Het mag een beetje duurder zijn PZC Luxe wonen tussen de sterren van Saint-Tropez ^rar'1 k - ijr~ Tweede huis onder de Spaanse zon Droomhuis 27 zaterdag 28 oktober 2000 Een (tweede) eigen huis op een plek on der de Spaanse zon en altijd iemand in de buurt die van je houden kon. Dat lijkt alleen maar weggelegd voor miljo nairs en vermogenden. Maar met de groeiende welvaart zijn eenvoudiger wo ningen in een Spaanse residentie ook be reikbaar voor mensen met twee maal mo daal (een jaarinkomen van een ton) of voor hen die een leuk spaarcentje hebben. Voor iets meer dan twee ton kun je aan de zon overgoten Spaanse kust al een leuk optrekje kopen met eigen tuin of patio en (dak)terras. Voor wie minder te besteden heeft zijn er recht- toe-recht-aan appartementen van 125.000 tot 150.000 gulden. Daarvoor bezit men dan een huis aan een Spaanse costa. Het gaat hierbij dus niet om 'timesharing', waarbij meerdere men sen deelnemen in één woning, die door onder verhuur moet worden uitgenut. Hoe het gekochte huis in Spanje wordt gefinan cierd, moet ieder zelf bepalen aan de hand van zijn budget. Minimaal wordt wel verwacht dat de helft aan eigen geld wordt ingebracht. De rest kan meestal probleemloos gefinancierd wor den, omdat mensen vaak al een eigen huis met overwaarde in Nederland hebben. Hierbij moet worden aangetekend dat een tweede huis vanaf 2001 niet meer onder de aftrek voor hypotheek rente van de eigen woning valt. Ook mag niet vergeten worden dat naast de koopprijs, net als in Nederlander ook jaarlijkse vaste lasten zijn voor lokale belastingen, heffin gen, verbruik van elektriciteit en water, service kosten en niet te vergeten de bijdrage voor het gemeenschappelijke zwembad. Ruwweg moet daarvoor 4000 tot 6000 gulden gerekend wor den voor een woning van twee ton. Leuk Rotterdammer Jan Hilberding is in Nederland met zijn vrouw en zakenpartner Betty van der Zaal hoofdagent van de Brits-Nederlandse groep Atlas International, die aan de Spaanse Costa Blanca een grote rol speelt in de bemidde ling bij de aankoop van woningen. ,,In de goede zin is het een uit de hand gelopen activiteit ge worden. Ik wist hoe ik een bloemetje moest ver kopen, waarbij ik het hartstikke leuk vond als een klant tevreden naar huis ging. Bij deze hui zenverkoop gaat het om hetzelfde principe", zegt de voormalige bloemist. Voordat hij met potentiële kopers op stap gaat wil Hilberding weten wat hun minimale finan ciële mogelijkheden zijn. Vervolgens moeten ze voor hun definitieve kooptrip zelf de tickets be talen. Alleen wie besluit tot aankoop krijgt de prijs van een of twee tickets terug. ,,Wij trekken vier dagen bijna dag en nacht met hen op. Het is echt geen vakantiereisje meer. Wij zijn een verkoop organisatie van huizen, geen touroperator.Dat leidt er toe dat hoog wordt gescoord. „Het afge lopen seizoen hebben we uit 26 trips uit Neder land een gemiddelde gehaald van 76 procent." Bestaat niet het gevaar - zeker onder de Spaanse zon - dat mensen onder indruk van de mooie mo gelij kheden ver over hun budget uit gaan? Hilberding: „Dat zijn uitzonderingen. Over het algemeen zijn de mensen zelf verstandig ge noeg. Wij wijzen hun er ook op om niet meer te willen dan wat ze op een normale manier kun nen opbrengen. Het tweede huis in Spanje moet geen zware last worden." Toch blijkt vaak dat de mensen hoger uitkomen dan hun opgegeven budget. „Dat gebeurt na tuurlijk wel. Maar die mensen zijn ook niet ach terlijk. Dat is typisch de goede Nederlands koopmansmentaliteit: laat niet snel zien wat je kwijt wil. Bevalt een huis, dan hebben de men sen er meestal meer geld voor over." Atlas richt zich voornamelijk op nieuwe huizen af? IM' Wüïitj*1 u1 ■M Een tweede huis ir Spanje wordt alsmaar populairder. in aanbouw. Bij aaikoop van zo'n huis krijgen de agenten van de/erschillende projectontwik kelaars commissieover de kale koopprijs. Zo lij ken zij en die projfctontwikkelaars twee han den op één