De stiefdochters van Amsterdam Het zoete zwarte water PZC 30 Westelijke eilanden Ecodrome Zwolle Alpenexpress Wijntochten Valencia Ongenood Trabant Skispringen zaterdag 28 oktober 2000 Er is geen betere manier om de hoofdstad te leren kennen dan met een ras-Am- sterdammer op stap te gaan. Al dertien jaar biedt 'Mee in Mokum' die mogelijkheid. Nieuw dit jaar zijn de mari tieme wandelingen. Een er van leidt naar de westelijke eilanden. Ze liggen op amper één kilometer van het Cen traal Station van Amster dam. Toch vormen ze een witte plek op de toeristen- kaart. Ten onrechte. In café-restaurant 'De Gouden Reael' herinnert niets aan Jan Mens. En dat is vreemd, want de schrijver gebruikte het etablis sement aan de Zandhoek 14 als decor voor zijn gel ij knamige ro man. Toch is er in de gelagkamer geen exemplaar van de bestsel ler uit 1940 te ontdekken. Zelfs een foto van de schrijver ont breekt. Op een steenworp af stand is er wel het Jan Mens Plein. Maar je wordt niet echt vrolijk van die fantasieloze kwak woningwetwoningen rondom een speelplaatsje met plein vrees. Geen plek dus om een romancier mee te eren. Jan Mens had beter verdiend. Want mede dankzij zijn boek 'De Gouden Reaelover de onge huwde moeder Griet Manshan den en haar café zag het ge meentebestuur van Amsterdam een halve eeuw geleden af van de plannen om de huizen aan de Zandhoek te slopen. De 17de- eeuwse panden zijn inmiddels prachtig gerestaureerd en bie den een staalkaart van typisch- Amsterdamse gevels in alle soorten. Opvallend zijn de hou ten trappen voor de huizen. De deuren kregen een hoog afstap je, omdat de kaai bij hoog water regelmatig overstroomde. Mis schien draagt een van de panden daarom de naam 'Ark van Noach' Witte plek De Zandhoek is een van de meest idyllische plekjes op de Westelijke Eilanden; een foto geniek juweeltje, met uitzicht op het IJ. Toch struikel je er niet over de toeristen en dagjesmen sen, want reisgidsen reppen niet of nauwelijks over het Realen-, Prinsen- en Bickerseiland. Op amper één kilometer van het Centraal Station vormen ze een witte plek op de toeristenkaart. Volgens stadsgids Riek Broers heeft dat te maken met de be reikbaarheid. De spoorlijn vormt een barrière." Vanuit het centrum zijn de eilanden alleen te bereiken via treurige tunnel tjes onder de 6-baans spoor baan, waar elke minuut een trein overheen dendert. Boven dien zijn de eilanden niet inte ressant voor het massatoerisme. Er zijn geen winkelstraatjes, geen musea of andere attracties. Trams en bussen rijden er met een boog omheen. Het autover keer ligt er aan banden. De ka rakteristieke ophaalbruggen die de eilanden met elkaar en de rest van de stad verbinden, ver sterken het gesoleerde karakter. Maar de drie stiefdochters in de luwte van de stadsdrukte zijn wel degelijk charmant. Ze stra len ook doordeweeks een zon dagochtendsfeer uit, die uitno digt om in alle rust langs de grachtjes te slenteren en te ge nieten van de oude schepen en de witte ophaalbruggetjes, die tot de mooiste van Amsterdam behoren. De 'Drieharingen- burg' bijvoorbeeld en de 'Gal- genbrug', zo genoemd omdat het kippenbruggetje vroeger een riant uitzicht bood op het galgenveld, waar de lijken van gehangenen ter waarschuwing en vermaak wiegden in de wind tot ze doodleuk waren wegge rot. Dit is Amsterdam voor gevor derden. Langs de grachten en schilderachtige straatjes met stoere namen als Bokkinghan gen en Nieuwe Teertuinen rij gen onafzienbare rijen pakhui zen zich aaneen tot wanden van ruwe schoonheid. De namen staan op de luiken geschilderd. De Korenschuur. De Teerton. De Schelvis. De Gouden Kop. De Walvisch. De Vrede. Mercurius. Insulinde. Namen uit de Gou den Eeuw, toen de drie westelij ke eilanden aan het IJ werden ontworsteld, om te dienen als stapelmarkt voor de goederen die vanuit alle windstreken naar wereldhaven Amsterdam werden gebracht. Men noemde de westelijke eilanden in die tijd