Geding over arrestantencellen andee 11 Vrachtwagen slipt door slik op weg Bladerboek om van te watertanden Jj* BRISTOL Zelden bescheiden August de Meijer was vasthoudend Statenlid wil inzet provinciegeld voor openbaar vervoer Groep advocaten tegen directe plaatsing in Middelburgs Huis van Bewaring Studie nodig naar hangende mosselen Auto ontploft Nu! Alle aanwezige heesters en vaste planten 3 halen - 2 betalen! MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR zeeuwse almanak Doop PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 28 oktober 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - Een groep van zo'n vijftien Zeeuws-Vlaamse advocaten heeft een kort geding aangespannen tegen de Neder landse staat. Ze willen dat ver dachten die door de politie in Zeeuws-Vlaanderen zijn aan gehouden, niet langer direct worden overgebracht naar het Huis van Bewaring in Middel burg. Sinds afgelopen zomer zijn de politiecellen van verschillende Zeeuws-Vlaamse politiebu reaus afgekeurd. Daardoor is het niet meer toegestaan arres tanten de nacht in de cellen te laten doorbrengen. In de prak tijk betekent dit, dat verdach ten die in Zeeuws-Vlaanderen in verzekering zijn gesteld rond 15.00 uur door de parketpolitie worden afgevoerd naar het Huis van Bewaring. De advocaten MIDDELBURG - Er moet on derzoek komen naar plannen voor mosselhangcultuur in de Mattenhaven en de Betonhaven op Neeltje Jans. Ook is het gewenst de aange vraagde uitbreiding van de mosselhangcultuur in de Bouw- dokken van het voormalige werkeiland in de Oosterschel- demonding nader te bestude ren. Dit stelt het dagelijks be stuur van het overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde (NPO). Bijzondere aandacht is gewenst voor de landschappe lijke waarde van de gebieden. Het NPO-bestuur vindt dat eventuele hangcultuur bij voor keur onder water moet worden ingericht. Dat levert de minste verstoring van het landschap op. Mosselhangcultuur in de Betonhaven mag recreatief ge bruik niet in de weg staan. De Mattenhaven moet echter rust gebied blijven. stellen dat het recht van de ver dachte op juridische bijstand hierdoor op ontoelaatbare wijze wordt ingeperkt, nog afgezien van het feit dat de raadslieden er te veel reistijd mee kwijt zijn. De advocaten wijzen erop dat een verdachte direct een van hen moet kunnen spreken. Op papier wordt dat recht ook wel gerespecteerd, doordat de poli tie de advocaat die piketdienst heeft, inlicht over een in verze keringstelling. Maar doordat deze piketmeldingen pas meest al na 15.00 uur binnenkomen, leert de praktijk dat de verdach ten al naar Middelburg zijn overgebracht en dat Zeeuws- Vlaamse advocaten hen achter na moeten reizen. Die reistijd bedraagt anderhalf tot twee uur en 's avonds en in het weekend (als de veerboten maar één keer per uur varen) nog meer. In de piketregeling van de Raad voor rechtsbijstand staat dat de advocaat van dienst binnen vier uur na de melding de verdachte moet bezoeken. De Zeeuws- Vlaamse advocaten stellen dat ze aan die eis niet kunnen vol doen, omdat het volgens hen vrijwel onmogelijk is binnen dat tijdsbestek in het Huis van Bewaring aanwezig te zijn. De klus overlaten aan een collega aan de andere kant van de Wes- terschelde kan niet. Een piket advocaat is verplicht zelf zijn dienst uit te voeren. De advoca ten wijzen er voorts op, dat het overbrengen van verdachten niet nodig is, omdat in ieder ge val de twee cellen van de mare chaussee in Terneuzen nog wel voldoen aan de voorschriften. De politie heeft inmiddels een compromis voorgesteld. Daarin zal ze de piketcentrale onmid dellijk inlichten, ook over de ge plande afvoertijd van de ver dachte. De advocaten krijgen vervolgens twee uur de tijd om de arrestant te bezoeken. Ook wil de politie, als zij op tijd het rooster in handen krijgt, de pi ketadvocaat rechtstreeks bel len. Bovendien biedt de politie aan een meldpunt in te stellen, waar problemen met de regeling aangebracht kunnen worden Een traject waarbij de arrestan ten niet voor 18.00 uur worden afgevoerd, is voor de politie niet bespreekbaar, aldus de advoca ten. Dat zou niet passen in de bedrijfsvoering van de politie. Het kort geding dient dinsdag 31 oktober. HOEK - Op de omleiding langs de Hoekseweg in Hoek is vrijdagmiddag een auto in de brand ge vlogen en vervolgens ont ploft. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. De 55-jarige bestuurder uit Terneuzen was op weg naar Breskens toen zijn auto het op de omleiding begaf. Er kwam rook on der de motorkap vandaan, waarop de Terneuzenaar en zijn bijrijder het voer tuig verlieten. De eige naar haalde nog wel zijn koffertje uit de achterbak. Toen ze op zo'n tien meter van de auto vandaan wa ren, vloog deze spontaan in brand. De Terneuze naar wilde nog teruggaan om een tas met documen ten te gaan redden, maar werd door zijn bijrijder van dat voornemen afge houden. Daarna ontplofte de wagen. De brandweer van Hoek was met zes man ter plaat se om het vuur te blussen. De omleiding is ongeveer een uur lang afgesloten geweest. Van de auto was vrijwel niets meer over. "SSU&WNSI Karelien van IJsseldijk door Esme Soesman YERSEKE - Foto's, soms paginagroot. Op de één of andere manier houden ze verband met de Oosterschelde. Een staatje, tekeningen en her en der tekst. Uiteenlopend van feitjes tot anekdotes. Karelien van IJsseldijk (22) uit Yerseke maakte het boek De Oosterschelde op ta fel. Een bladerboek, zoals zij zelf zegt. En dan ééntje die gewijd is aan tien produc ten uit dat intrigerende water. In januari van dit jaar studeerde zij als grafisch ontwerpster af aan de Sint Joost in Breda. Voor haar afstudeerproject zocht zij een onderwerp dat haar na aan het hart lag en dat haar enkele maanden zou kunnen boeien. De link met de Oos terschelde was voor de in Yerseke gebo ren Van IJsseldijk snel gelegd. Ze maakte een boek, gewijd aan tien (voedselpro ducten uit de Oosterschelde. Op aan dringen van haar omgeving besloot ze daarna het boekwerk uit te geven, in een oplage van 1500 exemplaren. Donderdag 2 november vindt de presentatie plaats, aan boord van de mosselkotter YE 30 die in de Julianahaven in haar geboorte plaats ligt. Naar verwachting is het boek een kleine week later verkrijgbaar bij boekhandelaren in Yerseke en bij de Drukkerij in Middelburg. Het 'bladerboek' van de momenteel in Breda wonende Van IJsseldijk is een uit gebreide verzameling impressies, waar bij het aandeel beeld het aandeel tekst ruimschoots (in een verhouding van 70 tot 30) overschrijdt. Van tien zout water producten volgt de maakster - uiterst fragmentarisch - de gang van Ooster schelde naar bord. Mosselen, kreeft, zee baars, ansjovis en lamsoor zijn enkele van de onderwerpen, In de vorm van on der meer foto's, meestal in kleur en soms in zwart-wit. Gemaakt tijdens vangst, verwerking of tijdens de bereiding in de keukep. Een raam van een restaurant dat met visserijreclameposters is beplakt. Een aantal mannen op een rijtje bij de visveiling. Van elk product zette Van IJsseldijk wat feiten op een rijVan buitenlandse bena mingen tot het vangstseizoen en een ma nier van eenvoudige bereiding. Gewa pend met camera stapte ze aan boord van kotters, liep ze langs dijk en haven en foto Willem Mieras keek haar ogen uit bij de verrichtingen van weervissers. Ze noteerde het verhaal van oud-oesterman M. Scheele en lar deerde andere pagina's met anekdotes en citaten van vissers en in vis gespeciali seerde koks. Geen pagina oogt daarmee hetzelfde, temeer omdat de maakster niet schroomde tussen de impressies ook wat onverwachte elementen te doen. Zo als constructietekeningen van een mos selkotter of de als vakantiekaart vorm gegeven bladzijden, die verhalen van haar vaartocht met Leo en John. De Oosterschelde op tafel door Karelien van IJsseldijk. Geen ISDN-nummer. 