buik? \erkoopagent Joop Breedveld: „Wij krijgen inderlaad van de bouwer commis sie. Maar we werkm niet met één bouwer, maar met verschillende De ene bouwer betaalt ook niet meer commisae dan de ander. Het maakt ons niet uit welk huis de mensen kopen bij welke bouwer. Wel laten we zien dat er kwaliteitsver schillen zijn en wijzen we de mensen ook op an dere zaken, zoals de afstand naar het strand en het vliegveld. Wat hebben we er aan als we meer commissie vangen, maar de klant zijn betalin gen niet kan nakomen? Dan ben je nog verder van huis" Hilberding: „Afdingen? Kan ik proberen, maar ik krijg geen poot aan de grond. De bouwer zegt dat hij zijn prijzen al marktconform moet ma ken. En als je voor die prijs niet wilt meedoen, gaat hij wel naar een andere bemiddelaar, want die zijn er ook genoeg. Het klinkt misschien gek, maar wij vinden het ook prachtig als mensen na een paar jaar nog heel tevreden zijn over hun woning onder de Spaanse zon. Voor ons is het natuurlijk ook leuker als mensen in hun huis trekken en al merken dat hun bezit tijdens de bouw al meer waard is geworden. Want ook de woningen hier zijn de afgelopen jaren met ge middeld 10 tot 15 procent in waarde gestegen." Toch gaat nog steeds het verhaal dat je in de zui- 'W «A» ftitfr- I delijke landen aan alle kanten moet oppassen dat je niet wordt getild. „Onze rol is om dat te voorkomen", zegt Hilber ding. ,Het zou direct negatief op ons terugslaan. Kijk maar eens naar de tik die timesharing heeft gekregen na alle terechte kritische publiciteit. Wij gaan eerst goed na of de bouwer wel draag krachtig is, of hij alle vergunningen heeft, kwa liteit levert en - heel belangrij k - wel de eigenaar van de grond is waarop de complexen worden gebouwd." De huizen die Atlas aanbiedt staan voorname lijk in nieuwbouwwijken van plaatsen aan de Spaanse kust waarin nauwelijks nog Spanjaar- den te vinden zijn. Zo gaan hele wijken ontstaan waar geen Spanjaard woont. Hilberding: „Dat is hier al jaren aan de gang. Het gaat heel goed. Je moet wel bedenken dat deze streken leven van het toerisme. De mensen aan de costa'szijn al veertig jaar gewend om met andere Europea nen om te gaan." Hans Roodenburg Na in drie dagen zo'n twintig nieuw bouwwoningen aan de Costa Blan ca bekeken te hebben, maakten drie koppels zonder aarzelen hun keuze. Twee kopers, een kleine middenstander en een manager uit de gezondheidszorg, kochten beiden een drie verdiepingen tellende rijtjeswoning in het in aan bouw zijnde Residencia Playa Flamen- ca in Torrevieja, met gezamenlijk zwembad en op circa 1,7 kilometer van het dichtstbijzijnde strand. De prijs, ongeveer 200.000 gulden, lag weliswaar enkele tienduizenden boven het hun oorspronkelijk opgegeven bud get, maar het was volgens hen zeker nog op te brengen. De derde koper had een budget van een half miljoen opgegeven. Na enig onderhandelen werd een flink stuk grond gevonden waarop hij het droomhuis met zwembad naar eigen zin kon laten bouwen. Uiteindelijk zit hij nu op een uitgave van ruim anderhalf miljoen gulden. Goed weer Met haar wat eenvoudiger stulpje on der de zon aan de Spaanse kust is kap ster Rinke Mol uit Strijen (in de Hoek- sche Waard) minstens even gelukkig. Dat ze bijna nog anderhalf jaar moet wachten voordat haar huis wordt opge leverd, deert haar niet. „Ik denk er al meer dan een jaar over om een eigen huis of appartement in Spanje te kopen. Waarom? Het belangrijkste is dat het hier altijd goed weer is. Ik hou van de zon en spreek de taal." Zij is absoluut niet van plan de woning commercieel te verhuren om de extra lasten te proberen terug te verdienen. „Nee, het is mijn plezierobject, geen be legging. Natuurlijk kunnen familie, vrienden en kennissen erin voor een zacht prijsje. Het moet echter leuk blij ven en mijn spulletjes moeten netjes in orde blijven. Geen vreemden erin van wie je maar moet afwachten hoe ze je huis achterlaten." Veiligheid Iets terughoudender en wat meer