Actie tegen teloorgang van weiden I PZC Weemoedig afscheid van Nadorst ju. Zelden bescheiden August de Meijer was vasthoudend craucDii. D0MINICUS BV WIE KAN HET Z E 5 KEER PER WEEK? 14 Broedvogels worden de dupe Met het Accent op compleet <b> HYUnDRI goedhart Beauty Beast "De"Voorzorg" &inke Voor ecu persoon (ijlt afscheid peffeef naar eipen wens Uitvaartverzorging Goes ADVERTEREN? bezorgers (ster s) Aagtekerke pzc KOM WERKEN BIJ DE PZC Executie verkoop zaterdag 28 oktober 2000 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De natuurbe scherming op Walcheren loopt massaal te hoop tegen plannen om de weilanden tussen Middel burg en Sint-Laurens om te zet ten in bouwland. Daardoor dreigt een belangrijk weidevo- gelgebied verloren te gaan. Vooral de grutto, een in de Vogelwet beschermde soort, raakt een onmisbaar broedge bied kwijt. Denatuurverenigin- gen hebben samen met de Zeeuwse Milieu Federatie be zwaar gemaakt tegen afgifte van een vergunning door de ge meente Veere, om de weilanden om te vormen tot akkerland. Kwade genius De landinrichtingcommissie Walcheren is de kwade genius achter de plannen. Die is er vol gens de natuurbescherming niet in geslaagd een goed plan van toedeling te maken, waarin veehouders in het lage weiland gebied - voor de vogels erg be langrijk - gronden krijgen en akkerbouwers in de beter ont waterde gebieden terecht kun nen. Gevolg van de mislukte toede ling is dat de landinrichtings commissie ook akkerbouwers in het lage weilandgebied wil toe laten. Daarvoor moeten dan wel weilanden wijken. Afspraken Het scheuren van de weilanden druist in tegen alle afspraken en beleid, menen Vogel werkgroep. Planologiewerkgroep, KNNV en ZMF. Zowel het landinrich tingplan als de provinciale uit werking van het nationale Na tuurbeleidsplan, de regiovisie Walcheren 2000+ en het water huishoudingsplan van de pro vincie voorzien in een groot wei- devogelgebied in de buurt van de Zandvoortseweg. Als bij voorbeeld al in 2004 het water huishoudingsplan doorwerkt, betekent het dat een akkerbou wer die nu naar het Zandvoort- seweggebied gaat, opnieuw plaats moet maken voor veeboe ren. Voorrang .Natuurlijk kan men hiervoor de ogen sluiten en zeggen dat de uitvoering van het ruilverkave lingsplan voorrang heeft, maar wij vinden dat men meer in spanning had moeten leveren om de weilanden in het gebied te behouden," aldus de natuurver- enigingen. Temeer daar de grond slechts met zeer grote moeite enigszins geschikt te maken is voor akkerbouw." De landinrichtingscommissie wil ter compensatie elders nieu we weilanden inzaaien. Dat inzaaien is trouwens toch al af gesproken en is in feite geen compensatie. Belangrijker is dat oud grasland een beduidend grotere natuurwaarde heeft dan een willekeurig nieuw grasland, stelt de natuurbescherming. Van grutto's is bekend dat zij niet zo gemakkelijk van het grasland waar ze al jaren broe den, verhuizen naar een nieuw ingezaaid grasland, als het oude wordt gescheurd. Het verdwij nen van broedparen heeft grote gevolgen voor de toch al be perkte gruttostand (circa 20 paar) op Walcheren. De natuurverenigingen consta teren dat de natuur in de waar devolle graslanden op Walche ren dé grote verliezer is. ,,Het feit dat een gedeelte van het weidevogelgebied wel wordt gerealiseerd is niets ex tra's. Integendeel, wij noemen dit een sigaar uit eigen doos." Vandaar het bezwaar tegen een aanlegvergunning bestem mingsplan Buitengebied ge meente Veere Bob Laisina op sportpark Nadorst voor de oude stenen barakken, de overblijfselen van het vroegere kamp. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Drie jaar oud was Bob Laisina toen hij samen met zijn opa en oma in 1953 ver huisde naar het Molukse kamp in Middelburg. Dat kamp stond naast sportpark Nadorst en was afgesloten met hekken en een slagboom. Later werd het Mo lukse terrein ingelijfd bij het sportpark en veranderde de kerk in een clubgebouw. Laisina keerde terug als toezichthouder van het sportcomplex, maar nu heeft hij het park voorgoed ver laten. Het complex maakt plaats voor woningbouw. Daar mee gaat het laatste tastbare deel van het kamp verloren. „Het is zo jammer dat het weg gaat", zegt Laisina vanuit zijn nieuwe werkplek, het kantoor tje van sportpark Nassaulaan. „De nieuwe generaties Molukse jongeren weten niet hoe wij hier destijds aankwamen, hoe