PZC Zonnebol geeft licht aan de tijd Op het toilet doe je geen gekke dingen 37 Installatie van de bol zaterdag 28 oktober 2000 Niets zo vanzelfsprekend als een closetpot in het toilet of de badkamer. Min der vanzelfsprekend is het ontwerp, omdat de maten standaard zijn en vaste ele menten als bril en stortbak bepalend zijn. Bovendien moet de pot uit één stuk te produceren zijn voor een re delijk bedrag. Aluminium past overal in huis, dus ook op het toilet. Voor Pim Tabak (39) vormen deze elementen juist de uit daging. Ze werkt inmiddels der tien jaar op de designafdeling van Sphinx in Maastricht. Als seniorontwerper heeft ze al heel wat wc's ontwikkeld.Het toilet is vaak het sluitstuk van een se rie", vertelt ze. ,,Je begint het ontwerpproces met een wasta fel, omdat die beeldbepalend is. Dan volgen bad, bidet en even tueel het urinoir Pas als alles af is, komt het toilet aan bod." Om die reden noemt Tabak het 'een boeiend product'. „Als de signer dring je echt het privé-le- ven van mensen binnen", legt ze uit. „Naar de wc gaan, is nog al tijd een taboe. Dat hebben we gemerkt tijdens diverse onder zoeken naar ervaringen met het toilet. Er wordt niet gemakke lijk over gesproken, ook omdat veel mensen problemen hebben met de stoelgang. Maar als je er naar vraagt, zien ze het wel als een dankbare aanleiding om er over te praten." Hurkhouding Volgens Tabak voldoet het stan daard toilet niet helemaal aan onze wensen. „De verplichte zithouding is niet ideaal om je behoefte te doen. Dat komt om dat zitten passief is, maar voor een goede ontlasting moet je je spieren juist actief gebruiken." De hurkhouding is volgens haar beter geschi kt voor het doen van de dagelijkse behoefte. „Maar het toilet is cultureel bepaald, dus je kunt hier niet zomaar een hurktoilet invoeren. We kunnen wel opnieuw naar het product gaan kijken en nieuwe alterna tieven bedenken." Volgens haar zijn er nog volop mogelijkheden. Zo heeft Sphinx onlangs voor openbare toiletten het damesurinoir ont wikkeld. Een nieuwkomer die volgens haar goed wordt geac cepteerd. „De meeste vrouwen gaan uit hygiënische overwe gingen toch niet op de bril zit ten, maar gaan erboven hangen. Dus een urinoir is logischer." Voor kinderen ontwikkelde de designafdeling een minitoilet, met een bril waaraan de aller kleinsten zich kunnen vasthou den. „Het is de taak van een industrieel ontwerper om pro ducten te maken die plezierig zijn in gebruik." Een voorbeeld is een in hoogte verstelbaar toilet. „Erg functio neel, want zo'n pot is aan te pas sen aan de persoonlijke wen sen Maar het ontwikkelen heeft nogal wat voeten in de aarde, omdat het product nog niet compact genoeg te maken is. „Bovendien oogt het niet als een normaal toilet, omdat er techniek in verwerkt is. Dat weerhoudt de consument van aanschaf." Gastvrij Sphinx introduceert dit voor jaar een nieuw concept: het 'gastvrij toilet'. „Een totaalcon cept, waarin zowel closetpot en fonteintje als zeeppompje en closetrolhouder zijn meegeno men." Volgens Tabak speelt het in op de nog prille toiletcultuur in Nederland. „Eengastentoilet is hier ongebruikelijk, dus het bezoek maakt gebruik van het zelfde toilet als de bewoners. Maar het besef dringt nu wel door dat niet alleen de woonka mer, maar ook de wc represen tatief moet zijn." Pim Tabak heeft nog ideeën genoeg over het toilet van de toekomst, maar echte vernieu wingen hebben tijd nodig. „Het toilet zoals we dat nu kennen, is al decennia lang ongewijzigd. Tradities verander je niet snel." Maar het toilet is wel gevoelig voor trends. „Kortlopende trends zijn voor ons niet interes sant", vertelt ze. „De consument verandert zijn badkamer en toi let minder vaak dan de woonka mer. De series moeten zo'n tien