PZC Het gaat in het Kruger Park niet alleen om grote beesten 29 IJsselmeer Jordanië Glas Avondmusea Atoombom Striproute zaterdag 28 oktober 2000 Leon Serfontein bena drukt niet één keer, maar vele malen hoe bijzon der hij zijn werk als ranger van het Kruger Nationaal Park vindt: ,,Ik ben een be voorrecht mens." Met zijn geweer in de hand en voortdurend om zich heen kijkend of het kleine gezel schap dat hij lopend door de bush begeleidt, niet wordt bedreigd door een charge rende neushoorn, een geïrri teerde olifant of een hongeri ge leeuw, wijst hij over de ongerepte heuvels en dalen: ,,Er zijn maar weinig plekjes op de wereld waar de natuur de afgelopen honderd jaar niet is veranderd. In het Kru ger Park wordt het Afri kaanse verleden - toen mens en dier nog in redelijke har monie samenleefden - het dichtst benaderd. Als je hier loopt, kun je je een beetje voorstellen hoe het er vijf honderd jaar geleden in gro te delen van Afrika heeft uit gezien." Serfontein is trailranger, al negen jaar. Meestal loopt hij de Metsi Metsi Trail, in het mid den van het park, vlakbij de rustplaats Tshokwane. Maar soms wisselt hij met collega's el ders in het park ,,Elk gebied is weer anders, met andere flora en fauna. Ik hoop dit tot mijn pensionering te kunnen blijven doen." Zijn taak is het begelei den van toeristen die een wan delsafari maken. Er zijn zeven 'trails' in het park. Drie dagen lang trekt een groepje van maxi maal acht toeristen en twee ge wapende rangers te voet door een voor andere toeristen afge sloten deel van het park. Over nacht wordt in kleine kampen, waar de meest noodzakelijke comfort ter beschikking staat. Per jaar kunnen maximaal 4000 toeristen gebruik maken van deze faciliteit. Het gaat in het Kruger Park niet alleen om de grote beesten, en zeker niet op de trails. „De stil te, de rust, het gevoel een te zijn met de bush, de geluiden van de vogels, de geuren. Om dat alles gaat het," benadrukt Serfon tein, als hij ons wijst op de wilde basilicum, die hier overal staat. Fernando, de Mozambiquaanse trekker, die hem vergezelt toont dat op een andere manier. Hij wijst op een gat in de grond, met een diameter van tien centime ter. „Weet je wat daar in zit? Een baboon-spin." Met een stokje verwijdert hij het vlies je van spinnenweb dat over de opening is gespannen en duwt het stokje voorzichtig naar binnen. „Heb bes." En triomfantelijk trekt hij een prachtig oranje gekleurde spin ter grootte van een kinder vuist naar boven. „Dit is een vrouwtje, de mannetjes zijn niet groter dan een muntstuk. Ze kunnen een vogel verschalken. Weet je dat de vrouwtjes het mannetje na de paring vaak op eet?" Echte verhalen Wie enige dagen door het Kru ger Park rijdt en wandelt, krijgt slechts een vertekend beeld van wat hier allemaal speelt, 's Avonds rond het kampvuur, en later in gesprekken met ran gers en andere betrokkenen in de rustkampen, komen pas de echte verhalen los. Over stro pers, vluchtelingen, de nadelen van toerisme en de enorme kos ten die natuurbehoud nu een maal met zich mee brengt. Want het is niet allemaal koek en ei in het park. De bezetting van de kampen is hele jaar door bijna 100 procent en met de meeste diersoorten gaat het goed. De witte neushoorn kan van het lijstje met bedreigde diersoor ten worden geschrapt, de tsesse- be en de eland doen het boven verwachting goed en de olifan ten nemen in zo'n dramatisch tempo in aantal toe, dat het Kruger Park volgend jaar over zal moeten gaan tot 'cullen' (af schieten). Het cullen van olifanten is al ja ren een ander controversieel on derwerp. Gart-Jan Sterk, een jonge in Zuid-Afrika geboren aanstaande ranger van Neder landse afkomst, en op dit mo ment op stage in het Kruger Park: „Berekeningen en tellin gen hebben uitgewezen, dat er tussen de twee- en drieduizend olifanten teveel zijn. Kijk maar naar landen als Botswana en Zimbabwe. Daar zijn hele ge bieden waar geen boom meer overeind staat. Het landschap daar verandert in een snel tem- A Mannetjesolifant; bedreigde diersoort of niet? po in een woestijn. Iedereen, die werkt voor de afdeling natuur behoud van het Kruger, vindt het een ramp, maar als er geen olifanten worden