Ik verkoop mijn huid duur Werken in het afvoerputje PZC Burgemeester Mans heeft een leven voor en na 13 mei 23 Doek valt voor politiebureau Warmoesstraat zaterdag 28 oktober 2000 Zelfs in een onooglijk gat in Zuid-China werd hij op straat herkend. 'Ha, die meneer Mans'. Youp van 't Hek adviseerde Am sterdam niet verder te zoeken naar een nieuwe burgemeester. 'Neem Mans'. De vuurwerkramp in Enschede heeft Jan Mans tot ver buiten de grenzen bekend ge maakt. En populair in zijn eigen stad. „Ik heb niks aparts gedaan." Niks, helemaal niks, antwoordt hij rustig. De vraag was wat hij wist van de opslag van vuurwerk bij SE Fi reworks. „Ik wist niet eens dat die fa briek bestond." Een paar maanden voor de ramp had hij van de provincie Overijssel een rapport ontvangen met een overzicht van gevaarlijke plek ken. Allemaal cijfers en namen. „Dat heb ik niet uitvoerig gelezen. Ik kon het ook niet goed lezen, want het was heel ingewikkeld." Hij gaf het verslag door aan de brand weercommandant en zei erbij dat „er iets moest worden gedaan aan LPG- opslag, omdat dat nogal gevaarlijk leek." Aldus werd afgesproken. „Maar ik heb geen weet gehad van de opslag van vuurwerk daar ter plekke. En als ik het wel had geweten, dan had ik nog geen weet gehad van gevaar." „Wij hebben op 1 januari onze nieuw jaarsreceptie gehouden op vijftig me ter van de plek waar de zaak is ont ploft. We vonden het een ludiek idee om in een voormalige textielfabriek afscheid te nemen van het verleden van Enschede textielstad en een nieuw millennium in te luiden. Vrien delijk groetend naar iedereen en het glas heffend hebben we daar gestaan. We hebben zelfs vuurwerk afgesto ken, absoluut niet wetend dat een af gedwaalde vuurpijl een ramp had kunnen veroorzaken." Mans zegt niet bang te zijn voor de uit komsten van het onderzoek van de commissie-Oosting naar de ramp. Waarom zou ik bang zijn? Ik ben eer der benieuwd." Vindt suggesties en verzoeken - onder meer van de straf- rechtgeleerde prof. T. Schalken en van een van de advocaten van de directeu ren van SE Fireworks - dat hij wel licht strafrechtelijk moet worden ver volgd 'ronduit schandelijk'. „Ik was daar heel erg pissig over." „Volgens straf- en staatsrechtgeleer den is een vervolging een haast niet voor te stellen traject. Je moet al heel grove nalatigheid kunnen bewijzen voor het woord schuld aan de orde komt. Dan moet je haast bewijzen dat ik de bom bij SE Fireworks zelf heb gelegd. Theoretisch moge het zo zijn dat er ooit zoiets als een strafrechtelij ke vervolging zou kunnen plaatsvin den, maar het is een volstrekt onzin nig scenario." - U bent zo consequent en vierkant voor uw mensen gaan staan, dat het bijna onvermijdelijk is dat u ook bloedt voor de fouten van anderen. „Als dat moet, dan moet dat. Maar ik geef nu al een schot voor de boeg: ik zal niet zomaar bloeden. Dan moet men dat ook aantonen. Ik zal mijn huid duur verkopen." Hij laat weten gewoon burgemeester van Enschede te blijven „totdat mijn fysiek het opgeeft." „En tenzij er rare politieke dingen gebeuren. Ik heb verantwoordelijkheid; ik leg verant woording af aan de gemeenteraad; zo is het proces gedefinieerd. Als de ge meenteraad zegt: 'Mans opstappen', dan ben ik natuurlijk weg. Heel sim pel." Ongelooflijk Eerder deze middag heeft hij uit han den van een deputatie uit Nordhorn een cheque van 350.000 mark ontvan gen, geld dat door velen bij elkaar is gebracht en dat vooral bestemd is voor de nabestaanden van de bij de vuurwerkramp omgekomen brand weermensen. „Wat de Duitsers heb ben gedaan, is ongelooflijk", zegt hij, „in Gronau is meer dan acht ton inge zameld. Er