Schouwse woningmarkt stabiel PZC Emotionele geschiedenisles Caravanbezitters eisen standplaats in Renesse terug PZC Hakenkruizen op bunkers moeten snel verdwijnen Rillander John Janse rekent op hoge score bij EK Grondverzet ZEELAI CREAT 13 Toewijzing provincie en behoefte bewoners verschilt nauwelijks ZL-4 Zeelandboek Diefstal van alarmmelder Delta krijgt tweehoofdige directie Politie bekeurt 28 hardrijders Bouwvakker valt meters omlaag Paard belandt in sloot Onbekenden mishandelen jongen Gewonden bij voorrangsfout Fancy fair 11 zaterdag 28 oktober 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het woning- bouwprogramma van Schou- wen-Duiveland blijft de komende jaren nagenoeg onver anderd. Uit diverse onderzoe ken blijkt dat de zogeheten con tingenten die de provincie de gemeente toestaat voor nieuw bouw in de dorpen, voor de kor tere termijn in grote lijnen over eenkomt met de daadwerkelijke behoefte. Dat betekent echter niet dat er ook in alle gevallen daadwerkelijk ruimte is voor nieuwbouw, zodat voor de pe riode na 2006 moet worden be gonnen aan de ontwikkeling van uitbreidingsplannen. Ruim twee jaar heeft het ge duurd, maar nu is de rapportage dan toch echt gereed. In 1998 werd op Midden- en Noord- Zeeland een woningmarkton derzoeklosgelaten. Doel van die inventarisatie was inzicht te ge ven in vraag en aanbod naar be paalde typen woningen per ge bied. De gemeente Schouwen- Duiveland vond de conclusies te vaag en besloot tot een aanvul lend onderzoek, aan de hand waarvan beter zou kunnen zijn a f te lezen wat de wensen en no den in de dorpen rond Zierikzee zijn. Voor deze zogeheten verdie pingsslag werd per dorp een re presentatieve steekproef uitge voerd door het instituut Scoop. De resultaten van die schrifte lijke enquête onder bewoners werden vrijdag verstuurd naar de commissie ruimtelijke orde ning. Uit het onderzoek blijkt dat de provincie er nog niets eens zo ver naast zit met het toegestane doorTheo Calkoen DEN HAAG/RENESSE - Twee jaar lang genoten J. Padmos en J. Preat van de standplaats, die ze hadden ingenomen op een terreintje aan de Scholderlaan in Renesse. Ze stonden daar met volledige instemming van het gemeentebestuur. Datzelfde ge meentebestuur ging het derde jaar 180 graden om en verbood de twee er nog langer te gaan staan met hun caravans. Kan de gemeente dat doen?, vroeg hun raadsman H. van Pijkeren, de Raad van State in Den Haag vrijdag. Hij vindt dat de twee er na de voorgaande twee jaar op kon den vertrouwen dat ze nog lang aan de Scholderlaan konden blijven staan. De woordvoerder namens het gemeentebestuur, M. J. van den Berge, betoogde in Den Haag door Marco de Swart MALAGA - Bij het Europees Kampioenschap Grondverzet in Malaga is John Janse uit Ril land in de top tien geëindigd. De officiële uitslag wordt vandaag, zaterdag, bekendgemaakt, maar Janse weet vrijwel zeker dat hij hoge ogen gooide bij het kampioenschap van de afgelo pen week. Hij is in ieder geval de beste Nederlander. (Advertentie) Verkrijgbaar in de boekhandel REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl te bouwen aantal woningen per kern op Schouwen-Duiveland. In de periode 1997 tot en met 2006 mogen in de dorpen 680 nieuwe huizen worden neerge zet. Slechts in Ellemeet/Scha- rendijke, Oosterland, Ouwer- kerk en Renesse blijkt er meer behoefte aan uitbreiding dan nu mag. Wat verder opvalt, is de overwaardering van Burgh- Haamstede door de provincie. Het programma biedt daar ruimte voor 129 woningen, ter wijl uit de bewonersenquête blijkt dat met 94 kan worden volstaan. In de overige kernen is de balans nagenoeg in even wicht. Niet verrassend is, aldus be leidsambtenaar J. van der Laan, de verschuiving die zich in de Westhoek laat zien voor wat be treft de behoefte aan het aantal ouderenwoningen. Dat heeft volgens hem in alle opzichten te maken met de vergrijzing van de streek. Voor overig Schouwen- Duiveland is herverdeling van de bouwvoörraad over de dor pen marginaal, constateert Van der Laan. In