Actie voor kerstbonus minima Van 't Woelige Nist tot De Dreve PZC Goes heeft er bijna nieuwe wijk bij PZC Borsele wil met boete Fruitchips dwingen vetten niet te lozen Zoethoutje voor b en w Goes 13 ZL-4 Zeelandboek CREAT 11 zaterdag 28 oktober 2000 Op de achtergrond woningen in aanbouw in de wijk Nieuw-West in Goes, voor is nog ruimte voor de laatste bouwprojecten van Proverko. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De wijk Nieuw-West in Goes nadert haar voltooiing. Binnenkort worden de laatste bouwprojecten in gang gezet. Ont wikkelaar AVV Beheer uit Middelburg gaat er drie vrijstaande woningen, vijftien half- vrijstaande huizen en een complex met vijf tien appartementen realiseren. In het ge bied wil de gemeente Goes ook nog enkele vrije kavels uitgeven. De huizen komen in het noordoostelijke deel van de wijk, rondom de twaalf half vrij staande woningen waaraan Proverko Bouwgroep uit Terneuzen sinds mei werkt. AW Beheer gaat helemaal aan het eind van de Fluitekruidstraat, aan de kant van de Middelburgsestraat en de Evertsenstraat, drie vrijstaande huizen realiseren. Even verderop, aan wat het Klaverpad gaat he ten, komen twaalf twee-onder-één-kapwo- ningen die via de garages zijn geschakeld. Voor beide onderdelen heeft de ontwikke laar onlangs een bouwvergunning aange vraagd bij de gemeente Goes, die daarover op korte termijn beslist. Directeur A, M. P. van Velzen van AW Beheer verwacht dat de grond voor het eind van dit jaar bouwrijp is. ,,We hopen in januari of februari te kunnen gaan bouwen." Het appartementencom plex, dat voorzien is aan het eind van het Klaverpad, komt in een later stadium aan bod. Van Velzen wil binnenkort met de hui zen de markt op, hoewel hij al enkele be langstellenden heeft. De prijzen van de vrij staande woningen liggen rond de 450.000 gulden. De halfvrijstaande huizen, met drie slaapkamers en een zolder, kosten ongeveer 3,5 ton. Het Goese architectenbureau De Putter heeft de woningen ontworpen. Aan nemer van het project wordt Bouwgroep Pe ters uit Middelburg. Voor AW Beheer is dit het eerste project in Goes. Het bedrijf is onder meer bekend van de overname van Hotel Britannia in Vlissin- gen en de plannen voor herontwikkeling van Walstraat-Zuid, ook in Vlissingen. Huisnamen op Tholen vertellen een verhaal foto's Willem Mieras van, dan hebben we ze alle maal. Maar", lacht ze, ,,dat vond hij een beetje te storm achtig". In Sint Philipsland wekt de naam 't Woelige Nist nieuws gierigheid. Bij de voordeur wordt het al een beetje duide lijker. Onder het bord: Jan en Nel Kolthoorn-Van Beek han gen nog zes kleinere bordjes met de namen van de kinderen. „Het is hier altijd een drukte", lacht de op een-na oudste, Margrea. „Hartstikke gezellig, we kunnen ook heel goed met elkaar opschieten". De Dreve, prijkt op de woning van dorpsomroeper en mole naar G. de Moed, wanneer de zoektocht in Stavenisse wordt voortgezet. „Hier naast het huis was vroeger een dreef", wijst hij, „een smal weggetje, dat liep helemaal tot aan de voetbalwei". Brandweerlieden gehuldigd BORSSELE - Tijdens de feestavond van de Borselse brand weer reikte burgemeester J.L.M. Mandos vrijdagavond in Borssele onderscheidingen uit aan jubilerende brandweerlie den. De avond werd gehouden in verenigingsgebouw Vijver- zicht. Een verguld kruis was voor A. Schoolmeester die al dertig jaar bij het korps dient. J. de Feijter, A.A. de Jonge, PT. Meerman, J.T.P. Nuijten, L.L. Schrier, L. de Vos en