Dorpshuis 't Heike moet groeien b i PZC Hontenisse heeft de plannen al klaar Kerk Zuiddorpe krijgt hopelijk predikaat kanjer 1 Privatisering Sasse afvalinzameling laat even op zich wachten 5 mm «r Pi 5 N LmM D0MINICUS BV 14 Leefbaarheid Heikant vraagt omvorming tot gemeenschapscentrum Rillander rekent op hoge score bij EK Grondverzet Hennepkwekers vermoorde onschuld voor de rechtbank Executie verkoop Uitvaartverzorging Goes Bij aankoop van s 3 Certifit slips Hf de 4e gratis De Voorzorg" éinke Voor eenyersoonCijk afsefieid tjeneel naar eigen wens zaterdag 28 oktober 2000 door René Hoonhorst HEIKANT - Dorpshuis t Heike moet een metamorfose onder gaan van verenigingsgebouw tot echt gemeenschapscentrum voor alle inwoners van Heikant. Door een informatie- en kennis centrum en kinderopvangmo- gelijkheden binnen de muren van 't Heike te halen, moet de loop naar het centrum er in ko men. Wethouder P. Weemaes (welzijn heeft met leden van de dorps raad en een aantal andere inwo ners besproken hoe de leefbaar heid in Heikant gehandhaafd of liever uitgebreid kan worden. In korte tijd verloor het dorp een MALAGA - Bij het Europees Kampioenschap Grondverzet in Malaga is John Janse uit Ril land in de top tien geëindigd. De officiële uitslag wordt vandaag, zaterdag, bekendgemaakt, maar Janse weet vrijwel zeker dat hij hoge ogen gooide bij het kampioenschap van de afgelo pen week. Hij is in ieder geval de beste Nederlander. Met in totaal negen verschillen de machines moesten kandida ten uit veertien landen binnen een bepaalde tijd zo precies mo gelijk grond verzetten. Bij de eerste proeven werd gewerkt met grote machines. Janse be dient deze in het dagelijks leven en scoorde dus goed. Later in het kampioenschap kwamen klei nere, preciezere machines aan bod. Hij verspeelde op deze onderde len veel punten. „In het begin kon ik goed mee komen. Ik ben dan ook niet on tevreden over mijn prestatie", vertelt Janse. „Ik loop heel wat punten voor op de andere Ne derlanders." Dat het verzetten van grond geen eitje is, kan hij beamen. „Het is een heel precies werkje. Zo had ik op één onder deel drie centimeter te diep ge graven. Dat kostte mij punten." bankkantoor en een super markt. Daarmee vervielen ook diensten als geld trekken uit een pinautomaat en het afgeven van kleding voor een stomerij „Voor vooral ouderen is dat een reden om te zeggen, wat doen we hier nog. Het verdwijnen van voorzieningen als een winkel en een bank betekent niet alleen dat je geen boodschappen en bankzaken meer kunt doen, maar ook dat het dagelijkse praatje of wandelingetje weg valt. Mensen denken er daar door over om weg te trekken naar bijvoorbeeld Hulst. Voor de leefbaarheid van Heikant is dat een slechte zaak", betoogt Weemaes. Gemeenschapscen trum 't Heike wordt nu voorna melijk gebruikt door verenigin gen. Mensen lopen er niet 'zomaar' voor de gezelligheid binnen. Door het dorpshuis te voorzien van twee peilers kan 't Heike uitgroeien tot hét ontmoetings centrum van het dorp, bedach ten dorpelingen en wethouder al 'brainstormend'. Onderzoek moet de komende maanden uit wijzen of er mogelijkheden zijn om een informatie- en kennis centrum in het dorpshuis te ves tigen. Een aantal computers met Internet-aansluiting, faxen, printers en een beschei den boekenuitleen moet zowel jongeren als ouderen naar 't Heike lokken. Daarnaast moeten in het ge meenschapscentrum kinderop- vangmogelij kheden worden ge concentreerd. Met een kleine kinderopvang, een peuterspeel zaal en mogelijkheden voor bui tenschoolse opvang wordt het gemeenschapscentrum ook een draaipunt voor jonge gezinnen. „De kinderopvang hoeft niet helemaal opnieuw te worden opgezet. Vrouwen die nu al kin deren opvangen, kunnen mis schien naar 't Heike komen om meer kinderen op te vangen. Het op te richten informatie- annex kenniscentrum en de kinderop- vangmogelij kheden zorgen voor een natuurlijke interactie tussen de verschillende bevol kingsgroepen van Heikant'", betoogt Weemaes. Diensten Als de loop naar het centrum er goed inzit, is