geslo ten besluit de alleenstaande manager uit de psychiatrische zorg tot de aan koop van eenzelfde woning in het com plex. Bijgestaan door zijn broer komt ook hij tot de conclusie dat dit huis zijn prijs waard is en dat de ligging naar zijn zin is. „Ik ben al een tijd bezig om een tweede huis in Spanje aan te schaffen. In de eerste plaats voor mezelf en voor mijn vrienden en familie. Pas op de tweede plaats moet je het als een beleg ging zien. Ik ben ook altijd in Spanje op vakantie geweest, zoals zo velen begon nen met kamperen. Ik ben aan Spanje gehecht en wil op mijn leeftijd - ik ga over een aantal jaren met pensioen - een wat luxer en veiliger verblijf hebben. De droomvilla werd gekocht door een succesvolle transportondernemer uit Rotterdam. Hij wilde per se direct aan strand een vrijstaande woning, uiter aard met flink eigen zwembad. Dat had zijn prijskaartje. Hij laat nu een huis van het villamodel 'Mar Azul' bouwen, waarbij hij de architect liet opdraven om veranderingen naar eigen zin te la ten aanbrengen. Inclusief de grond zit hij nu al op een koopprijs van 1,6 mil joen gulden. „Och, ik kan het natuurlijk wel lijden", vertelt hij zonder blikken of blozen." Hoewel op en top zakenman is ook hij niet van plan zijn huis commercieel te verhuren. Hij gaat het wel uitlenen aan geïnteresseerde familie, vrienden en goede personeelsleden. „Dat zal wel lukken, want wie wil er niet een weekje in zo'n huis doorbrengen?" Op het hoogste punt stapt Jan Riedstra uit zijn Jeep. „Kijk, Saint-Tropez. Als je hier straks aan het golfen bent kijk je zo de baai in." De ondernemer in on roerend goed heeft zijn slag ge slagen aan de Cöte d'Azur. Daar verrijst nu zijn bungalowpark voor de happy few. Geschatte waarde: bijna 350 miljoen gul den. Op zoek naar een tweede huis met zwembad, garages en zesdui zend vierkante meter grond, voor 8 miljoen Franse francs? Te laat, ver kocht. Dit is de wereld van dure ca- brio's, haute couture en bruinver brande lichamen, versierd met een Rolex of iets van Cartier. In de restau rantjes kun je zomaar Rod Stewart tegenkomen, een Spice Girl, Melanie Griffith, EJddy Irvine of Richard Vi- renque. Saint-Tropez, wereldberoemd dank zij de sterren die er graag vertoeven. In hun kielzog de anonieme rijk aards, die met him motorjachten in de oude haven liggen. De massa ver gaapt zich er elke dag aan, en vertoeft verder op de zonovergoten stranden. Van die massa moet het super de luxe villapark van Jan Riedstra en enkele andere investeerders het overduide lijk niet hebben. Op het 110 hectare grote terrein verrijzen vakantiehui zen waar modale stervelingen slechts van kunnen dromen. Riedstra, handelaar in onroerend goed uit het Friese Jelsum, werkt in relatieve rust aan de ontwikkeling van het park 'Golfe de Gassin et de Saint-Tropez', genoemd naar de twee plaatsen in de onmiddellijke nabijheid. Hij blikt tevreden over de heuvels met pijnbomen en mimosa. „Moetje kijken. Waar vind je nog zo iets, met vrij uitzicht op de baai van Saint-Tropez?Dit is het meest presti gieuze project aan de Cöte d'Azur, het laatste ook. Niemand had ge dacht dat het ons zou lukken." Wim Sleijfer, advocaat te Leeuwarden en een van de mede-investeerders, knikt. „Dik honderd hectare, in een gebied waar elke vierkante meter grond goud kost, dat is genieten." Een maand ligt de cruciale datum w r rr r -yjg 11 11 S - l Wt|i Het bungalowpark in aanbouw. van 15 september nu achter hen. Voor die datum moest de fundering van al le te bouwen woningen gelegd zijn. Riedstra presteerde wat weinigen voor mogelijk hielden: voor die da tum lagen alle funderingen in de grond, precies zoals de Franse bouw vergunning voorschrijft. Ondanks de bouwvak, ondanks de scepsis die de Friezen links en rechts ontmoetten. In maart kreeg Riedstra, in Frankrijk al actief in onroerend goed, een tip. ,Een Nederlander die hier in project ontwikkeling zit, belde op en zei: er staat bij Saint-Tropez een golfbaan