Begeerlijk en ongenaakbaar heeft een rode draad Een goed museum Knulligheid kent geen tijd Klimt in Wenen Archieffilm van de BB Ajax op documentaire-festival Jan van Laarhoven donderdag 26 oktober 2000 Hij staat te boek als de be roemdste vertegenwoordi ger van de Weense Jugendstil, een van de stromingen die de basis legde voor de moderne schilderkunst. Maar zijn kunst historische betekenis is bij deze tentoonstelling slechts een bij zaak. Alles draait om de vrouw en de plaats die Klimt haar geeft in zijn werk. In zijn typische stijl, rijk aan ornamenten en symbolen, schildert hij vrouwen als zelfstandige en zelfbewuste wezens: begeerlijk, ongenaak baar, hooghartig, verleidelijk. Hij is onmiskenbaar een tijdge noot van de Weense psychiater Sigmund Freud, die aan het be gin van de vorige eeuw de diepe re seksuele drijfveren van man nen en vrouwen in kaart bracht. En ook van Rosa Mayreder, die in 1905 de Kritik der Wei- blichkeit publiceerde: „We zul len pas weten wat vrouwen zijn, als hun niet meer wordt voorge schreven wat ze moeten zijn." Dat was wat Klimt betreft niet aan dovemansoren gericht. Tus sen de meer dan honderd por tretten die in Wenen zijn te zien, zitten heel wat afbeeldingen waarin hij blijk geeft van een geoefend oog voor het eigene van de vrouw. Sommige vrou wen maakte hij met zijn schilde rijen zelfs onsterfelijk: Adèle Bloch-Bauer, Fritza Riedler en Emilie Flöge. De laatste was overigens allesbehalve gechar meerd van het portret dat Klimt in 1902 van haar maakte. Het leek niet genoeg, vond ze. Er is altijd veel gespeculeerd over de verhouding van Klimt tot zijn geportretteerde vrou wen. Vaststaat dat de man die zichzelf het liefst hulde in een lange, indigoblauwe jurk, nooit getrouwd is geweest. Hij woon de tot haar dood samen met zijn moeder en daarna met zijn zus sen. Wel had hij een reeks van verhoudingen met zowel vrou wen uit de gegoede burgerij als meisjes uit de arbeidersklasse. De geschiedschrijvers die Klimt graag romantiseren benadruk ken dat de schilder slachtoffer was van het door Freud bedach te Kulturleiden: vrouwen van wie hij hield, kon hij niet bege ren en vrouwen die hij begeerde, kon hij niet liefhebben. Niet ie dereen spreekt overigens met evenveel compassie over Klimt Hoewel er bijzonder weinig be kend is over zijn privé-leven, weet Lisa Fischer in haar bij drage aan de tentoonstellings catalogus te melden dat de schilder leed aan syfilis, een ziekte die zijn relatie met zijn hartsvriendin Emilie Floge, een Weense modekoningin, hoogst waarschijnlijk beperkte tot een platonische verhouding. Klimt und die Frauen is geluk kig rij k aan beelden die voor ve lerlei uitleg vatbaar zijn. Zijn doeken zijn prachtige projectie schermen. Iedereen kan er het zijne of hare in zien. Dat maakt ze in zekere zin tijdloos en uni verseel. Niet in de laatste plaats komt dat door de rijkdom aan vormen, kleuren en contrasten en de combinatie van naturalis me, symbolisme en abstracte schilderkunst. Voor Klimt was schilderen een arbeidsintensieve bezigheid. Hij werkte vaak aan meerdere schilderijen tegelijk. In totaal 220 doeken ontstonden in zijn atelier. Op de tentoonstelling zijn verschillende werken te zien die hij door zijn plotselinge dood in 1918het jaar waarin de Al snel dringt zich de verge lijking op met 'Dads Army'. Daar komen de schutters. Of be ter gezegd, de noodwachters. Want zo werden de leden van de in 1984 opgedoekte organisatie Bescherming Bevolking (BB) genoemd. In het Omroepmuse um in Hilversum geven ze tot en met 