Veel tradities te vieren in de bosrijke Ardennen PZC Kathedralen van arbeid nu toeristische attractie 31 zaterdag 28 oktober 2000 Actieve recreanten kunnen hun hart ophalen in de Belgische Oostkantons. 'lik.** t ophalen in de Belgische Oostkantons. foto's Dienst voor Toerisme van de Oostkantons Wandel- en fietstochten door de ruige natuur maken van de Ardennen één groot pretpark. Vanuit Zeeland is de route Antwerpen-Maastricht-Luik snel te doen. Ook aardig is het traject Antwerpen-Brussel om na een half uurtje vanuit Brussel de snelweg te verlaten en op het gemakje het gebied in te trekken. De Oostkantons, een naam die niet meteen aan onze achtertuin doet denken. Toch zijn ze niet ver van Zeeland verwijderd, de ze oostelijke Belgische pro vincies. Enjuistin het najaar kunnen ze zeer tot de ver beelding spreken. De goudbruin kleurende bossen, snelstromende rivie ren, de tradities en voor de wie van actie houdt de actie ve en sportieve evenementen kunnen een goede aanlei ding zij n voor een lang week einde of een korte vakantie. De Belgische Ardennen, zo als het gebied wel eens met een brede armzwaai getypeerd wordt, mogen dan vooral heu velachtig, bosrijk en met rivie ren doorsneden overkomen; er is niet zo veel fantasie voor nodig om de streek als een groot pret park te beschouwen. Het wemelt er van de plaatsen waar mensen kunnen kajakken, survivaltochten kunnen doen, urenlange wandelingen kunnen maken en vermoeiende moun- tainbiketochten kunnen rijden. Bewegen en actieve vakanties zijn in en daar speelt de toeristi sche industrie in de Belgische Oostkantons volop op in. En met succes want uit de talrijke Nederlandse nummerplaten op de auto's - vooral in het week einde - blijkt dat deze formule aanslaat bij buitenlandse en zeer waai'schijnlijk ook Belgi sche bezoekers. Niet voor niets staat er nogal eens een camping tussen het groen verscholen. Natuurlijk moet een bezoeker aan de Oostkantons niet per de finitie rennen of f ietscrossen om 's avonds dodelijk vermoeid bij een smeulend haardblok in slaap te vallen. Het gebied is uit gestrekt genoeg om alternatie ven te vinden. Met name in het najaar zijn er nogal wat moge lijkheden. Met een verwijzing naar geschiedenis en traditie wordt er veel op touw gezet. Zo zijn er de zogenaamde herfst- markten, zoals in Amel op 11 november de Hubertusmarkt en op 21 november de Katharinen- markt in St. Vith. De eerste markt heeft te maken met de pa troonheilige van de stad. De markt in St. Vith is de grootste en de belangrijkste van de herfstmarkten. Het aantal marktkramers wordt daar steeds groter en een dag van te voren zijn de handelslieden al aanwezig om zich van het beste plaatsje zeker te stellen. Mantel Een echte traditie vormen ver der de Sint Maartensfeesten ter ere van de Heilige Maarten die bekend werd nadat hij als jonge Romeinse soldaat al alles had weggeven en op een koude win terdag bij de Noord-Franse plaats Amiens een verkleumde bedelaar zijn halve mantel gaf. Sinds de 17-de eeuw duikt St. Maarten op als kindervriend die pakjes uitdeelt. Ook lampion optochten, vuur en gebak horen al eeuwenlang bij de feesten die voor hem worden gehouden. In Malmedy (10 november) trekken kinderen al weken van te voren rond om brandbaar materiaal voor de drie vuren voor het feest te verzamelen, Het gaat er om wie het grootste vuur maakt. Het hele stadje is deze avond op de been. In Eupen (11 november) trekken op het Sint Maartensfeest 5000 kinde ren in een zee van lichtjes door de stad, naar de nagebouwde stadspoorten van Amiens. Een groeiend spektakel - onder meer in bezoekersaantal - is het feest in Kelmis (5 november) waar onder meer een groot vuurwerk op het programma staat. De Sint Maartensfeesten worden van 3 tot en met 12 no vember in de regio gehouden. Het najaar is de tijd van de pad destoelen en dat zullen de be zoekers aan de Oostkantons weten ook. Op verschillende plaatsen worden zogenaamde mycologische wandelingen ge houden, die