zijn mensen die een deel van hun vakantiegeld hebben afge Burgemeester Jan Mans van Enschede. foto Werner Rauwerdink staan. Anderen hebben tien procent gestort van het bedrag dat is binnen gekomen bij een trouwerij." Er is wel meer waar hij van staat te kijken. Zijn plotselinge bekendheid en populariteit bijvoorbeeld. Ergens in het zuiden van China, waar hij on langs met vakantie was, hoorde hij in een onooglijk gat opeens iemand roe pen: 'Daar is de burgemeester van En schede'. Bleek een Chinees te zijn die al een tijd in Nederland woont en die terug was voor familiebezoek. Dat hij tijdens het benefietconcert op het ter rein van de Universiteit Twente door 25.000 mensen werd toegezongen, be zorgde hem koude rillingen. „Ik had er als een berg tegenop gezien om ze toe te spreken. Dacht dat ze die ouwe zak wel zouden uitjoelen." Cabaretier Youp van 't Hek adviseer de de Amsterdamse gemeenteraad niet verder te zoeken naar een opvol ger van de vertrekkende Schelto Pa- tijn. „Neem Mans." Collega's in den lande bewonderen hem unaniem om de manier waarop hij zich na de ramp heeft opgesteld. „Die zaten allemaal met de vraag: Oh, oh, oh, hoe zal dat gaan, hoe zal hij het er van af brengen. Collega Annie Brouwer van Utrecht zei dat ze me, met een bord eten op de schoot, adem loos op de tv had gevolgd." Niet on vermeld mag blijven, zegt hijde reac tie van zijn 89-jarige vader- 'Je was een echte Mans'. Hij is geboren en opgegroeid in Heer- lerbaan, een mijnwerkerswijk tegen Heerlen aan, „waar geen socialisten en liberalen woonden, alleen maar katholieken." Een dankbare, pro bleemloze jeugd. Oudste van zes kin deren. Een leuk, vrolijk, blij-rooms gezin. Vader en moeder waren onder wijzer en onderwijzeres aan lagere scholen vlak in de buurt, vader aan de jongens- en moeder aan de meisjes school. Dat er in de maatschappij rangen en standen waren, daarvan had hij in het mijnwerkersdorp lange tijd geen idee; dat ervoer hij eerst op het gymnasium, waar hij tussen kinderen van artsen, notarissen, advocaten en ingenieurs het 'jongetje uit het mijnwerkersdorp' was. „Ach, gezien vanuit het perspec tief van een kind kwam ik uit een sa menleving die één en ondeelbaar was, rooms, met de kerk dominant aanwe zig." „De rooien? Daar werd thuis nooit over gesproken. Toen ik op het gym nasium zat, bracht ik de Volkskrant rond. Ik kwam in een wijk terecht waar ook Het Vrije Volk werd be zorgd. Pas toen kwam ik er achter dat er ook nog zoiets als socialisten be stonden." Misdienaar Hij is tot zijn achttiende jaar acoliet geweest. En omdat huis en school vlakbij de kerk stonden, werd hij ook regelmatig opgehaald om als misdie naar te helpen bij trouwerijen en be grafenissen. „En je ging mee als er moest worden bediend. Zo klem als je was ging je naar mensen die thuis stervende waren. Daar werd je niet op voorbereid; dat gebeurde ge woon." Mans is, zoals zovelen, van de katho lieke kerk afgedwaald. In het begin van zijn studententijd begonnen de twijfels, zegt hij. „Het was geen wor steling en ook geen echt bewuste breuk. Het was meer een laten-lopen. Er was thuis geen heilig moeten, er was nooit dwang. Het geloof staat nu bij mijlaat ik het zomaar uitdrukken, op een heel laag pitje." Wennen Hij koos voor de studie sociologie, met als specialisatie openbaar bestuur, en liep een jaar stage in het gemeentelijk apparaat van Den Haag. „In Den Haag werd je geacht van alles te doen Ik heb plantjes geplant in het Zuider park, vuilnis opgehaald in de Schil derswijk, maar ook in het kabinet van de burgemeester gezeten en geleerd hoe een college en een commissie wer ken en hoe besluiten tot stand ko men." Het duurde echter tot 1982 voordat hij werd geïnstalleerd als burgemeester. Van Meerssen in Zuid-Limburg. In 1994 werd hij benoemd in Enschede als opvolger van Ko Wierenga. 