geschoten, loopt de hele ecologisch even wicht in het park gevaar." Als gevolg van een sterke inter nationale lobby zijn de afgelo pen jaren de ciülingprogram- ma's van het Kruger Park in de ijskast gestopt. Maar het is nu bittere noodzaak. Sterk: „Alle dierentuinen en privé-parken in de wereld zitten vol. Olifanten worden wel zestig jaar in het wild en hebben geen echte na tuurlijke vijanden, behalve de mens," ligt Sterk toe Omgekeerde trek Het Kruger Park wordt in toe nemende mate geconfronteerd met een omgekeerde trek De komst van tienduizenden eco nomische vluchtelingen naar het Afrikaanse eldorado dat Zuid-Afrika heet. Serfontein: „Die vluchtelingen zijn er altijd al geweest, maar zelfs nu er een einde is gekomen aan de burger oorlog, ontvluchten steeds mee Mozambiquanen hun land in de hoop een betere toekomst. Met fatale gevolgen Steeds vaker treffen rangers op hun patrouil les de resten en kledingstukken aan van vluchtelingen, die de tocht van circa 50 kilometer niet foto Ben Blumers/GPD hebben overleefd. Niet alleen vallen zij ten prooi aan leeuwen en luipaarden, ook buffels, oli fanten, zwijnen, neushorens, krokodillen en nijlpaarden ma ken regelmatig slachtoffers on der de vluchtelingen." Onlangs werd in het Metsi Met- si-gebied nog een Mozambi quaanse stroper aangehouden, die met een AK74 geweer een neushoorn had gedood. „Die man had eerst de moeder ge dood om haar hoorn te verko pen. Omdat haar jong hem te veel hinderde, heeft hij dat ook maar doodgeschoten. Hij be kende ook minstens een olifant te hebben geschoten voor het ivoor. Liever de gevangenis in Zuid-Afrika dan terug naar Mozambique. De man had ook een afschuwelijk verhaal te ver tellen. Vrouw en kinderen voor zijn ogen vermoord tijdens de burgeroorlog, zijn ouders afge slacht met machetes." De man is overigens eind december eerst tot tien jaar veroordeeld voor het doden van de neushoorn en daarna nog eens tot twintig jaar voor het doodschieten van de olifant. Utopie Joris Bertens is mede-eigenaar van een lodge in Phalaborwa, net buiten de hekken van het Kruger Park. Samen met zijn vriendin Annemane zit hij nu ruim vijf jaar in het gebied en is echte Kruger-expert geworden. Joris en Annemarie studeerden aan de hogere hotelschool in Maastricht en kwamen in Pha laborwa terecht via hun stage. Inmiddels is de Sefapane Lodge een geliefkoosde stageplek ge worden voor studenten uit Maastricht en Leeuwarden. „De beoogde uitbreiding van het Kruger Park is vooralsnog een utopie In de plannen moet de weg die van hier het Kruger doorsnijdt bij Letaba, worden doorgetrokken naar Mozambi que en dan verder helemaal naar de Indische Oceaan. Zo lang de situatie daar niet veilig is, voor mens en wild, is het be ter dat er nog maar even wordt gewacht met de uitbreiding van het Park. Er zijn nu al proble men genoeg." Wie echter urenlang door de bush over de wilpaden achter gewapende rangers loopt, ver geet maar al te gemakkelijk hoe moeilijk het is om een van 's we relds echte natuurparadijzen ook voor de 21ste eeuw te be houden. Het enige echte gevaar in de bush is het wild, dat plotseling het pad kan kruisen Een giftige black mamba, een hongerige hyena, een dolle buffel of een op hol geslagen nijlpaard. Op exact dezelfde dag dat wij door het Metsi Metsi-gebied lopen, moet een ranger op de Wolfhutertail een neushoorn neerleggen die op zijn groep afstormde. Ser fontein: „Gelukkig heb ik dat nooit hoeven doen. Maar er zijn wel situaties geweest, dat het kantjeboord was." Ruud de Wit KRUGBi Pietersburg NATIONAAL PAUK ZUID-AFRIKA Het Kruger Park wordt hoofdzakelijk bezocht in een auto. Maar al enige decennia worden er wandeltochten georganiseerd vanuit speciaal daar voor aangelegde bushkampen. Onder begeleiding van twee gewapende rangers wordt er dan vanuit die kampjes gewandeld door anders nooit door mensen betreden gebied. De tochten, wilderness trails geheten, duren drie dagen en per trip worden maximaal acht personen meegenomen. Er is een leeftijdsgrens van 16 jaar. Ouderen boven de zestig moeten over een goede conditie beschikken. Per wandeling wordt, afhankelijk van het gezelschap, tussen de 12 en 15 kilometer afgelegd. De