jaar mee kunnen, dus in zekere zin moet sanitair tijdloos zijn." Ze kan de belangrijke trends eenvoudig opsommen. „Steeds meer mensen schaffen een hangtoilet aan. Kleur is uit; ne gentig procent van de potten en wastafels is wit of gebroken wit Bovendien wordt er steeds meer gewerkt met een mix van mate rialen. De keramische closetpot blijft ideaal, omdat het materi aal hygiënisch en duurzaam is. Maar je ziet wel steeds meer combinaties met roestvrij staal en hout." Anja Sparidaans Sphinx presenteerde onlangs het damesurinoir voor openbare toi letten. Sanitaire voorzieningen kunnen worden ondergebracht in een pn- vé-badhuis Oud-stuurman Randy Hess, ontwerper van De Bol. Van de schaduw naar de zon. Dat is in feite de ge dachte achter de nieuwe ge neratie zonnewijzers van Ti me Design. Haast magische wijzers die 'leven' van de zon. De geijkte zonnewijzers werken met schaduw, maar deze Zonnebollen laten de tijd zien door de manier waarop de zon in de bol valt. De bollen worden gedragen door vrouwenlichamen, klimmers of een simpele staak. De Middelburgse Weerwinkel heeft de wijzers in huis. Blikvangers die gre tig aftrek vinden. Het is soms verbluffend hoe simpele voorwerpen door een andere kijk er op radicaal veranderen. Neem de Zonnebol. Een decoratief tuinornament dat dienst doet als zonnewijzer. Alleen is het principe van hoe de tijd is af te lezen compleet om gekeerd. Bij de traditionele zon newijzers wordt de tijd aange geven doordat een schaduw van de wijzer (de stijl) op een tijds- schaal zichtbaar wordt. De Zonnebol pakt dit eeuwenoude principe op een heel nieuwe ma nier aan en werkt zonder wijzer. De werking van de bol is heel simpel. Het zonlicht valt op een opening in de achterkant van de bol waardoor een duidelijke lichtvlek te zien is aan de voor kant van de bol. Zo lichten sleu ven op die de tijdschaal vormen en is de tijd gemakkelijk af te le zen. Zelfs van een afstand. Oud-stuurman Randy Hess stond aan de wieg van De Bol. „Ach, ik weet wel wat van de stand van de zon en de sterren omdat ik als stuurman gevaren heb. Maar op een gegeven mo ment merkte ik dat je mist wat er om je heen gebeurt als je op zee zit. Ik had het een beetje ge had met dat varen dus toen ben ik gestopt. Ik heb van alles en nog wat gedaan, maar ik wilde iets voor mezelf beginnen. Toen kreeg ik dat idee van die zonne wijzer. Ik wilde wat anders dan de bestaande dingen. De zon heeft voor mij iets magisch. De stand ervan bepaalt al van oudsher de tijd. Het is de basis van elke tijdsaanduiding die wij kennen. Daar ben ik mee aan de slag gegaan." „Ik heb contact gezocht met twee kunstenaars, de Fries Bep Mulder en de Rotterdammer Frank Stoopman. Ik heb het idee voor de bol verder uitge werkt en zij hebben de sokkels ontworpen. Bep heeft de 'vrou wen' gemaakt en Frank de 'klimmers'. De bol bestaat uit kunsthars gemengd met kwartszand. Daardoor krijg je een steenstructuur en het mate riaal wordt ook zo hard als steen. Het kunsthars-zand- mengsel wordt - nadat het ver warmd is- in een rubber mal ge goten. Als het de goede vorm heeft, moet het uitharden. Het materiaal is dan echt weerbe- stendig. De sokkels worden nu nog gemaakt van massief beton of graniet. Ik ben op dit moment bezig met een nieuwe serie bol len waarvan de sokkel uit gego ten graniet zal bestaan. De vor men blijven wel hetzelfde." „Het leuke aan de bol vind ik dat je hem overal in de tuin kan zet ten. Omdat je op afstand de tijd kunt zien, kun je bij wijze van spreken vanaf je terras zien hoe laat het is. Dat is ook een beetje de gadget van het ontwerp. En ik vind de vormgeving hartstik ke mooi. Zo'n afgesloten li chaam - de bol - die gesteund wordt door een andere vorm." De Zonnebol-sokkel is in ver schillende