'Denk er aan', zei de Overijsselse commissa ris van de koningin Hendrikx toen hij solliciteerde, 'het is maar voor vier jaar', want op dat moment was er nog sprake van dat Hengelo en Enschede samen zouden opgaan in Dubbelstad. „Dan zien we wel weer, zei ik. Ik wist best dat het allesbehalve vanzelfspre kend was dat ik burgemeester van Dubbelstad zou worden." Maar nog voor hij officieel werd geïnstalleerd, was de samenvoeging van de twee ste den van de baan. „Ik heb dat heel jammer gevonden. Ben altijd een groot voorstander van Twentestad geweest omdat ik er van overtuigd ben dat in de verhoudingen zoals wij die in Nederland kennen al leen power telt. Daar heb je massa voor nodig. Dan kun je met de vuist op de tafel slaan. Als de grote vier steden in Nederland wat willen, gebeurt het ook. Als vijfde grote stad hadden we mooi mee kunnen doen." Er iS de burgemeester wel eens verwe ten dat hij zich te weinig zou bemoei en met de plaatselijke ontwikkelingen en te vaak in het buitenland zou ver blijven. Onlangs verklaarden fractie leden van Groen Links en SP in de Haagse Post, waarin hij werd gepor tretteerd, dat hij gek is op reisjes, er nooit is en weinig 'on hands'. 'Het was een mirakel dat hij op de dag van de ramp in de buurt was'. „Ik heb", zegt hij kalm, „in het verle den de fractievoorzitters op de man afgevraagd of dat zo is. Maar ik kreeg te horen dat ze dat helemaal niet von den Bovendien, men wilde hier dat ik ook internationaal wat zou gaan doen. Het rare is dat aan een burge meester allerlei - vaak tegenstrijdige - verwachtingen worden gesteld. Het vak van burgemeester is in de loop der jaren sterk veranderd. Hij wordt ge acht vooral zijn netwerken te ontwik kelen en te onderhouden. Dat wil zeg gen dat hij iii Zwolle moet zijn, in Den Haag, Brussel en Straatsburg. Maai er wordt ook van hem verwacht dat hij elke dag in het stadhuis aanwezig is. Nou, dat gaat dus niet." Iets enorms Die zaterdagmiddag 13 mei was hij op een receptie in Delden, toen zijn chauffeur hem kwam melden dat er in Enschede iets ernstigs was gebeurd. Op de terugweg zag hij boven de stad een enorme rookontwikkeling en later dat de daken van de huizen waren weggeblazen. Hij wist meteen dat er 'iets enorms' op hem afkwam en reed regelrecht door naar het crisiscen trum in het stadhuis: kamer 77, het enige vertrek dat als zodanig is inge richt. Annie, zijn vrouw, zei voordat hij naar binnen ging: 'Blijf je zelf'. „Zelf hield ik me voor: Zorg dat je rus tig blijft. Ga af op je bestuurlijke erva ring en volg je bestuurlijke intuïtie. Want dat heb ik wel geleerd in dit vak, dat je niet in paniek moet raken. Ei- gebeurt namelijk van alles wat je niet uit de boekjes hebt geleerd. Jij moet - daar komt het in feite op neer - als op perbevelhebber de chaos in goede ba nen leiden." Zegt dat hij er heel goed van door drongen was dat hij zelfbewust naar buiten moest treden om 'de staden 'de mensen' te laten zien dat men de zaak onder controle had. 'Als je dat niet uit straalt.De tv is een zeer machtig me dium, hoor. Alle ogen zijn op je ge richt. Dat voel je heel goed. Ik was me er ook van bewust dat als ik - en dan bedoel ik de functionaris Jan Mans - om zou vallen, er een hele hoop om zouden vallen." Zijn eerste confrontatie met slachtof fers was 's nachts om half twee in de Diekmanhal. „Het was net oorlog. Het verdriet, het gehuil." Bijgebleven is hem het bezoek in het ziekenhuis aan de man die een deel van het been was kwijtgeraakt. „Ik vroeg hoe het met hem ging. Dacht dat ik onderuit de zak zou krijgen. Maar hij pakte me vast en vroeg: 'Hoeishet metu'. Ikzei. 