Rusland schiet Servië te hulp PZC Dag van woede kost vier Palestij nen leven Rust Ivoorkust keert terug Hackers roven blauwdruk Microsoft-producten OM Italië verdenkt ook Nederlanders in kinderpornozaak Russische marine vindt bewijzen voor brand in Koersk Russen vliegen op Bagdad Arrestaties in zaak Omagh Militairen gedood in Tsjetsjenië Argentinië wil Pinochet spreken Politie pleit Wahid vrij Engeland mag van Spanje kapotte kernonderzeeër in Gibraltar laten Vrienden Kremlin staat garant voor gasleverantie zaterdag 28 oktober 2000 MOSKOU - De Russische luchtvaartmaatschappij Vnoek- ovski Airlines heeft gisteren met een chartervlucht naar Bag dad een dienst op de Iraakse hoofdstad geopend. De Verenig de Staten en Groot-Brittannië menen dat in de sancties van de VN-Veiligheidsraad tegen Irak een verbod is opgenomen van elke vlucht naar Irak. De andere drie permanente leden van de Veiligheidsraad le zen dat echter niet in de bepalingenChina, Frankrijk en Rus land stellen dat er voor burgerluchtvaart geen sancties gel den. De Russische maatschappij voorziet wekelijks een vlucht naar Bagdad. AFP DUBLIN - De politie in Ierland heeft drie nieuwe arrestaties verricht in het onderzoek naar de bomaanslag in Omagh in Noord-Ierland. Bij die aanslag in augustus 1998 kwamen 29 mensen om. De drie mannen werden aangehouden in Dundalk in de Ierse Republiek, vlak bij de grens met het noorden. Vorige week hield de politie al zes mensen aan in verband met de aanslag in Omagh. Slechts een van hen zit nog in de cel wegens bezit van explosie ven. De aanslag in Omagh is opgeëist door de Real IRA, een splin tergroepering. ANP/RTR GROZNY - In 24 uur tijd zijn acht Russische militairen ge dood in Tsjetsjenië, zo hebben Russische woordvoerders gis teren verklaard. Twee slachtoffers werden op klaarlichte dag doodgeschoten in een café in het centrum van de hoofdstad Grozny. De dader ontkwam. Een andere Russische militair werd door een scherpschutter doodgeschoten. Het vierde Russische slachtoffer kwam om toen zijn pantservoertuig over een landmijn reed in Sjali, ten zuidoosten van de hoofdstad. De overige vier Russen werden gedood toen Tsjetsjeense rebellen een Russische stelling in de streek Nozjai-Joert, dicht bij de grens met Dagestan, aanvie len. AP BUENOS AIRES - Argentinië heeft Chili om uitlevering ge vraagd van ex-dictator Pinochet. De Argentijnen willen hem berechten in verband met een dubbele moord. De kans dat het ooit tot uitlevering komt, wordt uitgesloten geacht. Volgens de Argentijnse justitie is Pinochet betrokken geweest bij de moord op zijn voorganger als opperbevelhebber van het leger. Carlos Prats en diens vrouw vonden de dood toen hun auto in Buenos Aires werd opgeblazen. De aanslag vond plaats in september 1974, een jaar na de staatsgreep waarbij Pinochet aan de macht kwam. De zaak is in Argentinië aan hangig gemaakt door de drie dochters van het vermoorde echtpaar. Zij wonen in Argentinië, waar hun ouders na de coup van 1973 heen waren gevlucht. DPA/AFP JAKARTA - De Indonesische politie heeft president Wahid gisteren vrijgepleit van betrokkenheid bij een corruptieaffai re. De hoofdverdachte in de zaak heeft de onschuld van Wahid deze week tijdens verhoren benadrukt, aldus de politie. Het betreffende schandaal, dat Bulogate wordt genoemd, draait om de verdwijning van ruim tien miljoen gulden uit de kas van Bulog, de logistieke dienst van de overheid. De hoofdver dachte, Ajip Agung Suwondo, zou het geld achteroverhebben weten te drukken door zich voor te doen als Wahid. AP van onze redactie buitenland ABIDJAN - De situatie in Ivoor kust is gisteren enigszins genor maliseerd. Donderdag was de economische hoofdstad Abi djan nog het toneel van ernstige ongeregeldheden. Nieuwe on lusten bleven uit nadat nieuwe leider Laurent Gbagbo had ge sproken met zijn politieke ri vaal Alassane Ouattara. De