het voorstel van burgemees ter en wethouders wordt het licht definitief op groen gezet voor de verdere uitwerking van de twee fase van het uitbrei dingsplan d'Heule in Nieuwer- kerk. Ook de plannen in Zonnemaire, Bruinisse, Burgh- Haamstede en Ouwerkerk kun nen conform het bestaande pro gramma worden uitgevoerd. Ellemeet krijgt iets meer speel ruimte, wat tevens geldt voor Noord welle en Noord gouwe. In dat laatsgenoemde dorp kan Zeeuwland nu dertien nieuwe huurhuizen bouwen binnnen het kader van de zogenoemde zorgzone en is tevens de weg vrij voor uitbreiding (6) van de loca tie Dalebout. In Scharendijke en Renesse wordt nadere invul ling gegeven aan de bouw van een zorgcomplex annex service woningen. Overigens blijkt uit het onder zoek ook dat niet in alle gevallen op korte termijn daadwerkelijk naar behoefte kan worden ge bouwd. Brouwershaven bij voorbeeld mag tot 2006 met 25 woningen groeien. Naar zeker 19 huizen is momenteel vraag. De smalstad heeft echter geen uitbreidingsgebied meer in de aanbieding en moet potentiële bewoners dus noodgedwongen nee verkopen. Nieuwe uitbrei dingsplannen zijn dan ook een logisch gevolg van het onder zoek, aldus Van der Laan. De commissie vergadert woensdag 8 november over de herverde- ling. dat de gemeente best op een goed moment fouten kan her stellen. De eerste twee jaar zou den er ten onrechte standplaats vergunningen zijn verleend. Toen ging de gemeente er name- lij k nog van uit dat er op het per ceel altijd al caravans stonden en dat er dus inderdaad sprake was van gedurende lange tijd opgebouwde rechten. Later bleek volgens Van den Berge, dat de gemeente zich vergiste. Nu de hand over het hart strij ken, wil de gemeente in dit geval zeker niet. Rond de Scholder laan zou zich een kwetsbaar na tuurgebied bevinden, dat de gemeente zo veel mogelijk wil beschermen. Eerder kregen de caravanbezit ters nul op hun rekest bij de rechtbank in Middelburg. Over een week of zes hoopt de Raad van State uitspraak te doen in deze hoger beroepszaak. Met in totaal negen verschillen de machines moesten kandida ten uit veertien landen binnen een bepaalde tijd zo precies mo gelijk grond verzetten. Bij de eerste proeven werd gewerkt met grote machines. Janse be dient deze in het dagelijks leven en scoorde dus goed. Later in het kampioenschap kwamen klei nere, preciezere machines aan bod. Hij verspeelde op deze on derdelen veel punten. ,,In het begin kon ik goed mee komen. Ik ben dan ook niet on tevreden over mijn prestatie", vertelt Janse. Dat het verzetten van grond geen eitje is, kan hij beamen. ,,Het is een heel precies werkje. Zo had ik op één onder deel drie centimeter te diep ge graven. Dat kostte mij punten." Het terrein besloeg een hele berghelling. Er werd met wa gens van het Amerikaanse merk Caterpillar gereden. Voordat de wedstrijd begon, mochten de deelnemers vijf minuten proef draaien. ,,De proef zelf duurt een half uur tot een uur. Je moet in die vijf minuten zien dat je de machine in je vingers krijgt. Dat is heel moeilijk", weet hij. Janse kreeg het werk met de paplepel ingegoten. „Mijn va der is ook grondverzetter. Hij werkt op een dragline." Volgens Janse speelt ervaring een grote rol bij de kampioenschappen. „Ik ben de jongste Nederlander die meedoet. Je moet het in de vingers hebben, wil je winnen." En winnen wil hij. „Ik verwijt mezelf elk foutje dat ik maak. Wat dat betreft ben ik wel een strebertje. Als er iets inzit, wil ik dat er ook uithalen." Volgend jaar doet de Rillander weer mee. „Als ik de kwalificatierondes in Nederland goed doorkom, ben ik zeker van de partij WESTENSCHOUWEN - Aan het Rooiedal in Westenschou- wen is vrijdagmiddag een alarmmelder weggenomen van een woning. Het interieur van het museum. Op de voorgrond een geborduurde kaart van het overstroomde Zee land. Het Museum watersnood 1953 is gevestigd in één van de caissons bij Ouwerkerk. door Famke van Loon OUWERKERK - Vlak achter de dijk bij de Vierbannen liggen de caissons van Ouwer kerk, vol in de wind. De blok ken, die bij de herstelwerk zaamheden in 1953 het laatste stroomgat van Schouwen- Duiveland dichtten, herinne ren inwoners en passanten keer op keer aan de rampspoed die het gebied trof. Een enkele bezoeker, die zich nu met stormachtig weer bovenop de grote blokken beton waagt, ziet de witte koppen op het wassende water van de Oos- terschelde op zich afkomen. Een unieke lokatie voor het Museum Watersnood 1953. Bij de entree ligt een gasten boek, volgeschreven met reac ties en opmerkingen van be zoekers, die het museum de afgelopen twee maanden be zochten. 