geïnteresseerden aan de hand van een deskundige de gelegenheid bieden wat meer aan de weet te komen over deze bosvruchten. Vanuit het Na- tuui'parkcentrum Botrange in Robertville en het Natuurcen- trum Huis Ternell in Eupen worden dergelijke tochten geor ganiseerd, Een natte herfstdag kan ook aanleiding vormen eens een mu seum in te duiken. Enkele top pers uit het gebied zijn het car navalsmuseum in Malmedy, echt voor de herfst het heem kundig- en boomwortelmuse um in Amel, het biermuseum in Crombach/Rodt, het Huis Ternell in Eupen en het Natuur parkcentrum in Robertville met een voortdurende tentoonstel ling over de evolutie van het veenlandschap. In het najaar is ook de jacht on miskenbaar in de Oostkantons aanwezig, al was het alleen maar op de menukaarten van de restaurants. Met zijn 50.000 hectare bos en venen is het ge bied een van nature zeer wildrij ke streek. Het Hertogenwald, het Bos van Elsenborn of de bos sen van de Hoge Vesder behoren tot de bekendste bossen wat dat betreft, vooral voor de jacht op herten. Reeën komen overigens veel meer voor dan herten. Ze leven in het meer gemengde land schap van bossen en weiden. Verder is ook het everzwijn veel voorkomend wild in deze streek Net zoals het hert houdt het everzwijn van uitgestrekte bos sen en dan vooral loofbossen. Onder het vleesetend wild in dit gebied kunnen de vos, de bun zing, de steenmarter, het herme- lijentje en de huismarter of wil de kat gerekend worden. Overigens is het opmerkelijk dat door het grootschalig rooien van bossen tot in de 17-de eeuw het Eifelgebergte en de Arden nen stilaan in een weidegebied waren veranderd en veel wild was weggetrokken. Rond 1850 werd onder Pruisisch bewind een begin gemaakt met herbe bossing en zo herstelde zich vooral het hertenbestand, Ja gers in het gebied dienen zich te genwoordig te houden aan een jachtplan dat wordt opgesteld in samenspraak met Natuur- en Bosbeheer en uitgaat van een verantwoord evenwicht tussen bos en wild. Wie trouwens genoeg heeft van de bossen kan terecht in het landschap van de Hoge Venen, één van de laatste hoogvenen in Europa. De fauna en flora zijn er uniek en makkelijk te verken nen langs de verharde wegen en houten paadjes. Zo vormen de Oostkantons een erg gevarieerd en aantrekkelijk gebied. Niet alleen in de herst. Tegen het eind van het jaar zijn het de kerstmarkten en met een beetje geluk de eerste sneeuw en de daarmee gepaard gaande langlauftochten die de Arden nen tot een schitterende streek maken. René Schrier Hamburg Eens verschaften de ko len- en staalindustrie in het Ruhrgebied werk aan meer dan een miljoen men sen. Totdat in de jaren tach tig de crisis toesloeg. Veel mijnen en hoogovens zijn verdwenen. Sommige zijn gelukkig bewaard gebleven. De voormalige 'kathedralen van de arbeid' zijn nu indu striële monumenten en een ware toeristische attractie. Staand op het platform van de Gasometer van Oberhau- sen, 117 meter boven de grond, heb je naar alle kanten een prachtig uitzicht over het Ruhr gebied, Als het goed weer is, kun je wel dertig kilometer ver zien, vertelt de gids, en kun je mooi het dalen en opstijgen van de vliegtuigen van de luchthaven Düsseldorf volgen. De Gasometer is niet alleen hoog, maar met een doorsnede van 67 meter ook groot. Als je binnen met de glazen lift om hoog gaat wordt de dimensie er van pas goed duidelijk. Hij diende vele jaren als opslag voor cokesgas. Aanvankelijk was er het plan om hem af te breken, maar daar kwamen zoveel pro testen tegen dat men 'm heeft la ten staan. Hij doet tegenwoor dig dienst als tentoonstellings ruimte. De Gasometer is inmiddels een industrieel monument, een van de tientallen die er de afgelopen kwarteeuw als gevolg van de sa nering in de kolen- en staalsec tor zijn ontstaan. Aanvankelijk had men de mijnen, cokes- en hoogovens en fabrieken met hun vele hallen en gebouwen stuk voor stuk willen opruimen, wat merendeels ook wel is ge beurd, Maar gelukkig zijn er ook vele blijven bestaan