winkels in Abidjan openden gisteren voorzichtig hun deuren en de mensen ruimden de res tanten van de bloedige volksop stand weg. Het bleef wel minder druk dan anders op vrijdag. Oppositieleider Ouattara maakte gisteren bekend dat hij voorlopig niet van plan is in een regering van nationale eenheid plaats te nemen. Maar hij erken de president Gbagbo wel als nieuw staatshoofd, en zei dat deze met zijn instemming een 'breed kabinet moest gaan vor- Advertentie KIJK OP INTERNET... men'. Gbagbo heeft besloten de Democratische Partij van Cote d'Ivoire (PDCI) in zijn kabinet op te nemen, die het land regeer de vanaf de onafhankelijkheid in 1960 tot aan de coup van Guëi in 1999. Verder maakt de Ar beidsparty met Gbagbo's Volks front deel uit van het kabinet. De partij van Ouattara, de Ras- semblement des Républicains (RDR), zou mogelijk op een later tijdstip wel regeringsverant woordelijkheid op zich kunnen nemen. De oppositieleider zei de zaak nog eens te zullen bekij ken na de parlementsverkiezin gen van 10 december. De linkse, christelijke zuider ling Gbagbo en de centrum rechtse islamitische noorder ling Ouattara zijn al lange tijd rivalen. Nadat de voormalige militaire machthebber generaal Robert Gueï in december de eer ste staatsgreep in de geschiede nis van het land had gepleegd, werkten beiden samen met de generaal in een overgangsrege ring. Gueï bleek zichzelf echter als burgerpresident te willen opvolgen en er ontstond ruzie in het tijdelijke bewind. Uiteindelijk mocht Ouattara van de generaal niet, en Gbagbo wel meedoen aan de verkiezin gen van afgelopen zondag. Die verloor Gueï tot zijn verbazing en hij raakte de macht, na een volksopstand begin deze week, kwijt. Gbagbo werd donderdag, na dertig jaar voorman van de oppositie te zijn geweest, geïn stalleerd als nieuwe president. Aanhangers van Ouattara raak ten donderdag slaags met die van Gbagbo. Bij de botsingen zijn zeker tientallen mensen ge dood. Ouattara's RDR hanteer de gisteren een aantal van 155. Verder zouden er 316 mensen gewond zijn geraakt. AP/AFP van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse justitie zoekt naar aanleiding van een grote vondst kinderporno 660 verdachten in het buitenland, onder wie ook Nederlanders. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan bezit, productie of verkoop van kinderporno. Om hoeveel Nederlanders het gaat, kon procureur-generaal Or- manni nog niet zeggen. In Italië zelf worden 831 perso nen vervolgd voor de aanschaf van het materiaal. Het Open baar Ministerie van Torre An- nunziata (Napels), waar het on derzoek naar de grootscheepse handel in kinderporno twee jaar geleden begon, heeft de opspo ringsbevelen voorde buitenlan ders gemeld bij Interpol. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag zijn er nog geen rechtshulpverzoeken binnenge komen. „Maar sinds het Schen- genverdrag is het ook gebruike lijk dat deze zaken direct aan de parketten van justitie worden doorgespeeld", aldus de woord voerder. Aan het Italiaanse onderzoek werd meegewerkt door een team van het softwarebedrijf Microsoft en de FBI. Geconsta teerd werd dat in een maand tijd ruim 1030 mensen zich aan meldden op een virtueel kinder pornonetwerk op Internet. De belangrijkste verdachte in de zaak is de Russische zaken man V. Kuznetsov. Hij zou de or ganisator zijn van de handel via het Internet. De buitenlandse verdachten komen uit Neder land, België, Duitsland, Enge land, Zwitserland, Zweden, Frankrijk, Letland, Estland, Rusland, Verenigde Staten, Ma leisië en Chili. De Italiaanse politie toonde zich ontzet over het materiaal dat werd aangeboden. Daarop was onder meer een opgehangen jong meisje te zien. Andere beel den toonden gewelddadige ver krachtingen van kinderen. Voor videobanden van gruwelijke martelscènes werden prijzen van vijftienduizend gulden ge vraagd. ANP Vrouwen moeten huilen bij