P. Wondergem kregen zilveren kruisen voor de vijfentwintig jaar die zij bij de brandweer zitten. W. Elenbaas is twintig jaar lid van het Bor selse korps en kreeg een bronzen gesp. Bronzen kruisen waren voor J. op 't Hof, D Hage, J.C. Huis- sen, M.C. Kopmels en A.M. de Pree voor hun twaalf en een half jaar durende inzet tegen brandhaarden. Afscheid werd geno men van M.M. Franse, die het na 31 jaar voor gezien houdt. Delta krijgt tweehoofdige directie MIDDELBURG - De top van Delta Nutsbedrijven zal voort aan bestaan uit twee mensen. Naast algemeen directeur P. Stoter wil de raad van commissarissen H, de Kraa. benoemen. De Kraa is nu een van vier adjunct-directeuren en is afkom stig uit het eigen waterbedrijf. De ondernemingsraad moet nog advies uitbrengen over de beoogde structuurwijziging van de directie. De voorzitter van de tweekoppige directie zal beleid en stra tegie voor zijn rekening nemen. De andere directeur is verant woordelijk voor de uitvoering. De Kraa wordt de operationele directeur. Stoter is voorzitter. Overigens zal Stoter op niet al te lange termijn worden opgevolgd door iemand van buiten Delta. Volgens Stoter wordt er gezocht, maar is er nog geen kandidaat in beeld. Politie bekeurt 28 hardrijders HOEDEKENSKERKE - Bij radarcontroles op de Molen straat in Hoedekenskerke, de Kruiningenpolderweg bij Nisse en op de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Arendskerke heeft de po litie dondei"dag28 snelheidsovertredingen geregistreerd. Van 16.30 tot 18.15 uur registreerden de radarapparaten 60 auto's in de Molenstraat, waar 50 kilometer de limiet is. Vijf auto's reden te hard. Op de Nieuwe Rijksweg, waar tachtig nog mag, reden tussen 19.30 en 21.30 uur, zeventien van de 575 gecon troleerde voertuigen te snel. Eentje trapte het gas op 115 kilo meter per uur. De maximumsnelheid op de Kruiningenpolderweg is 80 kilo meter per uur. Daar reden tussen 14.00 en 15.30 uur 6 automo bilisten van de 225 sneller dan is toegestaan. De hoogst geme ten snelheid was 114 kilometer per uur. Bouwvakker valt meters omlaag HEINKENSZAND - Een 47-jarige bouwvakker is vrijdag morgen gewond geraakt bij een bedrijfsongeluk in de Zilver- schoonstraat in Heinkenszand. De man, bezig met de bouw van een van de nieuwe huizen in het plan Over de Dijk, strui kelde en viel drie meter diep de kelder in. Hij moest per ambulance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes worden gebracht, waar hij werd opgenomen. Paard belandt in sloot WESTKAPELLE - Aan de Schelpweg in Westkapelle is vrij dag een Belgisch paard in de sloot beland. Het lukte het beest niet om op eigen krachten uit de sloot te klimmen, Ook de brandweer kreeg met tien man het paard niet op het droge. Dit lukte wel toen er een kraan aan te pas was gekomen. Het paard was in een shocktoestand en is onderzocht door een veearts. door Marco de Swart GOES - De Goese cliëntenraad en Platform Arme Kant Goes willen bij de komende raadsver gadering actie voeren om alsnog een eindejaarsuitkering voor minima te krijgen. Onder het motto 'op een houtje bijten' zijn ze van plan op 16 november de raadsleden en het college van Ben W een zoethoutje te geven. Dan kunnen zij, net als de mini ma, voelen hoe het is om met de kerst zonder geld te zitten. Bij de begrotingsbehandeling in de Goese raad werd donderdag besloten de minima geen extra- tje van 100 of 150 gulden te ge ven om de dime decembermaand door te komen. Een motie van PvdA, GroenLinks