de 'voorraadschuren van Euro pa'. Hier lagen de goederen op geslagen van de steenrijke kooplieden die in de grachten- gordel hun stadspaleizen lieten bouwen. Later verrezen op de eilanden ook woningen, fabriekjes en scheepstimmerwerven. Op hét hoogtepunt van de maritieme roem waren er 21 werfjes. Daar van is nog een handjevol over. Een van de meest schilderachti ge is te bereiken via een smalle steeg aan de Vierwindenstraat 10Het is de oudste scheepswerf van Amsterdam. In 1627 begon nen onder de naam 'Het Avon tuur' en sinds 1885 eigendom van de familie Bierenbroodspot. Op het werfje ligt een tjalk op het droge. De geur van roest, teer, touw en hout. De zwijgende schoonheid van het water dat schepen, pakhui- De gidsenorganisatie 'Mee in Mokum' is een initiatief van het Gilde Amsterdam. Meer dan 200.000 dagjesmensen zijn al mee geweest met één van de honderd oudere Amsterdammers die als stadsgids optreden en op geheel eigen wijze uit eigen ervaring over hun stad vertellen. Er zijn onder meer wandelingen door de oude bin nenstad, de Jordaan en de buurten die ankeren in het maritieme verleden van de stad. Er wordt ge wandeld in groepjes van ongeveer acht personen. Deelname kost vijf gulden per persoon. Het beta lingsbewijs geeft reductie op diverse attracties in Amsterdam. De wandelingen duren 2 tot 3 uur en starten elke dag (behalve maandag) om 11 uur bij restaurant 'David Goliath' op de binnenplaats van het Amsterdams Historisch Museum, Kalver- straat 92. Reserveren is mogelijk tot uiterlijk één dag voor vertrek. Telefoon: 020-625.13.90 (maandag t/m vrijdag 13-16 uur). zen en bomen rimpelloos weer spiegelt. Aardkleuren. Het lijkt op een schilderij vanG. H. Breitner. De schilder werkte van 1898 tot 1914 in een houten ate lier op het Prinseneiland. Het staat er nog steeds en is te zien vanaf De Nieuwe Teertuinen. Lachen Het Realen-, Prinsen- en Bic kerseiland kenden ook een lan ge periode van verpaupering en armoe. Maar sinds de jaren ze ventig vindt een wederopstan ding plaats. Bouwvallen en krotten maakten plaats voor nieuwbouw. Eeuwenoude pak huizen en bedrijfspanden zijn gerestaureerd en verbouwd tot riante appartementen, kanto ren, studio's en galeries. Ook zijn er diverse ateliers, onder andere van de vermaarde kunst schilder Ans Markus. Aan de ge vel van haar atelier prijkt een gevelsteen met de vrolijke tekst 'Lachen'. Desteen is symbolisch voor de westelijke eilanden. Amsterdam lacht er weer, waar het lang heeft gehuild. Aad Struijs Voor meterslange haaien moet je er niet zijn. Het Ecodrome te Zwolle doet niet mee aan de trend van grote nagebootste oceanen, die de bezoekers veel oh's en ah's moeten ontlokken. Want zoetwateraquarium Rio Ne gro, wordt bevolkt door klei ne, kleurige vissen uit het Amazonegebied Voor de duidelijkheid, de vis sen die we in het aquarium hebben losgelaten, zijn speciaal voor ons in Suriname en Brazi lië gekweekt. Zeker als ecolo gisch museum zou het een beetje vreemd zijn, wanneer we de echte Rio Negro laten leegvissen om de dieren hier naartoe te brengen. Zo werkt dat natuur lijk niet,' legt woordvoerster Karen van der Vorst uit Het is de afgelopen dagen een drukte van belang geweest in Zwolle, waar de laatste hand is gelegd aan de inrichting van de nieuw ste attractie Rio Negro. Het bestaande Biorama, een grote glazen piramide met daar in een tropische tuin, werd daarvoor geheel onder handen genomen. De beplanting in de tropische tuin is aangepast aan de nieuwe bewoners, zoals ha gedissen, vlinders, pijlgifkik kers, spinnen en vogels. In het midden van de piramide is een groot aquarium geplaatst, waar omheen de bezoekers kunnen wandelen. Een forse houten trap leidt ze naar een platform, waar vandaan men een goed overzicht heeft over de bak. Vanaf dit platform is het zicht op het water het mooist. Men kijkt in de diepte naar een oever van het amazonewoud, waar tussen boomwortels en planten duizenden vissen hun weg zoe ken. Na Burgers Ocean in Arnhem en het Oceanium in Rotterdam lijkt het Ecodrome het derde at tractiepark dat zich op het wa- tergebeuren stort. Een nieuwe trend wellicht? 