'Ik ben hier om u te troosten'. 'Nee', zei hij, 'u moet zelf overeind blijven'. Ik kreeg er tranen van in de ogen." Brandweer Diepe indruk hebben ook de begrafe nissen van de vier omgekomen brand weermannen op hem gemaakt. „In triest. Mensen die proberen te helpen en die omkomen.. - U ging dwars voor ze liggen toen er kritiek kwam op de brandweer. „Natuurlijk. Kijk eens naar de om standigheden: vier brandweermensen komen omhet korps rouwtde brand weercommandant is er kapot van De volgende dag heb je de pers tegenover je zitten en die begint vragen te stellen over de brandweer. Nou, dan ga je daar toch vierkant voor liggen. De brandweer zit in mijn portefeuille; ik alleen ben daar verantwoordelijk voor. 'Pak mij', denk ik dan. Als er iets fout is bij de brandweer, moet je pri mair bij mij zijn. Dat ik later tegen ie mand moet zeggen: 'Je krijgt op je donder', is een ander verhaal." „Het is toch vanzelfsprekend", ver volgt hij enigszins geagiteerd, „dat ik voor mijn mensen ga liggen, niet al leen voor de brandweer, ook voor mijn wethouders, want er is ook nog zoiets als collegiale verantwoordelijkheid. - U bent niet afgeknapt „Geen seconde. Er gebeurt van alles met je in die dagen. Fysiek krijg je een geweldige adrenalinestoot Je kunt ontzettend veel aan en eindeloos doorgaan. De klap komt nog wel, zeg gen sommigen, maar ik denk van niet. Een mens heeft heel wat spankracht als het er op aankomt. Natuurlijk is de impact van de ramp op jezelf heel groot. Ik heb een leven vóór en een le ven na 13 mei. Dat raak ik niet meer kwijt." Jan Haverkate en Rindert Paalman Het politiebureau War moesstraat in Amster dam sluit binnenkort zijn deuren. Daarmee komt een einde aan het beroemdste en beruchtste bureau van Ne derland. Bijna een eeuw stonden politiemensen hier met beide benen in wat wel het afvoerputje van Neder land wordt genoemd. Half november verhuist het bu reau naar de verderop gele gen Beursstraat. Vijfduizend dooden en ge wonden heeft hij in die hal ve eeuw moeten transporteeren! Er is geen tweede beroep in Am sterdam dat zoo duister, zoo weerzinwekkend is', aldus een artikel in het Algemeen Han delsblad van 1910. Het weerzin wekkende beroep was dat van 'politiekruier' Jan Melchers die op dat moment maar liefst vijf tig jaar in dienst van de hoofd stedelijke Hermandad was. De jubilaris verhaalde over het ver voer van al de doden wier levens waren geëindigd in een gracht, door een pistoolschot of door andere 'duistere vuige drama's in deze kwalijke buurten welke onder het politiebureau War moesstraat ressorteren'. 'Het afvoerputje van Neder land' heet de vierkante kilome ter waarover het bureau sinds 1903 de scepter zwaait. De Zee dijk, de Wallen en de vele stegen en straatjes waar alles gebeurt wat God verboden heeft. De ruigste en lastigste wijk van Ne derland heeft te maken met prostitutie, penose, junks, dea lers, moord en doodslag, bero vingen, vechtpartijen, corruptie en allerlei andere vormen van misdaad. Berucht is het politiebureau vanwege degenen die er werk ten, de goeden uiteraard niet te na gesproken. Een reeks corrup tie-affaires, geweld tegen arres tanten, diefstal door agenten van in beslag genomen goederen en ongewenste contacten van politiefunctionarissen met cri minelen tekenen de geschiede nis. De termen 'naggen' (norm afwijkend gedrag) en 'dalven' (kortingen of gunsten 'afper sen') zijn hier ontstaan en volop in praktijk gebracht. Zwerver Met