wij hier leefden en hoe fijn dat het was. Als ik mijn kinderen daar over vertel, zeggen ze verbaasd: 'Wat? Heb jij op een kamp ge woond?' Dan rijd ik met ze naar Koudekerke en laat de barak ken zien waarin wij woonden. Tegenover Der Boede staan er nog 'een paar. Ze kunnen zich dan een beeld vormen van hoe het was en onze geschiedenis doorvertellen aan hun kinderen Het zou daarom mooi zijn als er op de Nadorst nog iets van een monument of gedenkteken kwam. Dan hebben ze een plek om naar toe te gaan." Op het kampement stonden vier stenen barakken, een kerk, een ontspanningsruimte, een grote schuur en een badlokaal. In ie dere barak woonden acht tot tien grote gezinnen. Later wer den er nog drie houten barakken bij geplaatst. Daarin woonden vier gezinnen. „Het was niet te vergelijken met de asielzoekers kampen van nu", zegt Laisina. „Wij hadden niets." Stromatrassen Het huisje bestond uit twee ka mers. Eén slaapkamer voor de ouders en een woonkamer waarin de kinderen sliepen. Het enige wat er lag, waren stroma trassen. „Het klinkt treurig, maar dat was het niet. Het was er juist hartstikke leuk. Als ik terug zou kunnen, zou ik daar De Accent is uitgevoerd met o.a.: Stuurbekrachtiging Elektrische ramen voor Hoofdsteunen achter Centrale deurvergrendeling Getint glas Gordekpanners voor startonderbreker Airconditioning Neerkiapbare achterbank delen (60/40) De nieuwe 4-deurs Hyundai Accent, standaard met airconditioning. Al vanaf f 27.995,- Middelburg, Kleverskerkseweg 7-9, tel. 0118 - 636248 De Coupé is ultgsvoord Stuurbekrachtiging In hoogte verstelbaar stuur Elektrische ramen voor Elektrische antenne Centrale deurvergrendeling Neerkiapbare achterbank in delen (S0/50) Getint glas Airbag bestuurder en voorpassagier Gordelspanners voor Mistlampen voor De nieuwe Hyundai Coupé, standaard met 2.0i 16V krachtbron. Al vanaf f 40.995,- HW«MI «ffr j Mt mxuroMnt TOI HYurmni goedhart Middelburg. Kleverskerkseweg 7-9. tel. 0118 - 636248 sychosociale therapie en pastorale zor burecu henk de graaf Dr W Dreeslaan 8 4463 XE Goes relatieproblemen in huwelijk ei identiteitsproblemen negaüef zelfbeeld, faalangst depressiviteit fobieën 0II3-23I048 UITVAARTVERZORGING verzorging van alle formaliteiten vrijblijvend inschrijving van wilsbeschikkingen depositostortingen/verzekeringen nazorg te Uitvaartcentra beschikbaar in Vlissingen en Middelburg Kantoor en uitvaartcentrum Industrieweg 20 tel. 0118 - 41 27 60 V- dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren |g> Gediplomeerde uitvaartleiders Middelburg: H G. van Zalen en P.J Mccrveld Koudekerke. P van Tiel en Anke van Tiel-Wattcl (uitvaartleidMeri Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned Kwahteitsraad GwE - Uitvaartverzorging' Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 -216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissenkerke steenhouwerij tegel h an del direct voor tekenenJe leefde als één grote familie en je had een zee van ruimte buiten. Het was net vakantie. Maar ja, wij wis ten niet anders dan dat het maar tijdelijk was. Dat we na een tijd je weer terug zouden gaan naar de Molukken." Geen nadeel Zelfs nu hij er op terugkijkt, kan Laisina geen nadeel aan het kamp verzinnen. „We hebben er zoveel plezier gehad en katten kwaad uitgehaald. Er werd bij ons bijvoorbeeld op eierkolen gestookt en als wij kolen von den, gooiden we ze voor de lol over het hek op de sportvelden. De toezichthouder van het sportpark pikte ze dan in en stookte er zijn accommodaties mee warm." Laisina herinnert zich verder de vele keren dat ze verstoppertje speelden in de grote schuur tus sen de houten reiskisten waar mee de Molukkers in Nederland aankwamen. Op zijn dertiende verhuisde Laisina met het gezin naar Sou burg. Bijna alle bewoners ver lieten in die jaren het kamp. Bob wist toen nog niet dat hij in 1980 terug zou komen als toezicht houder van het sportpark. „De eerste keer dat ik daar weer kwam, was erg vreemd. De ont spanningsruimte en de kerk stonden er nog net zo bij als toen we vertrokken. Pas later werd de kerk omgebouwd tot clublo kaal voor rugbyclub Oemoeme- noe." Twee weken geleden heeft deze club het sportpark verlaten. Het is nu slechts een kwestie van tijd voordat de sloophamer de laat ste overblijfselen van het kamp tegen de vlakte slaat. door Wout Bareman TERNEUZEN - In kleine