D66 geeft af op twee afvalligen PZC PZC Veerse vuilniswagen komt vaker langs voor grof vuil en tuinafval Buurtbewoners redden levend begraven poes Rillander John Janse rekent op hoge score bij EK Grondverzet Inloophuis krijgt royale cheque School voor speciaal onderwijs viert dubbel feest ZEELAI CREAT 13 Regiovoorzitter rept van bewuste breuk ZL-4 Zeelandboek Gehandicapten praten mee over entree cultuurcentrum 10 I 11 zaterdag 28 oktober 2000 door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Middel burgse D66-dissidenten R. Ko per en B. Leijnse hebben bewust aangestuurd op een breuk met de partij. Die conclusie trekt het D66-regiobestuur Zeeland. De twee raadsleden hebben in een eerder stadium hulp genegeerd van D66 Vlissingen en het regio bestuur. De Middelburgers we zen bijvoorbeeld de vorming van één overkoepelende afde ling op Walcheren van de hand. Regiovoorzitter D. Verboom vindt het des te cynischer dat de twee raadsleden het gebrek aan steun als argument gebruiken voor de oprichting van de lokale Advertentie Verkrijgbaar in de boekhandel partij Leefbaar Middelburg. Koper en Leijnse besloten on langs samen te werken met col legaraadsleden H. Akdag en P. Kraan van de Sociaal Democra ten Middelburg (SDM). De vier gaven aan tot aan de verkiezin gen in 2002 gezamenlijk op te zullen trekkenLeden van de af deling Middelburg en het regio bestuur moesten dat besluit via de media horen. Koper en Leijn se verwachten dat zij in de nieu we partij, 'politiek gezien, een beter progressief liberaal en so ciaal geluid in de raad kunnen laten klinken'. De afdeling Mid delburg heeft al enige tijd geen bestuur. ,,Op zo'n moment neemt het regiobestuur die functie over. Dat is niet ideaal, maar alle belangrijke zaken worden wel geregeld en D66'ers kunnen elkaar als ze willen alle maal snel vinden", aldus Ver boom. Op verzoek van D66 Vlis singen vond er begin van dit j aar een gesprek plaats met D66 Middelburg om over samenwer king op afdelingsoverstijgend niveau te spreken. Reden was om D66 nieuw leven in te bla zen. Dat bevestigen zowel Ko per als Verboom. Middelburg zag echter om twee redenen af van de fusie. Koper: „We ver- VLISSINGEN - In het stadhuis in Vlissingen heeft architect C. Jongepier vrijdagochtend de tekeningen gepresenteerd voor een toegankelijker entree voor gehandicapten bij het Theo van Doesburgcentrum. In het ontwerp van architect Jongepier krijgt het Theo van Doesburgcentrum een brede, doorgetrokken rolstoelbaan met een leuning en elektrisch bedienbare deuren. Hierover willen de gehandicaptenraad en Riet van Oorschot van de ge- door Marco de Swart MALAGA - Bij het Europees Kampioenschap Grondverzet in Malaga is John Janse uit Ril land in de top tien geëindigd. De officiële uitslag wordt vandaag, zaterdag, bekendgemaakt, maar Janse weet vrijwel zeker dat hij hoge ogen gooide bij het kampioenschap van de afgelo pen week. Hij is in ieder geval de beste Nederlander. Met in totaal negen verschillen de machines moesten kandida ten uit veertien landen binnen een bepaalde tijd zo precies mo gelijk grond verzetten. Bij de eerste proeven werd gewerkt met grote machines. Janse be dient deze in het dagelijks leven en scoorde dus goed. Later in het kampioenschap kwamen klei nere, preciezere machines aan bod. Hij verspeelde op deze onderde len veel punten. „In het begin kon ik goed mee- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R H. Hoving E L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail redactie@pzc.nl wachten niet voldoende be stuurders voor de koepel te kun nen leveren en de maandelijkse financiële bijdrage voor raads leden was erg hoog." Koper en Leijnse storten nu maandelijks honderd gulden in de partijkas voor het regelen van onder meer campagnesKo per: „Vlissingen heeft een rege ling van 250 gulden per maand. Voor het raadswerk krijgen we zo'n 1900 gulden, daarvan