Na de emoties zijn er die bureaucraten Ook wordt er broddelwerk geleverd Eeuwige echo van Italiaanse natuurrampen zaterdag 28 oktober 2000 Binnen vijftien dagen is er fi nanciële hulp voor de waters noodslachtoffers beschikbaar, zei begin deze week president Enzo Ghigo van de noordelijke regio Piemonte. De schade die de kol kende watermassa's aanrichtten, wordt op meer dan 10 miljard gul den geschat. Voor de eerste scha devergoedingsregelingen is zo'n 30 miljoen gulden beschikbaar. Maar de slachtoffers in de Po-val lei zien pas geld als er dikke pak ken formulieren zijn ingevuld, door minimaal drie instanties van een stempel zijn voorzien, en als de opgegeven schade is gecontro leerd. Eerst zien, dan geloven, klinkt het in de Po-vallei. Want een blik zuidwaarts, richting Um- brië en de Marken, leert de getrof fen Noord-Italianen dat het jaren en jaren kan duren voor de echo van een natuurramp is verstorven. Bouwkundig ingenieur Fabrizio Menesto slaat een fatalistische blik op het plafond van zijn kantoor. In de i'eceptiekamer ernaast klinkt het geratel van opgewonden Italianen die, gewapend met stapels documen ten, eindelijk aan de beurt willen ko men. ,,Ik denk dat de gevolgen van de watersnood in het Noorden sneller zullen zijn opgelost. Ze zijn daar nu eenmaal een stuk dynamischer", zucht hij. Toch zitten we niet in het diepe zuiden van Italië, waar niets van een leien dakje gaat. Het ingenieursbureau van Menesto beheert een groot aantal re constructieprojecten in het met een pittoresk historisch centrum geze gende stadje Foligno, regio Umbrië. Foligno ligt ruim boven de scheidslijn die noordelijke chauvinisten als Um- berto Bossi van de Lega Nord dwars over Italië hebben getrokken om het 'efficiënte, ijverige en betrouwbare Noorden' te scheiden van het 'luie, corrupte en hopeloze Zuiden'. Maar in Umbrië, en in de Marken die noordelijker liggen, zijn nog steeds meer dan zevenduizend mensen in 36 meter langewooncontainers' ge propt. Die kunnen ze voorlopig nog niet omruilen voor een huis van steen en cement. In september 1997 werd dit gebied getroffen door een zware aard beving dieslechts elf dodelijke slacht offers maakte, maar wel 25.000 men sen van hun huis beroofde. Foligno, met 50.000 inwoners, werd zwaar getroffen.We hebben hier zo 'n dertig tot veertig procent van de totale schade moeten verwerken", verzekert de nietig ogende 55-jarige Sindaco, of burgemeester, Maurizio Salari. On der de enorme muurschildering ach ter zijn bureau begint hij aan een lang relaas over het waarom van duizen den mensen die ruim drie jaar na de ramp hun leven moeten slijten in con tainerkampen. Met de plannen tot wederopbouw leek destijds niets mis. De regering, ge steund door een meerderheid van het parlement, kwam als de wiedeweerga met speciale wetgeving die snelle re constructie leek te garanderen. „De voorschriften waren in ordë, glim lacht Menesto, „maar het gaat in Ita lië altijd weer om de praktische uit voering." Zo was bepaald dat de herbouw zou worden verricht door privé-bedrijven. De daklozen moch ten zelfs een bedrijf van hun keuze uitzoeken. Afhankelijk van het inko men betaalde de staat via de regio het leeuwendeel van de werkzaamheden. Daklozen die niet in een gratis contai ner wilden wonenkonden huursubsi die krijgen voor de periode dat het herstel van hun huis duurde. Die sub sidie kon, afhankelijk van het aantal familieleden, oplopen tot 800.000 lire (812 gulden). Voorrang Maar in de praktijk bleek het anders te lopen. Het herstel van de beroemde basilieken in Asissi, toeristentrekkers van jewelste, kreeg voorrang. Ook pu blieke