en CDA om jaarlijks een kerstbonus uit te keren, kreeg elf stemmen vóór en twaalf tegen. SGP/ChristenUnie stemde te gen het voorstel omdat de partij zich niet voor vele jaren wil vastleggen, maar het plan eerst een jaar wil aanzien. De burge meester stond het niet toe de motie op het laatste moment aan te passen. Volgende maand wordt de gewijzigde motie inge diend. De verwachting is dat de Goese minima dan meer succes hebben. Vorig jaar vroeg de cli ëntenraad ook om een einde jaarsuitkering. Die werd toen geweigerd. Teleurgesteld N. van Esseveld van de cliënten raad is zeer teleurgesteld nu de eindejaarsuitkering voorlopig van de baan is. „Iedereen heeft het moeilijk in december. In het bedrijfsleven en bij de gemeente krijgt iedereen een kerstpakket. Waarom krijgen mensen met een uitkering dat dan niet? Zij hebben het hard nodig." In de gemeente Goes staan ruim De Godshuizen geeft op termijn ton aan zorg VLISSINGEN - Stichting De Godshuizen geeft volgend jaar honderdduizend gulden aan projecten in de gezondheids zorg op Walcheren. Stichting De Godshuizen stamt uit de Middeleeuwen. In de loop der tijd heeft de stichting dank zij erfenissen, legaten en schen kingen een vermogen opge bouwd. Het rendement op dit vermogen gaat naar projecten in de gezondheidszorg. Instel lingen kunnen bij de stichting een aanvraag indienen voor een bijdrage aan eenmalige projec ten die via de normale (over- heids-)subsidieregelingen niet te verwezenlijken zijn. (Advertentie) Verkrijgbaar in de boekhandel REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl 800 cliënten geregistreerd bij de afdeling Sociale Zaken. Zij kunnen het geld zo krijgen. Maar ook mensen met het mini mumloon of een WAO-uitkering komen voor de bonus in aan merking. Zij moeten het kerst cadeautje, als het er komt, zelf aanvragen. Volgens wethouder C.R.M.M'. Linssen mag de gemeente van het ministerie geen bonussen uitkeren. De cliëntenraad vind het geven van een cadeaubon een goede tweede optie. „Als de gemeente geen geld mag geven, moet ze creatief zijn en iets an ders bedenken. GroenLinks- raadslid D. van Ewijk noemt de gang van zaken tijdens de ver gadering 'raar en verrassend'. „Er was een meerderheid voor het voorstel, maar door een pro cedurele kwestie wordt de mini ma het geld door de neus ge boord." Hij verwacht dat de motie er volgende maand wel door komt. „Maar dan moet de afdeling Sociale Zaken op korte termijn alles regelen. Sommige mensen krijgen hun geld dan pas in het nieuwe jaar." door Jeanne de Nijs THOLEN - Je hebt soms van die huizen, daar staan namen op die meteen vraagtekens op roepen. Bij bordjes met Kre- kwakwou, Weltevreden of Nooitgedacht valt de bedoe ling wel te raden. Die mensen zijn waarschijnlijk gewoon stikblij met hun stulpje en wil len dat ook kenbaar maken. Maar wat voor verhaal schuilt er achter namen als De Caliga- tors, 't Woelige Nist of het uit dagende I will survive? Ty Gwyn bijvoorbeeld op het trapgeveltje in de Kerkstraat in Tholen. Wie weet wat het be tekent, mag het zeggen. In het Keltisch betekent het simpel weg 'wit huis', legt bewoonster Jans Nijs uit. „Wij waren een jaar of tien geleden op vakan tie in WalesIn een pub vroegen we toen aan een van die man nen daar wat het Ty Do op een woning daartegenover bete kende. Ty betekent dus huis, en Do is zwart, het zwarte huis dus. Toen hebben we gevraagd of ze op wilden schrijven wat wit dan in hun taal was". Re gelmatig ziet het echtpaar Nijs