscheldebezetting niet vaak zal zijn. Er is een klei ne kans dat de overgebleven boot van het Schelde-Rijnka naal naar de Oosterschelde komt. Dat is echter allerminst zeker. Bovendien is deze boot niet geschikt bevonden voor het Ooster- en Westerscheldege- bied. Het personeel van de oude groep Wemeldinge heeft al aan gegeven niet met deze boot op de Oosterschelde te willen varen. De enige controle op de Greve- lingen en het Vëerse Meer be treffen het recreatietoezicht in het zomerseizoen. Toezicht op natuur en milieu vindt nauwe lijks plaats. Dat gebeurt nog wel in het Oosterscheldegebied. Binnen de waterpolitie wordt dat een ongewenste situatie ge vonden. In de visie van de KLPD is de waterpolitie in de eerste plaats een transportpolitie, met een kleine zijtak naar visserij- en natuurtoezicht. Volgens mede werkers van de unit Zeeuwse Stromen zou in Noord-Zeeland, met het Nationaal Park Ooster schelde als belangrijk water, die verhouding anders moeten lig gen. Namens de KLPD meldt woord voerder EKrazewski in een eer ste reactie dat elke verandering in een vertrouwde organisatie al gauw wordt gezien als een soort (Advertentie) Rente spaarhypotheek 5 jaar vast: TT Bron. Vereniging Egen Amersfoort Gaat u een huis kopen? Zorg dat u ruimte overhoudt om prettig te leven. Informeer dan in ieder geval bij de Rabobank. Dat kan u veel voordeel opleveren. Wat dacht u bijvoorbeeld van een spaarhypotheek, 5 jaar vast voor maar 5.9rente? Dat is 0,696 lager dan het marktgemiddelde! Uw rentevoordeel over een hypotheekbedrag van f350.000,-?Maar liefst f 10.500,-in 5 jaar tijd! Dus als u nu op zoek bent naar een (nieuwe) hypotheek ga dan langs bij de Rabobank, bel 0800-0502. Of reken op Internet www.rabobank.nl/wonen uw eigen situatie door. bedreiging. „Gewijzigde om standigheden en inzichten zor gen ervoor dat we als bedrijf constant veranderen. Dat ge beurt niet alleen bij de politie, maar ook in andere sectoren". KRUININGEN - Brilt Horeca BV, exploitant van restauratie De Lekkere Hap op het Veerha venterrein in Kruiningen, krijgt geen schadevergoeding als me dio 2003 de veerdienst Kruinin- gen-Perkpolder uit de vaart wordt genomen. Directeur T. M. E. Huisman diende hiertoe een verzoek in bij de provincie. Die stelt dat het Rijk verantwoordelijk is voor de aanleg van de Westerschelde- tunnel, die de veerdienst over bodig maakt. De provincie ziet dan ook geen reden om op het verzoek van Huisman in te gaan. Huisman exploiteert sinds au gustus 1987 zijn bedrijf aan het Veerhaven terrein Hij vreest voor inkomstenderving en het verlies van werkgelegenheid, zodra de Westerscheldetunnel in gebruik wordt genomen. Huisman stelt: „Als een gevolg van een maatregel van be stuursdwang, geheel buiten mijn wil en uiteraard ook buiten mijn zin, raak ik op termijn een aanzienlijke bron van inkomen en een stuk werkgelegenheid kwijt." Als een schadevergoeding niet mogelijk is, wil Huisman graag de toezegging dat hij op het toe komstige tolplein van de tunnel straks een bedrijf mag vestigen. Maai ook dat verzoek wordt dcor ie provincie afgewezen. Huisman wilde nog niet op de standpunten van de provincie reageren. John Janse: „Ik heb het niet cadeau gekregen." foto Willem Mieras door Marco de Swart RILLAND - Grondverzetter John Janse uit Rilland heeft het voor elkaar. In Malaga werd hij zaterdag Europees kampioen in de categorie wielladers. Maar na een week ploeteren en graven met tien verschillende machines gaat hij morgen gewoon weer aan het werk. „Ik heb het niet cadeau gekre gen", laat de 32-jarige Janse di rect weten, nadat hij dinsdag met acht uur vertraging op Schiphol landde. In zijn met slingers en ballonnen versierde woonkamer zit hij met zijn va der na te praten over het Euro pees Kampioenschap Grond- verzetten. Hij had graag meer geoefend met de kleinere machines, voor dat hij zich in Malaga in het strijdgewoel mengde. Voor zijn beroep werkt Janse met shovels en andere grote gevaarten. Het preciezere werk met telehand- lers en graaf/laadcombinaties ging hem bij het kampioen schap beduidend minder goed af. Op een onderdeel groef hij drie centimeter te diep Dat kostte hem veel punten. Prestatie Tussen 54 deelnemers uit 14 ver schillende landen, waaronder het ongenaakbare Finland, zet te de Rillander een keurige pres tatie neer. Naast zijn winst bij de wielladers werd hij in het alge meen klassement 24e. Volgend jaar wil hij zeker hoger eindi gen, maar daar moet hij nog veel voor oefenen. „De Finnen be ginnen twee weken voor het kampioenschap met trainen in allerlei machines. Daarom ein digde één van hen op de eerste plaats in het klassement. Vader Piet is blij voor zijn zoon. Toch