zijn boek 'Sans Rancune' gaf politieman Jan van Daalen in 1991 een kijkje in de keuken van bureau Warmoesstraat In romanvorm beschreef hij de corruptiepraktijken en het hoe ren en snoeren op het bureau. Zijn ontboezemingen leidden aanvankelijk tot ontslag, maar dat moest weer worden inge trokken omdat het als onrecht matig werd bestempeld. Van Daalen keerde voor korte tijd terug bij de politie, maar het le ven werd hem daar zo zuur ge maakt dat hij uiteindelijk zelf opstapte. Met de laatste affaire in.1997 viel definitief het doëk-voor bu reau Warmoesstraat. Dat was toen de zwerver en alcoholist Adrie van Driel diverse keren bij de politiepost aanklopte voor koffie en onderdak In de hectiek van de grote drukte die er doorgaans heerste werd hij hardhandig het bureau uitge werkt. Van Driel kwam te vallen en overleed later aan hersenlet sel. Een hoofdagent werd later veroordeeld tot 140 uur dienst verlening. Voor de Amsterdamse hoofd commissaris Jelle Kuiper was daarmee de maat vol. Eind jaren zeventig werkte hij samen met zijn plaatsvervangend korps chef Van Riessen aan de War moesstraat en legde een corrup tie-affaire bloot. Binnen de po litie is alom bekend dat het bu reau sindsdien een nagel aan zijn doodskist is. „Onder het mom van een reorganisatie bij de politie is de verhuizing door gedrukt", vertelt menige poli tieman. De wijk is een 'afbreukrisico' voor dienders. Het gevaar van corruptie is hier altijd groot, weten agenten uit ervaring. „Wie hier werkt leeft in een an dere wereld. Je verruwt en ver hardt daardoor. Vooral jonge collega's zie je daarop nat gaan. Maar wat wil je in een buurt waar de drek en smurrie dage lijks bovendrijven?" Ze noemen zich geen softies, maar ook geen macho's, de poli tiemensen van de Warmoes straat. Ze doen gewoon hun werk in het afvoerputje. Een kwart van alle arrestaties in de hoofdstad vindt plaats in dit deel van de stad, ruim tiendui zend per jaar. Grotendeels ko men die op het conto van zo'n zeshonderd problematisch ver slaafden. Het drugsprobleem diende zich eind jaren zeventig aan. Op het hoogtepunt van de drugsellende liepen er zo'n tweeduizend junks en hun dealers in de buurt rond. Twintig uur per etmaal ro ven en jatten om een shot te sco ren. Bij gebrek aan voldoende manschappen dreef de politie hen bijeen naar de kop van de Zeedijk, toen nog een duistere steeg met slechts één lamp als verlichting. Werken op bureau Warmoes straat is een 24-uurs carrousel. Het houdt nooit op. Tot de reor ganisatie van vorig jaar werk ten op het bureau nog 160 politiemensen. Hun aantal is in middels gehalveerd. Het over tollige personeel werd naar an dere bureaus overgeheveld, maar die zaten lang niet altijd te wachten op de 'cowboys' uit de Warmoesstraat. 'Een ramp voor de binnenstad' vindt menigeen de reorganisa tie. Ei-varen politiemensen ver trokken en ervoor in de plaats kwamen vaak jonge agenten, soms rechtstreeks afkomstig van de opleiding. In noodgeval len kan de politiepost nu een be roep doen op een Ondersteu ningsteam Binnenstad (OTB). De nieuwkomers weten echter weinig van de buurt en al hele maal geen weg in de talloze straatjes en stegen. „Hier werken vereist kennis van zaken. Nu sjokken die OTB'ers in groepjes door de wijk. Beetje hoeren kijken en maar roepen wat een troep het hier is", vertelt een politieman die jaren op bu reau Warmoesstraat heeft ge werkt. „Ze kijken wel uit om met een paar man het café van de Heli's Angels binnen te stap pen. Dat was ons vroeger niet gebeurd." Thea van Beek ff.i:.t foto Phil Nijhuis de buurt en de bewoners

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23