en heb ben ze een andere bestemming gekregen. Het Ruhi'gebied, waarvan de in dustriële ontwikkeling halver wege de negentiende eeuw be gon, is globaal de strook van tachtig kilometer tussen Duis burg en Dortmund. Bijna an derhalve eeuw beheersten de kolen-, ijzer- en staalindustrie hier het leven en brachten ze welvaart. Voor de oorlog was het Hitiers geoliede oorlogsma chine, daarna was het de motor van het Duitse Wirtschaftswun- der. Begin jaren zestig raakte de mijnindustrie en middenjaren zeventig de staalsector in een lang aanhoudende crisis. Talrij ke vestigingen moesten er in de afgelopen vijfentwintig jaar worden gesloten en vele tien duizenden arbeidsplaatsen af gebouwd. En het eind is nog al tijd niet in zicht. Momenteel werken er nog zestigduizend mensen in de overgebleven mij nen en hoogovens; volgend jaar zullen dat er nog maar de helft zijn. Maar langzaam wordt de hemel boven het Ruhrgebied weer blauw. Letterlijk en figuurlijk. Dienstverlening, telecommuni catie en hightech zijn de nieuwe sectoren waar het geld wordt verdiend. De mijnen, hoogovens en andere zware-industriefa- brieken zijn bezienswaardighe den geworden. De highlights - negentien in totaal - zijn opge nomen in een vierhonderd kilo meter lange, uitstekend beweg- wijzerde Route der Industrie- kultur dwars door de regio Atelier De mijn Zollverein XII in Essen wordt wel het symbool en haar indrukwekkende schachttoren de Eiffeltoren van het Ruhrge bied genoemd. De mooiste mijn ter wereld, zegt de gids trots. In middels is ze door de Unesco ook erkend als werelderfgoed, De schacht XI werd tussen 1928 en 1932 gebouwd en gold destijds als ultra modern en als ultiem voorbeeld van industriële ar chitectuur. In 1986 ging de Zoll verein als laatste mijn van Essen dicht. Niemand die toen enig idee had wat er met de mijn moest gebeu ren. Een tentoonstelling van grote sculpturen in een opge knapte werkplaats, enkele jaren later, zorgde voor een keerpunt. De expositie was zo geslaagd, dat werd besloten ook andere gebouwen en hallen te bestem men voor de kunst, of als atelier of als tentoonstellingsruimte of als theater. Een groot gedeelte van het ge bouwencomplex - veelal in Bauhaus-stijl - is nu gerestau reerd; aan het restant wordt de komende jaren gewerkt. Als over drie j aar alles klaar is, heeft de hele opknapbeurt en herin richting bijna 120 miljoen mark gekost. 'Tja', zegt de gids die zelf jaren lang in de mijn werkte, 'in het begin vonden we het belachelijk dat er zoveel geld voor werd uit getrokken, maar nu zijn we hartstikke trots op het resul taat.' Rindert Paalman f 1/ A Rurhgebied Duisburg1 Bochum •"•Dortmund Essen 2 Düsseldorf Keulen# •Bonn DUITSLAND De binnenhaven Duisburg is te bereiken via de Autobahn A40. Afslag DU-Kaiserberg, Carl Benzstrasse, richting Meideri- ch/Ruhrort, links Ruhrorterstrasse, Ruhrdeich, links Max-Peters- strasse, links Schifferstrasse, Philosophenweg. Het Landschapspark Duisburg-Noord is bereikbaar via de Auto bahn A42. Afslag DU-Ncumühl, Duisburgerstrasse/Neumüh- lerstrasse (B8)in de richting Meiderich, rechts Emscherstrasse. Gasometer/CentrO Oberhausen is te bereiken via de Autobahn A42. Afslag OB-Zentrum, Konrad Adenauerallee richting OB- Zentrum/Neue Mitte. Verder de bewegwijzering volgen. Mijn Zollverein XII in Essen is te bereiken via de Autobahn A42. Af rit Gelsenkirchen-Heszlcr. Verder de bewegwijzering volgen. Mijn Zollern II/IV in Dortmund is bereikbaar via de Autobahn A40. Afslag DO-LiittgendorfB235. Verder de bewegwijzering Route In- dustriekultur volgen. Voor informatie over de Route der Industriekul tur: Ruhrgebiet Tou- rismus, Königswall 21. D-44137 Dortmund, tel. 0049-2311816186; fax 0049-2311816188, Internet: www.ruhrgebiettouristik.de Het landschap van de Oostkantons is afwisselend, met de Hoge Venen als bijzonder natuurgebied. Brussel BELGIË Uffe*; Eu^en M1 R°b«H"e Namen M1alm >dy« #Ame| St. Vith# NOORDZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31