18 november, in een film, samengesteld uit archiefbeel den van het Nederlands Audio visueel Archief (NAA), een staaltje van hun kunnen. Begeleid door een hoge com mentaarstem die onder meer meldt hoe 'deze pittige Zeeuwse dames' (eerder ook al aangeduid als 'stevige noodwachtsters uit Goes') 'met een allure alsof ze een japonnetje gaan passen, met ladders, nee niet in hun kousen, maar met brandladders', ter oe fening op een met opzet in de hens gestoken schuurtje afstor men. Hilarisch. Zowel in woord als in beeld. De BB werd opgericht op het hoogtepunt van de Koude Oor log (1953) en telde op een gege ven moment 160.000 leden. Hun eerste taak was het de burgerij te beschermen in geval van een atoomaanval, en gezegd moet worden, de dames en heren vrij willigers namen hun taak bloedserieus. Een omstandig heid die de fragmenten uit pro paganda- en voorlichtingsfilms als 'Burgers Bereid', 'Overal in Overall' en 'Als de Bom Barst' des te potsierlijker maakt. Niet eens zozeer om de metalen soep borden die de BB'ers op hun hoofd droegen, als wel om het materiaal waarmee ze de ramp (commentaarstem) 'mocht hij onverhoopt komen' - te lijf zou den gaan. Op de door Elles van Genugten samengestelde film zien we koe ne BB'ers in de weer tijdens 'oe feningen onder de zwaarste om standigheden'. Juichend hollen ze met de borst vooruit door de straten van Montfoort, voorzien van emmertjes, handspuiten en brancards. Daarmee het langs de kant staande volk tonend, dat 'de Rus' bij een eventuele atoom- aanval nog wel eens raar op z'n neus zou kunnen kijken. Van enige scepsis is geen sprake. Het blokhoofd van Emmen, dat een waarschuwingssysteem be dacht, waarbij noodwachters (op de fiets) witte vlaggetjes plaatsten in de tuintjes van het getroffen gebied, wordt door de commentator uitvoerig gecom plimenteerd. Net als de Hilver- sumse 'blokploeg' die - uniek voor Nederland - uit louter vrouwen bestond. Jawel, het was niet niks, zo'n atoomaanval. Maar als je nou maar meteen dekking zocht en de '3 A's' in acht nam (afstand houden, afschermen en afwach ten) dan zou het waarachtig wel loslopen. Automobilisten werd voorgehouden meteen 'onder het dashbord te duiken' als de sirenes zouden gaan loeien. Was er daarentegen nog tijd over, dan dienden ze meteen het raampje dicht te draaien - 'want het is met gezond om later op ra dioactief stof te moeten zitten' - en de wagen (in dit geval een Fiat 600) te verlaten teneinde dekking te zoeken in een wo ning. Bij de vrouw des huizes waarschijnlijk, die we even la ter op de vloer van de huiska mer zien liggen. Met - want dan kon je weinig gebeuren - een natte handdoek over het hoofd. Werd dat nou allemaal voor zoe te koek geslikt? Dat wordt uit de Goes zamelde in 1984 attributen in van de dat jaar opgeheven organisatie Bescherming Bevolking (BB). fotoarchief PZC film niet duidelijk. De opmer king van het Amsterdamse raadslid Roel van Duijn - 'Leer ze (de BB) hoe ze vastgevroren eenden kunstmatige ademha ling moeten toedienendan heb ben we tenminste nog wat aan ze'- werd pas in de winter van 1970 geplaatst. En de kritiek op de uitkomsten van een alarmoefening rondom de kerncentrale Dodewaard is zelfs van 1977. Nadat de com missaris van de koningin te Gel derland, Molly Geertsema, om vijf over negen de 'rode knop' indrukt, arriveerde de verant woordelijke ambtenaar van Volksgezondheid en Milieuhy giëne om kwart over twaalf hij gend in de commandobunker. 'Drie uur later!', sneerde Het Parool. 