'Nee, puur toe val,' stelt woordvoerder Johan Kaspers. 'Een tijd geleden zaten we te tafelen met mensen van Natura Biotoop, een belangen vereniging voor liefhebbers van zoetwateraquaria. Deze vereni ging opperde dat het wellicht leuk zou zijn iets met aquaria te doen in het Ecodrome, vooral om liefhebbers van tropische vissen voorlichting te kunnen geven. Veel mensen dromen van een mooi zoetwateraquarium in huis, maar weten onvoldoende over het onderhoud en welke ei sen bepaalde vissen aan hun leefomgeving stellen. Wij waren als museum wel toe aan een nieuwe activiteit, en zo viel alles dus op z'n plaats.' Filtersysteem Het Ecodrome, dat sinds 1997 bestaat, besloot een zoetwa teraquarium aan te leggen dat gebaseerd is op de in Brazilië stromende rivier Rio Negro (Zwarte Rivier), die uitmondt in de Amazone. Hoewel de bak met de afmetingen tien bij vijf bij twee meter niet gigantisch oogt, is het toch de grootste in zijn soort in Europa, weet Karen van De wilde gup is een van de bewoners van het zoetwaterbassin. der Vorst. De eerste werkzaam heden in de glazen piramide zijn al in maart begonnen. Hoogte punt was het plaatsen van de bak, waarin een zoetwater-bio toop is nagebootst. In het mid den van het water ligt een lang werpig eiland waar kleine dieren rondscharrelen. Aan één zijde van het eiland stroomt het water snel, aan de andere, on diepe zijde klotst het zacht te gen de oever. Om het water zui ver te houden is een ingenieus filtersysteem nodig. Dat kan aan de achterzijde door een gla zen wand bekeken worden. Het bassin biedt ruimte aan liefst twaalfduizend vissen, va riërend van heel klein tot rede lijk groot. De eerste vierduizend zijn maandag vrijgelaten, daar na volgde in de loop van de week de rest van de vissen. In de echte Rio Negro komen ook piranha's voor, maar als die er in Zwolle bij geplaatst zouden worden, zouden waarschijnlijk binnen korte tijd alle overige vissen verdwenen zijn. Daarom komt er in het voorjaar een apart aquarium voor deze roofvissen. Mammoetbotten Het idee achter het zoetwa teraquarium is niet alleen het verschaffen van kijkplezier, maar dus ook het geven van een stukje voorlichting. Het Eco drome is immers een educatief themapark. Dat betekent dat er onder meer veel activiteiten zijn, gericht op zowel kinderen als volwassenen. Zij kunnen da gelijks deelnemen aan work shops of rondleidingen. Erg po pulair bij de jonge bezoekers is het opgraven, schoonvegen en onderzoeken van mammoetbot ten, een bezigheid die tot op he den alleen in de buitenlucht kan plaatshebben. Deze winter wordt er echter een overkap ping gebouwd, zodat het botten graven ook bij slecht weer kan doorgaan. De kinderen krijgen een stukje grond toegewezen dat ze voorzichtig moeten afgraven. Ze vinden gegaran deerd een origineel mammoet- bot, dat ze wel mogen onderzoe ken maar om begrijpelijke redenen niet mogen houden. Ecodrome omvat onder meer een natuurhistorisch museum, met veel geprepareerde dieren of replica's, waaronder de uitge storven dodo. Het aantal inter actieve onderdelen in dit muse um wordt de komende tijd uitgebreid. Grote favoriet bij vooral kinderen is de reis dooi de aarde, waarbij je in een kar- foto GPD retjes langs het ontstaan van on ze planeet wordt gevoerd. Ten slotte zijn er diverse exposities, deels permanent en deels tijde lijk. Nog tot begin volgend jaar is de tentoonstelling Verboden souvenirs te zien, een bijna grie zelige collectie opgezette kro kodillen en apen, ivoren voor werpen en slangenlederen tassen, die de douane op Schip hol uit de bagage van vakantie gangers heeft onderschept. Alice Plekkenpol Hoewel er in het seizoen 1998/1999 door nog bijna 30.000 passagiers gebruik van werd gemaakt, rijdt