wandelin gen beginnen rond zonsopgang en eindigen rond het middaguur, 's Avonds volgt dan meestal een wat kortere excursie. Boekingen moeten ruim van te vo ren worden gemaakt. Over het algemeen zijn de trips tot ruim een jaar voor datum volgeboekt. Voor meer informatie kan men terecht bij SATOUR in Amsterdam. Jozef Israëlskade 48 F, 1072 SB Am sterdam. Tel. 020-6646201. E-mail: Satour@pi.net. Of rechtstreeks bij National Parks, PO Box 787, Pretoria 0001. E-mail: reservations@parks-sa.co- .sa. De kosten liggen rond de 1200 rand (400 gulden) per persoon voor een trip van drie dagen, inclusief eten en overnachting. Voor drank moet men zelf zor gen; ook voor vervoer naar en van het Kruger Park. De veerboot tussen Enkhui zen en Stavoren vaart op zondag 29 oktober voor het laatst dit jaar heen en weer over het IJsselmeer. De 'Bep Glasius' vertrekt om 8.45 uur vanuit Enkhuizen (achter het NS-sta- tion); de terugtocht vanuit Stavoren wordt om 18.15 uur aanvaard. De fiets mag gratis mee. Informatie; Naco Amster dam: telefoon 020 - 6262466. Jordanië heeft in Nederland sinds kort een eigen toeristi sche vertegenwoordiging Het is de Jordan Tourism Board (JTB), gevestigd aan de Sarphatistraat 107,1018 GB Amsterdam. Het telefoonnummer is 020 - 6705211Bij de JTB kunnen va kantiegangers terecht voor al gemene reisinformatie over Jor danië, maar ook voor specifieke bestemmingsgegevens over bij voorbeeld highlights als Petra en de Wadi Rum. In Hoogeveen wordt op zondag 29 oktober in de Mauntshof de 7e editie van de Glasbeurs ge houden. Zo'n honderd verzame laars uit Nederland, Duitsland en België bieden er glasartike- len aan, variërend van oude inktflesjes tot bijzondere unica. Verder zijn er de hele dag de monstraties van de glaskunste naar Cees van Olst. Informatie: Organisatieburo 't Noord, telefoon 0528 - 220822. In Berlijn blijven vijf grote musea voortaan op donder dag langer open. De deuren van het Pergamonmuseum, het Mu seum der Gegenwart, de Neue Nationalgalerie, de Gemalde- galerie en het Deutsche Histori sche Museum worden pas om 22 uur gesloten. Dit om het sterk stijgend aantal bezoekers beter van dienst te kunnen zijn. Ber lijn heeft net als Londen nu ook een filmmuseum. Het is geves tigd in het Sony Centre aan de Potsdamer Platz en het toont de bezoekers onder meer een unie ke 'Mariene Dietrich-collectie' met jurken, schoenen, koffers, brieven en foto's. Ook zijn er herinneringen aan vermaarde acteurs en regisseurs als Fritz Lang, Heinz Rühmann en Rai- ner Werner Fassbinder. Het Filmmuseum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10 tot 18 uur met uitzonde ring van donderdag als de deu ren tot 20 uur geopend blijven. Informatie: Berlin Tourismus Marketing GmbH, tel. 0049 3026474812, fax 0049 3026474899, Internet: www.btm.de e-mail: presse@btm.de In het NAA Omroepmuseum aan de Oude Amersfoortse- weg 121-131 in Hilversum, kan nog tot en met 18 november worden gekeken naar de film 'De BB is Paraat!De fascine rende, maar vaak ook hilarische documentaire ('wat moet u doen als de atoombom valt?') is sa mengesteld uit onder meer frag menten van propagandafilms die in de jaren vijftig voor de toen juist opgerichte organisa tie Bescherming Bevolking (BB) door mensen als Willy van He- mert werden gemaakt. Ook werd gebruik gemaakt van de Amerikaanse film 'The Effects of Atomic Bomb explosians' die speciaal voor het Nederlands publiek werd nagesynchroni seerd. Informatie: telefoon 035 - 6885889. De vermaarde striproute in Brussel is onlangs opnieuw uitgebreid. Ditmaal met een af beelding van Jonge Albert, de held uit de strips van Yves Cha- land, de inmiddels overleden Franse tekenaar die zeggen kenners als geen ander de sfeer van Brussel kon weergeven. Jonge Albert valt te bewonde ren op Rue des Alexiens 49 en vormt daarmee de jongste 'hal te' van de Brusselse striproute die staat opgetekend in een bro chure die voor 4,95 gulden ver krijgbaar is bij het Belgisch Ver keersbureau voor de Ardennen en Brussel, Kennemerplein 3, 2011 MH Haarlem, telefoon 0900-2020107. foto Ruud de Wit/GPD Op wandelsafari door het Kruger Park.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29