136 pagina's fullcolour. Te koop voor f 49,95,- bij De Druk kerij in Middelburg en bij de boekhandels in Yerseke. (Advertentie) (Advertentie) TUINCENTRUM NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 Geldig t/m 15 nov. 2000 Voordeligste exemplaar is gratis (Advertentie) vv; ■a. vvr >T - '3- Zwarte veterschoer 40-46 savas - Alléén morgen m Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 door Conny van Gremberqhe ZAAMSLAG - De Aandijkse- weg bij Zaamslag is vrijdag een halve dag afgesloten geweest voor het wegverkeer in verband met een ongeval met een vracht wagen met aanhanger. De wagen van een Brabants mengvoederbedrijf, geladen met dertig ton veevoer, was op de polderweg in een slip geraakt en gaan scharen, doordat er gro te hoeveelheden slik op het weg dek lagen. De bestuurder van de vrachtwa gencombinatie kwam met de schrik vrij. Medewerkers van het bergingsbedrijf 't Centrum uit Terneuzen zijn de hele och tend bezig geweest om de truck weer op de weg te krijgen. Daar voor werden uiteindelijk twee kranen ingezet. Terwijl 'de ber gingsoperatie gaande was zorg den medewerkers van het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen ervoor dat de rijweg weer be gaanbaar werd. Het schap zal de kosten van de schoonmaakactie verhalen op de eigenaar van het perceel waar kort tevoren ge oogst was. Het ongeluk in Zaamslag is ove rigens aanleiding voor het schap om de controle op slik op de weg te intensiveren. Volgens schap woordvoer M. van de Pas door Wout Bareman TERNEUZEN - In kleine kring werd hij aangeduid als 'het orakel van Zeist'. Een man, die zich erop liet voor staan deuren te kunnen ope nen, waar anderen nog niet eens mochten aankloppen. Bij oud-admiraal Buis bij voorbeeld; dat was zo ie mand, de huidige baas van het sleep- en bergingsbedrijf Smit Internationale in Rot terdam. Het was één van zijn vrienden. Zoals hij er zovéél had in de wereld van topon dernemers. Hij belde ze dag en nacht, om te adviseren, om ze uit te horen. Ooit had hij een villa in de toen nog maagdelijke Bijl mer, een pand dat moest wij ken voor hersenspinsels van hemelbestormende architec ten. Maar in de eerste plaats was di*. Josef F. G. M. August de Meijer oud-staatssecreta ris, die zitting had in drie ka binetten. En die zijn afkomst nooit verloochende. Een Zeeuws-Vlaming, onver valste nazaat van 'Guust Kei', z'n 'bonpa', die aan de wieg stond van wat nu Ver- brugge International in Ter neuzen heet en de jaren daar voor als Aug. de Meijer door het leven ging. Uit waarde ring voor wat z'n opa tot stand had gebracht - een mooie handels- en scheep vaartonderneming - voegde hij diens voornaam toe aan z'n achternaam. Maandag is hij op 85-jarige leeftijd in Zeist overleden. Vijf weken tevoren was bij hem een ongeneeslijke ziekte vastgesteld. Terwijl zijn strijd nog niet was gestreden. Immers, de bank, die hij ter nagedachtenis aan zijn opa aan Terneuzen wilde aanbie den, was nog steeds niet ge accepteerd door B en W van Terneuzen. Even leek hij die strijd op te geven. In juni vorig jaar kon digde hij aan ermee te kap pen. Moegetergd door de te genstand, die hij van het college ondervond, met bur gemeester Ron Barbé als 'roverhoofdman'. Zolang Barbé daar zit zal het me waarschijnlijk nooit lukken die gedenkbank geplaatst te krijgen", foeterde hij vaak door de telefoon. Barbé zelf werd ook met telefoontjes bestookt. Hij kreeg ook mi nisters aan de lijn, ingescha keld door De Meijer. De Meijer deed een beroep op iedereen en alles. Commissa rissen van de koningin? Hij belde ze allemaal. Om te ver zekeren dat dat hele gemeen tebestuur van Terneuzen niet deugde. Even koesterde hij weer hoop, toen de Terneu- zense Onafhankelijke Partij zich achter hem schaarde. Maar ook die partij liet hem in de kou staan. En of de bank ooit bij een nog in te richten museumschip wordt neerge zet, moet worden afgewacht. Dow De Meijer liet niet na te ver- klai*en dat hij Dow Chemical begin jaren zestig naar Ter neuzen haalde - de tijd van burgemeester Hedzer Rijp- stra; de tijd ook dat August de Meijer staatssecretaris van Economische Zaken was - en dat hij verantwoordelijk was voor de bouw van het Rijkskantorengebouw aan de Rosegracht, ooit een ar chitectonisch kunstwerk ge noemd. De oud-staatssecre taris, die niet zonder trots de foto's toonde van hemzelf en z'n echtgenote aan de zijde van een lachende koningin Juliana. De man, die zich er op liet voorstaan dat hij aan oud-PZC-verslaggever Hans Laroes, die nu is benoemd tot hoofdredacteur van het NOS-Journaal, als eerste verklaarde dat de Wester- scheldetunnel een doodge boren kind was, maar dat hij kennelijk tegen doven sprak, is vrijdag ter aarde besteld. In stilte. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het openbaar vervoer in Zeeland dreigt dood te bloeden. De provincie schiet tekort om daar met moed en cre ativiteit wat aan te doen. Dat stelde Statenlid J. G. Smit van GroenLinks vrijdag in Provin ciale Staten. Zij toonde zich erg bezorgd over plannen van streekvervoerder Connexxion om de dienstverlening in te krimpen door het schrappen van lijnen en late diensten. Smit pleitte ervoor zonodig ei gen geld van de provincie in te zetten om met name het platte land bereikbaar te houden met openbaar vervoer. Het Statenlid herinnerde eraan dat de provincie in 1998 de ver antwoordelijkheid kreeg voor het openbaar vervoer. ,,Het leek een spannend jongensboek, waarin marktwerking via con cessies een betere dienstverle ning op zou gaan leveren en waarin aanvullend collectief vraagafhankelijk vervoer een grote rol zou gaan spelen voor het beter ontsluiten van de klei ne kernen op het platteland", zei Smit. Ze vond dat de provincie die verantwoordelijkheid tot nu toe niet waar heeft gemaakt. Het schrappen van lijnen staat volgens haar in schril contrast met toezeggingen van Gedepu teerde Staten over omvang, dienstbetoon en normen voor openbaar vervoer in Zeeland. Smit wees erop dat een project als collectief vraagafhankelijk vervoer in Zeeuws-Vlaanderen nog weinig uit de verf komt. Ook met het gehandicaptenvervoer in deze regio is het nog slecht ge steld. Smit wilde weten wat Ge deputeerde Staten willen doen aan het verminderen van de dienstverlening door Connex xion (die nodig wordt geacht vanwege terugloop van de reizi gersaantallen en minder geld van het Rijk). Vingeroefeningen Gedeputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer en waterstaat) noemde de plannen van Con nexxion 'vingeroefeningen'. Hij wilde van het uithollen van lij nen en diensten nog niets weten „We gaan met Connexxion aan de slag om te kijken wat er aan de dienstregeling gedaan moet worden.Wel gaf Hennekeij aan dat in het contract met Connex xion staat dat er bij minder ri jksgeld geschrapt mag worden op de lijnen. De gedeputeerde zei dat de provincie al eigen geld in het openbaar vervoer stopt, onder meer voor een halteplan Of het gebruik van het openbaar vervoer in Zeeland achterblijft bij de rest van het land, kon Hennekeij niet zeggen. (Advertentie) Trouwfeest? 0113-551177 www.depoortvanantwerpen.nl heeft het waterschap er alle be grip voor dat de boeren hun oogstwerkzaamheden moeten kunnen uitvoeren, maar dat ontslaat hen niet van de ver plichting om de polderwegen direct na de werkzaamheden schoon te maken en gedurende het werk waarschuwingsbor den te plaatsen. Deze stonden vrijdagochtend vroeg niet in de wegberm. foto Charles Strijd De Middelburgse sportlief hebber van zes jaar nam de zer dagen via de televisie kennis van de troebelen rond Virenque Ze brachten hem een brandende vraag: Wor den wielrenners ook ge doopt?" Zijn vader was verdiept in de krant en antwoordde wat vaagjes. „Sommigen wel, denk ik." Het jongetje herinnerde zich dat hem ooit was verteld dat hij gedoopt is. Hij vreesde dat zulks wel eens fnuikend zou kunnen werken op zijn plan nen voor een carrière in de wielrennerij. Moet ik dan ook voor de rechtbank?", vroeg hij angstig. Het drong tot zijn vader door dat hier een kwestie aan de orde was die met achteloos afgehandeld kon worden. Zijn hematocrietwaarde bleek gelukkig hoog genoeg voor een grondige uitleg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65