Virenque vreest de toekomst PZC Houtsma kan nog veel harder Theo de Rooy steekt zijn nek uit Yankees winnen Subway Series Van der Laan grijpt naast brons Armstrong is een geval apart Boardman neemt afscheid met record NAC brengt Fortuna dieper in problemen 19 Doping heeft grote gevolgen De Ron en Durmusoglu gestraft Woning trainer Daum doorzocht De la Rosa blijft bij Arrows Oremans naar halve finale Ajax legt Stefano Seedorf vast Zidane voor vijf duels geschorst zaterdag 28 oktober 2000 door André Putzeijs LILLE - „Ik had gehoopt dat ik in mijn nieuwe leven gelukkig zou zijn en lang zou kunnen ge nieten van vrouw en kinderen. Na vandaag hoop ik maar dat het inderdaad nog jaren kan du ren. Ik ben bang. En dat zal ie dereen wel zijn die hier heeft ge hoord wat de gevolgen kunnen zijn van het jarenlang innemen van een aantal stimulerende producten." Richard Virenque staat tussen tientallen journa listen. De eerste keer sinds hij in juli 1998 uit de Tour werd gezet. Er waren tien gendarmes nodig om de weg vrij te maken voor het grote moment. Virenque had zelf gevraagd om de journalis ten te kunnen ontmoeten. Ieder een verwachtte dat hij het einde van zijn loopbaan zou aankon digen. Maar juist die vraag ging de Fransman uit de weg, al is het duidelijk dat hij in zijn hoofd al afscheid heeft genomen van zijn sport. Vrijdagavond had hij het alleen over zijn 'nieuwe leven zonder fiets', maar wanneer dat begint zei hij niet. Er was immers een meer drin gende waarheid aan de orde en die had Virenque, nog bleker dan anders, duidelijk zwaar door elkaar geschud. „Ik heb twee moeilijke jaren achter mij. Ik wilde niet spreken, omdat ik vreesde dat ik toch verkeerd zou begrepen worden. Ik wilde niet het uithangbord worden voor alle anderen die fout waren. Nu praat ik wel. Dit is een lastige week geweest voor mij. Moeten toegeven wat je eigenlijk niet wil bekennen. Maar wat ik hier vandaag gehoord heb..." „De deskundigen hebben me behoorlijk bang gemaakt. Mijn toekomst baart me grote zorgen. Terwijl i k j uist zo graag nog lang van het leven zonder fiets en met mijn familie wil genieten. Dat Virenque behoorlijk aange slagen was, begreep iedereen die vanaf vrijdagmorgen een aantal deskundigen van de fa culteiten van Montpellier, Pa rijs en Rijsel de zekere en moge lijke gevolgen van langdurig dopinggebruik had horen op sommen. Een betoog dat mis schien wel alle ogen zou openen, als dergelijke mensen datzelfde aan de verzamelde renners zou den vertellen aan de vooravond van de Ronde van Frankrijk. De farmacologische en schei kundige deskundigen Pépin, BressoleDevaux en Audran na men product per product onder de loep, uitgaande van bevin dingen bij patiënten die de mid delen namen om therapeutische redenen en in normale doses. Terwijl nu blijkt dat renners die spullen in grote hoeveelheden en door elkaar namen. De essentie van hun lang be toog: 'Dergelijk dopinggebruik kan leiden tot felle hoofdpijn, dodelijke trombose, nier- en leverkanker bij langdurige in name, suikerziekte, gekke koei enziekte, extra groei van been deren, vingers en voeten die in één jaar twee maten groter kun nen worden, tijdelijke sexuele problemen, prostaatkanker, snelle vatbaarheid voor ver koudheden en virussen...' „Ik begrijp dat renners alles door elkaar namen", zei farma- cologie-experte Bressole. „Cafeïne, testosteron, EPO, groeihormoon, anabolica, corti- coïden. Plus medicamenten om nadelige gevolgen daarvan te gen te gaan. En dat sinds 1990 of kort daarna. We hebben het dus over een lange periode, over grote doses en over echte