PZC Vloed ideeën voor Oosterschelde andee 11 Saamhorige wijk schept kunstroute Groep advocaten begint geding over arrestantencellen Statenlid wil inzet provinciegeld voor openbaar vervoer Bladerboek om van te watertanden Nationaal Park overspoeld met verbeteringsplannen BOUWMAN zeeuwse almanak Doop Auto ontploft Zierikzeeënaar genomineerd voor cultuurprijs Nu! Alle aanwezige heesters en vaste planten 3 halen - 2 betalen! Studie nodig naar hangende mosselen mÊmmamtÊÊmmm MIDDEN zaterdag 28 oktober 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - Een groep van zo'n vijftien Zeeuws- Vlaamse advocaten heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat. Ze willen dat verdachten die door de politie in Zeeuws- Vlaanderen zijn aangehou den, niet langer direct wor den overgebracht naar het Huis van Bewaring in Mid delburg. Sinds afgelopen zomer zijn de politiecellen van verschil lende Zeeuws-Vlaamse politiebureaus afgekeurd. Daardoor is het niet meer toegestaan arrestanten de nacht in de cellen te laten doorbrengen. In de praktijk betekent dit dat verdachten die in Zeeuws-Vlaanderen in verzekering zijn gesteld, rond 15.00 uur door de par ketpolitie worden afgevoerd naar het Huis van Bewaring. De advocaten stellen dat het recht van de verdachte op ju ridische bijstand hierdoor op ontoelaatbare wijze wordt ingeperkt, nog afgezien van het feit dat de raadslieden er te veel reistijd mee kwijt zijn. Direct De advocaten wijzen erop dat een verdachte direct een van hen moet kunnen spre ken Op papier wordt dat recht ook wel gerespecteerd, doordat de politie de advo caat die piketdienst heeft, in licht over een in verzekering- stelling. Maar doordat deze piketmeldingen pas meestal na 15.00 uur binnenkomen, leert de praktijk dat de ver dachten al naar Middelburg zijn overgebracht en dat Zeeuws-Vlaamse advocaten hen achterna moeten reizen. Die reistijd bedraagt ander half tot twee uur en 's avonds en in het weekend (als de veerboten maar één keer per uur varen) nog meer. In de piketregelmg van de Raad voor rechtsbijstand staat dat de advocaat van dienst binnen vier uur na de melding de verdachte moet bezoeken. De Zeeuws- Vlaamse advocaten stellen dat ze aan die eis niet kunnen voldoen, gezien de reistijd naar Middelburg. De klus overlaten aan een collega aan de andere kant van de Westerschelde kan niet. Een piketadvocaat is verplicht zelf zijn dienst uit te voeren. De advocaten wijzen er op dat het overbrengen van ver dachten niet nodig is, omdat in ieder geval de twee cellen van dé marechaussee in Ter- neuzen nog voldoen aan de voorschriften. Compromis De politie heeft inmiddels een compromis voorgesteld. Daarin zal ze de piketcentra le onmiddellijk inlichten, ook over de geplande afvoer- tijd van de verdachte De ad vocaten krijgen vervolgens twee uur de tijd om de arres tant te bezoeken. Ook wil de politie, als zij op tijd het roos ter in handen krijgt, de piket advocaat rechtstreeks bellen. Bovendien biedt de politie aan een meldpunt in te stellen, waar problemen met de regeling aangebracht kunnen worden. Een traject waarbij de arrestanten niet voor 18.00 uur worden afge voerd, is voor de politie met bespreekbaar, aldus de ad vocaten. Dat zou niet passen in de bedrijfsvoering. Het kort geding dient dins dag 31 oktober. (Advertentie) Trouwfeest? 0113-551177 www.depoortvanantwerpen.nl door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het openbaar vervoer in Zeeland dreigt dood te bloeden. De provincie schiet tekort om daar met moed en cre ativiteit wat aan te doen. Dat stelde Statenlid J. G. Smit van GroenLinks vrijdag in Provin ciale Staten. Zij toonde zich erg bezorgd over plannen van streekvervoerder Connexxion om de dienstverlening in te krimpen door het schrappen van lijnen en late diensten. Smit pleitte ervoor zonodig ei gen geld van de provincie in te zetten om met name het platte land bereikbaar te houden met openbaar vervoer Het Statenlid herinnerde eraan dat de provincie in 1998 de ver antwoordelijkheid kreeg voor het openbaar vervoer. „Het leek een spannend jongensboek, waarin marktwerking via con cessies een betere dienstverle ning op zou gaan leveren en waarin aanvullend collectief vraagafhankelijk vervoer een grote rol zou gaan spelen voor het beter ontsluiten van de klei ne kernen op het platteland", zei Smit. Ze vond