'Een heel goed begin en eigenlijk jaren te laat' schrijft één van hen. De auteur van deze opmerking lijkt alle anderen samen te vatten. „De meeste bezoekers zijn enthou siast en ze zijn ook blij dat het er nu eindelijk is", stelt R. Ge luk, voorzitter van de Stich ting Caissons Ouwerkerk, die het initiatief nam voor een eer ste, permanente tentoonstel ling over de watersnoodramp. Hoewel de expositie nog niet helemaal af is, heeft het Muse um Watersnood 1953 in sep tember en oktober een proef- openstelling gehouden. Een geslaagde test, gezien de ruim drieduizend bezoekers en hun positieve reacties. De be stuursleden en vrijwilligers van de stichting zijn dan ook zeer tevreden over dit debuut. Vol goede moed zullen zij de komende wintermaanden de puntjes op de i zetten en verde re plannen uitwerken. Enthousiasme Het enthousiasme over de ten toonstelling blijkt niet alleen uit de reacties in het gasten boek, maar ook uit de hoeveel heid materiaal, die het muse um inmiddels heeft gekregen. „Ik had nog iets beloofd", legt een man uit aan dienstdoend suppoost J Gaanderse. Uit zijn tas haalt hij een vergeeld exemplaar van Het Rotter- damsch Parool, 'februari foto's JanneWolterbeek 1953'. De oude krant bestaat voornamelijk uit foto's van het rampgebied. „Er zitten her kenbare foto's bij, zeker voor iemand die hier woont. Kijk: Brouwershaven", vertelt hij al bladerend. Net als in het wa tersnoodmuseum vertellen voornamelijk de beelden in de krant het verhaal van 1953. 'Het is de nacht van 31 januari op 1 februari. Een zware noordwesterstorm raast over Nederland.' Het eerste infor matiebord zet de gasten terug in de tijd. Veel inbeeldingsver mogen hebben zij deze week niet nodig om deze sprong in de tijd te maken. Een ferme bries blaast over het Zeeuwse land en laat de wind door de kieren van de deur van het mu seum fluiten. In het caisson zelf is het kil; de bezoekers houden hun jassen aan terwijl ze langs de expositie wande len. Ze blijven staan bij een pla teau waarop een woonkeuken uit 1953 is ingericht. De bor den en pannen staan op tafel, het kwartetspel ligt onder de kinderstoel en het lange on dergoed hangt over de strijk plank. Het gezin kan op ieder moment binnenwandelen. De achterwand van het vertrek wordt gevormd door een foto met daarop de stoof. Een groot deel van de foto ligt onder een lichtblauw filter. Alleen be zoekers van een behoorlijke lengte zullen net het hoofd bo ven water kunnen houden. „Veel mensen vinden het in drukwekkend, omdat ze hier de ramp terugzien", weet Ge luk uit reacties. De tentoon stelling is daar ook op inge richt. Met informatieborden, beelden uit 1953 van het Poly goon Journaal, de huiskamer en een leestafel vol krantenbe richten beleven bezoekers de eerste dagen na de dijkdoor braak opnieuw. Deze opzet maakt een bezoek aan het mu seum voor A. de Kort-De Fei- ter dan ook een emotionele ge beurtenis. Als inwoonster van Nieuwerkerk heeft zij de ramp van dichtbij meegemaakt. Herkenbare foto's van onder gelopen landerijen en dorpen op Schouwen-Duiveland roe pen herinneringen op. „De stukken over Ouwerkerk en Nieuwerkerk spraken me na tuurlijk erg aan. En het stuk over de caissondichting." Het museum bij Ouwerkerk laat immers niet alleen de rampspoed zien, maar vertelt ook de andere kant van het verhaal.Via een grote opstel ling van de herstelwerkzaam heden maakt de expositie de stap van nat naar droog, van het verleden