het binnengaan van een verwoeste moskee van Niangon, in een wijk van Abidjan. Bij de rellen van donderdag raakten christenen en moslims met elkaar in gevecht. foto Issouf Sanogo/EPA Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75 - Middelburg 0118-637136 van onze redactie buitenland SEATTLE - Hackers hebben in gebroken in het computernet werk van softwaregigant Mi crosoft, waar ze zich toegang wisten te verschaffen tot de blauwdrukken voor de nieuw ste producten van het concern. Topman Ballmer heeft dat giste ren gezegd. „Ze hadden toegang tot de broncodes", erkende Ballmer, die zei dat het bedrijf de zaak zeer hoog opneemt. Volgens Ballmer hebben de computerin brekers niet aan geheime gege vens gezeten. Later maakte Microsoft bekend dat de schade lijkt mee te vallen. De hackers hebben, voor zover kan worden beoordeeld, de broncodes van de populairste Microsoft-programma's, zoals Windows ME, Windows 2000 of Office, niet gezien. Ze hadden alleen toegang tot de broncodes van enige producten die nog in een ontwikkelingsfase verke ren, en die pas over jaren op de markt zouden komen. Microsoft noemde de computer inbraak een geval van 'indu striële spionage'. Volgens de softwaremaker zullen compu tergebruikers vermoedelijk niets merken van de inbraak. Broncodes zijn de bouwstenen van computerprogramma's. De software van Microsoft is de meest gebruikte ter wereld. Met toegang tot de blauwdruk van Microsofts besturingssystemen, kunnen concurrenten gemak kelijker programma's schrijven die de marktpositie van Micro soft kunnen aantasten. De inbraak werd ontdekt door veiligheidsmedewerkers van Microsoft. Ze merkten dat de wachtwoorden die voor de toe gang tot de broncode nodig zijn, vanuit het hoofdkantoor in Redmond (Washington) waren verstuurd naar een e-mailadres in Sint Petersburg. Hoe lang de inbrekers rond hebben kunnen snuffelen is onduidelijk. Som mige bronnen houden het op vijf weken, anderen reppen over drie maanden. Volgens een ingewijde bij het onderzoek naar de inbraak lijkt het erop dat de hackers zichzelf toegang hebben verschaft tot het systeem van Microsoft door speciale software erheen te mai len. Met die software, in een ver wijzing naar het mythologische Paard van Troje QAZ Trojan ge heten, kun je controle krijgen over een deel van een andere computer. Het programma ziet er onschuldig uit - als een at tachment (een tekstbestand of een plaatje) bij een mailbericht - maar bevat geheime codes. Zodra het bestand zich in de computer heeft genesteld, kan de software worden gebruikt om wachtwoorden van de ene naar de andere computer te ver sturen of bestanden te vernieti gen. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Aan boord van de in augustus gezonken kernonder zeeboot Koersk heeft brand ge woed. De lijken van de vier tot nu toe geborgen slachtoffers vertonen brandwonden, aldus een woordvoerder van de Russi sche marine. Duikers haalden de stoffelijke resten van de vier zeelieden deze week naar boven. In de Russi sche onderzeeboot bevinden zich nog de lijken van 114 men sen. Alle bemanningsleden van de Koersk kwamen om het leven toen het schip na een ontplof fing in de Barentszzee zonk. Het bergen van de slachtoffers ligt stil in verband met het slechte weer in het gebied. Het identificeren van de slacht offers is geen gemakkelijke op gave. De meeste marinemensen hadden geen metalen naam plaatje bij zich. Die hadden ze thuis laten liggen, wat in strijd is met de regels. Tot nu toe is al leen het stoffelijk overschot van luitenant-kapitein Kolesnikov geïdentificeerd. In zijn jaszak zat een afscheidsbriefje, dat hij kort voor zijn dood had geschre ven. DPA (Advertentie) INZICHT IN JEZELF? bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 0113-232013) door Henk van den Boom GIBRALTAR - De Britse kernonderzeeboot HMS Tire less, die al sinds mei in de ma rinehaven