te koop. Op een zondag ben ik hier heen gereden en dacht; dit is zo mooi, zo 'n stuk grond op een van de duurste plekjes in de wereld - wat zou hier aan de hand zijn?" Milieubeweging Dat werd snel duidelijk: vakantie park Golfe de Saint-Tropez was een van de grootste flops aan de Franse zuidkust. Of, vanuit een ander stand punt geredeneerd, een van de groot ste successen van de milieubeweging. Al in 1990 verrees een half dorp aan bungalows op het terrein. Zweedse projectontwikkelaars hadden hun droomproject voor elkaar. Dachten ze Het werd een nachtmerrie, waar ze financieel aan bezweken. Op het terrein mochten 460 bunga lows gebouwd worden. De vergun ning was er, maar de milieuactivisten trokken ten strijde. Veel te groot schalig voor de toch al door toerisme getekende regio, betoogden ze. Een bedreiging voor de natuur. Het pro test had succes: de rechter legde de bouw.stil. „Moet je nagaan", grinnikt Riedstra, „toen hadden die Zweden al 140 bungalows verkocht. Maar de contracten werden ontbonden en de hele zaak was voorbij." In zijn Jeep rijdt hij langs de grotendeels afge bouwde bungalows, die tien jaar leeg hebben gestaan. Een spookdorp. Een groot leeg zwembad ligt er totaal overwoekerd. Een terreinwagen komt in dit ruige gebied goed van pas. Na jaren van juridische strijd rolde voor het park een compromis uit de foto Niels Westra bus. Geen 450 bungalows, maar 173. En niet voor de verhuur, maar voor de verkoop. „Terecht", zegt Riedstra. „Het oorspronkelijke plan was veel te grootschalig. Dat moet ik die mi lieujongens nageven." Sprookjespark Nu worden zestig vrijstaande bunga lows gebouwd op riante kavels van minstens 2000 vierkante meter. Het spookdorp wordt getransformeerd tot een sprookjespark, met 113 ge schakelde bungalows. „Allemaal met zwembad, dubbele garage en be veiliging. De eisen zijn heel streng. Er moeten allemaal authentieke mate rialen worden gebruikt." Het is een race tegen de klok geweest. „Toen ik hier in maart was wezen kij ken, dacht ik: als dat werkelijk te koop is, wil ik het wel hebbenInmid dels was het vakantieparkconcern Pierre et Vacances eigenaar van het complex geworden. Maar dat durfde het risico niet te nemen. Ze dachten: die deadline van 15 september komt wel heel snel. Het is een beursgeno teerd bedrijf, dat mag ook geen grote risico's nemen." Riedstra durfde wel. „Ik heb het ver haal aangehoord, rondgekeken en een bod gedaan. Met een cheque ben ik naar het hoofdkantoor van Pierre et Vacances in Parijs gegaan." De zaak werd beklonken. Hij bezit ruim 60 procent van de aandelen van de Franse BV, die eigenaar van het park is. De projectontwikkelaar wil het nu wel toegeven: toen hij de deal sloot was hij vergeten dat in Frank rijk in augustus bouwvakkers va kantie vieren „Toen we de zaak kochten hadden we nog vier maan den tot half september. Maar als au gustus zou uitvallen, hadden we echt een probleem gehad. Maar we heb ben het gefixt." „Het geheim is: lokale mensen in schakelen.-Een bouwbedrijf uit Saint-Tropez, de architect ook. Die heeft de oorspronkelij ke plannen nog getekend. Toen zei de burgemeester: ik heb er vertrouwen in en zal waar mogel i j k med ewerking verlenenD at is belangrijk, want een burgemeester heeft hier heel wat te vertellen. Begin september lag alles in de grond." Inmiddels is de verkoop begonnen. De prijzen passen bij de regio. Een geschakelde bungalow kost minstens 1,6 miljoen Franse francs. Wie op stand in een vrijstaand huis wil wo nen, moet daar tussen de 2,5 miljoen en 8 miljoen francs voor neertellen. Nu melden de grote beleggers in on roerend goed zich massaal bij Ried stra. „Ik krijg elke dag wel een fax van een pensioenfonds of zo. Zeg maar wat het moet kosten, schrijven ze. Maar dat gaat natuurlijk niet door. Waar waren jullie toen het moeilijk was, denk ik dan. Nee, dit project is zo mooi, dat maken we zelf af." Maarten Pennewaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27