weet hij het kunstje van John te relativeren. „Voor de eer is het leuk, maar het gaat erom dat je een goede boterham kunt verdienen met je vak." Daarom vindt hij het belangrijk dat John op zoveel mogelijk verschillen de machines kan werken. „Dan kun je altijd voor een zieke col lega invallen en ben je verze kerd van een baan." De media hebben Janse ook ge vonden. Vertegenwoordigers van vakbladen als Cobouw en Machineschrift interviewden de Europees kampioen al. De nuchtere Zeeuw is na de vele aandacht niet naast zijn schoe nen gaan lopen. „Morgen ga ik weer met de broodtrommel naar mijn werk", lacht hij. Bij de volgende krachtmeting hoopt hij zijn concurrenten nog verder voorbij testreven. „Ik wil eruit halen wat enn zit. Zo ben ik nou eenmaal." Door zijn overwinning hoopt hij dat meer machinisten zich geroepen voe len mee doen aan het kampioen schap. „Dan komen we volgend jaar met vier bekers naar huis." m door Harmen van der Werf YERSEKE - Staatssecretaris G. Faber van Visserij heeft het ver bruid bij de belangenorganisa ties voor mossel- en kokkelvis serij. Zij vinden het ongepast dat Faber plotseling meer voed sel in de vorm van schelpdieren wil reserveren voor vogels in de Waddenzee. Faber heeft daartoe besloten op basis van een studie van het on derzoeksinstituut Alterra, dat de voedselbehoefte van eider- eenden en scholeksters opnieuw m beeld heeft gebracht. Aanlei ding voor het onderzoek was de grote sterfte onder eidereenden De hoeveelheid voedsel die voor eidereenden en scholeksters wordt gereserveerd in het Wad denzee-gebied, moet omhoog, zo concludeert Faber. Zij wil voortaan 6,7 miljoen kilo aan kokkels en mosselen opzij zet ten voor scholeksters, in plaats 6,2 miljoen kilo. Die stijging valt nog mee in ver gelijking met de verhoging van de voedselreservering voor ei dereenden. Die wil het ministe rie opschroeven tot 11,4 miljoen kilo kokkels, mosselen en spisula (halfgeknotte strand schelp), tegen momenteel 6,4 miljoen kilo. Vooral de fors ho gere reservering voor de eider eenden steekt de belangenorga nisaties. Want Faber haalt het extra voedsel uit de diepere de len van de Waddenzee. Voor de mosselvissers zijn die erg be langrijk. Daar vissen zij op mos selzaad. En dat is er al zo weinig dit jaar. Dat de diepere delen van de Waddenzee worden betrokken bij het voedselreserveringsbe- leid, is nieuw. Tot nu toe werd er vanuit gegaan dat vogels vooral schelpdieren eten van droogval lende platen. Volgens het onder zoek van Alterra zijn eidereen den ook aangewezen op diepere delen van de Waddenzee. Zij duiken daar hun maaltje op. Fa ber houdt daar nu rekening mee. Verbolgen Secretaris H J. van Geesbergen van de producentenorganisatie voor de mosselcultuur is verbol gen. „Wij hebben met de staats secretaris beheersafspraken ge maakt tot 2003. Die kan zij met zomaar verbreken." Hij spreekt van een 'vertrouwensbreuk'. Faber onderkent dat gevoel, maar de gevolgen voor de schelpdiersector moeten in haar ogen niet worden overdreven. Want de hogere voedselreserve- ring wordt verdeeld over een groter gebied van de Waddenzee en er is - naast kokkels en mos selen - een derde schelpdier bij betrokken, de spisula. Dat zou de risico's voor vissers beper ken. De belangenorganisaties van de mossel- en kokkelsector heeft de Kamercommissie voor Visse rij dinsdag direct een protest brief gestuurd. De commissie praat vandaag, woensdag, met Faber. Ze was de pensioengerech tigde leeftijd al ver gepas seerd, die dame uit Middel burg. Maar mooi toch dat ze nog heel aardig kruiswoord puzzels kon oplossen. Laatst won ze daar zelfs een prijsje mee: twee kaartjes voor de bioscoop Die zou ze eens snel gaan verzilveren. De buur vrouw, van al even achtens waardige leeftijd, mocht mee. Zo stonden ineens twee hoogbejaarde dames in de hal van de bioscoop om een goede, liefst cultureel getinte film uit te zoeken. Veel moei te kostte dat niet. Zo meteen zou een rolprent over een professor beginnen. In ge dachten zaten ze al midden in het levensverhaal van een groot denker, een man van de wetenschap, eentje die toch zeker van het kaliber Ein stein zou zijn. Vol verwachting zocht het tweetal de bioscoopstoelen op. Nog voor de pauze zagen vele ouders met kinderen hoe twee dametjes op leeftijd de bioscoopzaal onopgemerkt probeerden te verlaten. „Zal je het tegen niemand zeg gen ".fluisterden ze nog tegen elkaar. Achter hen, op het witte doek, verscheen een gelaat met een brede grijns. Het was Eddy Murphy, schitterend in 'The nutty professor, deel 2'. \Zaterdag 4 november 7 0% Geldt alleen bij contante betaling aan de kassa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37