voorzieningen als scholen en ziekenhuizen kwamen hoog op de prioriteitenlijst. En tenslotte werd de lichtste schade, die vooral huizen in Noord-Italië werd deze maand getroffen door hevige regenval, duizenden mensen moesten worden geëvacueerd. foto Giorgio Benvenuti werkzaamheden zat, heeft nu bepaald dat dit geld slechts beschikbaar blijft als alle bouwconcessies voor het einde van deze maand zijn verleend. Eind 2001 zouden alle vernielingen moeten zijn verholpen. Dat verklaart de drukte in Menesto's kantoor en de nervositeit van Salari. Het dwingt de gemeente om de lang durige onderhandelingen met bouw bedrijven over de hoogte van offertes drastisch te bekorten. Langer dralen gaat geld kosten. Dus er moet een uit gang in de vicieuze cirkel van trage bureaucratie en onwillige container bewoners worden gevonden. „Misschien dat dit helpt", denkt Me nesto, terwijl we naar een volgend containerkamp rijden, even buiten het plaatsje Capadacqua. Ook hier honderd containers, met nauwelijks twee, drie meter tussenruimte voor ruim driehonderd bewoners. Kruidenier Alessandro Ansuini en zijn echtgenote Giuseppina Ferrer hebben aan de ingang van het com plex een container als winkel inge richt. ,Hoe eerder we hier weg zijn hoe beter", zegt Ansuini. Hun pro bleem is dat herbouw van hun totaal vernielde mini-supermarkt in Capo- daqua onmogelijk is. Het gevaar voor een nieuwe aardbeving op dezelfde plek is te groot. Maar een andere, be tere plaats is nog niet gevonden. „De winkel was zestig jaar oud en was eerst van m'n vader. Veel van onze oude klanten zijn we kwijtgeraakt. Mensen komen niet graag naar een containerkamp, dat heeft toch iets af geslotens", vertelt Ansuini. „Dat is het slechte van hier wonen. Je wordt door de buitenwacht ongewild als ab normaal beschouwd. Niemand vindt het hier gezellig." Wantrouwen Gaat Umbrië hetzelfde lot tegemoet als Campania, waar in 1978 en 1980 krachtige aardbevingen woedden? In Ipinia bij Napels leven mensen nog steeds in de noodwoningen die des tijds voor hen werden gebouwd Twee haastig neei'gezette flatcomplexen in Napels zijn in korte tijd zo gedegene reerd dat ze tot de gevaarl ij kste wij ken van de stad behoren. Het geld dat de regering in miljarden lires tegelijk voor de regio uittrok, verdween gro tendeels in de zakken van maffiose bouwondernemers die er prachtige luchtkastelen voor leverden. „Daarom hebben we juist hier naar goede controlemogelijkheden ge zocht en voor bouwmaterialen geko zen die 'aardbevingbestendig' zijn", verzekert Menesto. De lessen van 1982, toen de aarde onder Umbrië ook beefde, zijn niet vergeten. Haastig herstel van een groot aantal woningen bleek voor niets te zijn geweest toen de ramp zich vijftien jaar later her haalde. Maar voor al deze argumenten hebben de 'containeristen' weinig begrip. Vooral niet als ze van politici komen. Een oude man schuifelt van een trapje dat twee 'verdiepingen' container- blokken scheidt. „Ik kom hier nooit meerweg", moppert hij. „Vorigjaar om deze tijd was die premier D'Alema hier. Het was slecht weer. overal mod derplassen. en het was koud. Hij was aangedaan en beloofde ons dat we hier onze laatste kerstmis zouden vie ren. Nou, we hebben nog twee maan den te gaan. Geloof het maar niet." Eind vorige week kwam de top van de nationale oppositie in de kampen op bezoek. Mediamagnaat Berlusconi, die zijn geld in de bouw verdiende, riep dat het een 'schande' was „Als wij aan de macht komen, heeft ieder een hier binnen drie maanden een huis, beloofde hij. Sommige mensen klapten. Maar anderen wezen op het spandoek met de cynische tekst: 'Ein delijk, na