dat de provincie die verantwoordelijkheid tot nu toe niet waar heeft gemaakt. Het schrappen van lijnen staat volgens haar in schril contrast met toezeggingen van Gedepu teerde Staten over omvang, dienstbetoon en normen voor openbaar vervoer in Zeeland. Smit wees erop dat een project als collectief vraagafhankelijk vervoer in Zeeuws-Vlaanderen nog weinig uit de verf komt. Ook met het gehandicaptenvervoer in deze regio is het nog slecht ge steld. Smit wilde weten wat GS willen doen aan het verminde ren van de dienstverlening door Connexxion (die nodig wordt geacht vanwege terugloop van de reizigersaantallen en minder geld van het Rijk). Gedeputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer en waterstaat) noemde de plannen van Con nexxion 'vingeroefeningen'. Hij wilde van het uithollen van lij nen en diensten nog niets weten. „We gaan met Connexxion aan de slag om te kijken wat er aan de dienstregeling gedaan moet worden." Wel gaf Hennekeij aan dat in het contract met Connex xion staat dat er bij minder rij ksgeld geschrapt mag worden op de lijnen. De gedeputeerde zei dat de provincie al eigen geld in het openbaar vervoer stopt, onder meer voor een halteplan. Of het gebruik van het openbaar vervoer in Zeeland achterblijft bij de rest van het land, kon Hennekeij niet zeggen Advertentie CADEAU EN WONEN GOES Ganzepoortstraat 28 De Middelburgse sportlief hebber van zes jaar nam de zer dagen via de televisie kennis van de troebelen rond Virenque Ze brachten hem een brandende vraag: „Wor den wielrenners ook ge doopt?" Zijn vader was verdiept in de krant en antwoordde wat vaagjes. Sommigen wel, denk ik." Het jongetje herinnerde zich dat hem ooit was verteld dat hij gedoopt is. Hij vreesde dat zulks wel eens fnuikend zou kunnen werken op zijn plan nen voor een carrière in de wielrennerij. „Moet ik dan ook voor de rechtbank?", vroeg hij angstig. Het drong tot zijn vader door dat hier een kwestie aan de orde was die niet achteloos afgehandeld kon worden Zijn hematocrietwaarde bleek gelukkig hoog genoeg voor een grondige uitleg. -17.00 UUR HOEK - Op de omleiding langs de Hoekseweg in Hoek is vrijdagmiddag een auto in de brand ge vlogen en vervolgens ont ploft. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. De 55-jarige bestuurder uit Terneuzen was op weg naar Breskens toen zijn auto het op de omleiding begaf. Er kwam rook on der de motorkap vandaan, waarop de Terneuzenaar en zijn bijrijder het voer tuig verlieten. De eige naar haalde nog wel zijn koffertje uit de achterbak. Toen ze op zo'n tien meter van de auto vandaan wa ren, vloog deze spontaan in brand. De Terneuze naar wilde nog teruggaan om een tas met documen ten te gaan redden, maar werd door zijn bijrijder van dat voornemen afge houden. Daarna ontplofte de wagen. De brandweer van Hoek was met zes man ter plaat se om het vuur te blussen. De omleiding is ongeveer een uur lang afgesloten geweest. Van de auto was vrijwel niets meer over. ZIERIKZEE - De Zierikzeeënaar Gerrit Zo mer is één van de vijf genomineerden voor de Edgar Donckerprijs. De jury koos hem bij de laatste groep uit in to taal 42 voordrachten. De landelijke stichting heeft als doel het bevorderen van activiteiten op het gebied van de Nederlandse cultuur. Dit jaar is gekozen voor het varend erfgoed. Zo mer, zeeloods van beroep, nam in 1990 het ini tiatief tot de oprichting van de Stichting Be houd Hoogaars. Het resultaat daarvan is een vloot van 37 (geregistreerde) hengsten en hoog aarzen. Zes jaar geleden werd dankzij de zee man ook de traditioneel Zeeuwse Van Loon Hardzeildag in ere hersteld. Al met al een 're animatie van het martiem erfgoed' die een no minatie voor de cultuurprijs waard is. aldus het juryrapport. De winnaar wordt vrijdag 10 november op een bijeenkomst in Lelystad be kend gemaakt Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van in totaal 300.000 gulden. TUINCENTRUM NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 lUiiuutraiHuiui i Geldig t/m 15 nov. 2000 Voordeligste exemplaar is gratis door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Natio naal Park Oosterschelde is overstelpt met plannen en idee- en om van de zeearm en omge ving een nóg aantrekkelijker gebied te maken. In totaal zijn 33 projecten aangedragen. Rijp en groen, van bijscholing gidsen tot een cd-roin over de