'In 1940, was dat al bijna voldoende om heel Nederland onder te voet te lopen.' Knulligheid kent geen tijd. Toen niet en in 1956 niet Wat een van de mooiste scènes van 'Als de bom barst' nog eens extra be wijst. We kijken naar een gezin dat zich in de kelder onder het huis schuilhoudt. Vader, moe der en twee kinderen De came ra glijdt zoekend langs de ge zichten van de ouders en daarna van het vertrek. 'Geen vrolijk toekomstbeeld' sombert de commentator. Maar gelukkig, pa wist van wanten. Tot lering (van de kij kers toen) ende vermaak (van de kijkers nu) somt 'de stem' alles wat er over het filmdoek schuift, nog eens op: 'Een noodprivaat, een verbanddoos, een batterij lamp mocht de elektriciteit uit vallen, een radio om de instruc ties van de regering te kunnen volgen, een noodrantsoen in blik en vergeet u de blikopener niet?' Eerst in de zomer van 1976 zou de BB zo ongeveer de meest he roïsche daad uit zijn bestaan verrichten. Omdat de aardap pels op de akkers door de hete zon dreigden te verpieteren, werden de noodwachters opge roepen Die spoten de piepers nat. Waarmee een misoogst werd voorkomen. Rob van den Dobbelsteen 'De BB is paraat!' is tot en met 18 no vember te zien in de videozaal van het Omroepmuseum aan de Oude Amersfoortseweg 121-131 in Hil versum, telefoon (035) 688.58 58 Openingstijden van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op 9 november komt bij uitgeverij SDU een door Bart van der Boom geschreven boek uit ('Atoomgevaar, dan zeker BB') dat de geschiedenis van de organisatie Bescherming Be volking behandelt. Prijs: f 55,-. De dertiende editie van het International Documenta ry Filmfestival Amsterdam (ID- FA) wordt op 22 november in het Amsterdamse Tuschinkski The ater geopend met de Nederland se documentaire Ajax - Daar hoorden zij engelen zingen van Roel van Dalen. Het is een lang gekoesterd project van de film maker die een jaar lang de kans kreeg om met zijn camera rond te kijken in het gesloten bol werk van het Amsterdamse voetbalbedrijf. Andere vaste programmaonderdelen zijn 'Highlights of the Lowlands' met recent Nederlands werk en films uit ontwikkelingslanden die gemaakt werden met steun van het aan het festival gelieer de Jan Vrijman Fonds. Speciale aandacht is er dit jaar voor do cumentaires uit Iran. De voorstellingen van het IDFA in Amsterdam zijn van 22 t/m 30 no vember te zien in zalen van De Balie, Pathé City Theater en het Filmmu seum. Informatie over programma, films en gasten: www.idfa.nl. ustav Klimt (1862-1918) had niet zomaar iets met vrouwen. De Weense schilder was van hen bezeten. Van hun hele wezen. Hij schilderde en tekeh.de ze in soorten en maten: dik, dun, jong, oud, naakt en gekleed, om over hun verschillende karakters nog maar te zwijgen Zelden zal er in een museum zo'n divers beeld van de vrouw zijn getoond als op de overzichtsexpositie Klimt und die Frauen in de Oostenrijkse Galerie Belvedere. Een tentoonstelling waar Klimt-fans veertig jaar op hebben moeten wachten. Vrouw met hoed en boa, 1910. Oostenrijkse vrouwen kiesrecht kregen, niet meer heeft kunnen voltooien. Het zijn voor de echte liefhebber misschien wel de in teressantste schilderijen. Zij geven naast de getekende voorstudies een goed inzicht in de manier waarop Klimt bij de uitwerking van zijn vaak ge compliceerde schilderijen te werk ging: eerst het hoofd en de rest kwam later wel. Deze ma nier van werken hing sterk sa men met het contrast dat Klimt in de meeste portretten aan bracht: gezichten, hals, schou ders en handen schilderde hij na tuurgetrouw om zich vervolgens helemaal