drie jaar, heeft de cavaliere ons gevonden. Geweldig!' De linkse sindaco Salari: „Het is toch ver schrikkelijk dat hij de ramp in Um brië misbruikt om met zulke loze be loften stemmen te winnen." Memesto. tenslotte: „De autoriteiten hier zouden moeten begrijpen dat een meter documenten per bouwproject niet wordt gezien als efficiënte aan pak. Het enige goede ervan is dat het donoren als de Europese Unie kan ga randeren dat het geld goed wordt be steed. Maar ja, in dit tempo halen we de deadline eind 2001 nooit." Hans Geleijnse Fabrizio Menesto het uit de Renaissance daterende cen trum van Foligno had getroffen, met voorrang aangepakt. Het gevolg was dat particuliere slachtoffers nauwelijks een bouwon dernemer konden vinden. „De vraag was groot, het aanbod laag", zegt Me nesto. Dat is voor burgemeester Salari excuus nummer één. „We hadden on voldoende bouwbedrijven in Umbrië zelf. Dus moesten we wachten op on dernemingen uit de rest van Italië." Excuus nummer twee is dat eigenaren van huurhuizen probeerden een slaa tje uit de ellende te slaan. „Ze waren onwillig om de verplichte eigen bij drage aan het herstel te leveren", ver zekert Salari. Huiseigenaren wachtten zo lang mo gelijk met hun reparatie-inschrijving. In de tussentijd probeerden ze hun huurders te bewerken - desnoods met steekpenningen - om het lopende huurcontract op te zeggen. Het volgende door Salari aangevoer de excuus, en de frustraties daarover, vinden we in de containerkampen zelf. „Sommige mensen gebruiken die containers als pressiemiddel. Ze wachten net zo lang tot de huren weer gaan dalen. Of tot wij. de gemeentelij ke autoriteiten die uiteindelijk beslis sen over bouwconcessies, akkoord gaan met veranderingen die ze bij de herbouw van hun huizen willen door voeren." Even buiten het gehucht Belfiore - dat administratief onder Foligno valt - wonen Luigi en Rosa Caraboni al meer dan twee jaar in een van de ruim honderd containers. Ze zijn opgesteld op een grasveldje aan de voet van een van die prachtige groene heuvels waar Umbrië trots op is. Caraboni trok er in met twee opgroeiende kin deren. Na twee jaar zijn die uit het piepkleine slaapkamertje achter het keukenblok vertrokken. „Naar ande re containers, want we willen alle maal terug naar ons oude huis in Bel- fiorë, vertelt de 55-jarige Caraboni. Deze eigenzinnige man vertraagt de herbouw van een cluster woningen. Hij wil de zolder bewoonbaar maken, waarvoor veranderingen aan de con structie moeten worden toegepast. „Maar veranderingen aan driehon derd jaar oude huizen worden niet toegestaan", zegt Menesto, die ons vergezelt. Caraboni denkt echter aan het langste eind te trekken. Hij kan de eigen bij drage - die in zijn geval tussen de hon derd - en tweehonderdduizend gulden bedraagt op een totaal van ruim vier honderdduizend gulden - toch niet op tafel leggen. In zulke gevallen kan de gemeente in stappen en de totale kosten op zich ne menzodat de andere bewoners uit het cluster huizen ook geholpen kunnen worden. Maar om dat geld terug te be talen moet Caraboni een kortlopende lening bij een bank afsluiten, tegen een hoge rente. Dat wil hij niet, en het zal hem ook niet lukken. Dus staat hijgewapend met een dikke bundel papieren, gei'eed voor het zo veelste bezoek aan het stadhuis om zijn zaak te bepleiten. „We worden er gek vaii, zegt echtgenote Rosa. Ze klaagt over de slechte isolatie van de containers. Zelfs een extra aange bracht dak kan niet verhinderen dat ze 's zomers bloedheet zijn en 's win ters ijskoud. „Kijk, dat is nou net het probleem. We kunnen het niet iedereen naar de zin maken", glundert Salari