naar het heden. Nadat de stroomgaten gedicht waren, konden de polders worden leeggepompt. En met veel steun vanuit het buiten land, zo vertelt een lange lijst van landen, werd begonnen aan de wederopbouw. Bij het herstel hoort ook de preventie; het verstevigen van de zeewe ringen en het Delta Plan. Een lichtbord, dat laat zien dat bij - na een kwart van het Neder lands grondgebied onder de zeespiegel ligt, wijst bezoekers er echter op dat de strijd tegen het water doorgaat. Dreigend Dat er nog altijd werk aan de winkel is, heeft familie de Vet te uit Maasland zelf aan den lijve ondervonden. Ze hebben de ramp zelf niet meegemaakt, maar met eigen herinneringen bezoeken ze de caissons bij Ouwerkerk. „In 1998, bij de overstromingen van de Maas stond 28 hectare bij ons onder water. Erg hoog kwam het wa ter niet, maar toch voel je dan hoe dreigend het water kan zijn." MIDDELBURG - De top van Delta Nutsbedrijven zal voort aan bestaan uit twee mensen. Naast algemeen directeur P Stoter wil de raad van commissarissen H. de Kraa. benoemen. De Kraa is nu een van vier adjunct-directeuren en is afkom stig uit het eigen waterbedrijf. De ondernemingsraad moet nog advies uitbrengen over de beoogde structuurwijziging van de directie. De voorzitter van de tweekoppige directie zal beleid en strategie voor zijn reken ing nemenDe andere direc teur is verantwoordelijk voor de uitvoering. De Kraa wordt de operationele directeur. Stoter is voorzitter. Overigens zal Sto ter op niet al te lange termijn worden opgevolgd door iemand van buiten Delta. Volgens Stoter wordt er gezocht, maar is er nog geen kandidaat in beeld. HOEDEKENSKERKE - Bij radarcontroles op de Molen straat in Hoedekenskerke, de Kruiningenpolderweg bij Nisse en op de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Arendskerke heeft de po litie donderdag 28 snelheidsovertredingen geregistreerd. Van 16.30 tot 18.15 uur registreerden de radarapparaten 60 auto's in de Molenstraat, waar 50 kilometer de limiet is. Vijf auto's reden te hard. Op de Nieuwe Rijksweg, waar tachtig nog mag, reden tussen 19.30 en 21.30 uur, zeventien van de 575 gecon troleerde voertuigen te snel. Eentje trapte het gas op 115 kilo meter per uur. De maximumsnelheid op de Kruiningenpol derweg is 80 kilometer per uur. Daar reden tussen 14.00 en 15.30 uur 6 automobilisten van de 225 sneller dan is toege staan. De winnaar reed 114 kilometer per uur. HEINKENSZAND - Een 47-jarige bouwvakker is vrijdag morgen gewond geraakt bij een bedrijfsongeluk in de Zilver- schoonstraat in Heinkenszand. De man, bezig met de bouw van een van de nieuwe huizen in het plan Over de Dijk, strui kelde en viel drie meter diep de kelder i nHi j moest per ambu lance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes worden ge bracht, waar hij werd opgenomen. WESTKAPELLE - Aan de Schelp weg in Westkapelle is vrij dag een Belgisch paard in de sloot beland. Het lukte het beest niet om op eigen krachten uit de sloot te klimmen. Ook de brandweer kreeg met tien man het paard niet op het droge. Dit lukte wel toen er een kraan aan te pas was gekomen. Het paard was in een shocktoestand en is onderzocht door een veearts. VLISSINGEN - Aan het Jaagpad in Vlissingen is vrijdagmid dag rond drie uur een 17 - j arige j ongen door twee onbekenden geslagen. Het tweetal hield de jongen staande, waarna ze hem schopten en sloegenHij verloor daarbij zijn bril. De jongen is op zijn fiets gevlucht. SLUIS - Bij een aanrijding op de Provincialeweg in Sluis zijn vrijdagmorgen twee personen gewond geraakt. Een 63-jarige bestuurder uit de gemeente Oostburg die omstreeks 11.30 uur vanuit de richting Zuidzande over de Sluissedijk reed, nam op het kruispunt voorrang. Daarop volgde een botsing met een van rechts komende 48-jarige bestuurder, eveneens uit de ge meente Oostburg. Deze brak zijn hand en ribben en moest per ambulance worden overgebracht. door Margreet van den Broek BURGH-HAAMSTEDE - Het gezamenlijke 'bunkerbeleid' van de gemeente Schouwen- Duiveland, de