natuur in en om de Oosterschelde. Het na tionaal park heeft lang niet ge noeg geld om alle projecten aan te pakken; er is maar een jaarbe drag van 5,7 ton beschikbaar. Er wordt dus een keus gemaakt door het overlegorgaan NPO. Opvallend is dat vanuit ver schillende hoeken, en niet al leen door organisaties die in het overlegorgaan zitten, projecten zijn aangemeld. „Ook uit de ver scheidenheid van de projecten blijkt dat het Nationaal Park Oosterschelde steeds meer gaat MIDDELBURG - Er moet on derzoek komen naar plannen voor mosselhangcultuur in de Mattenhaven en de Betonhaven opNeeltje Jans. Ook is het gewenst de aange vraagde uitbreiding van de mosselhangcultuur in de Bouw- dokken van het voormalige werkeiland in de Oosterschel- demonding nader te bestude ren. Dit stelt het dagelijks be stuur van het overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde (NPO). Bijzondere aandacht is gewenst voor de landschappe lijke waarde van de gebieden. Het NPO-bestuur vindt dat eventuele hangcultuur bij voor keur onder water moet worden ingericht. Dat levert de minste verstoring van het landschap op. Mosselhangcultuur in de Betonhaven mag recreatief ge bruik niet in de weg staan. De Mattenhaven moet echter rust gebied blijven. leven", aldus het overlegor gaan. Veel aandacht is er voor het inrichten en verbeteren van voorzieningen en gebieden voor natuurgerichte recreatie. Daar bij gaat het onder meer om het verbeteren van wandelroutes, het plaatsen van een vo- gelscherm en het 'vergroenen' van fiets veerdiensten. Ook is er gekeken naar moge lijkheden om het beheer van ge bieden zo aan te passen dat de ze, ook vanuit natuurrecreatief oogpunt, interessanter worden. Bijvoorbeeld door nieuwe vor men van begrazing op het Ram- megors bij Tholen. Er is veel aandacht voor voorlichting en educatie en dat past precies in het straatje van het overlegor gaan, dat hieraan voorrang wil verlenen. Voorstellen zijn er voor het organiseren van activi teiten voor scholen en het in richten van voorzieningen, als ook voor de inzet van moderne media als Internet. Het overlegorgaan heeft te ma ken met vaste kosten (personeel, voorlichting), die een groot deel van het budget opsnoepen (bij na 4 ton). In de sfeer van beheer en inrichting moet er gekozen worden uit plannen voor: een vogelkijkhut nabij mimcam- ping Mattenburgh in Colijns- plaat, verbetering van het project Dolen door Tholen; her- inrichten van inlaag Keihoogte; opzet van een wandelroute over de Zeeuwse eilanden met de Oosterschelde als thema. Geld is gevraagd voor het maken van een beheerplan voor de inlagen bij Ouwerwerk en het opstellen van een plan voor recreatieve voorzieningen in Schouwen- Oost. Op het gebied van voorlichting en educatie zijn er wensen voor informatiemateriaal dat op de pontjes die op de Oosterschelde varen (nu vijf, volgend jaar zes) gebruikt kan worden en voor een informatiepaneel bij de Rattekaai. Bij het watersnood museum in de caissons van Ou- werkerk is behoefte aan een in formatie- en uitzichtpunt. Voor de trailerhelling Scheiphoek zijn een routemarkering en in formatieborden nodig. Ge vraagd is de Oosterschelde op te nemen in het (inter)nationale project Week van de Zee. Voor scholen in de gemeenten rond de Oosterschelde moet er een 'leer lijn' over de zeearm komen De plannen worden donderdag 9 november besproken in een openbare vergadering van het overlegorgaan NPO, die om 14 uur begint in de Abdij te Mid delburg. Karelien van IJsseldijk door Esme Soesman YERSEKE - Foto's, soms pagi nagroot. Op de één of andere manier houden ze verband met de Oosterschelde. Een staatje, tekeningen en her en der tekst. Uiteenlopend van feitjes tot anekdotes. Karelien van IJssel dijk (22) uit Yerseke maakte het boek De Oosterschelde op tafel. Een bladerboek, zoals zij zelf zegt. En dan ééntje die gewijd is aan tien producten uit dat intri gerende water. In j anuari van dit jaar studeerde zij als grafisch ontwerpster af aan de Sint Joost in Breda. Voor haar afstudeerproject zocht zij een onderwerp dat haar na aan het hart lag en dat haar enkele maanden zou kunnen boeien. De link met de Oosterschelde was voor de in Yerseke geboren Van IJsseldijk snel gelegd. Ze maakte een boek. gewijd aan tien (voedsel)producten uit de Oosterschelde. Op aandringen van haar omgeving besloot ze daarna het boekwerk