er waarschijnlijk ook weer animo bij bedrijven door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Honte nisse mag dan geen dragende kern hebben, het gemeentebe stuur hoopt wel op een substan tiële bijdrage uit het provinciale Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV). Hontenisse heeft genoeg grootschalige res tauratie- en saneringsplannen om één of meer kernen op te sto ten in de vaart der volkeren. Na een uitgebreide gedachten- wisseling met verschillende commissies en de gemeenteraad hebben burgemeester en wet houders een prioriteiten-top-3 opgesteld. Het college heeft weliswaar méér dan drie drin gende wensen, maar essentiële, grootschalige projecten maken meer kans op subsidie, hebben Gedeputeerde Staten laten doorschemeren. Het meeste haast heeft het college met het opknappen van het bestuurlijk en culinair centrum van Kloos- terzande: het Hof te Zande- plein, een groot stuk van de daaraangrenzende Hulsterweg en de hoek van die weg met de Cloosterstraat. Behalve herinrichting van de openbare ruimte van het Hof te Zandeplein, uitbreiding en her schikking van parkeerplaatsen, richt de aandacht zich ook op nieuwbouw en verfraaiing op verschillende plaatsen. Aan de Hulsterweg is al begonnen met de bouw van een dozijn appar tementen en ook voor de hoek Cloosterstraat/Hulsterweg worden bouwplannen ontwik keld. Daarnaast zou het college maar wat graag (laten) begin nen met de sanering van de voormalige garage Voet. Het vervallen pand is nu een schandvlek voor de zuidelijke entree van Kloostei-zande en be neemt bovendien het uitzicht op de net gerealiseerde uitbreiding van het stadskantoor. Bouw Hontenisse probeert al jaren be langstellenden voor een nieuwe bedrijf of de bouw van een aan tal huizen te vinden, maar de ei genaar van de voormalige gara ge toonde zich tot nu toe niet erg toeschietelijk. Het college hoopt nu toch binnen enkele maanden een doorbraak te for ceren. Een lang gekoesterde, maar door de hoge kosten nooit gerea liseerde wens, is verder sanering en restauratie van een aantal panden in de Achterstraat van Lams waarde. In het verleden is met de woningbouwvereniging RZVW al eens een plannetje voor de verfraaiing van de straat ontwikkeld, maar dat plan is in een la beland. Het ISV biedt Hontenisse misschien de kans het plan op te poetsen en tegelijkertijd cultuur-histori sche interessante gebouwen te restaureren. Het derde te verwezenlijken project van de prioriteitenlijst was de grootste verrassing voor de meeste raadsleden. Het colle ge zou graag een perceel grond aan het begin van de Walsoor- densestraat (niet ver van de dijk af) laten saneren. Er staan nu woningen, maar een halve eeuw terug - en dat was lang niet iedereen bekend - stopte de tram van de lijnen Ter- neuzen-Walsoorden en Hulst- Walsoorden op dat punt. Bij het stop- en keerblok moeten in de tijd van de trammaatschappij nogal wat olie- en asresten zijn gemorst dan wel gestort. Onderzoek Twintig jaar geleden was al be kend dat de bodem vervuild wasmaar in welke mate is nooit gedegen onderzocht. Wethouder B. Pauwels: „Met een nieuwe versie - met onge twijfeld verscherpingen van de eisen - van het Milieubeleids plan op komst is de tijd rijp om de grond daar te saneren. Om dat we niet weten hoe ernstig de vervuiling is, kunnen we ook niet schatten wat de kosten zijn. Maar samen met saneringen op en om het haventerrein in Wals oorden, aangevuld met het op ruimen van het bekende bag- gerdepot, moet het schoonma ken van het vroegere tramtracé in aanmerking kunnen komen voor ISV-subsidie. We wachten het oordeel van de provincie af om bepaalde diensten te verle nen, verwacht de wethouder. Fi losofisch: „Je kunt bijvoorbeeld denken aan het opgeven en op halen van boodschappen, het opnieuw installeren van een pinautomaat en de terugkeer van een stomerij servicedienst. Maar de belangrijkste functie van 't Heike is toch 'ontmoe tingscentrum'. Dorpelingen moeten er graag naar toe gaan voor de sfeer en de gezelligheid. Een gemeenschapscentrum is er tenslotte voor het wei-zijn, het gelukkig zijn in de eigen woon omgeving." ümé Opknappen van het Hof te Zandeplein in Kloosterzande staat bo venaan het lijstje met wensen van Hontenisse. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het uitbeste den van de huisvuilinzameling in Sas van Gent laat nog even op zich wachten. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent willen eerst van de onderne mingsraad vernemen of het per soneel genoegen kan nemen met de privatiseringsvoorstellen. De huisvuilproblematiek baart het dagelijks bestuur van Sas van Gent al geruime tijd be hoorlijk wat zorgen. De enige huisvuilwagen waarover de ge meente beschikt, heeft zijn langste tijd gehad. Sterker nog, het voertuig is volgens burge meester J. Lonink niet bedrijfs- zeker. Deze zomer probeerde het college de gemeente Terneuzen zover te krijgen, de Terneuzense reinigingsdienst ook in de Sasse kernen een ronde te laten rijden. Terneuzen wilde dat wel en deed de gemeente Sas van Gent een aanbod. Omdat de Terneuzense aanbie ding niet bepaald goedkoop was kwam het college in eerste in stantie op het uitbesteden aan Terneuzen terug en legde de raad van Sas een voorstel voor om toch maar een nieuwe eigen wagen aan te schaffen. Kosten: ruim vier ton. Dat voorstel haal de echter de raadsbeslagingen niet. Met het oog op de gemeen telijke herindeling ging het col lege nog eens met Terneuzen in de slag om de afvalinzameling op een andere leest te schoeien. Het komt er nu simpelweg op neer dat de inzameling in Sas van Gent met een Terneuzense wagen wordt opgehaald en dat de Sasse afvalbrigade van vier man óf die wagen bemant of - als er niet gereden wordt - elders binnen de dienst gemeentewer ken tewerkgesteld wordt. Daar voor bestaat weinig animo. Advies Volgens Lonink valt dat overi gens wel mee. „De inhoud van het werk dat onze mensen doen verandert niet. Ook hun rechts positie blijft hetzelfde. Nee, we vinden dat we de privatise ringsvoorstellen op een juiste wijze moeten afhandelen. Daarom nemen we het voorstel weer terug en vragen we eerst de ondernemingsraad om advies. Voor het overige willen we ook vernemen of ingestemd kan worden met de privatisering van de inzameling van bedrijfs afval, wat wij niet meer als een gemeentelijke taak zien", aldus Lonink. TERNEUZEN - Ze zagen de hennepteelt als een prachtige hobby. Wat kon er nu op tegen zijn, als je de wiet zelf oprookte of aan vrienden weggaf? Boven dien waren ze nog maar met hun eerste oogst bezig, toen de poli tie op 22 februari dit jaar bij een inval op het woonwagencen trum De Uitspanning in Schoondijke de professionele hennepkwekerijen ontmantel den. Puur pech. De verklaringen van de drie mannen (35, 34 en 27 jaar) uit Schoondijke konden vrijdag de Terneuzense politierechter al lerminst overtuigen. Politie rechter G. Nomes wilde echter wel rekening houden met hun financiële problemen en veroor deelde de hennepkwekers tot voorwaardelijke boetes en daarbij werkstraffen. De 27-ja- rige Schoondijkenaar kreeg 140 uur dienstverlening en 5000 gulden voorwaardelijke boete opgelegd, terwijl zijn twee me deverdachten tot dezelfde straf fen werden veroordeeld: 100 uur werkstraf en 2500 gulden boete voorwaardelijk. Bij de jongste verdachte werden de meeste hennepplanten aan getroffen. Uit de 1344 planten met een gewicht van 2 9 kilo zou den volgens oficier van justitie M. Kappeyne van de Coppello 6000 joints kunnen worden ge draaid. „Die joints zou u aan vrienden hebben uitgedeeld? Dit verhaal slaat nergens op. Het is puur geweest om er grof geld mee te verdienen." De officier vond dan ook dat het winstbejag bestraft moest wor den met forsere boetes. door René Hoonhorst ZUIDDORPE - Dezeventiende- eeuwse preekstoel en de acht Mariakapelletjes op de begraaf plaats zijn de afgelopen jaren gerestaureerd. Ook kerkzolders en het trappenhuis werden ge renoveerd. Maar voor het opknappen van de buitenkant van de Zuiddorp- se kerk Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopneming konden tot nu toe niet voldoende