cock tails. In hun plaats zou ik mij zorgen maken. GPD door Frits Bakker PARIJS - Theo de Rooy ontweek de prangende vraag. „Is het nou een Tour voor Michael Boogerd of niet? De ploegleider van de Rabobank zei: „Ik waag me niet meer aan dat soort uitspraken, omdat het nog veel te ver weg is." En het recente verleden heeft hem en zijn kopman wijzer gemaakt. Michael Boogerd blijkt niet de ronderenner te zijn die met de besten meekan in de grote ronden. Dat is na twee mislukte Touroptredens wel vast te stellen. Theo de Rooy heeft met zijn ploeg de rol van vrijbuiters weer opgepakt en had er een onge kend succes mee. Erik Dekker won drie etappes in de Tour van dit jaar, Leon van Bon één. „We zullen ook volgend jaar zo aan vallend rijden", verklaarde hij, toen hij het parkoers had gezien. De ploegleider kreeg donderdag in Parijs nog meer lastige vra gen. Zoals over het budget van de ploeg. De Rabobank is drie renners kwijt die goed waren voor een vorstelijk salaris en heeft er maar weinig voor terug gekocht. Leon van Bon, Rolf Sö- rensen en Niki Aebersold rijden volgend jaar in dienst van ande re ploegen. De posities zijn op gevuld door Geert Verheyen (ex-Lotto), Gerben Löwik (ex- Farm Frites) en Bobbie Traksel (eigen kweek). Theo de Rooy: „We hebben be wust niet geïnvesteerd in grote namen, maar het is mij niet be kend of dat met het budget te maken heeft. Dat is een zaak van het management. Ik weet welke koers we moeten kiezen en ben er tevreden mee. De bankier heeft Enk Dekker, behalve winnaar van drie Tour etappes onder meer ook de snel ste in de wereldbekerkoers m San Sebastian, een dikker con tract gegeven. Theo de Rooy; „Verder zoeken we het vooral in een ploeg die sterk is in de breedte. Ik heb vertrouwen in de jongens die nu twee, drie jaar prof zijn, zoals Karsten Kroon en Matthé Pronk. Die hebben het goed gedaan dit jaar. En als het goed is, groeien ze verder door." „Wij voelen ons ook een beetje de kweekvijver van het Neder landse wielrennen", zei De Rooy. „Zeker nu we nog als eni ge prof ploeg over zijn. Ik vind dat we die jongens de kans moe ten geven. Wij moeten onze nek blijven uitsteken als opleidings instituut. Dat hebben we vijf van onze sportredactie LILLE - Als zelfs op de Paralympics do ping wordt gevonden, schrik je zo snel niet meer. Toch keek rechter Delegove - en niet alleen hij - gisteren verbaasd op na ver klaringen van beslagen ten ijs gekomen experts met een boekentas vol diploma's en competenties. De heren hadden het over het gevaar en het prestatiebevorde- rende effect van doping. Voorbeeld één: de Tour van 1996, winnaar Bjame Riis. Voorziter Delegove: „In 1996 werd een renner door zijn collega's 'me neer 60 procent' genoemd. Kan dat?" Professor biofysica Audran uit Montpel lier: „Voor mij is dat menselijk gesproken onmogelijk. Een hematocrietgehalte van 60 procent zorgt voor zulke verdikking van het bloed, dat het levensgevaarlijk is. Dat zou alleen kunnen indien de atleet 200 procent vertrouwt op de dokters die hem begeleiden, want dan heeft hij een pak andere producten nodig om aders te verwijden en bloedlichaampjes elasti scher te maken. Zo wordt zo'n lichaam zeer reëel in gevaar gebracht. Ik ken dit verhaal, ik huiver ervan." Voorbeeld twee: de Tour dit jaar. aan komst op Hautacam, ritwinnaar Ochoa, gele trui Lance Armstrong. Specialist in tramingsleer Vayer: „Arm strong klom sneller dan 'meneer 60 pro cent' vier jaar eerder. De Amerikaan ont wikkelde naarmate hij de top naderde almaar meer kracht. Ook dat lijkt mense lijk gezien onmogelijk Logisch is dat