van Gibraltar ligt met een ernstige storing in het koelsysteem van de reactor, heeft een schaduw geworpen over het werkbezoek gisteren van de Britse premier Blair aan Spanje. De Spaanse op positie en de milieubeweging hebben woedend gereageerd op het feit dat Blairs Spaanse collega Aznar Londen niet heeft gevraagd het schip te verwijderen. De Britse marinebasis van Gi braltar ligt in de baai van Al- geciras, de grootste haven van Spanje. Rondom de baai ligt een van de dichtst bevolkte gebieden van Spanje. De be woners zijn bang dat er stra ling vrijkomt uit de gehaven de onderzeeboot. Hun onge rustheid nam deze week nog toe, toen bekend werd dat twaalf andere onderzeeboten van de Britse marine kampen met hetzelfde euvel en dat het gaat om een fabrieksfout. De Tireless kon in mei met grote moeite op de noodmotor de haven van de Britse kroon kolonie bereiken. In eerste in stantie zou de reparatie maar een maand duren. Daarom ging de Spaanse regering er mee akkoord het schip in Al- geciras te repareren. Toen de ze week echter bekend werd dat de klus nog maanden in beslag kan nemen, raakte ie dereen in rep en roer. De on vrede wordt in de hand ge werkt door de weigering van de Britten om Spaanse des kundigen toe te laten voor een inspectie aan boord. De Spaanse minister Piqué van Buitenlandse Zaken be klaagde zich bij zijn ambtge noot in Londen over de ge brekkige informatie van de kant van de Britten. Aznar ne geerde met zijn opstelling zo wel de wrevel van zijn eigen minister als een motie van de Spaanse socialisten, waarin Aznar wordt opgedragen Blair te bewegen het schip naar Engeland te slepen. Ter wijl hij een bespreking had met Blair, liet Aznar zijn woordvoerder op de wekelijk se persconferentie meedelen dat de Tireless geen enkel ge vaar voor de bevolking vormt. Ook liet hij weten, in tegen stelling tot de klacht van zijn minister, dat Spanje voldoen de is geïnformeerd. Intusssen heeft een woord voerder van het Nederlandse bergingsbedrijf Smit Trans port Heavy Lift gezegd de onderzeeboot 'probleemloos en absoluut veilig' naar Enge land te kunnen overbrengen. GPD (Advertentie) f f i bruidsmode \EIselina Nieuwe japonnen Knippakketten Enorme collectie bruidsstoffen Kerks 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Na drie dagen van betrekkelijke rust laaide giste ren het geweld in het Midden- Oosten weer op. Gehoorgevend aan een oproep van Jasser Ara fats Fatah-beweging voor een 'dag van woede' waren op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook tienduizenden Palestijnse betogers op de been. Een deel van hen viel het Israëli sche leger aan met stenen, ben zinebommen en vuurwapens. Vier Palestijnen kwamen daar bij om het leven. Vooral bij het Ayosh-kruispunt, ten noorden van Ramallah, wa ren Palestijnse milities actief. Ze vuurden met automatische wapens op Israëlische tankposi ties. De Israëliërs antwoordden met vuur van sluipschutters en met op de tanks gemonteerde mitrailleurs. Het waren de radicale islamiti sche organisaties die gisteren de toon zetten, vooral in de Gaza strook. In het vluchtelingen kamp Jabalya hielden meer dan tienduizend aanhangers van Harnas en de Islamitische Jihad een mars ter herdenking van Nabil al-Arair, een 24-jarige zelfmoordcommando die zich donderdag de dood injoeg bij een versterkte Israëlische leger post. Bij de explosie raakte een Israëlische militair licht ge wond. Na de begrafenis van Arair werd een afscheidsbrief voorge lezen, waarin deze zijn mede- Palestijnen oproept zijn voor beeld te volgen 'tot Jeruzalem zal zijn bevrijd'. Hij schrijft ook: 'God zij gedankt dat ik op weg ben naar waar ik altijd heen wil de'. In de herdenkingsmars lie pen enkele tientallen in witte gewaden gestoken Hamas-acti- visten mee, die zich beschikbaar zouden hebben gesteld voor het uitvoeren van zelfmoordacties. Op hun gewaden stond de tekst 