mensen naar het bord kijken, wanneer ze toevallig aan de deur staan wordt ook wel eens om uitleg gevraagd. „Ooit kwam er ook eens iemand voorbij, die zei meteèn: dat is Welsh. Die kende het dus". Caligators In de Burgemeester van Ber- chemstraat in Tholen hangt een overloop van een boeren wagen tegen de gevel, met de vermelding De caligators. De uitleg van J. Kousemaker die daar met zijn gezin woont be gint bij zijn hobby, genealogie. Bij de zoektocht naar voorou ders stuitte hij in een biblio theek in Vlaanderen op de naam Jean de Coussemaker, die in 1300 leefde, studeerde in Leuven en Parijs, en naam maakte als dichter. „In Leuven kwam ik die naam weer tegen, en even later weer als Jean de Caligator. In die tijd latijni seerden vooral dominees hun naam vaak, hij zal dat als dich ter ook gedaan hebben". Kort om, De caligators staat dus 'ge woon' voor De Kousemakers. Een aantal straten verder prijkt An-lo op een bungalow. De namen op een beschilderde dakpan maken een vraag om uitleg niet meer nodig. Hier wonen Anny en Loet. De Tuin- fluiter dan eens proberen, in de Van Vredenburchlaan. Ge noemd naar de woning uit de trilogie van Jos van Maanen- Pieters, verklaart mevrouw M.W. Leunis. „Zo heette ons vorige huis in Poortvliet ook al. We vonden dat hier ook wel passen, een vrijstaand huis met een tuin er rond. Als we een vo gel horen fluiten, zeggen we weieens: Zou dat de tuinfluiter zijn?" In de rest van deze wijk zijn geen namen op woningen meer te bekennen. Wel veel be schilderde dakpannen, met planten gevulde spijkerbroe ken, pompoenen en droog- kransen. En vier luiers aan een rekje met de letters LISA, voor de ramen een affiche: „Hoera, ik ben een meisje". Naar het ander eind van de ge meente dan maar, op zoek naar huizennamen. In het nieuwe gedeelte van Anna Jacobapol- der staat Vierwinden op een vrijstaand huis. „Als je tegen wat rommel kunt mag je wel binnenkomen", nodigt de be woonster, J. Ruijtenberg, die in haar huiskamer de laatste hand legt aan allerlei artikelen voor een verkoping voor de kerk. „Wij hebben altijd geva ren", legt ze uit. „Toen we aan de wal gingen kwam mijn man op het idee deze naam voor ons huis te maken. Ik zei nog: maak er dan maar 'de 32 winden' (Advertentie) Nie gedogt In de Comelis Frankenstraat in Oud-Vossemeer vinden we tot slot drie te naam gestelde woningen vlakbij elkaar. „Ik zal mijn man eens roepen", loopt mevrouw W. Pipping- Slager terug naar de huiska mer. De 81-jarige vertelt dat het paar altijd een garagebe drijf heeft gehad elders in het dorp. Twintig jaar geleden zijn ze verhuisd. Dat had hij sim pelweg 'nie gedogt', zo blijkt uit zijn uitleg én het bord op de gevel. Amore et Labore (lief hebben en werken) op de huur woning is een vrije afleiding van Ora et Labora (bidden en werken). „We zijn getrouwd omdat we van elkaar hielden, en voor dit huis hebben we ons ongeveer te pletter gewerkt", verklaart bewoonster J. Ver- sluijs. Nog eentje dan: I will survive, boven de deur van het thuis van Danica en haar moeder El len Gulden. „Ik ben geschei den, en uit het café gestapt dat we hier haddenWanneer je als vrouw een einde maakt aan een relatie, kijken sommige men sen je met de nek aan. Ik had toen zoiets van: Ik zal me red den." Of het lukt? Ellen glimlacht: „Best redelijk". door Mieke van der Jagt 's-GRAVENPOLDER - De ge meente Borsele wil dat Fruitchips BV in 's-Gravenpol der 2000 gulden gaat betalen voor iedere dag dat het bedrijf teveel