vereniging Na tuurmonumenten, het Open baar Ministerie en de politie dreigt ten onder te gaan aan miscommunicatie. Al maan denlang staan er op de bunkers bij de Moolweg in Burgh- Haamstede hakenkruizen en discriminerende teksten afge beeld, zonder dat er iets aan wordt gedaan. Burgemeester J. Asselbergs wil op de korst mo gelijke termijn een gesprek met alle betrokken instanties. In april van dit jaar besloten de gemeente Schouwen-Duive land, de politie, Natuurmonu menten en het Openbaar Minis terie gezamenlijk maatregelen te treffen tegen de zogenaamde 'bunkerproblematiek' in de Westhoek. In het zomerseizoen zorgen feestende en dronken jongeren regelmatig tot overlast in het gebied. Een alcohol- en wapenverbod waarop gericht toezicht wordt gehouden met een lik-op-stuk-beleid, moet een einde maken aan deze situa tie. Desondanks hebben zich gedu rende het afgelopen zomersei zoen nog steeds vandalen in het gebied opgehouden. M. de Mooij uit Burgh-Haamstede contas- teerde begin augustus dat er grote hakenkruizen en discri minerende teksten op de bun kers waren aangebracht. Ze bracht daags erna de politiepos- MIDDELBURG - De wijkver- eniging 't Zand/Stromenwijk houdt zaterdag 4 november een fancy fair in wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjes straat te Middelburg. Er is tussen 10 en 14 uur een rommelmarkt met huishoude lijke artikelen, speelgoed en kinderboeken en er worden zelfgemaakte spullen verkocht. ten in Zierikzee en Renesse er tot driemaal toe van op de hoog te, maar constateerde deze week dat de graffiti nog steeds niet is verwijderd. „We hebben over wogen om het zelf te doen, maar het is een veel te groot oppervlak om over te schilderen. En om het weg te kunnen halen, moet je beschikken over hogedrukrei- nigers." Ze heeft er maar weinig begrip voor dat de aanstootge vende graffiti nog steeds zicht baar is. „Toeristen hebben hier de hele zomer langs gelopen. En de daders geef je zo het signaal dat dit allemaal maar kan." Vereniging Natuurmonumen ten is eigenaar van de bunkers en dus verantwoordelijk voor het onderhoud. Woordvoerder C. van der Meer bestempelt de graffiti als een 'terugkerend probleem'. „We hebben dit jaar meerdere keren hakenkruizen verwijderd, maar ze duiken steeds weer op." Ook de infor matiepanelen die Natuurmonu menten in het gebied heeft ge plaatst, moeten er voortdurend aan geloven. Dat de hakenkrui zen die in de zomer werden aan gebracht nu nog steeds niet zijn verwijderd, noemt Van der Meer inderdaad slordig'. „Dat is iets wat ons aangerekend mag wor den; we zullen er op korte ter mijn iets aan doen." Asselbergs liet vrijdag weten niet op de hoogte te zijn ge bracht van de problemen in het gebied. „De communicatie van Natuurmonumenten hierover is niet handig. Bovendien mag je van een eigenaar toch verwach ten dat hij zoiets schoonmaakt. Hakenkruizen kunnen echt niet door de beugel." Ook de politie heeft Asselbergs niet op de hoogte gebracht. „Zij hebben zich natuurlijk vooral gericht op de bestrijding van overlast door jongeren die blowen en bierfestijnen aanrichten. Maar met dit soort meldingen moet wel iets gebeuren." De burgemeester wil snel rond de tafel met alle partijen. „La ten we als gemeente de regie functie dan maar weer eens op ons nemen." (Advertentie) 10 NOVEMBER 14.00-22.00 UUR ZATERDAG NOVEMBER 10.00-18.00 UUR ZONDAG 12 NOVEMBER 10.00-18.00 UUR Mat Hüno onn ctonHr ar, Uomon raat Mrs rrsrsrsc* - GLAS-IN-L00D-WERK - SCHILDEREN MET BOB ROSS TEVENS SPECIALE WORKSHOPS VOOR KINDEREN Met bijna 200 stands en kramen met de meest pergam$no - keramiek beschiilderen Toogang io,- PP. Kinderen 6-12 jaar 5 uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar artikelen Sendm^prhexsieren pandakrijtwerk mio. 0113-221020 en vele workshops voor creatieve hobbyisten waarvoor I kaarsen maken - kippers hobby ter plaatse kan worden ingeschreven zoals o.m.: SsS :$K™nen Inlo: 0113-221020 «c* zeelandhallen goes JBx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61