financie ringsbronnen worden gevon den. Het kerkbestuur en de gemeente Axel krijgen langzamerhand hoop dat de karakteristieke ne ogotische kruisbasiliek uit 1886 binnen afzienbare tijd kan wor den opgeknapt. De kerk staat nummer twee op de provinciale lijst van monumenten die in aanmerking komen voor extra, zogenaamd 'kanjergeld' van het Rijk. Voor herstel van de gehele bui tenkant van het godshuis is zo'n 1,8 miljoen gulden nodig liet wethouder J. van Schaik tijdens de Axelse begrotingsraadsver gadering weten. Zeventig pro cent van dat bedrag wordt, mocht Axel de monumenten subsidie binnenhalen, door het Rijk betaald. Vooral herstel van de kerktoren is dringend nodig. Monumentenwacht constateer de vijf jaar geleden al dat de dakbedekking, dakruiters, galmgaten, balken, lood- en metselwerk aan vervanging toe waren dan wel gerepareerd dienden te worden. Tot nu toe kreeg hei-stel van monumenten elders in den lande echter de voorkeur. Voorspellen Wethouder Van Schaik durfde niet te voorspellen of Zuiddorpe deze keer wel in de prijzen valt. Dat het een historisch monu ment is, staat vast. We blijven dus proberen spon sors en subsidiegelden binnen te halen Of we in 2001 al daad werkelijk kunnen beginnen met de restauratie weten we binnen kort, want voor het eind van het jaar is bekend of we al dan niet voor de kanjerregeling in aan merking komen. Qp dinsdag 31 oktober 2000 te 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van: C. J. MEIJER Te koop wordt aangebo den: PERSONENAUTO V.W. GOLF 51 KW, KLEUR GRIJS, (1989) kenteken XP-41-HN. De plaats van verkoop is: Axel. De Ruyterstraat 27. Bezichtiging: een kwartier voor de ver koop. Geen opgeld, contan te betaling De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belas tingdienst Particulieren Mid delburg, vestiging Terneu zen. Rosegracht 1. Voor inlichtingen tel 06 51-33-68-14. De belastingdeurwaar der belast met de execu tieverkoop. Belastingdienst Met name de kerktoren moet dringend hersteld worden. foto Charles Strijd Maria van Bourgondiëstraat 1 4386 CV Vlissingen Tel. 0118 - 462205 0118 - 633093 Fax 0118-460802 Uitvaartverzorgers: Rouwcentra beschikbaar in Tey.éiKt.UïJtljllikajj wij om ix'IL - sychosociale therapie en pastorale zor relatieproblemen in huwelijk en gezin identiteitsproblemen negatief zelfbeeld, faalangst depressiviteit fobieen de graaf i pr - - Certifit Ten Cate Deze actie loopt t/m 2 december 2000. Het combineren van meerdere modelen s mogehik. Het laagst gepnisde model is gratis il W Martevn de Boevere: Noordstraal 26. Axel/Burchtstraat 3. Oostburn Van Paaien CV.: Marktstraat 3. 4527 CL Aardenbura 0117-491517 Outletstore Body Corner BV.: Havenstraat 1 -3. 4531 EK Terneuzen 0115-630018 Christiane Lingerie: Nieuwstraat 8. 4524 EP Sluis 0117-461772 Pees Textiel en Interieur: Axelsestraat 12-14. 4543 CJ Zaamslaa 0115-431261 Erika Bodvfashion: Noordstraat 23. 4571 LC Axel 0115-566091 Sam Sam Mode: Cloosterstraat 11. Kloosterzande 0114-681074 Marie Mode. Lingerie/Textiel: Winkelcentrum Zuidnnlder. 4563 BD Terneuzen 0115-695915 steenhouwerij tegelhandel Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaliteitsraad Gw'E Uitvaartverzorging' Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 -216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissen kerke Dagelijks geopend van: 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 u Zaterdag geopend van: 9.00 tot 16.00 uur Oude Zandweg 2 - 4361 SK Westkapelle - Tel. 0118-571436 Kf I UITVAARTVERZORGING verzorging van alle formaliteiten 11 vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen .éZ depositostortingen/verzekeringen nazorg Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg. Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20 v vhissiJ tel. 0118 - 41 27 60 dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Gediplomeerde uitvaartleiders Middelburg: H.G. van Zalen en P.J. Mecrveld V Koudckerke P, van Tiel en Anke van Tiel-Wattel (uitvaartleidstcr)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 68