hou den we 1000 gulden over. Ik ben echt niet te krenterig, maar ik vond dat een forse maandelijkse bijdrage voor het zware raads werk. Zeker voor een kleine fractie." Daarna bleef het even stil rond de fusieplannen. Ver boom: „We pakken de gesprek ken weer op. Ik zou zeggen dat deze perikelen erop wijzen dat we voor een andere organisatie vorm moeten kiezen. In een fu sie kan efficiënter worden sa mengewerkt. Als de leden van de drie gemeenten voorstem men, zal die koepel er spoedig zijn." De afdeling Middelburg en het regiobestuur willen dat Leijnse en Koper geroyeerd worden als lid van D66, omdat zij de partij in diskrediet zouden hebben gebracht. Momenteel buigt het landelijk hoofdbe stuur zich over de kwestie. Rotaryvoorzitter J. Goudswaard (rechts) overhandigt de cheque aan Palazzolli-voorzitter A. Vromans (links). foto Ruben Oreel door Ferdinand Koppejan VLISSINGEN - De Rotary Club Vlissingen heeft vrijdag symbo lisch een cheque van tiendui zend gulden overhandigd aan de Stichting Palazzolli. Die stichting beheert in Vlissingen een inloophuis voor kankerpa tiënten en hun familie. De tienduizend gulden wordt besteed aan meubilair en kan toorinventaris voor het inloop huis. Mevrouw A. Vromans is voorzit ter van de Stichting Palazzolli. Zij ontving de cheque uit han den van voorzitter J. Gouds waard van de Rotary Club. Die club verzamelde het geld tijdens haar jaarlijkse najaarsconcert in 1999. Bij de overhandiging van de cheque waren een delegatie van de Rotaryclub en bestuursleden en vrijwilligers van het inloop huis aanwezig. Deze week konden kankerpati ënten voor het eerst op dinsdag en donderdagmiddag terecht bij het inloophuis aan de Badhuis straat voor informatie en voor lichting. Verder geven de vrij willigers morele steun aan mensen die door hun ziekte in een isolement dreigen te raken. Vier mensen maakten gebruik van de diensten van het inloop huis, dat op 19 december offici eel door wethouder L. C. Poppe- de Looff van welzijn wordt ge opend. handicaptensoos hun achter ban eerst raadplegen. Op 21 no vember vindt opnieuw overleg De Basco schakelt een aanne mer in om te kijken hoe duur de aanpassingen uitvallen. Het is dan inmiddels twee maanden geleden dat Van Oorschot alarm sloeg. Maar dat neemt ze op de koop toe. „Het staat nu voor ne gentig procent vast dat ik krijg waarvoor ik gestreden heb. Die paar maanden maken me nu dan ook niet zo veel meer uit." komen. Ik ben dan ook niet on tevreden over mijn prestatie", vertelt Janse. „Ik loop heel wat punten voor op de andere Ne derlanders." Dat het verzetten van grond geen eitje is, kan hij beamen. „Het is een heel precies werkje. Zo had ik op één onderdeel drie centimeter te diep gegraven. Dat kostte mij punten." Berghelling Het terrein besloeg een hele berghelling. Er werd met wa gens van het Amerikaanse merk Caterpillar gereden. Voordat de wedstrijd begon, mochten de deelnemers vijf minuten proef draaien. „De proef zelf duurt een half uur tot een uur Je moet in die vijf minuten zien dat je de machine in je vingers krijgt. Dat is heel moeilijk", weet hij. Janse kreeg het werk met de paplepel ingegoten. „Mijn va der is ook grondverzetter. Hij werkt op een dragline, een groot apparaat is." Volgens Janse speelt ervaring een grote rol bij de kampioenschappen. „Ik ben de jongste Nederlander die meedoet. Je moet het werk echt in de vingers hebben, wil je win nen." En winnen wil hij „Ik verwijt mezelf elk foutje dat ik maak. Wat dat betreft ben ik wel een strebertje. Als er iets inzit, wil ik dat er ook uithalen." Volgend jaar doet de Rillander weer mee. „Als ik de kwalifica tierondes in Nederland goed doorkom, ben ik zeker van de partij." De milieustraat in Serooskerke. Daar hoeven Veerenaren straks minder frequent naar toe, nu de gemeente vaker grof vuil en tuinaf val bij inwoners gaat ophalen. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis DOMBURG - De gemeente Veere gaat voortaan vaker grof vuil en grote hoeveelheden tuinafval ophalen. Daarmee komt het college tegemoet aan een belangrijke wens van de inwoners. Het blijft overigens mogelijk dat de vuilniswagen op telefonische afroep langs komt. Grof vuil en tuinafval wordt nu nog één keer in de twee maanden opgehaald. B en W willen naar één keer in de zes weken. Dat blijkt uit de evaluatie inzameling grof huishoudelijk afval. Na de opening van de milieu straat, op 1 maart vorig jaar, zegde het college de gemeente raad te zullen bekijken of het inzamelen van grof vuil zou veranderen. Op een gemiddel de werkdag storten ongeveer zeventig mensen hun grof vuil bij de milieustraat in Seroos kerke. Op zaterdagen komen tweehonderd Veerenaren hun rommel brengen. In mei en juni werd in op dracht van het gemeentebe stuur een enquête gehouden onder de inwoners van Veere. Daaruit bleek dat maar liefst 83 procent van de bevolking naar de milieustraat gaat om er allerlei soorten afval te brengen. Iets meer dan zestig procent maakt gebruik van de inzameling aan huis voor met name wit- en bruingoed, grof tuinafval en grof restafval. Mensen die verder verwijderd wonen van de milieustraat gaan minder vaak naar Se rooskerke. Ongeveer een kwart van de bewoners heeft klachten over de rijafstand en de openingstijden. In de enquête werd ook ge vraagd wat mensen ervan vin den dat zij voor het langsko men moeten bellen. Zestig procent is daar niet tevreden over. B en W erkennen dat deze manier van inzamelen nadelen heeft. Mensen die niet bellen, blijven met hun rommel zitten. Het langs komen om vuil op te halen, kost veel administratief werk. Vooralsnog wegen de nadelen niet op tegen de voor delen. Een groot voordeel van het systeem is dat de gemeente kan zien wat voor rommel waar wordt opgehaald. Het thuis ophalen is daarnaast ef ficiënt Het terugdraaien van het vooraf aanmelden kost naar schatting 140.000 gulden per jaar extra. De huisvuilwagen zal meer moeten rijden, het aantal ton nen afval neemt toe, waardoor de inwoners meer belasting gaan betalen. Bovendien zou een zekere vorm van rechtson gelijkheid optreden. Bewo ners uit het buitengebied moe ten vooraf een telefoontje ple gen. B en W stellen de gemeente raad nu een compromis voor. De vuilniswagen die het grof vuil ophaalt, kan vaker rijden, omdat het aantal mensen dat telefonisch rommel aanbiedt (nog) beperkt is. De frequentie kan daardoor omhoog van acht naar zes wekenHet colle ge denkt niet dat de vuilniswa gen dan aanzienlijk meer uren zal moeten maken. De extra kosten die ermee zijn gemoeid, kunnen binnen de normale be groting worden opgevangen. Het blijft overigens mogelijk om te bellen. De vuilniswagen komt dan gewoon langs voor grof vuil, grote hoeveelheden tuinafval en wit- en bruin goed. De evaluatienota komt woens dag 1 november aan de orde tijdens een vergadering van de commissie algemeen bestuur en financiën, die om 19.30 uur begint in de raadzaal van het gemeentehuis in Domburg. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse basisschool voor speciaal on derwijs de Triangel vierde vrij dag dubbel feest. Het schoolge bouw dat vorig jaar door een brand ernstig was verwoest, werd heropend én de Triangel vierde de fusie met de Middel burgse Driestromenschool en Prinses Ireneschool. Vanaf gis teren voeren de drie officieel hun nieuwe naam: het Springtij De voormalige Triangel werd vorig jaar midden in de zomer vakantie getroffen door een brand. „Een groot gedeelte van de school was zwartgeblakerd, het stonk en allerlei spullen en schoolmaterialen waren totaal onbruikbaar geworden. Het was een triest gezicht", zegt di recteur H. Wolf. In de schoolvakantie is er hard gewerkt om de schoollokalen weer op orde te krijgen Er moesten drie noodlokalen bij gezet worden. „Uiteindelijk zijn we een week later begonnen met de