je aan de voet van een col 420 watt trapt en boven nog maximaal 350. Dit deed heel fel denken aan de Spaanse marathonlopers die vanaf de EPO-intrede om de vijfdui zend meter versnelden. Tot dan was het altijd andersom." Voorbeeld drie: de vooruitgang van tijd- rijder Christophe Moreau, die heeft be kend dat hij EPO gebruikte. „Bij het begin van het seizoen had Moreau een zuurstofopname-capaciteit van 60. Na drie, vier maanden bereikte hij 92. Normaal groei je tien tot vijftien punten, en dan moet je al hard trainenMaar er be staat geen training om in zo korte tijd der tig punten vooruit te gaan." GPD van onze sportredactie MANCHESTER - Chris Board man heeft vrijdag het we relduurrecord volgens de nieuwe normen van de interna tionale wielrenunie UCI verbe terd. De Engelsman kwam tot een af stand van 49,441 kilometer. Het oude record stond op naam van Eddy Merckx, die in 1972 tien meter minder aflegde. Aanvan kelijk werd door de organisatie een afstand van 49.444 km ge meten. Na controle werd de prestatie met drie meter gecor rigeerd tot de officiële afstand van 49,441 km. Boardman had in 1996 al op een futuristische fiets een record van 56,375 km gerealiseerd maar sinds kort gold het record van Merckx weer als het officië le record. Boardman moest een nieuwe poging ondernemen op een traditionele fiets met spa ken. De Engelsman nam met zijn prestatie tevens afscheid van de wielersport. foto Max Nash/AP jaar geleden ook met Boogerd, Van Bon en Dekker gedaan. Toen had iedereen het over de patatgeneratie, in een tijd dat we overal tekort kwamen. Maar ze hebben intussen alle drie Touretappes of wedstrijden voor de wereldbeker gewon nen." Theo de Rooy vertelde in Parijs ook dat hij volgend jaar vrijwel zeker geen Ronde van Italië rij dt met zijn ploeg. Hij is zeker niet van plan om Boogerd er naartoe te sturen, omdat de renner zelf heeft aangegeven zich in de klassiekers in het voorjaar te willen onderscheiden. „Voor Michael is de Giro om die reden geen ideaal vervolg. Het is beter voor hem om in die perio de even gas terug te nemen voor de Tour." De Rabobank reed dit jaar de Italiaanse ronde met een vrij jonge ploeg, die onder lei ding stond van de nog maar eens falende Aebersold. Alleen in de beginweek speelde de ploeg aardig mee. Karsten Kroon droeg de trui van leider in de bergstand en Steven de Jongh mengde zich in de massasprints. Theo de Rooy: „De meeste jon gens die daar reden, kregen daarna een flinke terugslag Ik weet niet of het daarom wel zo goed is om er weer naartoe te gaan. De Ronde van Spanje is in dat opzicht veel aantrekkelij ker. Die is gepland op het eind van het jaar. Als je daar opge brand bent, kun je voor maan den de motteballen in om op kracht te komen." Monsters De Rabobank kreeg - net als veel andere ploegen - deze week bij de Tourpresentatie geen garan tie voor deelname. Tourbaas Leblanc maakt in de komende weken meer bekend over de se lectieprocedure. Theo de Rooy was er niet van onder de indruk, net zo min als over de bekente nissen in het dopingproces van Festina. „Ik heb nog niets nieuws gehoord, want wat Vi renque nu zegt, hebben we altijd al gedacht. Hij heeft het nu al leen bevestigd." „Ik haal mijn schouders ervoor op en we fietsen gewoon door. Wat Leblanc op de Tourpresen tatie zei, daar kan ik meer mee. Hij heeft maar weer eens krach tig gepleit voor snelheid van handelen in de dopingjacht. Het is nu nog altijd niet waterdicht wat ze willen aantonen. Er lig gen nog zo'n vijftig urinemon sters te wachten Parijs. Wordt het eens geen tijd dat daarover