'Martelaren van Al-Kassem'. Izadin al-Kassem is de gewa pende arm van Harnas. In Oost-Jeruzalem was het gis teren opmerkelijk rustig, hoe wel de politie de toelatingseisen voor een bezoek aan de Aksa- moskee had versoepeld. Moch ten vorige week alleen mannen van boven de veertig jaar de controleposten passeren, nu was de minimum leeftijd vijfen dertig. De politie was massaal aanwezig, maar na de dienst in de Aksa vertrokken de duizen den gelovigen rustig naar huis. De Israëlische justitie heeft gis teren een onderzoek ingesteld naar vij f Israëlische politiemen sen, die ervan worden verdacht een Palestijn in elkaar te hebben geslagen. De man zou betrok ken zijn geweest bij de lynch partij in Ramallah, waar woe dende Palestijnen 12 oktober een Palestijns politiebureau be stormden en daar twee Israëli sche militairen vermoordden. GPD CARACAS - De Cubaanse leider Fidel Castro houdt een toespraak, terwijl de sterke man van Venezulea Hugo Chavez (1) glimlachend luistert. Castro kreeg gisteren de sleutels van Caracas, na een wandeling door het oude centrum van de Venezolaanse hoofdstad. Castro is in Venezuela om contracten te ondertekenen, die Cuba verzekeren van goed kope olie. Chavez heeft na zijn herverkiezing enkele maanden geleden de banden met Cuba aangehaald. foto Ki m berly Wh ite/RTR door Frank Hendrickx MOSKOU - Het pragmatisme vierde gisteren hoogtij bij het kortstondige bezoek van de Joe goslavische president Kostuni ca aan Rusland. Kostunica ver gaf stilzwijgend Ruslands veel bekritiseerde opstelling in de Joegoslavische 'revolutie'. Pre sident Poetin beloonde Kos tunica op zijn beurt met nieuwe gasleveranties. De relatie tus sen de twee landen is plotseling 'professioneel'. Het was niet vanzelfsprekend dat Kostunica's eerste officiële staatsbezoek uitgerekend in Moskou zou plaatsvinden. Joe goslavië en Rusland mogen dan Slavische broeders zijn, de lief de was sinds het verrassende af scheid van Milosevic enigszins bekoeld. Kostunica heeft het Rusland zeer kwalijk genomen dat het pas zeer laat besloot Milosevic te laten vallen. De uit nodiging van Poetin om na de eerste verkiezingsronde in Mos kou te bemiddelen tussen de ri valen, vatte Kostunica destijds naar verluidt zelfs op als een be lediging. Dat de Joegoslavische president gisteren in het Kremlin toch hoffelijkheden wenste uit te wisselen, kwam president Poe tin dan ook goed uit. De Russi sche leider heeft een redelijke reputatie opgebouwd in de in ternationale politieke arena, maar in de Joegoslavische crisis maakte hij een zware inschat tingsfout Liberalere krachten in Rusland leverden zware kritiek op de houding van Poetin. Er werd zelfs het ontslag geëist van mi nister Ivanov van Buitenlandse Zaken. De vrees bestond dat de verhoudingen met het nieuwe Joegoslavië definitief vertroe beld waren. De rol van Rusland in de Balkan zou uitgespeeld zijn. Het kortstondige bezoek van Kostunica aan Moskou heeft de critici de wind uit de zeilen genomen. Kostunica liet weten dat de 'Russische invloed in de Balkan noodzakelijk is'. Ondanks de gebruikelijke vriendelijke woorden is het ech ter de vraag of de nieuwe Joego slavische leider van harte op het vliegtuig is gestapt. 'Kostunica komt voor het Russische gas' kopte de zakenkrant Kommers ant niet geheel ten onrechte. Het dagblad openbaarde dat de Joe goslavische regering nog een gasrekening van vierhonderd miljoen dollar heeft openstaan. De Russische gasmonopolist Gazprom stopte wegens de wanbetaling begin juni al met gasleveranties. 'De nieuwko mers in Belgrado constateerden dat ze niets hebben om het land mee te verwarmen in de winter', aldus Kommersant. „Alleen wij kunnen Joegoslavië aan energie helpen nu de winter er aan komt", zei een Russische diplo maat gisteren. De Russische staat staat garant voor de schul den bij Gazprom. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5