als we geval len als dat van de Caraboni's bespre ken. „Er zijn teveel mensen die ver wachten dat de staat alles voor hen oplost. Dat kan nou eenmaal niet." Ultimatum Salari vergeet echter de hand in eigen boezem te steken. De Italiaanse staat en de Europese Unie hebben voor het lopende begrotingsjaar resp. 3,2 mil jard en 1,2 miljard gulden voor de hei-bouw ter beschikking gesteld. Brussel, het langzame tempo van de De positie van het slachtoffer van een misdrijfdaar is de laatste jaren meer aandacht voor gekomen. Niettemin, wie zich benadeeld of be schadigd voelt, ondervindt lang niet altijd het begrip waarop hij of zij dacht staat te kunnen maken. Voor het slachtoffer is het moment waarop recht wordt gesproken van buitenge wone betekenis. Het wordt dikwijls ervaren als de afsluiting van een pe riode van woede en verwarring. Als een zaak eenmaal is afgehandeld, kan een nieuwe fase tegemoet gezien worden. Zo wordt gedacht. Maar vaak valt dat tegen. Naar het gevoel van het slachtoffer wordt de dader te mild bejegend. De toegeken de schadeloosstelling blijft beneden de verwachtingen. Of er wordt brod delwerk geleverd, wat het slachtoffer het idee geeft als te verwaarlozen partij te worden gezien. Afstand Drie zaken, die in de afgelopen we ken speelden voor de Middelburgse politierechter. Eén waarbij het ver moeden kan rijzen dat het slachtoffer van een misdrijf enige reden voor hernieuwde blij moedigheid kan heb ben. Eén waarbij alle partijen, als zij enige afstand hebben genomen, het idee moeten hebben dat ze redelijk zijn behandeld. En één waarbij het slachtoffer is achtergelaten met het Balans is een tweewekelijkse rubriek over de rechtspleging. gevoel voorlopig bij het grof vuil te zijn gezet. Hei-wonnen levensvreugde zal er zijn voor de man uit België, die eind vorig jaar nabij Axel het slachtoffer werd van redeloos geweld. Dat werd ver oorzaakt door een man uit Dor drecht, die hem flink had zitten, maar zich helemaal niet dronken voelde, op het moment dat hij een zware aanrijding veroorzaakte. Toen hij onlangs voor de politierechter verscheen, leed hij aan een ernstig fa lend geheugen. Wat er na die aanrij ding was gebeurd, hij kon zich daar slechts enkele flitsen van herinneren Hij meende nog te weten dat hij dat, na de klap met zijn auto, een poging had gedaan mobiel met zijn dochter te bellen en dat iemand hem toen te gen de grond had willen drukken. Die iemand was een Belg, die de be schonken en gewonde automobilist had willen kalmeren en die als dank daarvoor klappen had gekregen. Daarbij had hij. zo werd ter zitting duidelijk, schade opgelopen aan zijn gebitsprothese. Een Vlaamse tand arts produceerde na gedane arbeid een nota van, omgerekend in Neder lands geld, vijftienhonderd gulden. Wat er precies aan reparaties was uit gevoerd, bleef ter zitting onduidelijk. De rechter constateerde dat het handschrift van de tandarts onlees baar was en meende dat zulks het gevolg was van de oprukkende com puter: haast niemand leert meer lees baar schrijven. De geweldpleger uit Dordrecht kreeg een tijdelijke ont zegging van de rijbevoegdheid en hij moest de vijftienhonderd gulden van de onleesbare nota betalen, een be drag waarvoor men in dit land een complete gebitsprothese - onder en boven - aangemeten kan krijgen. De gemolesteerde Belg zal er een brede glimlach aan overgehouden hebben. De man uit Dordrecht zal nog wel eens nadenken over de hoogte van de rekening, temeer omdat hij zijn moe der ook nog een kwart ton schuldig is. Het was namelijk haar automobiel dat hij volledig in de gort reed, voor afgaand aan de knokpartij die hij