duidelijkheid komt?" LEEUWARDEN - Doelman Wim de Ron en middenvelder Kenan Durmusoglu zijn bij Cambuur Leeuwarden om disci plinaire redenen uit de selectie gezet. Het bestuur van de club uit de eerste divisie heeft dat besluit genomen na overleg met trainer Gert Kruys en algemeen directeur Herman Juckers. De straf is onder meer opgelegd wegens berichten in de Leeu warder Courant waarbij de spelers het functioneren van Kruys ter discussie stelden. De uitsluiting geldt vooralsnog voor een periode van een maand.De Ron en Durmusoglu zul len apart trainen onder leiding van een assistent van Kruys. Het clubbestuur zal zich de komende tijd beraden over een definitief standpunt in de kwestie. ANP KOBLENZ - De politie van Koblenz heeft een inval gedaan in de woning van voetbaltrainer. Bovendien werden de werk ruimten van de coach op het complex van Bayer Leverkusen aan een onderzoek onderworpen. De invallen werden gedaan na de arrestatie van twee verdachten uit het drugscircuit. Daum bevindt zich momenteel in Florida. Bij een door hem zelf aangevraagde haartest bleek eind vorige week dat hij verdovende middelen had gebruikt. Daarop nam hij ontslag als coach van Leverkusen De Duitse voetbalbond besloot voorts een mondelinge overeenkomst Daum na dit seizoen tot bondscoach aan te stellen, ongeldig te verklaren. Daum wil in de Verenigde Staten via een nieuwe test alsnog zijn onschuld bewijzen. SID LONDEN - De Spaanse coureur Pedro de la Rosa njdt ook het volgende Formule 1-seizoen voor Arrows, de racestal waar voor ook Jos Verstappen uitkomt. De 29-jarige Spanjaard werd eerder in verband gebracht met een overgang naar het Formule 1-team van Prost Die onderhandelingen staakten op het moment dat Arrows de coureur duidelijkheid verschaf te over zijn toekomst. RTR BRATISLAVA - Miriam Oremans heeft de halve eindstrijd be reikt van het tennistoernooi in Bratislava. De Nederlandse versloeg in de kwartfinale Anne-Gaelle Sidot uit Frankrijk in drie sets, 4-6 7-6 7-6. Sidot was in Bratislava als eerste ge plaatst. ANP AMSTERDAM - Ajax heeft Stefano Seedorf, een volle neef van international Clarence Seedorf, voor drie jaar vastge legd. De 18-jarige Ajacied speelt momenteel op de nummer 10-positie in Ajax Al. Seedorf kwam eerder uit voor Hellas Sport in Zaandam, en maakte medio 1997 de overstap naar de profclub. ANP TURIJN - De Europese voetbalbond Uefa heeft Zinedine Zi dane van Juventus voor vijf wedstrijden geschorst. De Franse sterspeler deelde dinsdag tegen Hamburger SV, in groep E van de Champions League, een kopstoot uit aan de Duitser Kientz. Zidane kon eruit met rood. Ook tegen Deportivo La Coruna stuurde de scheidsrechter hem uit het veld. Juventus verloor in Turijn met 3-1 van Hamburger SV. Behalve Zidane kreeg ook Edgar Davids een rode kaart (2x geel). Door de ne derlaag zijn de Italianen niet zeker van een plaats in de twee de ronde van de Champions League. AFP van onze sportredactie SITTARD - De zorgen voor For tuna Sittard zijn vrijdagavond flink vergroot. De Limburgrse eredivisionisten verloren in ei gen huis met 2-1 van NAC. AZ liet weinig heel van FC Twente: 5-0. De doelpunten van de NAC wa ren van Braziliaanse makelij. Christiano (5e) en Sergio (38e) brachten NAC op een gerieflijke 2-0-voorsprong. Ronald Ham ming deed namens de thuisclub nog wel wat terug, maar de zes de nederlaag kon niet worden voorkomen. Fortuna Sittard staat met twee punten uit acht duels stijf onderaan in de eredi visie. Scheidsrechter Roelof Luinge deelde zijn honderste rode kaart in het betaalde voet bal uit. Die werd uitgedeeld aan Fortuna-speler Paciorek. AZ zette een flinke stap richting middenmoot van de ranglijst. De Alkmaarders versloegen in het eigen stadion FC Twente met 5-0. AZ kwam al vroeg op voorsprong via een doelpunt van Kromkamp in de negende minuut. Van Galen verdubbelde de marge na een half uur spelen FC Twente moest het vanaf de 77e minuut met tien man doen nadat Booth zijn tweede gele kaart ontving. Nelisse (2) en de lichtvoetige, voormalige Vlis- singer Jamal Dibi, maakten de vijf vol voor AZ. Fortuna Sittard - NAC 1-2 (0-2). 