kring werd hij aangeduid als 'het ora kel van Zeist'. Een man, die zich erop liet voorstaan deuren te kunnen openen, waar anderen nog niet eens mochten aanklop pen. Bij oud-admiraal Buis bij voorbeeld; dat was zo iemand, de huidige baas van het sleep en bergingsbedrijf Smit Inter nationale in Rotterdam. Het was één van zijn vrienden. Zoals hij er zovéél had in de wereld van topondernemers. Hij belde ze dag en nacht, om te advise ren, om ze uit te horen. Ooit had hij een villa in de toen nog maagdelijke Bijlmer, een pand dat moest wij ken voor her senspinsels van hemelbestor mende architecten. Maar in de eerste plaats was dr. Josef F. G. M. August de Meijer oud staatssecretaris, die zitting had in drie kabinetten. En die zijn afkomst nooit verloochende. Een Zeeuws-Vlaming, onver valste nazaat van 'Guust Kei', z'n 'bonpa', die aan de wieg stond van wat nu Verbrugge In ternational in Terneuzen heet en de jaren daarvoor als Aug. de Meijer door het leven ging. Uit waardering voor wat z'n opa tot stand had gebracht - een mooie handels- en scheepvaartonder neming - voegde hij diens voor naam toe aan z'n achternaam. Maandag is hij op 85-jarige leef tijd in Zeist overleden. Vijf we ken tevoren was bij hem een on geneeslijke ziekte vastgesteld. Terwijl zijn strijd nog niet was gestreden. Immers, de bank, die hij ter nagedachtenis aan zijn opa aan Terneuzen wilde aan bieden, was nog steeds niet ge accepteerd door B en W. Even leek hij die strijd op te ge ven. In juni vorig jaar kondigde hij aan ermee te kappenMoege- tergd door de tegenstand, die hij van het college ondervond, met burgemeester Ron Barbé als 'roverhoofdman'. „Zolang Bar bé daar zit zal het me waar schijnlijk nooit lukken", foeter de hij vaak door de telefoon. Barbé zelf werd ook met tele foontjes bestookt. Hij kreeg ook ministers aan de lijn, ingescha keld door De Meijer. De Meijer deed een beroep op ie dereen en alles. Commissarissen van de koningin? Hij belde ze al lemaal. Om te verzekeren dat dat hele gemeentebestuur van Terneuzen niet deugde. Even koesterde hij weer hoop, toen de Temeuzense Onafhankelijke Partij zich achter hem schaarde. Maar ook die partij liet hem in de kou staan. En of de bank ooit nog wordt neergezet, moet wor den afgewacht. De Meijer liet niet na te verkla ren dat hij Dow Chemical begin jaren zestig naar Terneuzen haalde. De oud-staatssecreta risdie niet zonder trots de foto's toonde van hemzelf en z'n echt genote aan de zijde van een la chende koningin Juliana. De man, die zich erop liet voorstaan dat hij aan oud-PZC-verslagge- ver Hans Laroes, die nu is be noemd tot hoofdredacteur van het NOS-Journaal, als eerste verklaarde dat de Westerschel- detunnel een doodgeboren kind was, maar dat hij kennelijk te gen doven sprak, is vrijdag ter aarde besteld. In stilte. Dagelijks geopend van: 8.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.30 u Zaterdag geopend van: 9 00 tot 16 00 uur Oude Zandweg 2 - 4361 SK Westkapelle - Tel. 0118-571436 Maria van Bourgondiëstraat l [RKEBO LID 4386 CV Vlissingen Tel. 0118 - 462205 (II18 633093 -- Fax 0118 - 460802 Uitvaartverzorgers: Rouwcentra beschikbaar in 'i's'/ïjcijïïji'iiiklieii itij O/ar wu.iiflHii6-eoiuiuU.ntt' TEL.: 0118-484321 of FAX 0118-470100! C E Z O C H T DAGBLADBEZORCERS M V ZONDER NIEUWE HELDEN IS DE KRANT NERGENS Wij zoeken met spoed voor de bezorging van de PZC Sollicitaties kunt u richten aan: Postbus 18 4380 AA Vlissingen. Bellen gaat nog sneller! 0118-484000 Of onze rayoninspecteur, de heer R. J. de Nooijer, tel. 0118-462606 (na 18.00 uur) Op dinsdag 31 oktober 2000 te 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats De verkoop komt voor rekening van. C. J. MEIJER Te koop wordt aangebo den. PERSONENAUTO V.W. GOLF 51 KW, KLEUR GRIJS, (1989) kenteken XP-41-HN. De plaats van verkoop is: Axel, De Ruyterstraat 27 Bezichtiging: een kwartier voor de ver koop Geen opgeld, contan te betaling. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belas tingdienst Particulieren Mid delburg, vestiging Terneu zen, Rosegracht 1 Voor inlichtingen tel. 06 51-33-68-14. De belastingdeurwaar der belast met de execu tieverkoop Belastingdienst Warenhuis Dekker: Schuttestraat 13. 4371 AD Koudekerke 0118-551857 Livera: Lanqeviele 11-13. 4331 LR Middelburg 0118-650505

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14