uit te leven op de kle ding en de achtergrond. Het werd zijn handelsmerk, waar aan een 'echte' Klimt nog altijd van verre te herkennen is. Jinke Hesterman Expositie Klimt und die Frauen - Osterreichische Galerie Belvedere, Wenen. Tot 7 januari 2001. Ope ningstijden dinsdag tot zondag van 10 tot 18 uur, donderdag van 10 tot 21 uur. Jan van Laarhoven, de nieuwe directeur van het Noordbrabants Museum in Den Bosch. foto Phil Nijhuis Hij zegt: „Ik ben gek van geschiedenis. Als ik mensen kan vertellen wat er vroeger is gebeurd en wat mensen hebben gemaakt, dan word ik heel enthousiast." Jan van Laarhoven (50), die op 1 november begint als directeur van het Noordbrabants Museum in Den Bosch laat de zakelijke on- dernemerstoon varen. „Kennisnemen van kunst en cultuur is voor iedereen belangri j k Het vefruimt je blikveld en verbetert de kwaliteit van het leven in het algemeen. Ik wil graag aan anderen overdragen wat ik aan kennis op dat gebied in huis heb." We spreken de gepassioneerde kunsthisto ricus op zijn kantoor in het Bijbels Open luchtmuseum in de Heilige Landstichting bij Groesbeek waar hij twaalf jaar directeur is geweest. Van Laarhoven blijkt het en thousiasme voor zijn vak te paren aan enorm plezier in het ondernemerschap. „Ik ben altijd geobsedeerd geweest door het museum als bedrijf. Ik vind het leuk om een museum te runnen. Eigenlijk maakt het me niet uit wat voor soort bedrijf het is, ik heb er aardigheid in problemen op te lossen. In wezen ben ik een ondernemer en ik vind het alleen maar prachtig dat ik m ij n werk in een museum kan doen", vat hij zijn beweegre denen in alle rust samen. Jan van Laarhoven kan terugkijken op een succesvolle periode bij het Bijbels Open luchtmuseum. Hij is de stuwende kracht geweest achter de modernisering van de instelling die eind ja ren tachtig door weinigen als levensvatbaar werd gezien. „Het thema ligt volgens sommigen te dicht bij religie en de bijbel om voldoende publiek te trekkenDit museum krijgt geen subsidie en vanuit het museumbeheer gezien waren er grote achterstanden Al met al vond ik het toen een mooie uitdaging om er iets van te gaan maken", zegt de museumdirecteur te vreden. Het jaarlijks bezoekersaantal is in de jaren negentig opgelopen van 80.000 naar 125.000 Aan de basis van de ontwikkeling liggen de ideeën van Van Laarhoven over wat een museum moet zijn. „Om te begin nen hoort een museum midden in de maat schappij te staan en met zijn tijd mee te gaan. Bovendien moeten bezoekers vanaf binnenkomst weten waar het museum over gaat. Op elke plek moeten ze kunnen proe ven welk idee erachter zit. Kortom: een mu seum heeft een rode draad nodig, anders kun je niet met de bezoekers communice ren." De geboren en getogen Brabander kan als cultureel ondernemer in Den Bosch zijn hartje ophalen. Het Noordbrabants Muse um heeft onlangs van de provincie 22 mil joen gulden subsidie toegezegd gekregen voor een omvangrijke uitbreiding en ver bouwing. Van Laarhoven heeft al wel idee- en hoe met dat geld inhoud gegeven kan worden aan de vernieuwing van het muse um, maar wil deze nog niet aan de buiten wereld prijsgeven.Niets is zo vervelend als medewerkers uit de krant moeten vernemen welke mogelijkheden een nieuwe baas ziet. Ik wil met hen samen het toekomstige beleid formuleren. Zo hebben we dat in het Bijbels Openluchtmuseum ook gedaan." Hij spreekt met veel waardering over het werk dat zijn voorgangster in Den Bosch, Margriet van Boven, in de afgelopen 25 jaar heeft verzet. „Zij heeft zich om te beginnen