lessen. Pas in mei dit jaar konden we de school weer goed gebruiken." De concierge is nog dagelijks bezig om schade door de brand veroorzaakt, te her stellen. „Maar we kunnen nu wel weer op eigen kracht en in een mooi gebouw lesgeven Het speciaal onderwijs in Vlis singen heeft daarmee weer een goed onderkomen. Na de brand werd de vraag gesteld of het nog wel zinvol was om veel geld te steken in de verbouwing van een Paard belandt in sloot WESTKAPELLE - Aan de Schelpweg in Westkapelle is vrij dag een paard in de sloot beland. Het lukte het beest met om op eigen krachten uit de sloot te klimmen. Ook de brandweer kreeg met tien man het paard niet op het droge. Dit lukte wel toen er een kraan aan te pas was gekomen. Het paard was in een shocktoestand en is onderzocht door een veearts. Onbekenden mishandelen jongen VLISSINGEN - Aan het Jaagpad in Vlissingen is vrijdagmid dag rond drie uur een 17-jarige jongen door twee onbekenden geslagen. Het tweetal hield de jongen staande, waarna ze hem schopten en sloegenHij verloor daarbij zijn bril De jongen is op zijn fiets gevlucht. Gewonden bij voorrangsfout SLUIS - Bij een aanrijding op de Provinclaleweg in Sluis zijn vrijdagmorgen twee personen gewond geraakt. Een 63-jarige bestuurder uit de gemeente Oostburg die omstreeks 11.30 uur vanuit de richting Zuidzande over de Sluissedijk reed, nam op het kruispunt voorrang. Daarop volgde een botsing met een van rechts komende 48-jarige bestuurder, eveneens uit de ge meente Oostburg. Deze brak zijn hand en ribben en moest per ambulance worden overgebracht. Delta krijgt tweehoofdige directie MIDDELBURG - De top van Delta Nutsbedrijven zal voort aan bestaan uit twee mensen. Naast algemeen directeur P. Stoter wil de raad van commissarissen H. de Kraa. benoemen. De Kraa is nu een van vier adjunct-directeuren en is afkom stig uit het eigen waterbedrijf. De ondernemingsraad moet nog advies uitbrengen over de beoogde structuurwijziging van de directie. De voorzitter van de tweekoppige directie zal beleid en strategie voor zijn rekening nemenDe andere direc teur is verantwoordelijk voor de uitvoering. De Kraa wordt de operationele directeur. Stoter is voorzitter. Overigens zal Sto ter op niet al te lange termijn worden opgevolgd door iemand van buiten Delta. Volgens Stoter wordt er gezocht, maar is er nog geen kandidaat in beeld. Bouwvakker valt meters omlaag HEINKENSZAND - Een 47-jarige bouwvakker is vrijdag morgen gewond geraakt bij een bedrijfsongeluk in de Zilver- schoonstraat in Heinkenszand. De man, bezig met de bouw van een van de nieuwe huizen in het plan Over de Dijk, strui kelde en viel drie meter diep de kelder in. Hij werd per ambu lance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes gebracht. Boete voor mishandeling TERNEUZEN - Een 25-jarige inwoner van Hulst is vrijdag door de Terneuzense politierechter G. Nomes conform de eis veroordeeld tot 1000 gulden boete en een week voorwaarde lijke gevangenisstraf. De Hulstenaar had 5 februari dit jaar een jongen mishandeld, omdat hij tegen een zijspiegel van zijn auto zou hebben getrapt. De verdachte had het slachtof fer van zijn fiets getrokken, geschopt en zijn keel dichtgekne pen. Hij nam de jongen mee naar zijn woning, waar hij hem vasthield tot de door hem gealarmeerde politie kwam Het slachtoffer hield er bloeduitstortingen en blauwe plekken aan over. „Niet de manier en buitensporig. Bovendien irri teert mij zijn houding. Ik zal daarom een hogere straf eisen", stelde officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello. De politierechter wees de Hulstenaar erop dat hij hoe dan ook niet voor eigen rechter mag spelen. nieuw complex. Op de scholen in Vlissingen en Middelburg zit ten 355 leerlingen Daarvan gaan ruim 100 leerlingen in Vlissingen naar school. „We hebben toen meteen duidelijk gemaakt dat Vlissingen een ei gen schoolgebouw nodig heeft Ons idee is dat leerlingen en ou ders n iet te ver moeten rijden om naar school te gaan", zegt Wolf. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Buurtbe woners uit de Souburgse Rijn en Westerscheldestraat hebben vrijdagavond de levend begra ven poes Harley gered. Het twaalf weken oude dier was een dag eerder onder de open funde ring van een huis op de hoek Rijnstraat/Middelburgestraat gekropen. Na werkzaamheden onder de vloer was de ruimte vervolgens dichtgestort met grond. Op dit moment vinden in de wijk Schoonenburg reparaties plaats aan de woningen Onder de funderingen worden onder meer klemmen gemaakt ter be strijding van betonrot. Harley is, zo vermoedt eigenaresse Wendy Bijl, bij het spelen onder de vloer verzeild geraakt Haar kinderen, Rick (12) en Saskia (9) van Gaever doorzochten don derdag samen de hele wijk, maar de poes was nergens te be kennen. Aan het einde van de vrijdag middag hoorde de echtgenoot van Yvonne van der Hoek, die in de schuur bezig was, opeens ge- miauw. In de meterkast was het angstige gepiep van Harley nog beter te horen. „Ik heb vervolgens de eigenaar gebeld van de huizen, maar die wist ook één, twee, drie geen op lossing", vertelt Yvonne. De ge waarschuwde brandweer was bereid een team op te roepen, maar dat klusje zou flink in de papieren lopen. De buurtbewoners besloten daarop zelf maar te graven. In ploegen van vier werden afwis selend grote hoeveelheden grond onder de fundering van daan gehaald, daarbij met lam pen bijgelicht door andere buurtbewoners. Pas na drie kwartier graven, kwam de ver schrikte Harley om kwart over tien te voorschijn. „De kat moet er per ongeluk ingekropen of ge vallen zijn", denkt Yvonne. „Niemand heeft wat gezien Eigenaresse Wendy Bijl was dolgelukkig dat Harley terecht was. „Mensen zeiden nog tegen me toen we aan het zoeken wa ren: misschien is hij wel onder de fundering terecht gekomen. Dat leek me zó onwaarschijn lijk. Gelukkig is-ie terecht. De kinderen zijn dolgelukkig Het was toch een drama voor ze. Ge lukkig mankeert Harley niets. Hij is alleen heel bang, maar het komt wel weer goed met hem." De Godshuizen geeft op termijn ton aan zorg VLISSINGEN - Stichting De Godshuizen geeft volgend jaar honderdduizend gulden aan projecten in de gezondheids zorg op Walcheren. Stichting De Godshuizen stamt uit de Middeleeuwen In de loop der tijd heeft de stichting dank zij erfenissen, legaten en schen kingen een vermogen opge bouwd. Instellingen kunnen bij de stichting een aanvraag indie nen voor een bijdrage aan pro jecten die via de normale (over- heids-)subsidieregelingen niet te verwezenlijken zijn. Scholingsinstituut centraliseert computerbeheer VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidings Centrum Zeeland heeft vrijdag officieel de centra le dienst Informatie Communi catie Technologie in gebruik ge nomen. Het beheer van de computersys temen en de aankoop van hard en software werd tot voor kort gedaan door de afzonderlijke vestigingen in Vlissingen, Mid delburg en Goes. Om te komen tot een professionalisering van de ICT-aangelegenheden is ge kozen voor een centrale dienst in een nieuw gebouw aan de Fa- radayweg in Vlissingen. (Advertentie) VRIJDAG ZATERDAG NOVEMBER NOVEMBER 14.00-22.00 UURi 10.00-18 00 UUR 12 NOVEMBER 10.00-18.00 UUR onn i,,—- glas-in-lood-werk - schilderen met bob ross tevens speciale workshops voor kindeben Met bijna 200 stands en kramen met de meest pergamanq keramiek beschiilderen Toegang io.- p p. Ktnderen 6-12 jaar s, uiteenlopende basismaterialen, kant-en-klaar artikelen - ^^,c^^JrS,s^SIEREN into: 0113-221020 -werken met pretex - pandakrijtwerk en vele workshops voor creatieve hobbyisten waarvoor - kaarsen maken - kippers hobby ter plaatse kan worden ingeschreven zoals om: iKsKora iSsedKnen into: ut 1 J-22iu^u zeelandhallen goes JÈV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13