kleurstellingen te koop. Van een combinatie van groen-turquoise-goud tot Voor een optimale werking is een stevige verankering nodig. Om de Zonnebol te installeren is er, hoe kan het ook anders, wel zon nodig. Dat zal in deze tijd van het jaar niet zo heel een voudig zijn, maar het is het proheren waard. De bol moet op een horizontaal vlak (water pas) op een zonrijke plek in de tuin, op het terras, de vensterbank of het halkon ge plaatst worden. Draai vervolgens de bol rond tot de licht vlek de tijd aangeeft die overeenkomt met de werkelijke tijd. Voor een optimale werking is het verstandig de Zonnebol met zomertijd gelijk te zetten (zomertijd is wintertijd plus één uur). In de winter moet gewoon een uur van de tijd af getrokken worden. De tijd kan ieder jaarge tijde worden aangepast. Voor een goede, so lide installatie is het raadzaam de Zonnebol stevig te verankeren. Vanaf half november is de site www.zonne- bol.nl te bezoeken Informatie Weerwinkel Middelburg, Focus Optiek tel. 0118-625410 De zonnebol kan overal in de tuin worden geplaatst, omdat de tijd zelfs op ruime afstand afleesbaar is. zwart-zilver, zwart-goud of zwart-koperrood. Het wer kingsprincipe en het aparte bol vormige model van de zonne wijzer zijn beschermd door een internationaal octrooi. „De Bol slaat heel goed aan. Je merkt dat mensen toch meer geld gaan uitgeven voor de tuin. En dan willen ze ook iets nieuws. Plantjes staan er na tuurlijk al en ook de gewone zonnewijzers hebben zo hun plekje, maar tuinlief hebbers zoeken toch iets anders. Een aandachtstrekker", verklaart Gabor Timmerman de belang stelling. Hij is bedrijfsleider van Focus Optiek in Middelburg.In die zaak is tevens de Weerwin kel gevestigd. De Weerwinkel is een shop-in- shopidee van de Middelburger D. Hulshof. „Hij is eigenaar van Focus en heeft als hobby weer instrumenten. We hebben dus altijd wel barometers in de zaak gehad. Dat groeide behoorlijk uit z'n jasje. Zo'n drie jaar gele den besloten we een aparte ruimte in te richten voor die in strumenten. En zo is de Weer winkel ontstaan. Het is een con cept, compleet met briefpapier en dergelijke. We hebben toen contact gezocht met andere op ticiens. Het idee sloeg aan en zo zijn er nu landelijk verschillen de weerwinkels. In Zeeland zit de oudste en de grootste", ver telt Gabor niet zonder trots. In de Weerwinkel is alles te vin den dat met het weer, tempera tuur en atmosferische omstan digheden te maken heeft. Niet alleen moderne barometers die passen in een eigentijds interi eur, maar ook een leuke kook- thermometer of een compleet weerstation. Daarnaast bedient de Weerwinkel ook de hobbyist met geavanceerde meteorologi sche apparatuur. Ontwerpen van klanten kunnen ook daad werkelijk vorm krijgen Aan de hand van een tekening laat de Weerwinkel een ontwerp ma ken, dat in een uniek exemplaar resulteert. Zo kunnen stukken ontstaan, van windvaan en tem peratuurmeter tot baro-of hy grometer, met een eigen signa tuur. Tussen al die weerspullen ne men de Zonnebollen een aparte en kleurige plek in. En het einde is nog niet in zicht. De eerste Bol zag begin dit jaar het levens licht, maar de laatste zal voorlo pig nog niet in aantocht zijn. Toch is er voor Randy Hess nog leven na de Bol. „Ik heb wel de ambitie om iets goeds te ontwik kelen. Dat is gelukt met de Zon nebol en daar ga ik zeker nog mee door. Maar ik heb wel de in tentie om andere producten te ontwikkelen. Dat kan van alles zijn, als het maar in dezelfde lijn als die zonnewijzer ligt. Al doende leer je. Ik heb wel het idee dat ik iedere keer opnieuw het wiel moet uitvinden. Maar ja, ik ben nu ondernemer en ik hoop ooit een góede ondernemer te worden." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37