zo snel vergat. Overvallen Het is sinds jaar en dag gebruik dat slachtoffers ter zitting via de Officier van Justitie schadeclaims indienen. Dat deden recent ook een jonge man en een jonge vrouw van Schouwen. Eind vorig jaar werden ze in hun huis overvallen door een man, die tot en kele maanden daarvoor het leven gedeeld had met de jonge vrouw. De ingeruilde geliefde slaagde er bij her- haling niet in naar zin en genoegen telefonisch contact met haar te heb ben en drong haar pand binnen om haar, in aanwezigheid van haar nieu we levensgezel, in de slaapkamer zijn waarheid te vertellen. Dergelijk op treden wordt aangeduid als huisvre debreuk. Hij had daar spijt van, zo wist hij ter zitting over te brengen. En hij morde niet over de boete van zevenhonderd- vijftig gulden die hem werd opge legd. Wel verweerde hij zich tegen een claim, die de slachtoffers hadden ingediend omdat hij bij het verlaten van het pand een mobiele telefoon, een paar schoenen en een trui zou hebben meegenomen. Dat was een verzonnen diefstal, bracht hij te ber de. De rechter geloofde hem. Ze stel de vast dat hij bovenop de boete wel enige immateriële schade moest ver goeden, maar ze wees de claim, die ging over het gestolen goed, af. Het benadeelde stel toonde zich niet zichtbaar teleurgesteldEen deel van hun vordering was in ieder geval ge honoreerd. En: de zaak was tenmin ste afgedaan. Zo loopt het lang niet altijd. Een vrouw uit Middelburg werd dat on langs gewaar toen ze zich ter recht bank in hart woonplaats vervoegde. Begin dit jaar werd ze op straat mis handeld door een man. Het gaf haar, niet alleen fysiek, maar vooral ook psychisch, een dreun. Ze zocht en vond steun bij Slachtofferhulp en bij een bureau voor Rechtshulp en be reidde zich grondig voor op de rechtszaak. Via de Officier van Justi tie diende ze een claim in ter vergoe ding van schade van niet verzekerde medische kosten en een vordering wegens geleden immateriële schade. Ze zag er erg tegen op ter zitting te verschij nen en de confrontatie met de dader aan te gaan. Ze wist wel dat ze ook weg kon blijven en dat de zaak dan in haar afwezigheid zou worden afgehandeld. Maar ze wilde, omwille van zelfrespect, persoonlijk aanwe zig zijn om daarmee een streep onder de affaire te zetten. Als de zaak een maal zou hebben gediend, zou daar mee een beroerde periode zijn afge sloten, meende ze. Ze kwam bedrogen uit. De mentale aanloop, die ze had genomen leidde voorshands tot niets en de vrije dag die ze had opgenomen, ging teloor. In de rechtszaal kreeg ze te horen dat de dader in het buitenland vertoefde, dat die kortgeleden en advocaat in de arm had genomen en dat de raads man niet genoeg tijd had gevonden zich in de zaak te verdiepen. Er was besloten de zaak aan te houden. Zon der dat ze daarvan tevoren in kennis was gesteld Dat was het gevolg van een communicatiestoornis ergens op het traject tussen het Openbaar Mi nisterie en het slachtoffer. Slordighe den in deze prijsklasse komen vaker voor; te vaak. Het slachtoffer beseft terdege dat ze in dat gebouw aan de Kousteensedijk in Middelburg niet meer is dan een van de vele 'gevallen Men is er daar niet in geslaagd haar het idee te geven dat ze serieus wordt genomen. In januari komt de zaak alsnog voor. Hoopt ze nu. Intussen heeft ze het gevoel andermaal als vuilnis te zijn behandeld. De andere spelers op het veld van het recht, het Openbaar Ministerie, de dader en diens raadsman, zullen er niet wakker van liggen. Die vrouw wel. A.J. Snel Ouderen zien de container als hun doodskist. foto Hans Geleijnse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25