uit te ge ven, in een oplage van 1500 exemplaren. Donderdag 2 no vember vindt de presentatie plaats, aan boord van de mos- Advertentie) Advertentie selkotter YE 30 die in de Juli- anahaven in haar geboorte plaats ligt. Naar verwachting is het boek een kleine week later verkrijgbaar bij boekhandela ren in Yerseke en bij de Drukke rij in Middelburg. Het 'bladerboek' van de mo menteel in Breda wonende Van IJsseldijk is een uitgebreide ver zameling impressies, waarbij het aandeel beeld het aandeel tekst ruimschoots (in een ver houding van 70 tot 30) over schrijdt. Van tien zout water producten volgt de maakster - uiterst fragmentarisch - de gang van Oosterschelde naar bord. Mosselen, kreeft, zeebaars, an sjovis en lamsoor zijn enkele van de onderwerpen. In de vorm van onder meer foto's, meestal in kleur en soms in zwart-wit. Gemaakt tijdens vangst, ver werking of tijdens de bereiding in de keuken. Een raam van een restaurant dat met visserijre clameposters is beplakt. Een aantal mannen op een rijtje bij de visveiling. Van elk product zette Van IJssel dijk wat feiten op een rij. Van buitenlandse benamingen tot het vangstseizoen en een manier van eenvoudige bereiding. Ge wapend met camera stapte ze aan boord van kotters, liep ze langs dijk en haven en keek haar ogen uit bij de verrichtingen van weervissers. Ze noteerde het verhaal van oud-oesterman M. Scheele en lardeerde andere pa gina's met anekdotes en citaten van vissers en in vis gespeciali seerde koks. Geen pagina oogt foto Willem Mieras daarmee hetzelfde, temeer om dat de maakster niet schroomde tussen de impressies ook wat onverwachte elementen te doén. Zoals constructietekeningen van een mosselkotter of de als vakantiekaart vormgegeven bladzijden, die verhalen van haar vaartocht met Leo en John. De Oosterschelde op tafel door Ka relien van IJsseldijk Geen ISDN- nummer. 136 pagina's fullcolour Te koop voor f 49,95.- bij De Drukkerij in Middelburg en bij de boekhandels in Yerseke. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De wijk De Griffioen in Middelburg wordt opnieuw fleuriger. Honderd ge zinnen begonnen vrijdagavond met het maken van mozaïeken trottoirtegels. Ieder gezin ver sierde twee stoeptegels met schenen van badkamertegel tjes of kralen. Alle tegels wor den voor de woningen van de makers in het trottoir gelegd. Zo ontstaat een kunstroute langs zo'n honderd plaatsen in de wijk. Het initiatief van de versierde stoeptegels is van Remco van den Berg, één van de motors achter de Stichting Griffioen De Wijk. Hij kwam weer op het idee via een zusje van een wijkbe- woonster, die als hobby moza- iek maakt. Bij het verlaten van de wijk schonk zij twee tegels. „Toen is het idee gaan rollen om in de hele wijk te versieren." Ouders en kinderen maken elk één tegel. De persoonlijke in vulling daarvan stond vrij. Kin deren kozen vaak voor duidelij ke onderwerpen, zoals een kat, gezichtjes of vissen. Ouderen hebben een duidelijke voorkeur voor abstracte afbeeldingen, bleek vrijdagavond in de leer- lingenruimte van de CSW waar de wijkbewoners aan de slag gingen. Vandaag komen de ma kers allemaal terug om de tegel te voegenDe gemeente Middel burg heeft beloofd een straten maker vrij te maken om de stoeptegels te plaatsen. Dat ge beurt waarschijnlijk volgende week. Elke stoeptegel krijgt een titel, die wordt opgenomen in een boekje. Aan de hand van het boekje kan vervolgens een route worden gewandeld. De tegels komen onder meer te liggen in de President Kennedylaan, de Wilsonlaan en de Seisweg. Van den Berg toonde zich uiter mate tevreden over de belang- Wijkbewoncrs brengen mozaïekstukjes aan op trottoirtegels. foto Lex de Meester stelling. „Het is wel een zaak van lange adem, maar nu komen er automatisch steeds meer mensen bij Mensen vinden het leuk om iets voor hun wijk te doen en het geeft natuurlijk ook saamhorigheid en verbonden heid. Je ziet nog 's andere men sen uitje wijk." Het is niet de eerste keer dat De Griffioen actief bezig is met kunst in de wijk. Een aantal zui len is behangen met 750 tegel tjes van kinderen. De stichting hield zich daarnaast bezig met de restauratie van een oude klok en het idee van een skate- en skeelertocht. De gemeente Mid delburg beloonde die inzet elke keer met een zogeheten spek- cheque.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11