5. Cristiano 0-1, 38. Sergio 0-266. Hamming 1-2 Scheidsrechter Luinge. Aantal toeschouwers: 6500. Rode kaart: 81. Paciorek (Fortuna Sittard/2xgeel). Gele kaart: Volmer (Fortuna Sittard), Babos, Versteeg (NAC). AZ - FC Twente 5-0 (2-0). 9. Krom kamp 1-0,28 Van Galen 2-0, 83 Ne lisse 3-0, 84. Nelisse 4-0, 90. Dibi 5-0 Scheidsrechter: Jol. Aantal toe schouwers: 6500. Rode kaart 77 Booth (FC Twente/2xgeel). Gele kaart Van Galen (AZ). van onze sportredactie NEW YORK - De New York Yankees hebben voor de derde achtereenvolgde maal de World Series van de Major League, het officieuze wereldkampioen schap honkbal voor clubs, ge wonnen. Ze versloegen de New- York Mets uit het stadsdeel Huldiging van medaillewinnaars Paralympics DEN HAAG - Koningin Beatrix en premier Kok huldigen vol gende week donderdag de Ne derlandse medaillewinnaars van de Paralympics in de Rid derzaal in Den Haag. De Olym pische Spelen voor gehandicap ten in Sydney eindigen zondag. De medaillewinnaars worden toegesproken door onder ande ren premier Kok, staatssecreta ris Vliegenthart en voorzitter Blankert van NOCNSF. Aan het eind van de middag gaan ze met de koningin, de premier en de staatssecretaris op de foto. Daarna biedt de gemeente Den Haag hen in Madurodam een ontvangst aan. ANP Queens met 4-2 en zegevierden daarmee met 4-1 in de best-of- seven-serie. De Yankees, afkomstig uit de Bronx, zijn voor de 26e maal kampioen in de Amerikaanse honkbalcompetitie voor profes sionals. Ze wonnen onder leiding van de nu 60-jarige ma nager Joe Torre vier keer in de laatste vijf jaar. De beslissing viel in de negende en laatste inning bij de stand 2-2 toen Luis Sojo raak mepte op de eerste bal, die hij van pitcher Al Leiter kreeg. Mede door ver keerd aangeven van center fiel der Jay Payton konden Jorge Posada en Scott Brosius hun runs over de thuisplaat voltooi en, waardoor het 4-2 werd. In de laatste slagbeurt konden de Mets niets meer terug doen. Het was de eerste World Series sinds 1956 tussen clubs uit New York. Omdat beide stadions met de ondergrondse met elkaar verbonden zijn werd het treffen ook wel de Subway Series ge noemd. De teams deden niet veel voor elkaar onder. De eerste wedstrijd duurde zelfs 12 in nings en was wat speeltijd be treft (4 uur en 51 minuten) de langste uit de historie van de World Series. RTR Gouddelver Paralympics kon maar weinig trainen door Margit Kranenburg van onze sportredactie SYDNEY - Guda van der Laan is op de Pa ralympics met lege handen gebleven. De rolstoelbasketbalster uit Yerseke verloor gisteren met het Nederlands team in Syd ney de strijd om de derde en vierde plaats met ruim verschil van Japan: 25-48. Vier jaar geleden in Atlanta greep de ploeg nog zilver. De tennissers haalden in Sydney wel een fraaie oogst binnen. Er werden twee gou den, een zilveren en een bronzen medaille begroet. Ricky Molier en Robin Ammer- laan versloegen voor 10.000 fanatieke toeschouwers in de finale van het man- nendubbelspel het Australische duo Da vid Johnson en David Hall in drie sets: 7-6 