plantaardige en dierlijke vetten loost in het riool. Fruitchips BV snijdt fruit in plakjes en frituurt het, om het vervolgens verpakt te exporte ren. In de vergunningsvoor schriften staat dat Fruitchips BV het vet moet opvangen en niet mag lozen op de riolering. Overtredingen van die voor schriften hebben in het verleden al heel vaak geleid tot verstop ping van de riolering en over stroming van het perceel van de buurman. De gemeente Borsele en het waterschap Zeeuwse Ei landen zijn het beu. Ook het Openbaar Ministerie gaat ak koord met de toepassing van be stuursdwang: een dwangsom van 2000 gulden per overtre ding. Volgens de Borselse wethouder A. van Opdorp heeft in de beslis sing om de dwangsom op te leg gen, meegespeeld dat Fruitchips op de vorige vesti gingsplaats met dezelfde pro blemen kampte. Daar is nooit een oplossing gevonden, „Die oplossing is er wel, Fruitchips moet het vet gewoon opvangen. Wij zijn daar vanaf het begin heel duidelijk in geweest maar tot nu toe hebben al onze pogin gen om op een vriendelijker manier de regels te handhaven tot niets geleid. Voortdurend zit de riolering verstopt, is er over last bij anderen of constateren we te grote hoeveelheden ge loosd vet. We hebben een speci aal apparaat laten aanbrengen, dat de boel meteen dichtgooit als er teveel vet door de leidin gen komt." Oplossing Van Opdorp weet dat Fruitchips een bedrijf in de arm heeft geno men dat naar een oplossing zoekt. „Maar tot nu toe heeft dat niet geleid tot het stoppen van de lozingen." Plantaardig en dierlijk vet is niet giftig, maar bij het afkoelen stolt het en in de rioleringsbui zen koekt het aan. Om die reden wordt huishoudens verzocht frietvet en olie niet in de afvoer te gooien maar mee te geven met de chemokar. Fruitchips zit aan de Spoorstraat in 's-Gravenpol- der een heel eind van het wijde hoofdriool af. De capaciteit van de buizen die het bedrijf met het hoofdriool verbinden, is niet groot genoeg voor de enorme hoeveelheden vet die Fruitchips loost. Beroep De aanzegging van bestuurs dwang is inmiddels aan Fruitchips bekend gemaakt, evenals de hoogte van de dwangsom. „Dat wil nog niet zeggen dat we onmiddelijk gaan innen, want er staan voor Fruitchips nog voldoende be roepsmogelijkheden open. We hopen dat we donderdag, tij dens een gesprek hierover, tot zaken kunnen komen. Wat de gemeente en het waterschap ei- gelijk willen, is naleving van de vergunningsvoorschri ften Wellicht is het bedrijf daartoe te bewegen, nu duidelijk is dat het ons bittere ernst is", aldus Van Opdorp. Scholingsinstituut centraliseert computerbeheer VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidings Centrum Zeeland heeft vrijdag officieel de centra le dienst Informatie Communi catie Technologie in gebruik ge nomen. Het beheer van de computersys temen en de aankoop van hard en software werd tot voor kort gedaan door de afzonderlijke vestigingen in Vlissingen, Mid delburg en Goes. Om te komen tot een professio nalisering van de ICT-aangele- genheden is gekozen voor een centrale dienst in een nieuw ge bouw aan de Faradayweg in Vlissingen. VRIJDAG 10 NOVEMBER 14.00-22.00 UUR NOVEMBER 10.00-18.00 UUR 12 NOVEMBER 10.00-18.00 UUR Met bijna 200 stands en kramen met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar artikelen en vele workshops voor creatieve hobbyisten waarvoor ter plaatse kan worden ingeschreven zoals o.m.: zeelandhallen goes Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55