in de jaren zeventig sterk gemaakt voor de verhuizing van het museum, dat toen nog in een oude kerk gehuisvest was, naar de hui dige locatie. Het kerkgebouw was absoluut niet geschikt voor een museumfunctie. In de afgelopen jaren heeft ze het provinciebe stuur ervan weten te overtuigen dat ingrij pende veranderingen nodig zijn om de hoogstaande positie van het museum te handhaven." De museumdirecteur heeft in de jaren ze ventig de heftige discussies over het voort bestaan van het Noordbrabants Museum van dichtbij meegemaakt „Ik ben er in 1972 als stagiaire begonnen en heb er aanslui tend tot 1979 als conservator gewerkt. Het museum was in die tijd niet meer dan een uit de kluiten gewassen oudheidskamer Ik her inner me nog dat als er een bezoeker op daagde de suppoost de deur op slot deed en mee liep het museum in voor een rondlei ding. Dat het museum nu een hele andere uitstraling heeft, is voor een belangrijk deel het resultaat van het werk van Margriet van Boven. Als zij zich niet zo had ingespannen voor een ander gebouw was het museum ge garandeerd tussen wal en schip gevallen Van lieverlee is het Noordbrabants Museum in de ogen van Van Laarhoven gaan behoren tot de betere musea in de Nederlandse subtop. „Het museum heeft een erg goede naam en maakt tentoonstellingen van hoog kaliber. 'Meesters van het Zuiden', is zo'n voorbeeld waarmee de provincie Noord- Brabant op de kaart is gezet. Op zich is het verrassend dat het museum staat in een re latief kleine stad als Den Bosch. Die goede naam bij de collega's, ook in het buitenland, moeten we zien vast te houden. Dat helpt bij het in bruikleen verkrijgen van stukken." Wat hij mist in het museum is de 'rode draad' die hij noodzakelijk acht. „Het concept is nu niet helemaal helder", formuleert hij voor zichtig. „Je kunt je met richten op een vaag idee. De taak van het Noordbrabants Muse um is de mensen iets te vertellen over de ge schiedenis en cultuur van Brabant en vooral ook van de provinciehoofdstad Den Bosch. Dat idee moet je duidelijk vormgeven, maar dat is heel erg lastig. Want er komen vragen om de hoek kijken als: bestaat er zoiets als een Brabantse identiteit en herkennen men sen zich daar nog in? Ik woon al jaren in Nij megen en merk toch dat in Brabant een an dere sfeer hangt dan in Gelderland. Er is iets wat me aan vroeger thuis herinnert. We zul len met veel mensen moeten praten om tot een goed concept te kunnen komen. In ieder geval heeft Brabant een heel eigen karakte ristieke geschiedenis die bepalend is voor de intellectuele sfeer en het kunstklimaat. Dat moet worden getoond." Dit betekent in ieder geval permanente aan dacht voor de beroemdste kunstenaar die in Den Bosch is geboren: de schilder Jeroen Bosch (1450-1516). „Hij is heel belangrijk geweest voor Den Bosch en voor de 16e- eeuwse kunst De zestiende eeuw is een bloeitijd voor de kunsten in Nederland en zeker ook voor Brabant Denk bijvoorbeeld maar aan de bouw van de St.-Jans Kathe draal en de vele majestueuze kerktorens. Maar dit is zeker niet het enige dat aan bod komt. Een museumdirecteur moet een brug genbouwer zijn tussen de museumcollectie en het publiek. Hij moet heel nadrukkelijk gaan zoeken wat de bezoekers interesseert en daar rekening mee houden. Ik vind dat een museumdirecteur niet aan egotripperij mag doen en het cultuurbeleid aangrijpen om zijn eigen persoonlijkheid te profileren, zeker niet als hij werkt met overheidsgeld", aldus Jan van Laarhoven Yvonne van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31