er de ko mende winter geen 'Franse' Al penexpres meer. Dat betekent dat populaire skibestemmingen als Les Arcs en Les Trois Vallées (Courchevel en dergelijke) per trein alleen nog bereikbaar zijn met de aanzienlijk snellere (maar ook duurdere) Thalys. De Alpenexpres naar zowel Oos tenrijk als Zwitserland blijft wel gewoon 'in de vaart'. Jeanet Bruining organiseert ook dit jaar weer een aantal wijnwandeltochten door Duits land. Daaronder een vierdaagse (van 16 tot en met 19 november) in de Mittelmosel waar de drui ven worden gebruikt voor wij nen als Traben-Trarbach, Erde- ner Treppchen, Würziger Würzgarten en Bemkasteler Docter. De wandelingen worden I gemaakt vanuit een vier ster ren-hotel in Zeltingen (50 kilo meter van Trier) en eindigen alle in een domein waar uiteraard uitgebreid van de wijnen kan worden geproefd. Informatie: Jeanet Bruining, telefoon 070 - 3620707. Het aantal lijndiensten van Transavia naar populaire vakantiegebieden, breidt zich verder uit. Vanaf 25 maart vol gend jaar worden de bestem mingen Valencia (drie keer per week) en het op het Griekse vas teland gelegen Thessaloniki (vijf keer per week) door de Ne derlandse luchtvaartmaat schappij aangevlogen. Kaartjes voor lijndiensten zijn over het algemeen duurder dan die voor chartervluchten, maar hebben het voordeel dat ze niet tegelijk met logies (in een zogeheten 'package-deal') hoeven te wor den geboekt. Transavia hoopt met de uitbreiding van het aan tal lijndiensten niet alleen meer vakantiegangers te trekken, die liever individueel op stap gaan dan met een touroperator, maar ook zakenreizigers. Ongenode Gasten' is de naam van het nieuwste deeltje uit de reeks 'Zoo Informatie' die sinds jaar en dag door het Noor der Dierenpark wordt uitgege ven. Zoals de naam al min of meer zegt, beschrijft het boekje voorzichtig uitgedrukt 'minder gewaardeerde dieren'. Zoals muizen, mijten, spinnen en pis sebedden ook. Ze komen, net als de mysterieuze kerkuil trou wens, allemaal in woord en (schitterend) beeld voor in 'On- genoode Gasten', dat kan wor den besteld door 12 gulden over te maken op giro 92.75.86 van het Noorder Dierenpark onder vermelding van de titel van het boekje. Aan het loket ter plaatse is de prijs 8,50 gulden. Het Ecodrome is gevestigd aan de Willemsvaart, tien minuten lo pen van het NS-station in Zwolle of per auto bereikbaar via de ring-Zuid. Het museum is tot eind deze maand dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur, vanaf november op woensdag van 12.00-17.00 uur en in het weekeinde van 10.00-17.00 uur. Entree: volwassenen 16,00 kinderen van 4-11 jaar 13,50. Parkeren: 5,00. Toeristen die Dresden bezoe ken, kunnen de stad tegen woordig verkennen met een Trabant, de bekende tweetakt- auto uit de tijd van de DDR. Via een radioverbinding wordt on derweg uitleg gegeven over on der meer de bezienswaardighe den en de geschiedenis van Dresden. Informatie en reserveringen: High Live Evenets, lm Walds- chlösschen, Sudhausweg 8, D-01099 Dresden, tel. 0049.3518990066, fax 0049.89900, e-mail: post@trabi-safari.de en internet: www.trabi-safari.de In het in het Salzkammergut (Oberösterreich) gelegen Bad Goisern wordt van 11 tot 14 ja nuari 2001 een beginnerscursus skispringen georganiseerd. Er staan vier springschansen ter beschikking, oplopend van heel klein tot vrij groot. Het is de be doeling dat cursisten uiteinde lijk een sprong kunnen maken van om en nabij de veertig me ter. De uitrusting wordt ter be schikking gesteld en de prijs voor dit alles bedraagt per per soon (omgerekend) iets meer dan 750 gulden inclusief onder meer vier overnachtingen in een ontbijtpension en een video analyse. Informatie en boekingen: O Touristik, Khevenhüllerstrae 14, A-4010 Linz, Oostenrijk, tel. 00 43 732 -663024, fax: 00 43 732 663025. De Drieharingbrug is een van de mooiste kippenbruggetjes in Amsterdam. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30