4-6 6-4 Het enkelspel bij de vrouwen werd een volledig Nederlandse aangele genheid. Esther Vergeer was volgens ver wachting oppermachtig tegen Sharon Walraven 6-0 6-4. Het brons was voor Maaike Smit, die de Engelse Kimberly Well simpel versloeg: 6-0 6-3. Joop Stokkel sloeg opnieuw toe op het on derdeel dressuur. Hij pakte na een eerdere gouden plak nu zilver met het paard Slim Dusty Gert Bolmer veroverde met The Champ brons. Ook de zwemmers konden zilver bij schrijven. De nationale ploeg, bestaande uit Jeroen van Oene, 'goudhaantje' Alwin Houtsma, Jeroen Gottemaker en Marcel Kamst, werd achter Hongarije tweede op de 4 x 50 meter wisselslag. Voor Houtsma betekende het zijn zevende plak. Hij staat nu op vier keer goud, tweemaal zilver en een keer brons. ANP SYDNEY - Alwin Houtsma is de Pieter van den Hoogenband van de Paralympische Spelen. De verstandelijk gehandicap te zwemmer behaalt net als de ster van de Olympische Spelen de ene na de andere medaille in Sydney. En dat terwijl hij het afgelopen jaar maar weinig in zwembaden was te vinden. Een supertalent noemen ze hem en het goudhaantje van de Nederlandse ploeg. Al lang te voren werd voorspeld dat de 22-jarige Houtsma zou toe slaan in Sydney. En Inder daad, de Amersfoorter heeft inmiddels vier gouden, twee zilveren en een bronzen me daille. En vandaag (zaterdag) heeft hij een laatste kans op nog een plak. Niemand, zelfs zijn coach niet, weet het geheim van Houts ma's snelheid in het water. Misschien omdat hij lid is van een gewone zwemclub in Amersfoort? Misschien omdat hij daar altijd in een 50-meter bad traint? Of omdat hij on danks tegenslagen zoveel lol houdt in het zwemmen? Zijn grootste tegenslag is de last aan zijn ogen. Vlak voorde Spelen liet het hoornvlies van zijn rechteroog los en moest hij met spoed onder het mes Het heeft een haar gescheeld of hij was in Sydney met aan de start verschenen. Ook in een Au stralisch ziekenhuis heeft Houtsma nog naar zijn oog la ten kijken. Hij schat zijn ge zichtsvermogen nu op twintig procent „Ik zie soms niet eens de vlaggetjes in het water Zijn goede prestaties in Au stralië, inclusief een paar Alwin Houtsma gaat uit zijn dak na weer een gouden medaille. een optimale voorbereiding in de weg. „Als hij honderd procent zou trainen, zou hij nog veel harder kunnen", meent coach Tineke van Bentum, die wel bena drukt dat de tijden van iemand als Pieter van den Hoogen band ver buiten het bereik lig gen van haar zwemmers. Het trainen van haar jongens, met een piek tijdens de zomer vakantie, is een vak apart. „Een kwestie van veel uitleg gen en herhalen", vat Van Ben tum samen. „Als je dat niet doet, hebben ze hun aandacht al weer bij iets anders en ver geten ze wat ze hebben ge leerd." In tegenstelling tot de PARALYMPICS A SYDNEY 2000 wereldrecords, zijn niet te danken aan een strak trai ningsschema. Het afgelopen jaar heeft hij maar minimaal kunnen trainen. Vooral de pro blemen met zijn ogen stonden foto Mathilde Dusol/GPD andere zwemmers zijn de ver standelijk gehandicapte deel nemers voorafgaand aan de Paralympics ook met op trai ningskamp geweest in Austra lië „Dat zou te veel zijn ge weest, dan hadden ze heimwee gekregen." Houtsma is enthousiast ge noeg om door te gaan. Al moet hij weer aan zijn oog worden geopereerd, waarna hij in ie der geval drie maanden niet mag zwemmen. „Het is met onze doelgroep moeilijk te zeggen of ze doorgaan of niet", relativeert Van Bentum. „Het zijn mensen van de dag die hun doelen stellen op de korte ter mijn." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19